HERMAN ZUIDERDUIN r f - OP ZONDAG 18 JANUARI WIL HIJ OP OCKENBURGH .VLAMMEN" ARIE KLEIN duizend ij'shockeywedstrijden (en nog een honderd interlands) nieuweling in top van cycle crossers NOTEER BIJ DE RADIO ZATERDAG 10 JANUARI 19T0 -1i I Een klein select groepje verdeelde tol nu toe steeds de prijzen. Zal Herman Zuiderduin nuari in slagen hierin verandering té brengen? LISSE Ons land is nog altijd geen eldorado voor de cyclecrossers. Evenals het dameswielrennen verkeert deze op het oog ongerieflijke sport aan het begin van een voorlopig nog lange weg naar populariteit. Een klein, select groepje verdeelt, tijdens countryritten, die ieder seizoen op redelijk niveau staan, de prijzen. Het is daarom zo interes sant dat er een nieuwe figuur naar voren is, gekomen, die de gevestigde orde, Huub Harings, Cor Rutgers en Cock v. d. Hulst, is gaan bestoken: Lissenaar Herman Zuiderduin. Een nieuweling in de top, maar niet in jaren. Zuiderduin is 28 jaar en voor een sportman is dat toch een leeftijd waarop hel lampje .einde sportcarrière" niel schuchter aanflikkert. Maar juist nu, bij het lengen der jaren, voelt Zuiderduin zich krachtiger dan ooit. Kracht, die nog is aangedikt met een flinke portie verbetenheid, ontstaan toen de KNWU hem vorig jaar over het hoofo zag bij de selectie voor de wereld kampioenschappen ..Ik was toen wel niet eerste, maar ik zat wel steeds voorin. Gaan ze wel een jongen als Arie Kooyman aanwijzen, die steeds achter mij is gebleven". Dit seizoen is voor Zuiderduin dan ook een doorlopende poging tot revanche. Liefst tijdens het nationaal kam pioenschap op zondag 18 januari op Ockenburgh omdat daar de schifting voor het belangrijke toernooi wordt gemaakt Outsider is hij niet. Mede door zijn sterke rijden in Soestduinen, eind vorig jaar, zullen de ..book makers" hem als een der favorieten opgeven. Op dal parcours in Soestduinen werd alle spanning door tomeloze energie afgereageerd: .Ik was er- helemaal op gebrand om te -.vinnen. Ik wilde de KNWU-officials Laten zien wat ze het jaar daarvoor fout hadden gedaan Je denkt dat je vergeten wordt en dan win je en dan schijnen ze je nog niet te zien. Alleen Van Ballegooyen- de Jong zei tegen me: „Joh, dat had ik niet van je verwacht". Beter opgevangen Herman Zuiderduin. pas als 23-jarige op de fiets gekropen kijkt daarbij terug op zijn schaatstijd: ,3ij het Cycle crossers zijn met recht de sjouwers in de interlandwereld. Voor Herman Zuiderduin (foto), pas vier jaar „in het vak", is dit seizoen één grote schaatsen werd ik beter opgevangen. Je hebt groepen. ,Je ontmoet elkaar na de training en na de wedstrijden. Maar dat heb je als wielrenner niet. Je hoort nooits eens wat als je een succes hebt geboekt. De baanrenners worden nu opgevangen in Zeist. Misschien gebeurt dat na verloop van tijd ook bij de crossers". Herman Zuiderduin, een gewicht van zeventig kilo bij een lengte v an 1 80 m. gelooft niet dat hij een achterstand heeft opgelopen omdat hij zo laat op de fiets is geklommen. „Schaatsen en wielrennen komen wel aardig overeen Kijk maar naar. Liebrechts en Karstens". rste de beste er de kop. Ik zei, dat nooit :n pad kreeg je opeens rul had ik stevig vastgemaakt de fiets sprongen, duikelde Toch weer fietsen Cyclocrossen doet Zuiderduin er overigens destijds niet keer ging ik al meteen O' meer. Wist ik veel. Na e zand. Mijn toeclipsriempje en terwijl de anderen var ik voorover. Ik had ei- meteen geen na verloop van tijd, toen ik het werk van anderen eens had bekeken, ben ik toch weer gaan fietsen". Ook met het materiaal moest hij vertrouwd raken. „Op modder - terreinen gaan de kluiten tussen je remmen zitten. Je moet eigenlijk een speciale crossfiets hebben, waarvan de rem niet zo dicht op de fiets zit en waarvan ook de vork verschilt met die van een normale racefiets. Crossfiets Tijdens het nationaal kampioenschap vorig jaar over kwam het me dat er aarde tussen mijn zitten Hei gebeurde dertig meter voor dc finish Was m? dal niet overkomen, dan was ik derde geworden. Nu passeerde Cock v. d. Hulst me nog juist" Voor het kampioenschap waarvoor de preparatie de afgelopen zomei intensiever dan ooit is geweest en waarin het rennersveld met een furieuze Zuiderduin te maken zal krijgen, heeft oud-collega en vroegeie coryfee van de ren- en toervereniging „De Bollenstreek", Jan van Dijk hem dc helpende hand geboden: „Van hem krijg ik een speciale crossfiets. Jan heeft me bovendien gewaarschuwd: ..Kijk uit, zei hij, ook al rijd je goed, dan passeren ze je nog". Hij kon ook al geen goed doen bij de KNWU. Ofschoon hij goede uitslagen maakte, werd hij ook nogal eens gepasseerd". Heiman Zuiderduin is een atleet, die zich uit in de wieiersport. Hij praai weinig, hangt geen omslachtig en cynisch verhaal op over de KNWU. Hij stipt alleen de moeilijkheden even aan en berekent in gedachten hoe hij volgende week zijn slag moet slaan op Een parcours dat hem wel ligt. Moeilijk, zoals hij het 't Liefst ziet. Zijn tengere bouw garandeert hem winst op dc plaatsen waar de stevig gebouwden uit het zadel moeten: de zandvlakten. Vreemde bodem Herman Zuiderduin, die zijn concurrenten pas eenmaal heeft ontmoet in dit seizoen („de koers in het Amster damse Bos werd afgelast en In het Kralingse Bos schoot een tak tussen mijn wiel. In België ligt dat toch wei even anders Je hebt daar telkens ritten en altijd ver schijnen er wel zo n zeventig renners aan de start"), nivelleert bij zijn berekening de kansen van een Huub Harings, die in tegenstelling tot vorig jaar nu op voor hem tamelijk vreemde bodem rijdt: „Toen was het bij hem voor de deur, in Sibbe. Wat was het daar gevaarlijk mei a! dat ijs Dan kan je niets riskeren. Maar zo'n parcours is echi iets voor hem. Hij kan risico's nemen. Hij zit bij een ploeg en krijgt startgeld. Hij is prof. Kijk, dan ligt het toch wel even anders. Als ik ergens naar toe ga. cn hoe vaak gebeurt het niet dat ik naar Liraburg en België reis, moet ik alles zelf betalen. Ook daarom wil ik goed van voren zitten". „Laat ik me zien. dan word ik uitgenodigd. Dan hoef ik mijn reisgeld niet zelf te betalen". JAN PREENEN DEN HAAG Eens dat was direct na de tweede wereldoorlog kende Den Haag de luxe van twee üshockeyverenigingen: de Pinguïns cn HH cn IJC. Het ging enige jaren goed, tot de Pinguins waarin Jan v. d. Heiden cn Cor Schwen- cke coryfeeër waren de sterkste ploeg van de twee werd. In dergelijke ge vallen wil de underdog in dit geval HH en IJC wel eens over een fusie praten. Dat gebeurde dan ook en in het laatste kwartaal van 1948 ging de nieuwe combinatie onder de naam HH en IJC van start, pehalve de twee reeds genoem de Pinguins was er een derde, een zekere Arie Klein, die gewogen en netto niet te licht werd bevonden. Niemand kende hem want hjj was nog een broekje, maar er zat wat in. Dat hadden de scouts van HH en IJC wel gezien. De sportnaam Klein was alleen nog maar bekend geweest in de voetbalwe reld: bij VUC waar Koos Klein eens aanvoerder was. Zoon Arie had al vele malen op de Schenkkade met trots op zijn borst gerammeld als pa hij zegt nog steeds pa mocht tossen. Arie Klein kon toen nauwelijks bevroeden dat hij zijn vaders sporen eens zou drukken en al was het dan niet bij voetbal aanvoerder van een team zou Dat werd hij toen Ed Hopman de lei ding van de Haagse ijshockeywereld had genomen, elf jaar geleden na een periode waarin Arie Klein al zo'n 500 wedstrijden voor Den Haag had ge speeld. Met het verdubbelen van de jaren verdubbelde ook het aantal wed strijden en zo heefl Arie Klein gisteren tegen Geleen zijn 999ste wedstrijd ge speeld en staal de deur naar zijn dui zendste volgende week tegen de Re bels wagenwijd open Zenuwen Een respectabel aantal, waarvan op 8 december 1948 de basis werd gelegd. De aanvoerder van HH en IJC. Piet van Heeswjjk haalde op die dag Arie Klein in het eerste team hoewel op zijn uil- nodiging stond dat hij als reserve was opgesteld tegen BIJHSC uit Brussel. Fen wedstrijd waarin Arie vol zenuwen op het ijs stond, maar het zo goed deed dat hij een week later tegen Billancourt weer werd opgesteld. Zijn' vreugde en trots kenden geen grenzen toen hij de gelijkmaker scoorde en de stand op 33 bracht. Het kon niet anders of naast de groten van toen ais Andy Andreola en Piet van Heeswijk moest het „talent Arie" wel rijpen. Het rijpte ook en groeide uit tot een bijna on Nederlandse stijl toen Leo Carrey in 1951 de Haagse ploeg als speler-coach kwam versterken. Hij was de man die Arie Klein de bodycheck leerde, waar voor menig speler in Europa nog be vreesd is. Op de bres Het was overigens maar goed dat Arie Klein dit leerde want hij had op het Een verdwijnend beeld op de Hokij, Arie Klein in actie. Over enige weken zal de captain van het Haagse en Nederlands team zijn schaatsen aan de wilgen han gen, daarmede een carrière van tweeentwintig jaar sportman be sluitend. Op het ijs zal hij dan niet meer te zien zijn, wel er naast want als bestuurslid van HIJS Ho kij staat Arie Klein pas aan het begin van zijn gebied van verdedigen weinig ervaring. Hij speelde pas enige "wedstrijden op die rechter verdedigersplaals. Bij de wereldkampioenschappen in 1950 in het Londense Wemblev kwam het Ne derlandse team een achterspeler tekort. Of Arié wilde. Hij wilde en begon daar aan een carrière die zijn weerga in Europa niet heeft, een loopbaan ook die hen\ over de gehele wereld bracht, als speler van HH IJC, HIJS HOKIJ en het nationale team. Want behalve het uitzonderlijke totaal van duizend wedstrijden, dat Arie Klein tegen de Rebels hoopt vol te maken, speelde hij ook een honderdtal wedstrijden in het oranjeshirt en ook hierop prijkt veertig keer de „C" van captain. Een „C" die hem het recht gaf om een scheidsrechter uitleg te vragen als deze een speler van zijn team had ge straft. „Zelden heb ik een captain mee gemaakt als Arie Klein", zegt gewezen topscheidsrechter Wim Dwars. „Hij stond voor zijn mannen op de bres en deed dat altijd op een rustige manier. Hij wond zich nooit op; noch tegen de scheidsrechters noch tegen zijn spe- Oud-HIJSspeler Wil van Dommelen on derschrijft dat: ,,Arie is een op-en-top sportman die alles voor zijn sport ovei heeft. Ik heb er enorme bewondering voor dat hij dit op de leeftijd van 38 jaar als amateur heeft weten te berei- I>e grootste Arie Klein probeerde altijd alles goed te doen Toen Ed Hopman de leiding van HIJS overnam, vroeg hij steeds Arie Klein bij het benaderen van bui tenlandse spielers om raad. Soms ook nam Arie Klein zelf contact op met Canada, waarbij Hopman zei: „Ga je gang maar". Ook op dit punt viel de appel niet ver *an de boom. Koos Klein bezorgde indertijd VUC naam en taam door Bertus en Karei de Hardei uit Wilsonmeters te halen, zoon Arie zorgde ervoor dat HIJS een met respect uitgesproken naam werd door beslag te leggen op een achttienjarige speler, Pat Adair. „Die tijd komt nooit meer te rug" verzucht Arie Klein, en met hem half Den Haag. „Pat was de grootste die we ooit hebben gehad. Toen ik hem hierheen haalde kende ik hem niet. Ik heb toen wel enorm geluk gehad", zegt het huidige bestuurslid van HIJS, sedert het begin van dit seizoen. Laatste seizoen „Ik ben de laatste vier jaar constant bewust bezig geweest Arie Klein op een bestuursfunctie voor te bereiden, want ik ken niemand dié het beter zou kun nen dan hij", zegt teruggetreden Ed Op en top sportman die alles voor zijn sport over heeft „De meest betrouwbare en meest faire altijd met honderd procent inzet spe lende speler", volgens Ed Hopman Zeilen Dat wil niet zeggen dat sportief Ne derland de naam Klein niet meer zal horen. Integendeel, want behalve be stuurslid van HIJS HOKIJ wil Arie Klein ook op het water furore maken. Hoewel hij als Valkenzeiler reeds hoog op de ranglijst stond zonder overi gens ooit kampioen te zijn gaat hij in de komende zomer in 'n „Soling" proberen om international als zeiler wat te presteren. En wie Arie Klein kent, weet dat hem dit zal lukken, want zo als hij zich voor de ijshockeysport heeft ingezet, zo zal hij ook voor zijn nieuwe sportliefde alles geven. Zijn aandacht zal ook nog meer kun nen uitgaan naar de bonthandel die hij als medefirmant met zijn va der leidt. Want Arie Klein blijft ook hierna trouw aan wat bijkans zijn de- vres is geworden: de voetsporen druk- BART HOOGDUIN K.N.V.B.-BEKER VolewijokersDe Graafschap Fortuna VI.AZ. '67 GVAVFcijcnoord PSV—FC Den Bosch TelstarExcelsior SparlaHaarlem ADO— DOS Go Ahead—RBC FC Twente—NAC Elinkwfjk—Willem II Arie Klein liet nooit iemand in de kou staan. Dat lieten zijn beroep en sportieve instelling niet toe. Hoe- MVVVelox vel hij altijd bijzonder vinnig en vol ijver was, maakte hij het nooit te bont. Bont, kou en een ijshockeystick zijn begrippen die het leven van Arie Klein le laatste tweeentwintig jaar hebben beïnvloedt. DWS—Hermes DVS Hopman, zonder de kwaliteiten van de ^ndere bestuursleden te willen kleine ren. „Hij heeft zo'n enorme ervaring Vlteta*—AJax en zo n geweldig inzicht dat HIJS hem besloten na dit seizoen definitief met de gewoon nodig heeft". Als speler echter actieve sport te stoppen. Elk beroep om <A11" wedstrijden zijn toto- nog maar kort want Arie Klein heeft terug te komen, zal tevergeefs zijn. wedstrijden) l

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15