Noren zijn zeker geen skisnobs Skiën zonder vrees NEDERLAND ZORGT IN SANKT MORITZ VOOR GOEDE INDISCHE HAP WAT U ZEKER MOET DOEN ALS HET ER VAN KOMT... ZATERDAG 10 JANUARI 1970 de liefde komt dan wel vanzelf Ongeveer 60 procent van de meer dan 30.000 Nederlanders, die in deze winter van 69 70 hun vakantie in Zwitserland doorbrengen, zijn niet-skiërs. Om deze groeiende groep toch maximaal van de sneeuw en het .landschap te laten genieten. zijn enkele wintersportplaatsen begonnen met het organiseren van ski-wandelcursussen, een sport, die in de Scandinavische landen reeds honderden jaren druk beoefend wordt, maar daarbuiten vrijwel onbekend was. Daar is, wat Zwitserland betreft, drastisch verandering in gekomen. Momenteel hebben meer dan twintig Zwit serse wintersportplaatsen brandnieuwe ski-wandelscholen, waar men voor 50 franc vier dagen degelijk onderricht krijgt. De plaatselijke sportzaken verhuren de vereiste uitrustingen (39 franc voor één week, 53 voor tien dagen, 68 voor twee weken, inclusief skibreukverzekering en eventuele reparaties). In Toggcnburg, een ideaal dal in Noordoost-Zwitserland voor het skiwandelen, worden de sporen machinaal geprepareerd en uniform gemarkeerd. Het skiwandelen is absoluut ongevaarlijk en kan juist voor de niet-skiër van pakweg boven de 35 een unieke wintersportbelevcnis betekenen. Onze persoonlijke voor keur gaat uit naar de skischool in Alt Sankt Johann in Toggenburg, die ook de oudste in Zwitserland is. Daarnaast zijn er skiwandelscholen in Adelboden, Arosa. Braunwald. Einsiedeln. Grindelwald, Lenzerheide en Sankt Moritz. ljATUURLIJK heb je je (V heilig voorgenomen om uitsluitend de spijzen van het land tot je te nemen bereisde Roeien onder elkaar, met waar, en als het moet Jcun je heus wel veertien dagen zonder dat kroketje Wat zullen we nou krijgen maar helaas valt een kwartier na aankomst in Sankt Moritz je oog reeds op dat manshoge reclamebord met Indonesische rijsttafel" erop. Er staat ook nog een vuurode pijl bij, die regelrecht wüst naar de ingang van hotel Cosdo Badruth Goed, je kunt natuurlijk net doen of je niks gezien hebt en als een flinke vent doorlopen naar je dagelijkse portie gortdroge knoedels met rauwe sla. „Dat kan toch niks zijn", zeg je opgelucht tegen elkaar, „weten die Zwitsers veel. Die hebben eindelijk ook eens de klok in Peking horen luiden, maar denk je nou echt. dat ze een goeie bami speciaal kunnen maken? Of een sateetje met sjneuïge pindasaus? Laat je toch alsjeblieft niks wijs maken Wees toch verstandig en wacht totdat je weer thuis bent Heus, neem van mij aan, dat het weggegooid geld is. Zoals een Chinees thuis kookt, kookt hü nergens". Maar 's avonds onder het diner in hotel Neues Post (als dit krakende pand de nieuwe post herbergt, dan zou ik graag de ouwe eens willen zien) begin je er toch weer over te zeuren. De hoogbejaarde oberkelner heeft zojuist de halve fles Beaujolais naast je glas geschonken en bet nu met zijn servet de rooie plas op het tafellaken „Dat het u wel moge bekomen", zegt hij hulpeloos, terwijl hij op de aangebrande champignons wijst, die volgens de menukaart au canapé geserveerd zijn. Na de eerste hap besluit je om ze maar rustig op de canapé te laten zitten- Er komt immers nog meer. Er komen nog waterige aardappelen en stukjes vlees, die te oordelen naar hun hardheid enkele uren geleden uit een stijfbevroren berggeit zijn gehakt En dan natuurlijk het puddinkje, dat je in geen kunnen het allicht één keer proberen. Als het niks is, dan hebben we pech gehad". We besbuiten gelijk om een tafel voor de volgende dag te reserveren, want vroeg of laat zullen we de strijd tegen onze vleselijke lusten toch moeten opgeven. Een snelle capitulatie heeft daarbij het voordeel, dat er daarna royaal tijd is voor het berouw na de zonde, 's Avonds in het ijzeren bed mei ie gouden knoppen maken we een weddenschap over het aan tal gerechten, dat in Caspar Badruth zpl worden aan gedragen. Nog één keer knoe dels en we. zullen hot wten- Het blijken er achtentwintig te rijn: achtentwintig schotels met de authentieke ingrediënten t'an een meesterlijke rijsttafel. De kroepoek knispert, de ajam pruttelt 'n zijn bruine vet En die saté, proef die saté nou eens. Mens, daar kan onze eigen Chinees nog wat van leren „Dit hadden we veertien dagen eerder moeten ontdekken"zeg- enkel middenklassêhotel kunt ontlopen Ze worden waar schijnlijk collectief ingekocht bij een noodlijdend klooster, waar het eeuwenoude recept van deze smakeloze dril be waard wordt. Dit wordt vanavond het twaalfde puddinkje binnen veertien dagen, dat de ober kelner zal binnenbrengen. De manier, waarop hij dat doet, is hartverscheurend en sterkt ons telkens weer in de zekerheid, dat deze wereld een tranendal is. Hij komt met uitgestoken, bevende hand uit de keuken en kijkt naar het puddinkje, dat van de ene kant van het bordje naar de andere glijdtSoms struikelt hy ook nog halver wege en vrezen de gasten, dat het over de rand zal wippen en als een dode kwal op het Per zisch tapijt zoX blüixm liggen. Goddank: hij heeft de reis van avond weer gehaald „Het is ananaspudding", zegt hij. „de stukjes zitten onderin. Wilt u nog koffie na?" Hij wacht ons antwoord niet eens af, want hij weet ook drommels goed, dat de koffie in Neues Post niet te drinken is- Terwijl hij wegsloft en met zijn servet een vlieg doodslaat, die even tevoren is geland op een stuk brie, zeg ik: „We gen we tegen elkaar, „dit is te mooi om waar te zijn". Nerveus storten we ons op het servies en laden de borden hoog op- „Dit is geen eten meer", zeggen we glimlachend, „dit is vreselijk". Na een kwartier is het tijd voor een nieuwe ronde warme rijst, maar hoe zeg je dat in het Duits? „Wat is nou in hemels naam rijst in het Duits? Of zal ik gewoon naar het lege tchaaltje wijzen?" De ober, die op enkele meters if stand discreet heeft mee geluisterd, pakt de schaal van tafel en zegt: „Ik zal nog wat warme rijst voor u halen U kunt gewoon Nederlands tegen me spreken hoor, want ik ben ook niet zo best in m'n vreemde talen. Ik kom uit Hengelo. Smaakt het een beetje?" „Smaken", zeggen roe, dat is geen woord voor deze goden spijs. Man met zo'n rijsttafel kun je in Nederland ook ooud verdienen „Ik zal het tegen moeder zeg gen". 'roept hij, „die kookt hier alle Indische souUen" Eiren later komt hij terug met warme rijst en een goedlachse vrouw, die de hulde besmuikt in ontvangst neemt en ev pas sant ook nog even onthult, dal ze de vorige week voor de sjah van Per-ië een rijsttafeltje heeft gemaakt Haar zoon Robin vult aan; „Man, dat was een ge weldige toestand Lijfwachten met pistolen bij de deur en het zaaltje ontruimd Het is niet verwonderlijk, dat mevrouw J. Cohen-van der Heijden in Sankt Moritz op handen gedragen wordt, want haar rijsttafels zijn in dit mekka der miljonairs een regelrechte sensatie. Haar godenspijs wordt elke avond in Caspar Badruth geserveerd door (van links naar rechts) haar zoon Robin, huisvriend Jimmy en een goed doorregen Zwitserse hulpkracht. zerlijke hoogheid. Die hele grap kostte hem tweeduizend gulden en als je nou vraagt: „Wat heeft-ie gegeten?', dan is het bijna niks. Twee sateetjes en een stukkie kip- De rest ging onaangeroerd naar de keuken terug. Pot voor meneer" Er volgen nog meer namen van gekroonde hoofden, filmsterren en miljonairs, die zich hebben gelaafd aan de oosterse vet potten van mevrouw J Cohen- van der Heyden. Peter Sellers is al tien keer geweest, die krijgt er ook nooit genoeg van. En dan baron Von Opel, die aan- vankelijk wat gereserveerd te gen de schotels zat aan te kij ken. maar zijn eetlust na de eerste hap in de vierde ver snelling gooide Uit Marokko snelden enkele courante prinsen toe en Günther Sachs vierde zijn kersverse verovering "en geweldig blond paradepaard met pneumatische heupen met een extra-por tie saté en champagne van het huis. „Die rijsttafel", zegt Robin In tens tevreden, „is in Sankt Mo ritz top of the bill. En dan te bedenkendat mijn moeder het allemaal voor de lol doet. Zr heeft nooit een opleiding gehad en kookte tot vorig jaar alleen een huiselijk potje. Maar ze gooit er wel haar hele hebben en houwen tegenaan. Ik geloof, dat de mensen dat merken. Ze kookt met haar hart en daarom is het zo verrekte lekker Als we tegen elven uitgeteld het hotel Neues Post binnen sluipen. staat de oberkelner bij de lift. „Ik heb uw puddinkje in de ijskast gezet", deelt l samenzweerderig mee. We hadden het kunnen weten. Maar was I nou echt nodig om ons z0 lu. dhandig uit onze droom te sleuren? Noorwegen, de kolossale steenkolos in het noorden van Europa, is dan einde lijk ook door Nederland als een ideale vakantieoase ontdekt. Tienduizenden hebben inmiddels de onuitroeibare vooroordelen (steenkoud, altijd regen, ijsberen in de straten) opzij gezet en de ontdekking van hun leven gedaan. Niet verwonderlijk, want Noorwegen is - inderdaad een grandioos en overwel digend land. dat er anno 1970 nog steeds zo bij ligt, als de Schepper hel duizenden jaren geleden bedoeld moet hebben. Voor mensen, die niet per se de godgansclijke dag in de zon willen liggen is de Noorse atmosfeer balsem op de geteisterde randstadziel. Je kunt er nog dagen rondrijden zonder een dolende ziel tegen te komen, je kunt er nog hopen op romantiek en avon tuur. Noorwegen is het gewoon hele- Wat de wintersport betreft: de moei lijkheid blijft voorlopig de verbinding. Helaas vaart de unieke Black Prince in de wintermaanden niet en is men dus aangewezen op trein en vliegtuig. KLM en SAS hebben een dagelijkse dienst op Noorwegen. Gaat men met de eigen auto, dan moet men rekening houden met een bijzonder pittig tochtje door Duitsland en Denemarken. .Er is ook een dag- en een nachttrein via Kopenhagen naar Oslo. Voorts zijn er dagelijkse verbindingen met Aarhus, Frederikshavn en Hh'tshals in Dene marken. Vandaar gaat men dan per boot verder. Om u enigszins op het spoor,van dit unieke wintersportland te zetten volgen hier wat praktische gegevens: Noorwegen beschikt over hotels in alle categorieën. Een extra-voordeel en een typisch voorbeeld van Noorse gastvrij heid is de kinderoppas in vrijwel alle hotels. In Lillehammer wordt een spe ciale „moeder en kind vakantie" gepro pageerd, Waarbij forse kortingen wor den gegeven. Het toeristenhotel in Dombas geeft vrij verblijf voor één kind per familie en voor de overige kinderen 50 procent korting. In het Dovrefjellhotel hebben de kinderen een eigen eetzaal met eigen menu. In de bekende wintersportplaatsen Voss en Geilo zijn ook talrijke voorzieningen voor kinderen; verwarmde zwembaden, kinderspeelplaatsen, sleetochten met rendieren en paarden. En dan Oslo, de unieke hoofdstad, die en passant ook wintersportcentrum is. Twintig minu ten met de ondergrondse en je zit er middenin. Groot extra-voordeel: de Noor is geen skisnob. Integendeel, hij is wars .van franje en flauwekul en be drijft de skisport nog op zijn jan boerenfluitjes. Fijn vooruitzicht voor UNIEKE MOGELIJKHEDEN IN WINTERSE OASE NEEM DUS GERUST JE OUWE TRUITJE MEE De fabel, dat het altijd regent of sneeuwt in Noorwegen, wordt ont zenuwd door de honderdduizenden wintersportgangers, die elk jaar opnieuw gebruind terugkeren uit ACCOMMODATIE de bergen. tersportoorden. Ook gezinnen zijn van harte welkom. Pensionprijs inclusief alle maaltijden 15 tot 17 gulden, kin deren betalen 5 gulden minder SKISCHOLEN De Noorse Skischool geeft les ln Beitostolen, Geilo. Gol. rfemsedal, Lille hammer. Mjolfiell. Nordseter, Opp- heim, Oppdal, Sjusioen, Solfonn, Hov- den, Voss en O' De meeste hotels hebben daarnaa n eigen skischool. KLIMAAT Het klimaat is verrassend voor men sen, die het niet kennen. De lucht is zuiver en helder, de winterzon bruint intensief en vlug. Sneeuw wordt abso luut gegarandeerd. En wat voor sneeuw. Gevaar voor lawines is er praktisch niet. Het seizoen duurt tot april, in sommige jaren tot mei. j NOORSE SPOORWEGEN Kinderen beneden de vier jaar reizen gratis in alle treinen. Kinde.^n beneden de vijftien betalen eenderde van de prijs in een gewone en de helft in een slaapwagen. Koopt men voor een gezin een plaatsbewijs verder dan 400 kilo meter, dan betaalt moeder of kind tussen 15 en 25 jaar de halve prijs. Voor bussen gelden soortgelijke rege lingen. JEUGDHERBERGEN De veertien Noorse jeugdherbergen liggen alle in de nabijheid van win- Er zijn meer dan 250 wintersporthotels met 22.000 bedden. Daarnaast staan er zo'n 1000 hutten ter beschikking in Hallingdal, Valdress, Gudbrandsdal, Osterdal, Telemark en Numedal. Ze zijn in het algemeen voor 4 tot 6 per sonen. Prijs van de hutten 125 tot 200 gulden per week, voor een klein aantal zeer comfortabele hutten 175 tot 300 gulden. Wat de hotels betreft: voor een topklasse-accommodatie betaalt men tussen de 30 en 50 gulden per dag, voor de middenklasse ongeveer 25 en in de kleinere hotels 20. In januari en begin februari krijgt men 10 tot 20 procent korting. Smaakt het ondertussen naar meer In formatie: het Noors Nationaal Ver keersbureau, Prins Hendrikkade 135 in Amsterdam, telefoon 020-222545, HÉ** Noorwegen doet een hoop om het zijn sportieve gasten naar de zin te maken. De pistes zijn goed geprepa reerd en gemarkeerd. De Noren zelf wagen zich dan ook met de hele familie in de onmetelijke sneeuwsteppen, die het land van december tot eind april bedekken. Zorg voor een goede voor bereiding. Denk niet. dat u na een jaar vlijtige arbeid bij het accountantskantoor Kleren- koper en Zoon gel(jk op de lange latten kan gaan staan Want dat wordt dan een in drukwekkende afgang. Doe in elk geval skigymnastiek. Thuis met behulp van boek of gram mofoonplaat of daarbuiten via een cursus. De Nederlandse Skivereniging (Wassenaarse- weg 220 Den Haag. tel. 070- 814381) weet alle adresjes. Fiet sen kan ook nooit kwaad. Ga nooit naai* de winter sport zonder deugdelijke ver zekering. Knoop in de nu nog gave oren, dat de eenvoudigste ziekenhuisbehandeling toch gauw 1500 gulden kost. Welke verzekering het wordt, hangt af van de manier, waarop u reist en de drieste plannen, die u ter plaatse hebt. Eén geruststelling: het aan tal gebroken benen in de win tersportplaatsen is beduidend minder, dan de spotprenten doen vermoeden. Door betere voorbereiding en vooral door de introductie van de veillg- heidsbinding (een mechanisme waardoor de schoen automatisch van de ski los laat, als h(j te gek manoeuvreert) ziet de wintersport er lang niet zo gips meer uit als een twintir jaar geleden. Zorg ervoor, dat u zich warm kleedt, vooral als u van plan bent te gaan skiën. (Het is net alsof ik mijn eigen moeder hoor, die rustte ook nooit, voordat er een extra-borstrok was aangetrokken). De normale uitrusting van 'n skiër en spor tieve wiritersportganger be staat uit een maillot en daar overheen een broek van elas tische kunststof, voorts een windjack van dubbele popeline en daaronder één of meer wol len truien Twee durine ls altijd beter dan één dikke van wege de isolatie en de venti latie. Sokken van ontvette schapewol horen er ook bij. Die hoef je niet te wassen. Alleen daarom zou je ze al aantrekken. U moet er wel een paar ge wone sokken onder doen, want anders gaat u op den duur spontaan blaten. Schoenen moeten exact passen. Als u een doorzetten je bent, dus lieve* kopen dan huren. Neem naast uw verzekering een internationale reis- en kredietbrief van de ANWB. Het aantal beschadigde auto's, dat 's winters wordt teruggehaald door onze wielrjjdexsbond stijgt nog steeds onrustbarend. Hetzelfde geldt voor de mensen, die op één of andere wQw niet meer op eigen gelegenheid naar huis konden en ook waren aan gewezen op de hulp van de ANWB. EEN ONMISBARE VOOR BEREIDING: laat uw adres achtor bij buren, vrienden en familieleden, zodat de oproep dienst van de ANWB niet meer in actie hoeft te komen. Een bijkomend voordeel ia, dat u ze gelijk de ogen uitsteekt. Waar om hij wel en wij ntet? Laten puzzelen, terwijl u met uw Vlak voordat u op reis gaat (dit alleen voor automobilisten) even de ANWB bellen (070- 814381).Dan krijgt u via een internationals centrale in Genève de meest actuele ge gevens over de toestand der wegen in Europa. Weet u ten minste. wat voor ellende u nog wacht. Als u dan daarna on middellijk ons belt, is er ook nog iemand, die u van harte een goede reis toe wenst Voor meer informaties over een winter- vakantie in Zwitserland kunt u terecht bij: het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam, tel. 020-222033.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13