Graubünden Sankt Moritz Scuol NEE, LAAT 00M BOBBIE MAAR SCHUIVEN ZWITSERSE TROEF IN WINTERSPORT ZATERDAG 10 JANUARI 1070 Grijs als een rots, verblindend'wil als de eeuwige sneeuw en blauw als de winterhemel is de vlag van Graubünden, met zijn 71.130 vierkante kilometer het grootste van de 25 Zwitserse kantons. Tweeduizend jaar vóór Christus werd er al gesproken over deze grimmige steenklomp, die gekerfd door 150 dalen uit de üstüd te voorschün is ge komen en nu de oostflank van Zwitserland beheerst. Graubünden (Homerus schreef er ook al over) heeft 110.000 inwoners, wat neerkomt op 20 per vierkante kilo meter. Zü wonen in 221 dorpen, waarvan er slechts 145 meer dan 100 inwoners hebben. Een klein deel van hen leeft van de veeteelt, waar ternauwernood 500 m2 wel land voor beschikbaar is. De rest is bos (1650 km2) en rots (2168 km2). Graubünden, dat in het noorden grenst aan de uitlopers van de Bodensee, in het westen aanslui ting geeft op het Sint Gothardmassief, in het oosten Tirol als buurman heeft en in het zuiden via de serpentine bochten van de Majolapasweg afdaalt naar de Italiaanse meren, is al ecuwen een dankbaar object voor geschied schrijvers, die steeds nieuwe brooddronken veroveraars door het bastion met de duizend witte pieken zagen dwa len. Het is ook interessant voor taalpuristen, die in Grau bünden de keus hebben uit zes talen, die door de hevol- king gesproken worden, o.a. het romaans, dat wordt gesproken door de bewoners van Unter-Engadin. Voor deze exclusieve kleine groep wordt ook een eigen krant in het romaans gedrukt. Graubünden heeft nog de be schikking over een eigen spoorweg, de beroemde, 400 km lange Rhatische Bahn. De Berninaljjn van Sankt Moritz naar Tirana in Italië heeft een stijgings percentage van 70 procent en is daarmee de steilste spoorbaan van Europa. Graubünden heeft wereldbekend heid gekregen door de wintersport, die boerendorpen als Lenzerheide tot rijke, welvarende oases heeft gemaakt. Drie centra krijgen op deze winterse pagina even aan dacht: Lenzerheide, Sankt Moritz en Scuol. ■LEO THLR1NG. Het oude hart van Scuol klopt nog steeds met de vertrouwde regelma at der middeleeuwen. De huizen hebben lak aan de vooruitgang en stralen nog steeds de boerse schoonheid van pakweg 1500 uit. Lenzerheide beschikt over een vermaard „skicircus", waar men urenlang doorheen kan dwalen. Wie gewend is om zijn vakantie op de lat te schrijven kan hier uit de voeten. Het plezierige van Lenzerheide is, dat het er zo'n beetje tussenin hangt. Niet te duur, niet te goedkoop, niet te sjiek, niet te shabby, niet te hoog, niet te laag, niet te ver, niet te dichtbij, niet te groot, niet te klein, niet te extravagant, niet te gewoontjes. Kortom geknipt voor een jongen van Jan de With, die met de moedermelk reeds de Ijzersterke wijsheid heeft ingedronken, dat de waarheid altijd in het midden ligt. Misschien is dat ook dc voornaamste reden, waarom de trek van Nederlanders naar Lenzerheide al jaren een bron van grote vreugde is voor de plaatselijke VVV, die de hete adem van de concurrenten voortdurend in de roestbruin verbrande nek voelt. Het vreemde verschijnsel doet zich hierbij voor, dat Lenzerheide voor de meest uiteen- Lopende categorieën van vaderlanders een bar aantrekkelijk -wintersportoord blijkt te zijn. De mensen met enige losse stuivers ver- tamelen zich in de lounges van Grand Hotel Schweizerhof, dat ondanks ingrijpende ver- oouwingen naar de mottenballen van pakweg ie eeuwwisseling blijft ruiken. Maar er is nog steeds een generatie uit voorraad lever- oaar, die zich bij voorkeur nestelt in de zacht aangevreten sjiek van een voltooid verleden :ijd en voor die mensen is Schweizerhof een .vare uitkomst. De vrijwel voltallige top van sen grote gloeilampenfabriek in het zuiden des lands is er welgeschapen kind aan huis sn ook de vaderlandse wintersportprofeten Gegraven hun vrije tijd nog steeds volgaarne in het duurzaam pluche der rijkeliik aab- ivezige herenfauteuil». Srand hotel Kurhaus aan de overkant van de drukke straat, die Lenzerheide praktisch doormidden snijdt, heeft niet op het uit werven van de vaste klanten willen wachten en is enkele jaren geleden al begonnen met een ingrijpende verbouwing,, die deze antieke horeca tempel geschikt moet maken voor de komende honderd laar Enkele etases ziin reeds onherkenbaar veranderd en plannen voor de (nog altijd) bruine en donkero con versatiezalen liggen klaar. Directeur Poltera wacht alleen nog op een kasoverschotie, waarmee hij de toekomst van zijn verrukke lijk pand in de slappe was lean zetten Vraagt u om een persoonlijke voorkeur, dan wordt het. wat ons betreft toch Grand Hotel Kurhaus. En dat om de simpele reden, dat directeur Poltera en zijn zoon behoren tot het toch wel langzamerhand uitstervend gilde van de grote gastheren. Vanaf het moment, dat je over hun drempel stapt, zit het snor met de sfeer, die vooral in een wintersportvakan tie zo broodnodig is. U wordt al voor een krappe dertig Zwitserse franc door Poltera >n de watten gelegd. De Nederlanders die geen gloeilampen «naken (het klinkt onwaarschijnlijk, maar ze zijn er) hebben in Lenzerheide en het aan grenzende Valbetla de keus uit vele optrekjes, variërend van het weldoortimmerde Park hotel tot posthotel Lenzerheide, van sporthotel Ecalottas (gloednieuw) tot pension BaUavaü. En dat voor prijzen, die schommelen tussen «te 30 en 50 franc voor volledig pension bü een verblijf met minimum drie dagen. Waarom die Nederlanders juist naar Lenzer heide gaan? Dat is eenvoudig gezegd: de ligging is zonder meer ideaal: 1500 meter boven de grauwe Noordzee in een wijd dal, waar de zon een gulle gast is. Voor de skiërs Liggen er magnifieke bergen klaar, die sxmen het beroemde ski circus van Lenzer heide vormen. Elf skiliften en een handvol stoeltjes- en kabineliften brengen de spor tieve gasten aan beide zijden van het dal bliksemsnel naar de toppen en vandaar kan men uren achtereen zijn witte weg naar beneden zoeken. Voor de mensen, die er de voorkeur aan ieven om op eigen benen te staan, liggen er tientallen kilometers gemarkeerde wandel wegen, een grandioze ijsvlakte, een overdekt zwembad en een bioscoop. Het enige bezwaar van Lenzerheide is die weg 'wars door hel dorp, waardoor de intimiteit van een berg oase grotendeels verloren gaat. Toen aartsbisschop Landeloh er rond 850 op zijn paard overheen reed, vond geen mens dut een bezwaar, maar sindsdien is de reis lust van prak liserenden en non-paschanten gestadig toegenomen en iedereen, die 's winters vanuit Chur naar Engadin wil, komt nu eenmaal vroeg of laat langs Lenzer heide. De verkeerssituatie is momenteel zelfs 7.0 onoverzichtelijk, dat het gemeentebestuur van Lenzerheide besloten heeft om het hele dorp een pasrr honderd meter naar het westen te schuiven, zodat de drukke postweg buiten het centrum komt te liggen. Als die operatie achter de rug is (en men weet het. als êen Zwitser eenmaal wat in zijn kop heeft, dan gebeurt het ook) kan men Lenzerheide inder daad een ideaal overwinteringsoord noemen. JE MAG ER ALLEEN MAAR NAAR KIJKEN De vaderlandse tobberd blijft tegen Sankt Moritz,als tegen een berg opzien. Wees gerust, gü tobberds en minimumlijdcrs. Er staan op de invalswegen naar Sankt Moritz echt geen gendarmes, die naar uw bankrekening vragen en eisen, dat u uw zakken leeghoost. Niemand zal u een ijspegel in de weg leggen, als u met alle geweld een kop thee wil drinken op het terras van Carlton of een bordje spaghetti wenst te nuttigen in het restaurant van Palace. U mag ook vrijblijvend uw blauw dooraderde neus tegen een etalageruit drukken en 's avonds in één van de bars een glaasje sju drinken. Tot zover is er geen vuiltje aan de .lucht en kunt u rustig uw gang gaan. Maar wees gewaarschuwd: als u toevallig niet wat losse biljetten van duizend franc in de binnenzak van uw skijack hebt en geen vader kunt produceren, die met het machinaal vervaardigen van sokophouders of zangzaad een vermogen heeft verdiend, bent u toch gedoemd om in dit witte mekka der rijken een smadelijke voyeursrol te spelen. U mag er alleen maar naar kijken, maar- aankomen niet. U mag de kruimels opvegen, die van de tafels der koningen vallen, u mag op een afstand al het moois van de filmsterren en showvedetten afsnoepen, maar u mag geen moment de illusie koesteren, dat zij u ook hebben gezien. U behoort immers niet tot het reizend dollarcircus, dat zomers ingevet spelevaart op de Middellandse Zee en bij het korten van de dagen collectief weer opduikt in de hotelpaleizen van Sankt Moritz. De sjah van Perzië heeft zojuist eert geinig optrekje gekocht in de schaduw van het SuvrettahoteL Kosten tweeëneenhalf miljoen gulden. Zijn ex-vrouw Soraya heeft de Link er- toren van Palace gehuurd, waar ze vlijtig theekransen bakt voor diverse vriendinnen van Günther Sachs en ander gesjeesd industriekroost. Het plaatselijk dagblad opent vanmorgen de voorpagina met het opzien barend nieuws, dat de heer Sachs bereid is gevonden om het voorzitterschap op zich te nemen van de bobsleeclub. Hij heeft er danig zin in en voorspelt, dat hij er met zijn vrienden hard tegenaan zal gaan. De laatste berichten over Vietnam en Biafra konden nog net met passen en meten tussen de advertenties op pagina acht worden gewurmd. Terecht, want zulke zaken liggen reddeloos ver van de beschikbare tweepersoonsbedden van Sankt Moritz. Het is maar, dat u zulke dingen vóór uw aankomst weet. Van ons ntag u in uw broek met glimmende knieën de Corvatsch afsjezen, maar u blijft een onverbiddelijke out-sider in deze exclusieve wereld. Sankt Moritz, dat is immers in een nertzjas van twintig mille in de rij voor de stoeltjeslift staan. Sankt Moritz, dat is een ijsbaan, die alleen toegankelijk is voor de leden en donateurs van de poenclub. Sankt Moritz is ook in smoking van de ene villa naar de andere rijden voor streng geballoteerde prlvéparties. Brigitte, daar ga je Günther, dat we ze nog maar Lang mogen Sankt Moritz is het Suvrettahotel, dat zijn eigen bergje heeft, waar gefortuneerde brekepoten aan de hand van een gebruinde vazal vanaf mogen glijden. De gasten hebben voorts de beschikking over een eigen skilift, een luxueus overdekt zwembad met sauna en massagekamers, nurses voor de kinderen en verpleegsters voor kapseizende oliëntèle. Sankt Moritz, dat is een suite met rococo- stoeltjes en een hemelbed, die je voor twee honderd gulden per dag mag huren, dat is een portier met een rode sleepjas aan, dat is een chasseur in een pakje van stijf goud brokaat. De stakkerd behoort ook tot de vaste rekwisieten van het dollaroircus, dat in een zalig en langdurig niksdoen zijn dagen uitzit. Vage glimp De man van de gestampte pot heeft in deze jjsgekoelde piste geen recht van spreken en moet tijdig het trottoir opspringen als de processie van glimmend zwarte limousines weer langs. komt. In het voorbijgaan Vangt hij een vage glimp op van een somber, geteisterd hoofd. Was het de sjah, was het koning Boudewijn of alleen maar een Ruhrgnger, die van kindsbeenaf heeft geleerd het ijzer met andermans handen te breken? De fotografen van de dikke Duitse bladen staan bij de hotelingang klaar om de jongste aanwinst van Günther in hun lenzen te vangen. De nacht ls nog Jong. De champagne staat koud in de koelers. En In de keuken vam hotel Neues Post staan de dril puddinkjes al in het gelid voor de schlemielen, die maar zestig gulden voor hun bed kunnen betalen. U komt er wel uit hè? EEN WINTERSE LAATBLOEIER Als je verliefd wordt op Scuol moet je vooral geen haasl hebben. De slee is verre te prefereren boven de auto, de wandela ar is heer en meester in het dolromantische dal, waar de fijnproevers overvloedig aan hun trekken komen. Scuol is onder de Zwitserse wintersportdor pen een geheide laatbloeier. De bewoners van deze drie dimensionale ansichtkaart in Unter- Engadin zochten hun heil liever in de 35 bron nen, die per uur 27.000 liter koolzuurhou dend water produceren voor de roestige bad kuipen, waarin brekepoten uit alle windstre ken onder dokterstoezicht afdalen. Het'gevolg was, dat het pittoreske straatbeeld van Scuol tot voor kort bepaald werd door een stoet van voorzichtige schuifelaars, die pendelden tus sen hun hotelkamer en het badhuis. Maag lijders en vetzuclitlgen, zenuwpatiënten en bejaarden, die suklyiden met nieren, gal, lever, stofwisseling en darmen, lieten zich stuurs doch gewillig onderdompelen in het groezelige water van de Sint-Bonifatiusbron en hoopten daarmee de oude vitaliteit te herwinnen. De sneeuw bleef ondertussen on aangeroerd op de berghellingen liggen, want de gasten waren al zielsverheugd, wanneer ze de trap naar het badhuis zonder kleerscheu ren konden afdalen. Onder aanvuring van WV-directeur Max Leuthold is men enkele jaren geleden begon nen met het doorbreken van deze verdrietige kringloop van de seizoenen. De bewoners van Scuol, een eeuwenoud centrum van romaanse cultuur, was het namelijk niet ontgaan, dat verderop in het dolromantische dal vlijtig munt werd geslagen uit mensen, die niet door stofwisselingsmoeilijkheden gekweld werden en een stel oergezonde nieren bezaten. In Sankt Moritz, Ponteresina en Celerina draaide de vreemdelingenindustrie ook 's winters op volle toeren, terwijl in Scuol de badkuipen leeg bleven. Unieke ligging Onder dankzegging voor de vele bewezen diensten heeft het dorp nu het geneeskrachtig koolzuur op een lage pit gezet en de win tersportbron aangeboord. Men had daarbij hel onschatbare voordeel, dat Scuol èen unieke ligging heeft in een vergeten uit hoek van Graubünden, die volgestouwd is met verbijsterend natuurschoon. Scuol zien en dan sterven is wellicht een beetje te veel gevraagd, maar wie vanuit het rumoerige Sankt Moritz deze stille oase binnengaat, wordt wel voor de rest van zijn leven hopeloos verliefd op Scuol. Het ls een geweldig dorp, neem dat maar rustig van ons aan. Een dorp, gedrenkt in een betoverend middeleeuws parfum. Met een pleintje, waar Anton Pieck graag voor zou willen teikenen. Met huizen die lak hebben aan de vooruitgang en nog steeds de boerse schoonheid van pakweg 1500 uitstralen. De keien van de nauwe straten zijn 's winters spiegelglad en men beweegt zich dan ook bij voorkeur per slee voort. Bij terugkomst klim men de bewoners dan met de slee op hun lakense rug naar het kerkhof op de heuvel, waar ze eerst vaststellen, dat de nabestaanden er nog best bij liggen om dan vervolgens weer naar het punt van uitgang terug te glijden. Paradijs Naast dat stokoude hart (zittend op een muur tje bij de bron heb je waarachtig even het gevoel, dat de wereld inderdaad als paradijs is opgezet) is een nieuw centrun. verrezen met een overdekt zwembad en een ijsbaan, die tot de mooiste van Zwitserland kan den gerekend. Nog verderop ontsluit hypermoderne cabinelift de witte bèrgen, die Scuol tegen de noorderwind beschermen. En dat alles in een entourage, die zijn weerga in Europa niet heeft. Een prettig voordeel is het feit, dat Scuol goddank nog steeds een paradijs voor de fijn proevers is. Zelfs in het hoogseizoen hoef je geen seconde te wachten bij de liften wordt je niet van de sokken geschaatst door een meute medebroeders. De helft Tel daarbij nog op het feit, dat Scuol maximaal aantal zonne-uren verstrekt voor een prijs, die hooguit de helft bedraagt van het bedrag, dat men in de bekende winter sportoorden kwijt is voor een redelijk hotel of pension en u begrijpt meteen, waarom Scuol ons aan het hart gebakken zit. Voor lopig houden we het nog op de ijsbaan, het zwembad en de skipiste, maar tegen de tijd, dat we niet meer zo best vooruit komen, kunt u ons vinden in het badhuis. Want dat is ook weer typisch Scuol: ie krijgt er een verzorging van de wieg tot aan het graf. (P.S. als we u nog een kleine tip mogen geven. Hotel Terminus is op maat gemaakt voor de doorsnee Nederlander. Dat is te danken aan mevrouw Winkler, die er met haar dochter Hotelier Ruffinen „Het leven is voor mij een grote grap" Zelfs de hippe vogels, die in Sankt Moritz hun familieduiten met verruk kelijke nonchalance stuk slaan, erken nen eerbiedig de grootheid van Bobbie Ruffinen, hotelier, driftig levensge nieter, koning der curling-kampioeiwn en groot afnemer van vrouwelijk schoon. Oom Bobbie is in deze witte speeltuin der miljonairs een fenomeen, oom Bobbie is het vlezig synoniem voor eeuwige feesten met champagne, truffels en caviaar. Zijn hotel is een zoete inval, die dag en nacht in be drijf is, zijn meesterstoten op de curlingbaan echoën na in Schotland en Amerika. ,,Het leven", zegt hij smakkend„is voor mij één verrukke lijke grap. Ik doe 's morgens mijn ogen open en denk: „een nieuwe dag, een hoop plezier en reken erop, dat Bobbie hem zal raken". Hij doet wat geheimzinnig over zijn leeftijd („in die dingen ben ik net een oud wijf"), maar als je aandringt, is li\j bereid om alle bijbelse figuren te noemen, die hij in de loop der jaren recht in de ogen heeft gekeken. Hij spreekt Abraham aan met „jij" en „jou" en staat in het krijt bij Methuza- lem, „Jaren zeggen niks", onthult hij blijmoedig, als je dat lijf maar goed onder de pekel houdt. Een goed glas op zijn tijd en een goed glas om de tijd ertussen op te vullen. Dat is het hele geheim. De fout, die dé meeste Zwitsers maken is, dat ze alsmaar hun centen tellen. Geld is in dit land een alleen zaligma kend middel om een geslaagde burger mij aan, dat het alleen maar maag zweren en hartinfarcten oplevert. Na tuurlijk vind ik het ook jofel, als mijn hotel vol zit, maar als de gasten lie ver thuis blijven, dan ga ik niet in mijn lege eetzaal zitten sikkeneuren. Neen meneer, op zo'n moment doei oom Bobbie zijn kampioensjack aan en gaat hij naar de curlingbaan. Cur ling is een prachtige sport voor krake- poten zoals ik. Je hebt het gevoel, dat je een ongelooflijk sportieve daad stelt en de kans, dat je je been breekt, is gering. Is dat niet verrukkelijk. Ik kan me niet herinneren, dat ik me ooit één minuut verveeld heb". En voort dribbelt hij weer, kleine Bobbie, die het ijdel gesnap van zijn onvoorstelbaar rijke cliënten met een lodderoog gadeslaat. Hij weet, dat hij bij de afvaldans rondom het gouden tealf geen schijn van kans maakt, maar het deert hem niet, want in de scha duw van zijn kogelronde tors verble ken de playboys en industriekoningen toch. Hij slaat Günther Sachs op de gewatteerde schouder en biedt hem ils voorschot een glas champagne aan. Straks haalt hij die investering toch weer met dubbele rente en interest terug, want er is in Sankt Moritz dom weg geen betere plaats om geld stuk te slaan dan het hotel van oom Bob bie. Zijn bars zijn internationaal be faamde drenkplaatsen en zijn drie restaurants zijn dagen tevoren be sproken uitverkocht. „Succes", zegt hij, „wordt bepaald door de# afstand, die je er zelf van neemt. Ik ben altijd verbaasd, als de mensen me apart nemen en zeggen, dat ik zo'n voortreffelijke gastheer ben. Dan denk ik: waar heeft hij het over, want ik heb die vogel nog nooit gezien". Later blijkt dan, dat ik ze op een avond, een glas whisky heb aan geboden, omdat ik er zelf zo'n ver rekte zin in had". De vreugde dampt van zijn zacht rost Neen, laat oom Bobbie maar schuiuen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12