CHICAGO gaat het maken dit jaar Billy Jones: NEDERSOUL LINGERIE EN FOUNDATION SUVICA STEVE MARRIOTT ARLO GUTHRIE Bonzo Dog Band: spotvogels TINY TIM OU WE TJES doen het nog best SFEERTJES VAN RITCHIE HAVENS EN THE FOURTH WAY weinig om het lijf Komend voorjaar Begeleider MIRIAM MAKEBA op eigen benen Sfeervolle l.p. Accordeonist en gitarist Suvica. t vie en vaste begeleider van de me militantp negerleider Stokely Ca cliael gehuwde zangen ke ba ieeft van u" Zweeds taak voor e r ril gerealiseerd die Bijgestaan door orkest met veel riolen en fluiten leefdt Suvica zich uit in het LdtljtiS-Anieri kaanse idiootn. Zijn voorkeur gaat ui naar nummers, waarin hij synchrooi met de accordeon razendsnelle rocql: zingt. ..Rancho fundo, „Guriata dt mers. lie twaalf n deel i bestaande schijf, zorgen voor een heerlijke relax te sfeer. Maar ook op andere wapens is Suvica een meester. Virtuoos op de gitaar in ..Feilico da vila" of zingend d Ja Jobim rn ,,Amor verdadeiro" weet Suvica zijn debuut als solist tot Chicago een belevenis te maken. Reprise ZATERDAG 10 JANUARI 1970 Humble Pie-gezicht bepaald door Humble Pie. een jonge formatie met ex-smal gezicht Steve Marriott in de gelederen, komt op de nieuwe lang speelplaat goed voor de dag. Hetgeen ons inziens voornamelijk te danken is aan de vier bijdragen van Marriott, die in ..The sad bag of shakyJake" (ook op single uitgebracht), „Every mothers's son". „Down home again" en ..Silver tongue" leuke teksten en di to muziekjes heeft bedacht, die op aantrekkelijke wijze door de jongens verklankt worden. Vooral het geluid van de elektrische piano ijn Shaky Jake" komt lekker over. Een verras sing op deze plaat is ..Heartbeat", zo'n jaar of zeven geleden een smart lap van jewelste maar in de Humble Pie-conceptie best een aardig stuk muziek. (Immediate) Waar gaat het heen met de pop in 1970V Net voor het verstrijken van het oude jaar, in november om pre cies te zijn, diende zich een zevenmansformatie aan. die ons weer hoop gaf in bange popuren. Chicago, voluit ge naamd Chicago Transit Authority, deed met het op de markt komen vs eerste (dubbel)-elpee e tredens in Europa der Amsterdam) de bewolkte hemel opklaren. De stijl van de groep laat zich moei lijk omschrijven. Een meng sel van sociaal engagement als Prologue August 29 1968, Someday en Liberation, jazz in In troduction. Does anybody really know what time is? en Beginnings (met koper- eollectieven, die ons herin neren aan Curtis Fuller- •Yeddie Hubbard opnamen), experiment in Free form ;uitar en hier en daar snuf jes underground. Voor ons gaat Chicago het in 1970 maken. Bepaald nieuwsgie rig zijn we naar de volgende schijf van deze groep, die op weg is naar totale pop in een unieke synthese van tal loze elementen (CBS). met tweede langspeler Niet zo lang na het verschijnen van Arlo Guthrie's eerste elpee „Alice's restaurant" op de Nederlandse markt (de schijf dateert overigens uit 1967) is zijn tweede al daar. De eerste elpee had in Amerika nogal wat succes, het geen onder meer blijkt uit de film die Arthur Penh de ra and Clyde" naar aanleiding titelsong maakte. „Running down the road" is de titel en tevens titelsong van de nieuwe plaat, en opvallend ge noeg het zwakste nummer. Maar wat daarvoor komt het nummer staal als laatste geprogrammeerd is meer dan de moeite waard. Arlo be gint met een eerbewijs aan zijn vader, de bekende folksinger Woody, in het fijne Oklahoma hills". „Creole bel le". „Stealin", het instrumentale „Li- .Bonnie ving in the country'' i Peter Seeger) en nog een handvol songs worden ver tolkt op een nonchalante en charman te manier met opzettelijke valse toon tjes en loopjes. Wie een liefhebber is van muziek in de goede Donovan-Dy- lan-Guthrie stijl moet deze plaat ko pen. (Reprise) Kort geleden verscheen de tweede Li- berty-elpee van The Bonzo Dog Band Deze Britse niet meer zo jonge jongelui hanteren het wapen van de spot en de satire. Het beluisteren van hun muziek is beslist 'n genoegen, maar men mist node de absurde en hcerlük gekke vi- sualiteiten die hun optreden op t.v. tot zo'n, voor ons tenminste, groot kijkgenot maken. Af?, u zich de moeite getroost aandachtig de sarcastische en dwaze teksten te volgen is „Kcynsham" meer dan dc moeite waard. Fijn num mer is „Mr, Slaters Parrot". Catfish, het jongste label van Bovema. brengt na G.K. van het Reve's mini- 1 p. een volkomen ander geluid uit. Ne- dersoul van het zuiverste water met Billy Jones en The Stars. Hoewel de soul op zijn retour is moeten we toege ven dat meneer Jones wel eens voor 'n opleving zou kunnen zorgen in het over het algemeen nogal bloedarme vader landse geso(u)l. „All my brothers are clean" en „My baby's gone" een single dié bruist van warmbloedigheid in deze koude dagen. zielsgelukkig De zanger Tiny Tim en zijn 17- jarige bruid Vicky zjjn van hun huwelijksreis naar de Bahama- eilanden teruggekeerd. Het was ge weldig, zei Tiny Tim, het had niet beter gekund, voegde Vicky er met zachte stem aan toe. Op de lucht haven Kennedy liepen ztf, hun han den vast ineen, langs de douane om daarna in de bagageruimte tiental len handtekeningen weg te geven voor passagiers, personeel van de luchthaven en zelfs douanebeamb ten. Tiny Tim en Vicky zijn 17 december 1969 getrouwd en de eer ste dagen van hun wittebroodsweken hadden zij gescheiden maar wel aan grenzende slaapkamers gebruikt. Tiny zei: „We willen s-e-x niet la ten overheersen", en hij spelde het woord. Ze hebben nu samen een slaapkamer. Ik blijf hij liaar. zei Tiny, zolang ze dat wil. Erg fijne, goede en goedkope jazz-platen zijn onlangs uitge geven in de Jazz-Scries van 't label Mercury International, in Nederland ondergebracht bij Philips. Tien nieuwe platen van onder andere de uitstekende Roland Kirk. Gerry Mulligan. Hines A Eldridgc, Dizzy Gilles pie. Red Rodney Lennie Tristano, Al Cohn-Zoot Sims, ('annonbal, Adderlc.v en Buddy Rich en zijn orkest. Daarnaast een platencassette van Neder landse historische jazzupnamen uit de jaren 1955-1957, onder de alles en nietszeggende titel Jazz behind the dikes. De plaat Gifts and Messages van Roland Kirk. de blinde giant, verdient speciale aandacht. Zo- Schooiulerwalt jls bekend speelt Kirk soms op drie instrumenten tegelijk. Af en toe lijkt een optreden van Kirk meer op een acroba- tennummer, een clownsact. M.aar men vergaat het lachen als men hoort wat hij produ ceert. Kirk is een eerlijke mu- sicus en buit zijn mogelijkheden uit. Hij was trouwens niet de eerste, die simultaan speelde, hij had een voorganger in Wil bur Sweatman. Het prettige van de plaat Gifts and Mes sages is. dat men 'n scala van Roland Kirks kunnen krijgt voorgeschoteld. Prettig vooral voor degenen, die niet direct s an puur avant-garde spul hou den. want Kirk is goed op alle fronten. „Gifts and Messages" Kirk Mercury International MFY 134 585. Wat meer traditioneel, maar toch wel erg fjjn, gaat de com binatie Earl Hines - Roy F.l- dridge met als speciale gast Coleman Hawkins. Ie keer. De ze drie grootheden (de plaat werd in 1965 opgenomen) zijn tezamen uiterst knap en ge woon prettig om naar te luis teren. De oudjes doen het met plezier, dat is te horen. Ze legendarische Fats Waller, ge ven een goede vertolking van Dulte Ellingtons C jam blues en draaien een lekkere Broad- Jazz behind the dikes is een stukje jazzromantiek. Het is niet de grote iop uit de midden v ijftiger jaren op wereldniveau, rhaar het geeft aan. dat er in Nedei'land in die tijd erg veel belangstelling voor jazz be stond. Er waren diverse groepen bijzonder geëxperimenteerd. Het is docu- Frans Eisen kwartel, Pim Ja cobs Trio, Weasel Ilcken All Stars. Tonv Vos Kwartet. Rob Madna Trio en Herman Schoon derwalt Septet te horen ui die tijd. Niet dat het nu no| allemaal zo nodig het is wel u-dig. Het Is steeds weer erg moeilijk om t« zeggen: die muziek hoort in dat hok je. Dat kan gewoonweg niet meer. Er is zoveel muziek, die balanceert in grensgebieden. Wie kan zeggen wat de grens tussen pop, underground, rit me and blues, soul of wat dan ook is? Wat is de grens tussen wat men klas siek en jazz pleegt te noemen? De ba sis in de pop-wereld (om een algeme ne noemer te hanteren), is zich naar alle kanten aan het uitbreiden. Toen deze muziek in de kinderschoenen stond moest het alleen een zwaar rit me hebben en enigszins een melodie. Nu is pop-muziek soms erg mooi en hebben sommige groepen grote nei gingen handen te gaan uitsteken naar free-jazz (met name dc underground- ctrnminreni. JazMrootheden zien duidelijk iets bruiken de n muziek. Een duidelijk exponent van deze laat ste richting is wel het magnifieke kwartet The Fourth Way. Het noemt zichzelf (of de platenmaatschappij doet dat voor hen) een rock-avantgar- de jazz kwartet. Maar wat Ron Mc. Clure (bas, zowel electrisch als akoes tisch), Mike Nock (piano en electrische piano), Michael White (viool en elek- trisohe viool) en Eddie Marshall (ge wone drums) klaarspelen is niet iets dat lijkt op een commerciële toer zo als Ramsy Lewis of Dave Brubeck weieens plegen te doen). Het is zonder meer erg goed. Prachtige musici bor duren voort op patronen die voor hen aangedragen werden door. laten we zeggen Cecil Taylor. Canonball Adder- lev en een Soft Machine. En de Fourth Way doet er wat mee. Erg goede num mers in een sound, die - bij voor het eerst horen wat vreemd aandoet, zijn: Everyman's your brother (met groots ondersteunend werk van elek trische viool). Openings, Dance of the meehaniealman, Buckehuggin. Ge start vanaf een min of meer tradito- nele basis kunnen bij de Fourth Way erg verrassende dingen gebeuren. „Elektric Havens" is een juweel van een plaat, maar je moet er geloof ik wel van hopden. Richie Havens is een zangstylist, dat wil zeggen, hij heeft een „eigen manier" van zingen, een beetje schor, een beetje vlak, maar wel goed. Een ruimtelijke stem mis schien. strak en metalliek. Zijn groep past bij hem en omgekeerd. ..Elek tric Havens" bevat nummers uit Ha vens vroegere repertoire (van 1965). Geweldige nummers Boots and Spanish Leather, Oxford Town (inderdaad de Dvlancomposi ties) en verder 900 Miles from Home. I'm a stranger here. My own Way. CC Rider. To Yuma en Shadow Town. Alles erg elektrisch. Nancy Weber /.egt over Havens: „Die stem lean je 's morgens horen, 's avonds, ge wo stoned, als je liefdesverdriet hebt, bed'-. Dat neem ik dan direct aan, want de sound van Richie Havens mag er gewoon altijd zijn. Om in te slapen, maar ook niet gek om in rond te lopen door huis of tuin. „Er was eens een oude strenge vrouw, die in Engeland woonde. Zij heette Victoria en was konin gin van beroep. Naar haar werd een heel tijdperk genoemd. Haar kleren reikten tot op de grond, en zij droeg een massa onderrokken. En wat zij nop meer aanhad? Wie zou daarover durven denken! Want in die tijd schaamde men zich bijna een lichaam te heb ben. Het werd daarom don ook vastgesnoerd en gepantserd''. Zo begon een commentaar bij de In ternationale Lingerie en Foundation salon die bij het begin van het winter seizoen in Keulen werd gehouden. De belangrijkste beurs op dit gebied, waar alle collecties voor het volgend voor jaar worden getoond en verhandeld. Er is sinds Victoria heel wat veranderd, zoals de commentator vaststelt: „Nu is geest en lichaam vrij en ongedwon gen, en datgene wat het lichaam nog bedekt is licht, soepel, gemakkelijk, na tuurlijk". Hoe groot die verandering is, blijkt nog meer uit de toespraak van Keulens burgemeester bij de opening van de beurs: een waardigheidsbekle der die over damesbekleding dingen zei waarvoor hij door Victoria uit zijn ambt ontzet zou zijn! Hij begon met een onvertaalbare woord speling. Als u weet dat corsetterie in het Duits ..Mieder" heet en ook dat de beurs jaarlijks ..Wieder-keert, is het een aardig mopje dat zijn eerste woor den luidden: ..Alle Jahre Mieder!" en daarom nu weer in ons Keulen, Euro pa's mooiste en charmantste modefes tival, de Internationale Lingerie en ,,Mieder"-Salon met badkleding, waar op 287 exposanten uit 24 landen verruk kelijke bewijzen van hun kunnen heb ben uitgestald. Ik zagTzo zei de burge meester) in een dagblad over de ko mende beurs een artikel met deze kop: L Fqpndatj.on-fabrikanten eisen: maak de boezem vrij! Niemand zal het mij kwalijk nemen dat ik mij interesseerde voor dit bericht. En wat las ik: Men bindt de strijd aan tegen anti-Beha vrouwen en begint een offensief met doorzichtige, vrij-zwevende modellen. „Soft" en ..transparant" zijn de tref woorden van de nieuwe Look. Geraffi neerde speelsigheden en huidkleurige tinten geven nog maar een zweem van beha te zien. Ja. dan volgden nog ge detailleerde uiteenzettingen over body- stockings, die vanaf de grote teen tot aan 't décolleté reiken, ook al doorzich tig en in huidkleur. En, lieve deugd! 't aantal naaktslapers groeit onrustba rend maar het nieuwe geheimwapen te gen de nachthemdweigeraar(ster) is de homedress, die geschikt is voor bed en ontbijttafel. En welwel, om de geld schieters" voor al die aardige leuke din gen wat te animeren is de Partner-Look nu ook voor hen ten doop gehouden. Aan het strand zo wordt tenslotte voorspeld, zullen onze ogen nieuwe kost krijgen: doorzichtige speelpakjes in zachte pas teltinten zijn op weg de bikini te ver dringen. Als resumé (aldus nog steeds de burgervader) kan ik uit het hierbo ven letterlijk aangehaalde bericht, ver gelijking maken ,met de werkelijkheid op"de salon: Hier koude maan daar warme Venus". (Het is niet over de he- Een duster die zich vooral onderscheidt door de dame op een houten paard, bezig met het verstelwerk van een ander lingerietje (Tessa von Hemberg). Ie salon zo geraffineerd als dat kran tenbericht doet vermoeden, meent hier mee de eerste burger en hij heeft ge-, lijk!) Hij eindigt met een „révérance" te maken voor de fabrikanten die fijn gevoel hebben voor de dromen van de vrouwenwereld en steeds weer haar (en ook hem) met nieuwe scheppingen betoveren. „Voor het welbehagen van de vrouw kan goede kleding, dus onver mijdelijk ook onderkleding, belangrijker zijn dan medicijn". Op de beurs waren tienduizenden lin- gerietjes uitgestald, werd dagelijks 'n gezamenlijke show gegeven en hield me nige exposant shows in eigen „huis". Het meest indrukwekkend was Triumph, die telkens twee wervelende ballet shows gaf in twee eigen theatertjes, één voor de foundation mei lingerie, één voor bad en strandmode. Het is dui delijk dat deze modesector alsmaar lie felijker wordt en ook dat de ontwer pers op het scherp van de snede wer ken. Want mooi, charmant, desnoods 'n tikkeltje pikant enerzijds en ander zijds lingerie als voor een dame „uit het leven", liggen dicht, naast elkaar hoe duidelijk verschil er ook is. Voor een elfendans Is zo'n Triumph nachthemdje best geschikt 9 Zo zacht en soepel zijn de huidige 'modellen dat sommige fabrikanten ze in neermmee doosjes verpakken, niet veel groter dan een pakje sigaretten. 9 Het set-idee wordt meer gepropa geerd dan ooit. Zelfs elf op elkaar al- gestemde onderdelen van een setje be horen tot de mogelijkheden. 9 De pantynylon, zo begunstigd door de mini-mode. heeft de kousenfabricage teruggedrongen. In het eerste halfjaar van 1969 werden alleen in Duitsland ca 110 miljoen pantynylons gefabriceerd, (dat is 124 procent meer als het jaar te voren). Maar in dezelfde tijd liep de kousenproductie terug met 11 procent. De opmars staat niet stil. 9 Het pantynylon-ensemble, bestaand uit twee delen: de pantynylon in het ene zakje, plus het licht, matig of sterk corrigerend slipje (of panty met pijp jes) in het tweede, maakt grote opgang (Triumph). 9 Hoe licht, doorschijnend, soepel en dus jeugdig de onderkleding ook mag zijn, natuurlijk blijft de rijpe vrouw een belangrijke afneemster en wel spe ciaal van het corselet. Voor haar nu de corselet-panty, die een sluiting in het kruisje heeft en dus zonder kousen kan gedragen worden, maar ook zoals in 'I pantynylonensemble: eerst een panty nylon, dón dit nieuw soort corselet, waaraan geen jarretelles nodig zijn! 9 Voor sportdoelelnden' is er founda tion met angora-voering zodat trans piratie niet het kille gevoel geeft dat de synthetische materialen niet kunnen opvangen. 9 De nachtspulletjes zijn zó licht luchtig dat sommige fabrikanten ge breide nachtvestjes aanbieden. 9 Partner-Look, ongeveer gelijke, lie ver nog op elkaar afgestemde modellen in dezelfde stof voor haar en hem, zijn „in", vooral voor strand- en vrijetijds- kleding. 9 Hoe lyrisch het stukje, dat Keulens burgemeester aanhaalde, ook was over huidkleuz-enwij willen de nadruk leg gen op de allernieuwste kleur Transpa- rosa waarnaast Perzisch blauw, gra- naatrood en wit belangrijk zijn. Een hele dag op die Internationale So lon geeft toch maar gelegenheid slechts enkele shows te zien, enkele stands tr bekijken. Mogen wij dan een beetje chauvinistisch zijn en een paar Neder landse namen noemen? Bij Elbrina uit Leerdam-Geldermalsen bewonder den wij de Franse flair waarmee kant is verwerkt. Van Eckmann in Alkmaar de neem-mee mini-pakketjes. Van Wa- la. die de jonge figuurtjes Ivaarachtig niet vergeet!, nochtans zeer zorgzame en flatterende aandacht voor 't zwaar dere figuur met luxe-series corsetten. onderjurken, nachtdromen, en veder lichte dusters) om voor te knielen. De belangstelling van Koning en Konin gin Klant voor dessous is zo groot dat verschillende speciaalzaken alreeds vóór Kerstmis 'n deel van de nieuwe zomer collecties in huis wilden hebben. Ook zomerlingerie is een cadeautje dat het geloof in de komende lente sym boliseert net zoals Sint Lucia met haar kaarsenkroon. Voor de lente aan breekt ligt dit alles al in de etalages.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10