LEIDEN EN HAARLEM MOETEN ZICH SCHAMEN 1 Gemeentelijke reiniging is zwaar onderbezet lil Teekens neemt Kips over van de ijzel: één school reeds gesloten Kees v. d. Hoorn snelste Helft van personeel is ziek Sober afscheid van A. H. J. van der Horst als schoolbestuurder Bemaling Woon wagenbewoonsters zaaiden paniek in raadhuis Wonbrugge iiervat Grofsmederij voert actie voor Biafra Leidse agenda Drie mannen aan het werk gezet BURGERLIJKE STAND BIOSCOPEN MARKTEN DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 1970 Strooizout bijna op Leiden in de greep (vindt de Kon. Ned, Ver. van Transportondernemingen) LEIDEN De wegensituatie in Lei worden. Sind» vanochtend vier uur i: gestrooid. Er is nog 150 ton over eu zuinig mee omspringen omdat er v< worden aangevoerd, mede doordat li dienst heeft r.ich daarom met hel slri routes en de busroiites. Ook het zand den en omgeving begint precair li i iiHeen in Leiden al 150 ton zou daar moet de Reinigingsdienst liee orlopig geen nieuwe voorraad kni I scheepvaartverkeer stil ligt. Di oien moeten beperken tot de li is bijna op. if el- De burgemeester doet een beroep op de bevolking de stoepen voor de woningen zoveel mogelijk te ..ontgladden", bij voorkeur door as of zand te stiooien en als er verder niets voorhanden is een paar handen keuken zout. Hiermee moet echter zuinig worden omgesprongen. De nadelige gevolgen van zout voor de groenvoorziening en het biologisch afbraak proces van het rioolwater zijn zelfs zo funest, dat formeel het strooien van zout in de Algemene Politieverordening is verboden. Nood breekt echter wel t de Zijn de stoepen beter begaanbaar dan kunnen ook melkhar.delaren, brood- en krantebezorgers gemakkelijk de woningen bereiken. Voor zover er vanmorgen bussen reden, gebeulde dit zeer onregelmatig en met grote vertragingen. Vele automobilisten gingen te voet naar hun werk. Want al waren de hoofdwegen berijdbaar, het bereiken van zo'n hoofdweg vanuit een spiegelgladde woonwijk was vaak ondoenlijk. De Chr. Kweekschool is vandaag als gevolg van de gladheid zelfs gesloten. Er waren slechts enkele leerlingen komen opdagen. Na vier uur schaatsen in TER AAR In ijzige wind kwamen donderdagmiddag 28 heren en zelfs twee dames aan de start op de Langeraarse loor een wedstryd over honderd ki lometer. Er was veel moed nodig, zowel deelnemers als voor het bestuur Grofvuil ophaaldienst uitgesteld LEIDEN De grotvuilophaaldienst die maandag 12 januari voor het eerst dit jaar zou rondgaan is tot nadere aankon diging uitgesteld wegens het grote aan tal zieken bfö de gemeentelijke reini- gings- en ontsmetting dienst. Van de ca. 80 werknemers in de buiten dienst van dit bedrijf waren gisteren reeds 32 ziekmeldingen binnen. Lang niet alle ziekmeldingen hebben echter betrekking op griep verschijnselen. de veelvuldige extra nachtelijke arbeid voor de gladheidsbestrijding heeft ook een aanslag op de gezondstoestand van het buitenpersoneel gedaan. De dienst heeft de handen vol met het gaande houden van de normale werkzaamheden, ozals de huisvuilophaaldienst e.d. Tot een flinke verbetering in de personeelsge- zondheid is opgetreden kan echter de grofvuilophaaldienst niet starten. Het zal tijdig bekend worden gemaakt wan neer en waar de grofvuildienst gaat be- Op loopijzers het huisvuil ophalen LEIDEN. Vanmorgen om kwart over elf kon eindelijk de gemeentereinigings dienst beginnen met 't ophalen van het huisvuil. Dat dat mogelijk was ondanks de gladheid was te danken aan een .brain wave" van de waarnemend di recteur. Hij liet namelijk bij een waren huis veertig paar loopijzers halen en daarop waggelden de vuilnismannen door de stad. Lustrumconcert Leids Kamerkoor in Zuiderkerk (Van onze mziekredactie) van de ijsclub, ditmaal onder leiding van de heer J. L. v. d. Pijl, om aan deze koude uren te beginnen. afstand op de schaats en na vijf ronden had zich al een kopgroep losgereden, eerst van tien man en kort daarna van zes harde kerels, waarbij de cracks uit Ter Aar de boventoon voerden. De naam Van den Hoorn werd in deze rit weer ere aan gedaan, maar ook Wim de Graaf beet van zich af. Bijna de gehele rit heeft de kopgroep weinig krimp gegeven en in ruim drie uur werd deze schaatsrit volbracht. Als eerste kwam over de eindstreep Kee» v. d. Hoorn Gz. onmiddellijk gevolgd door zijn broer Jan, die in dezelfde tijd eindigde, namelijk 3.37 uur. j T. Groot uit Limmen werd derde. J. W. v. d. Hoorn Johzn vierde, S. Konstie, Lei den, vijfde; J. v. d. Lelie, Maasland, zes- de; J. v. d. Hoorn Jr. zevende; Wim de Graaf achtste; Hans Koeleman negende eu W. v. d. Aar. Haarlem, tiende. Bij de dames werd Hetty van Rijn eerste en mevr. A. v. d. Jagt-v. d. Hoorn twee de over de 50 kilometer. In het Parochiehuis reikte de tweede voorzitter van de Ter Aarse IJsclub, de heer L. W. van Tol, de prijzen uit. bij afwezigheid van de heer Hijdra en ziekte van burgemeester Hogenboom. Met broer Jan In zyn kielzog sprintte Kees v. d. Hoorn nu 3.37 uur schaatsen als eerste over de eindstreep. marathon op 100 km LEIDEN hi het maandblad van de 1 Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen is een artikel i gewild over de vervoersproblematieken i in Leiden en Haarlem. Onder de kop JHonrlem en Leiden moeten zich scha- men" schrijft het blad ondermeer: Jarenlang reeds probeert de directie van i de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Muat- j schappij iN.Z.H.V.M.) aan een aantal gemeentebesturen in haar vervoersge bied duidelijk te maken, dat het nood zakelijk is dat zij de N.Z.H.V.M. finan cieel tegemoet komen als tegenprestatie voor de verrichtingen van deze ver- voeronderneming op het gebied van het I lokale openbare personenvervoer. Tot I deze gemeentebesturen behoren die van j Haarlem en Leiden, twee voor Neder landse begrippen vrij grote steden dus. I Zelf nu nog. nu de gedachte dat de over- lieid een taak heeft op het gebied van het openbare vervoer volkomen gemeen- i goed is geworden, weigeren de gemeen- tebesturen van Haarlem en Leiden mede I te werken aan een bijdrageregeling. Wij zijn ronduit van mening dat dit moet worden beschouwd als een ernstige en onaanvaardbare plichtsverzaking van genoemde gemeentebetsuren. Het zou naar het ons wil volkomen bij- I zonder nuttig zijn als genoemde colleges j eens hun licht zouden opsteken bij hun collega's van niet minder dan twintig andere gemeenten, die wèl - en zouden willen stellen vanzelfsprekend betalen voor de openbaar-verv diensten die streekvervoerondernemin- gen in hun gemeente verrichten. In haar uiteenzetting verstrekt de di rectie van de N.Z.H.V.M. daarover teressante inlichtingen. We zien er l voorbeeld uit dat verscheidene gemeen ten de werkelijke verliezen en exploita tietekorten op het lokale openbare 1 voer in hun gemeenten volledig v hun rekening nemen. Elders geschiedt dit voor veruit het grootste deel, meestal 80 90 pet. Voor 1969 schat de directie van N.Z.H.V.M. het tekort van het lokale openbare vervoer in Haarlem op 550.000 gulden en in Leiden op 250.000,-. En de gemeentebesturen van Haarlem Leiden willen daar niets voor betalen. Omdat het geen gemeentelijke zaak is. maar een vraagstuk van rijkspolitieke aard, zo voeren zij aan. Haarlem en Leiden moeten zich scha men! Temeer omdat er thans mr van Setten heeft dat op de buitengewo ne algemene ledenvergadering van KNVTO in Roermond duidelijk gesteld ongeveer 20 grotere gemeenten zijn. die aan de lokale vervoerder, streekver voerder of particuliere stadsdienst, bijdrage verstrekken. Twee recente voorbeelden daarvan zijn de Haarlem mermeer en Amersfoort. IJS ONBETROUWBAAR De smalle Raadhuisstraat te Wou brugge was al spoedig geblokkeerd. MVS. rekening mee moet worden ge- als een informele byeenkomst, gezien liet karakter van de heer Vaii der Horst. Zou ik zijn advies opgevolgd heb ben dan zon deze bijeenkomst helemaal niet zyn gehouden". Mr. H. M. de Munck, voorzitter van de Stichting Ka tholieke Scholen, karakteriseerde gis termiddag de lieer A. H. J. van der Horst by diens afscheid als bestuurslid juist. Van der Horst, die ruim dertig jaar van het bestuur deel heeft uitgemaakt, cor rigeerde zijn voorzitter zelfs nog enkele malen bescheiden als de loftuitingen in zijn ogen wat te hoog gegrepen waren. Geflankeerd door zijn vrouw luisterde Van der Horst naar de beschrijving van concert ln de Zuiderkerk, Lamnien- schansweg te Leiden. De aanvang i om 20.00 ii ur. Om te voorkomen dat het koor de repu tatie zou krijgen van Johannes Passion- v'ertolkers alleen, heeft men voor dit I concert een programma opgesteld, dat grotendeels bestaat uit een aantal zel den gehoorde werken, die niettemin een rijkdom aan muzikale schoonheid be vatten. Zo zal vóór de pauze achereen- volgens (a cappellai vertolkt worden: ..Madonn'io non lo so perche lo fai" i Adriaan Willaert»; ..En non saichant" (Josquin desPrés i; ..The Silver Swan" i Orlando Gibbons i..To the hills and the vales" <Henr" Puroell): ..Doloissim da Venosa, première voor Leiden„Con- trapuncto bestiale alia meute i Adiiano j Banchieri). Het prograjnma van profane werken vóór de pauze wordt besloten niet een zestal liedjes van Paul Hinde- mith. Na de pauze volgen eén aantal geeste lijke beg ad Patrem" (Jadobus Gallusi; „Unaer Wandel isl lm Himmel" (Heinrich Schütz); ,,Die mit Tranen sein" en ,,Da Jakob vollendot hatte" (J. H. Schein). Het concert, dat besloten wordt met het „Magnificat" van Monteverdi, zal vóór en na de pauze no- ond''"N'"k'»n vn - den met een tweetal instrumentale werken: een trio voor 2 hobo's en alt hoorn (Beethoven) en de „Sucre sym fonie" van de It. comp. Gabrieli. De instrumentalisten zijn een groep van 12 musici, die nog nader In het pro grammaboekje zullen worden aangekon digd. Vocale medewerking verlenen de sopranen Leny Stevens en Tliea Ekker. liet geheel staat onder leiding van Ba rend Schuurman. Volgende week onderw i j scongres in Leiden LEIDEN In aansluiting op de volle dige democratisering van zijn bestuurs structuur, totstandgekomen in mei 1969, houdt liet sociologisch instituut te Leiden in (Ir week van 12 tot en met 16 januari een onderwijscongres voor alle betrok kenen. Er zal gesproken worden over de inhoud en de betekenis van de sociologie, en de consequenties hiervan voor de opleiding, teneinde beslissingen te kunnen nemen over een nieuwe onderwijsopzet. Doel stellingen van het congres zyn onder andere bezinning op de taken van de so cioloog voor maatschappij en weten schap. en het opzetten van een zover mogelijk geliberaliseerde onderwijs structuur. Begin februari Griekenlandweek in Leiden LEIDEN Van 2 tot 8 februari n.s. zal in Leiden een Griekenlandweek ge houden worden, georganiseerd door de Griekenlandwerkgroep Leiden en S.S.R. zijn persoonlijkheid: ,.U dêed alles steeds in een sfeer van: ik doe het en 1 dan moet er verder ook niet over ge sproken worden. Zonder twijfel kan ik vaststellen dat u de capaciteiten had om bestuurder te zijn. Alle onderschei- j dingen heeft u ontvangen. Een leek kan niet bisschop of paus worden, maar1 misschien kunt u geheim-kamerheer worden", aldus mr. De Munk, die als symbolisch blijk van zijn waardering („voor alles wat u gedaan hebt is moei lijk een cadeau te geven") o.m. een gra vure aanbood waarop een plattegrond staat afgebeeld van de stad Leiden anno 1752. De heer Van der Horst - door de heer De Munk als een bijna legendarische figuur bestempeld dankte daarna voor alle sympathie, die hij heeft mogen ontvangen en zei de toekomst van het katholiek onderwijs dat „In den Ver gulden Turk" door vele hoofden der scholen werd vertegenwoordigd, opti mistisch te zien. Ook mevrouw Van der Horst deelde in de feestvreugde; een bloemstuk viel haar ten deel. houden dat de bemaling van de boezem en polderwateren wordt hervat, waar door het ys snel onbetrouwbaar wordt. Betreden van het ijs is daarom uiterst deze week het Griekse verzet. Het is de bedoeling in deze week ook zo veel mogelijk niel- stndenten te betrekken. Inlichtingen bij: Ari Wesseling. vice- praeses SSR. Hogewoerd 108 te Leiden. Telefoon 01710-20900. LEIDEN Gisteren is te Leeuwar den na een zeer korte ziekte op bijna 72- jarige leeftijd overleden H. Veendorp. oud-hortulanus van de Rijksuniversiteit te Leiden. LEIDEN Het personeel van de Ko ninklijke Nederlandse Grofsmederij te Leiden voert momenteel een gezamen lijke actie om geld bijeen te brengen voor Biafra. De personeelsleden krijgen formulieren in te vullen, waarop zij maandelijks een bedrag kunnen toezeggen. De bedoeling is voor elk Biafra-kind 2.000 bijeen te brengen, hetgeen betekent dat zodoen de telkens één kind kan worden onder gebracht in het nabuurland Gabon. De bijeengebrachte gelden worden gestort bij de Stichting .Terra des Hommes" te Amsterdam. De Grofsmederij zou zich gelukkig prijzen, indien ook andere Leid- se bedrijven dit voorbeeld zouden volgen. Inlichtingen aldaar. ZATERDAG 10 JANUARI Geref. Kerk, Oude Vest: concert Jeugd- kamerorkest o.l.v. Henk Briër, werken van J. S. Bach, 20.00 uur. MAANDAG 12 JANUARI Schouwburg: „Met blijdschap geven wij kennis" met Gerard Cox. Conny Stuart en Frans Halsema. K. O.. 20.00 uur. WASSENAAR - Zaterdag 10 janu- 1 ari herdenkt de heer W. C. Corel het l feit. dat hij 25 jaar geleden in dienst I had van de gemeente Wassenaar. Op j de dag van zijn jubileum is er 's mid dags van 4 uur tot half 6 receptie in restaurant Bianca in de Gravestraat. Van onze correspondent WOUBRUGGE De moeilijkheden rond de aanwezigheid van een aantal woonwagenbewoners bleken donderdag nog lang niet afgelopen. Moest de brandweer woensdag andermaal optreden, toen één van hun personenwagens weer in brand stond, donderdagmorgen posteer den een drietal woonwagens zich, met hun aanhang van luxe- en vrachtwagens, dicht bij het raad huis. Daardoor werd de smalle Raadhuisstraat vrijwel geblokkeerd. Na onderhandelingen met het college van B. en W. werd 's middags overeen gekomen, dat een drietal mannen sneeuw in het dorp zouden gaan ruimen, ten einde in aanmerking te komen om fi nanciële steun te ontvangen. Nadat zij onder toezicht van de gemeente-voorman A. Kroon als zodanig in de buitenwijk aan het werk waren gezet, drongen een aantal van hun vrouwen en kinderen met geweld het raadhuis binnen. Hier bemachtigden zij diverse schoon maakartikelen, die onder luid ge schreeuw in de hal rondgestrooid wer den, waardoor een grote ravage ont stond. Een en ander veroorzaakte veel consternatie onder de ambtenaren en het college van B. en W. Later kreeg de plaatselijke politie ver sterking uit Hazerawoude en Leiderdorp, die liet raadhuis afgrendelden. Het ziet er evenwel niet naar uit, dat de woon wagens, zolang de bewoners werken, op korte termijn de Raadhuisstraat zul len verlaten. LEIDEN Geboren: Petrus Johannes M„ z.v. H. P. M. van der Hulst en B. G. M. Mulder; Pascal M., d.v. A. F. M. Suer I en O. Reinshagen; Antonio J. M., z.v. G.1 i Angelone en N. van Wijngaarden; Mat- thijs, z.v. H. C. Brouwer en A. Colpa; Willem M.. z.v. W. M. Wolfswinkel en j A. J. Faas; Joost, z. v. W. A. Salman en A. M. Zwetsloot Johanna W., d.v. j I H. Blansjaar en H. Segaar; Robert, z.v. I L. van der Luit en M. K. van Acker; Pie- l ternella C. A., d.v. A. J. van Atten en J. J. van Veen; Cindy H. M.. d.v. F. Streek en I. M. E. Osendorp; Robert S.. z.v. G. P. S. Leenheer en M. H. Siegert. Ondertrouwd: J. C. M. van Schie en J M. Meerpoel; J. K. Boer en G. A. Her mans: A. van Winkel en G. E. Lange- veld; A. de Koning en J. Meijlink; J. A. van Dam en J. G. van Es; R. F. G. Jasper en M. C. van der Meer; F. Siers- ma en M. E. P. Aalders; M. P. K. Buur man en K. C. Stück ;n; P. N. A. van Adrichem en M. G. Ticheloven; F. L. R. Bauer en L. C. Proost; J. M. Does en M. R. van Zeist; J. E. M. Kloppei en i G. H. Kuivenhoven. Getrouwd: W. C. van der Blom en A. Lepelaar; A. Slothouwer en R. van Halm; G. K. D. H. Beucker Andreae en K. van Soest; H. W. J. van der Ven en I. H. M. Langezaal; A. J. de Klerk en M. E. de Laa.f; J. Vreeburg en C. L. M. Baak: R. W. F. Vooren en J. G. M. F. Bergwerf; B. J. van den Bosch en E. M. J. L. Vroom; R. E. Lankamp en S. M. J. Bavelaar; J. J. Sjardin en B. J. A. Daams; W. A. M. Devilee en L. van Hecke; G. Stikkelorum en S. W. Klaassen. Overleden: H. Looys; P. J. van der Wiel. LEIDEN Geboren: Jeroen z.v. H. C de Graaf en A. Azier: Adrianus Petrus Gerardus Maria z.v. A. P. G. Zuijdwijk en C. E. M. Schelvis: Pieter z.v. J. van 1 Beele en L v. d. Plas; Moniek Ceciel d.v. A. M. Siebers en T. H. M. Grubben; I Johanna Hendrika d.v. C. G. A. Burg- mans en J. H. Beijk; Rudolf Theodorus I z.v. H. J. Vlaming en C. H. M. Verkleij; Mascha d.v. P. v. Roijen en A. Swaak; I Marytje d.v. W. A. Mulder en M. .1. Hooft; Johanna d.v. M. Kuiper en S. de Roode: Arjan z.v. J. Eradus en M. W. vom Hofe; Yvonne Anita d.v. C. W. Dis sel en A. v. Spengen; Dennis z.v. D. K. W. Blansjaar en 1. v. Deventer; Antonie Andreas z.v. A. A. Cluijmer en I. Leeuwen. Gehuwd: G. v. Zwieten en N. J. Laman. Overleden: R. de Haas; J. v. d. Hel; E. Jedeloo; A. v. Walsem; J. G. Kriek; W. F. S. Karstens; M. v. Aalst; .J. Glasbergen: H. H. v. Egmond; M. Snel; J. v. Duin; P. J. Meijer. Geheel beantwoordend a van de heer Van der Horst, die zich naast het werk voor de Stichting op zo menig ander terrein verdienstelijk heeft gemaakt, werd daarna het offi ciële gedeelte gesloten en voegde de scheidende zich tussen zijn gasten. LEIDEN. Teelten's Slageryen N.V. te Leiden heeft 100% aandelen van de N.V. Vleeswarenfabrlek Kips te Amsterdam overgenomen. De nieuwe directie wordt gevormd door de heren W. F. Kips en E. Teekens, daar dp lieer M. Kips op medisch advies als directeur is afge treden. De N.V. Kips zal normaal blijven pro duceren, zodat de werkgelegenheid voor de 35 personeelsleden gecontinueerd wordt. Het ligt in de bedoeling de pro- duktie uit te breiden. Teekens' Slageryen N.V. neemt met zijn 23 vestigingen in de Randstad Holland, alsmede een eigen vleeswarenfabriek te Leiden, een vooraanstaande positie in de slagerijbranche in. Het hoofdkantoor is (e Leiden gevestigd. Directeur E. Teekens 136 jaarheeft het plan de produktie van Kips' leverspecia liteiten door markt vergroting verdei' uit te breiden. Thans fungeert Kips o.m. als toeleveringsbedrijf voor de grootwinkel bedrijven, de zuivelhandel en horeca zaken. Tevens wordt geleverd aan slage rijen, levensmiddelenzaken, scheepsvaart ondernemingen en luchtvaartmaatschap pijen. In de toekomst zullen nieuwe speciali teiten worden ontwikkeld, daar bij het publiek een toenemende vraag wordt ge signaleerd naar kwaliteitshapjes bij de borrel, televisie-kijken, partijtjes e.d. Camera: Giuletta van de geesten (18 jr. Door de week en zondag: 2.30 en 7.0l Nachtvoorstelling vr. en zat. 24.00 u. „Orfen Negro" (18 jaerj. Lido: „On her majesty's secret service' (14 jr). Dagelijks: 2.30, 700 en 9.15 uur. Zon. ag: 2.30, 4.45 V 15 en 9.15 u Luxor: „Oproer" Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 u studio: „The Graduate" (18 jr) Proion- Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 1 ri'ianon:^„The Love Bug" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur Itex: „De schaamtelozen" (18 jaar) Dagelijks: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u. Het oceaangedrocht valt aan (18 jr.) LEIDEN. 9 januari Vee Stieren 3; melkkoeien 37; vette koeien 150; va re koeien 43; pinken 3; vette kalveren 15; nuchtere kalveren 2; vette schapen 30; vette lammeren 2250; drachtige 2 gen 26; schrammen 32; biggen 509; gei ten 20; Totaal: 3120: fokstieren 800- 1200; slachtstieren 4.80-5.00-5.20; vette koeien 4.50-5.00-5.20: 2de en 3de kwal. 3.80-4.30; vare koeien 800-1075-1375- 1450; vette kalveren 3.90-4.10-4.25; vette schapen 100-115-120; vette lammeren 135-145-165; drachtige zeugen 550-650- 675; schrammen 115-125-135; biggen 90-100-105; geiten 35-55-95; slachtstie ren rustig; melkkoeien rustig; vette koeien vlot, weinig aanvoer; i koeien vlot; vette kalveren begin stug, afloop vlotter; vette schapen goed; vette lammeren liu, stug; zeugen redelijk; geiten goed. LEIDEN, 9 januari Groenten Ap pelen 30-36; Andijvie A 1,18-1.71; An dijvie B 70-1.07; Kroten, gekookt 50: Boerenkool 10-27; Prei 1.09-1,59; Sprui ten A 84-87; Spruiten B 94-1,20; Uien drielingen 52-53; Uien middelfijn 39; Uien middelgrof 65: Witlof 95-1,67; Knolselderij 25: Sla A 26-34; Sla B 18- 23; Peterselie 16; Selderij 7-19.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4