Kandidaat-wethouder ds. A. J. Kret: WE ZULLEN NIET MET LEDE OGEN AANZIEN HOE HET PAK-SPEL WORDT GESPEELD Kaarten op tafel de raad is troef BIOSCOPEN WEDVLIEGER J. v. ALPHEN OVER ZIJN HOBBY: „Duivensport is 'n besmettelijke ziekte; je wordt ermee geboren" VERDRIJF DIE KOU! N.V. Giulietta van de geesten V Oproer Tien maanden uitstel voor Boot N.V.? Schaamtelozen Postduiven zijn de renpaarden van het luchtruim VRIJDAG 9 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAG1KA (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Ds. A. J. Kret (41), leraar aan het Chr. Lyceum in de Kagerstraat en lid van de gemeenteraad, heeft over vele zaken een gefundeerd oordeel. Dat betreft uiteraard in dit verkiezingsjaar ook het Leidse PAK, de bundeling van PvdA, PSP, D'66 en PPR, en zelfs ook het wethouder schap, dat KVP-voorzitter mr. Hanssen hem al heeft toe gedacht. niet, dat het maandag; tot dit altreden TX nrl Ir zal tornen maar wy moeten er in elk i_yC T3.3.C1 Kan geval op zijn voorbereid en ons stand punt vooraf bepalen. Dat standpunt kan U^ct- nnlrtvin a"een maar ,lat plens e" Sann<!" L/CSL CC11 U IJ Jv 11 cl U" in elk s geval tot september blyven zit- i ft V* pUUpn w« als prot.-chr. fractie en ook de WD L/C LllL 11CDUC11 of KVP zullen in geen geval moeten trachten een eventuele lacune op te vul- Over het PAK: len in het college. Dat zou even onde- „Een onmogelijke en nog nooit vertoon- mocratisch zijn als de PAK-procedure. de constructie. Ik vind, dat we nu al Wij willen met alle partijen de stad be- moeten laten blijken, dat we de conse- sturen, net zoals tot nu toe is gedaan, quenties van het PAK een meerder- En we zullen alle zeilen moeten bijzetten heid in het college by een meerderheid om f-e voorkomen, dat de stad onbestuur- in de raad en anders helemaal geen wet- baar wordt." houderszetels niet wensen te aan- vaarden. Gelukkig beelnt ook de bevol- 7} .,v king te beseffen, dat Leiden volgens de 1 u' ICjclllllc I C1 LlcMlg PAK-richtUjnen onboatuurboar wordt, 0ver he, wetho„dersehai,: boo de uitslag van de verkiezing ook is. De lluldlge p„rtete„ille-v<!rdeünB van het Leidse college Is niet goed. Beter De samenstelling van het college be- Consequenties Opknapbeurt i-an de ver- zyn de voigentie zes portefeuilles: finan ciën; onderwjjs; openbare werken; cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk; economische zaken; verkeerszaken en huisvesting. Alle gemeentebedrijven De eerste consequentie van het PAK- moeten dan onder economische zaken program als we een meerderheid heb- ga811 vallen. ben in de raad, dan ook een meerderheid Ik geloof, dat we af moeten stappen van in het college is op zichzelf niet zo het soort claimzittende wethouders - onlogisch, maar de tweede... En dan die hebben de eerste keus bij de verdeling i consequentie voor eventuele PAK-wet- van de portefeuilles. Men kiest ais houders: aftreden als het program niet raad de wethouders en daarna moet de naar wens kan worden uitgevoerd. Dat stelregel zijn: de beste man op de juiste j kan natuurlijk nooit en dus zullen die plaats. Dat kan afhankelijk zijn van het eventuele PAK-wethouders maar heel beroep dat de man of vrouw voorheen kort kunnnen aanblijven. bekleedde maar ook een specialisatie in de raad kan gewicht in de schaal leggen. Geen PAK-m eerderheid Afgezien hiervan, verwacht ik geen meerderheid voor het PAK. In elk geval zullen wij als niet-PAK-mensen niet met lede ogen moeten aanzien hoe het PAK- spel wordt gespeeld. Daarom zullen deze week nog op ons. verzoek de fractievoorzitters ook die van de PvdA wordt uitgenodigd bij eenkomen om een standpunt te bepalen voor het geval dat Piena en Sannes door een deel van hun fractie worden „ge dwongen" af te treden. Dat zou ook al een onmogelijke zaak zijn; een wethou der behoort alleen af te treden als de raad het niet met zijn beleid eens is maar niet omdat een deel van zijn partij het nodig vindt, dat hij heen moet gaan. En gesteld, dat ze aftreden, wie moeten hen dan opvolgen? In de PvdA-fractie is de PAK-verhouding 7-5 (zeven voor het PAK). Dus zal or in elk geval toch weer een niet PAK-wethouder oit de PvdA-fractie moeten komen. Ik zeg treft, vind ik het onjuist nu al te zeg gen, het PAK krygt geen meerderheid en daarom gaan wij alvast als niet Pak kers de portefeuilles verdelen. Dat Is principieel onjuist. We moeten als het zover is hetzelfde de mocratische overleg voeren als we ge wend zijn. Blijft het PAK volharden, in het weigeren van wethouderszetels, wel nu dan is het nog vroeg genoeg om tot een andere dan normale verdeling te komen. Dit betekent voor mij persoonlijk, dat ik de grootste kans heb om wet houder te worden als het PAK weigert mede-verantwoordelijkheid te dragen. In dat geval zet het PAK me voor het blok om mijn kerkelijke status en loop baan te verlaten. Dat vindt ik een zware opgave. Als het zo moet gaan, dan is dat een pijnlijke zaak voor me. Want het betekent waarschijnlijk de kerkorde is hierin (art. 13) niet helemaal duide lijk dat ik het predikantschap moet opgeven. Verwarm uw woning met elektrische of gasverwarming NIEUWE RIJN 29-32 LEIDEN TELEFOON 24244 Samenwerking Anderzijds is het wethouderschap mij wel een aantrekkelijke positie, die j mij uitdaagt. Zuiver objectief gezien is het zelfs een positie, die ik best wil heb ben. Maar we moeten gewoon de ont-1 wikkeling afwachten. Krijgt de prot- j chr. weer één zetel, dan is die voor de j CHU en dus niet voor mij. Ik zou het prettiger en aanvoordbaarder vinden als de beslissing om eventueel wethouder te worden niet van het PAK zou afhangen, j Wat ten slotte de pro-chr. groep betreft: j Ik heb opdracht gekregen opnieuw er- naar te streven in de samenwerking ook het GVP en de SGP te betrekken. Toekomstig wethouder wil ik beslist niet aan meedoen. Wel wil ik in het algemeen stellen, dat iemand, die het raadslidmaatschap aan- vaardt ook rekening moet houden niet de consequentie: het wethouderschap. Daar mag je je niet aan onttrekken, vind ik. En wat de Leidse situatie be- Schaatsagenda Daarbij moet ik opmerken, dat in het algemeen gesproken het gehalte van de raad wei een opknapbeurt kan hebben. Er zuilen in het college mensen moeten komen met een universitaire opleiding, of in elk geval, mensen, die op acade misch niveau kunnen denken. Met min der kan Lelden beslist niet doen. Er ontstaat anders ook een steeds gro tere kortsluiting tussen de topmensen van het ambtenarenkorps, die wel uni versitair zijn gevormd, en het college. Daardoor kan je ook een „vierde macht" voorkomen. Een linkse oppositie als de PSP heeft dat al lang begrepen en dat wordt wel eens over 't hoofd gezien. Er bestaat in de Leidse raad geen fractie die zozeer „standsfractie" is als die van de PSP. Je zult in de PSP-fractie nooit een verkoopster of een timmerman aantref fen: die mogen alleen hun stem maar uitbrengen. Er is daarom ook geen frac- Oud Adezaterdag 10 januari, club kam pioenschap op het "Vënnemeer in samen werking met ijsver. Stompwijk. Korte- baanwedstrijden voor heren. Aanvang 13.00 uur. 10 januari: wedstrijden voor jongens van 14/15 jaar. Aanvang 13.00 uur. 11 januari: clubkampioenschap lange baan: 500-1000-1500 meter. 12.30 uur - Vennemeer. Rijpwetering: 11 januari: districtswed strijden korte baan voor dames. Aan vang 13.00 uur. Dinsdag 13 januari: nationale korte- baanwedstrijden. Aanvang 13.00 uur. Jacques v. Eyk voor de vierde maal kampioen HAZERSWOUDE Jacques van de Eyk is voor de vierde maal kampioen geworden van de Hazerswoudse IJsclub. Gisteren zegevierde hij op de veldysbaan aan de Voorweg tijdens de daar gehou den clubkanipioensehappen. Gezegd moet worden, dat hij meer nog dan andere jaren concurrentie onder vond van de nog jongere generatie. Ha- zerswoudes beste schaatser hield zich echter staande op de 500,^de 1500 en de 3000 meter. Zijn puntentotaal: 164.934. De wiselbeker was het loon voor zijn werken op een gezien de weersom standigheden zeer zwaar parcours, met daarbij de ongunstige beïnvloeding van de tijden. Tweede tijdens deze kampioenschappen werd Kees Out (171,467). Derde was Martien Rijkaard (177.400). Vierde plaats-bezetter was Peter Hunink 179. 700). Bas Slingerland uit Boskoop reed mee buiten mededinging en klasseerde zich officieus als tweede. Zwerver uit trein gevallen BOSKOOP Onder de gemeente Reeu- wyk is gistermorgen omstreeks kwart voor negen een man uit een rijdende trein gevallen en gistermiddag aan zijn daarbij opgelopen verwondingen over leden. Het ongeval gebeurde op het baanvak Utreeht-Gouda. Op grond van de sporen in de sneeuw naast de rails is het de politie een raad sel hoe het ongeluk kan zijn gebeurd. Niemand heeft de man, de 45-jarige M. Winkel, uit de trein zien vallen. Er is tenminste geen enkele melding binnen gekomen. Énige tijd nadat de trein de plaats had gepasseerd werd de man door een voorbijganger gevonden. De lede maten waren bevroren. In het ziekenhuis constateerde men hersenletsel. De man is afkomstig uit 't Dabrehuis in Utrecht, een onderdak voor zwei-vers. Hij had geen treinkaartje bij zich. De trein reed in de richting Gouda. De groepscommandant der Rijkspolitie in Boskoop verzoekt reizigers in de trein, die gistermorgen om 08.28 uur uit Utrecht richting Gouda vertrok, alsmede ieder ander, die over dit ongeval inlich tingen kan verstrekken, dit te melden aan voornoemde groepscommandant on der telefoonummer 01727-2500 of bij de politie van zijn of haar woonplaats. CAMERA Federlco Felllni l»ehoort niet alleen tot die regisseurs, die niet in een bepaald vakje onder te brengen zijn, maar ook tot die categorie film kunstenaars, waarvan ieder nieuw film werk met spanning tegemoet gezien wordt en bij voorbaat reeds de hoogste verwachtingen oproept. Een kleine twee jaar werkte Fellini onvermoeibaar en in alle geheimzinnig heid aan zijn nieuwste film „Giulietta van de geesten", het Verhaal van een vrouw, Giulietta, die na enkele jaren van een gelukkig huwelijksleven be merkt dat haar echtgenoot haar be driegt. Zij stelt alles in het werk die liefde van haar man terug te winnen. Haar pogingen brengen haar in een toestand, waar droom en werkelijkheid in één vlak liggen. Een voortdurende confrontatie met haar heimelijke wen sen en verlangens, met het onderscheid tussen goed en kwaad en met haar pijn lijke jeugdervaringen, dwingt Giulietta een weg te zoeken naar een andere, misschien betere toekomst. Na acht jaar lang geen rol meer ver tolkt te hebben in een film van haar echtgenoot speelt Giulietta Masina de titelrol in „Giulietta degli spirlti", een film, die niet ten onrechte is opgenomen in het programma van het Holland festival 1966. I> film is een uiterst knaope aaneen schakeling van werkelijk- en onwerke- heid, soms uiterst vermakelijk, soms ook erg luguber. Opvallend zijn voorts de bijzondere kleureffecten, die Fellini in dit meesterwerk weet te bereiken. Spel en opnamen zijn van zeer hoog niveau. Toegang 18 jaar. Giulietta Masina speelt de voortref felijke hoofdrol in „Giulietta van de ALPHEN. Verleen de Scheepswt D. Boot N.V. tien maanden van betaling. Dat zal mr. E. van Hears- ma Buma vrijwel zeker de rechtbank adviseren. Op 6 november 1969 werd de voorlopige surseance verleend, zodat, indien de rechtbank het voorstel overneemt, Boot uitstel van betaling van de schulden Heeft tot 6 september. Zou de surseance van betaling niet wor den verleend, dan zou het bedrijf auto matisch in faillissement geraken, het geen tot stopzetting van het bedrijf zou leiden met alle nadelen van dien. U XOR De tweede Leidse filmpre mière van deze week is de William ^aaciè-piodukiie „Oproer" (Riot). De film behandelt de beslommeringen van een aantal gevangenen in de Staatsge vangenis van Arizona, «lie een opstand ontketenen. Hoofdrolspeler Jim Brown speelt de ge detineerde ex-bokskampioen, die tegen zijn wil bil deze oproer wordt betrokken. Hij zal later de enige zijn, die weet te ontsnappen. Zesenveertig gedetineerden hebben een maand lang toneellessen gehad en kwa litatief verschil in spel van acteurs en amateurs is vaak by na niet te merken. De opnamen (in kleur) zijn van een goed gehalte en hebben er tevens toe bijgedragen, dat „Oproer" een goede, sfeervolle film is geworden. Toegang 18 jaar. REX Het Is een rijke familie van Tokio, waarin wy binnengeleid worden. In deze omgeving komt een jong, een voudig en onbedorven dienstmeisje. Als de zoon met veel mooie praatjes het jonge, onervaren meisje onder druk" gezet en verleid heeft, moet er raad geschaft worden, wanneer het meisje bekent, dat zij dientengevolge een kind verwacht. Hetgeen een abrupt einde maakt aan haar verloving. Nog later speelt zich het hoogtepunt' der tragedie af. De zoon ontziet zich niet om een poging te doen haar door verdrinking van het leven te beroven. Die poging mislukt en het meisje doodt de zoon met zijn eigen geweer. In de evangenis brengt zij haar kind ter wereld. Een kind, dat niemand van de familie ooit in de armen zal houden... Toegang 18 jaar. (door Willem Schrama) LEIDEN „Woef, wwwwoefff. Onheilspellend gegrom kondigt de verschijning aan van een Duitse herder, zo groot als een volwassen ezel. Ik sta voor de deur bij de heer J. van Alphen, een enthousiast dierenliefhebber en een zo mogelijk nog ferventer duivensportman. Reeds gedurende tientallen jaren neemt hij deel aan tal van wedvluchten, waarbij zijn duiven vaak met de hoogste eer gingen strijken. Zo werd hij menigmaal clubkampioen (Leidse Postduiven Club) en in 1966, 1967 en 1968 werd hij zelfs driemaal achtereen Kampioen Generaal van de Leidse Concourscommissie, de hoogste eer die een wedvlieger te beurt kan vallen. Het resultaat daarvan is een indrukwekkende reeks van prijsbekers, plaquettes en certificaten, die vanwege de hoeveelheid in verschillende kasten staan uitgestald. ,,De duivensport is een besmet telijke ziekte", vertelt de heer Van Alphen, nadat ik met tevredenheid heb geconstateerd, dat de hond zijn vijandig schuim in de bek weer heeft ingeslikt en zijn glan zende herdershuid op de parket vloer heeft uitgestrekt. ,,Je wordt ermee geboren. Toen ik vijf jaar was had ik al duiven, maar in 1948 ging ik pas met ze vliegen. Dat leverde meteen al successen op en zo ben ik maar doorge- Geen duivenmelker Hoewel Van Dale in zyn woordengids de heer Van Alphcn betitelt als een „duivenmelker", is mijn gesprekspart ner het daarmee niet helemaal eens. „Gebruik dat woord niet", zo luidt zijn vriendelijke vermaning. „Dat woord hoor ik niet graag. Duivenmelkers zijn géén liefhebbers van postduiven. Dat zijn mensen, die „kroppers" hou den. Het zijn eigenlijk duivendieven i elkaar. Met speciale vangkleppen lokken ze eikaars duiven naar zich toe. Zo kan het gebeuren, dat iemand zijn eigen duif in een winkel voor een knaak kan terugkopen. Het is ook wel eens op vechten uitgelopen. Nee, daar heb ik nooit aan meegedaan. Dat komt vooral in Den Haag veel voor. Maar aan de wedvlieger herken je de duivenliefhebber. Weet u, de duiven sport is een prachtsport voor jong en voor arm en rijk. Elke echte lief hebber is aangesloten bij de Nederland se Algemene Bond van Postduiven- houders. Neem nou Prins Bernhard, die vliegt ook mee met de Bond. En zo ken ik iemand, die gedeeltelijk invalide nou man... die gaat er helemaal op! Ook logisch, want postduiven zijn de renpaarden van het luchtruim. Dat las ik eens ergens, maar dat is waar. Wat die beesten al niet ge presteerd hebben, dat is gewoon ge weldig." Fototoestel De heer Van Alplien grist wat duiven- literatuur uit zyn boekenkast en toont enkele historische prenten. „Kijk, hier ziet een duif met een lichtgewicht-fototoestel om zyn nek. Dat beest kwam in de oorlog van het slagveld met unieke foto's thuis. Ook .Leiden ze veel gebruikt om berichten te versturen, maar dat zal iedereen wel bekend zijn. Kijk, hier ziet u een postduif met een verbrijzeld linker pootje. Daar is op geschoten, toen hij vanuit een tankdivisie met een bericht er vandoor ging. Zulk soort duiven zijn allemaal onderscheiden." De d«iif, het attribuut der onschuld, deemoed, zachtmoedigheid, wijsheid en liefde; de duif, het zinnebeeld der vrede, betekent voor de wedvliegers Gokken vaak nog meer. Het Is een doodgewone zaak, dat op duiven, die gelost wor den, aanzienlijke bedragen worden gewed. Container Van Alphen: „Ja, er wordt altyd op gegokt. „Poolen", noemen wij dat. Wij zetten gemiddeld vjjf gulden op een duif, maar er zijn ook mensen, die zo'n elf-, twaalfduizend gulden uit een wed vlucht slepen. Maar van een ge middelde vlucht kun je wel zeggen, dat er ongeveer achtduizend gulden wordt vergokt." Terwijl zyn echtgenote thee inschenkt, arriveert zoon Hans, ook al een enthou siast dlivensporter. In de directe om geving van zijn kopje thee liggen een paar gele ringetjes op tafel. Hans: „Elke postduif krijgt bij zijn ge boorte zo'n ring om de rechterpoot. Die gaat er nooit mee af. Die ring is van geplastificeerd aluminium en er staaf een nummer op. Dat nummer wordt geregistreerd bij de Bond. Zodoende kan men nooit fraude plegen. Bij zo'n vlucht zit overigens alles vrij secuur in elkaar." De heer Van Alphen: „Ja, nadat je een duif in de omgeving van je huis hebt afgericht, wordt-ie vóór 'n vlucht „ingekorfd", d.vv.z. hij krijgt een rubber ring om zijn linkerpoot.waarop een nummer staat. Dat nummer wordt op geschreven en de duif gaat naar de plaats van lossing. Wij beschikken daarvoor over een hypermoderne con tainer, die op een vrachtwagen is ge plaatst. Een chauffeur en verzorger gaan dan naar de plaats van lossing. Dat is meestal naar het züiden, tot aan de Spaanse grens toe, verder gaan we niet. Het is meestal ergens in Zuid- Frankrijk. Als de concouTBcommissie die commissie overkoepelt alle dui- venverenigingen uit Leiden en om geving een wedstryd organiseert, dan worden er ongeveer 42.000 duiven gelost. Op radiosein worden dan in het verenigingsgebouw de duivenklok- ken aangezet. Die klokken werken vreselijk precies. Ze gaan allemaal tegelijk tikken. En wanneer dan de eerste duif arriveert, haal je het rubber ringetje van zijn pootje en druk je dat in het daarvoor bestemde gaatje 'n de klok, die dan meteen ophoudt met Lij ken. De verzegeling wordt later ver broken en op een rol papier in de klok staat dan de juiste tijd van aankomst afgedrukt. Die papiertjes worden dan met elkaar vergeleken en zodoende komt er een winnaar uit de bus. Ik heb eens een duif gehad, die 123 km per uur vloog, maar «lat was wer kelijk een unicum. Dan had-ie zuiden wind achterop de staart en dan gaat «lal vliegensvlug. Maar meestal mag j«' blij xiju als een duif een gemiddelde snelheid van 50 km/u haalt. Wind speelt daarbij een zeer belangrijke rol." Monogaam Al leven duiven er gezellig op los, de voortplanting geschiedt monogaam. Ook dat biedt voordelen. Hans: „Er zijn veel manieren van wed- vliegen. Zo zie je 't meest „nestspel" en „weduwschapspel". Wanneer een duif eieren bebroedt of jongen heeft, dan komt-ie natuurlek als de bliksem terug naar huis. Dat is nestspel." De heer Van Alphen: „Van weduw schapspel is sprake, wanneer vlak vóór De heer J. van Alphen in een van zjjn hokken, die een keur van prachtige metaalglanzende „renpnardjes" her- hergen. het vertrek naar de losplaats het man netje nog even zijn vrouwtje krijgt te zien. Als het ware smoorverliefd ver- trekt-ie, ga uzelf maar na!" Hars voegt eraan toe: „Je kunt het ook andersom doen. het vrouwtje nog even by het mannetje brengen, maar dat is riskant. Het vrouwtje wil namelyk nog wel eens met een ander mannetje- in zee gaan." Van Alphen: „Kijk, daar kweek je de conditie mee op. Het vrouwtje zit dan thuis te wachten en het mannetje komt op volle toeren naar huis vliegen." gebouwd, met metaalglanzende hals veren. Werkelijk iets imponerends voor een vogelleek als ik ben. Bedaard zit ten ze op stok, energie opfokkend voor de komende vlieguren. In de keuken staat een hok met een mooie dikke duivin orin. „Die heeft z'm lanirste tijd gehad", verklaart mjjn gids. „Maar ik laat ze op een vredige i er aan hun eind komen. Dan worden ze begraven, niet opgegeten." Niet opeten Mevrouw Van Alphen bevestigt dat Prima conditie Wedvlieger Van Alphen houdt zijn duiven in prima conditie. Dat bleek duidelijk, toen hij mij uitnodigde om een kijkje in zijn hokken te nemen. Met zijn tachtigen zitten ze daar, krachtig, maar ook weer niet plomp „We hadden nog eens een haan maar zelfs dii- hebben we niet. opgegeven. Dat zouden we hier geen van allen Met die woorden neem ik afscheid. Het bordje naast de huisdeur wyst er op. dat de heer Van Alphen, naast zijn hobby in verzekeringen doet. Gebraden duiven vliegen immers niemand zomaar in de mond.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3