S)e£cicbe(3oii/ïa/itt De Spaanse hoer,, bij toneelgroep Globe Grapperhaus Wijziging programma radio-Luxem burg Verschillende uitzendingen samengevoe Massagraf gevonden in Owerri Weer een nieuw stuk van Hugo Claus Grote belangstelling in Kon. Schouwburg Nierpatiënten in levensgevaar door fout bij behandeling PAGINA 2 xJE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1970 Intolerantie kan probleem worden jï\OOR een universiteitsbestuurder, die in zijn nieuwjaarstoespraak besloot de kat nu eens niet met een fluwejen handschoen te aaien, woi'dt er de laatste dagen weer gesproken en geschreven over liet intolerantieverschijnsel- Be doelde bestuurder, de Utrechtse univer- «ïteitesecretaris Schamhardt, laakt het ondemocratisch optreden van een groot deel van de studenten, die alleen maar tolerant zijn inzoverre men hen gelijk geeft en die soms zells niet tot overleg bereid blijken, wanneer ze vrezen niet helemaal aan hun trekken te komen. Van studentenzijde is toegegeven, dat «e het spel bij het wetenschappelijk onderwijs hard spelen, omdat ze via een totale omwenteling aan de universiteiten de samenleving totaal willen veranderen. Dat kan een motivering zijn van hun intolerantie, maai* is daarmee nog geen rechtvaardiging. Want hun activiteiten kunnen uiteindelijk evenzeer uitlopen op de schijndemocratie, dis se in onzs huidige samenleving wraken In elk geval blijft de intolerantie van de drijvende atudentengroepen in het democratiseringsproces binnen bet onder wijs al een moeilijks zaak. *roCH mag niemand er éénzijdig de studenten boos op aan kijken- Into lerantie immers is niet alleen een mode-" woord geworden, maar ook een mode verschijnsel. Het schijnt een onmisbaar •wapen te zijn in het. arsenaal van alle groepen die zich als voorhoede be schouwen in het wnisuwinasoroces allerwegen. We hebben te kampen met intolerantie bij de hervormingen op kerkelijk terrein, bij de vernieuwingen binnen het onder wijs, bij de heroriënteringen in de po- littek. Hervormers willen zich vrijwaren tegen het risico dat gevestigd gezag, felle opposanten en de gematigde critica hen vastlijmen op de lange baan, Daarom tellen spelregels die tot nog toe in de democratie golden niet meer voor hen; ze pleiten, onbewust of bewust, voor revolutionaire aotie en ze steken niet onder stoelen of banken, dat ze intolerant bedoelen te zijn. Ze vrillen „het totaal anders" en ze zijn bang dit met tolerante middelen nooit te zullen bereiken- Men kan beter nota hiervan nemen dan net te doen alsof het alleen maar inci dentele schoonheidsfoutjes zijn Want alleen als men de waarheid onderkent, wordt het mogelijk zinvol te overwegen, waar in het belang van een gezonde ver nieuwing van de maatschappij aan into lerante gedragingen paal en perk gesteld zal moeten worden. WANNEER uiterst linkse Jongeren de kracht van hun actie niet meer zoeken in het aanprijzen van de eigen ideologie, maar in het onmogelijk maiken van nor male aafcies van groepen, die de eisen van de samenleving anders zien; wanneer groepen kunstenaars in feite hun cultuur visie bij mensen met een andere visie erin willen stampen, gaan we weer denken aan de tijd toen over de oost grens een zekere schilder en in eigen land een zekere ingenieur zich geroepen voelden om de nood van de tijd op hun speciale manier te saneren. Achteraf heeft iedereen die zich demo craat voelt, gemerkt hoe in de twintiger en dertiger jaren enerzijds te weinig ge daan is om de oorzaken van ellende weg te nemen, maar anderzijds de intolerantie te veel geduld werd. We pleiten niet voor een harde contra- intolerantie; wel voor meer actie bij de grote massa, die maatschappijhervorming, geen intolerantie wil, doch die zich ge draagt alsof ze bereid is de intolerantie te slikken, zolang dis hen persoonlijk niet deert Waarbij ze vergeten, dat. zodra die in tolerantie ook hen te veel wordt, het wel weer eens te laat zou kunnen zijn Net Frangoise Hardy, het Franse zangeresje, treedt op in het amusementsprogramma van Frans en Fiet Koster. TROS, Ned. I, Er past geloof en hoop ALS wij, na drie dagen Noordwij ker- hout, onze indrukken van het con cilie proberen samen te vatten, dan overheerst over al het anderevertrouwen in de toekomst van de Kerk in Nederland. Er past hoop, geen angst. Er past geloof, geen kleingelovigheid- Dit betekent aller minst, dat de kerkelijke zaken voortaan glad zullen venlopen, alles 4n nette banen, zonder verwarring. Maar in de afgelopen dagen het gebeuren van nabij volgen, hebben wij voor ons zelf duidelijker dan vroeger de lijn ontdekt, die door alles heenloopt, en wij denken dat het zoiets is als leiding van de geest. Op zo'n con cilie ontvouwt zich voor je ogen heel de verscheidenheid ven menselijk- denken, van uiterst links tot uiterst rechts in een vrijheid van spreken, die hartverwar mend is om de ruimte die geboden wordt maar tegelijk onthullend over de kwali teit van denken van élk soort. Want alles wordt hier op zijn waarde getoetst, en dan valt er wel het een en ander door de mand. Voor héél dat gebeuren nu, zijn wij geneigd van harte te onderschrijven wat dr Willems O P, voorzitter van de commissie van het omstreden ambts rapport, in zijn verdediging zed; „Dat vitale meningsverschillen dichter bij het centrum van ons Kerk-zijn liggen, dan apatisehe eensgezindheid, maar dit houdt in, dat we op een andere manier „Kerk" rijn dan vroeger, waarbij we alleen maar moeten zorgen, dat we met het oude bad water het kind niet -weggooien. Vroeger was de Kerk, in hoofdzaak een vast, statisch gegeven, het instituut dat is, stevig hiërarchisch geordend, alles netjes op rijn plaats Niemand van een oudere generatie kan ontkennen, dat bij alles een eerste vraag was of het „van hoger hand wel mocht". We waren gewend en geneigd om naar de hiërarchie te kijken om instemming, toestemming, aanmoediging, zegen. Velen rijn dat nog altijd gewend en ertoe ge neigd i zo rijn we opgevoed, zo rijn we gewetensgevormd- Is dat verkeerd? Nee, wel eenzijdig, we moeten nu niet door slaan mar de andere kant, alsof het van geen enkel belang meer zou zijn wat de hiërarchie van paus en bisschoppen, met de paus als de eerste onder zijns gelijken, over de zaken zegt. Want de Kerk blijft nog altijd iets wat' is, een gegeven, dat niet alleen maar ontstaat uit de vrije wil van mensen, die zich rond het evangelie van Christus verenigen. Want de Keik komt allereerst van Christus en staait to Hem Dat dit in het ambtsrapport niet •tot uitdrukking kwam, was de fundamen tele kritiek, die im Noordwijkerhout te beluisteren viel, en door de oommissie ook als gerechtvaardigd werd aanvaard. Tegelijk komt hij echter als verdediging aanvoeren, wat haar bewogen had om op haar beurt een nieuw accent eenzijdig te leggen: de Kerk is evenmin alleen maar een statische traditionele gegeven heid, maar ook Iets, dat in elke tijd met vrije wilsinstemmlng van de mensen wordt en gebeurt, een kerkverrming die van dag tot dag voorgaat, iets van ons zélf. De Kerk als iets van ons zelf, komt van beneden op alls een persoonlijk ant woord op het gegeven van Christus, ln alle verscheidenheid van plaats en tijd en denken, en de Kerk die ruimte biedt en ruimte heeft.. Wélnu, in <Ee ruimte staan de meeaten van ons nog vreemd en onwennig. Met de ogen knipperend om dat) het allemaal maar „mag", zonder dat er iets van hoger hand was gezegd dat het mocht Heel de spanning in de Keitk van vandaag kan, lijkt ons, uit deze tweevoudigheid van het Kerk-rijn wor den begrepen: statisch kerkbegrip en dynamisch kerkbegrip, allebei respecta bel, ontmoeten elkaar en hoe zij dat kunnen zonder wrijving en zonder dat de ironieën eraf vliegen? Het wonderlijke van Noordwijkerhout, dat wat wij met leiding van de geest bedoelen, was nu, dat zo'n ontmoeting er ln alle openheid plaatsvond en een kritische dialoog naar een harmonie groeide, zonder dat met de vonken ook de stukken eraf vlogen. En het werd heel duidelijk, dat wie des ondanks eenzijdig wil forceren, rich min of meer buitenspel plaatst, zoals er met Septuagint bezig was te gebeuren. Het was zo boeiend allemaal, dat we maar een ding betreuren: dat mgr. Felict er niet was om het allemaal ook met eigen ogen te rien. Zijn eanwerigieid zou hem allerminst hebben gecompromlteerd (Vervolg van de voorpagina) Dat dr. v. d. Brink gauw bereid wordt gevonden de Amrobank te veriaten. valt te betwijfelen. Prof. Bosman staat ook niet te dringen en dr. Hoefnagels was als staatssecretaris het politieke snel al gauw beu. Van mr. Nelissen moet worden vei-wacht, dat hij op dit moment niet graag de „boedél" van mr. De Block wil overnemen, wat niet wegneemt, dat hij in de toekomst best voor een ministerspost te vinden zal rijn. Politiek gezien, moet Schmelzer voor Economische Zaken „opdraaien", als hij niet gauw een andere .kandidaat weet te vinden. De KVlMeider heeft grote poli tieke ervaring, kent de sociaal-econo mische problemen en zal zich door de op positie niet laten mangelen. Daarbij komt, dat te verwachten is. dat drs. Schraelzer volgend jaar toch het fractievoorritterschap aan een ander wil overdragen. Zou Schmelzer can politieke moeilijkheden te voorkomen en het kabi net snel te versterken, naar Economische Zaken gaan, dan zou mr. Nelissen de fractie kunnen gaan leiden. Als het premier De Jong en Schmelzer lukt dr. Grapperhaus voor Economische Zaken te strikken, dan is de KVP uit de brand. Grapperhaus heeft rich weliswaar niet direct intensief berig gehouden met de brede economische problematiek, maar hij ls zeer goed thuis ln het bedrijfsleven en heeft als belastingexpert bedrijven ge adviseerd en is juridisch geschoold. Koningin Juliana heeft gisteren officieel de heer De Block ,,op de meest eervolle wijze" ontslag verleend. De terbeschik kingstelling van de functie van drs. Van Son is ,,in overweging genomen". Nieuwe schouwburg in Antwerpen BRUSSEL (ANP) Antwerpen zal het volgende seizoen een tweede schouwburg krijgen dank zij een initiatief van de ac teur Julien Schoenaerts. Deze laat een oude schouwburgzaal aan de Pastorij straat verbouwen en hoopt in september van dit jaar te kunnen starten met een „Ringtheater" dat plaats zal bieden aan 700 mensen. Schoenaerts heeft verklaard dat hel Ringtheater geen burger schouwburg zal worden, doch een theater met prettige hedendaagse slëer waarin iedereen zich thuis kan voelen. Hij denkt o.m. aan to neel met engagement, doch dat engage ment zou niet eenzijdig mogen zijn. Voor het eerste seizoen is optreden ivoorzien van twee Londense. twee Pa- rijse en twee Duitse gezelschappen, een optreden van Liebeth List, jazzavonden literaire ontmoetingen. Het dans-, zang- en muziekensemble Naks uit Paramaribo maakt in sa menwerking met de Sticusa deze maand een tournee door ons land. De groep is een sector van de sociaal- culturele organisatie Naks die reeds 10 jaar bezig is de Surinaamse ne gercultuur op nationaal in internatio naal niveau op de planken te brengen. Zowel binnen als buiten Suriname heeft Naks de rijke zang, dans, mu ziek etc. van de nakomelingen van de negers uit Afrika met succes gepre senteerd. Op zaterdag 17 januari wordt een voorstelling in Delft gegeven. Op zondag 18 januari treedt het gezel schap op in de Kurzaal te Schevenin- gd (Van onze correspondentI BRUSSEL Er bestaan plannen om binnen enkele jaren de Nederlandse. Duitse en Engelse programma's van radio Luxemburg te bundelen tot een groot internationaal programma, waar in Nederlandse, Duitse en Engelstalige discjockeys elkaar znllen afwisselen. Ook de reclamespots in de verschillen de talen zullen dan afwisselend ge bracht worden. Over de definitieve vorm is nog niets bekend. De plannen zijn momenteel nog niet realiseerbaar. De markt is er nog niet rijp voor. al dus de heer W. Vos, die de voorlichting verzorgt. Vooruitlopend op bovenstaan de plannen Is de programmappzet van OORZAAK EXPLOSIES? Tankschepen kunnen statisch geladen zijn LONDEN (AP) Het wordt mogelijk geacht, dat statische elektriciteit, veroor zaakt tijdens schoonmaakwerkzaamhe- den. heeft bijgedragen tot de recente ont ploffingen aan boord van drie supertan kers, aldus hebben woordvoerders uit scheepvaartkringen te Londen verklaard. ZIJ melden, dat de eigenares van twee der getroffen schepen, de tankerkapi teins instructie heeft gegeven geen ge bruik meer te maken van een Zweeds tankreinigingssysteem totdat het onder zoek is voltooid. Volgens dit systeem i worden de tanks van vaste punten af met krachtige draaiende waterstralen schoongemaakt, zodat alle oude olie aan de wanden wordt verwijderd. In een be- I paald stadium kan damp van oude olie aan de tankwanden zich verbinden met lucht en dan een ontplofbaar mengsel de Nederlandse uitzendingen inmiddels gewijzigd. De heer Vos: „Er wordt min der in gepraat. We hebben ook geen gesponsorde uitzendingen meer. Recla me wordt alleen als spot uitgezonden. We hopen, dat de Duitse luisteraars ook naar het Nederlandse programma blijven luisteren". Nederlandse programma wordt uitge zonden van 18.00_uur tot 19.30 uur. Dat betekent, dat de Nederlandse zendtijd via 208 meter is terugge bracht van drie uur (van 9 tot 12 uur in de morgen) tot anderhalf uurr De Nederlandse uitzendingen vallen nu tussen de Duitse en Engelse uit- zendinnen. Voor Januari onderbrak het Nederlandse programma het Duit se programma. Het nieuwe Nederlandse programma is hoofdzakelijk afgestemd op jonge mensen. Het wordt dagelijks samen gesteld uit hits en schlagers uit de hitparades van Nederland, België, Duitsland, Frankrijk en de U.S.A. Discjockeys Peter Koelewijn. Felix Meurders en Peepee presenteren deze internationale schlagerparade. Nog meer dan in het verleden wil Radio-Luxemburg contact zoeken met de luisteraars. Dit gebeurt door on der andere beatshows, tienermatinees, discjockeywedstrijden, beatgirlverkie- zingen en amateurwedstrijden. Sinds 1 januari vallen Nederlandse uitzendingenen na het Duitse pro gramma. dat van 6 uur 's morgens tot 6 uur avonds in de ether ls. Het Dit was zo ongeveer de gekste t.v.- avond die we ooit hebben meegemaakt. De VARA had een totaal-programma voorbereid onder de titel „Goed leven? Alternatieven op het gebied van on- derwijs-wonen-samenleven". Het zou een „gezellige" avond worden met films, cabaret, showonderdelen en dis cussie. Maar vrijwel het enige dat van de titel werd waargemaakt was het vraagteken. De opzet was „lekker progressief": discussie over alternatieven voor het huwelijk, bijvoorbeeld door de commu ne. een filmpje over Duitse kleuters die bloot, vies en anti-autoritair voor het leven worden klaargemaakt, een film van het bureau ..De Kraker" over onzindelijke woontoestanden in Am sterdam. Bij de voorbereidingen van Onder- wijsfront betrokken, een organisatie die veranderingen (noodzakelijke verande ringen!) in het Nederlandse schoolsys teem er zo snel mogelijk door wil druk ken. Maar Onderwijsfront meende dat in de uiteindelijk programmavorm eigen doelstellingen niet duidelijk ge noeg naar voren zouden komen. Ook dat bepaalde gedane toezeggingen door de VARA niet nagekomen werden. Ze besloot de uitzending te saboteren en ze slaagde daar wonderwel in. In het begin, toen de „alternatieven" van het huwelijk aan de orde kwamen, werd de discussie alleen maar ondoor zichtig; er werd niets wezenlijk aan de orde gesteld, de „alternatieven" kwamen niet duidelijk ter tafel, een echt gesprek werd volslagen onmo gelijk gemaakt. Maar dat was slechts het begin. Toen men na het Duitse filmpje doorging met de strijd, ontstond dc grootst denk bare chaos. Iedereen die in de buurt van een microfoon kon komen kop zeg gen wat hem op het hart lag. Iedereen deed dat op een schreeuwerige wijze en er waren genoeg microfoons om het totaal onverstaanbaar te maken. De VARA-mensen, die zo'n fijn pro gressief programma hadden willen ma ken. kwamen er als buitenstaanders bij te staan. Zij kwamen alleen aan het woord als dat de Onderwijsfronters beliefde, zelfs een afsluiting van de avond weid onmogelijk gemaakt. Het totale programma werd daarmee een happening die als zodanig onze ademloze aandacht kreeg. Maar de te neur van het programma alternatie ven te bieden ten aanzien van de ze kerheden ten aanzien van onderwijs, wonen en samenleven werd volledig de grond in geboord. Er zullen wellicht kijkers geweest zijn die een en ander als „dolkomisch" hebben ondergaan. Wij rekenen ons niet tot hen. We vinden het immens- tragisch dat er een groep jonge men sen is die wezenlijk bezorgd is om een aantal duidelijk kwalijke randver schijnselen in wat we wel onze wel vaartsstaat plegen te noemen. Tragisch omdat zij, door elke vorm van spelre gel af te wijzen, zichzelf tot een „lachertje" maken als zij harde waar heden als koeien te berde brengen. Vg. Veiligheidsgordel wordt spoedig verplicht gesteld (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Bakker (Ver keer) wil binnen een maand een maat regel bekendmaken waarin veiligheids gordels in personenauto's en helmen op het hoofd van motor- en scooterrijders verplicht worden. Het is nog niet bekend op welk tijdstip de verplichting zal in gaan. De maatregel wordt vroeg aange kondigd, zodat de helmen- en gordelfa- brieken zich er vast op kunnen instellen. De verlichting van veiligheidsgordels zal gelden voor nieuwe auto's. De bedoe ling is dat door „uitsterven" van al rij dende auto's na verloop van jaren het he le autopark van veiligheidsgordels zal zijn voorzien. De verplichting geldt al leen voor de voorbank of vooi-zittingen, NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant TROS: 19.04 uur: Jam 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Trostoto 20.40 uur: De dief van Washington 21.30 uur: Bij Fiet en Frans, cabaret 22.15 uur: Wegwezen, autoquiz 22.40 uur: Journaal (NOS) TELEAC: 22.45 uur: Organiseren en leidinggeven, les 13 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Man woman and dog, tekenfilm 20.30 uur: Trope, muziek 20.50 uur: Kerstmis ln Havana, reportage 21.30 uur: Fantasio 69-70, jeugdhuis CVK-IKOR-KRO-RKK 22.20 uur: Christenen in Latijns-Amerika 22.50 uur: Journaal (NOS) RADIO PROGRAMMA'S DONDERDAGAVOND HILVERSUM 1 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de Communistische Partij van Nederland. AVRO: 18.30 Stereo: Lloht instrumentaal ensemble. (Om 18.40 Kwispel: quiz). 18.55 Voor de kinderen. 19.00 JeuRd en ritme: licht muziekprogramma voor de jeugd. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. .HOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Wans en Bijbel: radiocatechese. 19.50 Memo programma. AVRO: 20.06 Stereu. Groot Omroepkoor Nieuws). 23.5! (Om 22.30-22.4< srltoz, ultge- ilach Orkest, I21,50 Stereo: klassieke pianomuziek (gr). 22.00 Je- kemmewat: cabaretprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.42 Radiojournaal. 22.55 Tout a tol: Informatief programma uit Parijs. 23.20 Stereo: Parels der muziek: oude en klassieke muziek (gr). 23.65-34.00 Nieuws. HILVERSUM n Stereo: Tijd vrij voor muziek ln vrije tijd: radio-competitie van koren en korpsen. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. Aansluitend: ca. 19.00 Spektrum - maatschappelijke vraag stukken nader belicht. 19.15 Stereo: muziek van het Leger des Hells, (gr). 19.10 Klassieke gewijde muziek (opn). 20.00 Ferdinand Huijck (deel 13). seriehoorspel. 20.22 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 20.?" - -leerd progrr Nieuws. BELGIE 324 m NEDERLANDS 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek. 18.28 Paar- desportuttslagen. 18.30 Franse les. 18.33 Grammofoonmuzlek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Grammofoonmuzlek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Intermezzo. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Intermez- 19.45 Politieke uitzending. 19.65 Grammo- baar Kunstbezit. 20.10 G rammof oonmuziek culturele kroniek, ogramma. (23.00-23.10 tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuzlek. (8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal; 8.30-8.33 De groenteman). NOS: 9.00 Internationaal Spec trum: oude koormuziek en moderne orkest muziek (opn). (9.35-9.40 Waterstanden). AVRO: 10.01 vitaminen n ln het ronde: programma •olkslied. 11.55 Beursberichten. op de wereld: Informatief NOS: 12.00 programma over pr Integratie. Overheidsvoorlichtii zending voor de landbouw; Filmdebuut van dochter Nat King Cole PARIJS Carol Cole, de dochter van Nat „King" Cole, heeft haar eerste film rol gespeeld In een Dean Martinfilm, n zij zei dat deze even slecht is plaat van Nancy Sinatra. „De studio meende dat zij mij een groot plezier deden: een zwart meisje in een tijgervel met Dean MartiiV'. De film werd een fiasco maar zij is van me ning dat zij de rol op grond van haar eigen persoonlijkheid had gekregen en niet omdat zij een dochter van de grote musicus was. Zuurzoet vermeldde zij in dit verband Nancy Sinatra. Nu is Carol Cole in Parijs voor wat zij als een goe de filmrol beschouwt 'n Amerikaanse verpleegster in „Promise at dawn" waarin Melina Mercouri de hoofdrol speelt onder regie van haar echtgenoot Jules Dassin. GENèVE (Reuter) Bij de gevange is van dc Biafraanse stad Owerri zijn merkwaardig stuk reek de stoffelijke reslen opgegra- ven van 25 biafraanse burgers, die door Nigeriaanse militairen tijdens de bezet ting van deze stad zijn doodgeschoten. Hugo Claus heeft zijn twee I toneel, als in een Elisabethaans toneel- Nederlandse toneelwienden. Ton «XtS .T"b~ Lutz en Fons Rademakeis, dit ^en toegewerkt. Elisabethaans toneel seizoen beiden met een stuk ver- j met een knipoog en een scheutje Freud, bij id Fons Rademakers 8peelde "iet citaten voor de kenners van de 10- J, n eel literatuur en wat sociale kritiek. de hoofdrol m ..Vrijdag eenipaar >Jrdig, cocklall WMmn de maanden geleden bij de Neder- „maak niet helemaal thuis te brengen landse Comedie in première ge gaan. Ton Lutz regisseerde ,,De Spaanse hoer" als nieuwjaars- j (le gisteravond kennelijk nogal première bij Globe. Het is een j kende voorstelling van Globe. Het klop- blootgaf, Ook de verzorging van de verlichting was gisteravond tamelijk slordig. Dat werkte niet mee voor de acteurs, waar toch enkelen tot vermeldenswaarde prestaties kwamen, ook al zag je bijna bij iedereen iets van de speltrant van Ton Lutz terug. Zeker in de sterke sce nes. waarin soms Lutzs' eigen plastiek heel duidelijk viel te ontdekken. Ank van der Moer, die voor dit stuk als gas te optreedt bij Globe, speelt een vaak heel fraaie en boeiende Celestina. erg hard en vals, maar heel rechtlijnig en duidelijk. Ze heeft ook zwakkere mo menten maar die komen mogelijk voort uit Lutz' regie die ten dele tegen Claus* vroegere stuk „Thyestes" schcijnt te hebben geleund. anderzijds ech ter de in het stuk aanwezige poëzie vermeden schijnt te hebben. Bij Pleuni Touw zag men de nadelige gevolgen daarvan in de slotcene vergif inneemt die VARA: 13.11 Actualiteiten. 13.20 Voor middenstand. 13.25 Stereo: Klassieke sijm (Rr). NOS: 14.30 Overweging. 8.0i 1.32 Voor de huisv iiiri-111r, Rader 14.30 Stereo: licht ensemble en zangiollste. TROS: 14.45 Stereo: Consert a la carte: verzoekplatenprogrammo: moderne muziek. korrel genomer i. 17.45 Actuallteiter Show. (10.00 Nieuws). NOS: ll.l. 11.03 De Felix Meurders Show. VPRO: lï.oo Nieuws. 12,03 Top-30, (13.00 Nieuws). TROS: 14.00 Nieuw». 14.03 Lljnx (of Los). AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek Boetiek. (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal. 17.05-18.00 Zingende Bougie: gevarieerd pla- BELGIE 324 m NEDERLANDS 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen en SOS-berlchten voor de schippers). 12.65 Bui tenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weer bericht, dagklapper en beursberichten. 13.20 "•00 Nieuws. 14.03 Stemmige Jelle de Vries nu terug met „Kwikzilver'" HILVERSUM In mei van bet vorig jaar eindigde Jelle de Vries' radio- strip Klatergoud, na vier seizoenen lang veel luisteraars aan zich te hebben verplicht. Een grote groep luisteraars zal verheugd zijn te vernemen, dat met ingang van zondag 11 januari a.s. een nieuw produkt van Jelle dr Vries regelmatig de ether in zal gaan en wel het programma Kwikzilver. Elke zondag van 18.30 tot 18.55 uur zal deze uitzending te beluisteren zijn. Kwikzilver is geen strip, hoewel de luisteraar er zeker een vaste lijn in zal ontdekken. Jelle de Vries zal het programma zelf presenteren en zijn gasten bij het publiek introduceren. Evenals dat bij Klatergoud het geval was. wordt ook Kwikzilver in Am sterdam met publiek opgenomen, dit maal niet in het Minervapaviljoen, dat gedeeltelijk door brand is verwoest, maar in paviljoen Vondelpark. Gast in het eerste programma op zondag II januari is de Friese cabaretier Rients Gratama, bij veel luisteraars geen on bekende. In de eerstkomende uitzen dingen zullen o.a. als gasten bij Jelle de Vries optreden Conny Stuart, Tony Huurdeman en Peter Aryans. Vaste medewerkenden zijn de musici Harry Mooten, Pierre Biersma, Wim Sanders en Dub Dubois Hoogovenschaak op NOS-radio HILVERSUM De NOS-radio zal op alle speeldagen aandacht schenken aan het Hoogoven schaaktoernooi, dat van dinsdag 13 tot en met zaterdag 31 januari in het hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee wordt gehouden. Dat ge beurt steeds via Hilversum 2 van 19 tot 19.03 uur, met uitzondering van zondag 18 januari, wanneer het ver slag te beluisteren is in het NOS- sportprogramma Langs de lijn tussen 18.05 en 18.30 uur via Hilversum 1. Verslaggever in Wijk aan Zee is Ger Janssens. Owerri is van september 1968 tot april 1969 in handen van de federale troepen geweest. Volgens Markpress, een bureau in Genève, dat voor de Biafraanse rege ring de voorlichting aan het buitenland verzorgt, is de gevangenis door de Ni- gerianen als concentratiekamp gebruikt. Zij hadden ongeveer tweeduizend burgers in het op slechts vierhonderd personen berekende kamp ondergebracht. Telkens wanneer de Nigerianen een militaire te genslag ondervonden zetten zij een aan tal Biafraanse gevangenen tegen de muur en schoten hen dood, aldus Markpress. Men schat dat hot massagraf enkele hon derden lijken bevat. De opgravingen gaan door. in Claus heeft zich gebaseerd op „Ce lestina". een roman in dialoogvorm van de Spanjaard Fernando de Rojas. die vaker op het toneel is gebracht. Maar Claus heeft een eigen weg gezocht in hei rijke en overvloedige materiaal, dat „Celestina" hem bood: er zijn minder en andere personages, het aantal tafe relen en scenes, daardoor ook hei aan tal situaties, U teruggebracht. Rollen zijn gewijzigd, accenten kwamen an ders te liggen. De liefde van een. Iet wat corrupte Romeo en Julia staat te genover de wereld van Celestina. een oude hoer. die al» koppelaarster tussen de minnaars fungeert. allemaal niet. Op het grote toi I traar geen ander decorstuk te vit iras, stond rechts een soort troon, i j Celestina bij tijd en wi Dat speelde zo ver naa bijna achter de toneelli ninklijke Schouwburg verdween en zo I VTU:" leek alles een beetje van het toneel af "5. (e vallen, omdat het berekend ut een veel uitgerekter speeloppi ?ld t JUIS Moeilijk waarneembaar Hun geesten staan tenslotte op het het «lot. Wat de kwaliteiten van de regie en de voorstelling waren. bleef daardoor moeilijk waarneembaar, hetgeen de on duidelijkheid van het stuk in de hand werkte. Enkele scenes sprongen er ge weldig uit: de merkwaardige bezwe- ringsdans van Celestina, de moord en A™:'verbleef bijrol ■echts, dat 'het i Mart Gevers sPee,t van de Ko- 1 r0' als de geest van een oude collega- Celestina, heel beanpsti- es, naar mijn smaak de beste rol van de voorstelling. Verder zag men Jeroen Krabbé wat nadrukke lijk in de weer als de minnaar en twee knechtenrollen, die goed gedaan wer den door Jéróme Reehuis en Eric Schuttelaar. Er waren wat liedjes en dansjes, die niet overtuigend genoeg ge daan werden om de noodzakelijkheid er- (Van onze correspondent) GRONINGEN In het Groninger academisch ziekenhuis heeft een mense- iaanvaardbaar ljjke fout bijna tot gevolg gehad, dal zes mooie rol had nierpatiëntcn het leven erbü Inschoten. De patiënten ondergingen hun twee wekelijkse behandeling met een kunst- nier in het ziekenhuis tot tegen zes uur npn„hlihil I 's avonds bleek, dat men symptomen van prachtige bij- bewusteloosheid vertoonde. Het was gisteravond bijzonder druk in de Koninklijke Schouwburg. Claus' vorige succes met „Vrijdag" zal daar zeker niet vreemd aan geweest zijn. Jan Verstappen De behandeling werd onmiddellijk stopgezet, waarna men constateerde dat er per ongeluk water bij de dialysevloei stof was gekomen. Terstond werden de familieleden in kennis gesteld van de vergissing omdat men in eerste instantie althans het érgste vreesde voor het leven van de zes patiënten. Dit bleek echter mee te vallen. Alleen een 14-jarig meisje bleek er vrij ernstig aan toe, maar de vijf anderen waren al gauw weer her steld. Ook het meisje overleefde de ver gissing en ze is momenteel buiten levens gevaar. Alle patiënten zullen het er, al dus een mededeling van de directie van het ziekenhuis, waarschijnlijk zonder kleerscheuren afbrengen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2