KENNEDY IS TWEE UUR AAN TAND GEVOELD Burg samen met Cora van Wijk HEMELBED" "i 'ii i fjf' Deskundigen zijn het eens: maan is ouder dan aarde Rober en Rosita maken er samen iets moois van mensen, wat een mensen Vooronderzoek zaak-Kopechne Sporen gevonden Spreekverbod getuigen en advocaten PAGINA 8 DE LEIDSE COURANT AMSTERDAM Wat moet Lou van Burg, de wakkere quizmaster, die vrijwel alle Europese bedden heeft beslapen, nn in Het Hemel bed van Jan de Ilartog Dat was de eerste vraag die opwelde bü het wereldkundig worden van de mare. dat er een vijf uur durende show- in de maak is rond dit onverwoest bare stuk toneel, dat in ontwape nende weemoed en levenswijsheid zich afspeelt in en nabü de echte lijke sponde. Lou zelf maakt daar zonder blikken of blozen geen pro bleem van: „Er komen steeds meer Van Burgen- Dat kost een hoop geld. Er moet brood op de plank komen, liefst met wat erop". Veelbesproken en welbespraakte Lou heeft overigens nog meer pijlen op zijn boog, die hij puntig door de ruimte liet zwiepen, toen gisteren in de foyer van de Am sterdamse City spel en spelers uit de lakens werden gewikkeld. Lou heeft grote ervaring met het huwe lijk. Dat is geen nieuws zal men zeggen, maar hier te lande is niet of weinig bekend dat Lou in Duits land tot in Berlijn toe avond aan avond op de planken de Haar in de Soep staat op te vissen, waarin naar Amerikaanse snit in scherpe bewoordingen het vuur wordt op gestookt van de hel, die het huwe lijk voor sommigen ook kan zijn. In dit spel voor twee acteurs vindt. Lou aan zijn zijde in Het Hemelbed BILL REDLEY toen hij nog Willem Goossens heette. de Haagse Cora van Wijk. bekend van het voormalige Volkstoneel van Willem Goossens. Zegt Lou: „Ik vind het heerlijk om dit met Cora te mogen doen". Cora bevestigt, dat dit volkomen wederzijds is en be treurt direct daarop haar steelse blik op het embonpoint van Lou, die prompt uit zijn doorgezakte houding recht veert en sissend met defensieve bedoelingen een vuur pijl lanceert: „Ik ben duidelijk 50 geweest. Eigenlijk te oud voor de eerste huwelijksnacht in Het He melbed. Maar er is al tien kilo af. Aan de andere tien kilo wórdt ge werkt". Door omzittenden wordt hij erop geattendeerd, dat het ei- niet om begonnen is, dal hij de al gehele gewichtsloosheid bereikt Grapje- Lou lacht, maar niet zo luid als gewoonlijk om zijn eigen grapjes. Hel hart van Cora moet wel vol zijn van Lou, want haar mond loopt er van over: ,Weet u, dat er prijsvragen zijn in Duitsland met als hoofdprijs een bezoek aan On kel Lou Maar Cora schudt met grote kwistigheid meer reputaties uit haar mouw, die haar uitverkie zing rechtvaardigen voor een hoofdrol in deze show. Zij is door kneed in het toneel vak door Cruys Voorbergh en door de gebroeders Lutz bij het Rotterdams Toneel. Zij heeft rondgeneusd in Cyrano de Bergerac, maat bereikte haar ab solute hoogtepunt bij Willem Goos sens, die met het door hem ge slichte Volkstoneel Cora duizenden keren afwisselend als „Witte Non" of als „Blonde Dolly" naar voren schoof- In die jaren maakte Cora van de zaal een puur tranendal. Zielsdiep getroffenen sloegen hun handpalmen.rauw.Nom-sens, za de culturele eiite, maar "Cora gelooft nu nog heilig in haar publieke ROSITA BLOOM rondt bedshow af. Dolly als een volksstuk. Willem Goossens deed trouwens niet voor haar onder. Hij werd op handen gedragen, in. ..Marinehel den", „Moeder" met Rika Hopper. „Jongens in Indië", „Rozenkrans" en „Schipper naast God". Onver getelijke avonden in hel Haagse ge bouw voor K. en W., waar men toen hel afbrandde hét Iraanwater nog kon horen sissen. Voor Willem de Grote Volkstonelist werd Hol land al spoedig te klein Hij trok Europa in, mal zich de naam Bill Redley aan en bood shows en re vues aan in alle grote steden, lot in Israël loe, waar hij hel presteerde om ondanks de hitte de vloer onder zijn ijsshow keihard te houden. Het voliege wicht van zijn persoonlijk heid verbond hij aan ondernemin gen als Redle.v's Production}:. In ternational Television Productions GmbH en aan Mass Productions Holland CV. In deze kwaliteit ook klopte hij bij Jan de Hartog aan, die nu al tien tallen jaren lang het goud voor het opscheppen heeft uit zijn Hemel bed. zozeer spreekt dit fijnzinnige stuk met zijn substantiële humor alle nationaliteiten aan. Maar zon der subsidie krijg je in een vrije produktie zelfs Het Hemelbed niet tussen de gordijnen. Daarom heeft bij Bill de idee postgevat, dat Hel Hemelbed een publieke trekpleister zal worden, wanneer het wordt op gemaakt als een totaalshow: toneel omgeven met alles wat de Bühne bieden kan: toneel, zang, dans, modeshow, ballet, pantomime, ca baret en beeldende kunst. Jan vond het gelijk goed en Bill kreeg Lou op zijn hand als publiektrekker. De zes episoden, waaruit dit toneelstuk is opgebouwd en waarin het leven van een echtpaar in zijn ups en zijn downs uit de doeken wordt ge daan, worden onderbroken door projeetiebeelden met muziek, waar in kijkjes worden gegeven van de tijd, waarin dit stuk speelt, te be ginnen in 1895 tot nu. Bill neemt zelf de regie en heeft als datum voor de première begin mei in zijn hoofd. Daarna wil hij er het hele land mee door. Hij heeft al theater directies aan de lijn gehad, die wel eens wat anders willen dan met tomaten bekogeld verantwoord to- Als het doek zal vallen voor Het Hemelbed is dat niet het einde van de totaalshow. Die zal dan pas net goed op gang gekomen zijn en zal volgens Redley nieuwe hoogtepun ten vinden in aansluitende shows, getiteld „Huwelijk, sex en fami lie", „New light show" en „Mode beelden tot 2000", waarin belang rijke rollen zijn weggelegd door Rosita Bloom en de cabaretier Ro- ~bcr Smit. Rosita en Robei' weten zelf nog niet precies hoe dit er allemaal uit zal komen te zien, maar Rosita doet niets zonder haar vader en die zag mogelijkheden om Het Hemelbed met Rosita tot een succes te maken, terwijl hij in het omgekeerde even eens heilvolle perspectieven ver moedt. Voor Rosita begon het alle maal, toen zij werd opgebeld door een vage dame. die later de secre taresse van Bill bleek te zijn. Zij vindt het dom om ergens nee op te zeggen, dus dat deed zij niet. Daar had zij geen 'spijt van.' toen" later Bill zelf met zijn plannen op de proppen Kwam. In deze bedshow kan zij zich van vele kanten laten zien. Zij speakt en showt mode, zingt een liedje, dans temidden van balletboys en mini-maximeisjes, alsmede alles daartussenin, en fun geert in hoge mate tevens als gast vrouw van hel publiek, dat na Het Hemelbed opnieuw van de ene ver bazing in de andere zal moeten val len, wil het allemaal goed zijn. Wat de mode betreft bepaalt de show zich niet tot de laatste lijnen, maar trekt men de lijn door tot het jaar 2000. Dit alles op de golfslag van de maximaalste mini tot de mini- maalste maxi, met verdiepte in zichten in doorkijkkleding en met al die hulsels van geheimzinnig heid, waarmee de vrouw zich altijd heeft omgeven, niet statisch en ste_ rtel tussen de meereizende zetstuk ken geplaatst, maar alles naar de eis van deze tijd volop in de kabbe lende beweging van ballet gezet met schokkende schouders, wiebel- benen en lenige lendenen. Voor deze1 zware lichamelijke ar beid heeft men 20 jongens en rjieis- Jes "nodig,'die los en licht door het leven lopen. In bosjes waren zij gisteren in City naar de auditie ge- LOU VAN BURG Hemelbed gespreid. komen met het beste beentje voor en de zwakke punten achter, voor elk één minuut, waarin zij hun hele hebben en houden mitsgaders hun jeugddromen de lege zaal in moesten smijten. Dat is een hele opgaaf als je meent voor applaus geboren te zijn. Rober Smit be kend van „Adam en Eva' van Frans en Fiet Koster en de pas op de Buis Geboren Star Rosita keurden met de blikken van pas gevormde kenners het materiaal, dat gesmeed en gekneed zal moeten worden, want er komt wat voor kijken voor men als Star het eerste floodlight mag aanschouwen. Rosita en Rober waren het erover eens, dat zij er samen iets moois van zullen maken- Cora is met een olijk oog naar Lou bezield met de zelfde straffe voornemens. Laat dat maar aan Lou over. Hij vindt zijg Hemelbed gespreid. TON OLIBMULLKR EDGARTOWN (Reuter) In het stadje Edgartown in Massachusetts is gisteren het gerechtelijk onderzoek ge opend naar de dood van Mary Jo Ko- pechne, die vorig jaar juli op het eiland Chappaquiddick in een auto van sena tor Edward Kennedy verdronken is. „Ik hoop dat hiermee een einde komt aan wat een uitzonderlijk langdurige zaak is geworden en een grote tragedie", zei de senator na zijn aankomst in een privé-vliegtuig uit Hyannïs Port. Het onderzoek zal vermoedeli.ik viei tot vijf dagen in beslag nemen, waarns rechter James Boyle beslist of er eer proces moet volgen of dat de zaak ge- seponeerd zal worden. Op verzoek van Kennedy's advocaten wordt het onder- zoek met gesloten deuren gevoerd. Om- stuwd door journalisten, fotografen en I journalisten, fotografen on televisieploe- tv-ploegen arriveerden Edward Kennedy en zijn vrouw bij t streng bewaakte ge rechtsgebouw. Edward Kennedy was kort over de in een vorige week verschenen boek naar j voren gebrachte theorie, volgens welke j Mary Jo alleen in de auto had gezeten 1 toen die van de brug reed. „Onzin", antwoordde hij op eon vraag daarover. De senator werd door rechter Boylc- als eerste gehoord, zo vertelde later een advocaat van een van de getuigen, die anoniem wenste te blijven. De rechter 1 had voor het begin van het onderzoek i een twaalftal advocaten, circa dertig i getuigen vertegenwoordigend, op zijn bu- reau ontboden om hun een strikt spreek- verbod op te leggen. Ze mochten de zaak niet onder elkaar, laat staan met ver tegenwoordigers van de pers bespreken. Hij had duidelijk gemaakt dat hii „pas sende maatregelenzou nemen als hii een „lek" ontdekte. Kennedy werd in totaal bijna twee uur gehoord. Na afloop deelde hij mee dat j hij er zeker van was dat hij alle vragen i .zo volledig mogelijk" had beantwoord, j Hij had daarnaast zelf ook ..enkele pun- ten aangestipt die naai mijn mening j nuttig zouden kunnen zijn". Hij keerde j terug naar het landgoed van de Kenne- Edward Kennedu en zi by hun aankomst vooi gebouw van Edgartow onderzoek begonnen nt van het overlijden dy's in Hyannis Port waar hii. zolang het onderzoek duurt zal blijven. Hij ver wacht overigens niet dat hij zou worden teruggeroepen. „Ik ben helemaal klaar" aldus de senator. HOUSTON (AFP. Reuter) Het maan- stof dat de ruimtevaarders van de Apollo 11 in juli vorig jaar hadden meegenomen is minstens 4.6 miljard jaar oud. ouder dan de oudste gesteen ten die op aarde gevonden zijn. Dat is een van de eerste conclusies die op de internationale wetenschappelijke conferentie over de maan zijn mee gedeeld. Deze conferentie is in Houston begonnen. Er nemen 142 geleerden uil negen landen aan deel. De conferentie is geheel gewijd aan de resultaten van het onderzoek van de 8 kilo en 160 gram stenen en stol' die Neil Armstrong en Edwin Aldrin van de maan hebben meegenomen. De geleerden blijken onderling nogal verdeeld in hun opvattingen. Schat tingen omtrent de ouderdom van de maan liepen uiteen van 3.7 miljard tot 5 miljard jaar. De meesten zijn het er echter wel over eens dat de ouder rnoet zijn dan de aarde. Onder de rapporten die deze week worden besproken, is er een die de resultaten van hel onderzoek in het maanlaboralorium in Houston bevat. De voornaamste conclusies van de rap porten die voor de conferentie zijn i'Pgesteld, zijn: er is geen leven op de maan en het is er waarschijnlijk ook nooit geweest: er is geen water en ook dat is er waarschijnlijk nooit geweest: de maan is aan straling blootgesteld geweest zoals die op aarde niet ge vonden wordt, en die straling heeft reemde dingen gedaan met bepaalde stenen die uit de Zee der Rust zijn meegenomen. GOETTINGEN (AP) Te Göttingen is gisteren op 87-jarige leeftijd overle den de Westduitse natuurkundige dr. Max Bom. Bom werd in 1954 samen met zijn landgenoot Walter Bothe onderscheiden met de Nobelprijs voor natuurkunde, voor zijn statistische interpretatie van de door zijn leermeester Max Planck j ontwikkeld* de quantontheorla. In de ■apport wei-den voorgelezen gaf dr. J. V. Smith van de universiteit van Chicago, een mineraloog, een verslag over de manier waarop de maan moet zijn gevormd, heel anders dan de aarde. De maan moet eerst een gesmolten massa ge weest zijn, die geleidelijk is afgekoeld. Daarbij ontstond een ijzeren kern met daaromheen magnesium. Tijdens het afkoelingsproces vormden zich daarom heen weer lagen die rijk aan ijzer zijn. Daarna kwam er een korst van ijzer mei titanium. Deze wordt aangetroffen in het hoogland van de maan. In be paalde laaggelegen gebieden is het dooi de inslag van meteoren weggerukt en is het door hitte gevormde gesteente ontstaan dat op de maanoppervlakte veel wordt aangetroffen. De kant van de maan die nu naar de aarde is toe gekeerd, verschilt van de achterzijde. Dat moet veroorzaakt zijn door de aantrekkingskracht van een hemel lichaam, waarschijnlijk de aaide, tijdens de afkoelingsperiode. Dr. S. O. Agrell en J. Scoon van dc universiteit van Cambridge in Engeland bevestigden dat de maanbodem zeer weinig silicium bevat en een „on gewoon boog gehalte aan titanium". Titanium is op aarde een zeldzaam element van grote waarde. Het ls zeer sterk en is bestand tegen hoge tem peraturen. Daarom wordt het tegen woordig gebruikt voor bepaalde on derdelen van zeer snelle vliegtuigen, aangezien het de wryvingsbitte met de lucht beter doorstaat dan staal en allumlnium. In het door de bemanning van de Apollo 11 meegebrachte maangesleen- te zijn door twee Amerikaanse geleer den sporen van goud en zilver en ook een robijn gevonden. Volgens dr. Edward Anders van de Universiteit van Chicago konden deze sporen slechts met behulp van zeer gevoelige instrumenten ontdekt worden en naar zijn mening kunnen zij slechts afkomstig zijn van meteorieten, die op de maan zijn ingeslagen. De andere Amerikaanse geleerde, dr. R. M. Walker, van de Washington- universiteit te St.-Louis. heeft met behulp van een zeer sterke microscoop een uiterst klein robijntje in een maan- monster kunnen ontdekken. Dit jaar maar twee landingen op de maan HOUSTON (AFP) Dit jaar zullen er slechts twee maanlandingen ko men in plaats van drie. heeft de ruimtevaarlfunctionaris Julien Sheer meegedeeld. Het Amerikaanse ruim tevaartprogramma ia om financiële 7,o zullen dit jaar de voorgenomen maanreizen in maart en in septem ber worden ondernomen. In 1971 volgen in maart en ln de zomer op nieuw twee maanreizen, in 1973 nog eens twee en in 1974 de laatste. Wanneer dit gewijzigde programma wordt gehandhaafd zullen dus in 1972 geen mensen op de maan lan den, tenzij de Russen dat doen. Tot voor kort had men drie maan reizen voor dit jaar op het program ma staan, in maart, juli en novem ber, voor volgend jaar twee en drie

Leidse Courant | 1970 | | pagina 8