GENDARMES SLOEGEN NET ZO HARD ALS HET PUBLIEK CANADA NIET IN W.K. IJSHOCKEY Comédie Francaise normaal op baan van Chamonix George Kessler haalde Piet Keizer weer terug ÏÏjIy| Mi RVC ALS SPARRING- PARTNER? YUC WIL TRIBUNE VERWARMEN sportredactie CHAMONIX Op de ijsbaan van Chamonix waren op de avond van de eerste januari de knallen, ach's en oh's niet van de lucht. Een vuurwerk dat niet vanwege het „Gelukkig Nieuwjaar" door rotjes of donderbussen werd veroorzaakt maar door vuisten en sticks van op hol geslagen ijshockeyers, gevormd door de ploe gen van Chamonix en HIJS HOKIJ die een wedstrijd om de Cup International speelden. Acht minuten voor het verstrijken van de tijd achtte de Tilburgse scheidsrechter Nico Toemen het maar beter om de ploegen te laten inrukken. Maar het „vuurwerk" werd niet afgestoken tegen het eind. Al na zes minuten en tien secon den in de tweede speeltijd stand 10 voor Chamonix was hel al mis. Toen liep de strijd de scheidsrechters Mazza en Toemen volledig uil de hand. Er werd aan alle kanten geslagen en geschopt en, wat erger was, het Franse publiek mengde zich in deze ordinaire vecht partij. Maar niet alleen het publiek ook de Franse scheidsrechter Mazza die in feite de oorzaak was zag zijn kans schoon en sloeg met zijn vuist waaraan een beringde vinger de Haagse Canadees McColl een wenkbrauw open. Arie Klein die. zich als enige niet in het gevecht had gemengd omdat hij op de spelers- bank vertoefde, kon zijn ergernis nauwelijks verbergen. „Zoiets ergerlijks heb ik nog nooit meegemaakt". En dat wil na tweeëntwintig sei zoenen toch wel wat zeggen. Dit ergerlijk sloeg minder op de vechtpartij die wel meer bij ijshockeywedstrijden voorkomt dan wel op de arbitrage van de heer Mazza. Want het was deze „scheidsrechter" die de regie had van de J^e heer Mazu ls namelijk bestuurslid •■•an Chamonix en de vader van twee in dat team spelend© zoons Vaderliefde ia een buitengewoon mooie deugd, maar dat werd door pa Mazza wel erg ver door gevoerd- Afgezien van de objectiviteit was de arbitrage de heer Mazza ook vreemd, want wat hij presteerde ie nog nergens vertoond. Na een betrekkelijk rustige eerste periode (00) had Guryoa voor de Franse openingstreffer gezorgd. In een duel om de puck met Ben Roomer werd Alain Mazza tegen het houtwerk gechekt, kwam le vallen en bleef liggen. Inmiddels waren zowel Haagse als Franse spelers komen toerijden, van wie er enige over Mazza heenvielen. Zoon Mazza, zich be wust van de steun van pa, begon terug ROGGEVEEN OOK BIJ SELECTIE (Van onze sportredactie) DEN HAAG De vertraging in de al- werking van de competitie in het be taalde voetbal dompelt niet alleen competitieleider Thijs Jansen in zor gen. Ook bondcoach George Kessler heeft de laatste weken daarvan de minder plezierige gevolgen ondervon den. .Inderdaad", vertelde de bonds coach ons gistermiddag na afloop van het vriendschappelijk duel op Hout- rust tussen Holland Sport en Blauw Wit, het i mindere mate een handicap dat ik mij door de omstandigheden niet volledig heb kunnen overtuigen van de vorm waarin de kandidaten voor het Neder lands elftal zich momenteel bevinden. Bovendien had ik vanzelfsprekend veel liever gezien dat de wedstrijd tegen de wereldkampioen Engeland gespeeld had kunnen worden in de sfeer waarin bijvoorbeeld de wedstrijd Feijenoord AC Milan werd gespeeld". Niettemin heeft George Kessler voor wie probleemvorming bij de selectie c.q. samenstelling van het Nederlands elftal al een geregeld terugkerende confrontatie is gewor den gisteren de knoop moeten door hakken. De selectie (zestien spelers) van het Nederlands elftal dat woens dag 14 januari op „heilig" Wembley de returnwedstrijd tegen Engeland speelt wijkt daarom nauwelijks af van het team dat op 5 november in Am sterdam met 1—0 van de Engelsen verloor. De enige opmerkelijke wij ziging is de selectie sinds 1 november 1967 van Piet Keizer, die zich sinds zijn clubschorsing, na een overtreding '/•in de wedstrijd tegen Joego-Slavië, niet meer voor het Nederlands elftal beschikbaar stelde. Nu de KNVB het besluit heeft genomen spelers die in het Nederlands elftal uit het veld worden gezonden of een officiële waarschuwing ontvangen niet meer voor hun club te schorsen, was voor Piet Keizer het beletsel weggenomen zich in het Oranjeshirt te hullen. De heer Kessler gistermiddag: „Sinds dat besluit van het selectiebestuur heb ik met Piet Keizer nog geen con tact gehad. Van de heer Burgwal heb ik vernomen dat Piet Keizer zich weer beschikbaar heeft gesteld. Nee, Piet Keizer heeft met mij sindsdien geen contact gezocht. En ik meen niet dat het op mijn weg ligt dat ik dat zou doen. Wanneer ik echter Keizer in de wedstrijd tegen Engeland verkies boven Rob Rensenbrink (die niet werd ge- slecteerd. Red.) is dat omdat hij mo menteel in goede vorm is en over meer internationale ervaring beschikt dan Rensenbrink, die ik wel in de wed strijd van vorig jaar tegen Engeland had opgesteld", aldus de heer Kessler. De bondcoach had overigens graag de in België spelende Jan Mulder uit genodigd. „Gisteren", zo zei ons de heer Kessler, „heb ik zowel met het clubbestuur van Anderlecht als met Jan Mulder zelf lange tijd gesproken. Maar ofschoon Anderlecht tot veel medewerking bereid is, moest het omdat het op dezelfde dag voor de Runners Up Cup in Schotland speelt haar eigen belangen laten prevarelen. Anderlecht heeft zelfs nog getracht die wedstrijd op een andere datum te doen spelen, maar het was de Schot ten niet mogelijk daaraan medewer king te verlenen", aldus sprak de heer Kessler op enigszins spijtige toon. Korte tijd na afloop van liet duel op Houtrust had de heer Kessler een tien minuten durend gesprek met Holland Sports Sjaak Roggeveen, die halver wege de tweede helft van de ontmoe ting met Blauw Wit was uitgevallen. Verzorger Dick König van Holland Sport: „Het is geen ernstige blessure, een hele lichte spierverrekking. We hebben hem er meer voor de zeker heid uitgehaald in verband met het koude weer en het gladde veld". Enige handicap was Sjaak Roggeveen dan ook niet aan te zien. Hij maakte enige soepele lichaamsbewegingen en drukte de heer Kessler lachend de hand Kessler: „Als ik Roggeveen boven Rensenbrink heb geprefereerd dan is dat omdat hij wat meer mogelijk heden heeft dan Rensbrink. Rogge veen kan fungeren als typische spits- speler, maar kan ook naar de vleugels uitwijken". Indien het programma voor de komen de zondag weer zou worden afgelast is Kessler „iets" van plan. „Ik weet nog niet precies wat ik dan ga doen. Een oefenwedstrijd ls niet onmogelijk". Karei Jansen, secretaris van de Ver eniging Van Contract Spelers en trai ner van de Rijswijkse eerste klasser RVC. bood onmiddellijk zijn diensten aan. Jansen: „De heer Kessler wil in dat geval een sparringpartner die een stuk zwakker is, technisch goed en niet hard speelt. Ik meen dat RVC wel aan deze voorwaarden voldoet. Dezer dagen zou ik de heer Kessler nog even mogen bellen". De heer Kessler: „Ik hoop echter dat het voetbal normaal doorgaat. Dan behouden de spelers hun wedstrijd ritme. Bovendien kunnen zij dan beter op hur. vorm worden beoordeeld". De plannen van de heer Kessler. die hij het vorig jaar heeft bekend ge maakt en waarin hij voor 6 januari een trainingsbijeenkomst had gepland, kan wegens de wedstrijd voor de Runners-Up Cup van Ajax tegen Napoli niet doorgaan. „Het heeft geen zin om de spelers bijeen te roepen als de helft er niet bij kan zijn", meende de bondscoach „Nieuw" gezicht In vergelijking met de laatste wed strijd van het nationale team tegen Engeland zijn weinig wijzigingen in de selectiegroep aangebracht. Voor de verdediging van het doel is de herstel de Jan van Beveren uitgenodigd. In november stond Eddie Treijtel onder de lat. Bij de achterspelers is alleen Pleun Strik een „nieuw gezicht". De rentree van Piet Keizer is de voor naamste verandering. Gerrie Muehren, die op een uitstekende manier tegen Engeland debuteerde ls weer bij de ploeg. De zestien spelers zijn: Treijtel (Feije- noord), en Van Beveren (Sparta Drost (FC Twente) Israel (Fijenoord). Strik (Ajax), Jansen (Feijenoord), Rijn- (PSV), Eij ken broek (Sparta), Krol ders (Ajax), Muehren (Ajax), Veen- stra (PSV), Van Dijk (Ajax), Rog geveen (Holland Sport), Cruyff (Ajax), Van Hanegem (Feijenoord) en Keizer (Ajax). te krabbelen., daarbij terloops enige tikken uitdelend. Dit was de vlam, die het kruitvat 'ontstaan door de won derlijke arbitrage deed ontploffen- Met bezem bewerkt Rudi Bakker werd achter het doei door enige Franse toeschouwers beetgegrepen en met een bezem bewerkt, terwijl aan de andere kant de vonken van een enorme vechtpartij vlogen Nadat de kruitdamp was opgetrokken, kregen Roomer en doelman Paul Ferguson van de Franse scheidsrechter een match penalty. De straf voor de Haagse doel man, die zelf lijdend voorwerp was, was volkomen onrechtmatig, wat later ook zou blijken, maar toen was het te laat. Bij Chamonix wist men dat HLJS geen reservedoelman bij zich had. „Ik geef jullie een minuut de tijd om je reserve doelman op het ijs te zetten", zei de heer Mazza Een uitspraak tegen de regels, want een weggestuurde doelman mag slechts door een speler in doelmans tenue worden vervangen. Maar dat gaf niet, want de heer Mazza mocht en kon alles. HIJS HOKIJ heeft daarom per tele gram bij het bestuur van de N.IJ.B. en het secretariaat van de Cup International geprotesteerd en eist ongeldigverklaring van de wedstrijd. Scheidsrechter Nico Toemen uit Tilburg, die noodgedwongen Franse spelers moest straffen, omdat de heer Mazza dit verzuimde, kon helaas weinig aan de ellendige situatie ver anderen- HIJS besloot de tweede periode waarbij het nimmer compleet was met de gelijke stand (2—2) door treffers van McColl en Binnie De derde periode was nauwelijks ijshockey waardig. Het drama wellicht beter comédie Fran- pakse nam met de minuut toe. Arresteer hem Leo van Dijk, die in de strafbank zat en constateerde, dat de tijdwaarnemer de klok had stilgezet, maakte deze hierop attent het blauwe licht ten teken dat de klok niet liep. brandde. waarop deze de scheidsrechter vertelde, dat hij door de Hagenaar werd belaagd. Dit kwam Van Dijk op tien minuten voor wangedrag te staan HIJS' secretaris GENEVE In maart zouden in Canada de wereldkampioenschappen ijshockey worden gehouden. Tijdens het in Genève gehouden congres van de Internationale IJshockey Federatie heeft de voorzitter van de Canadese bond, Earl Dawson, medegedeeld dat Canada de wereldstrijd niet zal orga niseren en evenmin zal deelnemen aan het toernooi dat nu van 12 tot 29 maart in Stockholm zal worden gehouden. Vorig jaar besloot de Internationale Federatie dat voortaan in elk team negen professionals mochten worden opgesteld, een maatregel die vooral voor Canada en de Verenigde Staten van groot belang was. Avery Brundage, de voorzitter van het Internationale Olympisch Comité, reageerde daarop door te stellen dat iedere speler die aan een toernooi zou deelnemen waarin professionals uitkomen, zijn amateurstatus op het spel zou zetten. Canada trachtte een breuk te voorkomen door in Geneve voor te stellen het toernooi om de wereldtitel een onofficieel karakter te geven en medailles noch bekers uit te reiken. De vijf Europese, landen, die met Canada in poule a zijn ingedeeld, weigerden dit Han van der Heijden begaf zich daarop naar de strafbank om mee te klokken en de spelers enigszins te beschermen tegen het opgedrongen Franse publiek Het kwam hem duur te staan, want een functionaris van de Franse politie (in burger), die wist dat Van der Heijden een official van HIJS was, riep: „Arres teer die man". Waarop een trio van de oproerpolitie getraind bij vechtpar tijen, die in Frankrijk kennelijk overal \-oorkamen hem in een overvalauto sleurde en naar een politiebureau ver- Op het politiebureau aangekomen werd Han van der Heijden door een inmiddels gekalmeerde politiechef weer uitgeleide gedaan en mocht hij op eigen gelegenheid de terugweg naar het ijsstadion aan vaarden om te constateren dat HIJS met 53 had verloren en Gary McQuaid van een Franse gendarme een klap op het hoofd de bulten passen in een eierdopje had gekregen. Dit zou tot een tweede vechtpartij hebben geleid als de heer Toemen niet hel besluit had ge nomen de wedstrijd af te blazen. De gang naar de kleedkamers was voor de Hagenaars een lijdensweg Hel publiek sloeg en stompte de speler- van HIJS Hun vrouwen die op de tribune zaten moesten het ook ontgelden en konden dooi- het personeel met veel moeite in bescherming worden genomen Gebruikelijk Toen HIJS HOKIJ de volgende dag van de buitenlandse trip in Grenoble kwam, vertelde Pete Laliberté. dat dit al jaren in Chamonix gebruikelijk is. Dit werd bevestigd door Albert Fontaine sportverslaggever van Le DauphinLi- beré. De bijna ter ziele zijnde Franse IJshockeybond schijnt echter weinig aan deze situatie te kunnen of willen doen. Inmiddels had het Franse persbureau AFP het bericht de wereld ingestuurd dat twee spelers van Chamonix in hei ziekenhuis waren opgenomen- Han van der Heijden: „Ik heb er niets van ge merkt, maar ik kan het bericht niet tegenspreken, want ik weet het niet" In een radio-interview vanuit Grenoble heeft Han van der Heijden in ieder geval wel duidelijk geprotesteerd tegen de leiding en kondigde hij aan een verweer schrift via het AFP te publiceren. Mei Albert. Fontaine heeft hij dit opgesteld. De Franse journalist heeft het wel naar het AFP doorgebeld, maar het ie door het persbureau niet verzonden. De wedstrijd in Grenoble werd als pleister op de wonde door de Hage naars met 5—3 gewonnen Doelman Ferguson verdedigde het doel van de Hagenaars, waardoor zijn matchpenalty \-ervallen werd verklaard. Mede op grond hiervan heeft het bestuur van HIJS ongeldigverklaoing van de wedstrijd tegen Chamonix geëist. Uiteraard heeft ook Chamonix bij de N.IJ.B- een protest laiten horen, dat echter weinig kans van slagen heeft, omdat N.IJ.B.-voorzitter F Schweers na het rapport van scheidsrechter Toe men te hebben gelezen stelde: „Als er publiek op de baan komt, leg ik de pro testen naast me neer Voor mij mag HIJS vanavond oompleet tegen Tilburg aan treden". Of dit mogelijk is, staat echter niet vast, omdat er voor het toernooi om de Cup International een aparte straf- commissie is, die heeft bepaald dat bij een matchpenalty een speler voor twee wedstrijden is uitgeschakeld- Vandaar dat de Hagenaars het naar alle waar schijnlijkheid tegen Tilburg zonder Roo mer moeten stellen. ADVERTENTIE ijfj 1 '1 TJ 4 11 auto's 1 jm zonder 1 i# chauffeur JH WINTERPRIJZEN Op de voetballoze zondag vermaakten neerlands topvoetballen zich opperbest. Voorzover ze toch niet op het veld kwamen om vriendschappelijk een partUtje te spelen bedachten ze andere manieren om bun sportieve driftrn bot to vieren. Theo Lazeroma en U'im van Hanegem streden vredig op het dam veld (Van onze sportredactie DEN HAAG. VUC, de Haagse amateurclub waar van het eerste team uitkomt in de tweede klasse van de K.N.V.B., Ls van plan de overdekte tribune op het vorig jaar in gebruik ge nomen nieuwe complex aan Het Kleine Loo tochtvrij te maken en te verwarmen. Deze opzienbarende mede deling deed voorzitter C. S. Roem tijdens de nieuwjaars receptie van VUC. De heer Roem uitte grote tevre denheid over het afgelopen jaar waarin het complex werd betrok ken, het zestigjarig bestaan werd gevierd en de financiën een gun stige ontwikkeling toonden. Dit laatste vooral was aanleiding tot het ontwikkelen van de plannen, die behelzen dat VUC als eerste amateurvereniging in het land zijn publiek op een verwarmde tribune kan ontvangen. Han van der Heiden gearresteerd en vrijgelaten

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9