Alfrink: eenheid van wereldkerk beveiligen Israël laat Libanezen drie vrij Opening Pastoraal Concilie Protestverklaring in Noordwijkerhout Studenten intolerant en ondemocratisch Bedenkingen niet gericht tegen acties maar tegen maatregelen Tsjechen (30) vragen asiel in Milaan Roel van Duyn dreigt met aftreden als raadslid Boroboedoer door erosie ondermijnd Surinaamse premier in Nederland Weinig klachten bij 0017 Posttarieven gaan dit jaar niet omhoog Telegrafie MAANDAG 5 JANUARI 1970 DE LFJDSE COURANT PAGINA 5 PLEIDOOI VOOR EEN GEDULDIGE DIALOOG (Van ome redacteur geestelijk leven) NOORDWIJKERHOUT. Op nieuw heeft kardinaal Alfrink ervoor gepleit, „de spanningen, die kunnen ontstaan tussen het legitieme verlangen naar de eigen aard van de plaatselijke Kerk en de even legitieme wil om de eenheid van de Wereld kerk te beveiligen, te verwerken in een geduldige dialoog". Hij dieed dit zondagavond bij gele genheid van de opening van de vijfde voltallige zitting van het pastoraal concilie te Noord-' wijkerhout. Deze vergadering is niet alleen in Nederland maar ook elders in de wereld met veel spanning en gemengde gevoe lens tegemoet gezien, omdat zij handelt over de problematiek van priesters en religieuzen, twee kerngroepen in de Kerk. Eén van de meest in het oog springende onderdelen van deze problematiek vormt het celibaatsvraagstukzal de Ne derlandse kerkprovincie dezer dagen de weg vrij maken voor de gehuwde priester? De vertegenwoordiger van de aposto lische stoel in Nederland, mgr. Felici, zal deze zitting van het pastoraal con cilie niet bijwonen, ondanks herhaalde verzoeken in deze richting door kar dinaal Alfrink aan de nuntius zelf en aan Rome gericht„Ik kan u ver zekeren", aldus kardinaal Alfrink tot de conciliedeelnemers, „dat ik de laat ste dagen alle pogingen heb gedaan om de nog resterende misverstanden rond ons pastoraal concilie uit de weg te ruimen". Paus Paulus persoon lijk heeft zaterdag aan de kardinaal laten weten, dat hij het beraad intens volgt Tot de gasten van het pasto raal concilie behoren, behalve ver tegenwoordigers van andere Kerken, ook die van de Belgische, Duitse en Tsjecho-Slowaakse bisschoppen. Spanning Vopr de stellingname van de bis schoppen aan hert begin van deze vijfde zitting, verwees kardinaal Al frink naar de bisschoppelijke brief, die gistermorgen in de kerken is voorgelezen. Daarin zeggen de bis- uit peejoq ;eq eu 'fiz lep 'uaddoqos het tweede Vaticaans concilie en van de twee bisschoppensynodes. Ener zijds betekent dit, „dat wij dit steeds willen doen in collegialiteit met de wereldkerk"; anderzijds zijn de bis schoppen, aldus de kardinaal, zich voortdurend bewust, „dat zij krach tens hetzelfde Vaticaans concilie een eigen verantwoordelijkheid hebben voor de Kerk in Nederland", De bis schoppen zullen alles doen om de dia- toog open te houden, maar tevens niet aflaten begrip te vragen voor de eigen situatie van de Kerk in Nederland. Zij willen het conflict niet uit de weg gaan, omdat het een positieve uit werking kan hebben op de ontwikke ling en rijping van de gemeenschap. „Maar wij weten ook", aldus kardi naal Alfrink, „dat een conflict alleen vruchtbaar kan zijn, als het die ge meenschap en die verbondenheid niet verbreektmen mag geen conflict riskeren, tenzij men bij de wederpartij en vooral ook in het eigen hart zo'n sterke verbondenheid erkent, dat de gemeenschap erdoor niet vernield, maar gelouterd wordt". Representatie Op de vraag die de laatste tijd door enkele groepen opnieuw aan de orde t« gesteld of het pastoraal concilie een reële representatie is van wat in de Nederlandse kerkprovincie leeft, kon kardinaal Alfrink niet meer doen dan een tegenvraag stellen: „Welke ver tegenwoordiging, hoe democratisch ook, is dat wel?" De bisschoppen hebben zich overigens het recht voor behouden vijftien deelnemers aan de plenaire zitting" zelf te benoemen. Zij kunnen daarmee ook die stemmen, die anders te zwak zouden door klinken, de nood veel ruimte ver zekeren Deze keer zijn het de jongere priesters en religieuzen, de studenten en werkende jongeren. Het uitgangspunt van het pastoraal beraad, aldus kardinaal Alfrink, is de „Eenheid met Rome boven huis Alfrink Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een reclamevlieg- tuig met op de sleep de leuze „Een heid met Rome" heeft zondagmid dag enkele uren boven de Malie baan in Utrecht gevlogen. Kardi naal Alfrink daarover tot de con ciliedeelnemers „Een teken van onbegrip: wie mjj kent zou beter moeten weten. Overigens weet ik eigenlijk niet goed of het voor mij bedoeld was, of voor de Raad van Kerken die enkele buizen verder zijn bureau heeft". Kardinaal Alfrink zei dat het be nodigde geld voor deze vlucht beter aan de kinderen van Biafra had kunnen toekomen. dialoog, waarbij het niet gaat om de macht van de meerderheid, maar om de kracht van de argumenten en van sen zoveel mogelijk gemeenschappe lijke overtuiging. De beslissingen voor het pastorale beleid in de Nederlandse kerkprovincie liggen uiteindelijk in handen van de bisschoppen. Kardinaal Alfrink: „Zelfs geen besluit van een meerderheid kan ons die eigen ver antwoordelijkheid afnemen. Maar van onze kant willen wij verklaren, dat bij onze beleidsvoering het pastoraal be raad niet meer weg te denken is". On verdraagzaamheid Conoilievoorzitter prof. dr P. Steen kamp wees in zijn openingswoord op de nauwe samenhang tussen de onrust in de Kerk en die in het maatschappe lijke, wetenschappelijke en politieke leven. Hij signaleerde een groeiende onverdraagzaamheid bij ons volk. Van de concilieleden vroeg hij daarom een groot begrip voor elkaar en we in ons land de unieke kans krijgen een hand te steken tussen het wiel van de kerkgeschiedenis. Het concilie speelt zich af im volledige openheid, als een bewijs daarvoor kan gelden, zijn me dedeling aan het slot dat de concilie aula maandag- en dinsdagavond, van acht tot elf uur beschikbaar zal wor den gesteld voor de Septuagintgroep. de groep jonge religieuzen en theolo giestudenten die dezer dagen in Noordwijkerhout een soort schaduw- concilie houden. Noordwijkerhout, de maatregelen zullen nemen, die nodig blijken om „de ambtsbediening en het religieuze leven in de Kerk echt te la/ten func tioneren". Deze maatregelen kunnen tot spanningen leiden met de wereld kerk en met haar centrum in Rome. „Wij zullen deze spanning, die zo'n verscheidenheid van Kerk-zijn teweeg .can brengen ten opzichte van de door Christus gewilde eenheid aan moeten en ermee moeten leven, juist om deze eenheid echt en levend te houden Uldus kardinaal Alfrink. En hij ver volgde: „Wij geloven aLlemaal en ik bedoel: wij geloven, dat de ver bondenheid met de wereldkerk be hoort tot de volle werkelijkheid van het christen-zijn Die verbondenheid Ligt enerzijds in de solidariteit met alle medechristenen, anderzijds ook in de organisatorische verbondenheid niet het wereldepiscopaat en met het hoofd ervan, de paus". Het gaat bij het pastoraal concilie om de toepassing van de beginselen van DEN HAAG (ANP). De stichting katholiek leven uitgeefster van het blad Waarheid en leven" heeft opgeroepen tot een manifestatie op het pastoraal concilie te Noordwijkerhout. Er zal morgenmiddag in Noordwijker hout een verklaring worden aangeboden, waarin er door deze groepering bij de bisschoppen op aan wordt gedrongen de band met Rome en het gezag van de paus niet aan te tasten. Voor de manifestatie zijn „zoveel mogelijk priesters uit het gehele land"' uitgenodigd naar Noordwijkerhout te komen. Het is de bedoeling, aldus een verklaring van de stichting Katholiek Leven, op waardige wijze een ver klaring aan te bieden en daarna in alle stilte huiswaarts te keren. De stichting Katholiek Leven, die zegt gesteund te worden door 1500 Neder landse priesteiS. is één van de groeperingen die actie voert tegen de ver nieuwingsbewegingen in de Nederlandse kerkprovincie. In Noordwijkerhout wordt ook actie gevoerd door groeperingen die vernieuwing in de R.K. Kerk juist zoveel kracht Willen bijzetten. Utreehtse universiteitssecretari s i nieuwjaarsrede van de Utrechtse uni- J verstiteitssecretaris. De heer Van Assel- I donk erkent, dat de studenten de bestuur- I ders van de universiteit wantrouwen, j „Dat wantrouwen kan echter gemakke- lijk worden ontzenuwd door langs de weg van de openbaarheid te tonen dat het ongegrond is", aldus het commen taar van de USF-voorzitter. Piet van Asseldonk voorspelt dat 1970 geen rus tig jaar zal worden omdat de studenten niet bi j de pakken gaan neerzitten. UTRECHT (ANP) Dr. H. Scham- hardt, secretaris van de rijksuniversi teit in Utrecht, vindt de studenten in hun democratiseringsacties bijzonder in tolerant. „Men moet het met de studen ten eens zijn of de conversatie stopt. Dat vind ik ondemocratisch en dat frus treert redelijk overleg", zo klaagde van ochtend dr. Schamhardt tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst voor de mede werkers van het bureau van de rijks universiteit in Utrecht. Afdwingen van zaken door ontoelaat bare acties kan niet worden geaccep teerd. De ondemocratische en intoleran te houding van de studenten doet de vraag rijzen of het deze groepen in we zen gaat om verbetering van de struc turen van de universiteiten. Dr. Scham hardt meent de vraag negatief te moe ten beantwoorden „Men wil via een totale omwenteling bij de universiteiten de maatschappij veranderen", aldus dr. Schamhardt, die voorts te kennen gaf dat de indiening van een wetsontwerp door minister Ve- ringa tot vernieuwing van het weten schappelijk onderwijs dit jaar wel niet de rust zal brengen die de universitei ten nodig hebben. Dr. Schamhardt staat positief tegenover de democratisering van de universiteit als zodanig. Bezwaar heeft hij evenwel tegen het feit, dat iedereen over één kam wordt geschoren. Een hoogleraar, een student, een staf lid al of niet wetenschappelijk moeten dezelfde beslissingsbevoegdheden heb ben. Dr. Schamhardt noemde dat op zijn zachtst gezegd aanvechtbaar. Het hangt er immers van af over welke materie een beslissing genomen moet Overigens meent dr. Schamhardt, dat de grote meerderheid van de studenten zich afzijdig houdt van de acties van studentengroepen. Zijn bedekningen zijn niet zozeer gericht tegen de acties, maar tud/entengroepen. Zijn bedenkingen zijn wel tegen de methoden die daarbij wor den toegepast. De voorzitter van de Utrechtse Studen ten Faculteiten, Piet van Asseldonk. heeft met „een gevoel van droefheid" kennis genomen van de inhoud van de MILAAN (AP) Een gezelschap dertig Tsjecho-Slowaakse toeristen heeft zal op die in Milaan om politiek asiel gevraagd, zo het provo-raadslid, is door de politie meegedeeld. Verwacht wordt dat de autoriteiten spoedig een beslissing omtrent het ver zoek zullen bekendmaken. De toeristen maakten deel uit van een gezelschap van ongeveer zeventig mensen, die enig da gen geleden waren aangekomen voor bezoeken aan Milaan, Florence en Ge nua. De overigen zijn vandaag per char tervliegtuig naar Praag teruggekeerd. AMSTERDAM (ANP) Het Amster damse gemeenteraadslid Roel van Duyn (Provo) heeft burgemeester Samkalden in een open brief laten weten er op te staan, dat zUn nota over sabotage en andere niet-militaire verzetsvormen op de een of andere officiële wijze wordt gepubliceerd en in behandeling wordt genomen. „Wanneer dat niet gebeurt acht ik het niet langer zinvol om aan de raadsverga- l deringen deel te nemen", aldus Roel van j Duyn, die er aan toevoegt, dat in dat geval een stenen tuinkabouter de zetel van de provofractie tot de nieuwe ver kiezingen zal bezetten als protest tegen oen poging „het ontstaan van een demo cratische cultuurkabouter tegen te hou- j den en hem te degraderen tot een ouder- I wetse tuinkabouter" Wie een levend •aadslid tot een onnodige pop wil maken krijgen, aldus De vijftienjarige Ellen Rowe Rockey River (V.S) en haar twee broers maakten van een fikse sneeuwval gebruik een fraai bouwsel van sneeuw op te richten: een hand, die het V-teken vormt met het devies: ..Blaas uw hoorn Unesco biedt liulp aan DJAKARTA (AP) Hst dpi- twaalf jaar vergen om de Boroboedoer uit elkaar te ha len, elke steen te registreren, het fundament te herstellen en de tempel weer in zijn oor- zend jaar oude boeddhistische spronkelijke vorm op te bou- monument, de Boroboedoer, Tenzij men snel r t het de heuvel waarop de Aangenomen wordt dat hij tempel is gebouwd. Een groep Indonesische Europese archeologen levert metselaars die 1400 basreliëfs strijd tegen de tijd beelden hebben gemaakt. genoeg geld bijeen te krijgen De tempel heeft de i de tempel te kunnen her bouwen voor zij helemaal in elkaar stort. pyramide terrassen. De eerste vier daar- i zijn bedekt met basreliëfs bouwen. Maar de Indonesische ste drie zijn versierd met regering heeft geen geld c De Unesco heeft nu hulp j. boden. Volgens deskundigen boeddha bevatten. Bovei van Unesco zal het meer dan het monument staat Franse wapens voor Egypte (Van een onzer verslaggevers) TEL AVIV (Reuter - AP) Israël heeft drie van de 2 ILibanczen vrijgelaten, die zaterdag gevangen genomen waren in het Libanese grensdorp Kala. Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder mee gedeeld. De drie mannen zijn naar Libo- non teruggekeerd nadat hun verhoor was voltooid. De vrijgelatenen zijn alle burgers. Vol gens welingelichte kringen in Jeruzalem was deze overval een vergelding voor de ontvoering op donderdag van een Israëli sche waker uit de Israëlische grensplaats Metoella- Het weekeinde in het Midden-Oosten stond weer in het teken van patrouille acties. luchtgevechten en aanslagen- Bij een luchtgevecht boven het Suezkanaal j zouden twee Egyptische Migs zijn neer gehaald. In de strook van Gaga kwam het tot een treffen tussen Arabische sabo teurs en een Israëlische patrouille. Vier Arabieren sneuvelden, achht Israëliërs werden gewond. Volgens het Afrikaanse tijdschrift Afri- casia zou Nasser liever een politieke regering met Israël treffen dan een oor log. Met name is hij van mening, dat de Arabische strijdkrachten vijf jaar ten achter zijn vergeleken bij de Israëlische. Er zijn voorts berichten dat Nasser zich wat meer van Rusland wil losmaken en wapens probeert te kopen van Frankrijk. Er worden bedragen genoemd van 2,6 miljard gulden. Dit verklaart de gema tigde houding, die Cairo heeft ingenomen bij het incident met vijf kanonneerboten. In Jeruzalem verluidt dat de man achter de schei-men bij dit incident, de uit Frankrijk gewezen admiraal Limon direc teur wordt van de Israëlische scheep vaartmaatschappij Zim. Bright-Buxton winnen race Londen-Sydney SYDNEY (Keuter) Een Britse bom menwerperpiloot uit de tweede wereld oorlog heeft de luchtrace van Londen naar Sydney over 19.300 km gewonnen. De tweede plaats ging naar een Austra lisch vliegtuig en de derde plaats weer naar een Britse inschrijving. Het winnende vliegtuig, een Britten- Norman luchttaxi, werd gevlogen door de 46-jarige kapitein Bill Bright uit As cot en de 45-jarige kapitein Frank Bux- tom uit Bournemouth, beiden in Zuid- Engeland. Hun toestel ging als 33ste over de eindstreep op het vliegveld van Bankstown van de 59 vliegtuigen die de race hebben voltooid. Toen de uitslag bekend werd gemaakt bracht kapitein Bright een heildronk uit met champag ne en riep: „Van top tot teen Brits. Brits vliegtuig, Britse vliegers, hele maal Brits, tot onze sokophouders toe en wij hebben gewonnen". De Nederland se equipe onder leiding van Asjes viel niet in de prijzen. SCHIPHOL (ANP) Vergezeld van formateur en statenvoorzitter J. Lach- mon, is zaterdagmiddag Suriname's nieu we premier, dr. J. Sedney. uit Parama ribo op Schiphol aangekomen. HU noemde als primair doel van deze reis de officiële kennismaking als premier met de koningin en met het Nederlandse kabinet In het vraag- en antwoordspel met persvertegenwoordigers op de luchthaven deed de nieuwe premier onder meer de volgende uitspraken: „Het ligt niet in mijn bedoeling voorbereidende bespre kingen in Den Haag te voeren over wij ziging van het statuut en ik verwacht eigenlijk ook niet, dat dit op initiatief van de Nederlandse regering zal gebeu ren. Wel hoop ik met de ministers Bak ker, Den Toom en Roolvink over een drietal onderwerpen te spreken, waar voor wij van Nederlandse zijde gaarne steun zouden ontvangen". Dat zijn in de eerste plaats extra financiële steun, nodig om Suriname uit het slop te helpen, ten tweede stappen te ondernemen om Suriname aan een vorm van eigen troepenmacht te helpen (..het leger Surinamiseren". zo noemde dr. Sedney het) en ten derde de invoe ring van sociale verzekeringen, zoals btj\ AOW DEN HAAG (ANP) De telefoni sche klantenservice 0017 van de PTT blükt in een behoefte te voor zien, zo deelde vanmiddag de direc teur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud mee in zijn nieuwjaars rede. De bezetting van deze service is gemiddeld 10 a 12 employés per dag. Van de honderd gesprekken die worden gevoerd hebben er 3 a 4 betreking op klachten; de overige betreffen informaties. Het postverkeer toonde in 1969 een behoorlijke groei. In oktober deed zich een verkeersexplosie voor die de PTT heeft verrast: er was 10 15 procent meer verkeer dan in oktober 1968. Men is doende de oorzaken van deze extra-toeneming Bij de rijkspostspaarbank steeg in 1969 hettegoed tot 5,6 miljard gul- Het totale saldo-tegoed van de re keninghouders bij de geldinstellin gen van de PTT bedraagt 10 mil jard gulden. De postgiro zag het aantal rekeninghouders toenemen met ruim 250.000 tot 1.925-000. Vijf jaar nadat de miljoenste rekening werd uitgegeven wordt binnenkort de tweemiljoenste verwacht. De giro verwerkte in 1969 355 mil- ioen opdrachten. Er werden 290.000 nieuwe telefoon aansluitingen aangelegd (1968 272.000). Bipnen enkele dagen wordt de aansluiting van de twee miljoenste abonnee verwacht. De wachtlijst beloopt nu 120.000 aan vragen (1 januari 1969: 116.0001. Er zijn 11.000 telexaansluitingen. CJ J In 1970 zullen de tarieven voor het in- i ternationale telefoon- en telexverkeer per saldo aanmerkelijk worden verlaagd. 7 Met deze verlaging zijn miljoenen ge- /yg~\ l^/Y/) 77 7 77 ft moeid die bijna geheel ten laste van de i V i\ V i V \JL exploitatierekening komen. Wanneer het J verkeer verder toeneemt, zoals de trend is, zal dit bedrag nog belangrijk hoger worden, zo deelde de heer Reinoud mee. °p 8fond van internationale overeen- ,f S/~f 77 t-J komsten is een beperkte tariefsverhoging ISfjl/J. -L JL nodig (per 1 juli 1970) van de tarieven voor de telegrafie. De heer Reinoud liet doorschemeren dat er belangrijke ont- DEN HAAG (ANP) Bü de PTT zul- wikkelingen in de lelecommunicatietech- (en dit laar Keen tariefsverhogingen voor "'ek voor de deur slaan. Binnenkort ko- men daarover nadere mededelingen, de postdiensten plaatsvinden. Men ver- He| rcnderae„, op het ,otale „etlo_ wacht dat de post mede daardoor in 1970 bedrijfsvermogen van de PTT ad. onge veer 4200 miljoen gulden, bedraagt 333 miljoen ofwel 7,9 procent, dus bijna de huidige kapitaalrente. De omzet van de PTT (exclusief de rijkspostspaarbank) steeg van f 1900 miljoen in 1968 tot bijna f2150 miljoen in 1969. waarvan f96 mil joen door tariefsverhogingen. De heer Reinoud wees erop, dat het te lecommunicatienet een integrerend deel van het automatiseringssysteem van het bedrijfsleven is geworden. Daardoor is een wachtlijst voor telefoonaansluitingen thans een euvel en uit de tijd, aldus de heer Reinoud. die daaraan toevoegde de hoop te hebben dat de wachtlijst over enige jaren vergaand is gereduceerd. Een sterke uitbreiding van hoger per soneel, in het bijzonder ook van acade mici, is noodzakelijk. Het in 1970 en vol gende jaren benodigde aantaal academici bedraagt minimaal zestig per jaar. In 1969 reikte de wervingskracht van de PTT niet verder dan tien van deze func tionarissen. De oorzaak ligt in het bijzon der bij de lage salariëringen en onvoldoende huisvestingsmogelijkheden, aldus de heer Reinoud. Het tekort aan bestellend personeel, dat begin 1969 500 man beliep, kon niet worden verminderd. Het financiële zorgenkind van de PTT is de telegrafie. Het verlies overschrijdt aanmerkelijk de tien miljoen gulden. Be sloten is over te gaan lot concentratie van de telegramdienst in de drie tele graafkantoren Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Dit zal in eerste aanleg een besparing van twee miljoen gulden op-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5