ONDERNEMER MOET ZICH DISTANCIEREN VAN KARIKATURALE BEELD GELDWOLF Kamer van Koophandel voorzitter A. Koningsveld: Stichting bevordering geordend zwemmen in Warmond opgeheven OPTIMISTISCHE ALPHENSE PLOEG ROEMLOOS TEN ONDER IN ZESKAMP STAND Afwijzing bevoogding ondernemings strategie BIOSCOPEN MAANDAG 5 JANUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 tKIDEN De discussie over de vermaat schappelijking van de onderneming, de kri tiek op de onderneming als een produkt van een langzamerhand onverdraaglijk regime van „de techniek" en de druk van vele en soms vreemdsoortige eisen, die aan de onder nemer worden gesteld, brachten de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heer A. Koningsveld in zijn Nieuwjaarsrede vanmiddag in het Stedelijk Museum De Lakenhal, tot een beschouwing over de zich in snel tempo voltrekkende in tegratie van de onderneming in ons maat schappelijk leven. „Hierbij is steeds duidelij ker sprake van evenwicht tussen de econo mische en de sociaal functie van de onder neming; en de positieve instelling van vele ondernemers ten opzicht van de maatschap pelijke ontwikkelingen, hun toenemende be reidheid tot eigen mentaliteitsverandering, ge richt op toekomstige taken in een bredere maatschappelijke mede-verantwoordlijkheid, kan in belangrijke mate bijdragen tot een de finitief ter zijde schuiven van het verouderde, maar helaas nog te vaak opgeroepen, carica- turale beeld van niets en niemand ontziende, op macht beluste geldwolven". „Onze samenleving," aldus de heer Ko ningsveld, „verwacht dat bij voortduring de middelen ter beschikking zullen zijn voor de door haar gewenste sociale en culturele ontwikkelingen. In brede krin gen van overheid en wetenschap neemt men als vanzelfsprekend aan, dat de productieve sectoren van onze maat schappij zullen blijven zorgen voor een hechte financiële fundering van hun plannen. Maar dan zal men ook het belang van handel en nijverheid op de juiste wijze moeten waarderen; zich matigen in die gemakkelijke kritiek, die voortkomt uit 'n merkwaardige mis kenning van de aan iedere ondernemer gestelde wet van vraag en aanbod; wat meer begrip tonen voor de strijd in het spanningsveld van kosten en opbreng sten, die Iedere zakenman dagelijks moet leveren; de minachting onder drukken voor het streven naar optimale winst, dat onmisbaar is, wanneer men de continuiteit wil verzekeren. Ook zal men de. ondernemers armslag moeten laten om hun taken te vervullen, ook wanneer hun verantwoordelijkheid hen verplicht tot wijziging van tactiek, tot hergroepering, reorganisatie of fusie." Bevoogding Zijn gevoel voor orde en regel - onmis baar uitgangspunt voor een zo groot mogelijke vrijheid - doet de heer Ko ningsveld afwijzend staan tegenover een zich aan normatieve toetsing volledig onttrekkend gemanipuleer met sociaal- economische belangen; anderzijds acht hij het onaanvaardbaar, dat de onder nemingsstrategie, waartoe het onder handelen over en het realiseren van diverse vormen van samenwerking zeker ook gerekend moeten worden, in ster kere mate zou worden bevoogd. Zijns inziens moet het bedrijfsleven zelf, met zijn positieve instelling ten opzichte van de aan maatschappelijke verantwoorde lijkheid verbonden openheid, in staat worden geacht zich aan eigen, daartoe op te stellen regels te binden; aan semi- parlementair onderzoek zal dan, behalve misschien uit niet ter zake doende, puur- politieke overwegingen, geen behoefte bestaan. 'XÊÊÊm Idealen „Een leefbaarder milieu, hoger inkomen voor iedereen, betere sociale voorzienin gen en waardevaste pensioenen, beter en meer onderwijs, meer ziekenhuizen en een uitgebreide bejaardenzorg, meer geld voor kunst en cultuur, meer huizen, wegen, tunnels, bruggen en groene re creatiegebieden, meer vrije tijd, lagere prijzen en zo mogelijk meer ontwikke lingshulp - het zfln door iedere burger gekoesterde idealen, die dan ook in de vaandels van nagenoeg alle politieke partijen geschreven staan. Maar het stel len van eisen, het formuleren van pro gramma's en het vaststellen van priori teiten alleen is niet voldoende. Wer kelijkheidszin gebiedt ons," aldus de heer Koningsveld, „in te zien, dat wij de efficiency in ons werken en vooral de kwaliteit van ons produkt en van onze dienstverlening zullen moeten verbete ren. Wij kunnen ons niet veroorloven minder hard en minder goed te werken dan de landen, die met ons de con currentieverhoudingen in onze gemeen schappelijke markt bepalen." Beheer Een zuiniger beheer van het nationale huishoudgeld, het zich bewust worden van maatschappelijke mede-verantwoor delijkheid door ieder onzer, inperking van een toenemend parasitair misbruik van het sociale verzorgingspakket stelde de heer Koningsveld als te vervullen voorwaarden voorop. Van het grootste belang achtte spreker het herstel van de aansluiting met de jonge generatie, wier Idealistische ge voelens en gezond verzet tegen de steeds onoverzichtelijker wordende ontwikke lingen veelal misbruikt worden door op destructie gerichte bewegingen, die geen middel onbeproefd laten om hun neiging tot nihilisme aan onze samenleving op te dringen. De heer Koningsveld pleitte in dit ver band voor een duidelijke en positieve houding; vereenvoudiging van onze or ganisatie; beknotting van analyses, rap porten, plannen, prognoses, verkennin gen en discussienota's; helder gebruik van onze taal, beperking van ambteljjk en wetenschappelijk jargon. „Dringend geboden is zorgvuldigheid in dagcljjks leven en maatschappelijk verkeer. Maar vooral essentieel is een critische instel ling ten opzichte van eigen taken en de wyze, waarop die vervuld moeten wor den," aldus de heer Koningsveld. (Van onze correspondent WARMOND. De „Stichting tot Be vordering van geordend zwemmen in de gemeente Warmond" heeft zichzelf, na een bestaan van meer dan twintig ja- j ren, op 1 januari opgeheven. In 19481 werd de Stichting namelijk op initiatief van de heer G. G. van Elburg opgericht om het zwemmen in Warmond te be-1 vorderen een wel op een manier die men voor die dagen passend achtte. Vooral het gemengd zwemmen was toen voor velen een discutabele zaak. Door subsidie van de gemeente konden enkele eenvoudige voorzieningen worden aan gebracht. Het terrein en 't water werden door de welwillende medewerking van de heer Menten gepacht voor de prijs van 1,- (tot heden zo gebleven). Zo ontstond „Lommerlust". waar bad- i meester Van Seggelen lange tijd dc scepter zwaaide. Water afgekeurd onbetrouwbaar geacht en derhalve afge keurd. Afval van de stad Leiden, bollen- vuii en rioleringen maakten het bad gevaarlijk voor de volksgezondheid. Daar deze situatie eerder verslechterd is dan verbeterd en er geen uitzicht is op verandering hiervan, heeft de Stich ting besloten haar werkzaamheden te beëindigen. Vorig jaar werd het nleu-, we „Poelmeer" geopend. De opstallen van „Lommerlust" zijn overgenomen door de heer J. H. Menten en in de winter is het de Warmondse IJsclub die er zijn activiteiten blijft ont plooien. Ongetwijfeld zullen vele Warmonders met plezier terugdenken aan dat goed kope en knusse bad waar het, hoe pri mitief ook, zoet toeven was. B. v. Loen voorzitter Raad van Arbeid UTRECHT/LEIDEN Tot voorzitter van de Raad van Arbeid in Lelden is benoemd de heer B. van Loen, tot voor kort de algemeen secretaris van het Ned. Verbond van Vakverenigingen (NVV). De heer Van Loen zal het verbonds- bestuur van het NW verlaten. De af tredende functionaris trad in januari 1965 toe tot het NVV-bestuur, als op volger van de heer C. W. van Wingerden. Voordien was hij algemeen secretaris van de Algemene Bedrijfsgroepencen trale (ABC). Uitslagen NeVoBo Héren 1ste klas: Kangeroes 3-D.V.O. 1 3-0; Rijnsburg 1-K.V.C. 1 0-3; Donar 1- D.I.O. 1 3-0; Kangeroes 4-K.V.C. 2 3-11 Teylingen l-Llase 1 2-2; Castellum 2- Raaphorst 1 3-1; Raaphorst 1-Kange- roes 3 0-3; D.V.O. 1-Rijnsburg 1 3-0; K.V.C. 1-de Valken 1 2-2; D.I.O. I-Kan- geroes 4 1-3; Lisse 1-K.V.C. 2 3-0; Castel lum 2-Teylingen 1 3-0. Heren 2de klas A Castellum 3-W.V.V. 1 0-3; Kangeroes 5- Rijnsburg 3 (scheidsrechter niet opgeko men); W.V.C. 1-Leython 3-0; Donar 2- S.U.E.S. 1 (S.U.E.S. 1 niet opgekomen); Leython 1-S.U.E.S. 1 3-0; Kangeroes 5- W.V.V. 1 1-3. Heren 2de klas B D.I.O. 2- Rijnsburg 2 0-3; G.G.V. 1-D.A.C. 1 0-3. Heren 3de klas A Lisse 2-G.G.V. 2 3-0; Castellum 4-Gemlni 1 1-3. Heren 3de klas B de Valken 3-K.V.C. 4 (K.V.C. 4 niet opgekomen). Heren 4de klas Salvo 3-D.V.C. 2 0-3; Salvo 2-Rijnsburg 4 3-0; M.B.O. 2-D.V.O. 3 3-1. Heren junioren Lisse 4-K.V.C. 6 1-3; Leython 5-In.Up. Go. 2 3-0; K.V.C. 6-Castellum 5 3-1; W.V.V. 4-Gemind 3 3-0; S.U.E.S. 2-D.V.O. 4 (S.U.E.S. 2 niet opgekomen). Dames 1ste klas Rijnsburg 2-Donar 1 0-3; Castellum 1-Donar 1 3-0; K.V.C. 1- M.S.V. 1 3-1; D.I.O. 1-Rijnsburg 2 3-0; de Valken 1-W.V.V. 1 3-0; Argos 3- S.U.E.S. 1 2-2; Donar 1-K.V.C. 1 0-3; M.S.V. 1-D.I.O. 1 0-3; Te lingen 1-de Valken 1 3-1; W.V.V. 1-Argos 3 3-0; S.U.E.S. 1-D.A.C. 1 2-2. Dames 2de klas K.V.C. 2-Rljnsburg 3 3-0; K.V.C. 2-Kan- geroes 2 2-2. Dames 3de klas Lisse 1- K.V.C. 4 0-3. Dames 4de klas A de Val ken 2-M.B.O. 1 0-3; Salvo 1-InUp.Go 2 2-3; Leython 2-Lisse 2 3-0; W.V.C. 1- S.U.E.S. 2 3-0; Lisse 2-de Valken 2 3-0; S.U.E.S. 2-Gemini 2 0-3; MJB.O. 1- W.V.C. 1 3-0. Dames 4de klas B W.V.C. 2-In.Up.Go. 3 1-3; Vobaka 1-Avendo 1 3-0; Leython 3-K.V.C. 5 2-2; K.V.C. 5- Vobaka 1 0-3; W.V.C. 2-Advendo 1 0-3. Dames junioren A D.V.O. 2-In.Up.Go. 4 3-1; Argos 6-Castelum 4 0-3; Tellingen 3-K.V.C 6 0-3. Dames junioren B Nw. Brunh. 1-Lisse 4 2-2; K.V.C. 7-D.A.C. 3-0. Henri van Westerop 500ste lid van Warmondse IJsclub WARMOND. De Warmondse IJsclub, de grootste plaatselijke vereniging, heeft gisteren het 500ste lid ingeschreven. Het is de 15-jarige Henri van Westerop, die een gratis lidmaatschapskaart kreeg aangeboden. Vanavond opening beeldenexpositie in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT. Vanavond om 7 uur wordt in het Noordwijkerhout- se gemeentehuis de daar te houden ten toonstelling van beeldhouwwerken „in brons bestendigd" officieel geopend. De ze expositie, georganiseerd door de cul turele stichting Bollenstreek, geeft onder andere werk van de schrijver Jan Wol kers te zien. Prominente Katwijker G. v. d. Does overleden KATWIJK A. D. RIJN. In de nacht van vrydag op zaterdag overleed plotse ling in de leeftijd van 63 jaar de heer G. v. d. Does, een in tuinderskringen doeh ook daarbuiten, zeer bekende fi guur. De begrafenis zal woensdag plaats vin den op de alg. begraafplaats aan de Kerklaan te Katwijk aan den Rijn, na afloop van een rouwdienst in de N.H. kerk die om 14.00 uur begint. Sedert 1946 was hij bestuurslid van de Chr. Boeren- en Tuindersbond afd. Kat wijk, vanaf 1957 als voorzitter. Ook had hij zitting in het krlngbestuur van de CBTB. Sinds de oprichting was hij be stuurslid van de Chr. lagere tuinbouw school te Rijnsburg. Verder was de I heer v. d. Does voorzitter van de Kat- wijkse groentenveiling-vereniging, secre- j taris van de commissie tot behoud van tuinbouwgronden en lid van de ge- meenteraad van 1962-1966 voor de CHU. j IJsbaanpret san korte duur in Voorhout VOORHOUT Voor de Voorhoutse ijs- club is de ijspret maar van korte duur geweest. De schaatswedstrijden van woensdag zijn wel gehouden ofschoon de deelname wegens de felle koude wind niet groot was. Vrijdag zijn alle wed strijden afgelast wegens te weinig deel name. Het ijs was wel te berijden, maar het was niet pleizierig vanwege de plas sen op het ijs. De uitslag van de wed strijden zijn: Jongens tot en met 12 jaar: 1. Tim Star, 2. S. Heemskerk, 3. J. v. Steyn. Jongens van 13 en 14 jaar: 1. H. Kortekaas, 2. R. Uljee,, 3. F. Heems kerk. Hardrijden voor de leden van de Voorhoutse IJsclub: 1. J. Kortekaas uit Voorhout, 2. A. W. v. d. Burg - Noord wijkerhout, 3. D. v. d. Nouland - Voor- NIEUWKOOP Nadat dc Sas- senheimse sportvisser G. Meyer vrijdagmiddag in een ivak van de bevrorenZuideindse plassen te Nieuwkoop een reusachtige snoek van 19 pond en 2 ons had gevan gen, heeft hij de waterreus, na hem een dag bewaard te hebben, zaterdagmiddag weer door het zelfde wak in liet water gedepo neerd. Op de foto dc lieer Meijer met zijn vangst, temidden van en kele hengelsportvrienden. Jaap Kortekaas gouden medaille op de 500 meter VOORHOUT Op de nationale jeugd- schaatsdag te Heerenveen behaalde de Voorhouter Jaap Kortekaas in zijn cate gorie (jongens 14 jaar, 500 m) het na tionale kampioenschap. Op de hoogste trede van het ereschavot werd hem de gouden ere-medaille uitgereikt door Piet Venema. Zyn tyd was 51.0 sec. Onder niet bepaald prettige standigheden heeft hij slag geleverd tegen de Friese jeugd. Deze laatsten wonnen 5 wedstrijden ln de 6 leeftijds groepen. Jaap Kortekaas was vorig jaar in de leeftijdsgroep van 13-jarigen ook de sterkste. Hij is lid van de Voorhoutse IJsvereniging. Nieuwe jaar begon met een flinke klap Voorhouter rijdt slapetui met auto huiskamer binmii (Van onze correspondent VOORHOUT Het. prille Nieuw jaar werd voor de familie H. Zon neveld aan de Jttcoba van Beier en- weg in Voorhout heftig verstoord door een daverende klap. Die bleek afkomstig van een auto, die tegen de zijgevel van hun huis botste. De bestuurder. J. R. uit Voorhout, was vermoedelijk door oververmoeidheid in slaap geval len en van de weg geraakt. Vanaf de rechte weg ramde hij eerst een kilometer paal, reed vervolgens over bevroren bollenland en botste toen tegen de zijgevel. De schade was aanzienlijk. Niet alleen waren de ramen stuk en de muren gescheurd, maar ook het meubilair was grotendeels be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De familie Zonne veld sliep boven de huiskamer. Was liet een uur eerder gebeurd, zo verklaarde mevr. Zonneveld, dan waren we zeker dood ge weest. De auto, die zich halver wege de huiskamer bevond was total-loss. Finale biljarttitel Bollenstreek in „Piet Gijs" Van 8 tot en met 11 januari aa zal ln het clublokaal van de Noordwij ker Bil jartvereniging „Piet Gijs", de finale worden gehouden om het kampioenschap 2de klasse libre klein-biljart van het district „De Bollenstreek". Voor de eindstrijd heeft zich geplaatst C. Godthelp te Voorhout van de biljart vereniging ..'t Soldaatje" met een moyen van 3.34. Verder hebben zich ook ge plaatst: G. v. d. Voort (Piet Gijs) 4.10; R. Stoof (Vlos) 4.11; Th. v. Tol (de Turk) 4.45; C. Dofferhof (de Engel) 3.82; W. Versteegh (Concordia) 3.86; H. v. Dam (Sassenheim) 3.85 en P. Koek (Sassen- helm) 3.31. Mechanisatie- tentoonstelling in Lisse geopend LISSE. Vanmorgen om tien uur ls in de bollenvelllng Hobaho te Lisse de Mechanisatietentoonstelling 1970 ge opend. De expositie die t.m. 9 januari duurt, wordt nu voor de 20e maal ge houden en geeft de laatste ontwikkelin gen op het gebied van de bloembollen teelt, -bewaring, -verwerking, -verpakking en export te zien. Voor de tentoonstelling is een opper vlakte van 4000 m2 ingericht. Men ver wacht er ongeveer 7000 bezoekers. Fa. Houthoff helpt Gebr. J. en L. Dekker uit de brand LEIDEN De klanten van de ln de oudejaarsnacht afgebrande groothandel in tabaksfabrikaten de Gebr. J. en L. Dekker aan de Oude Vest worden (zo lang de Fa. Dekker de orde nog niet op zaken heeft gesteld) bediend door dc Fa. Houthoff, een groothandel in tabak, koffie en thee aan de Herengracht. De 12 personeelsleden van de Fa. Dekker zijn voorlopig bij de Fa. Houthoff te werkgesteld. De mogelijkheid moet niet worden uitgesloten, dat de Fa. Houthoff de door de brand zo gedupeerde Fa. Dek- Camera: „Vacantieperikelen met funeste gevolgen" (a.l). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Lido: „On her majesty's secret service' (14 jr). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Luxor: The wild Bunch" (18 jr). Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00. 5.00 en 8.00 uur. Studio: „The Graduate" (18 jr) Prolon gatie. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „The Love Bug" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15'en 9.15 uur. Rex: „De onweerstaanbaren" (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Aan de massale aanmoedigingen heeft het, zoals de foto toont, niet ge legen, dat Alphen verloor. Het onderdeel „9trandbaltransport" liep deze keer ook niet zoals het bij de training steeds was gegaun ALPHEN Het optimisme, dat er bij de Alphense ploeg ten aanzien van de tweede wedstrijd in het kader van de NCRV-Zeskamp bestond, is in de markthal in Doetinchem wel wreed de bodem ingeslagen. Eindig-' de Alphen in de eerste ontmoeting in Sassenheim als eerste met 26 punten, deze keer moest Alphen genoegen nemen met 17 punten, waar mee men op de laatste plaats terecht kwam. Wel een verschil. In het totaalklassement wordt nu de zesde plaats ingenomen. Slechts in de mini-marathon wist Al phen zich door Dick en Cock Verkade uitstekend te handhaven, ai moesten zij dan nu met de tweede plaats genoegen nemen. In ieder geval leverde hen dit zes punteu op. Het onderdeel strandbaltra nspoit liep dit keer ook niet zoals het bij de trai ning steeds was gegaan. Alphen moest het in dit onderdeel opnemen tegen Ge- nemulden. Omdat de leider van deze ploeg bij het loslaten van één der ballen snel een gevallen bal van Alphen had gepakt, moest men het overdoen. Voor Het lukte deze keer niet b(j de Alphena- AlPhen bracht dit echter geen succes, dl. tljrirn. .'«„u'ra-r.|wtlt1r. d«, w»Dt <*,I,touw '"""S"» men middags nog zulke goede resultaten wls- teu te boeken, Avonds zou echter blfl- Gee tl hUlfcLlppel ken, dat de andere partijen In staat wa ren er nog een extra schepje bovenop Het aardappeivangen ging ook al niet te doen. En bjj Alphen faalden enkele zoals het had moeten gaan. Alphen had onderdelen Juist Jammerlijk. daarbjj de pech, dat de transportband Burgemeester Gallas: We hebben nog een kans" aanvankelijk geen aardappel naar bo ven bracht, waardoor kostbare tyd ver loren ging. Juist de andere ploegen kregen later, toen er aanmerking op was gemaakt, volop aardappelen aangeboden, waar door meerdere lopers met volle manden zich langs de spekgladde baan lieten af glijden. Alphen haalde daardoor slechts 92,8 kilo binnen en Hoogland als winnaar 131,1. De fietsbalanceenvedstrijd ging aanvan kelijk prima, maar bij de hobbelbaan verloor één der meisjes haar evenwicht en moest Alphen weer terug naar het begin van de heuvels. Daardoor eindigde men als laatste. Jammerlijk Al met al dus een wat teleurstel lend resultaat. „Wij hebben echter nog een kans", aldus burgemeester mr. R. M. Gallas, die met de wet houder J. C. Duin en hun echtge noten ook aanwezig waren en de Alphenaren doorlopend hebben aangemoedigd. Op 31 januari komt Alphen opnieuw in de strijd, name lijk in de Veilinghallen in Barneveld. Zaagbengele De zaaghengelwedstrijd leverde Alphen, evenals alle anderen uitgezonderd Dron- ten) 4 punten op. Dronten kreeg er 8 voor dit onderdeel, omdat hun ploeg ge lukkiger waa met het overgooien van het touw. Denker Qerrit Blaauvv deed het bij de theorie lang niet slecht. Hij haalde ten minste drie punten binnen doordat hfl vier vragen juist beantwoordde. Eén punt verspeelde hij helaas door te vroeg indrukken. De stand nadat alle deelnemende ploegen tweemaal ln de stryd zjjn geweest: Dronten 52 p.; Assen en Bolsward l>ei«le 51 p.; Hoogland 48 p.; Goes 44 p.; Alphen 43 p.; Genemulden 42 p.; Helmond 89 p.; Wieringer- meer 38 p.; Stadskanaal en Val kenburg belde 35 p. en Rheden 34 punten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3