Ceidóeöoti/fca/ftt NIGERIANEN VOOR OWERRI Wapenstilstand in Biafra niet meer mogelijk Mevr. McKay is nog onvindbaar Koe mef muziek mee China getroffen door aardbeving Pondje potvis op Breskens strand Enorme vis verkocht aan Leids museum CONFERENTIE OVER NAVO VERPLAATST EN AFGELAST Deel van de deelnemers „te links Offensief snijdt aanvoer voedsel af Gekaapt Als de kippen erbij... vliegtuig in Cuba Roolvink praat met partijen CAO-grootmetaal Twee doden bij ongeluk met militaire auto „Tet -bestand in Vietnam afgekondigd Stewardess ontdekte spionageplan Fijn Dansen Bij Evert Castelein Overstroming in Mendoza: 33 doden PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J. F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred, H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes f 2,10 KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. f 1,16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, ft. p. post 17.75. RUSTIG WINTERWEER Weersverwachting van het KNMI geldig tot mor genavond: Opklaringen, maar1 voornamelijk in de kuststreken ook hier en daar een sneeuwbui. Vanavond en vannacht plaatselijk mist. Zwakke wind en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. MAANDAG 5 JANUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.944 KIJK- EN SLOOPDAGEN BRESKENS ANPOp de Spijker- VU-.i plaat in de monding van de Wester- tchelde in de btiurt van Breskens is zaterdag met het vallen van de eb '.en grote potvis aangespoeld- De vis werd opgemerkt door de bemanning van passerende vissersboten. Het enorme zeezoogdier is dood... De vinder, schipper J. van der Velde van de Breskens 23, heeft zondag het zes tien meter lange en naar schatting dertig ton wegende kadaver op hand slag verkocht aan prof. dr L. D Brongersma, directeur van het Rijks museum voor Natuurlijke Historie te Leiden. Voor welke prijs wilden de beide koopsluitende partijen niet be- kendmaken. Het kadaver is zaterdag, toen het bij vloed van de Spijkerplaat afspoelde, door vissers naar de wal bij Breskens gesleept en daar op de stikken gezel. Prof. Brongersma, die de hele zondag in Breskens was, wil het. dier vier dagen by de dijk laten liggen, zodat belangstellenden uit wijde omgeving het kunnen komen bekijken- Zondag was de belangstelling al enorm. Na die kijkdagen zullen vijf medewerkers van het natuurhistorisch museum het 9&lvk, kadaver komen sloven, zodat het ske- 'raan let overblijft. Dit karwei zal ongeveer Het geraamte zal tien dagen in beslag nemen De Leiden worden tentoongesteldWaar- enorme hoeveelheid spek en vlees schignljjk wordt het voor het vervoer hoopt men te kunnen verkopenmaar gedemonteerd, maar de beslissing voorlopig is tijdens de sloopdagen, daarover moet nog worden genomen, tijdens de kijkdagen nog niet iedere Voor profBrongersma is dit de derde bezoekerdie een pondje potvis mee keer in zijn loopbaan, dat hij een naar huis wil nemen, wei-kom. Vol- walvis of potvis te verwerken gens prof. Brongersma is het best mo- krijgt. LONDEN (Reuter, AP) De Britse politie heeft zaterdag op het terrein van de sportclub van het personeel van de Bank of England vergeefs gezocht naar een spoor van mevrouw McKay, de echtgenote van de beheerder van het zondagsblad News of the World, die sedert maandagavond vermist wordt. Zaterdagmorgen vroeg had de 56-jailge Bill Clifton, een terreinknecht van de sportclub, de politie telefonisch laten weten dat hij tijdens zijn rondwandeling over de terreinen, die op zes km afstand liggen van de woning van de familie McKay, twee mannen had gezien die een geblinddoekte vrouw in een auto duwden en daarna met grote snelheid wegreden. De 18-jarige kelner William Alexander Peat, die beschuldigd werd van misdadig bedrog in verband met de ontvoering van mevrouw Muriel McKay is gevangen gezet zonder borgtocht. Peat wordt ervan beschuldigd getracht te hebben Alex McKay 4000 gulden door bedrog afhandig te maken. De „Atlantisch Commissie". die de bij- LAGOS (A.P. - Reuter). De laatste grote stad in Biafraanse handen, Owerri, wordt als gevolg van liet hevige offensief van de Nigeriaanse strijdkrachten van alle kanten bedreigd. Het offensief heeft de laatste voedselprodu- cerende gebieden in het zuiden van Biafra afgesneden en de hongers nood dreigt nu volledig te worden. Volgens berichten uit Lagos zijn de Nigeriaanse troepen nu tot op enkele kilometers van Owerri genaderd. Het gebied Okigwi-Oemoeahia ligt onder zwaar Nigeiïaans kanonvuur. De derde Nigeriaanse divisie is dertien kilometer ten oosten van Owerri de Imo over gestoken, maar stuit daar op toenemend Biafraans verzet. Andere eenheden ruk ken uit het zuiden en westen naar Owerri op. Ongeveer 50.000 burgers zijn van huis en haard verdreven. Het nieuwe Nigeriaanse offensief be tekent, zo meldt onze correspondent uit Looiden, dat ieder diplomatiek initiatief om tot een wapenstilstand te komen, tot mislukken gedoemd is. Er valt ook niets te verwachten van de conferentie van kerkelijke leiders, die over enkele dagen in Ghana zal plaats hebben. De anglicaanse bisschop van Owerri heeft gezegd dat politieke discussies op deze conferentie uitgesloten zijn evenals po gingen om tot een wapenstilstand te Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft in Dakar een beroep gedaan op de Biafraanse leider Ojoekwoe om de resolutie eenkomst organiseerde: had enkele dagen I resolutie van de Afrikaanse leiders, tevoren een deel de uitgenodigde I destijds m Addis Abeba aangenomen, te 1 aanvaarden als basis voor een regeling tVan verslaggevers DEN HAAG Een scholierenconfc- rentie over de NAVO, die zaterdag in het Noordhollandse Bergen zou worden gehouden is verplaatst naar het Schcve- ningse conferentieoord „Op Gouden Wie keu". Nog voor het begin van de confe rentie werd de bijeenkomst afgelast. De organisatoren vreesden, dat een deel van de deelnemers aan de conferentie de bij eenkomst zouden verstoren. Volgens prof. dr. Mathon, luitenant-generaal bij de cavalerie, was de helft van de deelnemers „afkomstig uit linkse kringen" ja de uitgenodigde scholieren een telegram gestuurd, waarin werd meegedeeld, dat de conferentie niet doorging. Ondanks dat telegram kwamen de bewuste scholieren toch. Dertig vam de vijftig scholieren kregen op het station in Alkmaar te horen, dat zij niet op de lijst stonden. Zij bleken evenwel op de lijst voor te komen, maar om hun namen stond een rood cirkeltje. De rest van de scholieren die geen telegram hadden gekregen gingen met de bus naar Scheveningen en niet naar Bei-gen, om zo de ..linkse deelnemers" te pjóod ontlopen. Daar aangekomen werd de conferentie afgelast „wegens de verkeer de sfeer." De overgeblevenen achttien in totaal moesten huiswaarts keien. Zes van hen verklaarden nog enig nut in de NAVO te zien. De rest niet meer. het geschil. BUENOS AIRES (AP) In Buenos Aires hebben zaterdag drie mannen en een vrouw voor 2.740 gulden (686 dollar) aan speelgoed uit een winkel gestolen en dit verdeeld onder de kinderen van een sloppenwijk in de stad. Het viertal onder wie een persoon in priestergewaad kon nog juist de vlucht nemen voordat de politie arriveer de. Bij hun aftocht riepen zij: „Robin niet dood". Verhoging in tweede jaar moeili (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Minister B. Roolvink (Sociale Zaken) is vanmiddag begonnen aan een gesprek met de vertegenwoor digers van partijen bij de eind vorig jaar voor 1970 en 1971 afgesloten CAO voor de grootmetaal. De ministerraad heeft het initiatief voor deze bespreking genomen nadat hij zich vorige week over deze CAO had beraden. Het kabinet was een aantal punten niet helemaal duide lijk en wilde hierover opheldering voor dat het zijn standpunt over de toelaat baarheid wenste te bepalen. De beslis sing moet uiterlijk over een week worden genomen. DEN HAAG (ANP) B(j de afslag naar Jutphaas op de Rijksweg Utrecht- Den Bosch is vanochtend een militaire vrachtauto van het talud geraakt en ondersteboven in een water langs de weg terecht gekomen. Er zjjn hierbij twee militairen om het leven gekomen. erop neerkomt, dat de loonsverhoging re gelmatig zal worden aangepast aan do verhoging van de kosten van levenson derhoud. Het kabinet zou hieraan wellicht niet zo zwaar tillen als deze procedure tot één jaar werd beperkt. Maar in het contract is deze regeling voor twee jaar voorzien. En de vrees leeft, dat de pe riodieke aanpassing ook daarna systeem zal worden. De z.g. glijdende loonsver hoging houdt de mogelijkheid van infla tiebevordering in. Ook vormt de wijze van indexering een probleem. Toepas sing van de bestaande c.b.s.-prijzenindex houdt in, dat ook belastingverzwaring tot looncompensatie zou leiden, terwijl even tuele belastingverzwaring .juist dient om een dele van het particuliere inkomen over te dragen naar het collectieve inko men, t.w. naar het inkomen van de staat. HONGKONG (AP) De Vletkong heeft vandaag, met onmiddellijke ingang, een vierdaags bestand ter gelegenheid van „Tet" (het boeddhistische nieuw jaarsfeest) afgekondigd ln een uitzending van het radiostation van de Vietkong werd gezegd dat het Tet-bestand .in overeenstemming met ons menslievend beleid, ondanks dat d» vijand koppig de misdadige agrasaie- oorlog tegen ons volk en ons land blijft voortzetten". „De troepen van de vijand moeten op de verjaardag van de nieuwe maan vrij en zonder gevaar feest kunnen vieren, zo meent de Vietkong. Tegelijkertijd wer den Vietlkongtroepen gewaarschuwd, be dacht te blijven op „pogingen van do vijand om het bestond te saboteren." MIAMI (AP) Het Braziliaanse vliegtuig, dat in handen van kapers 44 uur en 51 minuten nodig had om van Montevideo in Havanna te komen is nog steeds in Cuba. Het vliegtuig is zaterdagavond in Ha vanna geland, met elf passagiers, een zevenkoppige bemanning en acht ka-- pers bij wie twee met revolvers ge wapende vrouwen. In Brazilië hebben functionarissen van Cruzeiro Do Sul ech- ler verklaard, dat zich 35 personen aan boord bevonden. De kapers zeiden naar Cuba te zijn gevlogen met twee kleine kinderen van een kameraad, die naar hun zeggen in Brazilië gevangen gehou den en gemarteld wordt. De ongekende lan|e duur van de vlucht werd veroor zaakt door moeilijkheden met de appa ratuur van de Caravelle tijdens tussen landingen in Lima en Panama. Negersoldaal begraven op .blank" kerkhof BIRMINGHAM (AFP) In het plaatsje Elmwood (Alabama) is zater dag eindelijk overeenkomstig zijn laat ste wens een 20-jarige negersoldaat, op 3 juli van het vorig jaar in Vietnam ge sneuveld, begraven op het tegenover zijn onderlijk huis gelegen kerkhofje voor blanken. „Ik hoop dat deze teraardebestelling het symbool wordt van een nieuwe tijd", verklaarde pastoor Farrell in zijn korte grafrede. De plaatselijke autoriteiten hebben zich steeds hardnekkig tegen de begrafenis van de militair op die plaats verzet. Na een juridisch gevecht van vijf maanden stelde een federale rechter het gemeentebestuur in het ongelijk. De be grafenis verliep met militair# eer en werd bijgewoond door circa duizend ne gers. BONN (Reuter) Volgens een bericht in het Westduitse populaire blad ,3ild am Sonntag heeft een jonge stewardess de westelijke inlichtingendiensten gehol pen, een Russisch plan te verijdelen om door middel van vliegend personeel van luchtvaartmaatschappijen spionage te bedrijven. In het bericht, dat van officiële zijde niet bevestigd kon worden, staat, dat de stewardess W -Duitse en gealliëerde func tionarissen alarmeerde, nadat zij van een Russische handelsaltaché in Oost- Berlijn het verzoek ontvangen had, brie ven voor deze attaché mee te brengen van diens relaties in het Westen. Deze handelsattaché en een functionaris van de Russische geheime dienst hadden tot taak onder vliegend personeel van lucht- vaartmaatschappijen, mensen, vooral ste wardessen, te werven, die als argeloze koeriers voor geheime inlichtingen zou den moeten fungeren. De Russische han- delsattaché deed zich voor als zakenman, i Na de ontdekking van het Russische plan I was hij naar Moskou teruggekeerd. Vol gens Bild zijn in West-Duitsland ver- scheidene arrestaties verricht. Onbekend aantal doden Andrew Atkins en Rosamund Sellick, beiden twintig jaar, zijn de eersten, die gebruik hebben gemaakt van de nieuwe Britse wet, waarbij ouderlijke toe stemming voor hun huwelijk boven de achttien jaar niet meer nodig l» HONGKONG (Reuter) Volgens het koninklijk observatorium in Hongkong heeft zich in China een ernstige aard beving voorgedaan van een sterkte van 7,5 a 8 Richter. Een gedeelte van Kien- ming. de hoofdstad van de zuidelijke provincie Yocnman. zon zijn verwoest. Peking heeft tot dusver nog geen mel ding gemaakt van slachtoffers en aan gerichte schade. Gisteren had het me teorologisch instituut in Tokio al een ernstige aardbeving in Yoenman gemeld. Het instituut berekende het epicentrum op 25 graden noorderbreedte en 97 graden oosterlengte. Dit ligt bij de Chinees- Birmaanse grens. Volgens het In Honkong verschijnende blad „China Mail" zouden duizenden mensen in Koenming, welke stad een be volking van ongeveer één miljoen zielen heeft, dakloos zijn geworden. Honderden inwoners zouden bedolven liggen onder het puin. In Koenming was tijdens de tweede wereldoorlog een grote Amerikaanse luchtmachtbasis gevestigd. De provincie Yoenman, die grenst aan Birma, Laos en Noord-Vietnam. heeft een bevolking van ongeveer 20 miljoen mensen Het Nederlands Studentenorkest is vanmorgen weer Bergen ingetrokken. r da achttiende tournee van het orkest wordt voorbereid. Dat binnen- rekken gebeurde studentikoos achter en koe aan. Het beest moet zorgen 'oor goede melk om zo te voorkomen dat de orkestleden, zoals vorig jaar gebeurde, ln grote getale ziek worden. eerste concert onder leiding van Jan Brussen, is op 15 januari te Bergen Op 29 januari wordt ln Den Haag gespeeld. ADVERTENTIE Zondag: Lelden 8 BUENOS AIRES (AP) Door zware regens is een waterreservoir van Men doza. een stad ln het Andesgcbergte (Argentinië) opengebroken, waardoor 33 mensen om het leven z(jn gekomen. Vele tientallen worden nog vermist en gevreesd wordt dat velen hunner ook de dood hebben gevonden. Het water stroomde door de straten van Mendoza. In de gehele provincie werd de noodtoestand afgekondigd. De elektriciteit is uitgevallen en alle ver bindingen met de rest van het land zijn verbroken. De autoriteiten in Buenos Aires die over verwarde radioberichten uit Men doza beschikken, schatten dat het aan tal doden de vijftig benadert.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1