SeCddóeSotMto/iit Natascha Emmanuels vervangt in Hair ziek Zoeloemeisje Patty Al twee weken uitverkocht Voetstuk van Aphrodite gevonden NOS-radio met speciale oude j aarspr ogr amma s TOURNEE VAN NSO Hel einde van het spel Frost contra Barnard ""hl PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1969 DIN Een „oud jaar valt niet zo maar iceg te cijferen WAT voor kansen hebben we afgelopen jaar met zijn allen gemist? Wij wereldburgers of, in wat meer bescheiden afmetingen, wij Nederlanders? We kun nen de groepsgrenzen nog meer inperken en komen dan uiteindelijk terecht bij het ..eigen ik"; ook dan is de vraag over de gemiste kansen geen overbodigheid. We kunnen op allerlei gebied proberen een perspectief voor het nieuwe jaar te soheppen: politiek, sociaal, economisch, cultureel, religieus. Het heeft natuurlijk een zekere bekoring om voor de nabije toekomst als voorlopig ideaal te gaan schetsen hoe het volgend jaar met de Kerk, met de civiele samenleving in Nederland, met de vrede in de wereld zal moeten worden. Wie vooruit wil, heeft een richtpunt nodig om te helpen bevorderen dat hij goede koers houdt. Toch kan voor het kritisch bepalen van zo'n richtpunt de les van de gemiste kansen van belang zijn. Wie weet wat hij fout heeft gedaan, welke kansen hij heeft laten glippen, komt vaak een heel stuk verder dan degenen die alleen maar naar het begeerde einddoel kijken en op weg daarna van de éne kuil in de andere ZO'N analyse van gemiste kansen, is te meer op zijn plaats in een tijd waar een kritische instelling niet alleen maar een modebegrip is. Zo'n analyse is mis schien zelfs dringend nodig, omdat de kritische instelling zelf soms een ge devalueerd verschijnsel dreigt te worden. Het zou bijvoorbeeld, als uiting van een oprecht vóómemen om van het nieuwe jaar het beste te maken van wat in ons vermogen ligt. al een uit stekende taxatie van de gemiste kansen zijn, als we ontdekten dat iets mis gegaan is, omdat we als vooruitstrevend hebben voorgeschoteld wat in feite een nieuwe vorm van egocentrische gericht - heid was; als we iets als conservatief hebben weggedrongen, omdat het niet paste in het systeem van eigen voorkeur. Een echte analyse zou vermoedelijk als boeiende conclusie opleveren dat we in het nabije, nu vervliedende verleden heel wat zaken als „kritischhebben voorgesteld, die straks in de geschiedenis als oude wijn in nieuwe vaten onder kend zullen worden OM de gemiste kansen zelf moet het bij zo'n terugblik niet gaan: dan zou het op een toppunt van zelfkwellend pessimisme uitdraaien. Belangrijker is, of we bij het opsporen, constateren en analyseren van dc „missers" ontdekken, hoe het beter gaan kan. Bij ons streven naar wereldvrede, het zoeken van de juiste plaats van God in ons leven, het vaststellen van onze rech ten en plichten in de maatschappij maken we ons wijs dat we altijd met een schone lei kunnen beginnen. Terwijl we vergeten, dat het niet opgaat het oude leitje zelf uit te wissen, als we daarop debet staan. 0N2E samenleving is een permanente geschiedenis, niet een paper-back met short-stories die hun eigen definitief slot hebben en, als ze uit zijn, plaats maken voor de volgende. Wat hebben we gemist, hoe kwam dat en wat moeten we doen om 1970 beter te maken dan 1969 was? Het is een intrigerende vraag. Maar wie probeert het antwoord te ontlopen, begint de nieuwe faze slecht; zelfs het jaar 2000 wordt door zijn voorgangers beslist. Voorlopig is het al genoeg, als we de onlosmaakbare band tussen 1969 en 1970 ei-kennen. Om te beginnen wat ons aandeel in het eigen wereldje betreft. I MEISJE 'IN DE MIST De grappige spotprent, die enige weken geleden uit de bus had moeten komen j van de zangeres Thérèse Steinmetz in het nieuwe NCRV-tv-programma I Psychospot, is in het fixeer van de goede bedoelingen blijven steken. Op het scherm ging de telegenieke Thé rèse als een warhoofdig wezentje de mist in. Regisseur Wim van Schaik is de eerste om dat te erkennen en de hand in eigen boezem te steken: „De bedoeling van Psychospot de naam zegt liet al is om de artiest(e), die wij daarvoor uitnodigen en die tussen de bedrijven door de kans krijgt zijn artistieke specialiteit te spuien, onverwachte situaties en opgaven te plaatsen. Aan de hand van de reacties wordt dan door een karakterdeskundige de psyche van zulk een persoonlijk heid ontleed. Maar het moet natuurlijk wel grappig blijven en daarom heb ben wij voor de presentatie Ted de Braak ingeschakeld, toch niet die om een brokje humor of een bon mot verlegen zit. Maar wat wil het geval? Die karakterdeskundige kwam met zijn hele wetenschappelijke bagage op de proppen en hij wilde daar geen afstand van doen, omdat het met het oog op zijn naam en zijn faam ver antwoord moest wezen. Van de weer omstuit kwam Ted de Braak ook met een mond vol tanden te zitten. Hij durfde geen grapjes meer te maken, omdat die deskundige al zo verschrik kelijk diep zat te wroeten. En zei Ted: „Thérèse zat zo leuk en lief ijverig mee te doen. dat ik met haar als on derwerp niet zo veel meer aan durfde. Ik heb haar moeten ontzien, omdat zij anders afgegaan zou zijn. Dat doe ik niemand graag aan en zeker Thérèse niet, want dat is een veel te aardige collega. Maar intussen ging dat meisje mooi de mist in." NEDERLAND I NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 9.00 uur: Journaal AVRO 19.07 uur: De rare vogels 19.32 uur: Peyton Place NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Strange report 21.10 uur: Pro sport NOS 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS •18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala KRO 19.30 uur: Yellowstone Nation Park, natuurfilm NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Kinderen praten over de maanreis •20.30 uur: Frost contra Barnard 21.10 uur: Het einde van het spel NOS 22.50 uur: Journaal Televisie morgen NEDERLAND I AVRO •15.00 uur: Avonturen in speelgoedland 15.05 uur: Hitpuree 15.15 uur: Tussen gletsjers en Eskimo's, expeditie verslag 16.15 uur: Stuif es uit, amusement De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. ✓0< ils nan Ie nij I sen jet vett imb RADIO PROGRAMMA'S BUSSUM BABBELT Er zijn nogal wat dingetjes waar mo menteel in Bussum over gepraat wordt. Dc NCRV zond een banketstaaf aan haar vaste medewerkers. Een van de mensen was intussen verhuisd. Plicht matig heeft de PTT die staaf door het hele land gezonden op zoek naar de ontvanger. Toen de staaf bij de begun stigde arriveerde, was alleen het bege leidende kaartje nog in een redelijke staat. Willem Duys heeft in een interview verklaard geen enkele slechte eigen schap te hebben. Hei-man Tsjuiphof zegt alleen nog maar Tsjindvall tegen Ove. Verslaggever Barend Barendse om schreef zijn werkzaamheden voor de tv als ooggetuigebegeleider. Okke Jager vertelde: „Ik heb wel ns gedroomd, dat ik voor de radio praatte en toen ik wakker werd, bleek het nog waar te zijn ook." JOEELE JOOP Regisseur Wim van Schaik zit echter niet voor één gat gevangen. Hij weet nu waar het pijnlijke punt van dit programma zit. Er is te zwaar aan getild. Ongewild is het serieus geworden. Hij had veel meer badinage moeten I hebben. De eerste uitzending was geschikt als experiment. I Nu gooit hij het over de boeg van de luchthartige ironie en hij neemt daarvoor een man die tegen een stootje kan: Joop Doderer, van nature een Swieber in hart en nieren. Wij mochten niet aanwezig zijn bij de voorbesprekingen voor de volgende uitzending, die is bepaald op 6 februari, maar l men liet ons wel even om het hoekje van de deur luisteren, i juist op het moment, dat Joop uitbarstte in een bulderlach. .1 Joop Doderer heeft er zelfs in toegestemd desnoods af te I gaan. Karakterologisch dan. En dan met een glimlach, want 1 het moet voor allemaal plezierig blijven. Psychospot is I volgens Wim van Schaik opgezet als een amusements- I programma. En dat moet het blijven of alsnog worden. Joop is het daarmee eens. want daar is Joop een jofele JOOP DODERER jongen is. DINSDAGAVOND HILVERSUM 1 zingt: volkslledjesprogiamma. vous parle. 18.5S Voor cle kinde- commentaar. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Ni derlancise chansons. 16.20 Muziek en brieven. 0020, 0030. 0040: gevarieerd platenprogramma. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Op het eerste gehoor klassieke muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32-7.50 Actualiteiten). TROS: 8.00 Nieuws. 8.U Luis ter uitén thuis: verzoekplatenprogram- ma voor de militairen. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00- 9.10 Gymnastiek voor de vrouw). 9.30 Voor de kleuters, y.45 Van 1685 tot vandaag, muzikaie lezing. 10.15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Stereo: Piek uur: wedstrijd- programma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot ieef iolit I NCRV: 13.57 Repoi AMSTERDAM (ANP) Het uit Zuid Afrika afkomstige Zoeloemeisjc, dat aan de Nederlandse versie van de musical „Hair" zou meedoen en daarvqor in Am sterdam aan de repetities deelnam, is plotseling ziek geworden. Met een acute blindedarmontsteking is de 24-jarige Pat ty Patience naar haar huidige woonplaats Londen teruggebracht. In ieder geval zal zij niet terugkeren voor de première op 2 januari in Amsterdam. De actrice wordt vervangen door de Amsterdamse 30-ja- rige balletdanseres en cabaretière Nata scha Emmanuels, die aanvankelijk een klein rolletje in de musical zou vervullen. Het Zoeleomeisje was de enige actri ce van het 34 man tellende gezelschap, die niet geheel ontkleed aan de naakt scène in het stuk zou deelnemen. Het stemgebruik stond haar dit niet toe. De belangstelling voor de musical is zeer groot De voorstellingen, die worden gegeven in een mobiel theater op een ter rein naast het olympisch stadion in Am sterdam, zijn voor de eerste twee weken uitverkocht. Of het spektakel ook in andere steden in Nederland te zien zal zijn staat nog niet vast. Dat hangt af van het succes in de hoofdstad, waar de musical voorlo pig, d.w.z. 't eerste halfjaar, blijft draai- De Engelse producers David Conyer, Tom Parkinson en John Nasht hebben reeds 400.000 gulden geïnvesteerd om SAN FRANCISCO (AP) Een ar cheologe van de universiteit van Long Island, beweert de tempel van Aphrodi te van Knidos, de Griekse godin van de liefde, te hebben gevonden. Ook denkt zij het voetstuk van een naakt stand beeld van de godin te hebben ontdekt, dat waarschijnlijk door Praxiteles is ge maakt. Zij zoekt nu naar 't standbeeld zelf, wat een van de grootste archeologische vondsten in de geschiedenis zou zijn. Knidos bevindt zich op 'n Turks schier eiland in de Aegeïsche Zee. De stad be gon in het jaar 5 te vervallen en was in het jaar 7 geheel verlaten. Het stand beeld van Aphrodite werd in 4 voor Chris tus gemaakt. Er bestaan minstens 52 ko pieën meestal van Romeinen, maar het orgi'nele standbeeld is tot nu toe onvind baar geweest. .Z' beste film voor New Yorkse critici NEW YORK (AP) De filmcritici van 16 New Yorkse kranten, tijdschriften en radio- en televisiestations hebben lot beste film van het jaar 1969 uitgeroepen de Frans-Grieks-Algerijnse produktie „Z". De regisseur van „Z" Costa Ga- vras, werd uitgeroepen als beste regis seur van het jaar. De beste acteur was Jon Voight voor zijn rol in „Midnight cowboy" en de bes te actrice Jane Fonda voor de hare in „They shoot horses, don't they". De beste „supporting" acteur en ac trice waren respectievelijk Jack Nichol son, als de dronken advocaat in „Easy rider" en Dyan Cannon voor haar op treden in „Bob and Carol and Ted and Alice". het stuk in Nederland op de planken te brengen. Om diverse redenen trokken vorige maand de Nederlandse producers P. Meerburg en W. Hofman zich uit het project terug. Aan de musical werken Nederlandse acteurs en actrices mee. De oudste van het gezelschap is de 32-jarige Marius Monkau uit Amsterdam en de jongste deelneemster is de 18-jarige Aggie Stan ley uit New York. Het mobiele theater met een capaci teit van 1.340 mensen is uit Engeland overgebracht! De toeschouwers zullen het in deze tijd van 't jaar niet koud krijgen tijdens de shows. Vanaf het dak wordt hete lucht naar binnen geblazen met een temperatuur van 30 tot 37 graden Cel sius. Onder de vloer wordt hete lucht van 45 graden celsius gebracht. Het resul taat is dat op de tribune een tempera tuur ontstaat van ongeveer 21 graden. Voor de première op 2 januari a.s. worden vele gasten verwacht. Waar schijnlijk komt een aantal bekende per soonlijkheden over uit Engeland om de eerste voorstelling van „Hair" in Am sterdam bij te wonen. Er zal een speci aal vliegtuig klaar staan om de Vip's snel heen en terug te brengen. Het is nog niet bekend wie deze belangrijke men sen zijn. maar er worden namen geflui sterd als Tony Amstrong, John Lennon en Yoko Ono, David Frost en Sean Con- j JOLIGE JAN In mijn vak maak je van alles mee. heeft Jan Blaaser eens verteld aan.de man, die een biografie over hem schrijft. Maar wat-ie nu weer mee gemaakt heeftplaatste hem bijna buiten zijn jongste vak, namelijk dat van presentator voor de t.v. Laten we bij het begin beginnenDe VARA heeft een kunstprogramma, Bellevuegeheten- Dat kun je heel duur aankleden met veel intellectualisme erin en nog veel meer ivoren torens. Maar de VARA wil met de cultuur naar het volk toe en besloot er een personality- show van te maken naar het Amerikaanse voorbeeld van Johnny Carson, een pief van een vent met talent, die met kunstenaars en andere hoog mogende cultuurdragers van gedachten wisselt alsof-ie het over het weer heeft, In Amerika is dit een veel be keken show. Maar mijnheer Carson is niet op zijn achter hoofd gevallen, heeft een re putatie te verspelen en kan zich niet permitteren door een stokkend gesprek of zo af te gaan. Een heel legertje ar tiesten en technici staan ge reed om erin te springen voor het geval Carson op de wip komt te zitten Zodoende houdt het programma niveau en de kijkers maar denken, dat dit allemaal te danken is aan de persoonlijke gaven van voornoemde heer Carson, terwijl deze hoogstens als spits van een team fungeert De VARA kan zich die weelde liet permitteren, maar wenste voor het programma „Belle- vue" wel een radde pratereen gevatte man en een duivels kunstenaar bovendien, die het allemaal alleen moet plooien. De keus viel op Jan Blaaser, die even gemakkelijk praat met iedereen, omdat Jan maar één soort mensen kent en dat lijn alle mensen Tegen Jan was tevoren gezegd: „Het is de bedoeling gezellig te bab belen met de kunstenaars, die als gasten komen, maar in tussen moet de kijker inzicht krijgen in de betekenis van het werk van zo'n man. Neem iou Hugo Claus. Die heeft twee kanten Als man onder- straat tegenkomt, scheidt h\j zich niet duizenden mannen, die je op vallende auteurs de i landse taalgebied- En dat moet er natuurlijk uitkomen. Daar voor is nodig, dat je je sterk verdiept in het werk en de betekenis van deze auteur". Nu zal Jan best eens een Clausje lezen en hij zal ook best iets afweten van Claus' aandeel aan „Reconstructie", maar een man, die elke avond ergens in den lande voor een volle zaal slaat te gekscheren, heeft uiteraard geen (\jd om in literaire salons of leeszalen te vertoeven, waar Claus tot op het bot ontleed ivordt. Zo doende ging Jan in zijn laatste uitzending volgens de kritie ken veel te luchtig over kunst en cultuur heen, zonder dat een staf hem opving Had er maar een Bomannetje of een Victor van Vriesland geweest, dan zou het programma diepte gekregen hebben Dat schreef de kritiek- Regisseur Jan- Kees de Röoy liet weten, dat hij meer met de kijkers dan met de kritiek te maken wil hebben, maar ook dat hij het voorlopig nog eens met Jan Blaaser wil proberen. Dat moet jolige Jan in de oren klinken als een scholier die voorwaardelijk is overgegaan. ouder worden en ouderdom. 21.00 Klassieke en moderne kamermuziek (opn). 21.30 Dins dagavondtheater: Urbl et Orbi, hoorspel. 22.25 Ovetweging. 22.30 Nieuws. 22.40 De zingende Kerk. muzikale lezing. 23.00 Kon tekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: Lichte grammo- 3.55 Ligging van de zeeschepen. WOENSDAG HILVERSUM I chtendyviuiici-nf ;o: Lichte grammofoonmuziek. 10.50 de kleuters 11.00 Nieuws. 11.02 Voor touw. 11.40 Stereo: Semi-klassieke ka- nuziek (gr). 12.00 Stereo: Pianorecital: voorlichting: sai 17.05-18.00 Toppoppolegy: Hitpara BELGIE 324 m (Nederlar (12.40-12.48 Weerbericht. schippers.) 12.55 I lorzang. (15.00 Nieuw; In PIEP IS VIES LEIDEN Het Nederlands Studen ten Orkest (NSO) start half januari met zijn 18de tournee langs elf Neder landse plaatsen. Ruim 70 studenten, af komstig uit alle universiteitssteden zul len eerst enige tijd in Bergen (N.-H.) gaan repeteren. De plaatsen en de data van de uit voeringen zijn: Bergen 15 januari, Zwolle 16 januari, Hengelo 19 januari, Groningen 20 januari, Rotterdam 21 ja nuari, Maastricht 22 januari, Den Haag 29 januari en Amsterdam 30 januari. Onder leiding van Jan Brassen speelt het NSO werken van Jan van Dijk, Mo zart en Beethoven. Soliste in het piano concert in es, kv 449, van Mozart, is Jet Röling. De opbrengst van de con- certen komt weer ten goede aan het Nederlands studentensanatorium (NSS) en het University Assistance Fund (UAF). De ruimtepiep klinkt ons nog na in de oren na de maanlandingen. In Amerika is men er al langer mee vertrouwd. Heel wat uitzendingen zitten daar dag in dag uit vol met piepen. Men heeft daar naar het middel van de piep gegrepen om vieze woorden in de tekst te overstemmen. Er bestaat censuur op de programma's in Amerika, maar het leven gaat door en een leeg scherm als een programma is afgekeurd vinden de Amerikanen ook maar niets. Zoveel kijkfen die Amerikanen toch niet, dat ze er slecht van zouden worden, maar je hebt zo'n ding niet in huis om hem uit te laten. Daarom verschijnt rijp en groen op het scherm en als het te gortig wordt, drukt de ruimtepiep een vies of verkeerd gevallen woord de ether uit. Ook de opgewonden live-presentatoren laten wel eens een woordje teveel schieten. De Amerikaanse kijker weet: piep is vies en hü kijkt pas op als er aan het piepen geen einde meer komt. Tien tegen een. dat er dan een presentator heel erg boos geworden is. Zou je eigenlijk die piepen eens moeten tellen in de Spaanse Brabander van de TROS, die ongekuist de ether ingaat. Om maar niet te spreken van Piep Gerard. Piep Kornclis, Piep van 't Reve Piep Piep FLINKE FEORIS Hoe wordt er naar Floris geke ken? Men heeft dat opinie-onder- zoeksgewijs uitgevist en vastge steld, dat er door 90 pet. van de kinderen tussen 7 en 12 jaar naar gekeken wordt. Van het 12e tot het 17e jaar wordt dat ineens een stuk minder. Maar boven de 18 stijgt het aantal kijkers weer snel. Nie mand weet hoe dit te verklaren is, al kijken uiteraard veel ouders met hun kinderen mee. Een jon getje. dat een brief aan de VARA schreef, gaf de oplossing: „Dat komt, omdat mijn zuster van 18 altijd vooraan zit bij Floris. Zij houdt van Floris de Flinkerd." Nieuwe naam voor Ned. Onderwijsfilm DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari a.s. zal de Stichting Neder landse Onderwijsfilm haar werkzaam heden voortzetten onder de nieuwe naam. ..Stichting Nederlands Instituut voor audio-visuele Media voor het onder wijs NI AM). Het bestuur van de stich ting heeft enige tijd geleden besloten tot deze naams- en daarmee gepaard gaande statutenwijziging over te gaan. teneinde deze meer aan te passen aan de activiteiten die de N O.F. in het na bije verleden meer en meer in de prak tijk is gaan ontwikkelen. In de loop van de laatste vijf jaar heeft de N.O.F. zich niet alleen bezig gehouden met de pro duktie en verspreiding van geluidsban den, grammofoonplaten, geluidsdiase ries. t.v.-programma's e.d., maar ook werden er vooral met betrekking tot de voorlichting aan de scholen over het ta- lenprakticum, de 88 mm film, de over headprojector en praktisch alle andere momenteel voorhanden zijnde hard- en software grote activiteiten ontwikkeld. Prins Claus zal op woensdag 7 januari de gala-première bijwonen van de Weense IJsrevue in de Margriethal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Deze première wordt gegeven ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van het Nationaal Katholiek Vakverbond. VPRO ZAG REGELING OVER HET HOOFD Marx Brothers eind januari op het scherm HILVERSUM. De voor nieuwjaars avond geplande VPRO-uitzending van de Marx Brothersfilm „Duck Soup" komt te vervallen. De VPRO heeft, de regeling, niet meer dan één film op één net in de week uit te zenden, over het hoofd gezien. „Duck Soup" zal nu eind januari worden uitgezonden als eerste m een reeks van vier films met de Marx Brothers. De titels van de-ze, alle voor Paramount vervaardigde, films zijn: „The Cocoenuts" (1929), „Monkey Business" (1931), „Horse Feathers" (1932) en „Duck Soup" (1933). Het VPRO-programma voor nieuw jaarsavond komt er nu als volgt uit te zien: 19.04 Zendtijd; 20.00 NOS- journaal; 20.21 Het jaar 1969 in beeld; 21.30 The Untouchables: 22.45 NOS- joumaal. Vanavond op t.v.Pro-sport Josef Hromadka overleden PRAAG (AFP) De Tsjecho-Slowaak- se theoloog Josef Hromadka, die aan het hoofd stond van de naar Comenius ge noemde theologische faculteit in Praag, is op tweede kerstdag op 80-jarige leef tijd in de Tsjecho-Slowaakse hoofdstad overleden. Prof. Hromadka was voor zitter van de „christelijke conferentie voor de vrede". Hij heeft een belangrij ke rol gespeeld in de oecumenische be weging, en heeft geijverd voor de dia loog tussen christenen en marxisten. Edward Dmytryk heeft van „Het ein de van 't spel" een van de merkwaar digste romans van Graham Greene, een film gemaakt, die men als een interessante benadering van het ori gineel kan beschouwen. De geschie denis van wat op het eerste gezicht een gewone driehoeksverhouding lijkt, maar wat later tot een religieus avon tuur uitgroeit, is nu niet bepaald een voudig te verbeelden. De niet geheel geslaagde poging van Dmytryk is ech ter zeker belangwekkend genoeg, om aandacht te krijgen. (Nederland II 21.10—22.50) In een directe televisie-uitzending van uit „De Meerpaal" in Drontcn presen teert de A.V.R.O. vanavond in haar uitzending van „Pro Sport", een pro gramma van topsport en amusement, waarin tevens de bekendmaking van de sportman, sportvrouw, sportploeg en sportstad van het jaar 1969 is opgc- Wat de takken van sport, die in het televisieprogramma worden beoefend, betreft, ziet men een demonstratie in liet polsstok-hoogspringen tussen twee springers, die dit seizoen regelmatig boven meter zijn gekomen, te weten Kjell Isaksson uit Zweden (tweede bil de Europese atletiekkampioen- schappen in Athene) en de Duitser Wolfgang Reinhardt (tweede bij de Olympische Spelen van Tokio 1964). Voorts krijgt men voor het eerst een indoor-cyclecross op liet scherm. In deze op de wielerveldrit geïnspireer de individuele tijdrit komen aan de stuit de Italiaan Renato Longop we reldkampioen bij de professionals x in 1959, 1962, 1964, 1965 en 1967; de huidi ge wereldkampioen bij de professio nals, de Belg Eric de Vlaeminck, die. nadat hij enige tijd uitgeschakeld was wegens een gebroken slutelbeen, op zaterdag 20 december te Asse in Bel gië weer voor het eerst van start ging; de wereldkampioen bij de amateurs René de Clercq. eveneens uit België; en de Nederlandse renners Huub Ha ring (kampioen), Jan van Katwijk en Jos van der Vleuten. Tussendoor volgt de bekendmaking van de sportcory feeën 1969 door een groep journalisten en sportnotabelen. In deze uitzending, wordt het show-element verzorgd door liet dansorkest „The Skymasters" on der leiding van Sander Sprong. De presentatie is in handen van Dick van Rijn en Ruud ter Weijden. (Nederland I 21.10—'22.30) - (Van onze correspondent) HILVERSUM De NOS-radio besluit 1969 morgen met twee speciale pro gramma's, getiteld „Op reis met de tijd" en „De laatste uurtjes zijn voor u". Beide programma's worden uitge zonden via Hilversum 2 en worden ge presenteerd door Henk van Stipriaan. „Op reis met de tijd" is een program ma, dat bestaat uit elf rechtstreekse uit zendingen uit elf verschillende landen. De uitzendingen 'duren elk zes minuten. Zij worden uitgezonden tussen 12.57 en 23.03 uur, steeds van 3 minuten voor tot 3 minuten na elk heel uur. In elke afle vering wordt een korte karakteristiek gegeven van het land, waar op dat ogenblik het nieuwe jaar begint. Ver der is een impressie te horen van de oudej aars viering door de plaatselijke bevolking. Ook volgt de klokslag van 12 De meeste afleveringen worden ver zorgd door Nederlanders, die in het des betreffende land werkzaam zijn. Zij worden rechtstreeks in de uitzending betrokken en zullen vragen beantwoor den van de presentator in de studio in Hilversum. In plaatsen, waar geen Ne derlanders zijn gevestigd, heeft de NOS een beroep gedaan op Engelssprekende inwoners. Het „wereldomvattende" radioprogram ma heeft een wekenlange voorberei dingstijd gekost. Bijzondere medewer king bij het tot stand komen van de ra dioverbindingen krijgt de NOS van de intercontinentale telefoondienst van de PTT in Amsterdam. Onder meer wordt bij deze verbindin gen gebruik gemaakt van radiosta tions in Afrika en Azië, die als tussen stations fungeren. Enkele van deze sta tions, die normaal omstreeks de tijd van de uitzending niet in werking zijn, blij ven speciaal voor dit programma in de lucht. Het programma kon tot stand komen dank zij de medewerking van de KRO en de NCRV, die hebben toegestaan, dat voor de reeks NOS-uitzendingen hun programma wordt onderbroken. De produktie van „Op reis met de tijd" heeft George Tor. „De laatste uurtjes zijn voor u" wordt uitgezonden van 20.03 tot) 24.00 uur. on- Het gesprek, dat David Frost in zijn serie „Frost on Friday" heeft ge voerd met de Zuid-Afrikaanse chi rurg dr. Barnard wordt vanavond door de KRO-televisie uitgezonden. In het begin lijkt het onderhoud zich te ontwikkelen tol een interview zonder grote emotie. Wanneer Frost echter wantrouwend gaat informeren naar de reden waarom dr. Barnard de naam van zijn laatste donors bij hart transplantaties niet kent, ontstaat er een razendsnel spel van vraag en we dervraag, onschuldig lijkende indica ties en spitse interrupties. Frost neemt geen blad voor de mond. Barnard wijkt telkens handig uit. Wanneer Frost op Barnards verzoek niet de do nor, maar de patiënt als gesprekson derwerp neemt, spoedt zich de con versatie, ernstiger en minder ongedis ciplineerd naar het einde. (Nederland II 20.20—21.10) derbroken door „op reis met de tijd'' en om 22.30 uur door de nieuwsberich- De ten. Het is een verzoekplatenprogram- on' ma met wensen van speciaal die luis- teraars en luisteraarsters, die oude- ee jaarsavond moeten werken. Zij kunnen vo: telefonisch een plaat aanvragen. De te- lie lefoonnummers, die voor dit doel be- he> schikbaar zijn, zullen tijdens de uitzen- mj ding bekend worden gemaakt. Ik raüGB^ Br De kindermusical „Hip, hipper, hipst" door leerlingen van de Haagse Prof. A A. Anemaschool, gistermiddag in een r°3 NCRV-reportage geboden, was een "ai vertederend staaltje van amateurish- 0P' schc zelfwerkzaamheid. Dit zowel van ho' de jonge onderwijzer die (links en Pr'. rechts gappend) tekst en muziek ver- zorgde als van de uitvoerende leerlin- gen die er hard op gewerkt hadden. gei op de tij heb- mij dag Ali a fei- aai De opvoering zal het in een welwillen de zaal erg goed gedaan hebben. Zeis a op t.v. kwam het geval redelijk i K Maar de NCRV zou er goed aan ben gedaan om de hele cast ee of twee naar Hilversum te halen o len bij te schaven die bij t.v. ni maal duidelijker blijken dan e zaalopvoering. We doelen hiermee niet op het feit dat er soms onmogelijk vals gezongen werd. De maar wel op zaken die onder professio- teli neic supervisie er veel beter uit geko- het men zouden zijn. Kleinigheden als de het dodelijke ernst bijvoorbeeld waarmee zal de teksten gebracht werden. Deze leef- zo\ tijdsgroep kan (zie Oebele!) veel meer des spontaniteit suggeren. Jammer van Hip, hipper, hipst, 't Had nog veel aardiger kunnen zijn. jjal Achter het Nieuws was in de kerstda- gen naar Belfast getogen en bracht er e een nare reportage van mee van men-; F® sen die niet van goede wille zijn. Haal W1* is iets afschuwelijks. Maar als twee _e partijen elkaar haten „op christelijke nie basis" lijkt dat na tweeduizend jaar °°1 christendom iets ongelooflijks. €e" Raymond Bowers' „Spel en overspel" in de regie van Eimert Kruidhof riep herinneringen op aan de tijd dat deze VARA-regisseur werk van beter gehal- q6, te werd opgedragen. Het spelletje was afv op zich niet onaardig, maar wel een kee beetje mager. Met Anet Nieuwcnhuizen. Steye van Brandenberg en Allard van der Scheer was 't overigens sterk be- .r, ..Indisch ABC" was aan de oorlogsja- t0j ren toe. Het programma van Frank Dia- nul mand. Hans Jacobs en Jan Roelands pa[ bevatte veel autentiek (en onbekend! £cn filmmateriaal dat ons te duidelijkerjjk maakte waarom Nederl. destijds niet jT( graag met Soekarno c.s. in zee wilde. „Zo goed als nieuw", de serie van Capel, viel in de vierde aflevering redc-i jed lijk uit. Een kapitaal grapje vonden we de „Kunstgrepen-tune" die weerklonk A toen Freeks „kunstwerk" werd onthuld. d Voor het overige: Ton Capel heeft het. i Hij krijgt momenteel kans om bij elke j fout in „Zo goed als nieuw" door zelf- kritiek te leren en hij zal ongetwijfeld s in staat zijn om in de toekomst veel be ter t.v.-werk te leveren. Het is te ho-l pen dat de VARA hem daarbij zal wil-| len begeleiden. V»|

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2