98 SeCeidóeSotiAcmt Mild geprijsde? oudejaarsaanbiedingen 69 ir 95 98 1? 59 12? CLAUDE HELFFER gloednieuwe telefoonautomaat Interessant pianorecital 42 70 39 25 10-gulden- aanbieding 95 CERVELAATWORST GEBRADEN ROSBIEF. 100 gram 0.49 100 gram 0.98 BIEFSTUK250 gram 3.20 TARTAAR BIEFSTUK RUNDERLAPPEN KARBONADE 500 gram 3.98 500 gram 3.98 500 gram 3.48 l?s 12 Hollands welvaren TELEVISIE VANAVOND r, PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1969 Kritiek op de partijtop I ON GEREN V OORZITTER van de Ka- tholieke Volkspartij ir. Stienen heeft ditmaal het zwaartepunt van zijn kritiek verlegd ru.ar de partij bestuurlijke in stanties: Stienen vindt dat de KVP- bestuurders te veel organisatorisch den ken en politiek te weinig waard zijn- Met deze uitspraak wijst de voorzitter vaij de KVP-jongeren inderdaad op een zere plek, maar hij stelt de kwestie een voudiger voor dan ze is: er zijn in de KVI> verschillende mannen en vrouwen, die bereid zijn voor hun partij te werken, maar in politiek hebben ze óf te weinig inzicht óf te weinig prestige; er zijn anderen die wel bereid zijn politieke functies te bekleden, maar die weinig of geen ambitie hebben in het noodzakelijk organisatorische werk. Sinds jaren werkt de KVP wel met een bestuursraad (voor het organisato rische werk), maar de samenstelling van die raden dekt de bedoelingen lang niel altijd. En in het veel-tijd-vergende partij bestuur wordt noodgedwongen nog te veel op groepsbelangen gelet en ont breken voldoende figuren van formaat om de fr otie echt kritisch te kunnen volgen (anders dan incidenteel) en zijn erkend bekwame partijleden niet be- schikbaar omdat ze weinig tijd hebben en zich voor het organisatorisch deel van het bestuurswerk niet ambiëren iTYE betere toestand schept men niet dooi D meer Kamerleden in het partijbestuur te benoemen. Het bestuur moet los van de fractie blijven staan, omdat het mede tot zijn taak behoort namens de kiezers het fractiebeleid kritisch te volgen- Ir Stienen hoeft gelijk, wanneer hij dat „kriitasdh volgen" voor verbetering vaitbaar vindt. Men zM dan wat minder regionaal en wat minder groepsgebonden moeten denken, maar in de eerste plaats naar mannen en vrouwen zoeken, die door hun politieke hekwaamheid los van gewesten en groepen op vertrouwen kun- Maar de hoogste partijleiders moeten er ook rekening mee houden, dat partij bestuurders voor het organisatorische werk feeling en bereidheid moeten heb ben. Met name jongeren lopen nog wel eens gemakkelijk langs die kant van het vraagstuk heen; ze vinden dat de orga nisatorische klusjes maar door betaalde krachten moeten worden uitgevoerd, waarbij dan vergeten wordt erbij te ver tellen hoe de financiële problemen kunnen worden opgelost /AP de keeper beschouwd draait de bede kwestie weer om het contact tussen kiezers en gekozenen: zulke kiezers en gekozenen vinden we niet alleen in de volksvertegenwoordigende organen, maar ook in lichamen als partijraden en partij besturen. Er zijn meer bekwame mensen nodig om het politieke denkwerk te verrichten, maar dan liever niet als ten opzichte van andere partijleden in een soort van isole ment levende deskundigen; geen „ko ninginnen" naast troepen „werkbijen". Want dan. lost men in de KathaMeke Volkspartij slechts heit ene probleem op door het ander te scheppen. Gaan de KVP-jongeren ter versterking van de politieke kracht van hun partij actie voeren, dan hopen we dat ze ook aan dit risico aandacht zullen besteden. ADVERTENTIE HnmnMMMMi Welk vlot meisje wil onze bedienen en bovendien enig typewerk voor onze J redaktie verzorgen? Bel of schrijf dan nu aan 1 SfeCcidócSouAont PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 20935 Vragen naar de heer De Jong. ^iiiliaiiiwiirtiRPtiiyiii^tigiiiiiiii'iTTiniiiiii'.Lniiiiiiiiininhi'RHiiiiaiiiiiiiiirniiiiHflpniiiiiiii'iHiiiiinnHBunHiin i rii i-i:iin'.i.i,i,:i.lT'.,i,ii;iMtiiiiii!timihnriii'!i!iii?iiiiii ivi Het laatste Diligentiaconcert in 1969 werd sondagmiddag verzorgd door de Franse pianist Claude Helffer, een nog vrij jonge musicus die hier al eerder in bijzonder gunstige zin van zich deed epreken en dte vooral als vertolker van hedendaagse muziek een reputatie be- •it. Zijn naam spreekt de massa van dc concertgangers echter nog niet aan, ge tuige de maar heel matige opkomst. Het programma dat Helffer had sa mengesteld, was stellig heel interessant. Jammer genoeg had hij er helemaal geen Franse muziek in opgenomen en hoewel hij de Oostenrijkse rococo, de Dultae hoogromantiek, het dito expres sionisme en de op de Hongaarse folklore geënte dynamiek met veel begrip voor stijl en sfeer wist weer te geven, had men hem toch ook wel willen horen in de muziek die hem van nature tenslotte het beste ligt. Van Mozart had Helffer wel een van diens Parijse sonates gekozen, het intie me, levensblije stuk in F groot, K. 332, maar eerlijk gezegd is daar geen woord Frans bij. Helffer speelde de muziek van het Salzburgse genie licht, eenvoudig en helder zoals hij later op de middag in de sterk bewogen fantasie in C groot, opus 17 van Schumann het pathos van de ro mantische xwaarmoedigheid en opstan digheid voortreffelijk wist uit te beelden. Een enkele misslag, een pianistisch wat minder gelukkige dynamische climax zij hem van harte vergeven. Van de twee moderne composities van het programma hoort men Schönbergs Sechs kleine Stücke opus 19 maar heel zelden. Wat de noten betreft, zijn deze werkjes van maar negen tot zeventien maten elk niet bijzonder moeilijk. His torisch gezien moet men ze opvatten als protesten tegen de wijdlopigheid en de expansieve vormen tegen de dynamische grootspraak van de nabloei van de ro mantiek. Met welbewuste opzet komt deze muziek nergens boven het pianissimo uit, zij begeeft zich nergens buiten het midden van het toet senbord. Toch hebben de noten die uit de stilte op moeten klinken, een grote zeg gingskracht Helffer had daar een zuiver gevoel voor maar hij waagde het niet tussen de korte stukjes in te pauzeren en ze van elkaar te scheiden zoals dat hoort. Men kan daar wel begrip voor hebben want hij muziek van Schönberg, ook al dateert .die uit 1911, zijn toehoorders altijd wat onrustig en dat was ook nu het geval. Be grijpelijkerwijs wilde Helffer niet het ri sico lopen dat er tussen de nummertjes in te veel werd gehoest en gekucht zodat Uitbundig feest voor jarige Casals SAN JU AN, PUERTO RICO (AP) Op het verjaardagsfeest van de beroem de cellist Pablo Casals, die vandaag 9^ jaar wordt, zijn zoveel gasten ver schenen, dat het feest op straat werd voortgezet. Het feest werd gegeven door de vroe gere burgemeesteres van San Juan, Felisa Rincon de Gautier in haar huis in het. oude gedeelte van de stad. Casals is in Spanje geboren, maar hij h«;eft zich blijvend in Puerto Rico geves tigd, waar hij ieder jaar het Casals festival leidt. hij ze maar achter elkaar aan speelde. Jammer, want deze muziek van Schön berg is net als alle muziek van zijn leer ling en discipel Anton Webern „muziek van de stilte". Het andere moderne stuk kon beter te gen een stootje. Het was de sonate van Bela Bartók, geschreven in 1926. een fascinerend stuk dat begint met een al legro waarin een primitief geweld los barst, met een opvallende contrastwer king gevolgd door een geserreerd, sta tisch middendeel, waarna een op de Hon gaarse volksmuziek geïnspireerde, uit bundige finale als een bevrijding werkt. Helffer bleek heel goed te weten hoe hij deze Bartok diende aan te pakken, maar toch was het coloriet meer Frans dan Hongaars en met name de hier belangrijke onregelmatige accenten bij een stabiele blijvende metriek gingen de vertolker niet zo gemakkelijk af. Niette min: men hoorde vaardig en ertistiekver- antwoord pianospel in een interessant programma. Zonder een Beethoven-extra hebben de toehoorders de pianist nie ten gaan. Zaterdag was bij de KRO „Holiday on Ice" uiteraard gesneden t.v.-koek. We hebben er slechts een spaarzaam oog aan kunnen wagen omdat we nog steeds geen complete Dat-doet-dc- dcur-dicht-show van Kijk de Gooyer bij de AVRO hadden gezien. Die shows zijn bij onze collega's in bar slecht water gevallen. Wij kunnen al leen over de laatste aflevering spre ken en die viel ons bepaald niet tegen. Rijk-alleen is geen komiek van gro te klasse. Maar wat hij hier presteer de vonden we echt niet ondermaats. Bovendien had Johnny Kraaykamp een flink aandeel. Zijn klasse is enorm. Zelfs gezien het feit dat het hels-moeilijk lijkt te zijn om voor zijn talent passende teksten te vinden. Za terdag was hij dan ook weer op zijn best in passages waarin hij geen tekst had. Dan toonde hij zich een mime van groot gehalte. Voor het overige zag de show er re delijk uit en mocht ook het bijwerk er zijn. We zijn dan ook niet geneigd om Dat-doet-de-deur-dicht een onvol doende te geven. Maar misschien was het wel een uitschieter Zaterdag waren er ook twee „te la te" uitzendingen. De Brandpunt-re portage over Bankenbosch en AVRO's Nationale Rijtest. Met die reportage is Ad Langenbent al lang geleden be zig geweest. Het was een goed werk stuk dat afschrikwekkend werkte t.a.v. degenen die menen met een ste vige borrel-op nog wel achter het stuur te kunnen gaan zitten. Het zou aanbeveling verdiend hebben dit pro gramma vóór de kerst uit te zenden. De kerstdagen leverden n.l. een naar aantal verkeersdoden en -gewonden op. Hetzelfde geldt voor de rijtest. Aan trekkelijk programma dat boordevol levens-besparende tips zat. Ook die tips hadden we liever op het scherm gehad voor de abnormale kerstdruk te op de wegen een feit was. Gisteren was de VARA-hoofdscho- tel een dubbele Ironside. Iets om wee moedig. terug te denken aan de zon dagavonden dat de VARA kapitaal werk aan eigen produkties als „Mai- gret" op het scherm bracht. De NOS bracht „Rond Floris", een aardige, wellicht onthullende, repor tage over de verfilming van de suc cesvolle jeugdserie die tegelijk duur en onbetaalbaar was. Het was tevens een hommage aan de jonge regisseur Paul Verhoeven die van deze serie het succes maakte en die een nieuwe opdracht waard lijkt. Met het oog op de voor u toch al dure december maand brengt Vroom Dreesmann een aantal welkome aanbiedingen, die u voordelig het Nieuwe Jaar in laten gaan. Oók bij de NOS: Video. Eer tig interesêdrtt prbjramnia vc voor t.v.- medewerkers en t.v.-critïci. We gelo ven uiteraard in het nut van een kijk onderzoek. V?e vinden ook dat de re sultaten daarvan aan de paar hon derd belangstellenden bekend moe ten worden gemaakt. Maar dat kan per stencil gebeuren. Het lijkt ons onzinnig om er t.v.-tijd aan te beste den. We geloven dat de t.v.-kijker met dit programma niet gediend is. Wij kunnen dit niet bewijzen. Maar we dagen de Video-samenstellers uit tot publikatie van kijkdichtheid en waardering van dit programma. Me ning van onze lezers stellen we uiter aard zeer op prijs! Friso tarwebloem. Per zak a 1000 gram van 84 voor Venda slaolie. Per fles 0.75 liter nu Smyrna rozijnen. Pak a 500 gram van 1.10 voor Venda Eurobier in draagkarton van 12 flessen a 0.5 liter 6 liter). Van 5.25 voor Venda-up. 3/4-Literfles (geen statiegeld). Nu 3 flessen van 1.35 Zwan bierworstjes. Per pak a 4 stuks van 1.59 voor Venda toast mignon. Per pak a 30 stuks 36. Nu 2 voor Dr. Hammer vleessalade. Per bakje a 300 gram van 1.45 voor Dessertkaas assortie in 6 smaken. Bij aankoop van 10 guldei Champagne Mercier demi-sec. Een voortreffelijke champagne van het beroemde huis Mercier. Per fles van 13.95 voor Uit onze chocolaterie Victoria duchesse bonbons. Per 200 gram nu Meursing kaasdomino's. Per pak van 1.45 voor Bokkepootjes. Per-pak-a-200 gram N/a rv 99'Vóór Jomino Deze aanbiedingen zijn geldig t/m woensdag 31 december. VROOM DREESMANN uw prijsbewuste warenhuis LEIDEN- ALPHEN j Nederlands toneel bij NRT ROTTERDAM (ANP) Het „Nieuwe Rotterdams Toneel" introduceert januari/februari nieuwe Nederlandse toneelstukken geschreven door eigen acteurs Chiem van Houweninge, sinds noi ber als acteur aan het gezelschap ver bonden, zal op 31 januari in het Piccolo- theater in Rotterdam zijn éénakters „De laatste trein" en „Nummero 30048" re gisseren. Acteurs zijn: Cocki Boonstra. Jules Croiset (als gast) en Sacco van der Made. Op 28 februari vindt in de Rotterdam se Schouwburg de première plaats van: „Theodoor. een total loss", een avond vullend toneelstuk van Eric Schneider. In de regie van de auteur werken aan deze voorstelling mee: Lies Franken. Josephine van Gasteren (als gast), Enny Meunier en Liesbeth Struppert. Drie "Nederlanders naar Biennale Tokio GORKUM (ANP) Drie Nederlandse kunstenaars zijn uitgenodigd om deel te nemen aan de tiende Biennale, die in mei in Tokio van start gaat.. Het zijn Ger van Elk en Jan Dibbets uit Amsterdam en Marinus van de Boezem uit Gorkum Zij krijgen in het Metropolitan Mu seum of Modern Art ieder een zaal van circa 100 vierkante meter tot hun be schikking. Was het bij biënnales de ge woonte dat per land een of meer kunste naars werden uitgenodigd, ditmaal heeft men de invitaties afgestemd op de meri tes van het werk dat kunstenaars in de gehele wereld produceren. In totaal leve ren 30 kunstenaars een bijdrage aan deze tentoonstelling, die na Tokio ook nog andere steden in Japan zal aandoen. De deelnemers zijn geheel vrij in het inzen den van werk. Er wordt niet geballot- teerd. De drie Nederlanders hebben enkele weken geleden een gesprek ge had met Yusuke Nakahara, een kunst criticus, die een groot aandeel heeft in de organisatie van deze Biennale. Vanavond op t.v. Zo goed als nieuw... Anton Geesink zakt door een van da „koopjes" van autohandelaar Rinus in „Zo goed als nieuw". (Nederland II, 22-2022.45). In De Vaart. Vaartweg 163. Hilversum, exposeert van 9 januari tol 15 februa ri Ans Wortel werken, ontstaan in de jaren 1955—1970 onder de naam „Ben ik veranderd? Veranderen wij?" Te vens worden objecten geëxposeerd van Antje IJpelaar. De Amerikaanse pianiste Gilda Mühl- bauer maakt haar eerste Europese concerttournee waarbij zij wordt bege leid door de Noorse pianist Robert Levin. Op dinsdag 13 januari geeft zij een recital in Diligentia. Op haar pro gramma staan werken van Schubert, Beethoven, Bach, Sibelius en De Sa- RADIO: NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VARA: 19.07 uur: Coronation Street 19.30 uur: Opmaat, muziek 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur Achter het nieuws 20.45 uur: Spel en overspel, 21.30 uur: Indisch ABC 22.20 uur: Zo goed als nieuw 22.45 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.40 uur: Alleen op weg 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Please sir 20.45 uur: Hollands welvaren, documentaire 21.25 uur: Tweekamp ,quiz 21.50 uur: Hier en nu 22.15 uur: In deze laatste dagen, dagsluiting 22.20 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen k" NEDERLAND I KRO •15.00 uur: De toverfles 15.08 uur: Knotse reuzenrally 15.27 uur: De groeispuit 15.35 uur: De klaagzang van de coyote 16.20 uur: De radioboodschap De mei aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. door een vonden 376 kinderen de dood in hel verkeer. Per jaar verdrinken meer dan 200 kinderen. Veel babies komen door verstikking om het leven. En dan eisen de ongelukken om en in huis een groot aantal dodelijke ongelukken. Wie de vraag stelt of dit alles niet te voorkomen is. probeert een antwoord te vinden. In ons Jand zijn al vele in stanties en verenigingen die zich al vele jaren met dit afschuwelijke pro bleem bezighouden. In de NCR V-serie „Hollands welvaren" wordt vanavond in de tweede afleve ring aandacht gevraagd voor de geva ren die kinderen bedreigen. „Holands welvaren" houdt zich ditmaal ook bezig met de eet- en anoepgewoonten van veel kinderen, die daardoor „kinderen van rekening" dreigen te worden. (Nederland U, MUft tot ai.tt uur). j grammo/oonmuziek. 20.25 'op~ praatje. 20.30 Stereo: Ludwlg va stige uitzending. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammofoonmuzlek. 19.00 Nieuws, weerbericht en actualiteiten. 19.40 Romantische muziek. 20.00 Operakroniek. 22.00 Nieuws, berichten en culturele kroniek. DINSDAG HILVERSUM 1 AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochlendgymna; lot Redding van schipbreukeling» Jazz uit het historisch archiet. Nederlandse componistenpor- Rontgen (1855-1932). 16.00 Inleiding tot muziekbegrip. HILVERSUM tViJ van het land; 12.26 Mededel and- en tuinbouw; 12.30 Nieuws teilen: 13.00-13.05 Raden ma; 14.00 Concillepostbi :a: licht gevarieen uziekprogran drc middagmag HILVERSUM I iziek (gr). (7.30 1 muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8.32" Voor°°de hulsvrouw. (9.00 Gymnastiek voor de huis- lezing. 10.15 Stereo: Opera-a -auetten (gr). 11.00 Nieuws. 11.02 stei Operette-aria's (gr). 11.30 Voor de ziek ca. 11.35 Mededelingen. KRO: 12.00 Stei vs, weerbericht en mededelingen. Generaal in Indonesië gearresteerd C Hie LEI DJAKARTA Zaterdag is generaa majoor Soeadi, gouverneur van h Lj0{ defensie-instituut, in Djakarta, gearres teerd. De aanhouding zou verband ho. jja'( den met het gemelde streven van r groep hoge officieren oud-president So Jj" karno weer aan de macht te brengen. gtrj

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2