KVP-jongeren willen gesprek met Partij van de Arbeid g rum gluur? grog Kritiek op kabinet ingeslikt Keuze moet volgen uit vergelijking programma s Nederland Hanoi slaat nieuw ruilvoorstel van Ross Perot af Pankow: Bonn moet los van Westen Hansen- Gasexplosie in België eist 17 gewonden Fokker F-27 in zee gestort pessimistisch over 1970 Vliegtuigen naar Moskou Dader van aanslag op Israëlische ambassade naar Libië Pater Gamo tot drie jaar veroordeeld PAGINA 10 DE LE1DSE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1969 250g 2.08 (Van een onzer verslaggevers) 1 BREDA De KVP-jongeren zijn in meerderheid van mening, dat er een ge sprek moet komen tussen de KVP en de PvdA om voorwaarden te scheppen voor «en reële politieke keus bij de komende "Tweede-Kamerverkiezingen. Zij hebben dat uitgedrukt in een motie, die op de tweede dag van him tweedaags congres >op Bouvigne in Breda is aangenomen. Een motie die tot hevige discussies leidde. In eerste lezing riep de motie, die was ingediend door hoofdbestuurslid Koen Winters, oppositie op. doordat men er een knieval van de PvdA in zag. Toen in tweede lezing de PvdA duide lijk werd aangewezen als de partij die ..volhardt in starre afwijzing" was er enkel nog verzet van een groepje, dat weigerde „onze identiteit te veranderen ten gunste van linkse elementen" en dat de voorkeur gaf aan samenwerking met de VVD. Deze beide verlangens waren neergelegd in moties, waarvan de eer ste verworpen en de tweede ingetrokken I Overigens had voorzitter ir. Jac. Stie- inen het punt van de samenwerking za terdag al aangeroerd in zijn openingsre de van het congres. Hij wees daarbij te rug naar de tien eisen, die de jongeren I op de jongste partijraad in Tilburg heb- i ben geformuleerd en waarin onder an- I dere stond, dat de drie christelijke par tijen niet de keus op de VVD laten vallen, indien door programmavergelij- I king voor PvdA en-of D '66 zou moeten I worden gekozen en die de samenwerking zouden weigeren. Jac Stienen preciseer de dat nu als volgt: „Primair moet de j keuze volgen uit de programmaverge- lijking. Daarbij is het niet uitgesloten, i dat de keuze op de WD valt, ofschoon wij die kans zeer klein achten. Speciaal waar het gaat om de sociaal-economi sche politiek, zouden er wel eens on overkomelijke verschillen kunnen zijn. I Als dat zo is, dan moeten we niet met het argument van de regeerbaarheid van Nederland de VVD kiezen. Ik geloof dat j we dan ongebonden de verkiezingen 1 moeten ingaan, waarbij we duidelijk de PvdA aan de kaak moeten stellen als de partij die de regeerbaarheid van het j land in gevaar brengt. Mocht dan na de I verkiezing geen regering te vormen zijn, dan zouden opnieuw verkiezingen uitge schreven moeten worden, waarbij de KVP, dan pas, het argument van de re geerbaarheid een hogere prioriteit mag geven bij het kiezen van de partners". Volgens de aanvankelijke bedoeling van Jac Stienen zou de onvrede met het huidige regeringsbeleid ook nog op an- dere wijze in zijn rede tot uitdrukking zijn gekomen dan door deze, op de toe- j komst gebaseerde passage. Hij had na melijk in zijn tekst, die tevoren ver spreid was, een stuk vorstelijke kritiek op de huidige regering ingebouwd, waar in hij onder andere signaleerde, „dat I bepaalde personen in het kabinet, af- i gezien van hun politieke inhoud, totaal I incapabel zijn". I Voorts had hij willen wijzen op de be- lofte van premier De Jong. aan het be gin van deze izttingsperiode om minis ters die niet zouden voldoen, indien no dig te vervangen. „Dat is niet klaar ge komen", stond er in de oorspronkelijke rede. Blijkbaar onder druk van sommi gen in het bestuur van de KVP heeft hij deze malse kluif in het politieke diep vriesvak gelegd en de kritiek niet uitge sproken. Dit dan weer tot ongenoegen van een deel van de KVP-jongeren, die met de seniorendruk niet zo bijster in genomen waren. Overigens zou de nu onuitgesproken kritiek van Jac Stienen wel diagonaal ge staan hebben tegenover de verdediging van het kabinet, even later door minis ter G. H. Veringa. Die had zich be reid verklaard om een algemene inlei ding te houden over het thema van dit congres, democratie. Daarbij stelde hij onder andere dat het aanvaarden van tempoverschil als onderlinge toleran tie in de démocratie moet zijn inge bouwd. „We kunnen wel veel in Neder land", zei hij, „maar niet alles in kor te tijd. Daarom mag een minister niet het tempo bepalen van de hele re gering. Voor het beleid is het kabinet als zodanig verantwoordelijk". (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Spoedig begin verwacht ran gesprek Warschau Van onze correspondent BONN Oost-üuitsland heert via Neues Deutschland min of meer geëist dat West-Duitsland zich moet losmaken van de Westerse alliantie om tot betrek kingen met Oost-Duitslaiul te kunnen ko- Rumor streeft naar herstel centrum-links ROME (AFP) De christen-democra tische minderheidsregering in Italië onder Mariano Rumor heeft gisteren op de andere partüen van centrum-links een j nieuw beroep gedaan, de coalitie te her stellen. Het overleg daartoe zal nu op 5 januari worden gevoerd. (Bij uwslijter/wijnhau Het gaat om de christen-democraten, die 265 van de 630 zetels in het Huis van Afgevaardigden bezet, de linkse socialis tische partij met 62 zetels, de gematigde socialistische eenheidspartij met 29 zetels en de rechts van de christen-democraten staande republikeinse partij met negen 1 zetelSi Neues Deutschland zei, dat de in- standhouding van de geallieerde ver antwoording voor geheel Duitsland een breuk van de overeenkomst van Pots dam inhoudt en daarom niet rechtsgel dig kan zijn. Ondanks de koude wind, die uit Oost- Bei lijn blaast, is bondskanselier Brandt niettemin vastbesloten om onderhande lingen met de Oostduitsers te openen. Dit weekend legde hij er tijdens een ra diointerview de nadruk op, dat enige overeenkomsten met Oost-Berlijn even veel geldigheid in het internationale recht zou hebben als verdragen die met andere landen aangegaan werden. Brandt maakte verder bekend, dat Po len voorgesteld heeft de besprekingen tussen West-Duitsland en Polen in de tweede helft van januari te laten begin nen. Zeven dagen geleden heeft het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Bomi een nota van de Poolse regering ont vangen waarin Polen zegt toe te stem men in het Westdultse aanbod om be- iprekingen te beginnen. (Van onze correspondent) j BRUSSEL Bij een brand, gevolgd door een aardgasontploffing, zaterdag nacht, zijn in Oostende 17 personen ge wond geraakt; een flatgebouw van acht verdiepingen werd zwaar beschadigd. Ze ven van de gewonden zijn brandweer mannen. De schade is zeer groot. Het is het vierde zware ongeval met aard gas, dat België kent tijdens de voorbije maanden. De brand in het flatgebouw aan ae Oostendse Leopold II-laan ontstond door een voorlopig onbekende oorzaak in de kelder. Minuten na het alarm, zaterdag om 11 uur 's avonds, was de brandweer ter plaatse. Door de brand was een gasleiding ge smolten: op het ogenblik dat de brand weerlieden de kelder binnenkwamen, klonk er een hevige ontploffing. Gas dat zich in de liftkoker had ver spreid, ontplofte mee: op de bovenste verdieping van het gebouw ontstond brand. Op de andere verdiepingen wer- j den alle vensters aan scherven geblazen. In de woningen werd zeer veel schade aangericht. KOPENHAGEN (Ritzau/ANP) Een instructeur van de Fokkerfabrieken, de 53-jarige G. Burger, is zaterdag licht ge wond geraakt (oen een Fokker F-27 Friendship nabij het Deense vliegveld Roenne in zee stortte. Het toestel, dat verkocht was aan de nieuw opgerichte luchtvaartmaatschappij „Maersk Air Company" maakte vanaf 't eiland Bornholm, ten zuiden van Zwe den, een oefenvlucht, Ook de andere in zittenden, drie Deense piloten, zijn in 'n ziekenhuis opgenomen. Het verongelukte toestel, een schroef turbinevliegtuig, was acht dagen geleden, als tweede van een drietal, door de Fokkerfabrieken aan aMaereJs" Afgtlawdi PARIJS (Reuter) In Nederland is de meerderheid pessimistisch gestemd over de internationale toestand in 1970 aldus een opiniepeiling van het Franse weekblad „1' Express". Aan mensen van verschillende nationa liteiten was gevraagd, of zij in het ko mende jaar grote internationale conflic ten verwachtten. Het meest optimistisch bleken de Westduitsers te zijn, terwijl de Israëliërs de toekomst het somberst in zagen. In Frankrijk en Zweden hadden de de optimisten de overhand. In landen als Canada, Engeland en India waren dat de pessimisten. In Spanje had de meer derheid geen mening. Toch vulkanisme op de maan BOSTON (AFP) Uit de stukken maanbodem die door de ruimtevaarders van de Apollo-12 naar de aarde zijn ge bracht heeft men afgeleid dat de maan een periode van' vulkanische activiteit heeft gekend, ofwel aan intense hitte blootgesteld is geweest. Dat heeft het hoofd van bet laboratorium voor geo- chemie van het ruimtevaartcentrum te Houston, Robin Brett, meegedeeld. Een van de boormonsters die Charles Conrad en Alan Bean genomen hebben erschilt hemelsbreed met die van Arm- -trong en Aldrin, en kan niet onstaan zijn door inslag van meteorieten. De leeftijd wordt geschat op 1,7 tot 2,7 mil- j jard jaar, dus veel jonger dan die van j de Apollo-11, die 3 tot 4 miljard jaar oud zijn. Brett meent dat de maan geen dood lichaam was toen de Oceaan der Stormen gevormd werd. Op deze plaats moeten zich nog veranderingen hebben voorgedaan nadat de Zee der Rust, waar de Apollo-11 landde, gevormd was. Het is nog een raadsel waarom de I chemische samenstelling van het ..maan- zand" zoveel anders is als die van de i stenen uit hetzelfde gebied, de Oceaan der Stormen. Misschien is het stof, dat over een veej grote,, oppervlak van de maan is verspreid, de vertegenwoordi ger van de ware samenstelling van de n, aldus Brett. Geen hoop meer voor vermisten Badger State HONOLOELOE (AFP) Er is geen hoop meer de twintig vermiste opvaren den van het Amerikaanse munitieschip Badger State, dat vrijdag in de Stille Oceaan is ontploft, levend aan te tref fen. In de zeer woelige zee heeft men een vijf lijken zien drijven, waarvan er een is opgepikt. Veertien opvarenden hebben zich kunnen redden. Het «chip BANGKOK (AP) Noord-Vietnam heeft een voorstel afgewezen om Ame rikaanse krijgsgevangenen vrij te laten in ruil voor het herbouwen van scholen, ziekenhuizen en andere gebouwen die door Amerikaanse bombardementen zijn vernietigd, zo heeft de Texaanse miljo nair H. Ross Perot gisteren gezegd. Perot zei dat hij dit aanbod vorige week heeft gedaan in gesprekken met Noordvietnamese ambassadefunctiona rissen in de Laotiaanse hoofdstad Vien- De 39-jarige Perot, een computermag naat uit Dallas, verklaarde tegenover journalisten in Bangkok dat de Noord- vietnamezen zijn voorstellen botweg had den afgewezen, net zoals zij hem hadden geweigerd met twee vliegtuigen vol kerst cadeautjes naar Hanoi te komen. Perot zei ook dat hij en leden van zijn organisatie toestemming hadden gekre gen van de regering in Saigon om een I reis te maken langs gevangenkampen in DEN HAAG (ANP) De Arabische jongen (Ali El Altar Taysir), die op 8 september j.I. met een handgranaat een mislukte aanslag pleegde op de Israëli sche ambassade in Den Haag, is zater dagmiddag om kwart voor één per vlieg tuig van Schiphol naar Libië vertrokken in gezelschap van een functionaris van de Libische ambassade te Brussel. De Libische regering had enige tijd geleden in Den Haag meegedeeld zich over de jongen te willen ontfermen even tueel met de nodige garanties. De 16- jarige jongen, die de Jordaanse natio naliteit bezit, had zelf ook voorkeur voor vertrek naar Libië. Dat was de reden dat hij op het KLM-vliegtuig naar Tri poli is gezet, nadat het arrest van het gerechtshof in Den Haag waarbij de jongen vorige week vrijdag tot drie maanden tuchtschool met aftrek van preventieve hechtenis werd veroordeeld ki kracht van gewijsde was gegaan. Zuid-Vietnam en gesprekken te voert met Noordvietnamese krijgsgevangene Bij zijn bezoeken aan Noord vie tname$ krijgsgevangenen, wilde Perot brieve- bezorgen van hun families in Noord-Vie nam en geschenken voor de mannen mt terug brengen, als de NoordvietnameS» regering hem dat toestaat. Noord-Vietnam heeft Perot en zijn oj ganisatie er herhaaldelijk van beschu! digd dat hij de „aggressieve politiek vdj Nixon in Vietnam steunt". Perot wil aan boord van een van zij gecharterde vliegtuigen naar Moskc gaan; hij heeft toegegeven aan de Noon F MADRID (AFP-Reuter) taire rechtbank in Madrid heeft progressieve priester Mariano veroordeeld tot een gevangenisstraf drie jaar omdat hij in januari jaar in een preek kritiek had gele' op de staat van beleg, die op 24 janus door Franco in verband met onrust der de studenten en de arbeiders afgekondigd. De priester werd ook schuldig bevo hj den aan het in bezit hebben van petiti eB tegen de regering van Baskische prie?*g_ ters. Het proces heeft negen dagen duurd en werd achter gesloten deur gevoerd. Tijdens het proces kwam 1 op 18 december tot botsingen tuss aanhangers van pater Gamo en van een rechtse fanatieke groep, zich „guerrilla's van Christus de konin noemt. De veroordeelde priester zijn straf ondergaan in de gevangei van Zamora, waar alleen priesters z' ondergebracht. Volgens het concords van 1953 met het Vaticaan mogen prie 1', ters niet in dezelfde gevangenis zitt. t( als veroordeelde leken. Zes kinderen omgekomen doof' gasverstikking GENT (AFP) De zes kinderen n gezin in Gent zijn in een kam® grenzend aan het café van de echtgff noot, door gasverstikking omgekomsi Er was gas uit de leiding ontsnapt. I kinderen varieerden in leeftijd tot elf jaar.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 14