~Pro-PAKker Wouter Kuyper van Democraten '66: HET PAK IS EEN SYSTEEM DAT HET WAARD IS UITGEPROBEERD TE WORDEN Provadya? gaat Leidse smulpaap confronteren met de hongersnood VROEGE ROMANTIEK IN DE LAKENHAL Vu komen tegenstellingen duidelijk in het licht SCHILDER-ACTEUR JOHANNES JELGERHUIS RIENKSZOON INCASSEERDER 3)e£cklóeSoti/tont WOENSDAG 24 DECEMBER DE LEIDSE COURANT auduag start onze studsredac- teur Jan Lenne do regelmatig in onze kolommen terugkerende ru briek KAAKTEN OI' TAFEL, DE RAAD IS TROEK; een ru briek, waarin velen, «lie bij de gemeenteraadsverkiezingen van juni 1970 een rol gaan spelen, aan het woord zullen komen. Hij begint de rubriek met een interview met de heer W(outer) Kuyper, voorzitter van D'(>6 af deling Leiden. De heer Kuyper is gehuwd, 35 jaar, sinds 1940 Oegstgeestenaar, maar sindH'60 in Leiden woonaehtig. Zyn mi«l- delbare schoolopleiding genoot hij aan het Stedelijk Gymnasium, waarna hij aan de Technische Hogeschool in Delft bouwkunde studeerde. Op het ogenblik is hij werkzaam bij «Ie T.IL Voordat architect Kuyper zich in '66 aan sloot bij de Demoeraten van Hans van Mierlo, voelde hij zich aangetrokken tol de linkervleu gel van de VVD. Net terug van een schaatstocht ontving Wouter Kuyper mij in zijn kleine, kleurrijke woning op de tweede ver dieping van een perceel aan de Kloksteeg. Hij leek mij op het eerste gezicht een ietwat introverte man, maar naar mate het gesprek vorderde viel dat alleszins mee en gaf hij openlijk zijn mening op de politieke constellatie zoals we die op het ogenblik in Leiden kennen en zoals die mogelijk gaat worden. Naar het zich laat aanzien worden partijen in de ogen van de kiezer teeds minder belangrijk en kijkt hij teeds meer uit naar de sterke man het politieke gezelschap. K.: „Natuurlijk, een persoonlijk- d is verdraaid belangrijk in de po- ek, maar het gaat toch voorname- om programma's". - Vele kiezers zeggen: De program- ran de partijen lijken zoveel op Ikaar. „Dat kan wel zijn, maar het oort bij zijn staatsburgerschap dat hij e programma's van de diverse par ijen goed bestudeert." - Zeker In de verkiezingstijd betwis- pn de confessionelen de partijen, die Ideologische basis hebben, het estaansrecht. V. K.: „Dwaasheid. Een" confessionele artij wordt bijeengehouden door een element, dat niets met politiek te maken heeft. Neem de KVP. Daar zit- uiterst rechtse figuren in als Rom- me en Schmelzer, maar ook linkse jon gens. Wat houdt ze bijeen? De gods dienst. Maar godsdienst heeft geen richtlijnen voor politiek handelen." - Voor de confessionelen is het evau- elie de basis. V. K.: ,.Ja, akkoord. Maar u weet ook -el, dat het evangelie op honderd en én manier geïnterpreteerd kan wor- en. In zedelijke kwesties zal het evan- elie misschien meestal wel een ant- oord geven, maar in politieke kwes- es zeker niet." - D '66 ls toegetreden tot het Pro- ressief Akkoord met zeven tegen zes V. K.: „Nou. en? De leerplichtwet is 50 tegen 49 stemmen aangeno- en niemand heeft er ooit spijt van ehad." - Bij de stemverklaring voor de jigenlijke stemming was een kleine, aeerderheid, dacht ik, tegen. U on- oom lerbrak toen voor een kwartiertje de ie op rrKadering' Waarom? ioch-'W- K.: „We hadden de indruk, dat de ingenlaak nog niet bij iedereen duidelijk epoolfcas overgekomen en daarom gingen mgenfre nog eens met ieder lid afzonderlijk praten. Met het gewenste resultaat." Aanvankelijk was u ook niet voor het PAK. W. K.: „Dat klopt. Pas in de commis sie van overleg heb ik begrepen wat de interpretaties waren van het drukwerk van de andere partyen. Ik kwam er ook achter, dat de figuren die het PAK-programma gaan uitvoeren nie precies dezelfde mensen zijn die lo'. nu toe in die partijen 'L voor het zeg gen hadden. Dat'geldt natuurlijk niet voor de PPR en PSP. maar met name voor de PvdA. De lieden van de PvdA, die tot nu toe als de behoudende vleu gel regeerden, gaan verdwijnen. Die houden een beetje te krampachtig vast aan hetgeen ze verworven heo- ben. Ze zien niet in, dat je als partij je doelstellingen moet veranderen wanneer je eenmaal hetgeen je voo:- ogen stond verworven hebt. Er gaan in de nabije toekomst grotere tegen stellingen spelen dan de sociale tegen stelling." Welke? W. K.„Je kunt er van op aan, dat binnen 'twee generaties de sociale te genstelling hier volkomen verdwenen is. Het verschil: ontwikkelde - onder ontwikkelde landen daarentegen wordt steeds groter. En op nationaal niveau wordt bijvoorbeeld het onderwijs steeds belangrijker. Daarom is het ondervijs ook zo n belangrijk punt in het I\AK- programma." Zitten er In het PAK-programma ook specifieke D'66-wensen? W. K.: „Het samenstellen van 't PAK- programma is een kwestie van geven en nemen geweest. De PSP bijvoor beeld had oorspronkelijk zeer vérgaan de kreten over het grond- en woning- bezit op het programma staan. Wij daarentegen willen weer, dat de huren van verbeterde huizen aangepast wor den. Ik ben persoonlijk een groot voor stander voor een vrij marktmechanis me en dus ook voor individuele huur subsidies." U bent het dus niet eens met die KVP-wethouders, die in de toekomst naast het individuele huursubsidiebe- leid ook een andere vergaande subsi dieregeling willen? standers in haar gelederen «Ie ver- W. K.: „Ja., zonder meer. We zijn al mensen aan het polsen. Ik verwacht dat we half januari met de groslijst uitkomen." LEIDEN Water en brood. De jongerenbeweging Provadya gaat op Krijgi elke PAK-partij één wethoii- Tweede Kerstdag de traditionele Kerstsfeer radicaal doorbreken, zo wij reeds meldden. In plaats van kalkoen en kip, nu dus een water- en broodmaaltijd, welke genuttigd zal worden in de sociëteitslokalen van Vormingscentrum „Troef" aan de Hogewoerd. Deelname aan deze „protest-snack" vereist een bedrag van f 3.dat regelrecht in de pot van het Biafra Comité Leiden verdwijnten dus in goede handen valt. K „Daar wordt pas na de verkie- ngen over gepraat. Dan pas kunnen e ook bekijken wie de meest geschik- kandidaten heeft." hef mlaiiks in W. K.: „Daar ben ik op tegen. En dat moet zeker niet via Sociale Zaken lo pen, want dan wordt dat voor Leiden een onoverkomelijk probleem en wordt het tekort nog groter. Het zou iets anders zijn, wanneer er een landelijk huursubsidie-budget zou komen." De roemruchte wethoudersclausule in de PAK-overeenkomst komt zeker niet bij D '66 vandaan W. K.: „Nee, bepaald niet. Toch heb ben we ermee ingestemd. Het is nood zakelijk voor Leiden." Het hoofdbestuur «Iruk op u uit om He D '66 oefent Er W. K „Neen, besli: druk geweest van 't xegionale bestuur. Maar dat komt hoofdzakelijk, omdat het niet doordrongen is van de Leidse moeilijkheden. Volgens mij is er in het verleden op elk niveau te weinig aandacht aan besteed om die speci fiek Leidse moeilijkheden in Den Haag kenbaar te maken. Was dat wel het geval geweest, dan had men ook in Den Haag veel meer begrip gehad voor onze moeilijkheden." In de wandelgangen van het Stad huis wordt nu al gemompeld, dat vol gend jaar het tekort op de Leidse be groting 1*3 miljoen gulden zal zijn. Stel, dat het PAK een meerderheid behaalt. De kandidaat-PAK-\v«dho«i- ders weten dan dus nu al, dat z|j vol gend jaar moeten aftreden. W. K.: „Akkoord, maar er la natuur lijk een zekere tijd nodig om te onder zoeken of er niets van Den Haag ge daan kan worden gekregen. Is het van meet af aan duidelijk, dat ons streven niet haalbaar is, dan moeten we ons terugtrekken. Maar. zover is het nog lang niet. Het hangt er maar helemaal van af of de regering Leiden een extra financiële injectie wil geven." Mr. Hanssen wil de 10 miljoen \an de Schouwburg aan do Merenwyk be- W. K.: „Ik weet niet of je de titel kent van het boek: „Niet bij brood al leen." Ik geloof dat ik daarmee alles gezegd heb. Mr. Hanssen is er falikant naast. Je kunt zomaar niet het één voor het ander uitgeven. En, je hebt als stad culturele instellingen hard no dig. Anders krijg je één grote slaap- stad." Bij de PvdA is men boos op Anipt- meyer naar aanleiding van diens arti kel in „Radikaal." W. K „Ach, die mensen die daar boos om zijn geworden, waren toch al tegen het PAK. Het is een storm in een glas water geweest, wat hun heengaan hoogstens minder elegant maakt." Hoeveel zetels verwacht u In de I-eidse raad maakt of hij D '66 landelijk of gemeen telijk kiest? W. K.: „Nee. maar in Leiden wel. van wege het PAK. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen, dat er mensen zijn, die zich met veel pijn en moeite hebben losge maakt van de PvdA en nu teleurge steld zijn in D '66 omdat die met de PvdA gaat samenwerken. Het enige, wat ik dan kan zeggen is: Die PvdA van nu is niet dezelfde van vier jaar geleden." Kan D '66 met zoveel I'AK-tegen- oiiderM-hrijft W. K ,,.Ja, zeker, maar onder voor waarde. dat je het programma In zijn geheel loyaal zult naleven." Amplnieijer wil de geheimhouding van de commissies verbreken. W. K „Daar zijn we voor. maar dat moet wel op democratische wijze ge beuren. Dus via een voorstel aan de gemeenteraad. Amplnieijer noemde D'66 de partij van «Ie Hhulsherstelmensen. W. K „Ach, een flauwiteit. Iedereen weet dat de binnenstad ons erg ter harte gaat. Ik vind dat een binnenstad incompleet is wanneer er niet elke functie naar behoren in uitgeoefend kan worden. In het gezicht van de stad vind je het karakter van de inwoners terug Het is typerend voor Leiden, dat er zo verschrikkelijk veel onver schilligheid heerst ten opzichte van de binnenstad. En tenslotte «Ie Democraat Kuyper over liet PAK in zijn algemeen: „Nu de progessieve partijen zich zijn gaan bundelen, doen de confessionelen dat ook. Nu komen meer tegenstellin gen aan de oppervlakte dan ooit gezien is. Die polarisatie maakt het politiek bedrijf doorzichtig en geeft de burger grotere betrokkenheid bij het politieke spel. Die polarisatie is ook gewenst, omdat tot nu toe door het veel te ver doorgevoerde collegiale bestuur het nooit voor iemand duidelijk is geweest in hoeverre een bepaalde wethouder een bepaald beleid heeft verdedigd. Nu. j met het PAK, zal dat veel duidelijker in het licht treden. In een grote stad als Leiden loop je toch niet het gevaar dat minder heden in de verdrukking komen en daarom doen we er goed aan dit systeem eens grondig uit te C. LANGEZAAL Arts ?zig van 25 december - 2 januari Waarneming tel. 22222. Collecteren bij Leidse restaurants Van dit gebaar dient echter méér kracht uit te gaan. Na de maaltijd, die 's mid dags om uur aanvangt, zal dan ook een stille tocht door de Leidse binnen stad gehouden worden, waar nu al ge ruime belangstelling voor ijlkl te be- Tijdens die tocht zullen 25 van de 26 restaurants, die Leiden telt, worden aan gedaan. Voor de ramen, waarachter menige smikkelaar zijn Kerstboutje naar binnen werkt, zal dan gecollec teerd worden. Gecollecteerd voor Biafra. Voor iemand, die zojuist een dampende gebraden kalkoen van zijn linker achter poot ontdoet, zal het beslist géén pret tig gezicht zijn, als hij-zij 'n blik werpt op het indrukwekkende oranje-witte protestbord, dat niets meer of minder vermeldt dan de vraag: „Eet U smake lijk?" met daarnaast de afbeelding van een mager Biafraantje. Kritiek op maatschappij Toch is deze aktie niet alleen toege spitst op de ontwikkelingshulp. ..Deze actie is vooral bestemd voor de Leidse jeugd en in het bijzonder de school jeugd", :o laat Provadya f weten, om dat wij het idee hebben dat de jongeren het meest gebonden zijn aan de- tradi tionele Kerstsfeer". Een Provadyaan: „Het is natuurlijk niet de bedoeling, dat iemand zich eerst thuis volstauwt met kalkoen, en dat-ie dan daarna naar „Troef" komt om een stukje brood en een glaasje water te nuttigen. Nee, iedereen weet waarvoor die komt. Men gaat zitten en krijgt twee boterhammen en een glas water voorgeschoteld. Je kan natuurlijk geen moppen gaan zitten tappen. Dat komt er niet bij te pas". Oud brood Om de zaak zo sober als mogelijk te houden, moet dat brood ook nog oud zijn. De Coöperatie leverde gistermor gen per bestelwagen 25 kg oftewel £0 broden, gesneden en verpakt. Naar wa ter behoeft men niet te zoeken. Die zaak is dus rond. Ook voor de stille tocht en het collec teren zijn vergunningen verleend. Door wettelijke omstandigheden is het echter alleen aan personen boven 14 jaar toe gestaan te collecteren. Maar van Pro vadya?-zijde is men er van overtuigd, dat voldoende collectanten zich zullen aandienen. Vermoedelijk zal er zelfs ge wisseld moeten worden. Wij zoeken per 1 januari 1970 een voor de stad Ook gepensioneerden komen hiervoor in aanmerking. Leuke bijverdienste. Sollicitaties te richten aan PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 20935 Inleveren Na afloop van de tocht Cs avonds om plm. 7 uur», wordt de opbrengst van de maaltijd en de collecte weer In ge bouw „Troef" overhandigd aan het Biafra Comité, in de persoon van da. C. H. Bijl. die zich met deze actie solidair verklaarde, evenals mej. M. J. E. Kerck- hoffs, de directrice van het Vormings- centrum, die op haar beurt weer de cur sisten achter zich heeft staan. Het me rendeel van hen verklaarde zich zelfs bereid om een dagloon voor de actie af te staan. i Rest tenslotte nog vermelding van dm route. Deze loopt vanaf de Hogewoerd 57 via het Stationsplein en de Bree- straat weer naar de plaats van vertrek J en wordt aldaar ontbonden. johannes Jelgerhuis werd in 1770 te Leeuwarden geboren en is in 1836 Amsterdam overleden, waarna hij alle stilte werd begraven op het tadskerkhof te Haarlem. Hij was oornamellijk werkzaam in Delft en msterdam, doch hij heeft ook in Lei- Haarlem gewerkt. Van zyn nd zijn de bekende pi enten en schil drijen van de buskruitramp in 1807. leerling van zijn vader Rienk 729-18061. van wie een enkel werk 'hoort tot de collectie van De La- nhal. Rienk was voornamelijk werk- Is min of meer rondtrekkend irtrettist. Hij stamde uit een Friese 'Ud8medenfa milie IN samenwerking met het Nij meegse Museum voor Schone Kunsten, het Toneelmuseum te Amsterdam en het Stedelijk Mu seum De Lakenhal wordt in deze drie steden een tentoonstelling gehouden van hel werk van de toneelspeler en schilder Johan nes Jelgerhuis Rzn. Na in Nij megen te zijn geweest, is de col lectie thans te zien in De La kenhal. hand.Waarschijnlijk echter ontving Johan- hem slechts de eerste lessen, ant later volgde hij een opleiding bij Amsterdamse landschapschilder 'ïeter Barbiers Pzn. Hij bekwaamde ch daarnaast tevens in het toneel- :lersvak. Dat hij tot de gegoede rgery behoorde bewees zijn benoe- ^""fiing i in 1798) te Delft lol kapitein ■land an een compagnie fuseliers ■ntai-l* op ewapende Burgerwacht. In 1801 "eedt hij aldaar op als commissaris .g. „gewesene St.-Lucas- ;ilde." an 1816 tot 1824 was hij directeur an het Departement van Teeken- unde en geeft daar ook zelf les. In ordt hij lid van de Koninklijke kademie van Beeldende Kunsten. Tus- ■n dat alles door komen dan nog zijn livileiten als toenmaals befaamd leur. Ook hiervan stelde hij zijn kentalenl in dienst door het ont- erpen van vele toneelkostuums voor uit te beelden personaadjes. Dit is in het kort het levensverhaal van een man. die in zijn lijd grote faam ge noot en als schilder en acteur toen een vooraanstaande figuur was. Op deze overzichtetentoonstelling van zijn werk komt Johannes Jelger huis vooral naar voren als een uit stekend tekenaar, niet alleen van land schappen, maar ook en niet in hel minst als tekenaar en schilder van stadsgezichten en kerken. Zijn leu ningen zijn ook veel meer van gelijk gehalte imet uitzondering dan van enig jeugdwerk) dan zijn schilderijen, waarin sterk en vrij zwak elkander nogal eens afwisselen. Van vele zijner tekeningen zijn ook gravures gemaakt en als zodanig in de handel gebracht Zeer bekend zijn daarvan de prenten van de Leidse buskruitramp. Op de tentoonstelling is niet alleen de gra vure te zien. maar ook de penseel tekening die daarvan tot voorbeeld diende, alsmede een uitgewerkt schil derij. Zijn landschappen zyn, naar de aard van de tijd waarin Jelgerhuis leefde, in hoge mate pastoraal. Hij tekende de boer („die zijn zalig lot, hoe cleen, voor geen ander lot wil geven") met zijn land en zijn vee, zoals de lieden van toen het zich zo gaarne voorstelden: de gezapige rust van het leven op het land. In zijn stadsgezichten weet Jelgerhuis echter een grote indruk van monu mentaliteit te wekken. Een zeer fraaie tekening van de St.-Bavo te Haarlem is daarvan een prachtig voorbeeld Ook de kerkinterieurs zijn monumen taal van opbouw niet als uitstekend voorbeeld op de tentoonstelling een prent van de kooromgang van de Nieuwe Kerk te Delft Topografisch zeer interessant niet alleen, maar ook wijds van compositie is het schilderij De Leidse Poort te Amsterdam. Een zeer fraai voorbeeld van tekenkunst, gepaard aan een prachtige opbouw van het blad Is onder meer De Zandhoek te Amsterdam, een zwartkryttekening met de penseel in kleur opgewerkt Dat gevoel voor compositie komt ooi tot uiting in zijn beste schilde rijen. De kwaliteit van het schilder werk Is echter nogal afwisselend vai gehalte en we vinden er soms sterke invloeden van oudere meesters In terug Een der mooiste tableaus ls ongetwij feld De Winkel van dé boekhandelaar Warnars op de Vijgenlann te Amster dam Maar ook het schilderij Het Stoockhuys van A. d'Aillv in 1818 is een uitstekend werk, \ooral door de lichtval via enkele rarnen en de door kijk naar eren achterliggend vertrek. Overigen* hoewel Jelgerhul* over het algemeen geen „luniinist" is weet hij het effect van binnenvallend licht ook compositorisch gezien soms voortreffelijk uit U bulten. „Het Stoockhuys van d'Ailly In 1818," M'hilderij van Johannes Jelgerhuis Rzn. Maar op weer andere schilderijen viert de kleinburgerlijke notitie des dagelijk- sen levens te veel de boventoon om ln onze tyd nog sterk te kunnen boeien. Het zijn goede „schrifturen van zijn tijd." zoals b.v. een keuken interieur dat een zwakke Pieter de Hoogh zou kunnen zijn. Een ander niet minder interessant thema van zi^ft werk en van deze ten toonstelling «tfr de schetsen van to neelfiguren. dikwijls van door Jel gerhuis geschreven acteer-aanwyzin- gen voorzien. Jelgerhuis was een der eerste Nederlandse acteurs - - zo niet de eerste die brak met de ge woonte om de spelers te doen optre den in de kostuums van hun eigen tijd en niet van de tijd. waarin het spel moest worden gedateerd. Hiervan geeft de expositie in een aparte afdeling mooie voorbeelden, zo wel in zwart-wit als in kleur. Het typeert de man, die behalve schilder ook toneelspeler was en aldus het valse pittoreske niet zocht. Dat hy daarin in onze toneelogen niet altijd slaagde is zij£ schuld niet, ten slotte was ook htj nog een man van zijn tyd. Niettemin vertonen zijn to neelschetsen een grote mate van ori ginaliteit naast de pogingen zoveel mogelijk waarheidsgetrouw te zijn. Al» zodanig kan hy beschouwd worden als een 18 19e eeuwse hervormer van het vaderlandse toneel. Daarbij kunnen we voorbijgaan aan de vraag wie groter waS. de schilder of de acteur; van de kwaliteiten van de schilder-tekenaar Jelgerhuis getuigt deze tentoonstelling zeker wel. Die kwaliteit is - in het licht van zijn tijd gezien zeer hoog en voor onze tijd nog ln hoge mate waardeerbaar. De tentoonstelling blijft geopend tij dens de gewone uren van open stelling van het museum) tot 1 fe bruari 1970. De geïnteresseerde bezoe ker raden wij «laarbij aan zich de prachtige catalogus aan te schaffen, die een breed uitgewerkt beeld geeft van de mens en de schilder Johannes Jelgerhuis. WILLEM PRINS

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3