HET HOOGLIED VAN DE VRIENDEN VAN FEIJENOORD pm I ttV yt te m n, «itfe ...waar in extase is gezongen,gezoend, gedanst en gebruld... m nMOUUIW f5I,M£VE ML wat «fAL MADRid.<Ó., AATL5T4AN S' KERSTMIS 1969 itAêti ék Het publiek heeft recht op inspraak. Een speler kan zo maar niet geschorst worden. Zo sta je hem aan te moedigen en zo zit-ie in de kleedkamer. Heb je weer voor niks staan roepen. Natuur lijk bemoei je je niet met de leiding, maar die moet wel goed zijn, anders lokt zij juist kritiek uit. Betaald voetbal bestaat bij de gratie van betalend publiek. Weet de KNVB dat? IT is het hooglied van de vrienden van Feijenoord, zoals dat zondag aan zondag, maar bij menige gelegenheid ook doordeweeks, klinkt uit vijftigduizend kelen, niet meegeteld de salonsupporters voor de buis. Hand in hand, iden, laat ons voelen dat we makkers zijn, loeiend aaneengesmede zielen, in lied en leed Wie heeft er weer twee goals gescoord, 'eijenoord. Wie heeft de Milanese droom verstoord, "eijenoord. Het legioen staat voor de strategische rood-wit rookgordijn te leggen over Europese velden. Zij staan ermee op en gaan bed met verwaarlozing bijna van hun lijkse plichten- En moe vindt het best, want moe mee met die stoere stemming sinds ze zelf zonder bij de huiselijke haard neerstreek na het ilamfeest. Voor Feijenoord vergeet ie jezelf. Een .rijdhistige legionair vergat zichzelf zelfs zozeer, dat een volkomen vreemd vrouwmens naast zich itzinnig van vreugde heeft staan zoenen. Hoe haalde zijn hoofd- Maar het kon geen kwaad. Het want zie had een rood-witte pet op en dat is Jltijd best voile. Hij heeft er thuiis geen geheim van jemaakt. Hij vond er begrip voor. Die dingen tvi ebeuren' Je Plee£t zo'n uiitsparttimg trouwens niet voor ezelf. Je doet het voor Feijenoord. Er Ls geen tijd iH°r °°r echtelijk twistwerk. Met Feijenoords vriendenclub t *üe' p naar de Europa Cup- Poets dat ding maar vast ?arsj€ oor Feijenoord, want al zou Feijenoord geen wedstrijd m m leer winnen, het versloeg met grote overmacht de wereldkampioen. Het franco opzenden van de cup naar hga_a «otterdam-Zuid is niet meer dan een formaliteit, net oals de resterende wedstrijden. Feijenoord klopte lilan niet door geluk, niet omdat Rivera ontbrak, niet mdat Schnellinger die nacht niet zo lekker geslapen ook niet omdat Rocco juist bijzonder rustig tl°,f ''cl e tballi zorgen had weggeronkt. Nee, Feijenoord ©gevierde door pure klasse, door overtroevende echniek, door wereldkwaliteit te confronteren met itgekookte tactiek, met zorg uigedacht in het Iappelhoofd- Diit is een sluitende redenering. Wie aar iets tegenin kan brengen, is wetenschappelijk en portief gezien tegen Feijenoord. En die is niet welkom Rotterdam-Zuid. Die mist het ware geloof. Wie gelooft, twijfelt niet In die rustige zekerheid dromen de gedachten van alle grote vrienden vrijwel avond aan avond terug naar de kuip. Desnoods ga je rond het lege veld zitten. Zie je dat groene gras, die gelukzalige grond, waar Milan in het stof beet, waar de pijn van de nederlaag brandde als azijn in een open wond en waar in extase is gezongen, gezoend, gedanst en gebruld. Grootse daden- Een Feijenoorder is geen man van woorden. Hij is juist geschapen voor die daden. Als het stil is in de kuip, trekt hij naar de olubzaal van de vrienden van Feijenoord- De reuzenverenigingsvlag, dat dundoek als symbool van dynamiek, dde altijd op de tribunes boven de loge wappert, is door het bestuur welwillend afgestaan om het podium uiit te rusten met een hartverheffende aohterwand. Bij de Ingang gaan de roodwitte petjes en vlaggetjes met eerbiedige gebaren van hand tot hand, van grove knuisten tot dameshandjes en de boerenkapel start alvast met een meezingertje. Die is speciaal samen met de majorettes gekomen voor de sfeer. Ziet u daar die bescheiden, sympathieke persoon in de hoek? Dat is mijnheer Moulijm- Zondags heet-ie Coemtje, de gebenedijde curvendraaier. Maar het is een heer met een aanzienlijke maatschappelijke positie. Dat kan ik u verzekeren. Let u maar eens op, goede voetballers zijn altijd sympathieke mensen- Meneer, ik ben bij Ove thuis geweest, KindvaU ja, wat dacht u, capsones? Nee, mijnheer, koffie met koek van mevrouw Kindvall zelf. Een vriend van Feijenoord doet niet aan persoonsverheerlijking. Hij heeft wel een groot respect voor meesterschap, vooral als dat meesterschap schuil gaat in gewone mensen. Zij maken elkaar deelgenoot van hun diepste ervaringen op dart gebied- Het lijkt of zij elkaar de loef af willen steken, maar de toehoorder geniet evenzeer als de verteller: „Ik reed gisteren nog langs het huis van Wim van Hanegem, toevallig, nou toevallig, hoe gaat dat. Hij stond voor het raam en zwaaide naar me. Toen ging er iets door me heen. Daar schaam ik me niet voor Er zwaait niet zomaar iemand naar je. Nee, de beste spelverdeler van Europa zwaait naar je. Voelt u?" Anderen weer zijn bij andere spelers thuis geweest Vooral die Eddie P. G. is een heer. Het is alsof je bij je beste broer op visite bent. Zo gewoon, zo hartelijk. 4* Ieijenoofd \crgeet je jezelf. Zo was het ook al in 196.: aantreden tegen Real Madrid. Coen en de zijnen moesten Dan weet je waar je supporter voor bent. Daar ga je Zo'n kick heb je nodig. Je hebt als Feijenoorder toch al je zorgen. Je mag als supporter wel schreeuwen en juichen op de tribune of op je staanplaatsje, maar feitelijk heb je weinig te zeggen. Voor je goeie geld mag je binnen het hek en daar heb je het dan wel mee gehad Niet om nou wat van de scheidsrechter of van de KNVB te zeggen, maar Feijenoord speelt topvoetbal. Tegen ploegen die daar niet aan toe zijn En dat wordt dan geleid door een scheidsrechter, die eigenlijk ook top zou moeten zijn. Feijenoord is eigenlijk de enige club, die het zonder home-referee moet stellen- Je hebt er die zitten duidelijk niet aan de top met hun kwaliteiten. Als ik hem in het veld zie komen, kan ik van tevoren al zeggen, dat Feijenoord verlièst. Dat komt altijd uit. Er wordt een speler uit het veld gezonden of geschorst, niet omdat-ie iets gedaan heeft- Hoogstens heeft-de iets teruggedaan, maar dan moeten ze daar de schuldige zoeken. Als publiek ben je soms juist voor zo'n speler gekomen. Zo sta je hem aan te moedigen en zo zift-ie in de kleedkamer. Heb je weer voor niks staan roepen. Dat moeten ze bij de bond met vergeten Betaald voetbal bestaat alleen bij de gratie van het betalende publiek. Natuurlijk bemoei je je als vriend van Feijenoord niet met de leiding, maar die leiding moet goed zijn, anders lokt zij juist kritiek uit. Zover moet een scheidsrechter het niet laten komen. Wat moet je als zo'n man als gemeen spel bestraft wat in wezen pure techniek is. En Feijenoord is louter techniek en een scheidsrechter, die dat niet ziet, is niet rijp voor topsport. De vrienden van Feijenoord doen van hun kant ook genoeg om het beschaafd te houden. In bussen reizen zij in uitwedstrijden als legioen achter Feijenoord aan. Echt een jolige boel in de bus. Vrienden onder elkaar. Geen druppel bier aan boord Wel worstjes en croquet,ten. Die delen ze onder elkaar «ls goede vrienden. Die gaan van hand tot hand, kameraden, en ieder neemt een hap. Als ze ergens een stop hebben gehad op een lange reis niet voor het borreltje, maar de dames vragen er altijd om met het oog op de plas dan vraagt voor het vertrek het bestuur altijd aan de restauranteigenaar of alles betaald is Zo niet, dan wordt het tekort uiil de kas aangevuld. Ze hebben een bord van Feijenoord op de bur. en door het hele land mogen ze hel welen, dait ze beschaafde mensen zijn. Een keer hadden ze een man aan boord die zich misdroeg. Het ging hem niét om Feijenoord, maar hij wilde ver van huis wel eens aan de zwier, zei hij. Hem hebben ze uiit de bus verwijderd Een vriend van Feijenoord is beschaafd en keert op lijd en vrij van drank terug naar de haard, waar moeder wacht. In de eenzaamheid heeft dat mens toch al een sleenlje bijgedragen om Feijenoord op peil te houden. Dat moet de man begrijpen, al zijn er genoeg daines. die meereizen op de gezinskaart tegen reductie en soms nog fellere vriendinnen van Feijenoord zijn dan zijn vrienden. De doelstelling van de vriendenclub is om vrienden en vriendinnen in de gelegenheid te stellen de uitwedstrijden te kunnen bijwonen. Daar staat een hele organisatie met bussen achter Bovendien worden bij toppers de vrienden en vriendinnen van kaarten voorzien. Voor dat tientje contributie per Jaar kun je op de zwarte markt niet terecht. In Rotterdam lopen zo'n kleine vijftienhonderd georganiseerde vrienden rond, maar zij komen ook van ver daar buiten uit het gehele land, van Vlissingen tot Groningen en van Maastricht tot de kop van Noord-Holland. Momenteel hebben ze een ledenstop ingevoerd. Meelopers om gemakkelijk aan een kaartje ie komen, moeten ze niet Ze verplichten niemand 0111 mee te reizen en de vriendenclub is geen instantie oor huwelijks- en gezinsmoeilijkheden. Die moeten ie mensen zelf oplossen. Ze begrijpen de vrouw dan ook niet die boos is op Feijenoord, omdat haar man, zoals zij schreef in hel boekje „Het volk over Feijenoord", haar man dan, die vader is van tien k-inden-en, van de kinderbijslag een Volkswagentje heeft gekocht en daarmee elke zondag achter Feijenoord janhobbelt. Er zijn ook andere mannen. Luister maar naar wat mevrouw J te H. in datzelfde boekje te vertellen heeft: „En dan zie ik op de t.v. Feijenoord spelen, dat lekkere robuuste, dat echt mannelijke, en dan denk ik altijd aan mijn man KareJ achter zijn suffe schaakstukken. Eerlijk, Karei is een bovenste beste echtgenoot, en hij zal best hoofdboekhouder worden, maar als ik zo'n Laeenoms zae als die ar gaan. eentje ondersteboven loopt, dan voel ik dat voetballen durven risico's te nemen en daar houdt een vrouw van' Hard mag. maar gemeen zijn ze niet bij Feijenoord Dat prenten zij de vriendeit ook altijd in. Uit het midden van de besturen van de supportersverenigingen Ls er een commissie gesticht om hel sportieve aanmoedigen te propageren. Geen bierflesjes naar het hoofd van de doelman van de tegenpartij. En ook geen handtekeningen vragen aan de eigen spelers of het veld oprennen bij een doelpunt. Dat stoort de spelers in de concentratie en dan zou je als vriend van Feijenoord schuldig kunnen zijn aan de nederlaag van Feijenoord. Daarom zijn zij ook tegen die Feijenoordfanclub van een stelletje jongens in Waddinxveen- Zij bedoelen het goed en heel misschien groeien er nog eens oprechte Feijenoord vrienden uit. maar hun doe'-telling is niet onbaatzuchtig. Zij willen handtekeningen en foto's en daarmee ondermijn je de mental ito" hel elftal. De spelers hebben het toch al niet g. el ijk Moei u maai ena zien hoe ze dag aan dag begeerd doelwit zijn ,n smachtende vrouwtjes bij dozijnen. Maar volledig geconcentreerd op de bal schuiven zij dezen met een simpel gebaar aan de kant. Wat een zelfdiscipline. Dit tekent de grote sportman. En als er is een keer eentje mistast en dat laat zich begrijpen, want we zijn allemaal mens, dan weet je gelijk, dat het geen topsporter is. Geen vriend van Feijenoord zal dan veel drukte maken om die splinter in het oog eens ander. Hoe gedisciplineerder het publiek, hoe rustiger de spel ere. Een Feijenoorder moet tegen verlies kunnen- Als een tegenstander verloren heeft, dan zullen de vrienden hem niet uitdagen of jennen, maar altijd een woord van begrip of meeleven hebben. Als sportvrienden onder elkaar doe je dat zo. Uiteindelijk zijn ze allemaal voor goed voetbal. Dat bewijst het beslaan van de vrienden van Feijenoord Er zijn supporters, die tijdens de wedstrijd op een fluitje blazen. Daar zijn ze tegen. Je kunt er inderdaad het spel van de tegenstander mee ontregelen, maar het gevaar ls veel groter, dat je eigen spelers van hum apropos raken. Een tegendoelpunt zit in een klein hoekje. En je moet natuurlijk ook geen boe roepen als een speler een keer zijn dag niet heeft- Zo'n speler Ls ook maar een mens met een privé-leven. Hij kan best eens wat gehad hebben met zijn vrouw en dan is zo'n jongen met zijn hoofd er niet bij. Dan moet je juist liei voor hem zijn. Zo'n jongen moet je opbeuren. Zij ncdigen hem bijvoorbeeld uit voor de feestavond en dan doen ze iets gezelligs voor hem met een tombolaatje of zo wat Ze geven zo'n mam een vlaggetje en dan host-Ie mee Als je hel maar attractief weet te maken. Dan moet je de mensen zelfs temperen. Tenslotte toreen die voetballers een zware last op de schouders. Een vriend van Feijenoord zal ook nooit de fout maken om een voetballer van de tegenpartij uit te fluiten Nee. want nog geen seizoen later is-le voor zwaar geld gekocht en dan moet je als vriend van Feijenoord hem weer toejuichen. De inconsequentie van een dergelijke houding van de vriend Van Feijenoord zal zwaar drukken op de mentaliteit van zon man, want die krijgt toch minstens het gevoel, dat-ie v oor de gek gehouden wordt. Een speler raakt op de top van zijn geconcentreerde aanvalslust toch al zo gemakkelijk uit zijn doen Dat zag je aan Piet Romeijn. die tegen de scheidsrechter zei wal hij niel had mogen zeggen, al zeggen de vrienden van Feijenoord, dat-ie een waar woord sprak, toen hij sprak. En hel is dat we nu tooh namen noemen en hel nog hiet hebben gehad over Kromme Willem van Hanegem een unieke voetballer, maar dat kwam er bij Feijenoord pas uiit maar in hun hart geven de vrienden en vriendinnen voorzitter K Drenth van de DoixHse vriendenclub nog gelijk, toen hij voorstelde om die vijfhonderd gulden boele wegens natrappen voor de Krotnme te betalen. Mevrouw Van Hanegem heeft die boete toen gauw zelf gegireerd uit vrees voor sancties door de KNVB. maar ook enige grote bedrijven stonden al klaar met geld Dat zcgl toch wel wal, evenals dat de KNVB haai eigen rechtspraak in het hemd zette. D e mijnheer D re nth heeft dat niet gedaan om de KNVB dwars te zitten, maar enkel en alleen om de zware lest van de schouders van de Kromme weg te nemen. Mentaal dan. want die vijfhonderd gulden kan zon man wel missen Zo'n man maakt als voetballer wat door. De vrienden van Feijenoord hebben trouwens zelf gezien, dat hun Wim niel natrapte, maar zeer technisch ingreep. De vrienden komen naar de kuip voor hun eigen Willem gn dan kan de strafcommissi* /.on man zomaar niet aan de kant zetten. Dat heeft de heer Drenth maar duidelijk willen maken. De supporters eisten genoegdoening en als een boete betalen niet mag. komt er de volgende keer een handtekeningenactie. Heeft een vriend recht op inspraak of niet? Een speler moet zich correct gedragen, maar de KNVB ook. De vrienden van Feijenoord doen dat al lang. Zij maken er zelfs propaganda voor. Dat kunnen zij aantonen met pamfletten, die aan kuipbezoekere zijn uitgereikt. En daarom doet het de vrienden pijn, dat er beweerd wordt, dat het een Feijenoordsupporter geweest zou zijn die onlangs een anonieme dreigbrief schreef aan scheidsrechter Schalks. Zoiets doet oen oprechte vriend niet, at loopt er wel eens een slechte tussendoor. Clubliefde kan te ver gaan. Maar clubliefde schuilt in het hart. En het hart heeft zijn geheel eigen redenen. TON OLIEML'IXER

Leidse Courant | 1969 | | pagina 19