Neem eens een loopje met Kerstmis...! ANDERS DAN ANDERS BEDJE GESPREID... ...TAFELTJE GEDEKT JULES DE CORTE: JAAP VAN DER MERWE: CROQUET MET DE KERST BINNEN BINNEN fc MM HERMAN VAN VEEN: KERSTMIS 1969 i de rit erwtensoep Onze zegen heeft u. als u vanavond plotseling het besluit neemt om Kerstmis toch maar buitenshuis te vieren. De pudding is dril geworden, de konün is zo taai als de zolen van een dauwtrapper en de kerst boom valt ook al uit. Als de kerstkaarten bU >1 zo liggen, kunt u er nog even snel een telefoontje tegen aan werpen om te zien. of er in het land een horeca- rakker is, die uw bedje wil spreiden en uw feestelijk tafeltje wil dekken. Een wellekeurige greep om 11 op het s Oe Noordwest- en Midden-Veluwe (Apeldoorn 05760- 12240 en Harderwijk 03410-4468) hebben nog wel wat potjes op het vuur 9taan: hotel Bloemkik, Apeldoorn, Central in Apeldoorn, Denneheuvel in Haütem, Hei Hilletje in Kootwijk-Dorp, Hoog Soeren in Hoog Soeren, de Houtsnip in Garderen, Het Roode Wold in Nunspeet, Ruimzicht in Hoog Soeren, Rust een Weinig in Hoenderloo, het Speuilderbos in Garderen, De Zevensprong in Hoenderloo en Zomeriust in Hoenderloo. Deze hotels nebben kerstarrangementen, die in prijs variëren van 93 tot 294 gulden en dat voor drie of vier dagen met alles erop en eraan. Zelfs de kaarsen worden voor dat bedrag aangestoken. De Zuid-Veluwezoom doet het weer even anders. Hier ✓ei-zorgen acnt notets een compleet programma- 27 december, natuurwandeling vanaf De BLlderberg 14 uur, Javaanse rijsttafel m De Wagemngse Berg vanaf 19 uur, zondag 28 december tussen 15.30 en 17.30 uur Thé-dansant in De Bilderberg en poppenspel en gooohelen voor de kinderen. Dit alles vindt plaats in Oosterbeek. Het kan niet op: maandag 29 december safari door Burgers leeuwenpark, 10 uur, Jagersbrood in Nol in het Bosch in Renkum met wildspeóaliteiten. dinsdag 30 december wijn- en kaasavond rond het knapperend haardvuur van de Kromme Dissel in Heel sum 20.30 uur en woensdag 31 decern Der posi- koetsrit. vertrek vanaf hotel Campman in Renkum met aansluitend erwtensoepmaaltijd in De Leercn Doedel bij Arnhem- Als u in één van de hotels logeert (van pakweg 105 tot 380 gulden, afhankelijk van ae accommodatie en het aantal logeerdagen) krijgt u dit rijke programma op de koop toe. De WV Zuid- Veluwezoom, telefoon 08370-2370, weet er alles van Ook in Drente leunt u nog terecht. In Assen, Dwingeloo, EeWe-Paterswolde. Emmen, Odoorn en Zeegse Prijzen tussen 100 en 265 gulden voor een verzorgd arrangement. Informeer bij de WV-Assen 05920-145S3. buitenshuis Wilt u het liever op uw eigen bronsgroen eikehoutje doen dan biedt Limburg u de vriendenhand onaer meer in Arcen. Grubbenvorst, Maastricht en Elsloo. Er zijn al arrangementen vanaf 72 gulden. VW Limburg, 04406-3993. (Apropos, u moet er wei reie»~ ning mee houden, dat de VVV's de beide kerstdagen gesloten zijn. Als i dan is hel dus zat pagina bewaard vo echt een blik moete Als het u alleen on oeginnen met wakker besluit wilt nemen, nu te bellen Heeft u deze or na de nachtmis, dan zult u du* n opentrekken). het eten is begonnen, dan kunt u steelse blik te werpen op ae speciale advertentiepagina voor smulpapen en andersdenkende drinkers. De mogelijkheden zijn op dit punt legio Wij noemen alleen reeds het tra ditionele kerstdiner in Rotterdam Hilton, waar 1300 rirnscn kunnen aanscnuiven. (Kunt u moeder ook nog meenemen) Tijdens de maaltijd is er een speciale kerstshow mei de Jongste van de wereldberoemde Peters Sisters, Lenny Kuhr, Louis Neefs, Jan Theys en de orkesten van Jean Jacques en Bobby Setter. Geeft u de voorkeur aan een swingend etentje dan ls in de discothèque van Hilton Le Bateau een eet festijn met oorverdovende begeleiding van de Souil Objection Group. Als u de kalkoen, de kip, de krokante zoutjes, de bowl en alle andere verwoestende lekkernijen via een pijlsnelle spijsvertering wilt kwijt raken, kunt u het beste een loopje nemen met Kerstmis. Met een beetje inventiviteit valt er zelf een route uit te stippelen, maar als u gewend bent om geen stap buiten de deur te doen zonder vooraf te weten, hoe de weg is en aan wiens tedere zorgen u bent toever trouwd, dan zijn er in de komende dagen de volgende mogelijkheden: 28 december i CASTRICUM deze route is uitgezet in het 4800 ha grote Noordhollandse Duinreservaat, vanouds een ideaal wandelgebied met bijzondere vegetatie. Hierover vertelt onderweg een medewerker van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie, terwijl ditzelfde instituut in het verwarmde museum dia's van het natuurreservaat door de jaar getijden heen zal vertonen. De toegang hiervoor is gratis De vertrekpost is gevestigd in een mobiel kantoor van de A.N.W.B.. dat naast het N.S.-station Castricum is opgesteld. De openingstijden zijn van 914.30 uur. Er zijn drie routes langs gemakkelijk begaanbare paden uitgezet: één van 7.5 km, een middellange van 14 en een lange van 18 kilometer. Als rustpunt tijdens de wandeling fungeert het Bonds- restaurant Johanna's Hof te Bakkum. Honden kunnen niet worden toegelaten. Deze wandeling telt tevens mee voor de fotocompetitie van de Stichting ter Bevordering van de Amateurfotografie. Als men geen gebruik maakt van een speciaal gecombineerd spoorbiljet met opdruk A.N.W.B.- SNERTWANDELING RONDOM AUSTERLITZ Vanuit Austerlitz zijn drie wandelroutes uitgezet door de Staatsbossen en het Zeisterbos: één van 7 km, een middel lange van 13.5 en een lange van 19 km. De vertrekposi is in een mobiel kantoor van de A.N.W.B. op het dorpsplein van Austerlitz tegenover café Bonaparte. Bij de route- oeschrijving ontvangen de deelnemers een consumptiebon. die voor of na de wandeling bij het bovengenoemd café Kan worden ingewisseld voor een kop snert. Het rustpunt van ae middellange en de lange route is in het theater van restaurant Figi te Zeist. Honden mogen hier. mits aangelijnd, wel meewandelen. Voor hen. die gebruik maKen van het gecombineerde treinbiljet met opdruk A.N.W.B/N.S. Snertwandeling 1969 (recht gevend op een retour Utrecht, retour per N.B.M.-bus naar Austerlitz, beschrijving routes en consumptiebon, bedraagt de prijs 2 gulden voor leden en 3 gulden voor niet-leden. In Rhenen begint op 27 december precies om 13.30 uur vanat het Grebbemonument een winteinvandeling. Inlich tingen 08376 - 2333. U kunt natuurlijk de borst nat maken en tweemaal 24 uur aan het ganzenbord gaan zitten, maar u loopt dan teel de kans, dat uzo huisgenoten elkaar temid den der kerststollen en blazende engel tjes met keukenmessen te lij! gaan. Het is daarom beter om in deze vredige oase het element van de verrassing te intro duceren om daarmee de verveling en de onvermijdelijke huiselijke ruzies net die ene beslissende stap vóór te blijven paar tips Als deze Kerstmis per ongeluk wit weggetrokken blijkt te zijn (even de gordijnen openschuiven en een lodderige blik op het vlakke land werpen beste mensen en u weet het dan kunt u een authentieke, ouderwetse tocht per arre stee maken. Hier volgen de adressen: 1. Familie De Winter in het Friese Balk, telefoon 05140-2589. 2. Manege De Hondsrug In Borger, te lefoon 05998-4220. S A. de Winter, Kuigahuizen in Qaas- terland. tel. 05140-2589 Als u toevallig toen een oer-meian- cholieke bui hebt 'u ziet het allemaal met meer zo duidelijk en de aarde heeft u niets meer te bieden dan kunt u dat zalige gevoel nog verder opschroeven aoor naar Twente te reizen, waar het troebel gekwaak der midwinterhoorn weer over de akkers klinkt. Een aantal sobere jodelaars brengt u in de vereiste stemming en zullen u rijkelijk laten meedelen uit hun hoorn des overvloeds. Als u nu onmiddellijk in de auto springt (wel even het iioht in de kerstboom do ven en het gas onder de rollade lager draaien"' dan kunt u na de nachtmis nog terecht in de buurtschappen Saasveld, Rossum. Volthe, Denekamp. Berghuizen. Oldenzaal. Deumingen. Losser en Til- liget-Lattrop (wij zweren u. al deze dor pen Liggen wel degelijk in Nederland'. Besluit u om er toch nog maar een nachtje over te slapen, dan is er nog volop gelegenheid op 25 en 26 december in Ootmarsuni, waar de plaatselijke be volking tussen 10.30 en 12 uur in de omgeving van het Los Hoes met de ver eiste hoorns loopt. Als dat ook niet Troebel gekwaak negen op dezelfde plaats. Blaas i m Ais u toch in Ootmarsum bent, kunt u gelijk in het Lös Hoes de tanden zet ten dn de kniepekes, een inheemse lek kernij. die vrouwen in klederdracht bo ven het open vuur bakken. De plaatse lijke VVV belooft bij voorbaat, dat het een knapperig, pittig koekje van het oude deeg zal worden. En wat hooit mijn oor tijdens het bakken. Nou reken er op: de midwinterhoorn. Om de boel te laten zakken kunt u dan ook nog een puzzel- tocht maken met koffie en krenten- wegge. Inlichtingen bil de WV-Ootmar sum, telefoon 05419-561. Wie al zijn hele leven de klok heeft horen luiden en er geen bezwaar tegen heeft, om het nog eens te horen, spoedt zich naar Ka-Mijk en Oudshoom in Friesland, waar tot 31 december het folkloristisch contónuklokluiden.zal wor den beoefend. Onderweg komt u dan waarschijnlijk de voltallige bevolking van beide gemeenten tegen, die een goed heenkomen zoeken voor dit bronzen geweld. In Oudhome wordt op 27 decemoer om 13.30 uur ook de jaarlijkse vaardigheids wedstrijd St. Tliomasluiden om de bron zen luidklok gehouden. Weet u gelijk, waar de klepel hangt. Ais u vindt, dat Kerstmis an reite maai- een dooie boel is, raden wij u aan om eens te gaan kijken an het Jeugdhuis nan de Burgemeester Wallerstraat in Vrede op aarde aan de mensen in goede doen" HILVERSUM Jules de Corte, zanger en professionele cultuurpessimist, weet wel, wat hij niet zal doen op Kerstmis. „Ik zal in geen geval naar de radio luisteren. Misschien even naai- de kerst toespraak van de koningin. En daarna zal ik ademloos wachten, totdat het allemaal voorbij is. Dat zal een grote vreugde geven in mijn hart. Ik moet wel bekennen, dat ik de dagen vóór Kerstmis erger vind dan het feest zelf. Dat collectieve wachten op iets, dat nooit komt als je de kalkoenen even terzijde legt is een bedroeven de zaak. Toch is er een tijd geweest, dat ik het allemaal prachtig vond Maar je vraagt je achteraf wel af, wat je toen zo mooi hebt gevonden. Ik hoor nog de priester op dat verre koor roepen „Dominus dixit ad me". Ik herinner me nou ook opeens, dat ik altijd slaap had. Dat kwam door die nachtmis. Dat nekte me. Er waait ook wat orgelmuziek door mijn herinne ring. En voor de rest zie ik niets meer. Op dit moment zegt Kerstmis me geen fluit. Vrede op aarde aan de mensen in goede doen. Dat is het. Het is een feest., dat niets te maken heeft met de „Ik sluit me graag aan bij Lodewijk XIV" Oldenzaal. waar op 26. tussen 12 en' 18 -uur stal bezichtigd kan worden Aan de2e tip heeft u in de komende dagen weliswaar niets, omdat uw harte lijke boekverkoper toevallig ook adem loos naar het midwinterhoornblazen luistert en zijn stulpje donker heeft achtergelaten, maai- voor al dae anaere dagen in 1969 en 1970 'levert hij u voor de civiele prijs van f2.75 het boekje „Curiosa (langs de«weg". Als u dat in de broekzak heeft, dan weet u meteen, tot welke opmerkelijke hobbies ons' volk kan komen. Er komen namelijk uitslui tend mensen aan het woord, die van hun hobby min of meer een beroep hebben gemaakt, en het spreekt dan ook vanzelf, dat u bij hen meer dan hartelijk wel kom bent. Om een paar dwarsstraten vast te noemen: Hendrik Boering ln Hoogeveen met. zijn verzameling kapitale draaiorgels achter in zijn tuintje en de unieke verzameling speeldozen in .,De Stuttenburgh" in Monnikendam. Ook de mummies van Wieuwerd in Friesland komen weer eens aan de beurt. Die zijn als de dood, dat ze overgeslagen worden tn al die handige overzichten. Mocht u in de komende dagen toch nog de aanvechting krijgen om een ouder wetse, vooroorlogse, overheerlijke croquet naar binnen te wei-ken, dan weet u wellicht wel. waar u niet moet zijn (het aantal koks. dat de kunst van het cro quetten maken nog meester is, neemt dagelijks af'. Weet dan bij deze. dat de heer J. Wind voor ons een meester is op dit tere culinaire punt. Weet dan ook, dat men aan de croquetten de ware kok herkent. Laat al die toostjes en Jif- lafjes maai- in de ijskast staan en ga gezwind naar café-restaurant De Ra ding. Utrechtseweg 140 in Hilversum. Om u op weg te helpen, het pand ligt op de weg van Utrecht naar Hilversum. Het établissement van de heer Wind is wel iswaar niet geschikt om er in te over winteren, maar zijn croquetten. Man, praat me er niet vani MUSEA EN TENTOONSTELLINGEN: Tot en met 4 januari: Gemeentemuseum: Het wonder uit i 20 dec. tot en met 18 januari: World Press Photo. Variantzaal, Ned. Congresgebouw. Maandag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur en 19 tot 22 uur. zon- en feestdagen 11 tot 17 uur. en met 15 januari: Ncd Postmuseum. Zeestraat '82. Kerstzegels onder de loep. Maandag tot en met zaterdag 10 tot 17 uur. zondag 13 tot 17 uur. en met 30 december: Kunst en ambacht in Indonesië, Ethnografisch museum, Agathaplein 4. Delft. Maandag t.m. zaterdag 10 tot 17 uur. zondag 13 tot 17 uur. naars, Huis Lambert dagen 13 tot 17 uur. Tot en met 13 januari: Kerstvoorstellingen op Nederlandse prenten uit 16e en 17e eeuw. Museum Van Gijn. Nieuwe Haven 29 in Dor drecht. Maandag t.m. zaterdag 10 tot 17 uur. zondag 13 tot 17 uur. Tot en met 25 januari: Stedelijk Museum Het Catharina Gasthuis. Oosthaven 10, Gouda. Goya, de verschrikkingen van de oorlog. SCHOUWBURGEN: Donderdag 25 december: Koninklijke Schouwburg, Haagse Co- medie. 14 uur: Jongens onder elkaar; 20.15 uur Een vlo in het oor. Vrijdag 26 december: Koninklijke Schouwburg, Haagse Co- medie, 14 uur. Veertig karaat; 20.15 uur: De bakker, de bakkersvrouw en het bakkersjong. Donderdag 25 en vrijdag 26 december: Diligentda Den Haag: 20.15 uur: Potasch en Perlemoer; 26 dec. 14.30 uur matineevoorstelling. Vrijdag 26 en zaterdag 27 december: Paviljoentheater ScheveningenNew Comedie Sajjens Fiksjun. 26 dec. 14.30 en 20.30 uur; 27 dec, 20.30 uur. Theater PePijn, Nieuwe School straat. Den Ha;ig. Cabaret PePijn, Opus Vier, 20.30 uur. terdams Toneel: De Duivels. 20 uur. Vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 december: Rotterdamse Schouwburg: Nw. Rot terdams Toneel: Meneer gaat op jacht. 20.15 uur. Donderdag 25 december: Doelen. Rotterdam: Stefan Askenzse, Zaterdag 27 december JULES DE CORTE HERMAN VAN VEEN JAAP VAN DER MERWE Kerstmis op versvoeten" UTRECHT Harlekijn Hei-man van Veen, steeds drukker vibrerend iin de Nederlandse knollentuin, heeft er allereerst een versje tegenaangeworpen. „Die dingen schrijf ik tussen de bedrijven door", zegt hij „daar kan ik al mijn eieren in kwijt". Daar gaat-öe dan: Kerstmis. witte nacht, natte sneeuw-, blubbertroep. Of gewoon een kouwe bries. Misschien wel motregen. En ik heb gouden slinger» in mijn kerstboom Kerstmis, Stille nacht, ouwe stal, Jezuskind, Met de herders in het veld. misschien wel engelen- En ik heb gouden ballen in mijn kerstboom. Keratmd». Zwarte nacht, eenzaamheid, diep verdriet. Of gewoon een lege maag. Misschien wel dood gewoon En Ik heb gouden sterren Ln mijn kerstboom. Kerstmis, Zo, dat is dat „Weet je", zegt hij, „ik vind het gewoon jofel- Lekker twee dagen in een luie stoel. Beetje eten Niet werken. Ja, dan wil je zeker ook nog een overpeinzing. Zo van: twee dagen bezinning Ik help ie. Ik vind het geweldig, dat je op Kerstmis twee dagen vrij kunt nemen, zonder dat iemand het je kwalijk neemt- Iedereen begrijpt dat. Als je op je verjaardag thuis blijft, beginnen ze gelijk te kankeren. Neen. ik vind het allemaal wel zinvol. Jezus Christus is één van die mensen geweest, die geprobeerd heeft het wat anders te doen dan de anderen Hij heeft een hoop gewaagd en dat vind ik geweldig. Dat we vanwege de geboorte van zo iemand twee dagen vrij krijgen is daarbij nog een hele fijne regeling". AMSTERDAM Cabaretier Jaap van der Merwe - angry niet meer zo young man in de vaderlandse satiretuin sluit zich met zijn kerstwens aan bij de zegeningen, die Lodewijk de Veertiende voor het Franse volk placht te reserve ren. „Voor iedereen een kalkoen in de pot. En dan verschrikkelijk veel kerst bomen waaronder verplicht moet wor den gezongen. Bij voorkeur uit mijn boekje „Het oproei kraait", dat in alle goede boekwinkels voor f 6,90 te ver krijgen is. Op die manier hoop ik nog vóór Kerstmis miljonair te zijn, wat achteraf dan 'n even ver ideaal zal blij ken te zijn als vrede op aarde". Van der Merwe, zal de kerstdagen voornamelijk benutten om te repeteren voor zijn nieu we programma, dat begin januari on der de zwarte vlag ..het oproer kraait" in première zal gaan. Van der Merwe wil vóór de kerstdagen nog wel aan het volk duidelijk maken, dat hij niet lan ger aanspraak maakt op de titel „caba retier". Ik wijd mij nu nog slechts aan het demagogisch theater, waar schuwt hij, „zolang een man als Seth Gaaikema zich nog cabaretier noemt ben ik al geweest". Aan de croquetten herkent men de ware kok.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12