Levendige musical voor Leids Udo Jürgens in kerstsfeer De winkel van Sinkel Wel vaardig heden t Schaep met vijf poten antenne RADIO WAS UIT ETHER Eersteling springlevend ter wereld DIXIELAND! DANSEN PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 DECEMBER 1969 Belasting op erfenissen MET straffer fiscale druk op erfenissen 1T* wil de Partij van de Arbeid niet wachten tot de eerstvolgende kabinets wisseling; de socialistische fractie heeft een inltiatiefwef daartoe ingediend en uit hel feit. dat de heren Vondeling en Den Uyl zelf hun naam hieraan willen geven, blijkt wel hoe zwaar ze de kwestie wegen. Via de radio heeft drs. Den Uyl laten werten ervan uit te gaan, dat de confes sionele partijen bereid zullen blijken aan deze initiatiefwet (die beoogt een bijdrage te leveren tot spreiding van vermogen) medewerking te geven. Van die partijen hangt zowel nu als in de nabije toe komst 'n verzwaring van de successie belasting inderdaad af- Voor ons staat vast. dat die partijen in elk geval het P.v.d.A.-voorstel op zijn redelijkheid moeten onderzoeken; ook staat voor ons vasit, dat dan een bepaalde verzwaring van de successiebelasting een redelijke zaak zal blijken te zijn. Een vaak gehoorde opmerking is, dat de fiscus via vermogens- en inkomsten belasting het aanvaarden van een erfe nis vooral in de vorm van weinig rendabel onroerend goed tot een zaak met grote nadelen maakt. Dat mag inder daad zo zijn; maar het overgrote deel van de erfenissen blijft toch neerkomen op vermeerdering van inkomen en/of ver mogen voor mensen, die het voordeel van een relatie met erflaters hebben. Voor de grote massa blijft zo'n voordeel achterwege of is de erfenis zo bescheiden, dat elke redelijke wetgever haar buiten fiscale aanspraken laten zal. VOOR verzwaring van druk op de successiebelasting wordt meestal als argument aangevoerd het eerzame stre ven naar een betere spreiding van bezit. Boewei tegenstanders zich beklagen over een verkapte vorm van onteigening, ge loven we niet, dat hun bezwaren reëel zijn; Immers de Nederlandse wet gever erkent de aard van de familierelatie als een zwaar-meetellende factor en hanteert voorts soortgelijke normen als werden toegepast bij het heffen van belastingen op inkomen- Men zou misschien kunnen opmerken dat de overheid soepeler is terzake van de belasting op loterijen, maar ln zekere zin liggen daar dan toch de kaarten wait anders omdat de kans op een prijs beter gespreid ligt. Voor een belastingverzwaring ln de sector van de erfenissen weegt naar onze mening overigens niet alleen de behoefte om de bestaande vermogensverhoudingen te wijzigen zwaar; de overheid moet, in het algemeen belang, beschikken over voldoende geldmiddelen oir. haar werk ten bate van de gemeenschap goed te kunnen veiriobten. Het voorstel van de heren Vondeling en Den Uyl raamt een meeropbrengst van de successiebelasting ad 230 miljoen gulden per jaar; een be drag, dat zelfs op een miljarden- begroting wel iets betekent, zodat we „Ja" zeggen wanneerdeinitiatiefnemers hun voorstel behalve sociaal wenselijk ook van budgettair belang noemen Op die manier speelt de successie^ belasting ook een rol bij het rechtvaar dig verdelen van de belastingdruk in het algemeen, het zal zo mogelijk zijn ver dere BTW-verhogingen te vermijden of te beperken- Wanneer de ver dubbelde opbrengst van schenkings rechten en successieheffingen toch slechts ln bescheiden mate een betere bezlts- verdeling gaat bevorderen, is er in elk geval het voordeel van een wat ver beterde verdeling van lasten- \7OOR hun speculatie op steun uit de „confessionele hoek" hebben de heren Vondeling en Den Uyl concrete aanleiding want terecht herinneren ze aan een passage uit het eerste interimrapport van de „groep van achttien", die luidt: „Ten aanzien van de successierechten is een scherpere progressie in de zijlinie en jegens niet-familieleden aanvaardbaar, zeker wanneer deze gepaard zou gaan met grotere vrijstellingen aan de voet bij vererving in de rechte lijn. Het initiatiefvoorstel komt met enkele verzachtingen, waardoor een bedrag tot tweeduizend gulden van successierechten wordt vrijgesteld (de memorie van toe lichting maakt niet helemaal duidelijk voor wie die vrijstellingsgrens geldt). Nuttige suggesties vinden we voorts de verzachte bepalingen voor pleegkinderen, van ouders financieel afhankelijke kinde ren en samenwonende broers en zusters. Jammer blijven we vinden, dat ook de heren Vondeling en Den Uyl geen middel gevonden hebben om het percentage van de fiscale aanslag ook te laten beïnvloe den door de kapitaalkrachtigheid van de verkrijger; de latere aanslag in de ver mogensbelasting vult overigens weer een deel van deze lacune op. Op het eerste gezicht menen we te moeten betwijfelen, dat het \"Oorstel vol doende tegemoet komt aan de bezwaren die rijzen op het gebied van redelijke mogelijkheden tot bedruijfsuitoefendng wanneer over een door vererving over gedragen onderneming rechten aan de fiscus moeten worden betaald, de toe gespitste progressie maakt, dat het dan zelfs bij erfverkrijging in de eerste lijn gauw om grote bedragen gaat. Mogelijk kan bij de parlementaire behandeling hiervoor een betere garantie voor de toe komst van het bedrijf gevonden worden, dan nu is voorgesteld- BLIJFT de vraag of dit initiatief voorstel in de Kamer bij zijn ver dere behandeling losgemaakt zal kunnen worden van de traditionele politieke con troverse die de laatste jaren volksver tegenwoordigers aan beide kanten van de vergaderzaal vaak meer aan politiek in engere zin dan aan het algemeen belang doet denken. Een voorstel ais de PvdA- prominenten nu indienen, is eigenlijk meer geschikt als eis bij kabinetsformatie dan als „tussendoortje"; het stelt som mige fracties misschien voor het pro bleem of ze nu al moeten doen. waartoe ze na 1970 zeker bereid zullen zijn. Beslissend daarvoor kan dan wel eens worden, hoe het wait deze zaak betreft in eerste instantie op non-actief gesteld kabinet-De Jong gaat reageren. Want we ?n aan, dat de PvdA-prominenten beogen hun initiatiefwet vóór 1 januari 1971 in het staatsblad te krijgen. En dan moet ze dus onderdeel van het regerings programma voor het dan beginnende jaar worden. Er zit dus ook een politiek lontje aan dit voorstel bot wijziging van de succes- NEDERLAND I 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal kro: 19.07 uur: Piste 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Schaep met vijf poten 21.00 uur: Brandpunt 21.40 uur: Gunsmoke 22.30 uur: Solidaridad. Adventsactie 22.40 uur: Journaal (NOS) 22.45 uur: Teleac NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Wel vaardigheden, bedrijfsleven 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Het leven en de tijd van Lord Mountbatten 21.10 uur: Udo Jürgens zingt kerstliederen 21.40 uur: Feria de Espana. Spaanse muziek 22.05 uur: De winkel van Sinkel, De met aangegeven programma's zijn kleuren)elevisieprogramma's RADIO PROGRAMMA'S ^ÏO.SS1 dTcntoonsti VRIJDAGAVOND HILVERSUM I iedelmgen: 18.00 Nieu* /s) VARA: 21.00 Isvoorlichting: 12.1 gramma van liet en en volksgezond ..Udo Jürgens Weihnachtslieder" is de titel van een Bertelmann tv-produk- tie, die door de A.V.R.O.-Televisie vanavond als „Udo Jürgens in kerst sfeer" wordt uitgezonden. De bekende Oostenrijkse zanger brengt dan tegen de romantische achtergrond van zijn zo rijk met natuurschoon be deelde vaderland bekende en minder bekende kerstliederen ten gehore. Hij zingt: „Tage des Friedens", „Schee- rose,,' Leise rieselt der Schnee", „Weihnachtszeit", „Kinderzeit". „Jin gle Bells", „Süsser die Clocken nie klingen". „Wünsche zur Weihnachtszeit" „Schau es schneit", „White Christmas „Schau in die Augen der Kinder" en „Stille Nacht. Heilige Nacht". (Nederland II 21.1021.40) Prins Charles als commentator in t.v.-documentaire LONDEN (RTR) Kroonprins Charles van Engeland heeft een documentair televisieprogramma van drie kwartier voltooid, waarin hij als commentator en interviewer optreedt. De prins maakte de film voor de commerciële t v.-maatschappij „Harlech" uit Wales, die de rolprent over de gehele wereld wil gaan verkopen. De film is getiteld: „Countryside 70", en geeft een beeld van het leven in de dorpen en boerde rijen van WalesirCharlês, die afgelopen zomer als prins van Wales werd ge ïnstalleerd, heeft drie maanden aan de film gewerkt. „Harlechs" directeur John Mead-noemde hem „een natuurt lijke t.v.-persoonlijkheid". bedelingen t.b.v lar Vanavond het derde deel van de televisieserie „De winkel uan Sinkel". Komiek Johnny Kraaykamp en Herbert Joeks vervullen in deze door Jan Moraal geschreven strip weer een belangrijke rol. iNederland II, 22.05 22-45). A.V.R.O.'s maandelijkse televisierubriek ..Weivaardigheden', waarin wetens waardigheden zijn opgenomen uit het bedrijfsleven, komt vanavond weer op het scherm. Het door Frans van Houtert te presenteren en door Nan de Vries-Wamelink te regisseren pro- grammapaket bevat dan wetenswaar digheden over de fusie tussen de brouwerij „Stella Artois" uit Brussel en de Trappistenabdij „De Schaaps kooi"' te B er kei (N.B.i en een ges- sprek met de bedrijfsleider van de Trappistenbrouwerij Z E. Broeder Jan een bijdrage over de Amerikaanse vestigingen in Nederland met inter- vieuws met de heren J. Lesko. een Amerikaanse manager, mr. H. J. Steinz van het Verbond van Neder landse Ondernemingen en drs. H. Wie- benga, Tweede Kamerlid voor de P. S.P.. Ten slotte vertellen de heren Van der Togt, directeur van Torna-; do", de gebroeders De Koning van „Konischokbrekers" en J. M. Schro der directeur van Ma'rtin Air Neder land over hun „weg naar de top". (Nederland II 19.30—19.56) De aktualiteit het woningprobleem in Amsterdam laat ook de serie ,,'t Schaep met de 5 pooten" niet ongemoeid. In de derde aflevering ,,'t Zal je kind maar wezen" krijgt Kootje de Beer te maken met een aantal woningzoe kenden in de Jordaan, die belangstel ling hebben voor de lege etage boven zijn etablissement Kootje is daar niet gelukkig mee. en probeert Lukas over te halen de etage te betrekken. Maar terecht wijst Lukas dit aanbod af. Koot- je's buurvrouw,, Doortje Lefèvre vindt dat haar nichtje de etage moet krijgen maar Kootje stribbelt hevig tegen ,,'t Schaep met de 5 pooten" belooft door al deze verwikkelingen en conster natie weer een amusante aflevering te brengen met in de hoofdrollen Adèle Bloemendaal. Leen Jongewaard en Piet (Nederland I 20.20—21.00) HILVERSUM (ANP) Door een stroomstoring in de Peguscentrale te Utrecht zfjn de middengolfradiozenders van Hilversum I, II en IH gistermorgen t(jd uit de -lucht- geweest. S HILVERSUM I Wereldpanorama. 19.10 Veel gevraagde ge wijde muziek (gr). 19.40 Wijd als de wereld: teurlstische muziekbeoefening. HIRO i HIRO-Magazine. 17.15 Gasten vai HILVERSUM in lO: 9.00 Nieuw». 9.02 Djinn: gevai i ramma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NOS vs. 22.40 Tsjies speelplat licht platenprogra inken. 18.55 Lichte muziek erbericht, actualiteiten en ZATERDAG HILVERSUM I ichtendgijmn; ugduitzending. VPRO: >.30 Lichte muziek. (12.40-12.48 Weerbericl lededelingen en SOS-berichten voor schip- ers). 12.55 Buitenlands persoverzicht. lededelingen, HILVERSUM I weg naar het weekeinde: ni ichtergronden ^en amusement. (19.» Mededelingen. Voor een Prins Willem-Alexanderzaal vol feestelijk studentenvolk is gistera vond in het Haagse Congresgebouw het 14» lustrum van de Vereniging voor Vrouwelijke Studenten te Leiden opge luisterd met de musical „De dag dat de onsehuid dood ging". In dit zangspel van de Amsterdamse studentencabare tiers Bram Vermeulen en Freek de Jon ge handelt het om een herder, die on schuldig ter dood wordt veroordeeld door zijn eigen schapen, nadat deze mondig zijn gemaakt en misleid door modernistische dreigingen. In de zin dat de geschiedenis zich herhaalt een zeer aan de bübel onttrokken gegeven der halve. maar dusdanig uit de context ge tild. dat er weinig meer mee van doen heeft. Want die vermoorde onschuld staat blijkens de liedjes evenzeer voor fenomenen als het sprookje en de ro mantiek, waaraan vandaag de dag de levenskansen worden onthouden. Deze eersteling op het gebied van de musical-mode van de twee jonge Am sterdammers heeft duidelijk aange toond, dat er een goed stuk talent in de ze muzikale auteurs schuilt. Talent om met woorden en woordspelingen te wer ken en deze bij wijze van mozaïek in te leggen tot liedjes. Liedjes met veel vra gen en weinig antwoorden en vaak op een speelse manier spits en vinnig in de kritiek op de samenleving. Een stoplap je hier en daar kan men de makers ver geven, evenals zonder verdere beteke nis in de tekst verstopte grapjes als: God is niet dood, Hij is stil gaan leven, maar vondsten uitspinnen, zoals die van <Je te vlug pratende herderin, kan men zich alleen permitteren op de dag dat de musical dood ging. Als toeschouwer-luisteraar moet je voortdurend op de wip 'zitten van een alsmaar voortwentelende ontwikkeling en dat heeft regisseur Eddie Habbema goed aangevoeld en waargemaakt. Er zit redelijk vlotte beweging in deze mu sical, maar de belichting liep hem wat uit de hand. Een spotje op de voorzan ger heeft zijn nut, maar men kan niet tezelfdertijd het accompagnerende bal let in het donker zetten. De melodieën, waarin de liedjes wa ren gevat, toonden bijna alle hetzelfde stramien en leken ook niet alle hele maal gloednieuw, al had dirigent Jur- rfaan Röntgen ze speels en als nieuw weten te verpakken in verrukkelijke ar rangement jes, die door een klein orkest en een beatband van studenten-ama teurs in voortreffelijke harmonie uit het instrumentarium werden gehaald. Kort sluiting tussen tekstschrijvers en musici ontstond alleen in het nummer Blues, dat teveel verhaal bevatte voor dit in wezen simpele muzikale thema. Zanger IWalther Tjon moest zijn stem in alle bochten wringen om tekst en muziek te laten accorderen. Het zal wel eeuwig een vraag blijven in hoeverre amateurs in staat zijn kunst, c.q. kleinkunst waar te maken, maar er bestaat ook een kunst, die door oefening wordt gebaard. We laten verder deze beeldspraak rusten, doch stellen graag vast, dat dit gisteravond op het podium gebeurde. Twintig meisjes-studenten en tien jongens leverden na vele maanden dagelijkse oefening stukjes werk af, dat er wezen mocht. Over het geheel geno men werd er goed gezongen, vaardig gedanst en vlot bewogen. Als resultaat ontstonden er levendige, geloofwaardi ge uitbeeldingen, zeker in de figuren van de herder en de herderin, resp. Toon Viera en Hanca Leppink. Van de marskramer Jeannette Staf was er goed tegenspel. In het tweede bedrijf, dat was opgezet als een tv-show, een soort happy station-happening, glorieerde crying he-man Aernout Goldberg en kreeg deze musical haar meest speelse en muzikale momenten, dankzij de lied jes en het beatballet met de asielvernie lers, de witmakers en de wakkere jeugd. In het derde bedrijf krijgt men dan nog een soort persiflage te zien op het Maagdenhuisproces, maar ook hier wordt weer te lang gesponnen aan de zijden draad, die op breken staat, al volgde dan een ferme uitsmijter tot slot met het tintelend-smartelijke lied over de vermoorde onschuld. Te prijzen waren ook de doelmatige decors en de fantasierijke kostumering. Een onvol dragen vrucht mag men deze musical misschien wel noemen, maar dan een die dankzij de keizersnee van de totale inzet springlevend op de planken werd ADVERTENTIE) IEDERE ZATERDAGAVOND van 20.30 tot half twee DE GROTE VINK voorschoten 2r kerstdag kerstbal! Scene uit de musical, die gisteravond door de jubilerende Leidse WSL werd opgevoerd in het Haagse De zenders Hilversum I en II zwegen drie kwartier, Hilversum III bijna een uur. Door de storing kwamen de zen ders in Lopik zonder stroom. Voor de FM-zenders leverde dat vrijwel geen problemen op doordat die zonder moeite konden overschakelen op door een nood- aggregaat gevoede reserve-zenders. On der normale omstandigheden zou dat ook met de middengolfzenders zijn ge beurd. maar door de strenge vorst bleek de schakelapparatuur tez ijn ontregeld. Leken in België mogen communie uitreiken BRUSSEL (KNP) De Belgische bis schoppen hebben besloten leken de com munie uit te laten reiken in bijzondere gevallen. Men denkt hierbij aan plaatsen waar het communieuitreiken veel tijd in be slag neemt en aan zieken en gebrekki- Stereo: Scan: een populair programir elect ronica. VARA: 16.15 Middel kerstliederen, (opn). 16.35 Artistieke HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7,10 Het levend woord. 7.15 Stereo: Op het eerste gehooi klassieke en moderne muziek (gr). (7.: Horen en zien; 7.30 Nieuws: 7.32 Actuallte ten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Deum laudamu; geestelijke liederen. 8.30 Nieuws. 8.32 Voc de huisvrouw. 9.00 Theologische Etherlee: en: licht platenprogramma. 23.5! HILVERSUM II Uitzending van de Christelijk Hi Jnie.^ 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 9.30 Stereo: Sjook: jongerenprogra :»at> i N-portprograffim Nieuws.' il'dS'1 VÖór de' jeugd. 18.'80 taalwenken. 18.32 Orkestenpara eiten en popmuziek. 20.00 Lichte muzi 11-00 Sport. 22.00 Nieuws, berichten en Seven Kunsten. Aansluitendpopmuzl (ADVERTENTIE) Vanavond 20 over acht zeggen de juweliers van Nederland op uw TV: Wij nodigen u uit om vrijblijvend te komen kijken naar onze geschenken van goud en zilver. Tussen de verschillende program onderdelen door projecteerde VPRO gisteravond telkens de tekst: Bezwaren tegen de VPRO? Als u lid v irdt heeft u morgen al inspraak. Zo'n tekst is kenmerkend voor een omroep die groeit als een koeie-staart. Vrijwel elke VPRO-avond bevat on derdelen die bedankjes opleveren. Nog even, en de bedankjes krijgen hun zin: de VPRO wordt geschiede nis. De VPRO-programma's hebben een kijkdichtheid die het uitzenden nau welijks verantwoord maakt. Deze om roep richt zich tot een verwaarloos baar aantal kijkers en tracht dan op hel sentiment voor de „underdog" te spelen. Ze gaat daarbij zover dal ze- pal na de STER- met een reclame spot komt waarin ze een „concur rent" besmaadt op een wijze die vol gens het B.W. strafbaar is. Daarmee getuigend van een „straatvechters mentaliteit" die past voor een om roep die de „underground" verheer lijkend boven de grond brengt. De VPRO graaft naarstig haar eigen graf en wij zullen geen traan laten als de graflegging definitief een feit is. Dat de eoht waardevolle program ma-onderdelen daarmee ook zullen stoppen? Er zijn er niet zo veel, en dat gaatje zal echt wel gedicht worden. Waardevol; tot op zekere hoogte gold dat voor de film die E. van Moerker ken maakte voor het bizarre bouwsel dat Ferdinand Cheval wrocht. Een monumentaal brok smakeloosheid van een man die alles had van hardwerkend genie, op het geniale Waardevol in absolute zin was het op treden van Gisela May in VPRO'* Tansit. Jammer dat Rob Touber uit gerekend bij deze vrouw de vorm theaterreportage verkoos In zijn oo mera-regie. waardoor haar heel-in- dringend interpretatievermogen eigen lijk onvoldoende over kwam. Vg (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2