Beste persfoto door W.-Duitser gemaakt 19.95 2 World Press Photo: Hans van Z. heeft meer op kerfstok „Er zijn betere prenten gemaakt NEGENTIENJARIGE KRIJGT 20 JAAR Hoe laat ishet? Kijk op uw horloge! Kies uit kollektie! Tijdschrift voor politie: Onderzoek de mist in Zilveren Camera voor Haagse fotograaf TIENER LAARZEN TIENERLAARZEN Breestraat 165 - Leiden Buurjongen om losgeld vermoord Biafra loopt weg uit Addis Abeba Uitslag jubileumprijsvraag PCGD WINNAAR ONTWIKKELDE 'N SYSTEEM DAT GEWOON GESCHREVEN CIJFERS KAN LEZEN KIJDAG 19 DECEMBER 1969 DE LEroSE COURANT Dr. L. TURKSMA Werknemers willen slechts meebeslissen over eigen werk Van onze correspondent) UTRECHT „Ondernemers zowel als vakbondsbestuurders trekken de mede zeggenschap ie veel in de machts- cu politieke sfeer, terwül te weinig tot uiting komt dat onder de sociaalpsycho- logen die zich op bet bedrüf hebben ge specialiseerd. het steeds meer gemeen goed wordt, dat bü da werknemers de werkelijke interesse in. maar ook een «terke behoefte aan medebeslissingsrecht alleen bestaat ten opzichte van het werk waarmee ze zichzelf coneraet mee bezig Dat is een van de vernietigende stel lingen, die het proefschrift „De socioloog en geschiedenis", begeleiden van firs L Turksma, waarop deze vanmiddag aan de Utrechtse universiteit promoveerde. Dr, Turksma zei in een toelichting onder meer dat op het ogenblik binnen de on dernemingsraden mensen gedwongen worden te oordelen over en handelen met dingen waarvan ze geen enkele kennis hebben Erop attent gemaakt dat juist dezer dagen de vakbonden het er over eens geworden zijn dat een van de pun ten bij de komende onderhandelingen met werkgevers juist de opleiding en vormgin van ondememingsraa dieden is, zei dr. Turksma: „Ik vraag me af of dit dan met lessen sociale economie enzo voorts zal gebeuren. Of je dan meer kweekt dan een klein oligaachietie be twijfel ik". (Van een onzer verslaggevers Z. heeft meer op z'n geweten dan alleen maar de drie 'croordeeld. Dit schrijven dc commissarissen van politie. i het jongste nummer van het Tijdschrift voor dc Politie, n destijds nauw bü het onderzoek in de zaak betrokken. DEN HAAG Hans val moorden, waarvoor hij is Tj. P. de Vries en R. Trip Beide commissarissen wa Hun mening is onder meer gebaseerd op uitlatingen dat er nog zoveel onopgeloste moordzaken zün, waarbij i die in de richting van Van Z. gaan. Van Z. en o iwüzingen zün Ook Hogerhuis wil afschaffing van doodstraf LONDEN (Reuter) Het Britse ho- gerhuis heeft gisteren 'n voorstel om de uiteindelijke beslissing over de afschaf fing van de doodstraf uit te stellen tot juli 1973 met 220 tegen 174 stemmen ver- Een meerderheid voor de regering der halve van 46 stemmen. Hiermee komt een einde aan de doodstraf, die steeds door middel van de galg werd voltrok ken. In 1965 was bij wijze van proef de doodstraf tijdelijk opgeheven tot juli vol gend jaar. Het lagerhuis had dinsdag reeds het regeringsvoorstel om de proefperiode permanent te maken, goedgekeurd, hier bedroeg de regeringsmeerderheid 158 Het betreft hier volgens de beide com missarissen een serie van in Duitsland op meisjes gepleegde moorden. Zo kon on omstotelijk worden aangetoond dat Van Z- de dader was van een poging tot wur ging, waarvan een Duitse Prostituee het slachtoffer was. „Ongelukkigerwijs", zo stellen de schrijvers van het artikel, „ls het verdere onderzoek naar de gedragin gen van Van Z. in Duitsland de mist In gegaan" Gebrek aan tijd en mankracht is hierbij de voornaamste hinderpaal ge- Tj. P de Vries, destijds chef van de afdeling recherche in Utrecht, thans toegevoegd aan de procureur- generaal in Den Haag. ADVERTENTIE De Zilveren Camera ging naar de Haagse fotograaf Karei E. Vereecken. Hij maakte deze spectaculaire op name tijdens de relletjes in mei van dit jaar bp het Antillenhuis. World Presswinnaar: onzer verslaggevers DEN HAAG De beste persfoto van dit s volgens een internationale Jury gemaakt door de joaige Duitse fotograaf Hans Jörg Anders (27» uit Hamburg- In opdracht van het blad Stern moest Anders naar Belfast om een fotoreportage te ma in de strijd tussen katholieken en protestanten Even na de officiële bekend making. vanmorgen in het Congresgebouw i Den Haag. zei deze fotograaf ons: .,Ik had nooit verwacht dat dee efoto zo zou inslaan. Zelfs geen moment daoht ik eraan dat dit de beste persfoto zou wor den. Een klein prijsje zag ik er wel in zitten. Volgens mij zijn er wel betere foto's gemaakt. Het neemt natuurlijk niet weg dat ik dolenthousiast ben met het resultaat van de jurering. Mijn hoofd redactie vond het ook enonn. Maar ik Reloof dat we niet te lang bij zo n succes •lil mogen staan. Het leven gaat verder. En wij moeten mee". Hans Anders vertelt hoe hij de ..plaat van zijn leven" maakte en onder welke omstandigheden. .Alles voltrok zich in een van de achterbuurten van Belfast Toen ik aankwam was het heetst van de strijd al voorbij. De ge vechten waren al dagen aan de gang en DEN HAAG ANP) De beste persfoto van het jaar werd, volgens de Jury van „World Press Photo" gemaakt door Hans-Jörg Anders uit West-Duitsland. Hü had deelgenomen aan de wedstrüd voor fotoverslaggevers, waarvoor hü zes platen moest insturen. In zün eigen rubriek viel hü buiten de prüzen. De beste fotoverslaggever werd Leif Engberg uit Zweden. Ze ontvingen elk een bedrag van 5.000 gulden, alsmede een gouden medaille van de gemeente Den Haag. Van de deelnemers aan de wedstrijd voor Nederlandse persfotografen werd Karei E- Vereecken uit Den Haag als de beste aangemerkt op grond van zijn foto van de rellen bij het Antillenhuis in mei van dit jaar in Den Haag. Hij werd winnaar van de zilveren camera, die hij ook twee jaar geleden reeds won. In de rubriek „nieuws" werden de drie prijzen als volgt toegekend: 1. Aoi Toshio, Japan; 2. Horst Fass, Amerika, en 3. Frank Attard, Malta- „Features": 1. Ruud Hoff, Nederland; 2. Sven Erik Sjöberg, Zweden, en 3. A. Perevoshchikov, Rusland- „Sport": 1. A. Alishauskas, Rusland; 2. Ron Kroon, Nederland, en 3. Daniël Lapied, Frankrijk. „Photo-stories" 1. S- Jakvbowski, Polen; 2. Christoph Henning, West-Duitsland, 3. Harvey Weber, Amerika. „Colour pictures": 1. Vaccano, Amerika, 2. Georg Böhlje, West-Duitsland, en 3. Kinkland, Amerika. Voor de beste Nederlandse persfoto's waren behalve de zilveren camera nog een aantal prijzen beschikbaar. Tweede werd in deze categorie Ruud Taal, derde E. F Kraayenbrink Poppe J de Boer we.rd uitverkoren als de beste fotoverslaggever. De jury stelt het bestuur van World Press Photo voor een speciale categorie in te stellen voor foto's, die de meeste historische betekenis hebben- De jury erkent, of schoon er geen prijzen konden worden toegekend krachtens de reglementen, de maanfoto's als de beste van het jaar. De gemeente Den Haag heeft naar aanleiding hiervan drie gouden medailles van de gemeente beschikbaar gesteld voor de astro nauten Neill Armstrong, Michael Collins en Edwin Aldrin. IN TIENTALLEN KNOTS-GEKKE uitvoeringen Hans van Z. is ook ondervraagd over de In ons land gepleegde moorden op Klly Hagers, Claude Berkeley en G. van Pig- gelen, omdat er ernstige vermoedens wa ren dat hij ook deze moorden had ge pleegd. Om plaatselijke recherche-instan ties in de gelegenheid te stellen Van Z- te horen werd deze enige weken aan deze instanties uitgeleend. Gedurende deze „tournee" kon niet over andere zaken met Van Z. gesproken worden ..In feite", al dus de heren Trip en De Vries, „hebben we voor het vooronderzoek niet voldoende tijd beschikbaar gehad". besluiten hun artikel met de opmerking: „Hans van Z. zit in Breda en vertoont geen enkele nel- ging zijn overige zonden op te biechten. De zaak Van Z. is bezig geschiedenis Ie worden en het onderzoek is gestaakt. Voor hetgeen bij verder onderzoek moge- lyk nog bekend zou worden, bestaat schijnbaar geen belangstelling meer". (Van onze correspondent) BRUSSEL Een jongen van negentien jaar is gisteren in Gent veroordeeld tot twintig jaar dwangarbeid nadat een jury hem schuldig bad bevonden aan moord op een veertienjarige buurjongen. Dc jongen, wiens identiteit verborgen wordt gehouden, had op 11 juli 1967. samen met een veertienjarige broer, een buurjongen van veertienjaar gewurgd en het Ujk daarna in een waterput gegooid. Op het ogenblik van de moord woonden zü in Dendermonde. ten oosten van Gent. Hü ?af voor zijn misdaad twee motieven op: onmiddellijk na zün aanhouding zed hij gedood te hebben om zelf veel geld te krijgen, voor de rechtbank evenwel ver klaarde hij de moord te hebben gepleegd om geld voor zijn moeder te kunnen krij gen. Zij zou daarmee een nieuw leven kunnen beginnen, zonder haar man, met wie zij In ontnin leefde. De Jongen bereidde de moord perfect voor: enkele dagen tevoren ging hij een onderwatergeweer kopen niet 3000 frank, 'die hij van zijn moeder had gekregen Hij kocht een dergelijk wapen, omdat hij een normaal schietwapen toch niet had kun- De dag van de moord nodigde hij zijn j buurjongen uit om op zolder te komen spelen. Toen de jongen kwam. zeiden de twee broers, dat ze hem gingen ontvoeren, en dat ze hem daarom op een stoel moes ten vastbinden. De buurjongen, die dacht dat het om een spelletje ging. verzette zich niet. Hij werd pas bang. toen het jongste broertje hem met de kolf van het onderwater geweer begon te slaan. Hü vroeg vrijgelaten te worden en de twee broers maakten inderdaad de touwen los. Maai- toen de Jongen aan de deur kwam. pakten ze hem opnieuw, legden een touw om zijn halte en wurgden hem. Daarna verstopten ze het lijk op d» zolder itot de volgende dag. Tenslotte laadden ze hun slachtoffer op een krui wagen en gooiden hem in een waterpuit. Driemaal probeerde de oudste broer een rijke tante, die meer gesteld was op de buurjongen dan op haar neefjes, en op wiens geld zU uit- waren, op te bellen om losgeld te vragen, maar geen enkele keer slaagden zij erin de vrouw te bereiken. De jongste broer werd door een kinder rechter berecht, de oudste moest gezien de ernst van de misdaad en omdat hij op het ogenblik dat hu de feiten pleegde al zestien jaar was voor het Hof van Asissen verschijnen. Omdat het dooi- de wet verboden ls. kon de officier niet de doodstraf vragen: hij eiste levenslange dwangarbeid. Het we ld twintig jaar. ADVERTENTIE ADDIS ABEBA (Reuter) De Bia- fraanse onderhandelingsdelegatie beeft de voorbereidende vredesbesprekingen, die in Addis Abeba zouden moeten begin nen voortijdig verlaten en is naar huis teruggekeerd zonder af te wachten of een onderhandelingsdelegatie uit Nigeria bereid was hen te ontmoeten. De leider van de Biafraanse delega tie, Pius Olrigbo, las op de luchthaven van de Ethiopische hoofdstad een verkla ring voor, waarin stond dat de Ethio pische regering vandag had toegegeven dat de besprekingen zouden worden ge houden onder auspiciën van de organi satie van Afrikaanse eenheid. De Bia- franen waren echter naar Ethiopië geko men na „de duidelijke verzekering" van Keizer Haile Selassie dat hij op eigen initatief handelde. ik kwam eigenlijk nog op het nippertje voor een redelijke fotoreportage. Het was ongeveer negen uur 's avonds. De politie bleef maar met traangas gooien. Iedereen liep terug uit angst geraakt te worden. Ik bleef staan. De tranen liepen over mijn wangen. Op het moment dat ik er ook vandoor wilde gaan, zag ik tegen een muur een man staan met gasmasker. Het ging allemaal zo snel, dat ik amper een goede plaat verwachtte. Die man hield zl,|n hand op zijn hart- Het, leek net. een standbeeld. Mei. tranen in de ogen knipte ik af. Toen smeerde ik hem ook. Het heeft me alleen een gescheurd pak opgeleverd. En een huilpartij. Het eerste heb ik kun nen declareren." Naast de vijfduizend Duitse marken die Anders als prijswinnaar van de Stichting World Press Photo in de wacht sleept zal het Russische persbureau Novoeti een extra-prijs voor dé persfoto beschikbaar stellen. Hans Andere mag een optiek naar keuze uitzoeken. Voorzitter van de stichting WPP, de heer Peter van Breukelen, zei dat de prijs niet uitgereikt zal worden door een voor aanstaand overheidsfunctionaris omdat, volgens de lieer Van Breukelen. ..bij de overheid in wezen weinig begrip bestaat voor het werk van de fotojournalisten." Zoals bekend ls prins Bomhard bescherm heer van de stichting. ..Als de autoriteiten 7/> meeleefden als hij dan wil lk veel van deze mensen om me heen hebben, Maar jammergenoeg is dat niet het geval", aldus Van Breukelen DEN HAAG De directeur- generaal van de l'TT. de lieer 11. Reinoud. heelt vanmiddag In de Rolzaal op het Binnen hol in Den Haag de uitslag van de 50-jarig iubileumprüs- vraag van de Postcheque- en Girodienst bekend gemaakt. De opdracht van de deelne- oplossing voor het probleem automatisering van de invoer van de omvangrükc hoeveel heid gegevens die in de vorm van betalingsopdrachten wor den verstrekt. De winnaar van de eerste prüs, groot 25.0U0. de heer A. A. Spanjersberg uit Leiderdorp, is erin geslaagd een herkenningssysteem tc ontwikkelen, dat normaal en duidelük geschreven cüfera kan lezen. De oplossing van de heer Spanjersberg. 38 jaar en werk zaam op hel Dr. Neherlabora- torium van de PTT le Leid- schendam, kan in het kort als volgt omschreven worden. Op de girokaarten zijn vakjes voorbedrukt waarin door de rekeninghouders het postreke ningnummer en het bedrag duidelijk moeten worden ge schreven in gewoond schrift. Op het girokantoor leest een machine de geschreven cijfers. In deze machine worden van elke kaart de vakjes afgetast met een fijn raster. Voor her kenning der cijfers wordt een computer gebruikt. Voldoet het cijfer niet aan de normen voor machinale herkenning, dan wordt de betreffende giro kaart geweigerd. Volgens de jury wordt door deze inzending, die het motto „Autogiro" meekreeg, een op lossing gegeven die op korte termijn kan worden gereali- seerd. De tweede prijs (15.000 gulden) werd toegekend aan Patrick A. V. Hall, lector wis kunde aan de City University van Londen, de derde prijs (5.000 gulden) aan lr. J. Cor- nelissen uit Oost-Souburg "en eveneens een derde prijs aan A. T. Rateliffe uit Ovingham (Engeland). Gezien het hoge niveau van de totaal 509 inzendingen uit binnen- en buitenland werd besloten niet alleen het aantal beschikbare prijzen uit te breiden met een extra-derde prijs van 5.000 gulden, maar daarnaast nog twee premies van 2.000 gulden en twee van 1.000 gulden toe te kennen Bij de beoordeling is de jury in eerste instantie nagegaan of de voorgestelde Invulling van het formulier voor de be talingsopdracht blüvend aan vaardbaar was voor zowelde cliënt als de PCGD. Daarna werd nagegaan de betrouw baarheid van de herkennings methode, de uitwerking van de methode, de uitvoerbaar heid en de originaliteit. Een systeem van merkroosters. het aanstrepen of invullen van cijfers werd door 201 inzen ders uitgewerkt, terwijl 134 inzenders een of andere vorm van gestileerd schrift uitwerk ten. De jury vond van de mferkroosters dat deze geen verbetering betekenden van de reeds bekende invulmetho- den. terwijl dc visuele lees baarheid matig is. Ook geen van de inzendingen, die kwa men met variaties van gesti leerd schrift, leverde volgens de jury verbeteringen op. Het grootste bezwaar was dat de cliënten een bepaalde schrijf wijze moet worden geleerd. De Jury zou de keuze tenslotte laten vallen op de groep in zenders. die van natuurlijk schrift gebruik maakten. Dit betrof totaal 45 inzendingen, waarvan er uiteindelijk 27 overbleven. Voorzitter van de jury was de heer E. Struyf, directeur-genpraal van de Belgische Posterijen. PRISMA gouden dameshorloge met gouden band 875.- PRISMA gouden dameshorloge met gouden armband 485.- (andere modellen in goud reeds vanaf 335.-) PRISMA gouden dameshorloge met gouden band 525.- *1* Tot 31 december ontvangt u bij aankoop van een Prisma herenhorloge gratis een doosje met 12 Prisma imni-kalendertjea om aan uw horlogeband te klemmen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11