BESLUITVORMING RAAD IS OUDERWETS Vernieuwde Dierenbescherming: meer hulp voor de dieren Zoeterwoude geeft meer uit aan onderwijs Alphenaar redde zich uit ijskoude water Dr. T. Pley, fractievoorzitter Vrije Lijst: MARKTEN DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 DECEMBER 1969 'ordt. 4.500,- uitgege- De opbrengst van de kraam tijdens het 'Drie-Oktoberfeest 430,79, waarbij al lerlei zilverwerk gekocht kon worden kon dat tekort niet opvullen. Voorname lijk moest het dus van de leden (thans (545) komen. De vereniging moet name lijk Iedere subsidie ontberen, in tegen stelling tot de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl. dat in ieder geval nog een kleine bijdrage ontvangt. Te weinig ech ter, aldus de heer C. J. van der Kaay, om een quarantaine-afdeling te kunnen creëren. De vereniging Dierenbescher ming, die los staat van het Dierenasyl. heeft geen andere mogelijkheid gezien dan de contributie met 50 pet. te ver hogen: van vijf gulden naar zeven gul den vijftig. Tevens heeft zij verscheidene depots opgericht om het zilverwerk té verkopen. En daarvan is het secreta riaat: Akkerhof 50. De vereniging, die inmiddels ook een regionaal inspekteur in dienst heeft, wiens taak o.m. bestaat uit het toezien bij tentoonstellingen of Ra ndgemeenten voorlopig nog vergeten gebied van Dieren nauwelijks op de voorgrond. Deze „ondergrondse" organisatie is nu eohter uit de duisternis getreden. Niet in de laatste plaats is dat een gevolg van de vrijwel complete bestuursioijzi- ging. De dieren, die het juist in deze winterperiode zo zwaar hebben, kunnen daarmee rekenen op grotere hulp. „Na tuurlijk helpen de mensen de dieren ook Op zeventien verschillende plaatsen worden de dieren in Leiden gevoederd. Als afdeling voor Leiden en Omstreken schiet de vereniging daarmee wel te kort: „Plaatsen als Leiderdorp, War mond, Zoeterw'oude, Valkenburg, Rijns burg en Alkemade vallen ook onder ons. We hebben echter geen mensen om ook daar aktief ie zijn. We beraden ons er wel over om daar binnenkort ook agen ten neer te zetten", aldus voorzitter J. P. M. Deen, die zich voorlopig nog ge steld ziet voor beperkte financiële mid delen. 'esteinde. Voor Welk vlot meisje wil onze prachtige huistelefooninstallatie '"=>nen en bovendien enig typewerk voor onze verzorgen? Ais u ons uit de brand wil helpen bel óf schrijf dan SteEeidóeSoutamt PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 20935 Zaterdag weer jongerenmis in Hartebrugkerk LEIDEN Zaterdagavond a.s. zal de Dekenale Jongeremnis Leiden haar laat- ste jongerenmis van dit jaar in de Har tebrugkerk organiseren. Het thema van deze week is gekozén door de gespreksgroep van Felix de Rooy en de celebrant van deze mis is kapelaan Fischer van de St.-Jozefparochie. Op zaterdag 27 december zal de deke- Leiden geen jongeren- Schaatsend het weekeinde door? LEIDEN „Zouden we nu de baan al openstellen voor het publiek dan zou die morgen al tot poeder gereden worden. Morgen beginnen namelijk de vakanties, vandaar dat we nog een dag wachten," aldus mevrouw Hendriksen, echtgenote van het IJssportbestuurslid. Wordt in Leiderdorp dus nog niet geschaatst (morgen wordt de baan geopend), overal elders kunnen de schaatsliefhebbers nu terecht. Ook in Leiden waar gisteravond de banen nog gesloten bleven, wordt het ijs vanavond vrijgegeven. Dat betreft dan de tennisbanen van de Leidse Hout en Roomburg. De matige tot strenge vorst heeft er bovendien voor gezorgd dat ook op de baan in de Kikkerpolder gereden kan worden. Hetzelfde geldt voor Ter Aar, Noordwijk (Casino), .Alkemade, Hoogmade en Lisserbroek. Comité W oningnood zond raad en college telegram: Na hotsing in Aarkanaal gereden „Hoe vaak gebeurt het niet dat een eigenaar zijn hond meeneemt in een auto, hem op een stil plekje afzet eD dan in volle vaart wegrijdt. Je ziet het ook vaak genoeg op de Besjeslaan Voor Mensen, die er vanuit gaan dat het asyl zich dan wel over de dieren ont fermt. Als we zoiets zien noteren we Neem moties aan LEIDEN Het Comité,, Woningnood heeft gisteravond het college van b. en w. en de Leidse raad het volgende tele gram gestuurd: „Comité Woningnood in vergadering byeen verzoekt de gemeenteraad en direct het kenteken. Dat kan iedereen doen. Het is namelijk onmogelijk om al die dieren een plaats te geven in hel het college van b. en w. de moties met name de moties van de heer asyl. Ieder jaar komen er 4500 honden en katten. Soms zit het zo vol dat wij zelf zes van die beesten mee naar huis Amptmeijer, aan te nemen als eer ste aanzet ter inwiliging van de eisen door het comité geformuleerd Met het oog op de naderende feestdagen dinsdag en woensdag van 815 uur op het slachthuis aan de Morssingel de hazen en konijnen e.d. geslacht kun nen worden tegen een billijke prijs. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Ingrid Jolanda d.v. A. Honsbeek en H. v. Rijn; Hendrik z.v. H. de Mooij en J. Zandbergen; Vico z.v. P. v. d. Zwan en J. H. de Zoete; Nancy Cornelia Sophia d.v. J. J. van Teijlingen en C. S. Paats; Evelijn Su zanne d.v. L. P. Braakman en J. M. v. Wijk; Roelof Michaël z.v. J. Raar en C. P. J. M. Conijn; Rudolf Johannes z.v. L. G. J. Giesbergen en M. P. de Groot; Bianca Alexandra d.v. R. E. Hoogka mer en P. H. Siecker; Dirk Hannes z.v. A. Wörpel en L. Boersma; Petronella Martina Cornelia d.v. C. H. Vrijburg en M. G. Groenen. Gehuwd: J. P. Dongelmans en E. C. Koelewijn; H. L. v. Amsterdam en A. M. v. Soest; W. M. v. Mourik en H. v. Tongeren; A. de Ruijter en S. W. L. v. Egmond; J. Lut en Y. Peter. Overleden: A. A. de Ruijter (43); G. de Graaf (82); E. E. de Wit (87); R. E. Meijer (93); J. J. v. Dijke (77); C. A. de Bruijn (94); C. Leeuwenburgh (49). ALPHEN AAN DEN RIJN Een psycholoog aan een der bijzondere scholen ïn Alphen aan den Rijn heeft zich gistermiddag omstreeks half een uit zyn zeer snel in het Aarkanaal zinkende auto weten te bevrijden en vervolgens zwemmende de kant bereikt, waar de heer Verduijn klaar stond om de drenkeling op de wai te trekken. klei wilde ontwijken. Hij stuurde zijn auto daarvoor nog al schielijk naar links, juist op het moment, dat de heer Verduijn de vóór hem rijdende auto wilde gaan inhalen. De laatste kon een aanrijding niet meer voorkomen en botste tegen de linker achterkant van de voor hem rijdende auto, die daardoor in het Aarkanaal te- Doordat de achterruit uit de auto was geslagen zonk de auto onmiddellijk naar de diepte. Onder water heeft de bestuur- door de achterru hier- Door achterruit weer bevrijd Het ongeluk gebeurde, doordat de psy choloog rijdende met zijn auto over de Westkanaalweg enkele grote kluiten Grofsmederij verwacht lagere winst Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij het volgende mee: in verband met de diversiteit van onze opdrachten en ook gezien de dikwijls lange looptijd is het moeilijk een prognose te maken voor de resultaten van 1969. De productiecapa citeit werd in het tweede halfjaar be langrijk opgevoerd, waardoor kosten deze zullen eerst in 1970 resultaten werpen. Zoals het zich laat aanzien, zal ook vermoedelijk de winst dit jaar ger zijn dan die over 1968. Een belangrijk g-Kleelte van ons bedrijf is ook in 1970 goed van opdr? voorzien. LEIDEN Aan de Leidse Unive is gisteren de heer N. J. Verhoef, als medewerker in dienst van de Stichting Scheikundig Onderzoek Nederland (S.O.N).,verbonden aan het Biochemisch Laboratorium van de Leidse Univei teit, tot doctor in de wiskunde en natui wetenschappen gepromoveerd op t proefschrift, getiteld „Initial steps protein synthesis in vitro. The teraction between escherichie coli bosomes, plant viral RNA and amin< cyl-tRNA". Promotor was prof dr L. Bosch. Haagse politierechter Loodgieter wil prijzen wel aanpassen DEN HAAG/LEIDEN Een 1,7-jarige loodgieter uit Leiden vond bij de Haag se economische politeirechter een willig oor voor zijn klachten. „We weten er hier alles van", stemde de rechter in, „het vatl tegenwoordig echt niet mee indtjes aan elkaar te knopen". ichriften Irede) „De lonen dere kostei is toegestaan, blijft daar ver benedei klaagde de loodgieter. „Dat weet ik wel, u voelt u zelf moreel niet schuldig m u bent het wel", gaf de rechter te k De officier eiste een geldboete 150,-. Of verdachte daar iets op zeggen had. „Als ik' eerlijk moet bekennen, het i me mee", verklaarde de loodgieter". Het is meest aangenomen werk dat ik doe en dan is het moeilijk aan de prijsvooi schriften te hóuden". „Maar zult u de prijzen nu gaan aar passen?" wilde de rechter weten. Al u dat graag wil, zal ik dat doen' „sprak bereidwillig. De i trouwde daar kennelijk niet helemaal op; hij veroordeelde tot 200 boete, waarvan 100,- voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar. Promenade Orkest maakt radio-opnamen in Leiden Zaterdag in gehoorzaal HU) LEIDEN Zaterdagavond 20 decem ber zal het Promenade-Orkest en het Radiokoor onder leiding van Gijsbert Nieuwland en niet medewerking van de alt A af je Heynis, in samenwerking met de Leidse Volksuniversiteit voor de KRO-radio een concert verzorgen, dat in twee delen wordt uitgezonden. Het dit zendt de KRO uit op zondag 21 decem ber van 11.02 tot 11.55 uur. Het tweede is te beluisteren op zondag 28 december van 11.02 tot 11.55 uur. De opname vindt plaats in de Stadsgehoorzaal in e „Or- Christoph Willi- Gluck; „Che faro senza Euri- i uit „Orfeo ed Euridice" even- C. W. von Gluck. Voorts uit .Lenfance du Christ" van Hector Ber- ioz de ouverture tot het tweede deel dice' ZOETERWOUDE Van een tiental agendapunten dat de raad naast Se be handeling van de begroting kreeg voor geschoteld was er slechts een dat geen hamerstuk werd. Het betrof bet vast stellen van het bedrag per leerling voor de bijzondere basis-scholen over 1970. Tot nu toe was dit 90,-. De Stichting R.K. Scholen Zoeterwoude dorp had om een verhoging tot 130,- verzocht. Het college deed de raad een voorstel van 110,-. Dr. Pley (Vrije L.) vond de vergelij- kingserjfers met gemeenten uit de om geving dubieus en had zelf ook informa-1 ties getrokken. Deze cijfers liepen nogal uiteen maar hij concludeerde toch dat een bedrag van 130,- niet overtrokken was. Omdat een sprong ineens van 40,- wel erg groot leek kwam dr. Pley met een tussenvoorstel van 120,-. De K.V.P. bij monde van de heer v. d. Ploeg „Niet gelukkig met het preadvies" schaarde zich achter het voorstel. De voorzitter gaf een opsomming van de argumenten die tot het voorstel hebben geleid. Wet houder H. Sies vulde daarbij aan dat de begroting die de noodzaak van de ge vraagde verhoging zou kunnen aanto nen zelfs na uitdrukkelijk vei-zoek, ont breekt. De heer Koek die ook de ge gevens wat -summier vond drong aan op uitstel tot meer cijfers bekend zijn. Uit eindelijk werd het voorstel van het col lege aangenomen waarbij de toezegging werd gedaan dat evt. verhoging mid dels begrotingswijziging welwillend zal worden bezien. Bij de ingekomen stukken was o.m. de goedkeuring van G.S. op drietal raadsbesluiten betreffende de re constructie Rijnegommestraat, 't wacht huisje bij de bushalte H.R. en het ZOETERWOUDE Na een vermoeiende mara thonzitting. tijdens welke de publieke tribune langzaam leegdruppelde, viel vannacht om kwart voor één de hamer over de begroting voor 1970 van de gemeente Zoeterwoude. In haar algemene beschouwingen heeft de raad het burgemeester en wethouders niet bijzonder moeilijk gemaakt. Het houden hiervan is volgens de heer J. H. v. d. Ploeg de laatste jaren een prettige bezigheid, omdat eén ontwikkeling van onze gemeente gaan de is, waarvoor een zeer lange aanlooptijd nodig was, waarvan we nu de resultaten zien. Er waren nog wel enkele knelpunten, o.a. het bouwen van goedkope woningen, een betere communicatie met de burgerij, meer Inspraak en een andere proce dure bij het maken van bestemmingsplannen. De heer H. J. v. d. Ploeg, fractievoorzitter van de kVP, die voor de laatste keer algemene be schouwingen hield, hamerde op het gebrek aan heer v. d. Ploeg, dat het plaatselijke openbaar vervoer nog steeds zeer gebrekkig is. De lieer B. C. V- d. Veer (Prot. Chr.) wees op de gevolgen van de vestiging van Heineken. Hij hoopt, dat het college aandacht zal besteden aan de lucht- en waterverontreiniging en verkeers veiligheid. Hij wilde ook de recreatieve voorzie ningen niet uit het oog verliezen. De KVP'er Koek hield een pleidooi voor de bouw van woningwetwoningen en bracht ook het Zoe- terwoudse probleem ,,de politie" nog eens ter sprake. Met betere voorlichtingen zouden we al een heel eind komen, aldus de heer Koek. Vrije Lijstfractievoorzitter dr. T. Pley hoopte op een wat meer bewuste financiële planning op langere termijn. Hij bekritiseerde ook het beleid van het college: „De raadsbehandelinig van vele belangrijke projecten heeft geen gelijke tred ge houden met de vitaliteit en werkzaamheid op tal van terreinen binnen onze gemeente". Met name was dr. Pley niet gelukkig met de behandeling van het industrieschap De Grote Polder. De heer P. de Jong (KVP) was na de uitlatingen van de voorzitter in de raadszitting van oktober ongerust over de aanleg van de geprojecteerde parallelweg in het industrieterrein „De Grote Pol der" met de spoorlijn. Hij drong er op aaa dat nu reeds begonnen wordt met de g-rondverwer- beraadslagingen kwamen •aag dat Zoeter- te gering aantal inwoners delen b. en w. beslist niet. 6000 inwoners is men nu ook prettige woude wegens haai zou moeten verdwijn De rode streep bm consequenties. Zeer 1 gewijzigd plan voor de reconstructie van de Wei- poortseweg aan de orde komen. Dit zal nog meer dan het vorige het specifieke karakter hi ei-van behouden o.m. door wegverleggJng naar de pol derzijde. Een nieuwe genieentegids zal worden uitgebracht na de raadsverkiezingen. De burgeravond voor de Hoge Rijndijk zal begin 1970 plaats vinden. Het openbaar maken van commissievergaderingen Hum-subsidiëring is een taak van de centrale overheid. De voorzitter vroeg zich af of het wel juist is dat de woningbouwvereniging brj verde ling van woningen aan de „oudste" leden de hoog ste rechten toekent. Het vervoersplan van de Leidse agglomeratie is mogelijk een goede basis voor planning van het openbaar vervoer. De af sluiting door de Prov. Waterstaat van de bouw- weg aan de Europaweg is ook voor het college een onverkwikkelijke zaak. Hopelijk gaan hier de gevoeligheden tot het verleden behoren. gevloeid. De kans voor water- en luchtverontrei niging door de vestiging van Heinekens moet gering worden geacht door het gebruik van aard gas en controlerende functie van „waakhond" Rijnland. De mogelijkheid de onderdoorgang van de Rijnegommerbrug te benutten als voetgangers tunnel is op ambtelijk niveau in bespreking. B. en w. kunnen met de suggestie meegaan om het pu- Met nieuwe gemeenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht deed de voorzitter een beroep op de politieke groeperingen die hierin een grote ver antwoordelijkheid hebben. Waarschijnlijk zal reeds volgende week opdracht worden gegeven tot het bouwrijpmaken van een gedeelte van de Loethe. Br Is een bouwplan voor 24 huizen achter het Watertje aan de rand van het plein. Men zal blijven hameren over verbetering van het politie beleid. Aangaande d« parallelweg in het industrie gebied komen ting tot aanleg geeft. In tweede instantie hield dr. Pley vast aan zijn wensen ten aanzien van een andere procedure bij bestemmingsplannen en kondigde evt. een motie aan. Toen b. en w. hem hierop' direct toezeggingen deden, toonde de fractieleider van de Vrije Lijst zich 7. wel voldaai huui beslist de moeite waard", mogelijk 200,huur of meer per maand be talen. Later viel zijn fractiegenoot G. P. Koek hem hierin bij en hekelde in felle bewoordi: het beleid hierin van de centrale overheid. De heer d. Ploeg zag terwille van de burger die het niet zo goed meer ziet gaarne deelrap- /an de Gewestraad, dan heeft men iets s. Hij drong aan om met de bevoegde allem wpla: u-keren i in de Veldzichtstraat. „Kan een ondernemer die zulke bedragen investeert in deze auto's niet zorgen voor eigen parkeergele genheid", vroeg hij zich af. Het bleef een moeilijke zaak, waar men niet uit kwam. Daarna werden de begrotingen zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het late tijdstip zal er wel de oorzaak van zijn geweest, dat geen enkele afgevaardigde, de heer A. v. d. Poel was afwezig, belangstelling had voor de rondvraag, een uniek gebeuren in de Zoeter- woudse raad. Frans Kerstlied; de Suite uit „Zémir Azor" van André Grétry in een bewer king van Thomas Beecham. Van Ca naille Saint Saëns „Printemps qui com mence" de aria uit „Samson et Delilah". Gavotte uit „Mignon" van Ambroise DEN BOSCH, 17 dec. Vee Mell kalf koeien 10251775 per st.; g koeien 8351250; graskalveren 400 625; kalfvaai-zen roodb. 1300—1750; zwartb. 11751550; klamvaarzen 1050 1250; gustevaarzen 9501200; pinken 700900; nuchtere kalveren voor of mest 190345; weideschapen 60— 100; ooien met lammeren 6090; drach tige zeugen 550—675; biggen 85—98: slachtruuderen extra kw. 4.955.35 per kg gesl. gew., Ie kwal. 4.304.85, kwal. 3.75—4.20, 3e kwal. 3.50—3.70; vette stieren 4.605.10; worstkoeien 3.25 3.55; vette kalveren le kwal. 4.45 4.75 per kg lev. gew., 2e kwal. 4.20 4.40, 3e kwal. 4.004.15; nuchtere 1 veren 1.301.75; slachtzeugen lekwal. 2.30—2.35, 2e kwal. 2.24—2.29; slacht- varkens 2.552.65; vette schapen 100 140 per st.; vette lammeren 105135. ELD, 17 dec. Pluimvee - Aan voer ca. 17.000 stuks; handel matig. Slachtkippen (lichte) 0.90-1.15, (zwar UTRECHT, 18 dec. Vee Totale aan voer 4204; runderen 1146, vette kalve ren 68, graskalveren 44, nuchere kalve ren 622, schapen 939, varkens boven 100 kg 325, id. beneden 100 kg 41, big gen 975, bokken en geiten 44. Prijzen: melkkoeien 1150-1600, kalfvi 1250, vare koeien 825-1050, pinken 650- 875, stieren 975-1400, graskalveren 4.10- 6.50, nuchtere kalveren 40-80, fokkalve- ren 125-340, schapen 85-120, lammeren i 525-750, lopers 110- 95-145, dr. 150. biggen 95-110, bokken 18-70, vette koeien I 4.80-5.00, id. II 4.45- 4.55, id. Ill 3.75-4.35, vette kalveren 4.40-4.60, di. II 4.20-4.30, id. Ill 3.8 3.90, nuchtere kalveren 1.40-1.80, zwa vette varkens 2.75-2.80, zouters 2.8 2.85, sl.zeugen 2.18-2.25, jonge sl.zeugen 2.25-2.32. Resp. handel en prijzen: melk* koeien, rustig, niet geheel prijsh.; vettf koeien, rustig, prijsl tig, niet geheel prijsh.; vette kalveren, vlug, hoger; graskalveren, redelijk, r prijsh.; nuchtere kalveren, rustig, r prijsh.; fokkalveren, id.; schapen, lammeren, id.j varkens, traag, hoger) biggen, traag, prijsh.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4