DUYNDAM-PIJNEN ZOU GROOTSTE KOPPEL ZIJN DAT ONS LAND OOIT HAD Zesdaagse voorbij, iedereen tevreden Kurt Vyth contracteerde al voor volgend jaar DIENSTMAKKERS ZAGEN PIJNEN NIET Geen licht bij Spurs-Everton Fiat 128 auto van het jaar Erhard Keiler dicht bij wereldrecord 500 m. DE LEEDSE COURANT DUYNDAM Bij KNGV de 250.000ste UTRECHT Het Koninklijk Neder- pnds Gymnastiek Verbond, dat ruim mderd jaar geleden werd opgericht, eft gisteren op het bondsbureau in recht het 250.000ste lid gehuldigd Het ns de (bijna) 22-jarige mevrouw Van Wal-Hofland van de Apéldoornse \reniging Odilo. n zijn toespraak memoreerde voor eer Jan de Jong, dat het aantal leden i het KNGV sedert 1948 120 000meèr i verdubbeld is. „We zijn met 108 ocent gegroeid In dezelfde periode eeg de Nederlandse bevolking met 34 tocent. We hebben deze mijlpaal dan ok niet ongemerkt voorbij willen laten Jeugdschaaktoernooi GRONINGEN Aan het achtste ugdschaaktoernooi, dat van 22 deöem- en met 9 januari in Groningen ordt gehouden, nemen 24 spelers Uit landen deel. De inzet is, als gebrul- Blijk, de „European Junior Cup". Het van deze trofee houdt in, dat betreffende speler zich de beste scha- onder de 21 jaar in Europa mag men. Van Nederlandse zijde zullen elnemen Ligterink en Baljon. AMSTERDAM De vierde Amsterdamse Zes daagse was voorbij en aan de rand van de baan oordeelde wedstrijdleider Arie van Vliet en directeur Kurt Vyth dat de balans geen ongun stig beeld toonde. Kurt Vyth: „Commercieel was het een succes. Ik mag niet mopperen". Arie van Vliet: „Gezien de kwaliteiten van het deel nemersveld, is er goed gereden". Zes dagen en zes nachten heeft Arie van Vliet vanuit de eersto loge de wedstrijd geleid. Van vorige week don derdag af tot en met gisteravond wandelde hjj (Van onze sportredactie) als de meest gezaghebbende autoriteit bij het koersgebeuren rond. Arie van Vliet gisteravond in een leegstromend RAI-gebouw, over de ren ners die de afgelopen week 47.000 mensen bezig hielden. „Ik ben tevreden over ze. Peter Post. nog altijd een van de grootste coureurs. Hij Sercu, Bugdahl, Kemper en Renz, dat zijn de vedetten van de baan. Post is een hele grote. En laat nou die jongeren alsjeblieft niet zo jamme ren. Laat ze maar fietsen, knokken, vechten, dat is beter dan janken, zoals Leo Duyndam deed. Het is logisch dat Post zich zo opstelt tegenover de jeugd. Ik zeg je dat een coureur, die geld wil verdienen, op eenzame hoogte moet staan en er voor dient te zorgen, dat dat zo blijft, anders is hij weg. Zo'n man moet zich isoleren en dan komt heus het moment wel, waarop hij in zee gaat met een jongere, omdat hij het moet. Om dat zo'n renner hem in zijn kwaliteiten heeft benaderd. Dan is een coureur als Post gedwon gen hem te accepteren, en hij zal het doen. Zoals Gerrit Schulte het met Peter Post heeft gedaan". Arie vam VMet doceerde verder- Re main Deloof, een sterke renner, een van het type met wie iedereen een goede zesdaagse kan rijden. Klaus BugdaM en zijn partner Kemper zou ik in één adem wollen noemen. Een formidabel stel, top klasse. Je kunt, geloof ik, niet zeggen wie van hen de beste is. Daarvoor zou je ze uit elkaar moeten halen, maar dan krijg je weer een scheef beeld van de kwaliteiten van de partner, die je ze geeft. Gerard Koei rijdt lekker. Hij heeft het goed gedaan in deze zesdaagse. Over Piet de Wit denk ik net zo. Gra ham Gilmore is me opgevallen. Bill Lawrie had het geluk met Gilmore te rijden. Harm Ottenbros is geweldig mee gevallen. Hij heeft natuurlijk wat te danken aan zijn ploegmaat 'Renz, maar zelf moest hij er toch ook behoorlijk wat aan doen. We hebben hem Renz gegeven om te zoo-gen dat hij zich kon handhaven, en Oittenbros deed geweldig zijn best om dat waar te maken. Als Je zijn uitslagen van andei-e zesdaagsen bekijkt, kun je niet anders zeggen, dan Post/Deloof AMSTERDAM De militai ren uit de Amersfoortse Ju liana van Stolbergkazerne die door Kurt Vyth waren uit genodigd voor de slotavond van de zesdaagse, hebben hun man niet zien rijden. René Pjjncn was door een blessure uit de strjjd voor zijn mili taire vrienden op de tribune kwamen. De diagnose van zesdaagsearts Jesse: een pees verrekking in de rechterknie- holte. „Hij heeft het gekregen", zei soigneur Kees Wagtmans, „op 3e tweede dag. Toen moest hij bij gebrek aan training dat hij zich forceerde". bleven op eerste plaats was Pijnen geneutraliseerd en in die tijd heeft hij er alles aan gedaan om het einde te kunnen halen. Hij bezocht dokter Jesse en waarover Kees Wagtmans zich zo op wond soigneur José Vidal, die in België zijn beroep niet meer mag uitoefenen en in Amsterdam voor Van Midden en Jansen werkte. Pijnen: „Ik hoorde dat Jansen door Vidal over een soortgelijke blessure was heengeholpen. Vidal gaf me pillen maar ik werd er verschrikkelijk ziek Zo maar Dr, Jesse: „Dat is helemaal mooi. Je bent bang als ik je een spuitje wil geven en van die man pak je zo maar ta bletten aan". Dokter Jesse schreef René Pijnen veertien dagen rust voor en zodoende was de dienstplichtige soldaat op weg naar Woensdrecht, toen zijn kamergenoten uit de Juliana van Stolbergkazerne de RAI binnenkwamen. Geen René Pijnen in de slotavond die als volgt luidt (de ploegmaat van Pijnen, Jiri Daler, werd voor de laatste uren gekoppeld aan Louis Pfenninger): 1. Peter Post-Romain Deloof (Ned.-Belg.) 436 punten; 2. Klaug Bugdahl-Dieter Kem per (W.-Dld.) 180; op vijf ronden: 3. Gerard Koel- Piet de Wit (Ned.) 372; 4. Harm Ottenbros-Sigi Renz (Ned.-W.-Dld.) 225; op zes ronden: 5. Gilmore- Lawrie (Austr.) 285; op elf ronden: 6. Oldenburg- Loevesijn (W.-Dld.-Ned.) 327; op dertien ronden: 7. Schulze- Jansen (W.-Dld.-Ned.) 274; op tweeëntwintig ronden: 8. Daler-Pfenninger (Tsj.-Sl.- Zwits.) 251; op zevenentwintig ronden: 9. Van Midden-Van der Lans (Ned.) 386. MHIHHni* PIJNEN voor de loopbrug, zei hij absoluut geen enkele moeite te hebben. ,.Maar het grootste pluspunt", glunder de Kuit Vyth, ,,is dat ik me afzijdig heb gehouden van wat er in wielerkringen gebeurde. Vorige jaren maakte ik de fout me er teveel mee te bemoeien en dat was aohteraf gezien onverstandig. Ik ge loof dat ik het nu beter heb aangepakt. Ik voel me tenminste lang niet zo ge spannen als vorig jaar. En ik ga door. Ik heb voor volgend jaar de RAI van 10 tot en met 16 december vastgelegd." Voor die Lustiumzesdaagse (de vijfde naoorlogse) heeft de heer Vyth ook al een aantal renners gecontracteerd: de Duitsers Renz, Bugdahl. Kemper en Ol denburg. de Australiër Gilmore Nederlanders Koel, De Wit LONDEN Everion raakte gister avond de leiderspositie in de eerste divi sie van de Engelse League op een nogal merkwaardige wijze kwijt. Toen een half uur in de wedstrijd tegen Tottenham Hotspur was gespeeld (zonder doelpun ten) weigerden de lampen op het ter rein van de Spurs alle dienst. Na drie kwartier was de elektriciteitsstoornis nog niet opgeheven en werd de wed strijd als gestaakt beschouwd. Omdat Leeds United met ruim ver schil (4—1) van West Ham United won, heeft Leeds met twee wedstrijden meer gespeeld één punt voorsprong op Ever- ton. Het is de eerste keer in dit seizoen dat Leeds de toppositie bezet. De derby tussen Manchester City en Manchester United voor de halve finales van het toernooi om de League Cup, eindigde onbeslist 22. Het was de twee>- de wedstrijd tussen beide clubs. „De City" had de eerste ontmoeting met 21 gewonnen, zodat deze club zich voor de finale, die op 7 maart op Wemblev wordt gespeeld, plaatste. West Bromwich Albion bereikte de eindstrijd al eerder Van d er dat hij tot volle tevredenheid reed." In de schaduw ,,Sigi Renz is misschien wel één van de allergrootsten, maar het komt er noodt helemaal uit. Je hebt van die jongens. Ze leven op een merkwaardige manier steeds in de schaduw vam een grote naam. Gerard Peters was er vroe ger ook zo een, in zijn tijd met Schulte. Als Schulte bij wijze van spreken met Lauweren voor Peter Post (links) veertig kilometer per werd het publiek gek Knalde Peters er even later vijftig kllo- jneter per uur uit, dan bleef ledereen rustig zitten. Waai- zou dat toch ln zitten? Horst Oldenburg is ook een prt- courenr. Iets minder dan Renz, maar hij hangt, wel tegen die klasse aan." i Vliet het Uitblinker En zo klassdficeerde Arie gehele Amsterdamse veld: ,Lijn Loevesijn kan in de toekomst wel wat worden. Wolfgang Schulze is een leuke hardfietser, meer niet. Harrie Jan net als Loesijn, dus goed. Jiri Daler van de netste en sympathiekste kna pen, die ik ooit in dit milieu ben tegen gekomen. Volgens mij ook de grootste atleet van het hele spul. Overigens meen ik, dat hij nooit een groot zesdaagse renner zal worden. Daler mist wat snel heid. René Pijnen was voor mij de uit blinker* in deze zesdaagse. Als je nagaat, dat hij in militaire dienst niet kon trainen als je gezien hebt hoe hij zich liier hield, dan zeg k: Pijnen wordt een grote. Voor (mij is hij de openbaring van deze zesdaagse. Albeit van* Midden ging goed Piet van dei* Lans is altijd een harde werker. Louis Pfemmiger het type- Koel en Rdni Wagtmans een crack, maai*op de weg, niet op de baan." Opvolger Arie van Vliet had Leo Duyndam tot het laatst bewaard. Leo Duyndam is een uit stekende coureur in wie ik nog steeds geloof, ondanks zijn houding in deze zes daagse. Hij had nooit naai* huis mogen gaan. Als ik Duyndam was geweest, had ik wel eens tegen die berg Post willen op klimmen. Ik blijf in Duyndam een opvol ger van Post zien. Hij en René Pijnen zijn de jongens, die Post kunnen onttronen. Als Leo en René santen gaan rijden na Pijnens diensttijd, krijgen we het grootste koppel dat Nederland ooit kende. Dat staat voor mij vast. En Freddy Eugen had, net als Duyndam, moeten blijven vechten voor zijn plaats in het klassement." Samenvattend zei Arie van Vliet: „Ik rond jakkerde, ben tevreden. Het was een goede zes- enthousdasme. daagse, maar het kan en moet beter. Het enige dat we hier misten, waren enige uitgesproken sterke koppels. Er reden te weinig, wat je noeimt, grote ploegen om dat Charleroi gelijktijdig draaide. Dat probleem krijgen we gelukkig niet meer, want die zesdaagse wordt overgenomen door Brussel met de oude datum 1 no vember. In 1970 hebben we voor Amster dam dus meer keus en daaraan mankeer de het nu en in voorgaande jaren." Rusland wil' llymp. Spelen 76 MOSKOU De voorzitter van het (ussisch Olympisch Comité, Konstantin Idrianov, die tevens vice-voorzitter van let International Olympisch Comité is, leeft gisteren In Moskou verklaard, dat Ie Sovjet-Unie het „morele recht" op de irganisatie van de Olympische Spelen |976 heeft. I ln een Interview met het blad [Sovjetski Sport" zei Adrianov voorts, Rusland alle olympische tradities, en regels trouw werden nage ld. Hij kondigde aan dat Russische ficials op de vergadering van het IOC, jaar mei in Amsterdam, „tot het erste" zullen gaan om Moskou als ympisch centrum 1976 te laten aan- Griekenland heeft zich als eerste land ndidaat gesteld voor de organisatie n de Olympische Spelen 1980, die in ,hene gehouden zouden moeten wor- In 1896 vonden ln de Griekse ofdstad de eerste moderne Olympische elen plaats. Franse voetballer aan Schedelbreuk overleden DIJON Marcel Mabrouk, een Franse etballer uit Djjon, is in de nacht van hsdag op woensdag overleden ten ge in een schedelbreuk, die hü af lopen zondag tijdens een wedstrijd op- ip. Ie 23-jarlge amateur kwam in zware sing met een tegenstander en moest veld verlaten. Niettemin reed hij ln eigen auto naar huis en ging maan- gewoon aan het werk. Dinsdag kreeg abrouk plotseling hevige hoofdpijnen, werd naar een ziekenhuis gebracht r men een schedelbreuk constateerde, spoedoperatie mocht niet meer Wereldrecord 200 m horden MELBOURNE De Australische Pa- 3a Kilborn heeft gisteren in Melbour- het wereldrecord op de 200 meter rden gebracht op 25.8 seconden. De •jarige atlete was sinds 9 november eds met 26.0 seconden in het bezit van (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een internationale ju ry van 44 automobieljournalisten heeft de Fiat 128 uitgeroepen tot de auto van het jaar 1969. Fiat heeft met de 128 op overtuigende wijze beslag gelegd op de eerste plaats, want de wagen verwierf niet minder dan 235 punten, 35,6 procent van het bereik bare totaal van 660 punten. Voor de Italiaanse automobielindustrie Is het succes daarmee nog niet be ëindigd. Als tweede eindigde Au- tobianchi A-112 met 96 punten. Autobian- chi is een volle dochteronderneming van Fiat. De derde plaats y/as voor de Re nault 12 met 79 punten, vierde Ford Ca pri met 77 en vijfde Audi 100 met 49 pun ten. Drie jaar geleden, werd de Fiat 124 uitgeroepen tot auto van het jaar. De normen waaraan de in aanmerking ko mende wagens worden getoetst zijn: al gemene vormgeving, technische "concep tie en tegenwaarde voor het geld. ANTWERPEN In het Antwerpse sportpaleis is gistermiddag het Neder landse duo Jan Janssen-Gerben Karstens als tweede geëindigd in een wedstrijd L'Américaine over 80 ronden. Winnaar werd het Belgische paar Tijdgat-Daele- mans. Volgend jaar De tevreden stemming die zich gister avond van hem meester maakte (,.ik kan een gerust hart vakantie gaan vie- weerhield ook Kurt Vyth niet van kritische noot. „Uit commercieel oog punt bekeken, moeten we het in 1970 nog iets beter doen. Ik wil meer artiesten in het vermaakoentrum en eenzelfde entree prijs voor alle dagen." Kurt Vyth rekende de haast uit, dat hij waarschijnlijk geen gebruik hoeft te maken van de honderd duizend gulden garantie, die de gemeente Amsterdam en het bestur van de RAI hem in het vooruitzicht stelden. Kurt Vyth becijferde eveneens, dat zijn dure wiel er- inventaris deze maand geheel is afge schreven, want met de laatste poet van acht en een halve mille, die er nog stond Voorzitter DWS wil enige weken winterpauze AMSTERDAM. De heer D. Stoop, voorzitter van de Amster damse eredivisieclub D W.S., heeft de K.N.V.B. gisteren voorgesteld te komen tot een winterpauze van enige weken rond Kerstmis en Nieuwjaar. „Nu het Nederlands elftal zich niet heeft geplaatst voor Mexico en de competitie al zo vroeg is begonnen, kunnen we de competitie best een paar weken stilleggen. Er is in mei 1970 tijd genoeg om competitiewedstrijden te spelen" Behalve zakelijke overwegingen („Er komt in de winter als het koud is ook weinig publiek") heeft de heer Stoop het belang van de spelers op het oog. „Op de gladde en harde velden is de kans op blessures in deze periode zeer groot. Bovendien, als tot de winterpauze wordt overgegaan, kunnen de spelers de feestdagen in eigen kring doorbren gen". De heer Stoop gaat ook andere clubs voor zijn voorstel, waarbij 'hij de steun heeft gevraagd van de F.B.O. (Federatie van Betaald voetbal Organisaties), W.K IJSHOCKEY Canada niet eens met reglement MONTREAL In maart van het vol gend jaar zal de strijd om het wereld kampioenschap ijshockey in Montreal en Winnipeg mogelijk gehouden worden zonder deelneming van gastland Canada. Gisteren verklaarde Charles Hay, pre sident van de „groupe hockey Canada", die de supervisie heeft over de nationale ploeg, dat Canada zich zal terugtrekken als de Internationale IJshockeyfedera- tie vasthoudt aan de onlangs ingevoerde regel dat aan de wedstrijden voor de wereldtitel negen beroepsspelers mogen deelnemen, onder de voorwaarde echter, dat deze profs in het lopende seizoen geen enkele maal zijn uitgekomen in competitiewedstrijden voor de National Hockey League. Deze laatste restrictie bevalt de „grou pe hockey Canada" allerminst. Men wil spelers opstellen met wedstrijdervaring in het seizoen 19691970 van de NHL. „Als de internationale Federatie onze uitleg van het reglement niet accepteert, voelen wij er niets voor in het toernooi om het wereldkampioenschap uit te ko men", aldus Charles Hay. Carol Schuurman bij Oud-Internationals HAARLEM Het elftal van Oud- Internationals voor de traditionele voet balwedstrijd op nieuwjaarsdag tegen HFC (Haarlem) is als volgt samengesteld: doel: Otto Roffel (GVAV); achter: Roel Wiersma (PSV), Rinus Schaap ('t Gooi), Kees Kuys (NAC) en Piet Ouderland (Ajax); midden: Fons van Wissen (PSV) en Reinier Kreyermaat (Feijenoord); voor: Tonny van Ede (Sparta), Carol Schuurman (ADO, thans RVC), Henk Schouten (Feijenoord) en Tinus Bosse- laar (Sparta). Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het seohip vermeld- Argentinië: ras Alkes (22-12); Brazilië: ms Alkes (22-12); Chili: ms Ulysses (24-12); Indonesië: ms Adrastus (23-12); Suriname: ms Themis (24-12); Verenigde Staten van Amerika: ms Atlantic Star (23-12). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. ZWEEDS SUCCES IN LILLEHAMMER BOEDAPEST De Westduitse sprin ter Erhard Keiler heeft gisteren tijdens internationale schaatswedstrijden in Boedapest de 500 meter gewonnen in de beste seizoentijd, 39.5 seconden. Keiler bleef slechts drietiende seconde verwij derd van het wereldrecord, dat hij deelt met de Japanner Keiichi Suzuki en de Rus Anatoli Lepesjkin. ,,Ik had hoogstens op 40,4 seconden dui ven hopen „verklaarde Keiler na zijn prestatie", maar de baan was zo goed, dat ik haast vanzelf ging". Zijn landge noot Gerhard Zimmerman eindigde in 41,6 seconden als twegde, voor de Rus Sviridov (42,2). Bij de dames zegevierde de Russin Galina Nefedova op de 500 meter in 47,3 seconden. Tweede werd haar landgenote Boentoeskina (47,5). De 1500 meter lever de eveneens een overwinning op voor Nefedova in 2 minuten en 31,7 seconden. Gerhard Zimmerman won de 3000 me ter in 4 miuten en 30,6 seconden. De Russen Habalow (4.35,9) en Sviridov (4.36,2) eindigden resp. als tweede en derde. De Zweedse sprinter Hasse Boerjes heeft gisteravond tijdens internationale wedstrijden in Lillehammer de 500 m gewonnen in 40.8 sec., een verbetering van het baanrecord dat met 41.4 op KELLER naam stond*van de Noor Roar Groen- vold. Tweede werd de jeugdige Zweed Ove Koening in 41.6 sec. Goeran Claeson maakte het Zweedse succes compleet door de 1500 meter te en 10.5 sec. Zijn landgenoot Johnny Höglin had een seconde meer nodig. heren: sprintersklasse: 500 meter: 1. H Boerjes (Zw.) 40.8 sec.; 2. Ove Koe (Zw.) 41.6; 3. Helke Hedlund (Zw.) 41.8 Allro Claesoi 2.11.5; 3. Kjell Owe isbeth B w.) 2.30.0; 2. Slgrld Sundby (Noor Christina Llndblom (Zw.) 2,3 B|(Noorw.) 2.36.0. DWS is in beweging, in velerlei opzicht De heer Stoop werd de nieuwe voorzitter, de heer Solleveld bedankte onlangs als manager, vol gend jaar zal DWS een nieuw sport park gaan bespelen en gisteravond maakten de spelers kennis met hun nieuwe trainer: Joop Brand, tot dus ver assistent-trainer 'bij Go Ahead. Bovendien werd de heer Jack van Zanten als nieuwe zakelijk leider aangesteldVan links naar rechts: Joop Brand, aanvoerder, Jos Dijkstra en Jack van Zanten, (zittend) de spelers BachofnerSoetekouw en Overweg. Runners Up Cup DEN HAAG In een wedstrijd voor de achtste finales van het Runners Up Cuptoernooi heeft Anderlecht (Belg.) gis teravond in Brussel met 10 gewonnen van de Schotse club Dunfermline. Het enige doelpunt werd voor de rust ge maakt door Devrindt. Het was de eerste ontmoeting tussen beide clubs. In Newcastle hebben de Engelse clubs Newcastle United en Southampton ge lijkgespeeld (00) in hun eerste treffen van de achtste finales Kilmarnock (Schotl.) en Dynamo Bacau (Roem.) hielden elkaar in de eerste ont moeting voor de achtste finale ook in evenwicht: 11, na een doelpuntloze eerste helft. Mathie (voor de Schotten) en Baluta maakten de doelpunten. Rouen (Fr.) en Arsenal (Eng.) speel den gisteravond in Rouaan de eerste wedstrijd voor de derde ronde gelijk: 0—0.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 13