5 gulden premie van de Amro Bank ,DROP OUT neemt het op voor stakende schooljeugd Kabinet zal spoedig standpunt bepalen ms&^m ENKHUIZER ALMANAK 375 JAAR )teun aan pers niet altijd ongewenst AMRO BANK Potasch en Perlemoer weer in Den Haag Minister fulmineert tegen sexzwendelaars Interpellatie over Gangreen Mooie herfst voor 1970 )NDERDAG 18 DECEMBER DE LEEDSE COURANT LA i>vrnT£NTIEi PERSCONCENTRATIES onze parlementaire redactie) IEN HAAG Eind december zal de ■departementale commissie perscon- itratics haar rapport aan minister smpé (Cultuur) uitbrengen. Het kabi- zal spoedig zijn standpunt over dit iport bepalen- Dat deelde minister ompé gistermiddag in de Tweede Ka- mee in antwoord op vragen van de alen Joekes en Vonhoff over de re- Wetsontwerp ultra-centrifuge ingediend DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede s ingediend een wetsontwerp wijziging van de begroting 1969 voor dienstjaar 1969, nodig geworden van- :e de rijksbijdrage van f 6.437.500 in onlangs opgerichte naamloze ven- otschap ultra-centrifuge Nederland NV. leze N.V. is in het leven geroepen de bouw en exploitatie van een in- llatie ten behoeve van een verrij- igsproeffabriek De investeringen zo schrijft minister mr. L. de n Economische Zaken in de me- 'an toelichting, inclusief loon- prijsstijgingen, geschat op f46 min, van ca f 10 min. voor 1969, ca f24 voor 1970 en ca f 12 min voor 1971. rwacht wordt dat, indien de afschrij ven op de investeringen buiten be- ïouwing worden gelaten, de exploita- kosten gedekt kunnen worden uit de brengst van de produktie bij verkoop een prijs van 26 dollar, dus ca per kg scheidingsarbeid. In het ka il van f 46 min participeren enige concerns, voor f 20.25 min, te we- Philips, V.M.F.. Rijn-Schelde, Shell de Staatsmijnen. organisaties bij het Vrye Volk en ontslag van 250 werknemers als gevolg daarvan! De minister was het niet met de genstellers eens dat overheidssubsidie een pers of omroeporgaan in elk geval ongewenst is. Niet iedere vorm van s behoeft categorisch te worden afgewi aldus mej Klompé. Zij verklaarde in antwoord op een vraag van het Kamer lid De Goede (D '66) dal de regering ooi zal bekijken of het huidige nul-tarief var de B.T.W- voor dag- en nieuwsbladen, dat tijdelijk is bedoeld, definitief kan worden gemaakt of in ieder geval kan worden verlengd. Minister De Block (Economische Zaken) kon geen gegevens verstrekken over de verlies- en winstcijfers èn de dividend uitkeringen van de N.V- De Arbeider pers. Het betreft hier namelijk een b< sloten vennootschap en de minister k« niet beschikken over de jaarcijfers vï een besloten N.V. Afvloeiing Minister Roolvink (Sociale Zaken) deel. de mee kennisgenomen te hebben van* de afvloeiingsregelingen voor het personeel, die aan de eisen voldoen Op een vraag van de KVP'er Westerterp zei de m Ier geen oordeel te hebben over de moge lijkheden van herplaatsing voor de twintig journalisten, die moeten afvloeien. De heren Joekes en Vonhoff hadden van minister De Block te horen gekre gen hoe de raad van commissarissen var de N.V. De Arbeiderspers is samenge steld. De socialist Roethof wilde weten wie in de raden van commissarissen van andere 'grote dagbladconcerns zitten- Mondeling kon hierop geen antwoord worden gegeven. Daarom diende de heer Roethof hierover later schriftelijke gen in. Pim de laParra en Wim Verslappen maken hun belofte ivaar Het duo Pim de la Parra-YVim Ver stappen is vastbesloten zijn belofte, voor een continue spcelfilmproduktie in Ne derland te zorgen, waar te maken. Nog geen drie maanden na de première van hun thriller „Obsessions" in de Filmweek Arnhem komen zij alweer met een nieuwe hoofdfilm. Dit keer speelt Wim de regisseur en is de produktielpiding in handen van Pim. Het is een komedie geworden, die heel duidelijk op de be langstelling van de jeugd mikt en daar om volgens de makers „alleen maar door ouders gezien mag worden, vergezeld door hun kinderen". „Drop out" of „De meester kan me nog meer vertellen", waarvoor men twee weken per beschilderd Volkswagenbusje kris kras door Nederland trok om van Staphorst tot Gorkum fraaie plaatjes van ons land te schieten, is ook een echte tienerfilm geworden. Het is een werkje, waaraan de medewerkers dui delijk meer plezier hebben beleefd, dan de toeschouwer later, al werd er door het jonge publiek dat dinsdagavond bont toegetakeld de landelijke première in het Amsterdamse Athambratheater bij woonde, hartelijk gelachen. Een tiental Amsterdamse scholieren het niet eens met het onderwijs in is land. Zij wensen meer inspraak, minder tachtigjarige oorlog en meer in formatie over de oorlog in Vietnam. Zij willen de Nederlandse schooljeugd aan- spox-en in staking te gaan en reizen per busje het land af, overal en met succes hun vage idealen propagerend. De onder wijzers nemen dat niet en een stelletje karikaturen (waarbij toneelcriticus en zelf onderwijzer Jan Verstappen een prominente rol speelt) richten de ver eniging van verontruste leraren op, die niet voor ontvoering en geweld terug deinst om de landelijke actie te onder drukken. Onnodig te zeggen, dat in deze jeugdfilm de jeugd tenslotte todh aan het langste eind trekt en de boze leraren letterlijk hun eigen graf graven. Jan de Bonts fotografie treffelijke kwaliteit, maar ook meteen het meest positieve dat wanneer u daar nog deze maand een Spaarboekje of Spaarrekening 4, (A h tot 7 rente!) opent. Bij een eerste inleg van minimaal f 10.- AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK over deze speels-slordige film kunnen zeggen. Het verhaaltje is te mager, van de scholierenstaking is niets anders in beelden te bespeuren dan een paar foto's van lege klaslokalen en de actievoerende jongelui hebben héél andere dingen aan hun hoofd, verliefdheid en zo. Voeg daarbij dat er door de jongelui en enkele ouderen zwak geacteerd wordt, dat de vage dialogen hen geen enikele steun geven om hun karakters waar te maken, dan is wel duidelijk dat „Drop out" een wat holle film is geworden, waarin de werkelijk goede grapjes te dun gezaaid zijn om ons echt te amuseren. Handig hebben Pim en Wim gebruik gemaakt van enige nationale evenementen, die zij in hun film een plaatsje gunden, maar met handigheid alleen kom je er Veel beter kwam het duo uit de verf met het korte voorfilmpje, waarin Wies Andersen weer als de sohutterige Joop de kans op een liefdesavontuurtje mist. Maar een acteur met de gave voor de camera te „under-acten'' misten we helaas in „Drop out". En toch hebben Pim de la Parra en Wim Verstappen het weer gepresteerd. Een avondvullend Nederlands filmpro gramma. Doorgaan is ons advies. Met meer routine en een sterker scenario komen zij er op den duur wel. Kon. Olie streeft naar uitbreiding sector chemie DEN HAAG (ANP) De nettowinst over 1969 zal ten opzichte van 1963 waarschijnlijk omstreeks tien percent méér bedragen, afhankelijk van omstan digheden als het weer en de situatie in de chemie en op de gasmarkt". Dit heeft de president directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatschappij", ir L. E. J. Brouwer, in antwoord op een vraag meegedeeld in de tweede buitengewo ne aandeelhoudersvergadering in Den- Haag. De heer Brouwer zei, dat de sector chemie steeds verder in betekenis toe neemt. „In acht tien jaar is het per centage gestegen van zes tot twaalf van de omzet. Het is ons streven dit percentage nog belangrijk te doen „stijgen". Over de proefboringen in Alaska zei de heer Brouwer te ho pen, dat de Schell hier een rol zal kunnen gaan spelen. t.eraren in Pim en Winw „Drop out JOHAN KAART Tijdens de kerstdagen en op de decemberavonden staan Johan Kaart en Johan Boskamp in het Haagse Diligentia met „Potasch en Perlemoer". Dit zeer menselijke, maar ook humoristische stuk over twee joodse handelaren in textiel beleefde op alle plaatsen in liet land al meer dan 1700 opvoeringen. Overal wordt gespeeld voor uitverkochte zalen. De heren Kaart en Boskamp, resp. 72 en 79 jaar oud, hebben destijds de première van dit stuk in Den Haag gegeven en wel in de voormalige Kleine Comedie. In Amsterdam heeft het daarna zeer lang repertoire gehouden. Zij hadden al eens besloten te stoppen met deze voorstellingen, maar de vraag ernaar is zo groot, dat zij voor de verzoeken zijn gezwicht. Zij hebben intussen bovendien ervaren, dat spelen je jong houdt. Daarom hebben zij besloten tot een nieuwe tournee, waarbij thans Den Haag wordt aangedaan. In dit stuk ziet men voorts rollen van Ans Koppen, Lidy Engelsman, Ton Vos, Nol Stanowsky, Bert Buitenhuis. Bert v. d. Linden, Jos Borelli, Monique Smal, Marjo de Vries, Karla Wildschut en Dries Woestenburg. PORNOGRAFIE IN BELGIE BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Justitie, Vranckx, heeft zich woensdag in de senaat in Brussel fel ge keerd tegen wat hy noemde „sexzwende laars". De ware vijanden van de jeugd zijn zowel de puriteinen, die elke evo lutie op het gebied van de zeden willen PREMIER SEDNEY: .Suriname staat voor keuze PARAMARIBO (ANP) Tijdens gisteren gehouden statcnvcrgade- heeft de' minister-president van iriname, dr. j. Sedney, de regerings- 'klarïng 1969 uitgesproken. Hij zei rin ondermeer dat Suriname thans moment heeft bereikt waarop het >r een beslissende keus staat. AVij kunnen onze kleine samenleving onmacht weerstandloos laten ver- bben tot een verlaten plantage, waar de levenskrachtigen wegtrekken om ïrs een zinvol bestaan op te bouwen, ovex'igen in een vegeterend bestaan hterlatend. Maar wij kunnen ook ver- n om met uiterste krachtsinspan- het lot in eigen hand te' nemen en trachten het welhaast onmogelijke te «teren om hier op deze plaats binnen rienbare tijd een bevredigende vorm samenleven tot ontwikkeling te :ngen", zo zei de premier. De aan- c van onze problematiek, aldus dr. dney, vraagt om een geestdriftige, arsale. nationale inspanning. Deze nze samenleving op dit moment ^hts dan kunnen worden verkregen, anneer de bevolking in zo ruin) moge- ke mate in de gelegenheid wordt ge- e'd mee te denken. Hü is er weer. de nieuwe Enk- huizer Almanak, ononderbro ken verschenen sedert 1595 en nu dus door de N.V. Gebroe ders Y'an Stadem te Apeldoorn met gepaste trots als de 375ste jaargang gepresenteerd. 288 bladzijden in het eeuwenoude formaat van 8 bij 11 centimeter (nu ja, ongeveer dan) tegen de civiele prys van 1.60 gulden in een oplaag van 208.000 en vjjf verschillende soorten. voor schippers, vissers en strand- vvachters, voor marktkooplie den en kermisexploitanten en voor de boeren. Die oplage wijst op onafgebro ken populariteit, en dat is al 7.o sedert de overwintering op Nova Zembla van 1596in het Rijksmuseum worden nog een paai blaadjes uit de Enkhuizer bewaard, die Willem Barentz. Ja col van Heemskerk en Cor nelia de Rijp toen bij zich had- Die vondst bewijst in elk geval dat de Enkhuizer Almanak er toen al was, en met 375 jaar zit men -"us aan de veilige, maar ook aan de voorzichtige kant: deze almanak bestond waarschijnlijk al eerder, mis schien wel vanaf 1563. In het jaar 1563 begint immers„het korte cronycxken" in de oudste editie die van de Enkhuizer compleet en vrijwel ongeschon den bewaard bleef, die van 1686. Hoe dan ook: het is volop tra ditie dat in dit nog altijd han dige boekje de klok slaat en dus blijft ook de korte kroniek gehandhaafd. Tegenwoordig „beginnen we met het jaar 1900" en wel op 16 oktober de verloving van koningin Wil- helmina en hertog Hendrik van Mecklenbui-g-Schwerin. Met .Enkhuizen intussen heeft deze almanak niet zoveel te ma ken. Weliswaar vernemen wij dat Joannes Stichter, de eerste uitgever, een uit Enkhuizen af komstige boekhandelaar was. maar hij vestigde zich later aan de Kalverstraat in Amsterdam, en daér kwam de Almanak vandaan. Die bleef desalniette min naar Enkhuizen heten om dat de watex-getijdentafel ook al een vast programma punt toen met de hoogwater stand van Enkhuizen begon, destijds een veel belangrijker haven dan Amsterdam, waar men altijd voor pampus lag. Tot 1800 toe bleef de almanak een uitgave van de familie Stichter. In dat jaar trouwde een meisje Stichter met ene Van Staden, en bracht het pu blicatierecht als erfenis mee. Ook de Van Stadens zijn nu dood, maar de firma bleef be staan en droeg d almanak voort, eerst in 1893 van Am sterdam naar Haarlem, in 1948 weer terug naar Amsterdam, terwijl de laatste tien jaar de Enkhuizer uit Apeldoorn komt, nog altijd onder de beproefde vlag van de van ouds vermaar de erve C. Stichter. W eersvoorspelling Als het waar is dat „almanak" van het Arabische al manakh komt, hetgeen leterlijk „het klimaat" kan betekenen, is daarmee het treffende kader de tegenwoordige Enkhuizer berust bet vooruitzien op een eigen fabrieksgeheim, de me thode van wijlen de heer Chr. A. C. Nell aangaande het be rekenen van de afwijkingen van de normale maandtempera- turen, waarbij elke maand in dri decaden word' verdeeld en in elke decade ommekeer dagen vastgesteld, al dan niet met een „diepe inzinking". Op de resultaten van deze methode blijft de firma die van de ge broeders Van Staden is overge bleven terechtkomen. geschetst voor het onderdeel waarmee de Enkhuizer Alma nak vooral ziin vermaardheid heeft gevestigd: de weersvoor spelling. Dat is al zo in het exemplaar uit 1686, dat boven dien nuttige wenken voor vis sers bevatte. Zo begon het jaer ons heeren toen „met vriese". „Cabeljaeuw goet", op 8 januari vervolgd ..met snee". „Sprot goet" om op 12 juhi aan te komen bij „met hette. Karpers goet". Nu lijkt het op zichzelf niet zo'n moeilijke gok om in janu ari sneeuw en ijs en in juni warmte te Om maar eens wat te noemen: Duitse en Engelse meteorolo gen voorspelden vorig jaar de cember. dat januari 1969 een koude maand zou worden. De Enkhuizei daarentegen sprak /.wart op wil van een gemiddel de maandtemperatuur die vrij belangrijk boven de normale zou liggen, zonder lange vorst periode dus. En wat gfebeurde er? De Enkhuizer kreeg gelijk. Alle aandacht dus ditmaal voor de pagina's 90 tot 95 met tem- peratuurvoorspellingen voor het jaar 1970. Hier worde slechts een tipje van de sluier opgelicht: een koud voorjaar, een mooie meimaand, juni en juli meer wisselvallig dan constant warm, augustus koeltjes maar een mooie herfst en een zachte, vermoedelijk stormachtige novembermaand En hoe dat dan allemaal precies over de maanden verdeeld is, le2e men in de goede ouwe Enk huizer zelf, die ook een van de zeer weinige kalenders in dit land bevat met alle heiligen er nog op: St.-Laurentius, de pa troon van de koks en Sinte Cla ra, de patrones van de televisie. St.-Vitus, patroon van de dans, sacramentsdag (zonnig, warm) en de heilige Isidorus (opkla rend, zachter, later regen). Een mooi boekje dat rustig zijn gang gaat op de maat van de eeuwen en zich van de dagelijk se ijdelheden niets aantrekt In 1941 drukte het dan ook de verjaardagen van het koninklijk huis af, in 1942 de getijtafels van de Nederlandse kust (toen als zeer geheim beschouwd) en werd deswege beide malen in beslag genomen, een censuur, die achter het net viste, omdat de Enkhuizer in de boekhandels was weggevlogen. In 1943 werd de papiei'schaarste als wapen tegen de Enkhuizer gebruikt, maar in 1944 was-ie er weer op van de Duitsers achterover gedrukt papier, hetgeen tot confiscatie van het bedrijf leid de. Een dwaasheid natuurlijk, want de Enkhuizer overleeft alles. In de vorige eeuw diende deze almanak ook a"": voertuig, wanneer de maatschappij tot nut van het algemeen baar „mengelwerk" ondt een groot publiek bracht zoals vele leer zame en vex-makelijke zang- Zilvervloot Aldus had in 1844 de Enkhuizer Almanak de primeur van een lied, dat nog altijd uit ons volk opstijgt op de grote dagen van hel vaderlandse voetbal, het „triomfantelijke lied van de zilvervloot" van dr. J. P Heije zijn daden benne groot, hij heeft gewonnen gewonnen Dat was toen, maar wat is er nu? Heel veel, waaronder nut tige informatie, door P. Pooms- ma onder de forse titel „lastig en vies", waarin opnieuw, zo als in 1967 en 1968 „enkele last posten de aandacht krijgen" gelijk daar zijn de steekmuk de museumkever, de oorworm („er zijn geen gevallen bekend dat een oorworm bij iemand in het oor was gekropen en de naam oorworm berust dan ook nergens op"), de pissebet („ook wel genoemd steenmot, kelder mot. platte zeug, kelderzorg. muurluis enzde bruine rat en de zwarte rat. Wij herhalen: een zeer mooi boekje, een waardige Neder landse nazaat van de eerste al manak „pro annis pluribus" die Georg von Purbach juist vijf eeuwen geleden in Wenen En zelfs een advenfentie voor de oprechte Haarlemmer olie van 1669 ontbreekt bij deze na zaat niet. remmen, als de zogeheten sexrevolutio- nairen, zo zei hij. De minister noemde exploitatie van obscene gevoelens enkel en alleen uit commerciële overwegingen een plaag die vooral de jeugd bedreigt. Het grote bedrog was voorts volgens hem, dat por nografie werd gebruikt als Inzet in de strijd voor de geestelijke vrijheid. Minister Vranckx legde deze verklai'ing af bij een interpellatie van de socialis tische senator, Calewaert, óver het feit dat onlangs door de politie een boek in beslag was genomen dat kort tevoren was bekroond met de offioiele staatsprijs t.w. Gangreen 1 van Geeraerts. Hij zette uiteen, dat het boek, samen met andere werken niet Ln beslag was genomen, doch alleen voor onderzoek meegenomen en la ter aan de desbetreffende boekhandelaar teruggegeven. De socialistische intei-pellant verklaar de, dat de recente bezoeken van politie mannen aan boekwinkels een zeker onge noegen hadden verwekt. Volgens hem dreigde het vage begrip „goede zeden" wat al te makkelijk door de gerechtelijke autoriteiten te worden gehanteerd om, onder het voorwendsel van verdediging van de moraal, op te treden tegen een schrijver die in een slecht blaadje staat bij de autoriteiten. De minister legde er de nadruk op, dat de Belgische onderzoekrechters aan hem geen verantwoording schuldig zijn en dat hij ook niet kon beletten dat vervolgingen worden ingesteld als de gerechtelijke au toriteiten menen dat de wet wordt over treden De minster van Nederlandse Cultuur, Van Mechelen, heeft overigens over de ze zaak verklaard, dat toekenning van de officiële staatsprijs aan het omstreden werk is geschied door een onafhankelijke jury, die het heeft beooi'deeld op zijn literaire waarden. Het was niet de taak van de jury de vraag te beantwoorden of het boek ook voor kinderen geschikt T sjecho-Slo waaks danspaar vlucht naar Australië CANBEA (euter) Twee leden van een Tsjecho-SlRowaakse balletgroep zijn er tijdens een tournee door Argen tinië vandoor gegaan en naar Australië gevlucht. Dit heeft een woordvoerder van het Australische ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het tweetal een echtpaar had vorige maand bij de Australische ambassade in Bueno Aires asiel gevraagd Zij maak ten deel uit van de groep „De Toverlan taren",

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11