19.95 z POLITIE MAG LASTIGE AUTO'S WEGRIJDEN Verslag Pompidou van half jaar regeren Zoeterwoudse geestelijke vader veehouder is van „Vlietland Wetsontwerp in Frankrijk AFBRAAK VAN 15 BOERDERIJEN Onderzoek^ organisatie toont aan: GIDSEN LIJDEN ALLERMINST EEN KWIJNEND BESTAAN TIENER LAARZEN TIENERLAARZEN Breestraat 165 - Leiden PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER 196? D SUSKE EN WISKE: DE DROMENDIEFSTAL Vl vin Iwiden i eied.. ttinv h mi ons een be] ticht vin mil pluiiet dooiftsiind..Hmlii!en Het spijt mt, mui'ik al jullie moeien opsluiten... melis bevel! y~ LUCKY LUKE: IN DE RECHTER (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS De Franse ministerraad heeft een besluit genomen dat heel wat opschudding zal verwekken in kringen van automobilisten. Volgend jaar komt namelijk bij het parlement een voorstel In behandeling dat politieagenten en gendarmes met een loper iedere auto mogen binnenstappen die het verkeer in de weg staat en zo de wagen naar een autokerkhof kunnen brengen waar hij verkocht zal worden als de eigenaar zich niet binnen een bepaalde tijd aan meldt. Op dit ontwerp is twee jaar gestu deerd. De staatsraad maakte geen be zwaar, maar geruime tijd hield de mi nister van Justitie de voet stijf omdat naar zijn mening het nieuwe voorstel inbreuk maakt op het persoonlijk eigen dom. Tenslotte schijnt de minister van Justitie te zijn gezwicht. De leden van de Kamer en van de Senaat zullen zich Waarschijnlijk stevig verzetten en zich onder meer beroepen op een uitspraak van het Hof van Beroep dat in juni 1964 'n automobilist in het gelijk stelde, die aan een agent van politie weigerde de bagageruimte te laten onderzoeken, zonder schriftelijk bewijs van de rech ter van instructie. Het hof besliste dat alleen douane-ambtenaren en ontvangers van de indirecte belastingen het recht hebben buiten de rechter van instructie om, bagageruimten na te kijken. De regering stelt zich op het stand punt dat alleen agenten en gendarmes I in uniform een wagen die in de weg staat mogen wegrijden en dat zij in geen geval het recht hebben bagage te in specteren. Men wil namelijk vermijden dat agenten in burger misbruik zouden maken van hun loper, want ook agenten, j met of zonder uniform, zijn geen en gelen. Aan het voorstel zitten nog andere be- melijk voorzien zijn van een anti diefstalsysteem met een zeer speciaal slot, waarvan er al 35 miljoen zijn ver- kocht. Dezelfde sleutel past maar op i één auto van iedere zesduizend. Boven- j dien hebben sommige automobilisten ook I nog in hun wagen een elektrisch appa- j raat zodat iemand die de werking ervan j niet kent, de motor nooit op gang kan brengen. Verder zijn er ook nog bezwaren van practische aard. Zodra een agent of een gendarme in andermans wagen gaat zit ten en er mee wegrijdt, verbruikt hij benzine die niet van hem is en derhalve kan de eigenaar een eis tot schadever goeding instellen. Bovendien kan de agent onderweg verkeerd schakelen, waardoor de versnellingsbak wordt be schadigd. Ook kan hij kleine of grotere ongelukken veroorzaken met een wa gen die hij niet kent. Wie is aansprakelijk als onderweg voorwerpen van waarde verdwijnen? Ver zekeringsmaatschappijen betalen alleen maar aan de werkelijke eigenaar, t*nzi| (Van één onzer verslaggevers) LEIDSCHENDAM Het grote recreatiegebied „Vlietland" tussen de Vliet en Rijksweg 4A krijgt een lengte van ongeveer drie kilometer, terwijl de breed te 1 kilometer bedraagt. De oeverlün krijgt een lengte van 12 kilometer. Meer dan de helft van het gebied zal uit water komen te bestaan. Naar ver wacht wordt zal het bier binnen vijf jaar mogelijk zijn om zorgeloos te vissen, te zwemmen of in een zeilbootje rond te dobberen. Zoals wjj gisteren reeds meldden is van primair belang de zandwinning, die door de uitvoering van het plan tot stand kan wor den gebracht. Ongeveer veertien miljoen kubieke meter zand zal vrijkomen. Provinciale Waterstaat zou inmiddels drie miljoen kubieke meter zand gereser veerd hebben voor de aanleg van wegen. Door de wekrzaamheden in de Rietpolder. Spekpol- der„ Hofpolder en Meeslouwerpolder zullen ongeveer vijftien boerderijen moeten verdwijnen. Gezien de kosten, die het ophogen van dergelijke gebouwen met zich mee brengen, was het voor beide pastijen inte ressanter om wat de schadeloosstelling betreft mei elkaar in zee te gaan. De N.V. Recreatiecentrum Rijn land heeft een goede regeling weten te treffen. Gister middag waren deze grondeigenaars, raadsleden en vertegenwoordigers van verschillende departementen gast van de N.V. Rijnland. Per salonboot voeren zij naar de nieuwe schutsluis in de Vliet, waar burge meester E. J. M. Kolfschoten van Leidschendam op symbolische wijze een wal doorbaggerde, waarna het water van Rijnlandsboezem toegelaten werd tot de Vlietlanden. Burgemeester Kolfschoten toonde zioh evenals zijn ambtgenoot uit Zoeterwoude. de hreer J. A. Detmers, zeer enthousiast over het recreatiegebied. Zoals be kend komt dit gebied grotendeels op hun grondge bied te liggen. Beiden geloofden echter dat dit gigan tische object de lokale sfeer van hun gemeenten niet zal beïnvloeden. Wel namen de burgemeesters aan dat hun gemeenten op den duur de vruchten van dit werk zouden gaan plukken. „Wij zien er zeker pers pectieven in, maar van een randbebouwing tegen Leidschendam aan zal zexer geen sprake zijn", zei burgemeester Kolfschoten ons desgevraagd. De heer Detmers kon zich hiermee verenigen. Beide burger vaders zagen echter niet dat hun gemeenten een me tamorfose zouden moeten ondergaan ter aanpassing van net nieuwe recreatiegebied. ONDERNEMERSGEEST Ket plan om een dergenjK recreatiegebied tot stand te brengen is niet afkomstig van een ministerie of van een supermaatschappij. Vijf jaar geleden kwam veehouder W. Hoogendoorn uit Zoeterwoude op hel Idee om dit plan uit te voeren. Deze ondernemers geest ging gepaard met planologische aanpassing *i een groter geheel. In eerste instantie zag de heer Hoogendoorn brood in het zand dat hierbij vrij kwam. Hij werd directeur van de N.V. Recreatiecentrum Rijnland N.V., die de aan het scheppen van het re creatiegebied voorafgaande zandwinning zal financie ren, maar tevens de opbrengst zal opstrijken. De heer Hoogendoorn zit met zijn kapitaal voor meer aan vijrtig procent in deze N.V. Bovendien werd hij on der meer commissaris van de Grond- en Zandexplol ia tiem a a tschappi jdie hiervoor opgericht werd. in wezen berust dus de algehele uitvoering bij deze woner uit Zoeterwoude. Hij vond andere partijen, die garant wilden staan voerce DespreRingen met gemeenten en provincie. DU aires met succes. De heer Hoogendoorn zegt zelf: ,,Ik was landbouwer en veehouden. Je ziet op een gegeven moment ae grote van de toekomst en het blijkt da' net in je eigen branche steeds slechter gaat. De melk winning neemt maar een minne piaats in tegenwoor dig. Daar wilde ik vanaf. Met een voormalige houaer van Voorschoten, die twee jaar geleden over leed, besprak ik de zaak en we vroegen ons af of w er geen goed plan van konden maken. Als zakenma. dacht ik in eerste instantie aan net kostbare zand, waar het rijk en provincie om zitten te schreeuwen. Ik begon direct met de boeren te onderhandelen stelde een en ander voor. Ik oenaderde ongeveer i vijftig van deze mensen, die zich wel bereid v kiaarde met mij in zee te gaan Daarna Het lk borin gen verrichten en wist werkmaatschappijen te for NIET ZO EENVOUD!» rïet ging natuurlijk niet zo eenvoudig als tfc nu ver •ei, want bij die weramaaiscnappljen moest weer Ka pitaal zijn en personen moesten opnieuw garant staan. Toch lukte het allemaal. fin nu ls het Hieruit blijkt wel dat een boer over een groot orgatvl sattetalent beschikt. Voor mij en de maatschappijen, die erbij betrokken zijn, zitten er ongetwijfeld pers pectieven in. Trouwens hieruit blijkt wel dat met particulier initiatief tets bereikt kan worden." de staat de plaats gaat innemen van eigenaar. Slachtoffers van verkeersonge- 1 lukken, veroorzaakt door agenten of gen darmes zullen jaren en jaren moeten wachten op schadeloosstelling. Gelukkig hebben we nog de tijd, want i pas in het voorjaar komt het regerings- voorstel bij Kamer en Senaat in behan- deling. En als die twee hun fiat geven i begint de uitvoering niet eerder dan in de herfst van volgend jaar. De automo- bilisten hebben dus nog alle tijd om zich massaal te mobiliseren. WEER of geen WEER DE BILT Een front, dat gisteren boven het noordoostelijke deel van ons land lag, verplaatste zich in de afgelopen nacht naar het zuiden en bevond zich vanmorgen over onze zuidelijke provincies Achter K.N.M.I. DEELT OrSt MEDE: dit front werd lucht aangevoerd waarin de temperaturen in de afgelopen nacht op enkele plaatsen tot drie graden onder het vries punt daalden. Alleen in het zuid westen kwam het kwik niet be neden het nulpunt. Verwacht wordt dat het komende etmaal het front zich nog verder naar het zuiden zal verplaatsenHierbij zal de wind in het hele land uit een oostelijke richting waaien en kan het de komende nacht licht tot matig vriezen- Morgen overdag zal het licht vriezen. De neerslag zal van weinig betekenis zijn. Vooruitzichten voor donderdag: ge leidelijk weer kouder met lichte tot matige vorst. Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot drie: min. temp.: twee tot acht graden onder normaal: maxtemp.: vier tot tien graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: tachtig pro cent: kans op een geheel droog et maal: vijftig procent- Weer in Nederland Weer in Europa (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Ten onrechte wordt dc Jeugdorganisatie Nederlandse Gid sen hier en daar nog gezien als een ge leidelijk wegkwijnend en vooral nog op het platteland opererend restant van het „rijke roomse leven". Dit blijkt uit een sociologisch onderzoek, dat in op dracht van deze organisatie is verricht door mcj. M. Mannaerts, als haar doc toraal stage in de sociologie aan de kath. universiteit, waarvan dr. Mars man de leiding heeft gehad. De resulta ten van het onderzoek zijn neergelegd in het rnpporl „Gidsen laten zich gid- Aanleiding voor het onderzoek was vooral het feit, dat de jeugdorganisatie nagenoeg geheel is aangewezen op het werk van vrijwilligers, die gemiddeld slechts twee jaar in de organisatie blij ven, met alle communicatie- en besluit vormingsproblemen vandien. Dit snel roulerende medewerkersbestand en pro blemen van jeugd en gezin in deze snel veranderende samenleving, schiep recht streeks de behoefte aan betrouwbare in formatie over opvattingen en wensen van de medewerkers. Van de totaal 4Ó00 vrijwilligers (voor 33.000 kinderen) heeft ongeveer de helft het enquêteformulier ingevuld. Uit de aldus verkregen gegevens blijkt, dat bij 't jeugdwerk het vormingsaspect is ver drongen door het spelaspect. Men wil niet primair opvoedend bezig zijn, maar de kinderen een plezierige spelmiddag bezorgen. Dat daardoor indirect een bij drage wordt geleverd aan de persoon lijkheidsvorming van het kind. wordt natuurlijk niet als bijkomstig beschouwd. ARGWANEND De meeste vrijwilligers blijken voorts argwanend te staan tegenover de offi ciële formulering van de zogenaamde wet en de beloften, de vlaggenparade en het uniform, dat doorgaans toch ook niet meer collectief wordt gedragen. Per week wordt door de medewerkers in totaal zo'n 20.000 uur geheel koste loos aan het jeugdwerk besteed. In verschillende kringen bestaan deson danks wachtlijsten voor de kinderen, waaruit blijkt, dat er nog steeds een groot leidsterstekort bestaat. Ruim de helft van de vrijwilligers vindt het bestaan van. de specifieke ka tholieke jeugdorganisatie eigenlijk over bodig. Het exclusief katholieke karakter is dan ook niet te vervangen door een grote mate van openheid, zowel met be trekking tot de leden als de samen werking met andere organisaties. De resultaten van het onderzoek heb ben geleid tot een voorstel tot veran dering van de huidige structuurvorm, u waarover alle leden zullen medebeslis-lr sen. De afstand tussen top en voet van$ti de organisatie zal worden verkleind, zo-Jcc dat betere communicatie en invloed op^e het beleid van onderaf mogelijk zalie worden. L (ADVERTENTIE) BUITENLANDS BANKPAPIER Amsterdam De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op 13 dec. luiden: Londen 8.608.75: New York 3.59 —3.64; Montreal -3.33>£—3.381.*Pa rijs 61.75—63.75: Brussel 7.07—7.27; Frankfort 97.5098.70: Stockholm 69.50-70.50: Zürich 83.50—84.70: Mi laan 56.5058.50: Kopenhagen 47.75 —48.75: Oslo 50.1 13.93—14.13: Lissa Madrid 5.05—5.20. „Proloog" wil ,H oog spel' spelen met Brusselse politiemensen EINDHOVEN De directie van de Zuidnederlandse toneel werk groep „Proloog" heeft de Brusselse politie een gratis voorstelling aan geboden van het toneelspel „Hoog Spel" van John Arden. De Brussel se politie is gisteren per brief voor de voorstelling van „Hoog Spel" uitgenodigd. „Proloog" heeft met opzet „Hoog Spel" gekozen, om dat hierin zaken als machts misbruik aan de orde worden gesteld. De bedoeling van de toneelgroep is om na afloop van het spel een discussie met de Brusselse politie uit te lokken. IN TIENTALLEN KNOTS-GEKKE uitvoeringen Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant, blijkt uit het Nationaal Frankrijk naar nieuw soort samenleving PARIJS In zijn toespraak tot het land. uitgezonden door radio en televisie, heeft president Pompidou gisteravond niets gezegd wat wü al niet wisten. HU wilde eenvoudig gebruik maken van het feit, dat hü zes maanden geleden geko zen werd tot staatshoofd om alles wat in die zes maanden gebeurd Is. in een kwar tier de revue te laten passeren- Achtereenvolgens hoorden wij hoe noodzakelijk de devaluatie van de franc ls geweest, maar dat het herstelplan ls geslaagd en dat wij op weg zijn naar een machtige en moderne economie. Daarvan getuigen nieuwe havenwerken in Mar seille, Brest, Le HSvre en Duinkerken. Op sociaal gebied is een begin gemaakt maé da madezeggenschap en het geven van aandelen aan arbeiders bij de auto mobielfabrieken van Renault. Wij gaar derhalve in Frankrijk naar een nieuwe maatschappij. Rechtvaardiger en mense lijker dan voorheen. Radio en televisie zullen werkelijk onpartijdig worden. Daarna sprak Pompidou over de bui tenlandse politiek en de diverse reizen van Maurice Schumann naar de landen van Noord-Afrika. Over zijn eigen reizen ln de komende maanden naar Washing ton en Moskou en over de blijvende vriendschap met Duitsland, waarme Gaulle en Adenauer zijn begonnen. In Den Haag heeft hij zijn belofte waar ge maakt, dat hij geen veto meer zal uit spreken tegen het lidmaatschap van En geland van de gemeenschappelijke markt. En tenslotte hief hij naar ons allen stuk voor stuk de waarschuwende vinger op: de studenten moeten studeren en niet hun tijd verdoen met beuzelarijen. De arbei ders moeten begrijpen dat ieder verloren uur de natie veramt. de werkgevers moe ten meer sociaal besef krijgen en bij de openbare diensten mag het niet voorkomen, dat een staking het gehele leven verlamt- En daar hadden we net wei mee ge had. Het was een droge opsomming van het verslag over de tweede helft van 1969.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6