IN 'T SCHOKKERERF voelt ook een invalide zich weer helemaal mens NAGELE EXPORT»!! Onderneem acties om spoedig einde oorlog in Biafra te bewerkstelligen' Jong en modern dorp GRATIS Luchtrace van Londen naar Sydney neemt morgen aanvang Instituut vredesvraag stukken Vragen over reorganisatie bij „Vrije Volk' ORGANISATIES SCHRIJVEN GROTE BEDRIIVEN: Beroep van comité op parlement en regering DINSDAG 16 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers) vak zit. Waarom heeft hij d!it De heer W. L. Dijkstra uit Nagele vestigde de aandacht van velen op zich toen hij in maart van dit jaar als eerste horeca ondernemer in Nederland naast zijn café-restaurant „Het Schok- kererf" een speciaal voor inva liden gebouwd en ingericht eta blissement opende. Wiebe L. Dijkstra is een kleine, rustige man van 63 jaar, geboren en opgegroeid in Friesland, een man die nu reeds 43 jaar in 't horeca- De heer Dijkstra vertelde het volgende: „Het idee. om dit te gaan doen, kreeg Ik in Emmeloord. Ik zat op een middag op het plein De Deel in mijn auto op mijn familie te waahten die aan het winkelen was. Op een gegeven moment parkeerde naast me een auto- De mensen, die erin zaten, praatten even met elkaar en opeens hoorde ik heel sarcastisch: „Gaan jullie dan maar". Ik keek eens goed en toen zag ik in de koffer van de auto een jongen in een invalidewagentje zitten. Eventjes later stapten enige Jongelui uit, waarschijnlijk zijn broers en zusters, en valide zichzelf zijn wjdal naar bi alleen achter en de anderen gingen zeer waarschijnlijk limonade drinken. Tja, dacht ik toen, deze mensen komen ai zoveel te kort"- En toen rezen er bij Wiebe Dijkstra verschillende vragen op. Waarom kunnen invaliden moeilijk ergens een pilsje drinken of een hapje gaan eten? Dat moet toch anders kunnen, maar wat zijn de oorzaken dat dit voor hen zo moeilijk gaat? Er zijn verschillende ralide nauwelijks uit kan gaan. De invalide m een rolstoel kaai over het algemeen moeilijk ergens binnen komen, omdat öe meeste deuren te smal zijn In elk huts of gebouw liggen dorpels, die voor een man of vrouw in een rolstoel aanzienlijke hindernissen betekenen- Een invalide kan moeilijk alleen naar het toilet omdat de normale toiletten te klein zijn om een rolstoel in te Dewegen. En bovendien lichtknopjes daar te hoog- Horeca-ondernemer Wiebe Dijkstra: Je moet hun gezichten zien als ze gewoon in hun karretje aan een tafeltje gaan zitten. de Verandering Dit bord wijst invaliden de juiste weg De heer Dijkstra wilde verandering gaan Drengen in deze voor invaliden vervelende situatie. Hij wilde toen by zijn bestaande zaak een speciale gelegenheid voor Invaliden bouwen. En dait gebeurde ook. Hij nam contact op ae Nageler arts Bienvaart werd in geschakeld. En het invalidencafé kwam \-<mi ae grond, precies zoals Dijkstra zich dat had gedacht- Het café bevat rwee grote zalen, die gezamenlijk be rekend z'Jn op driehonderd personen. Eén zaal heeft een toneelruimte en m Deide zalen rtaat eer bar en een biljarttafel. Het interieur is modern en m frisse kleuren geschilderd. De invalide kan hier zelf met zijn rolstoel naar binnen rijden, omdat alle drempels zijn weggelaten- De deuren zijn veel breder dan de normale en hebben speciale handvatten. De toiletten zijn zonder dorpels en de ruimten groot genoeg om een rolstoel in te bewegen- De wasbakken zijn lager aangebracht dan normaal, evenals de lichtknoppen. De invaliden kunnen comfortabel een pilsje drinken, want de tafeltjes zijn hoog genoeg en hebben bovendien geen rand, zodat de rolstoelen er gemakke lijk onder passen. De invalide hoeft niet bang meer te zijn om overal tegen aan le staten. Kortom, in Nagele, bij café „Het 6ohokkererf' is een invalide geen buitengeplaatste- Daar is hij gewoon klant. Maar komen die klanten ook? Nagele is nu eenmaal geen plaats waar Je bij voorkeur aan denkt als je uit wilt gaan of alleen maar wilt borrclen- Brug Wiebe L. Dijkstra: „Da's waar. Je zoekt zoiets niet in een dorp Maar wanneer de brug over de Zwolsche- hoek klaar is, die Oostelijk Flevoland verbindt met de Noordoostpolder, dan liggen we behoorlijk in het centrum van Nederland- Van Amsterdam naar Nagele is het met de auto dan nog maar drie kwartier rijden. De ver gebouwd. Op de ringweg rond het erf komen de woonhoven uit. Rondom de woonhoven, plantsoenen in de vorm van rechthoeken, zijn de woningen gebouwd. De woningen hebben allemaal platte daken consequent doorgevoerd voor winkels en de De woningen zijn zo neergezet dat vanaf het middenveld het hele Nagele is cén van de tien dorpen die rondom zien en dat de huizen in de woonhoven toch een ruimtelijke relatie hebben met het midden veld. Rondom het dorp ligt een bos, bedoeld als recreatieterrein heer Dijkstra noemde Nagele een fantastisch dorp en niet ten onrechte. Nagele is één van de nieuwste en modernste dorpen van Europa, misschien wel van de wereld. Het dorp staat dan ook toeristisch en wetenschappelijk zeer in de belangstelling. Nagele werd in 1953 ontworpen door de Wiebe Dijkstra architcctcnorganisatie .De Acht". Met de bou van het dorp werd in 1954 begonnen. Nagele is geprojecteerd als een rechthoek om een grote centrale ruimte, tiet gemeenschappelijk erf. Hierop zijn de scholen en de kerken Nagele telt ruim 500 woningen, drie kerken, drie lagere scholen, enige winkels en een w sport- en wijkgebouw. Het dorp heeft een agrarisch karakter met een kleine middenstand. Aan de rand van het dorp bevindt zich de winkelstraat, waar het verboden is voor het gemotoriseerde verkeer. wachting bestaat, dat de brug in medio 1970 klaar is- Dus volgend jaar om deze ttjd hebben we een goede verbinding met het westen". Dat zal dan allemaal wel voor elkaar komen. Maar wrat zeggen de klanten van hun café-speciaal? Dijkstra: „Je moet die gezichten zien, als ze gewoon m hun karretje aan een tafeltje gaan altten- Ze voelen zich hier gewoon inens, net als ieder ander. Ze kunnen hier alleen naar het toilet gaan. Ze hebben geen hulp van anderen nodig. En dat betekent wat voor een invalide. Juarom moet je ze ook ndel met mede lijden behandelen- Je moet ze alleen de mogelijkheid geven dat ze zichzelf kunnen redden en dat moeten wij ze «Is gezonde mensen meegeven". „Men heeft mij wel eens gevraagd of ik dit als reclame voor mijn zaak heb gedaan. Nee, dat niet. Maar omdat ik vind, dat ook de gehandicapte mens recht heeft op een eigen horecabedrijf en ik hoop echt, dat vele collega's mij nog zullen volgen". Wiebe L- Dijkstra ook goea is nu in Nederland nog de eerste man die zijn café-restaurant aangepast heeft aan invalide bezoekers. Naast zijn be drijf in Nagele heeft hij ook een café in Metslawier in Friesland, dait sinds enige tijd door zijn oudste zoon wordt beheerd. Ook dit café zal in de toe komst verbouwd worden tot eenzelfde gelegenheid- Maar hoe kan men uw café herkennen als een speciale ge legenheid voor invaliden? Hebt u daar let-s aan gedaan? Wiebe Dijkstra: „Sinds kort is er een embleem voor gehandicapten- Dat em- Dleem wordt internationaal gebruikt om faciliteiten voor gehandicapten aan groot bord laten maken. Dit bord is ook het eerste in Nederland". De heer Dijkstra heeft dit speciale bord ge plaatst aan de weg Ens-Nagele op een vijfhonderd meter afstand van zijn café- En bij Het Schokkererf kan nu een invalide zeggen: „Uit goed voor u, uit ADVERTENTIE a KANS™ Bf EXTRA FLES I b'' elk° Prijzenbedrag reeds meer dan 600.000 gulden LONDEN (ANP) Wereldreiziger Sir Francis Chichester, die onlangs grote faam verwierf door geheel alleen in een zeilbootje de wateren van moeder aarde te bedwingen, zal morgen optreden als de officiële starter van de grootste vlieg wedstrijd die ooit is gehouden. km te hebben gevlogen) de finitief te kunnen stopzetten. Dit bete kent natuurlijk niet dat tijdens de wed strijd geen tussenlandingen worden ge maakt. Alle deelnemers krijgen een be paalde „handicap" opgedragen, die van toestel tot toestel verschilt. Onder de deelnemende toestellen zyn namelijk vele uiteenlopende typen aanwezig, zodat vele deelnemers naast de officiële stops in Athene, Karatsji, Calci Darwin, Alice Springs en Adelaide nog verscheidene tussenstops moeten maken. Voor deze tussenstops is echter per keer slechts een half uur uitgetrokken. Na korte rustperioden met Kerstm Nieuwjaar zullen alle toestellen die dan echte snelheidswedstrijd laïde naar Sydney, een afstand van onge veer 950 kilometer. Het totale prijzen bedrag, dat onder meer beschikbaar 1: gesteld door de Australische autoriteiten gulden en er komt nog steeds bij. De grootste prijs die uitgekeerd "zal worden bedraagt 138.000 gulden en door de eerste minister van Australië be schikbaar gesteld aan de winnaar va totaalklassement. Voor de eerste d Adelaïide aankomt ligt de „Sour Ros (an e rslaggei Overeenstemming CAO levensverzekeringen DEN HAAG (ANP) De salarisonder handelingen tussen het levensverzeke ringsbedrijf en de samenwerkende werknemersorganisaties hebben tot een akkoord geleid. Overeenstemming is be- teikt over een reële verhoging van drie procent gedurende het gehele jaar 1970. De salarissen zullen daartoe per 1 ja nuari 1970 met vijf procent worden ver hoogd (waarin begrepen twee procent voor prijsstijging) en per 1 juli 1970 een malig nader worden bijgestuurd aan de hand van de prijsontwikkeling. Voorts is overeenstemming bereikt over een verbetering van de vakantie regeling en enkele verbeteringen in andere secundaire arbeidsvoorwaarden. Bestuurswijziging bij opleiding in liet bouwbedrijf DEN HAAG Na ruim 5^ jaar 1, voorbereiding is gisteren in Den Haag de „stichting Nederlands in- i>or vredesvraagstukken" op gericht, dat zich ten doel stelt studie verrichten en voorlichting en vor- ing te bedrijven terzake de problemen in oorlog en vrede. Het gaat om een lafhankelijk, los van de regering wer kend instituut, dat voorshands echter •lledig zal drijven op een aanvangs- i overheidssubsidie van 750.000 gul den voor 1970 en 250.000 gulden voor Namens de commissie van voorberei ding deelde het stiohtingsbestuurslid mr. M. van der Stoel (Tweede Kamerlid P. v. d. A.) gisteren op een perscon ferentie mede. dat de voorzitter var de stichting nog moet worden aange wezen en de bureaudirecteur nog be noemd. Wel is men er zeker van, dat I de Groningse hoogleraar in de polemo- logie prof. dr. Röling voorzitter zal I worden van een adviescollege van 25 a 40 personen dat het stichtingsbe- stuur zal bijstaan. Deze raad zal be- staan uit vertegenwoordigers van de ministeries van Buitenlandse Zaken, schappelijke vredesinstituten te Gronin gen. Tilburg en Nijmegen en van de bestaands 80 vredesorganisatie in ons land. JEUGDRAAD IN UTRECHT WIL VOORBEHOED MIDDELEN OP SCHOOL UTRECHT (ANP) De Utrechtse Jon- gerenraad wil dat de gemeente voorbe hoedmiddelendepots gaat instellen op middelbare scholen. Bovendien zal het ge. bruik van „sofsdrugs" in jeugd- en jun- Tijdens de discussiebijeenkomst in het Haagse Amicitia zaten achter de tafel de volgende forumleden- Van links naar rechts: Peter Gataerre, mr. G E. van Walsum, drs Th- Westerterp (KVP), HWieringa (PvdA), mr C. Bos (CHU), A. v 'd. Spek (PSP), drs R- Zijlstra (ARP) en vvr. dr- M Imkamp (D '66). DEN HAAG (ANP) Twee VVD- Tweede-Kamerleden, T. H. Joekes en II. J. L. Vonhoff, hebben dc ministers van Economische Zaken. Sociale Zaken en Volksgezondheid en CRM vragen ge steld over de reorganisatie van „Het Vrye Volk", waarop zij mondeling ant woord wensen te krygen. eisen „die blijkens de thans in het be- bedrijfsleven geldende normen aan der gelijke regelingen kunnen worden ge steld", en wat de gevolgen van de ont slagen zullen zijn op eventuele rechten uit een wlnstdelingsregeling, zo deze be- Zij informeren voorts of het besluit Is genomen op aandrang van de twee grootaandeelhouders van de N.V. De Arbeiderspers, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en de centrale levensverzekeringsbank N.V., en of het is, dat tussen deze grootaandeel- 'erschillende vermogens- en (Van één onzer verslaggevers) N HAAG Acht organisaties heb- ipen brieven gericht aan de onder- agsraden van Unilever. Philips. i één i DEN HAAG Bij de Stichting Bouw bedrijf en de Stichting Fonds ten be hoeve van de opleiding in het bouwbe drijf zijn vier bestuursleden afgetreden. Het zijn de heren H. Versteeve, P. A. M. Knipscheer, J. I. van Waning en J. F. Krul. Tot bestuurslid zijn benoemd de heren N. H. Kingma en C. N. M. v. d. Linden en tot plaatsvervangend be stuurslid de heren D. S. v. d. Aa en C. Hulst. Tot directeur van beide stich tingen, naast jhr. mr. W. C. S. Laman Trip, is met ingang van 1 januari a.s. benoemd mr. A. G. J. v. Abeelen, thans adjunct-directeur. Wegens zijn verdien sten gedurende zijn 20-jarig bestuurslid maatschap is de heer H. Versteeve onderscheiden met de ir. J. J. v. d. Wal- eigen woonruimte beschikbaar komen voor experimenten op het gebied van nieuwe leef- en woonvormen, zoals communes. Voor de toewijzing van een woning moe ten ook niet-getrouwde paren in aanmer king komen, waarbij niet gediscrimineerd mag worden ten opzichte van concubina- ten en personen van hetzelfde geslacht, aldus de jongeren. Tevens vinden zij dat de gemeente ruimte beschikbaar moet stellen om gratis overnachtingen voor. rondtrekkende jongeren mogelijk te ma ken. Om deze wensen te kunnen realiseren wil de jongerenraad dat de onlangs op gerichte Raad voor Jeugd en Jongeren Utrecht meer inspraak krijgt in het jeugd beleid van de gemeente. NVV, NKV e acties te on I bedrijven on Russische Communistische Partij op aan te dringen een eind te maken aan de militaire hulp van Rusland aan Nigeria. In de open brief aan de vakbonden verzoeken de organisaties om op korte termijn na te gaan hoe de vakbonden een bijdrage kunnen leveren in de strijd om de oorlog tegen Biafra te beëindigen. In de oproep aan de leden van onder nemingsraden van genoemde bedrijven wordt gesteld: „U werkt in een bedrijf met zeer grote belangen in Nigeria. U verkeert in de unieke positie dat u een eind aan de oorlog kunt maken door te staken. Uw els moet zijn dat uw werk gever zijn activiteiten in Nigeria op schort tot de oorlog is beëindigd. Stop de oorlog met het enige wapen «v. ^sentiële materialen voor de olieproduktie. Mocht Rusland i met de levering van wapens doorgaan dan zou de inkrimping van de olie- Inkomsten het Nigeria niet mogelijk maken Rusland contant voor zijn wa pens te betalen. Deze Congresdag werd georganiseerd door het Biafra Actie Comité met het oog op de komende Tweede-Kamer debatten op 18. 22 en 23 december. Het comité wil er bij de Nederlandse rege ring op aandringen politieke druk op burgemeester Forum Éénstemmig was een forum van des kundigen en parlementariërs op het gis teren gehouden Biafracongres in gebouw „Amicitia" te Den Haag van mening dat de onderhandelingen tussen Biafra en Nigeria op basis van gelijkheid moeten plaatsvinden en dat Biafra niet als „rebel" aan de onderhandelingstafel achtergesteld mag worden. Tot volledige erkenning van de staat Biafra wilden niet alle aanwezige Kamerleden over gaan Naast een wapenembargo ofwel vla de Verenigde Naties of direct door Resolutie Op het einde van het Blafracongrei hebben de aanwezigen de volgend luitie aangenomen: Het Biafra Congres spreekt als zijn mening uit, dat de Nederlandse volksvertegenwoordiging recht onafhankelijkheid vechtende bevolking van Biafra te erkennen, overeenkomstig de verklaring over zelfbeschikkings recht van de Nederlandse regeringsver tegenwoordiger, de heer Houben. In de Juridische commissie van dc Verenigde Naties op 4 september 1969, om te be reiken dat Nigeria en Biafra op basis van gelijkheid onderhandelingen kunnen gaan beginnen; en dat de Nederlandse volksvertegenwoordiging van de Neder landse regering moet vragen, teneinde druk uit te oefenen op de federale rege ring van Nigeria om voorwaardelijke onderhandelingen te accepteren, een selectief exportembargo met betrekking tot Nigeria in te stellen, met name op j alle onderdelen van belang voor het her stel en de uitbreiding van olie-lnstal- Iatics. Lagerhuis verwerpt motie voor doodstraf LONDEN (AP) Het Britse Lager huis heeft met grote meerderheid een conservatieve motie verworpen waarin kritiek werd uitgeoefend op de labourre- gering omdat deze een wetsontwerp heeft ingediend waarbij de doodstraf de finitief zal worden verboden. De uitslag van de stemming was 303—241. Labour heeft in het lagerhuis een meerderheid van 65 stemmen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5