Leidse gemeenteraad beperkt verhoging reinigingsrechten AKKOORD MET PLASTIC ZAKKEN Goud voor Spronsen Prinses Beatrix kwam als reüniste naar Leiden Leiderdorp wil rond 5 mei gaan feesten Aanleg van „Vlietland" gestart DE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 DECEMBER CREATIEF CENTRUM WERD VERWELKOMD LEIDEN Voordat de Leidse gemeen teraad gisteravond met de behandeling van de begroting begon, werd gister middag nog een gewone agenda ten dele afgewerkt. Ten dele, want deze agenda was zo overladen, dat de be handeling ervan volgende week maan dag wordt voortgezet. Het deel van de agenda, dat wel werd afgewerkt, droeg een afgerond karakter, al werd er wel heel wat over gezegd. Belangrijkste besluiten: Leiden gaat inderdaad op 1 maart 1970 over op plastic vuilzak- ken, maar de reinigingsrechten worden niet, zoals B. en W. hadden voorge steld, verhoogd tot f 33,maar tot 30,momenteel bedraagt het tarief nog 27,Verder ging de raad ak koord met het gevraagde krediet voor inrichting van het pand Breestraat 66 tot Creatief Centrum. Ook het verlenen van een subsidie van 25.000,- voor de Pllgrimfathers-her- denking-1970 alsmede een garantiever lening voor een zelfde bedrag, gaf aan leiding tot discussie, voornamelijk van PSP-zijde. De heer De Vroomen van deze fractie zag In de herdenking een pro- Amerikaanse demonstratie en hij dien de ten slotte een amendement in, dat beoogde 25.000,- voor de herdenking beschikbaar te stellen vaar een zelfde bedrag voor medische hulp in Vietnam. Het werd met 20 stemmen tegen en 3 Het was ook de heer De Vroomen, die als eerste het woord voerde toen het creatief centrum ter sprake kwam. Hij vond de stichtingsvorm niet zo democra tisch. Alle fracties waren wel ingenomen met het voorstel alleen vroegen som migen zich af hoe het straks met het fietsenparkeerprobleem op de Breestraa* moet: mevrouw Geelkerken vroeg aan dacht voor de belangstelling voor het centrum. Mocht deze dalen dan zou een andere bestemming aan het gebouw moe- ten worden gegeven, vond zij. Wethouder Sannes releveerde, dat de tot standkoming van dit creatief centrum een experiment is, waarin andere steden Leiden zijn voorgegaan. Over de stich tingsvorm kan altijd nog worden ge praat, dacht hij. Hij zegde toe. dat bij G. S. zal worden aangedrongen op een snelle beslissing over de financiering. Toen het punt tenslotte onder de hamer doorging, ontging dit de voorstanders van het centrum, die oranje-gemutst, de publieke tribune bevolkten en nu en dan een applausje lieten horen. Het applausje over het nemen van het definitieve be sluit kwam echter pas heel flauwtjes op gang, ioen de raad al een paar voor stellen verder onder de hamer liet door gaan. Namens een deel van zijn fractie ver klaarde de heer Van Dee (prot.-chr. zich tegen gelijktijdige verhoging van de reinigingsrechten en invoering van de I plastic zakken overigens was hij voor- I stander van de zakken en zo ging het ook met alle andere woordvoerders. De heer Van Aken (PvdA) stelde voor de reinigingsrechten maar tot 30,- te ver- hogen en de heer Amptmcijer (PSP) wilde de onderdelen van het voorstel splitsen. Na veel gepraat en schorsing van de vergadering (teneinde B. en W. gelegenheid te geven voor nader be raad) werd de voorgestelde splitsing verworpen met 26-8. Het mede door de heren Van Dee en Ham (KVP) ingedien de voorstel van de heer Van Aken (PvdA) om de verhoging van de reini gingsrechten te beperken tot 30,- werd met 24 stemmen voor en 10 tegen aange- i nomen. In de onderwijscommissie werd de heer Zunderman benoemd, in de com missie voor De Lakenhal mevr. Kerling en In de commissie voor de bedrijf stech- nische school de heer Mabesoone. LEIDEN Vanmorgen heeft burgemeester ti. C. van der Willigen in de koffiekamer van het stadhuis de gouden ere-niedailie, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld bjj de heer P. J. van Spronsen wegens 40-jarig jubileum in overheidsdienst. De heer Van Spronsen begon zijn ambtelijke loopbaan in juni 1928 op het kantoor van de deurwaarders Joosten en Grondel te 's-Gravenhage. Per 16 december 1929 trad hij in dienst bij de Dienst der Rijksbelastingen te 's-Gravenhage. Hij verliet deze dienst met ingang van 1 oktober 1956 in de rang van commies-titulair. Vanaf 1 oktober 1956 is de heer Van Spronsen in dienst der gemeente Leiden werkzaam: hy werd aangesteld als administratief ambtenaar bij de Gemeentelijke Accountantsdienst. Per 1 januari 1961 werd hij bevorderd tot administratief ambtenaar A en met ingang van 1 januari 1965 verkreeg hij zijn benoeming tot administratief hoofdambtenaar. In deze hoedanigheid heeft hij de accountantscontrole op een aantal gemeente-diensten en een aantal gesubsidieerde instellingen, de controle op salarissen van het gemeentepersoneel, controle Centraal Archief en Inlichtingen-Bureau inzake het Inzamelingswezen te Amsterdam. De heer Van Spronsen is een goede, vooral zeer ijverig werker met uit stekende contactuele eigenschappen. Nieuwe werkverdeling in Zoeterwoude ZOETERVVOUDE Door overschake ling naar de z.g. „Ontvanger nieuwe styl" dient er op de secretarie een nieuwe werkverdeling plaats te vinden. In verband daarmede is het gewenst de heer W. G. Kalkers niet langer te belas ten met de werkzaamheden op het ge- bier van de huisvesting. De heer L. Q. v. d. Ham, ambtenaar van sociale zaken, is bereid deze werkzaamdeden op zich te nemen. Voorgesteld wordt hem te be noemen tot lid van de woonruimte-ad viescommissie en de heer Kalkers als zodanig eervol ontslag te verlenen. LEIDEN Begin januari vol gend jaar wordt begonnen met de bouw van een verpleegtehuis voor langdurig zieke bejaarden aan de Aaltje Noorderwierlaan. Het te huis zal een complex gaan vormen met het bejaardentehuis Rijn en Vliet. ZOETERWOUDE Afscheid M. A. VVesdorp De oudercommissie van de Openbare basisschool heeft voor a.s. za terdagmorgen half elf een afscheidsbij eenkomst in „Ons Huis" belegd bij het vertrek van hoofdonderwijzer M. A. Wesdorp. Deze is met ingang van 1 januari a.s. benoemd te Laren. Niet parkeren op Pieterskerkplein LEIDEN. Wethouder mevrouw Den Haan heeft tijdens de raadsvergadering gistermiddag n.a.v. opmerkingen van raadsleden meegedeeld, dat wordt over wogen volgend jaar tijdens de herden king van de Pilgrim Fathers het parke ren op het Pieterskerkplein te verbieden. Er komen dan veel Amerikaanse toeris ten naar Leiden, aan wie men de Pie terskerk en naaste omgeving zo mooi mogelijk wil presenteren. De herdenking duurt van eind april tot begin novem- In tnemoriam Koos Vlasveld Na een langdurige ziekte en een wel besteed leven heeft ons zo trouwe lid Koos Vlasveld op 61-jarige leeftijd af scheid van ons moeten nemen. Hoewel wij wisten dat Koos al lange tijd aan een ongeneeslijke ziekte leed, kwam zijn overlijden toch nog onver wacht. Voor allen die hem gekend heb ben, is zijn heengaan een gevoelig ver lies. Op de eerste plaats voor zjjn zo zorgzame vrouw en ztfn kinderen naar wie onze gevoelens van welgemeend me deleven in deze dagen zo bijzonder uit- Als lid van onze konferentie missen wij aan Koos een trouw en aktief lid. Meer dan twintig jaren wist hij als vincen- tiaan naast zijn eigen drukke werkzaam heden altijd weer klaar te staan voor zijn medemensen in nood. Hij wist hen vol eenvoud zoals hy zelf was te benaderen en zo enigszins mogelijk te helpen. Op de wekelijkse bijeenkomsten was Koos altijd present en wist hij naast de ernst van het werk met zijn j onuitputtelijke humor steeds weer een prettige en opgewerkte sfeer te schep- Koos. wij hebben jou de laatste jaren j gemist en wij zullen je altijd blijven mis-1 sen: vergeten zullen wij je nimmer. Wij zijn er van overtuigd in dit korte té beknopte „In Memoriam" niet i alleen te spreken namens je mede-vin- centianen doch namens ALLE mensen die jij in nood zo vaak de helpende hand hebt uitgestoken. Koos, wij zeggen je vaarwel en wij zullen God vragen dat jij de rust mag genieten die je naar menselijke maat staven hebt verdiend. Konferentie H. Hart en H. Maria Vincentiusvereniging. Leiden, 14 december 1969. Zilver voor Bergman burgemeester G. C. van der Willi gen in de Burgemeesterskamer van het Stadhuis de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, opgespeld bij de heer G. Bergman. De heer Bergman trad in dienst der gemeente Leiden op 16 dec 1929. Hij werd aangesteld als brugwachter bij de Markt- en Ha vendienst. Deze functie behield hij tot 1 augustus 1958: hij werd toen bevorderd tot opzichter. Zijn benoeming tot Markt- en Haven opzichter A verkreeg hij per 1 augustus 1967. In deze hoedanig heid kreeg hjj de leiding over 22 werknemers. De heer Bergman heeft in deze 40 jaren de hem opgedragen werkzaamheden trouw en correct vervuld. LEIDERDORP De gisteravond ge-1 houden ledenvergadering van de Leider- dorpse Oranjevereniging droeg heel sterk het karakter van de a.s. festivi teiten rond de 5e mei. En het bestuur bleek verschrikkelijk goed beslagen ten ijs te komen. Het accent valt duidelijk op de 5e mei zelf. 's Morgens zal er begonnen worden met koraalmuziek op het plein van de Scheppingskerk. In samenwerking met de gezamenlijke ker ken wordt er daarna een kerkdienst ge houden, welke uiteraardin het te ken staat van het 25-jarige herdenkings feest. Later op de dag zal een der meest markante gebeurtenissen zijn de z.g. be vrijdingsmaaltijd. In het gedeelte Hoog- madeseweg tussen de Acacialaan en de Hoofdstraat zullen daartoe tafels wor den opgesteld, waarop de maaltijd ge serveerd zal. worden: wittebrood en de beroemd geworden..Irish stew" met z'n bacon. Ook het volksdansen zal weer worden opgehaald; hiertoe zijn de Larense Schutsers, een bekende Gelderse groep, uitgenodigd. De 6e mei zullen de bejaarden een pro- gramma aangeboden krijgen, terwijl de zaterdag volledig in het teken van de sport zal staan. Sportschool Van Houdt zal dan op verschillende punten van het dorp aanwezig zijn om judodemonstra ties te geven. Dit naast een heuse wie lerronde, zwem- en polowedstrijden, pol- stok8pringen enz. Voor en door de kinderen tenslotte zul len optochten, waaronder een lampion optocht. gehouden worden. Tenslotte de bestuurstafels: De voor zitter. de heer W. D. C. v. d. Wijngaard alsmede het lid de heer P. Vervark. wer- den herkozen, tenvijl voor de heer N. Mol en de here C. Filippo gekozen werd. i Het batig saldo van de vereniging be- droeg per 31 december '68 ruim f 1100.-. Samenwerking tussen AR-KVP te Leiderdorp LEIDERDORP Op de gisteren ge houden ledenvergadering van de Lei- derdopse AR-kiesverenlging is met gro te meerderheid van stemmen besloten tot samenwerking met de KVP door middel van een gezamenlijk program Tot het samengaan met een gezamen lijke kandidatenlijst wilde de vergade ring nog niet gaan. Een daartoe samengestelde commissie zal een concept-gemeenteprogram op stellen. dat in een volgende vergade ring zal worden besproken. Met deze uitsprakeu zal het AR-bestuur nader overleg plegen met het KVP-bestuur. Nieuwe galerie aan Middelweg LEIDEN. Dezer dagen is aan de Middelweg 17 een galerie geopend. Op het ogenblik wordt hedendaagse schil derkunst geëxposeerd, maar het ligt ln de bedoeling dat ln de nabije toekomst ook Afrikaanse en primitieve kunst wordt tentoongesteld. Zendingsbussen ontvreemd OEGSTGEEST. Vannacht is inge broken in de Hofdijkschool in Oegst- geest. Na een ruit Ingegooid te heb ben verschafte(n l onbekende(n) zich toegang tot de school waar vijf zen dingsbussen niet een inhoud van 75,- en een bandrecorder werden ontvreemd. LEI DSC HEN DAM Burgemees ter E. M. Kolfschoten van Leid- schendam heeft gistermiddag het officiële sein gegeven voor de werk zaamheden van een groot recreatie terrein in de Vlietlanden, gelegen onder de gemeente Leidschendam en Zoeterwoude ten oosten van de Vliet. Hij baggerde een grondwal wegwaardoor water uit de Vliet de Riet polder instroomde Zoals be kend komt i>. de Vlietlanden een ■f opper vlakte nogelijk zijn op vele dat" onder 'de 'naam ..V hel land- be- kendheid zal moeten krijgen, omvat de bebouwing van de Rietpolder. Spek polder. IIol polder en Meeslou- werpolder. Een ander doel van dit delijke litbreidin 'kubieke zand uil hierdoor gewonnen worden. Van de totale oppervlakte zul on geveer ISO ha vit water bestaan. Het plan, dat ongeveer 65 miljoen gulden zal gaan kosten, wordt- uit gevoerd door het Recreatieschap 's-Gruvenwoude en het recreatie centrum Rijnland. Op de foto het gebied, waar men zich over een aantal jaren op bijzondere wijze kan vermaken. De stad boven in de montage-foto is Voorschoten. De on derste weg over de gehele breedte i an de foto i* Rijksweg lta. dit links ichts ichtin Amsterdam loopt. Het watergebied zal onder meer grote jachthavens i totaal ongeveer plaats voor 750 boten biedend) en gebieden voor oeverrecreatie omvaten. Vanuit dit gebied zijn tal van wegen en vaar ten geprojecteerddie aansluiten op grote steden et» rivieren. Donderdag a.s. jaarvergadering St. Willibrord ZOETERWOUDE De katholieke wo ningbouwvereniging „SI. Willibrord" houdt a.s. donderdag 18 december haar jaarvergadering in het Don Bosco-huis. Naast de behandeling van de jaarstuk ken zullen er medelingen worden ge daan omtrent de voorgenomen bouw van een flat in het Westeinde met 40 premie-huurwoningen naar een ontwerp van Ir. L. Bosman. Bij de bestuursver kiezing zijn de aftredenden, J. v. d. Meer, J. v. d. Drift, G. de Groot en P. Takken allen herkiesbaar. Er is verder een voorstel tot het benoemen van vier leden in de commissie toezicht woning verdeling 1970. Bijzondere scholen in Zoeterwoude willen f 130,- per leerling ZOETERWOUDE De Stichting rik. Scholen Zoeterwoude dorp verzoekt het bedrag per leerling dat momenteel 90,- bedraagt te verhogen tot 130,-. He' college van b. en w. is van mening drft een bedrag van 110,- ruim vol doende is. Als maatstaf voor de bereke ning heeft het college het bedrag aan uitgaven genomen dat in gelijksoortige gemeenten word', toegekend. Voor het j openbaar basis-onderwijs kan op grond van het gering aantal leerlingen niet met dit bedrag worden volstaan. Bij de begroting voor 1970 komt men op een bedrag van 170,45 per leerling. ZOETERWOUDE De kaartlief- hebbers krijgen in de komende dagen ruimschoots de gelegenheid om met hun favoriete spel kerstbout te ver- i dienen. A.s. woensdag om 8 uur kan men terecht in „Ons Huis". De klaver- jaswedstrijd die S.J.Z. op deze avond j zou organiseren is verschoven naar maandag 22 december in het eigen club- I Socialistische moties ingediend LEIDEN Bij de aanvang der begro tingsbehandeling zijn door de socialis tische raadsfractie drie moties ingediend. Vóór 1 september 1970 wil men een ruimte in het stadhuis laten inrichten als leeskamer, die uitsluitend aan de raads leden ter beschikking zal staan. In die ruimte moeten dan naslagwerken en do cumentatiemateriaal voorhanden zijn. Een tweede motie handelt over een be vredigende wijze van het afdoen van in gekomen brieven (op korte termijn be antwoorden). In de derde motie wordt B. en W. verzocht de bouw van een overdekt zwembad zodanige prioriteit toe te kennen, dat spoedige realisering mo gelijk wordt. Ook is overleg gewenst met die randgemeenten welke eveneens ge ïnteresseerd zijn in de bouw van een overdekt bad om te trachten gezamen lijk dit project te verwezenlijken. LEIDEN - Via de daken van om wonenden zijn onbekenden vannacht na het inslaan van een ruit op de eerste etage, de R.K. lagere school aan de Haarlemmerstraat binnengekomen, waar 25,- wordt vermist. ZOETERWOUDE De Sint Jans fanfare o.l.v. dirigent Jan Mey geeft morgen, woensdag 17 december, een z.g. gemeenteconcert in de zaal van de „Drie Eendjes" aan de Hoge Rijndijk. LEIDEN Opgetogen uitroepen op he: Schuttersveld. Bibberende vrouwe op de maat van de kostelijke muziek van het Hoempagezelschap van Augusti- I nus hun voeten warm stampen. De Ver- eniging Vrouwelijke Studenten Leidei viert deze week haar 14e lustrum iter ere daarvan werd vanmorgen et reunistenoptöcfit gehouden die begon1'c I het Schuttersveld. Het had nogal w: j voeten in de aarde voor de hele stoe'. 1 was geformeerd. De alleroudste ;J§den mochten in een oud automobiel piaats- nemen. De overigen moesten echter ol j pen. De oudste jaargang die meeliep was van 1906. Jaar voor jaar liep voor bij. Hoe dichter het jaartal bij 1965. di laatste groep, lag, hoe meer vrouwei meeliepen. De jongere groepen war ei ook veel kleuriger. In het jaar 1956 liep prinses Beatrix. Druk babbelend haar vriendinnen uit hetzelfde jaar. I Overal zag je vrouwen die elkaar al in jaren niet meer hadden gezien t j juichend op elkaar afvlogen. Toen de stoet geformeerd was koi j op weg. Voorop de ruiters van manege j Caroussel. Een muziekkorps, vele groe pen WSL'ers, waarvan de voorste i een auto,er gens middenin het draai orgel Sleutelstad, weer vele VVSL'er J en tenslotte het Hoempa-gezelschap. De koude maar vrolijke stoet ging naar clubgebouw aan het Rapenburg w j een gezamenlijke maaltijd wachtte. Koningin Juliana, die met een verkoud- I heid te bedil gt, kon niet aan de tocht deelnemen. Leiderdorpse Bridgeclub LEIDERDORP Einduitslag v parencompetitie. Groep rood: me' heer H. de Vrind 2287, heren De Jong- v. Kins 2234, heren Lenaers-Schutte 2195, heren Blom-Schippers 2163, ecthp. Danz 2154, heren Gerlieh-v. Leeuwen 2150, echtp. v. Klaveren 2116, heren Karaten- I Rebel 2063, echtp. Wessels 2061, herer Bos-Jans 2057. Groep zwart: echtp. Middelburg 2268, echtp. Den Hartog 2241, heren Van den Oever-Pieterse 2233, heren Hoogervorst- v. d. Vliet 2216, echtp. Hollander 2214. heren De Koning-v. Zonneveld 2179 echtp. Zwanenburg 2121. echtp. Thesingti 2106, heren Veldhuyzen-v. Vliet 2105. heren Blansjaar-Pul 2082. Leidse agenda DINSDAG 16 DECEMBER Elisabeth Ziekenhuis; Begincursus Peerke Donders. 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Concert Residentie Orkest; solist: Christoph Esschenbach 20 00 uur. C'aniera-theater K O-film „Deserto Rosso", 19.00 uur. Leidse Raad Begroting, 19.30 u Leimuiden, Ger. Kerk Kerstconcert „Gloria Deo", 20.15 uur. WOENSDAG 17 DECEMBER Ger. .Jeugdhuis Vergadering D'66, 20.00 uur. Antonius Clubhuis R.K. Bond var Bejaarden, 14.30 uur. „Ons Centrum", Hooigracht 84 Le zing NVBS, 20.00 uur. Middelweg 17 Schilerijententoonstel-j ling, 1300-15.00 uur. DE LEIDSE COURANT zoekt in Leiden enige PAPENGRACHT 32 KRANTENBEZORGERS Ben je 14 jaar en wil je iets bijverdienen, kom dan even langs op ons kantoor. TELEFOON 01710—20935

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4