mening PAK-geschut bulderde in Leidse gemeenteraad Bij begin begrotingsbehandeling Felle uitval Van Aken naar KVP-voorzitter Felle uitspraken van Van Aken werden niet begrepen DINSDAG 16 DECEMBER 196» PAGINA (van onze raads verslaggever)- LEIDEN Er stond gisteravond zwaar geschut opgesteld in de Leidse raad, toen begonnen werd met de behandeling xan de Leidse begroting voor 1970. Even was er de verheugende mededeling van voorzitter Van der Willigen, dat de iegroting voor 1969 was goedgekeurd door G.S., maar toen maakte de blijdschap plaats voor een aantal gramstorige •alvo'e door links en rechts over en weer op elkaar afgevuurd. Het was het vérdragend PAK-geschut uit de „con servatieve en progressieve" kampen en de vuurleiding werd allereerst gegeven door de socialistische fractievoorzitter Van Aken („met conservatief en progressief duid ik de concentraties maar aan met de naam waaronder ze bekend zijn, meneer de voorzitter"), ledereen, ook de samengedrongen menigte Leidse burgers op de publieke tribune, had op het vuurwerk zitten wachten. Men is niet teleurgesteld in dit opzicht. Wat voor het overige de algemene beschouwin gen door de fractievoorzitters betreft werd op de koop toegenomen. PSP'ER AMPTMEIJER BEGON RADICALE DOORBRAAK De heer Van Aken had tn 1969 veel ge- meentelijke pieken, maar ook enkele dalen gevonden. Een paar van die dalen waren: het afwijzen van de wekeiyk.se koopavond (geen ruimte voor een stuk particulier initiatief), de kwestie rond de elektriciteitscentrale en 't afwijzen door b. en w. van een subsidie aan de NZU, waarbij kennelijk geen prijs werd ge steld op de opvattingen van de raad ln dezen. Strikt falende politie" Nadat spr. had gevraagd om een voor- bereidingsbesluit voor de gehele binnen stad dat moet er nu eens van komen wees hij op het „strikte falen van de politie" in de „St.-Nicolaasweek„ze was niet, waar ze behoorde te zijn, na melijk op de knelpunten.' De zaak van de elektriciteitscentrale noemde de heer Van Aker. een verzwak king van de Leidse positie bij de buur gemeenten. De Merenwijk achtte h(j een laatste mogelijkheid om nog iets te doen aan het leefbaar klimaat van Leiden bin nen de gemeentegrenzen; wat er nog in de Stevenshofjespolder te gebeuren staat 1* slechts een kleinigheid zonder in vloed op dit klimaat. Htj vond het aanbevelenswaard, dat Leiden eens met Leiderdorp en Oegst- geest zou gaan praten over een vrywil- lig stuk samenwerking, zoals die in andere delen van 't land bestaat. „Lees: vrijwillige opheffingriep de heer Van Aken, enigszins in orakeltaal. Alvorens zijn geschut in stelling te bren gen vroeg hij nog om opheffing van de anonimiteit in de vragen van het alge meen verslag bij de jaarlijkse begrotin gen en vertelde, dat z(jn fractie achter het voorstel van b. en w. stond om een aanvullende bijdrage uit het gemeente fonds aan to vragen, maar wel graag met opgave aan de raad van de ge wenste hoogte van het bedrag. Integriteit rati fractie ,.Er is de laatste tijd veel te doen ge weest over de concentraties van links en rechts, maar ik heb niet h,et gevoel, dat deze concentraties aan de orde zijn voordat de kandidaten voor de fracties gesteld zijn," aldus de heer Van Aken. Over de PAKsituatie zei hij. dat ,,de beer Amptmeijer het er niet naar moet maken, dat het geen PAK gaat worden mèt of zonder de heer Amptmeijer." Verder stelde hij er prijs op persoonlijk te verklaren, dat hij in de discussie rond de heer Amtpmeijer het niet zal gedogen, dat de integriteit van zijn fractie in het geding wordt gebracht. De heer Hanssen, voorzitter van de Leidse KVP, had in een interview in de Leidse Courant de vorige week „een man bezoedeld die het niet verdient". De heer Van Aken had de heer Hanssen opgebeld om hem te vragen, hoe hij het. bestaan heeft om in dat interview te verklaren, dat het tijd wordt, dat de portefeuille van openbare werken in andere handen overgaat. De heer Hans sen had gespróken over „het faillisse ment van 25 jaar socialistisch woning bouwbeleid, een beleid, waarvan we nu de wrange vruchten plukken." Uitlating terugnemen ..Dit is vergif strooien zei de heer Van Aken bitter; „dit beleid is door en na- j mens het college in die 25 jaar uitge- j voerd. Ik heb nooit geconstateerd, dat daar wezenlijke bezwaren tegen beston den. Ik wens, dat de heer Hanssen de j uitlatingen over deze bewindsman (wet- houder Piena, red.) terugneemt." De heer Lambermont (KVP) verkondig- de de mening van zjjn fractie: het PAK j zal strijdig zijn met de collegiale be- j stuursvorming, zowel gemeentelijk als i landelijk. Het zal verworden tot een parlementje, dat de belangen van de ge meente Leiden zal schaden. Spr. had waardering voor de twee socialistische j wethouders, dat zij tegen het PAK had den gestemd. Overigens was zijn fractie geschokt over het begrotingstekort. De bereidheid bestaat t.a.v. dit tekort kritisch met b. j en w. mee te denken. Voorts plaatste de heer Lambermont nog opmerkingen over zaken zoals de brugafsluitingen in de Haagweg („vormt gemeentewerken een staat in de staat?") en het onvoldoende ingrijpen van de politie rond de St.- Nicolaas-pendelbus t voortdurende op stoppingen). „Is er 's avonds wel genoeg politiecontrole op 't dubbel parkeren?", aldus de heer Lambermont, die ook een pluim had voor de Plantsoenendienst, gezien „de bloemrijke en kleurrijke re sultaten-in de stad." Buurtcotmnissaris Zolang er nog geen wijkraden of buurt- commissies zijn zouden sommige wijken (Haagse Schouw met name) al gebaat zijn bij een buurtcommissaris om de zo vaak gevraagde Inspraak op gang te brengen. Spr. drong er met klem op aan. te be ginnen met de herbouw in de sanerings- gebieden (Waardgracht) en niet te wachten totdat allee gesloopt ls. Over de afgewezen koopavond: „bedenk wel, dat de raad alle aandacht heeft willen ge ien aan alle materiaal pro en contra." Geen parlement Mevrouw Geelkerken (Prot. Chr.) sprak ook haar bezorgdheid uit over het PAK- verbond, want dan zal het met be stuurlijke samenwerking in de raad ge daan zijn." Deze overeenkomst is in strijd met de manier waarop een ge meente bestuur moet worden; iedereen meente bestuurd moet worden; iedereen Het is geen parlement, maar een ge meentelijk bestuur." Haar fractie kon nog geen beslissing nemen over het al dan niet steunen van de aanvraag om een aanvullende bijdra ge. Problemen als deze zijn alleen op te lossen in landelijk verband, b.v. dis- trictsgewijs. Ook haar aandacht blijft gevestigd op de binnenstad, bestem mingsplannen zijn noodzakelijk. Zij pleit te voor snelle bebouwing van de sane- ringsgebleden. De Merenwijk zal niet bewoond worden als de doorstroming niet wordt bevorderd, aldus mevrouw Geelkerken, die tenslotte een lansje brak voor een standje van Eureau Voorlich ting brj de ingang van het stadhuis, „het liefst met een aardige gastvrouw om de mensen op te vangen." Overleg De heer Portlieine (VAD) had gemerkt, dat. de belangstelling voor het gemeen telijk gebeuren dit jaar was toegenomen. Hij wees voorts op de Wijze waarop de middenstaiidszaken in goed overleg tus sen middenstandscentrale en gemeente bestuur kon worden \oorbereid. Voor dat overleg sprak hij zijn voorkeur uit hoven «Ie institutie van vaste commis sies deze zaken betreffende. Spr. waarschuwde voor het hanteren van „hearings" als systeem. De zucht naar openheid en openbaarheid, extreem uit gevoerd. kan wel eens werken ten on gunste van de burgers. Politieke par tijen moesten ertoe bijdragen, dat bun delingen in de wijken tot stand komen, zodat suggesties kunnen toevloeien aan de gemeenteraad. Geen vragenuurtje voor de burgers ln de raadszitting, vond de heer Portheine. maar liever de mo gelijkheid van een rondvraag in de raad. Over hel PAK is veel verwarde publi citeit gerezen. „Opzienbarend vond ik, dat. als geen meerderheid wordt ver kregen, geen wetliouderszetels worden bezet door de PAK-genoten. Dit is een ontwikkeling, die nu al een schaduw vooruit werpt. Eén negatief effect is er al: twee wethouders, die zich niet met de lijnen konden verenigen, keren straks niet terug als zodanig. Dit is bedenke lijk voor democratisch Leiden." De heer Portheine acht de PAK-samenwerking een monsterverbond, dat tot stand is ge komen onder „de knoet van de PSP". Tenslotte: hoe staat het met de plan nen over de Haarlemmerstraat wat ver keer en geplande aantrekkeiyke aankle ding betreft? Drastische uitspraken drastische uitspraken. Het is onaan vaardbaar voor de PSP verantwoorde lijk te zijn voor een beleid waar ze niet achter staat; „ze handelt in deze maat schappij en ze wijst haar gelijkertijd af." „Het is geen verlies voor de raad, als de Boerenpartij straks niet terugkeert." De heer Hanssen had rare bokkespron- gen gemaakt. ,Het is alleen maar zich afzetten tegen het PAK; iets eigena is er nog niet uitgekomen." „Als het PAK kan uitvoeren wat het wil krijgen straks alle liurgers (daar op de tribune) de mogelijkheid hardop met de raad mee te denken en mee te beslissen." Dit is voortgezette demo cratisering. Andere wensen zijn: demo cratisering van de gemeentelijke be dreven, van de woningbouwverenigin gen (inspraak huurders), een totaal openbreken van de raadscommissies, compleet met toehoorderschap van leder- Om te beginnen diende de heer Ampt meijer een motie hierover in („en dat is me nog niet ver genoeg"), teneinde dit toehoorderschap voor alle raadsleden mogelijk te maken, pers en burgerij zijn daarin dus nog niet begrepen, wat nog kan komen, aldus de heer Ampt- Geheimhouding van de baan Radikaal was zjjn aankondiging tot openlijk verbreken van de geheimhou ding in de raadscommissies. „Als ge heimhouding wordt gevraagd zal ik daaraan niet meer voldoen. Dit zal ik van tevoren in de vergadering mede delen." De gemeentelijke instanties zijn volgens hem toch al „zo lek als een Een tweede motie van de PSP vraagt de raad alleen dan medewerking te ver lenen aan de verkiezing van Provinciale Staten als de kandidaten voldoende door drongen zijn van de problemen van Lei den. vooral wat de huisvesting betreft. De heer Nijssen (Boerenpartij) sprak over het Actiecomité Woningnood; „er zijn de laatste tijd zoveel acties, dat het een modeverschijnsel wordt." Verder sneed spr. het onderwerp van de wo ningnood aan. Zijn fractie was ongerust over het verkeersprobleem en van het nieuwbouwplan van de universiteit aan de Witte Singel wilde hij maar afstap pen, gezien de geluiden die hij had ver nomen over de onmogelijkheid tot uit breiding van het complex in de toe komst. „Zijn b. en w. tevreden over de exploitatie van de Groenoord- hal Een kunstijsbaan achtte hij voor Leiden noodzakelijk. De heer Nijssen hoopt, dat het PAK er niet in zal slagen, de meerderheid in de raad te veroveren. Van sommige partijen had hij de indruk gekregen van „zo de wind waait, waait mijn fractie R ijk dwingen Mevrouw v. d. Blom (CPNriep de raad op. het Rijk te dwingen Leiden van extra financiën te voorzien. Er moeten andere maatstaven worden aangelegd, desnoods gedwongen door buitenparlementaire ac ties. Voor de binnenstad achtte zij alleen soulaas aanwezig met parkeergelegen heid dicht bij die binnenstad. De heer Amptmeijer, zo ging zij voort, moet niet denken, dat hij alleen tegen de woning nood vecht. „Hij lag nog in de wieg, toen mevrouw v. d. Blom al pleitte in de raad voor woningwetbouw. Sinds 1945 is er al heel wat gedaan aan krotoprui ming. Ik blijf vechten voor betaalbare woningen." zei mevrouw v. d. Blom achter het spreekgestoelte (mtjn fractie wil óök graag een glaasje water, meneer de voorzitter": de bode bezorgde het haar meteen onder hilariteit van de raadsleden). „Goddank heb Ik geen bemoeiingen met het PAK. Ik wil met ledereen samenwer ken die het eerlijk met de bevolking meent, lk wens niet ingepakt te worden." De voorzitter srbomte da vergadering de tong gegaan. En hoe! Een enorme aanval zette de PvdA-fractievoorzitter M. van Aken in tegen de KVP-voorzitter mr. Hanssen (vanwege diens uitlatingen over het socialistisch woningbouwbeleid na de oorlog in een interview met dc Leidse Courant) en tegen de PSP'er Herman Amptmeijer vanwege diers artikel in Radicaal, het partijblad van de PSP. De heer Van Aken wenst dat de heer Hanssen zijn uitspraak: „Zaterdag krijgen we het faillissement van 25 jaar socialistisch woningbouwbeleid; een beleid, waarvan we nu de wrange vruchten plukken", terugneemt. Mr. Hanssen reageerde daar vanmorgen als volgt op: „Ik heb niereer Van Aken eigenlijk niet zo goed begrepen. Ik heb alleen maar willen zeggen, dat er na de oorlog te weinig dure woningen zijn gebouwd, waardoor de doorstroming nu in het slop zit. Juist wethouder Piena is nu begonnen met duurdere woningen te gaan bouwen ln de Merenwijk. Mijn uitspraken slaan dus beslist niet op wethouder Piena. „Maar", zo voegde de heer Hanssen er aan toe „ik zal mijn antwoord aan de heer Van Aken nog zwart op wit stellen." Ook op de heer Amptmeijer was PvdA'er Van Aken erg boos. Hij zei zelfs; „De heer Amptmeijer moet het er niet naar gaan maken dat het een PAK gaat worden mèt of zonder de heer Amptmeijer." PSP-fractievoorzitter Amptmeijer reageerde daar in zijn algemene be schouwing niet op. Na afloop van de raad zei Herman Amptmeijer tegen ons: „Ik begreep niet waar hij op doelde." „Wij: „Zei hij niet met andere woorden: hy of lk?" Amptmeijer„Dat kan best zijn. Dan moet hij dat maar duidelijker zeggen." Winkels in binnenstad 's avonds open LEIDEN Het Leids City Centrum (concentratie van binnenstads detail- bedrijven) heeft geadviseerd de volgende kerstopenstelling aan te houden: vrijdag 19 december, maandag 22 december en dinsdag 23 december, geopend tot 'a- avonds 21.00 uur. T.a.v. de maandag morgen 22 december, worden de nor male open- en sluitingstijden aangehou- Kerstavond 124 decemberen Oude jaarsavond (30 december» geopend to* 17.00 uur. SteftjkLcSowtant LEIDEN Als jullie lieren waren, hadden jullie je pet afgenomen voor deze cfame. Dit zei burgemeester Van dei- Willigen gistermiddag tegen de leden van het creatief centrum, toen ze klapten voor mevrouw Kappeyne van de Coppello iWD). Ze verklaarde, dat haar fractie voor het voorstel was het pand Breestraat 66 te bestemmen als creatief centrum. Als punt 10 kwam het in de raad aan De tribune van de raadszaal leek wel op een supporters vereniging. Hij zat afgeladen vol met „langharig tuig", dat zich bovendien nog onderscheidde van de paar andere belangstellenden door hun rode petjes met de gele letters K.S. Het leek wel of elk ogenblik de kreet „Hup Feyenoord" over de verbaasde hoofden van de raadsleden zou kunnen klinken. Het bleef echter heel rustig op de tribune. Alleen het er steeds weer afstoten van de asbakjes zorgde voor de nodige hilariteit. En natuurlijk nog de opmerking van een van de bezoekers; het lflkt hier wel de vrijwillige brandweer. Nauwelijks was het voorstel aangenomen of de tribune stroomde leeg. Op het stadhuisplein speelde het draaiorgel vu Jan van Putten feestmuziek en compleet met doedelzak en tamboerijn ging het in optocht naar het „kersverse" gebouw. Onderweg werden niets vermoedende voorbij gangers gefeliciteerd, die de uitbundig uitgestoken hand echter negeerden, terwijl ze dachten: zijn die even gek. Bij het pand aangekomen werd met kleurige opschriften duidelijk gemaald, dat hier nu het creatief centrum zou komen. Er werd aan de straat een openbare receptie ge houden met chocolademelk, beschuit met muisjes en sneetjes brood met ham eni kaas. De zeven liter chocolade melk, die men wel voldoende had geacht, was echter i» op. Ook voorbijgangers accepteerden een bekertje en een beschuitje. Het is prachtig om te zien, hoe wantrouwend de meeste mensen reageren, als ze iets gratis krijgen aan geboden. Alsof er vergif Inzit. Er werd wat om het orgel gedanst, near automobilisten getoeterd en muziek gemaakt. Ook de buren aan de linkerzijde van het gebouw (de winkel Bonaparte) werden gunstig gestemd door een drankje en een beschuitje. De receptie en daarmee het feest liep ten einde. Het draai orgel speelde nog „Ik ben met jou niet getrouwd", maar alleen oen kwaadwillige luisteraar zou kunnen denken, dat dat op de gemeenteraad sloeg. Reactie van Amptmeijer op eigen artikel Tot mijn verrassing ondekte ik dat u mijn artikel uit het PSP-blad „Radikaal" hebt overgenomen (zie uw blad van 15- 12). Zowel uit uw kommentaar als uit de toespraken van sommige raadsleden blijkt echter dat men heel verkeerde konidusies uit mijn woorden trekt. Kort samengevat komt mijn artikel er op neer, dat in de periode dat de PvdA met rechtse partijen samenwerkte, zrj e steeds rechtsere politiek ging voer (en dus steeds minder de belangen v de Leidse bevolking kon behartigen). De progressieve mensen ln de PvdA waaronder vele jongeren waren n tevreden met deze ontwikkeling hebben naar samenwerkingsverbanden met andere vooruitstrevende partijen ge- I Dit had natuurlijk konsekwenties voor de rechtervleugel van de PvdA. De ver onderstelling van de heer Portheine (VVD), dat dit onder de knoet van de! PSP gebeurde is werkelijk te belachelijk. Ten eerste mag het Gemeenteraadslid- Kamerlid Portheine zich wel diep scha men over de „knoet" die zijn party over Biesheuvel van de AR legt. Ten tweede I moet beseft worden dat myn artikel voor PSP-ers is geschreven. Daarom was het niet nodig in het artikel te ver melden dat de PAK-samenwerking ook voor de PSP belangrijke konsekwenties heeft. Het zal genoeg bekend zijn dat de pro gressieve samenwerking tot heftige de batten binnen de PSP aanleiding heeft gegeven. Doordat u mijn artikel in een geheel ander blad publiceerde was een aan- I vulling eigenlijk wel nodig geweest. Tenslotte wil ik er ten overvloede aan herinneren, dat de afdeling Leiden van de PSP het PAK-programma met de grootste meerderheid heeft aangeno men. Iedere Leidenaar kan weten waar het volgend jaar om zal gaan: de keuze tussen een radikaal ander beleid of een door gaan op de oude voet. De oudere Leldenaars zullen zich ongetwijfeld de grijze SDAP-man Mr. van Eek herinne ren. Hij was het, die steeds gewaar schuwd heeft voor samenwerking met konservatieve partijen. Misschien is het wel goed om dit nog eens dubbel te j realiseren. En daarom: laten alle progressieve men sen de handen in elkaar slaan en samen zorgen voor een betere toekomst! H. AMPTMEIJER j PvdA-voorzitter Th. J. Dirks staat paf Ik sta paf. Paf over het verhaaltje va® het PSP-raadslid Amptmeyer in zijn clubblad Radicaal, dat gisteravond in deze krant werd overgenomen. Ampt meijer „analyseerde" daarin de situatie binnen de afdeling Leiden van de PvdA en gebruikte kreten als „machteover name" en „grote schoonmaak". Ik wil even duidelijk vaststellen dat de schrijverij van Amptmeijer niet op feiten berust en derhalve volledig voor zijn rekening komt. Helaas zal zijn sprookje nog lang worden geloofd door de tegen standers van 't PAK. Een ontwikkeling die Amptmeijer toch zeker niet zal kun nen waarderen. Ik ben er zeker van dat hij spijt heeft van zijn onbezonnen geschryf. Misschien kan hij daar nog even mededeling van TH. J. DIRKS. Voorz. afd. Leiden PvdA. VOOR KERSTMIS

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3