CENTRAAL WONEN DE EEND Y00R DE BALIE Stoutmoedig plan van Nijmeegse „huisvrouw" Waar bleef miljard uit geheime fondsen? samen doen wat samen kan en dan meer tijd hebben om jezelf te zijn Over drie jaar moet het eerste project er staan, daar ga ik gewoon van uit. Er zijn in Nederland voldoende mensen, die eraan mee willen doen, en ik zie weinig technische bezwaren. Wie uiteinde lijk het initiatief moet nemen, laat ik even buiten beschouwing. Natuurlijk kan het niet zonder de de overheid, of je moet een enorm kapitaal heb ben. Bij experimenten moet je klein beginnen. En u zult zien: als zo'n eerste woonvorm er een maal is, krijg je meteen een sneeuwbaleffect. Wat Wat wij van plan zijn, voorziet heel zeker in een grote behoefte. Daarom spendeert drs. M. J. Thissen (32), socioloog, tegenwoordig een groot deel van zijn vrije tijd aan het nader uitwerken van een idee, dat wel eens een doorbraak kon betekenen in de steeds killer en onpersoonlijker wordende woonverhoudingen in Nederland. Hij en zijn vrouw behoren tot de plm. 20 mensen, die enkele weken geleden tijdens een weekend in trefcentrum „Guldenberg" te Helvoirt een soort werkgroep hebben gevormd, die het „Centraal Wonen" wil introduceren. Wat da: is? „Wel, een wooneenhedd ontworpen voor een beperkte groep van mensen, waarin gebruik kan worden gemaakt van centrale voor zieningen zoals een keuken met eetzaal, een kinderkrèche, een wasserette, en eventueel ook nog gezamenlijke logeer kamers, ziekenboeg, biliobheek, c-v., garages, hobbyruimte, ontmoetingszaal, bar. En ga zo maar door- Zuiver op grond van nuttigheidsmotieven. Het idee is eigenlijk afkomstig van een huisvrouw uit Nijmegen, die via de pers belangstellenden opriep voor een weekend in Helvoirt. Mijn vrouw en ik waren aanvankelijk nogal sceptisch, maar we staan er nu helemaal achter. De zaak is ook op de radio geweest en nu zijn er alweer twee weekends vol geboekt. Onze groep komt begin januari opnieuw bij elkaar, dan heeft iedereen zich verdiept in de details". Opgesloten Mevrouw Heieen Thissen-Romonescu (26, oplenxiing sociale academie) gaal erop door: „Natuurlijk gaat het niet primair om economische overwegingen, maar om de ontevredenheid van veel mensen met de woon- en leefsituatie van du- Grote groepen zitten klem- Er was een gescheiden vrouw op dat weekend..Als ze op kantoor zat, moest het kind zolang bij de grootouders blijven Van opvoeding was geen sprake. Hoeveel contactarmoede is er onder de alleenstaanden, de bejaarden? Datzelfde kun je zeggen van de ge huwde vrouw, die opgesloten zit in haar hokje tussen kookpoten stof zuiger. Vaak heeft ze vóór het- huwelijk een beroep uitgeoefend, maar de maat schappij verandert zo snel, dat ze op latere leeftijd niet meer aan de slag komt, omdat ze qua kennis en ont wikkeling gewoon achterop geraakt is. Haar opleiding is dan investering geweest. En ook zo'n vrouw er helemaal niets voor voelt om te blijven werken, dan hoeft de aanwezigheid van kinderen in haar gezin toch geen reden te zijn om haar in een ..sociaal isolement te dringen? Onze plannen geven een bruikbaar alternatief". Een stel algemene uitgangspunten staan al op papier- Aantrekkelijke suggesties. Een woonwijk voor bijvoorbeeld 150 of 200 menseD (bungalows, eensgezins huizen), als een hoefijzer gegroepeerd. En daarbij een dienstencentrum met allerlei collectieve voorzieningen. Of een flat, garages en hobbyruimten ondergronds, de begane grond helemaal ingericht voor algemeen gebruik (res taurant crèche, logeerkamers enz.). Schetsen, die nu door de twintig initiatiefnemers verder worden door gedacht. Drs- Thissen- „Als je eenmaal zo ver bent, kun je een aantal van die wijken bij elkaar nemen en voor die groep weer centrale voorzieningen van een hogere orde invoegen. Sportveld, zwembad, tuinen. een gezamenlijke klusjesman, viswatai mugdkelder"- Hij zegt: „Zo'n idee Ugl «i nu, er valt nog weinig con oreets van te vertellen. Maar stel eens, dat één procent van de bevolking voor een dergelijke samen- levingsformule zou voelen, dan zou zoiets in iedere grote plaats realiseer baar zijn. In Nederland waren dal dan 130.000 mensen, ruw geschat. Dat is toch niet weinig. En ik geloof dat de latente ontevredenheid nog veel groter is. Hoe kun je die mensen nu bereiken? EJr zal in ieder geval zoiets als een belangengroepering moeten komen. Als we maar vast één project hébben op gezet, dan komt al die verborgen en nog onbekende sympathie met onze doelstelling vanzelf wel aan de opper vlakte Thissen-Romonescu. .Zon mens ver waarloost de opvoeding van haar tand. zegt men dan. Een werkende vrouw is immers een slechte opvoedster- Dat hoor je vooral op het platteland. Maar hoeveel vrouwen werken daar niet mee op de boerderij, in het tuinders- bedrijf, in de winked? Nou dan?" Het gaat de plannenmakers trouwens Interpretatie De voorstanders van centraal wonen (mevrouw Thissen: „Wij willen beslist geen communes gaan vormen, denkt u dat niet!") zien het breed. Er was bij voorbeeld weinig discussie voor nodig om tot de eensluidende eonelusae te komen, dat de vrouw, die bevrijd is van alie huishoudelijke rompslomp, zich maatschappelijk beter kan oriënteren, „bij de tijd" kan blijven en aldus een betere gesprekspartner kan zijn voor haar echtgenoot. „Ik weet wel, wat de reactie hierop za] zijn", voorziet Heieen ,Wij willen beslist geen communes vormen" 1 Drs. M. Thissen en echtgenote timmeren verder aan het plan van een Nijmeegse huisv niet alleen om de gehuwde vrouw, de keukenslavin. Drs- Thissen: „Wat wij willen is betere sociale integratie, zo'n woonwijk moet een gemengde samen stelling hebben. Jonge en oudere ge zinnen. alleensbaanden, bejaarden. Neem maar een praktisch puntje- Een weduwe of een gescheiden vrouw, die een job heeft, is de hele dag van huis. Komt er iemand van de stomerij aan de deur, is ze nooit thuis- En wat voor contactmogelijkheden heeft die groep? De oude familiesamenlevmgen. zoals die op het platteland nog wel voor komen, verdwijnen. Een alleenstaande had daarin een nuttige functie. Spelen met de kinderen, knutselen, karweitjes opknappen, babysitten. Bejaarden idem dito. Nu die familiebanden uiteenvallen, staan ze in de kou- Wet u: bij de Parijs# studentenrevolutie hebben de bejaarden op de kindertjes gelet. Zij gingen errae» wandelen of vliegeren, terwijl pa en ma mat spandoeken op straat liepen- Daar zie ie weer een stuk functionele waarde. „Centraal wonen" beoogt iets soortgelijks. Enerzijds bijspringen, hel pen. aan de andere kant inschakeling Opsluiting in vrij gezellenflaK en be jaardentehuizen werkt precies ave- Het kind De in het Limburgse Horst wonende socioloog („als we ergens starten, wil ik er direct heen") heeft zijn gedachten over het thema al uitgediept op schrift gesteld, compleet met wponschetsen, voor het volgende weekend in Helvoirt- Er staan nuchtere signaleringen in. bijvoorbeeld dat er in zo'n diensten centrum een kookster nodig zal zijn, dat een concierge en een klusjesman niet gemist kan worden, dat zo'n eet zaal voor alle betrokkenen eenpans- maaltijden moet serveren („natuurlijk kun je ook denkon aan een menu kaart") en dat im de woningen de keuiken,s, eetkamers en eventuele logeerkamers kunnen worden uitge spaard Mevrouw Thissen: „Een kitchenette moet er wel zijn, want iedereen wil wel eens een eigen kopje koffie maken- Maar verder kunnen zulke woningen veel goedkoper worden. Ieder een eigen wascombinatie, eigen gasfornuis, dat Bok allÖfTRldS niét më£r. Mtüschiën is dait nieuwe systeem wel duurder maar daar staat tegenover, dat man én vrouw eventueel blijven werken en dart iedereen vrijer in de wereld staat". En de kinderen? „Veel mensen hebben iets tegen de crèche, ik deel de meeste bezwaren nit Tegenwoordig loopt het kinderaantal flink terug, dus worden de contactmogelijkheden voor zo'n kind geringer- In zijn vroegste levensfaze wordt een kind geïsoleerd, in de winter maanden komt het zelfs met niemand in aanraking. Wij maken er een kweek- produkt, een kasplantje van, terwijl het in de natuur van ieder kind zit om voor zijn zaakjes te knokken- Thuis hoeft en kan dat meestal niet. In een crèche leert het te leven in groepsverband, daar krijgt hel een groter referentie kader dan alleen de eigen ouders. Bovendien heb je met zo'n crèche weer iets terug van de oude gezinsgrootte. Ons plan heeft ook het voordeel, dat de moeder als ze thuis is volledig voor de kinderen beschikbaar is.... Wij hebben in de „Guldenberg" ook Gehuwde vrouw nu opgesloten in hokje tussen kookpot en stofzuiger de mogelijkheden besproken om «Se kleuterschool voor kinderen van vier jaar en ouder onder eigen supervisie te houden, maar dat is wéér een stap verder". Privacy In hoeverre, kan men zich afvragen, komt het aspect privacy bij „Centraal Wonen" in de knel? Drs- Thissen: „Ik geloof, dat dat helemaal aan jezelf ligt. Gebruik maken van een centrale eet zaal of je kind naar de crèche doen, hoeft nog helemaal niet te betékenen dat je de privé-sfeer van het gezin overboord gooit- Ik dacht juist, dat en door het afstoten van allerlei onaan trekkelijkheden en beslommeringen veel meer tijd en daardoor mogelijk heden worden vrijgemaakt om jezelf te zijn, aandacht te hebben voor elkaar en voor «Ie kinderen. En dan zal het van de individuele instelling van de mensen afhangen, wat er in de collec tieve sector wordt gedaan. Studie, hob by's, bar, maar dat zijn dan gewoon mogelijkheden to! onderling contact Niemand is verplicht om daarvan ge bruik te maken' In Helvoirt klonken ook geluiden, die verder gingen: bij voorbeeld de mogelijkheid tot inkijk en kritiek op eigen eezins- cn huwelijks leven, verbreding van de leefwereld van het gezin naar de groep Het echtpaar Thissen is rich heel goed bewust, dat lang niet iedereen met zulke ideeën zal weglopen. Mevrouw: „Het zal heus wel moeilijk zijn om in zo'n wijk precies de geschikte mensen bijeen te krijgen- Ik begrijp best, dat het gemakkelijk een fiasco kan wor den als je elkaar niet verdraagt of heel andere kanten op wil. Je moet een bepaalde mentaliteit, bepaalde opvat tingen inbrengen, die met de rest corresponderen. Een mime tolerantie, de bereidheid om een stukje privé- leven af te staan terwille van de groep. En je moet im gezamenlijkheid kunnen denken. Daarom is „Centraal Wonen" niet voor iedereen geschikt- Er zijn ook heel wat echte huisvrouwen, the erg tevreden leven achter de pappot. Of die niet beter weten- Voor zulke mensen is het natuurlijk niets". I .1 Nog drie jaar? Dochter Petra, tien maanden, kliedert met een koekje over de vloer. Op zeker moment beproeft ze de standvastigheid van een paar keukentoestellen en als het begint te rammelen, wordt ze im de kinderstoel gepoot met een beker yog hurt Heieen Thissen-Romonescu heeft haar job niet opgegeven: twee dagen van de week komt er een werkster en kan zij groepstherapie geven aan psy chiatrische patiënten Ze zal nooit een keukensloof worden, ook niet als de twede baby er eenmaal is- „Toen we eerste keer naar Helvoirt gingen, had iedereen zijn kinderen bij zich. Alle maal in een crèche, het ging prima". Ze zullen nog wel menigmaal zo'n weekend moeten meemaken, voordat het „Cen traal Wonen" ergens in Nederland wer kelijkheid is geworden. Drie jaar nog. schat drs. Thissen En als het dan een beetje gunstig uitkomt met het werk, stapt zijn gezin er meteen in. De werkster is dan bedankt- JAN DBRIX PARIJS Wij hebben hier in Frankrijk het spotweekblad ,,Le Canard Enehainé", (de Eend aan de Ketting), dat zich niet stoort aan God of aan zijn gebod. Iedereen die ook maar een paar grammetjes boter op zijn hoofd zou kunnen hebben, wordt door de redactie in de felle zon gezet, maar niemand heeft het ooit in zijn hoofd gehaald de „Canard" een proces aan te doen. De Gaulle zelfs is week in week uit als Lodewijk de veertiende belachelijk en bespottelijk gemaakt, maar geen haar op zijn hoofd dacht eraan de „Canard" te laten vervolgen. In het openbaar heeft men De Gaulle nooit zien lachen. Daar was hü veel en veel te voornaam voor. Maar men kan er van op aan dat hq in het verborgen menig maal zijn buik heeft vastgehouden, want de spot prenten waren meesterlijk. Alleen een izegrim. een nijdas en een kniesoor kon er door in zijn wiek geschoten zijn. Aan materiaal ontbrak het de „Canard" niet. Zeker niet in de dagen van het jongste referendum en na de nederlaag van De Gaulle. De grote Charles had het verloren en in zijn plaats kwam tijdelijk Alain Poher naar het Elyssée. Poher als voorzitter van de senaat was grondwettelijk een maand lang plaatsvervangend president van de republiek. Voor dat presidentschap werd Poher de tegenkandidaat van George Pompidou. Nu moet men in verkiezingsdagen nooit ieder woord op een goudschaaltje leggen. Als men weet hoe in Amerika kandidaten elkaar uitveteren, dan rijn wij hier in Frankrijk bij hem vei-geleken smet teloze engelen. Poher, altijd goedlachs, zei onder meer dat hij een lege werkkamer had gevonden toen hij de eerste dag op het Elysée kwam. Bepaalde archief- Kasten waren helemaal leeg gehaald. Op zijn bu reau lag alleen maar een medaille van de Olym pische Spelen. Maar ergens, in een bureaulade, vond hij diverse microfoons waarmee ieder ge- spiek in het Elysée kon worden afgeluisterd. Zelfs gesprekken door De Gaulle gevoerd. En uit geheime fondsen was een bedrag verdwenen van 1 miljard franc. In die bewogen dagen was de heer Foccard als minister voor Madagaskar een eretitel de grote toean op het Elysée, de rechterhand en de vertouwensman van Charles de Gaulle. Zijn macht was schier onbeperkt. De Canard noemde hem steevast de „grijze emi nentie" van de generaalen maakte veel ophef van de verdwenen gelden uit de geheime fondsen. Daardoor voelde de heer Foccard, een zeer deftig man, zich in zijn eer aangetast en hij beging de onvoorzichtigheid de Canard een proces aan t« doen. Dat proces begon deze week voor een civiele rechtbank in Parijs. De heer Foccard liet zich vertegenwoordigen door ;.ijn advocaat. „Mijn cliënt", zei deze rechtsge leerde, „vindt het niet zo verschrikkelijk dat hij de grijze eminentie is genoemd. Dat kan zelfs een ere titel zijn. En dat hij door de Canard is uitge maakt voor hoofd van een geheime politie kan ei desnoods ook nog mee door. Maar wat mijn cliënt niet heeft kunnen verkroppen en ver stouwen is, dat hij werd voorgesteld als een spion van De Gaulle, aan wie hij zijn leven had gewijd en dat hij gelden uit de geheime fondsen zou •.ebben verduisterd. De Canard werd bijgestaan door twee advocaten, die zich niet in de verdediging lieten dringen :naar aanstonds het initiatief tot de aanval namen. Wij hebben, zo zeiden ze, de heer Foccard een officiële enquete voorgesteld, maar daar wilde hij niet op ingaan. Waarom niet? Dat zou maar nieuwe stof opwerpen. Wij, van onze kant, zijn tot zulk een officieel onderzoek gaarne bereid Wij hebben overleg gepleegd met Alain Poher, die geen ogenblik geaarzeld heeft als getuige voor deze vierschaar van magistraten te ver- De Canard heeft Foccard in het geheel niet be schuldigd van verduistering. Maar in die dagen van het referendum zijn als propaganda voor De Gaulle honderdduizend biljeten aan de "muren geplakt en er is voor De Gaulle een brochure verschenen in een oplaag van 25 miljoen exem plaren. Wij zouden graag willen weten, en de openbare mening in Frankrijk met ons. waar dat allemaal van betaald is. De rechtbank weet evengoed als wij dat de heer Foccard tijdens de /aak Ben Barka achter de schermen een grote rol heeft gespeeld. Wij kunnen nu wel verklappen dat tijdens 'net proces Ben Barka de agent Sou- chon een gevangenisstraf kreeg van zes jaar, maar na drie jaar werd hij op vrije voeten ge- .s.eld, omdat hij in hoge kringen beschermers had Verder verbaast het ons, aldus de beide advocaten, dat de heer Foccard veel kleinzielige*- is dan De Gaulle zelf. Had de Canard gewild, dan had hij indertijd de gedenkschriften van De Gaulle in beslag kunnen laten nemen, want daar stond in dat de Canard een der organen was van de Franse communistische partij. De Canard heeft de boog nog niet zo strak willen spannen en bovendien v.as De Gaulle zelf zo verstandig die passage in een volgende editie te schrappen By die woordenstrüd tussen de advocaten van dc ene en de andere party, is het gebleven. De rech ters hebben besloten er nog eens een paar nachten over te zullen slapen en zullen in het nieuwe jaar uitspraak doen. De Canard sal over dit pro ces in een van de volgende nummers ongetwijfeld veel kwaken en kwekken LUCAS KLEYN 1 Jacques Foccard „Grijze eminentie"

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9