mening ÏEDERLAND ACHTER BIJ GROEI VAN TOERISME LID0 Toerisme-directeur drs. Knottenbelt in Noordwijk: ezamenlijke reclame kan alleen zaak nog redden Protest Prijs posthuum uitgereikt ry College van b. en w. ontving Raad van Arbeid NIEUWJAARSADVERTENTIES Voorschotense raad nam begroting aan DIERENPRACHT VAN L.P.K.V. GEËXPOSEERD IN ZOETERWOUDE TELEFONISTE - TYPISTE Leidse agenda BIOSCOPEN Leden van Buut 110 exposeren bij ARS ZATERDAG 13 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT NOORDWIJK Ten opzichte van de ontwikkeling van het toerisme Jin de wereld is Nederland achtergebleven. Met name in de trek van Duitsers naar ons land doet zich stagnatie voor, terwijl zij juist de voorkeur geven aan een verblijf in het buitenland. Hoe komt het, dat zij wel Cyprus, Tunis en andere vakantieoorden bezoeken en ons land links laten liggen? Dit was een der problemen, die drs. H. J. Knottenbelt, adj.-directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, gis teren aan de orde stelde op een discus sie-avond, die onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van de "VVD in het Casino te Noordwijk word gehouden. Drs. Knottenbelt zette het sein duide lijk op onveilig. Noordwijk concurreert niet meer met Katwijk of andere bad plaatsen aan de kust maar tegen Aca- pulco, Spanje, en andere vakantieoor den in opkomst. Vroeger gold het oude, vertrouwde, het bekende verblijf, waar men jaar op jaar terugkeerde, doch thans gaat het om massa-toerlsme. Sterke groet Nu kan de consument kiezen uit zo'n 10.000 bestemmingen, berekend op elke beurs. Toerisme is ook een sterk groe«- lende branche. Ais deviezenbron bracht het in 1968 zesmaal zoveel op als ruim tien jaar geleden. Deze toename van het toerisme zal niet door ieder, ook in Noordwijk niet, en thousiast worden begroet, doch men dient te bedenken, dat het voor een deel der bevolking keiharde business is. Drs. Knottenbelt ging uitvoerig ln op de oorzaken van het achterop komen van Nederland in de toeristenindustrie. Bij de keuze van het vakantieverbijf gel den objectieve of tastbare wensen (het hotel, de kamer, de verzorging enz.), maar daarnaast is er een stuk persoon lijke verwachting, de droom. De toerist wil weten wat hem geboden wordt. Hij constateerde, dat in Nederland ten aan zien van het toerisme een groot stuk dienstbaarheid ontbreekt. Daarbij komt dat de consument, de gast, steeds veel eisender wordt. Teleurstelling De persoonlijke verwachting, de droom van de toerist, kan alleen beïnvloed worden door de reclame. Het gaat er om welke verwachting men kan op wekken. Reclame moet tevens waar zijn, want een teleurgestelde gast breekt af. Hier ligt een der grootste problemen van de toeristenindustrie, aldus de heer Knottenbelt. Dit toonde hij aan met di verse voorbeelden. Teleurstelling kan worden gewekt door de parkeerwach ter, die een gast onbillijk behandelt, maar ook door de ijscoman, als hij te veel rekent voor het ijsje. Met cijfers toonde hij aan, dat in 1968 in Nederland ruim twee miljard gulden in EEN COLLECTE LEIDEN Diverse Leidse Katholieke charitatieve instellingen zoals het bu reau voor maatschappelijk werk, de ge zinszorg, de bijzondere jeugdzorg, de on gehuwde moeder-zorg, de kinderbescher ming en andere, die voorheen ieder af zonderlijk door middel van collecten een beroep deden op het Leidse publiek, zijn voor hun financiën thans in belangrijke mate aangewezen op de collecten, die vier maar per jaar in de parochiekerken voor de gezamenlijke instellingen wor den gehouden. Helaas is hiervan het ge volg, dat de financiële steun aanmerke lijk is gedaald en dat deze instellingen in financiële moeilijkheden verkeren. Wij menen, dat het Leidse publiek over tuigd zal zijn van de noodzaak, dat deze instellingen hun activiteiten blijven ont plooien, doch hiervan bestaat door een gebrek aan geldmiddelen beslist gevaar. Op zondag 14 december of een andere door de kerkbesturen aan te wijzen zon dag zal wederom een beroep op het Leidse publiek worden gedaan. Wij ves tigen daarop de aandacht in het ver trouwen, dat dit publiek door een royale bijdrage deze instellingen in staat zal Btellen hun werk voorte te zetten. He bestuur van de Interparocliële Charitas Instelling. Alle hulde voor de wijze waarop in de Leidse Courant van dinsdag 9 dec. j.l. in het hoofdartikel „Actiegroep Wereld kerk: nuttig initiatief" het zo passend werd weergegeven, da", een evenwicht in de discussie over de vernieuwing van de Kerk betekent dat te midden van alle aanpassing aan culturele en maat schappelijke evolutie bezorgd blijven om de wezenlijke taak van de Kerk door de eeuwen heen: te getuigen van geloof eu hoop. Het initiatief van de actiegroep Wereldkerk lean dan ook niet hoog ge noeg worden aangeslagen. Dat n.b. een priestergroep Septuagint-zie Leidse Cou rant van donderdag 11 dec. 1969 de grove belediging naar het hoofd durft te slingeren, dat niet weinigen van de initiatief-nemers een persoonlijk belang hebben bij een zekere rust in de Kerk als «en beveiliging voor een ongestoord maatschappelijk leven ls meer dan be neden peil. Het getuigt alleen hoe nood zakelijk het is dat de „Actiegroep We reldkerk" in het leven werd geroepen. Een abonnee (.naam bij red bekend). de toeristensector was omgezet, waar van 850 miljoen in de hotels en restau rants, 800 miljoen in de kleinhandel, 250 miljoen in de vervoersbedrijven, 150 miljoen in de vermakelijkheidssëctor en 100 miljoen bij de overige diensten als banken en dergelijke. Niet rooskleurig De verwachting is dat steeds meer Ne derlanders naar het buitenland zullen gaan. Bóvendien weten we, dat ook het bezoek van buitenlanders zal afnemen, zodat er voor het toerisme in ons land nu niet bepaald rooskleurig uitziet. We zullen de behoefte van de consument moeten bevredigen, aldus drs. Knotten belt; willen wij niet de kip met de gou den eieren slachten. Als men op dezelfde wijze verder gaat zal Noordwijk over vijf jaar geen toeristenplaats van bete kenis meer zjjn. Er moet een beter sa menspel komen tussen de aanbieders. Voor de vakantieperiode van zes we ken is geen reclame nodig, maar het gaat er om ook buiten die zes weken mensen te krijgen en daarom moet ré clame gemaakt worden. Bali al dichtbij Noordwijk en alle andere Nederlandse kustplaatsen hebben heel wat te bie den, maar men moet het de mensen vertellen. Het is onmogelijk dit alleen te doen. Eén advertentie in een Duits programmablad kost al 82.000,- en wat wil dan één badplaats met een paar duizend gulden doen Men kan de plaats niet meer verkopen, maar wel de kust. Over vijf jaar zullen Bali, Hawaii en Buenos Aires even dichtbij zijn als Kat- Data veemarkt rond de kerst LEIDEN In verband met de komende feestdagen is in overleg met de handel besloten tot de navolgende marktdagen voor de Leidse veemarkt: vrijdag 19 de cember gewone markt; maandag cember van 7.00 tot 12.00 i 29 december van 7.00 tot 12.00; vrijdag 2 januari 1970 gewone markt. f LEIDEN Gistel-middag zijn in het Academiegebouw de prijzen uitgereikt van de dr. Saai van Zwanenberghstichting; een stichting die is opgericht om het onderzoek naar geneesmiddelen te stimuleren. De prijzen zijn toegekend aan prof. dr. J. A. Cohen te Leiden, dr. R. A. Oosterbaan te Rijswijk en prof. dr. H. S. Jansz te Utrecht voor hun belangrijke onderzoekingen over choli- nesterase, die hebben geleid tot verbetering van de behandeling van de vergiftigingen met choliniesterasremmers (o.a. insecticiden als parathion. Nadat het besluit van de toekenning vain de prijzen aan de winnaars was bekendgemaakt, is prof. dr. J. A. Cohen plotseling overleden. De jury meent, dat de verdiensten van deze grote onderzoeker, wiens heengaan voor Neder land een zwaar verlies is. het beste kunnen worden geëerd door de prijs posthuum uit te reiken. De zoon van prof. Cohen nam gisteren de prijs in ontvangst. LEDOEN De festiviteiten rond het vijftigjarig bestaan van de Raden van Arbeid in Leiden zijn gistermiddag afgesloten met een ontvangst van bestuur en personeel van de Raden door de burgemeester en wethouders van Leiden. De ontvangst, in de Burgerzaal van het stadhuis, vond plaats zonder de voorzitter van de Raad, dé heer Gorter, die momenteel in het ziekenhiüs verblijft. Burgemeester Van der Willigen stuurde hem namens het personeel van de Raad een telegram, waarin hij de zieke voorzitter een spoedig algeheel herstel toewenste. Hoe ver nog met sociale verzekeringen Over het jubileum van de Raden van Arbeid zei burgemeester Van der Wil ligen: „Vijftig jaren Raad van Arbeid betekent: vijftig jaren uitvoeringsorgaan van de sociale verzekering. Wij her denken hiermede een belangrijk feit in de ontwikkeling van. onze sociale wet geving; ik mag wel- zeggen, een van de belangrijkste elementen in de maatschap pelijke ontwikkeling van deze eeuw." En over de toekomst: „Wat de toekomst zal brengen als gevolg van de adviezen welke de ingestelde staatscommissie onder leiding van de oud-minaster van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, zal bren gen, is uiteraard mog volkomen onbe kend." Tot de ongeveer tachtig man personeel van de Raad zei mr. Van der Willigen: „Ik geef u de verzekering dat het gemeentebestuur zich bewust is van de betekenis van uw instituut en van De waarnemend-voorzitter van de Leid se Raad van Arbeid, de.heer J, C. J. Lambermont vroeg zich tijdens zijn dankwoord af zonder daar verder op in te gaan of men nog verder moet gaan met de sociale verzekeringen. Hij stelde wel dat „sociale verzekering" wel een zwaar op de hand vak is. „Maar je blijft altijd in contact met mensen en daaronder zijn er saaie, interessante, LEIDERDORP Gistermorgen om kwart over elf zijn drie personen uit een auto geslingerd, toen de Daf, waarin zij over de Engelendael reden, in de flank werd gegrepen door een Opel, bestuurd door A. uit Noorden en tegen een lichtmast sloeg. De drie inzittenden, mevr. Bakker uit Alphen, haar 17-jarige dochter en diens 1-jarig zoontje moesten met ernstige verwondingen in het Academisch ziekenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de Opel kwam met de schrik vrij doch zijn mede-inzittende had enig letsel aan de knieën. De Daf is total-loss. opgewonden en doodkalme," aldus de heer Lambermont die tot slot het col lege dankzegde voor de ontvangst. Hillegomse kerstzang VOOR DE LEIDSE COURANT VAN 31 DECEMBER Kunnen opgegeven worden tot uiterlijk 20 december a.s. TARIEF Kleine advertenties 2,- uitsluitend contant. Gewone advertenties 22 ct per m.m. Model visitekaartje per stuk 20. Gewone advertenties kunt U telefonisch opgeven (01710) 25451 en 20826v DE LEIDSE COURANT - LEIDEN POSTBUS 11 - PAPENGRACHT 32 VOORSCHOTEN Met algemene stemmen heeft de Voorschotense raad gister avond de gemeentebegroting voor 1970 aanvaard. Burgemeester De Kool zei dat goedkeuring door Gedeputeerde Staten zeker spoedig te verwachten is. Na de uitvoerige beantwoording door het college van b. en w. op de door de raad gestelde vragen had de raad weinig behoefte aan meer informatie om tot het eens luidende besluit tot goedkeuring te komen. Dr. Pels (p.v.d.a.) verzocht dringend om in 1970 het zwembad van de grond te krygen. Wethouder Van der Laan (k.v.p.) gaf de toezegging zo mogelijk voor 1 mei met een plan in de raad te komen. Huursubsidie bleef voor KVPenPC moeilijk punt Een moeilijk punt bleef de door de k.v.p. en p.c. gevraagde huursubsidie. Burgemeester De Kool deed de toezeg ging binnen het college te bezien of er financiële mogelijkheden gevonden kun nen worden. De woningnood in Voor schoten speciaal voor de jong gehuw den is minder dan een opsomming van cijfers doet vermoeden. Op 1 oktober 1968 bevatte de wachtlijst voor huwen den nog 286 aanvragen; dit jaar op 1 oktober was dit gedaald tot 193. Van die wachtlijst zijn er velen die eerst in 1970 og enige jaren later willen trouwen en Vrydag 19 december be- zicJl alg voorzorg hebben laten inschrij- HILLEGOM legt het comité Volkskerstzang Hille- gom voor de dertiende maal de kerst zangavond in Treslong. De massale zang wordt begeleid door de Hillegomse Har monie Kapel o.l.v. P. Drost uit Lisse eu staat onder leiding van de heer S. P. Visser uit Heemstede. Burgemeester J. Ch. I. van Niekerk leest het kerstevangelie en kapelaan Harding van de St. Jozefparochie verzorgt de tweede schriftlezing Ds. W. P. H. Pou- wels spreekt de kerstmeditatie uit. Naast de samenzang zingt het kinder koor „Hosanna" oncler directie van vai iflevr. De Gier-Visser en verleent mevr. I de A. Kouwenberg vocale medewerking. cox VOORLICHTING De voorlichting aan de burgerij wordt intensief ter hand genomen. De voor zitter vroeg zich echter af of er ook niet een grote taak in deze richting is weggelegd voor de bestaande politieke groeperingen. Ook de openbaarheid van de commissies van bystand en advies werd nog nader toegelicht. De burge- bracht zal het college van b. en w. zich nogmaals beraden over dit belangryke bestuursaspect. VIERDE WETHOUDERSZETEL De wethouders hebben een bijzonder zware taak, daarom heeft het college een gedachtevorming gevraagd van de raad over eventuele uitbreiding van drie naar vier wethouders voor de komende zit tingsperiode.,, De kiezer heef" het recht te weten hoe het nieuwe college zal gaan wei-ken", aldus de burgemeester. Kerstaktie in de St.-Petrusparochie LEIDEN. - Traditiegetrouw organiseert de parochieraad van de St.-Fetrus ook dit jaar een kerstaktie. Deze week zijn huis-aan-huis in de parochiezakjes ver spreid. Moi-gen tussen één en twee uur worden de zakjes opgehaald. Mocht men niet thuis zijn, dan wordt men verzocht het zakje in de bus te stoppen bij één van onderstaande adressen: pastorie St.- Peti-uskerk, Lorentzkade 16a; mevr. W. M. Bx-andenburg, Hoge Rijndijk 96a; mej. Th. van Beukering, Lammenschansweg 121; mevr. L. van Harteveld, Zeeman laan 23; mevr. E. E. Vreeburg, Heren straat 15. Indien men er de voorkeur aan geeft zijn meester deed de raad de toezegging hier- kerstgave te gireren, dan kan van een apart agendapunt te maken in doen op postrekening no. 54.86.18, ten billende commissies, zodra deze name van J. P. Brandenburg, Leiden, ies een advies hebben ultge- met vermelding „Kerstaktie 1969". ZOETERWOUDE De wintertentoon- bij mag dragen dat het ledental, nu reeds stelling van de Leidse Pluimvee- en Ko- 1160, zich nog uit mag breiden, nijnensportvereniging wordt ditmaal in I Zoeterwoude gehouden. Het is een in- Op de tentoonstelling, perfect georganl- drultwekkende show van byna 500 dieren seerd, zelfs de eigen stencil-machine die gisteravond tijdens de officiële ope- voor een goede voorlichting ontbreekt ning luide van hun aanwezigheid blijk nlet. is veel te zien. Bijzondere trek- gaven. In zijn welkomstwoord sprak de. pleisters zijn voorzitter, de heer P. Zwanenburg, tweetal zeldzame RHHRRNNMNRIde heer H- Vertegaal uit deze nuttige vrijetijdsbesteding in deze Hazerswoude. Konijnen in alle mogelijke tijd van jagen en jachten. Helaas ls in A" - "•K" het bijzonder in de steden het woning probleem soms een rem op de gezonde ontwikkeling van deze liefhebberij. In de buitengemeenten zyn er meer moge lijkheden, het verheugde de heer Zwanen burg dan ook deze tentoonstelling in Zoeterwoude gehouden kan worden. Vijfhonderd dieren, waaronder twee zeldzame zwarte zwanen Keurmeester J. Roobol gaf een uiteen zetting van de keuringseisen. Hij prees in het bijzonder de kwaliteit van de wa tervogels van de vereniging die ook lan delijk zeer hoog staan aangeschreven. De officiële opening werd verricht door burgemeester J. A. Detmers. Deze vond pleziex-ig een dergelijk evenement in de gemeente plaats vindt. Dit temeer daar ,de overheid gaarne een goede vrijetijds besteding stimuleert. De heer Detmers sprak de hoop uit de, wedstrijd en show die de gezonde wedijver stimuleert er toe WIJ VRAGEN MET S POED EEN VLOTTE Sollicitaties aam DE LEIDSE COURANT - WESTERPERS PAPBNGFAOHT 89 LEIDEN Schaaktoernooi voor de jeugd LEIDEN De Leidse Schaakbond gaa'. een groot jeugdschaaktournooi houden in de kerstvakantie. De wedsti-ijden vin den plaats op maandag 22 én dinsdag 23 december a.s. gebouw Steenschuur 6 te Leiden. Dit jaarlijkse schaakevenement is bij de aankomende schaakmeesters zeer in trek, gezien de altijd gi-ote belangstel ling hiervoor. Er zal worden gespeeld in groepen van vier. De eerste en tweede ronde worden gespeeld op maandag van 9-12 en van 2-5 uur, de derde en laatste ronde op dinsdag van 9-12 uur. Per groep zijn er twee prijzen beschikbaar. Iedere jonge schaker beneden de 20 jaar kan zich voor deze wedstrijden opgeven bij de heer W. de Kier, Waldeck Pyrmontlaan 24 te Oegstgeest of bij de heer T. de Jong, Oude Singel 112, Leiden. Daarnaast zijn er vele hoendersoorten, sierduiven, siervogels, watervogels en cavia's. Zeven keurmeesters zijn de ge hele dag druk geweest met de bepaling van de prijswinnaars. Het is alleszins de moeite waard om in het weekeinde een kijkje te gaan nemen in het Don Bosco- huis. Men kan er terecht zaterdag van 10-22 uur en zondag van 10-8 uur. ZATERDAG 13 DECEMBER Antonius Clubhuis „Tot Ieders Ge noegen" speelt „Tot wederdienst bereid". Aanvang 20.00 uur. De Kleine Burcht Expositie „De Snel- vlieger'vogels Centrum Hooglandse Kerk Experi menteel Kerkewerk. Ds Schoonheim spi-eekt over „Bijbelse Kernwoorden". Stadsgehoorzaal Feestmiddag voor buitenlandse arbeiders. 14.30 uur. ZONDAG 14 DECEMBER Lodewykskerk Adventsconcert Alma Materkoor. 15.30 uur. De Kleine Burcht Expositie „De Snel- vlieger". Aula Leonardussehool Experimentele kerkdienst „maandienst'10.30 uur. „The Lord Folks" zoeken helpers LEIDEN De jongerengroep „The Lords Folks" verzorgt met kertmis de avondmis van 9 uur in de Herensingel kerk. Er zijn nog enige enthousiaste krachten nodig. Contactadressen zyn: Chris Stik- kelman, Amaliastraat 3, tel. 41872; Lu cia Vogelenzang, v. Hogendorpstraat 82, tel. 40683; Birgitte Vlasveld, Lage Rijn dijk 40, tel. 22293; dhr. A. J. Vlasveld, Lage Rijpdyk 40, tel. 22293; Loek Voorn, Atjehstraat 63, teL 44277. ADVERTENTIE Steenstraat 39 LEIDEN DE NIEUWE JAMES BONll 007^ IS ER! "ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE" vanaf 18 december Camera: Petulia (18 jr.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtv. vr.-zat. 23.30 uur: De Spook- zolder (18 jr.) Dinsdag: Diiisdag-cyclus K O 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (18 jr.) Lido: Slag der giganten (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: Privé-les (18 jr.) Dageiyks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: Cul-de-Sac (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Villa voor vrye liefde (18 jr.) DageUjks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rex: Django, de genadeloze killer (14 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 eD 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtv. vr.-zat.: Het mysterie van de dodende slinger (18 jr.) 23.30 uur. LEIDEN In de uitstekende exposi tiezaal van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht exposeren een aantal leden van de Leidse kunste naarsvereniging „Buut 110" een aan tal werken. Om te beginnen met een algemene in druk van deze groepstentoonstellingt het is een expositie van voor het me rendeel goed gehalte, hoewel men bij een enkele inzending wél wat. vraag tekens zou kunnen plaatsen. Sterk ver rassende dingen komen er niet voor, maar men krijgt wel een kleine (en o.i. goede) doorsnede te zien van het werk der Leidse beeldende kunste- WILLEM BREDDELS is aanwezig met een drietal fraaie vetkrijttekenin- gen, wéér anders dan wij van hem kenden van zijn laatste expositie in het Duivenhuys en bij Ars. Hij schijnt ons toch nog steeds te zoeken naar een meer definitieve vorm. S. BUYS toont een aantal reliefs en een vrijstaande konstruktie van zwart op wit. Ze werken in hun zeer deco ratief, waarbij onze voorkeur uitging PETER COX Katwijklaat twee zeer subtiel uitgewerkte pentekenin gen zien, fraai van toon en schakering. Vooral ,J£atwijks Duin" is van een prachtige ruighuid. De ge-exposeerde aquarel is wat zwak van kleur maar wel goed van compositie. CDE JAGER blijft constant in zijn werk als tekenaar, er is weinig ver schil tussen zeg tien jaar geleden en nu. Het meest geslaagd door de mooie werking van het ruimtelijke wit ach ten wij „Tuinderij". HERMAN KLEIBRINK toont een grote, technisch volmaakt uitgewerkte foto „Burchtplein in de sneeuw". Dat is fotografische bijna grafische) kunst van hoog gehalte. De schilderijen „Kleurcombie" van BRUNO DE KLERK Jr. zeggen ons persoonlijk weinig. Ook de afwerking is erg slordig. Een grote misgreep zijn de door J. KOK (Noordwijk) ingezonden z.g. mar terieschilderingen, hier composities van schelpen. Wij kunnen moeilijk be grijpen uit welken hoofde de selec teurs van de inzendingen deze huis vlijt als kunst beschouwen. Bovendien kan Kok meer en beter. J. H. KUIPER zond werk in ln gem eng de techniek. Mooie prenten zijn „Men sen in landschap" en „Op reis". De prent „Zon" valt daartegen wat uit de toon. De winnaar van de Marisprijs, J. KUYPERS (Den Haaglaat schilde rijen zien van dieren in mensengestalte wellicht nog wat onvoldragen, maar sterk opvallend door een uitnemend kleurgevoel. J. OVERDUIN (Voorschoten) toont draadobjecten. De mooiste hiervan vonden wij „3/1/ centrifugaal met an- tifiguur", Driehoeken met scha duwfiguur" is aardig van compositie, maar wat vlak door de kleur van het gebruikte materiaal. „Zig-zaglijn op de cylinder" is wel erg vermoeiend om lang naar te kijken. Prachtig is het fotowerk van ANNE- MARIE SCHROFER (Den Haag). Opmerkelijk is de wat surrealistische figuur van een meisje. Maar ook foto van een zwemmer tussen het riet 1) is goed getroffen. Wat meer conven tioneel is de prent van een aantal ou de vrouwtjes. AB STEENVOORDEN Noordwijk die momenteel ook in zijn woonplaats exposeert, hing twee pentekeningen op in het van hem bekende genre: wat mistiek-erotisch, subtiel van uitvoe ring. Een grote verrassing vormt het werk dat Mw. LUCIA STEINBACH inzond: drie reliefs onder een koepeltje van plexiglas. Men ziet in „Vierkant met antraciet" hoeveel schakeri/igen onder goede belichting steenkool kan verto nen. Een spel van koolzwart en licht- scfUttering waarnaar men geboeid blijft kijken. „Vierkant met roest", minder fascinerend dan dat met steen kool, is tooh ioei fraai van compositie. „Vierkant met gips" is tegen de an dere twee wat erg nuchter. Ook de assemblages van WILL TWEE- HUYSEN trekken weer sterk de aan dacht. Alleen weten we met de door hem meegegeven titels nooit goed raad. Wij althans koAden deze uit de overigens fraaie gecomponeerde werk stukken van allerlei oud en „waarde loos" materiaal niet distilleren. FRANS V. D. VELD (Lisse) zond drie bet on plastieken in, waarbij onze voorkeur uitging naar „No. 8", Kat en „Vorm II" konden ons minder be koren. Het kan echter zijn dat deze, door goede kleur en gegeven vorm b.v. als tuinbeelden wel kunnen aan spreken, maar dat zouden we moeten Van de drie werken die ELZE VER HOEF inzond vonden we ,^Naakt" be slist zwak. straatje" is een aardig in primitieve stijl geschilderd werkje, maar het beste vonden we toch wel het blad met vier prentjes. „Voor het Als laatste in de rif van exposanten K. v. d. WATER, die destijds op de z.g. aankopen-tentoonstelling in de Lakenhal opviel door zijn buiten het kader uitgaande schilderingen. Ook nu verrassen zijn studie1) bladen in gemengde techniek weer door verras send kleurgevoel en technisch knappe uitwerking. Een naam om in de gaten te houden. De tentoonstelling is nog open t.m. 20 december, maandag tot vrijdag van 25 en 79.30 uur, zaterdag en zon dag 25 uur. Willem Pr ine,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3