SIMON KORVER 1 BIJ SPARTA zeilt tussen schaakproblemen door ZATERDAG 13 DECEMBER 1699 nu AMSTERDAM „Ik was toen achtentwintig jaar en dan moet je je vrouw toch wel eens verklaren waarom je nog niet bent afgestudeerd. Ik zei net tegen haar: „Ik kan wel wat maar wie heeft een directeur nodig?" toen ik in „Vrij Nederland" een advertentie van de Schaakbond las. En wat vroegen die? Een directeur. Als ik nu zeg, dat ik er eigenlijk voor de grap op heb geschreven, gelooft niemand dat want ik ben nu directeur van de KNSB. Als volkomen outsider schreef ik op die advertentie. Er waren, bleek later, drieëntachtig schakers die ook gesolliciteerd hadden. Enfin, ik kreeg een briefje dat ik er nog wel van zou horen. Toen moest ik in Utrcht komen en dacht: „ziezo, die eerste schifting heb je overleefd. Altijd een aardig idee, nietwaar. Na de be spreking ben ik lekker gaan zeilen. Er kwam nadien een telefoontje en ik hoorde: „Met Goudsmit dat is de voorzitter van de KNSB de keus is op u gevallen. Ik ben een zondag niet gaan zeilen maar naar Hengelo gegaan om eens uitgebreid te praten met mr. Goudsmit. Toen ik terugkwam, was ik helemaal gefascineerd door de persoon-Goudsmit. Ik was dat trouwens ook al door de wijze waarop die advertentie was opgesteld. Per 1 september van dit jaar ben ik begonnen, als directeur van de KNSB". Simon Korver, ruim een jaar terug met een bruinverbrand lichaam met de Nederlandse zeilafvaardiging bij de Olympische Spelen in Mexico, heeft de studie (natuurkunde) eraan gegeven. In een Amsterdams etablissement vertelt hij de wonderlijke story van de zeiler, gewend aan de ruimte, de lucht, de wind, het water, de strijd (met partner) in de Flying Dutchman; de zeiler die directeur werd van een bond, die de binnen sport propageert. Grotere tegenstelling lijkt in de sportwereld nauwelijks moge lijk. Simon Korver, inmiddels negenentwintig, ziet er helemaal niets vreemds in. Hij heeft een vastomlijnd doel voor ogen. Hij zal zich volledig inzetten voor de schaaksport maar bovendien topzeiler blijven. „Dat vind ik nodig om de KNSB van dienst te kunnen zijn. Je moet het contact met de topsport bewaren, zodat je weet wat er omgaat". Jutsider werd irecteur van KNSB Jmon Korver, met zijn blonde, baar en blauwe ogen 3rsWir de „Viking in de boot" en veel minder de denker iter het schaakbord „Ik heb in een simultaan wel remise gespeeld tegen Donner, maar ik mag niét en dait ik een schaker van niveau ben" is niet plan zich op te sluiten op de bovenste verdieping zijn huis aan de Admiraal de Ruyterweg 74 III in nsterdam waar hevig wordit getimmerd „ik heb aan het bondsbureau van de KNSB met een [■dieping lager de ook nog troosteloos overhoop inde warboel van het in orde brengen van de tvortrekken. n Korver weet zo onderhand zijn weetje omtrent de - >sport- „Ik kom al zo'n jaar of tien in aanmerking vertegenwoordigende zeilteams. Al die tijd heb ik ook al te maken met de topsport en de daaraan koppelde problemen. Want die zijn er, dat weet tereen. Nu ben ik toevallig een grafee pratr. Met dere sportlieden pfcuten vind ik geweldig. Daarom b ik met hen ook contact gezocht toen we met een groepje naar de voor-Olympische Spelen gingen, hyphen kon dat. Je schoot zomaar iedereen aan. En \x iereen kankerde, een goed Hollandse eigenschap enigens, want iedereen had" problemen. Terecht, want er maar ze werden soms zo beroerd formuleerd. Het kwam hierop neer, dart in de meeste ®n onze sportbonden de koekenbakker beslist en niet de *12lkman. Ik zal dart duidelijk stellen Als wij in de ^lilbond verhaal willen halen, moe/ten we dat in de __lndsvergaderiing doen. Daar zitten mensen bij, die nog ;or|>°it een FD hebben gezien- Ik noem dart recreatie- Ie ,»ekenbakkers, die mede beslissen over" wat er zal gaan org beuren of wart er niet goed is. Die mensen hebben geen benul van topsport, die weliswaar niet meer dan procent van het gehele potentieel uitmaakt, maar jfennegentig procent werk eist van de bonden. Er is ens bij het bestuur van de zeilbond een aversie topsport. Ze vinden het belangrijker dat Pietje in jn BM-metje op de plas ligtte zonnen dan dat ■rhagen in San Remo als eerste over de finish gaat". eb i, S; chterste benen )nlangs hebben we weer iets meegemaakt In februari in de wereldkampioenschappen FD in Australië. Daar- (b >or moesten we selectiewedstrijden varen, in Duitsland Engeland- Het Verbond stelde als eis, dat we bij de ■te vijf moesten eindigen. Wat gebeurt? Heike Blok Simon Korver (links achter, zittend, met de Olympische zeilploeg in Aca pulco 1968): bruinverbrand achter een schaakbord kan ook. eindigt inderdaad bij de eerste vijf. Maar met Imhoff word ik zesde in Duitsland en eerste in Engeland- Verhagen wordrt in die races een keer zevende en ook eenmaal eerste. We zaten dus geen van tweeën bij de eerste vijf, maar onze totaaiprestatie was beter dan die van Blok Wat zei het Verbond? Als jullie in Engeland eerste konden worden, was de tegenstand daar zeker miniem. Vergeet het maar. Er waren eien van zeilers bij., die op. Europese en wereldkampioenschappen me dailles wörthen en die lieten we achter ons. Om van 'alle ellende af te zijn, besliste het Verbond toen dat niemand naar Australië zou gaan. Wij op onze achterste benen, want het had ons per team toch vijftienhonderd gulden gekost. Het Verbond stuurt de tweede secretaris naar het NOC om te vragen of de heren maar vijfentwintig mille wilden geven om ons naar Australië te laten gaan. Dat werd natuurlijk afgewezen We hopen nu nog dat we een sponsor kunnen vinden, anders kunnen we die wereldkampioenschappen wel vergeten Maar dart zijn toch dingen waar ik gruwelijk de pest aan heb- Ik zal niet zeggen dat er niet goed voor ons is gepleit, maar zoiets moet je anders aanpakken". Insider „Dat is een fout in onze sportwereld; ze moeten alles zo nodig zelf doen. Mijn ideaal is, ook bij de Schaakbond, voor elk probleem een insider bij de hand te hebben. Dat gebeurt hder niet- Er zitten te veel mensen aan het roer, die vroeger, jaren geleden, in de sport gezeten hebben. Ze hebben de problematiek van toen meegemaakt, maar die verschilt wel even na zoveel jaren. Het gaat niet om de mensen maar om hun methoden, waarvan ze niet los kunnen komen Toen Ad Paulen in de grijze oudheid succes had, was er geen doping en dan moet die er nu ook maar niet zijn. Toen Wim de Graaff schaatste en hij Icon de bocht niet snel genoeg om komen, zag hij van een ander dat die tien in plaats van adhit passen maakte. En toen Ard Schenk de bocht niet omkwam, zei De Graaff dat hij tien in plaats van aaht passen moest maken. Dat bedoel ilk. Ze zijn niet meegegaan- Wat ze zelf geleerd hebben, geven ze door, maar ze vergeten dat er in die jaren enorm veel is veranderd. Ze willen alles zelf oplossen en raadplegen geen insider van dit moment Ze geven een kvyakzalversopilossdng want ze moeten het zo hoognodig zelf doen". Betere entree Simon Korver, directeur van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond „let wel KNSB en niet van het bonds bureau want dat moet ik nog opbouwen op die bovenste verdieping" dan niet? „Nee, ik niet Straks belt iemand op en vraagt: „Ik moet op school schaaklessen geven, wat moet ik doen?" Dan pak ik mijn zakboekje en zeg: „Hier is het adres van meneer Boon in Breda; die is leraar op een hbs en kent dat probleem". Een ander de tropen en vraagt welk soort schaakspel hij Dan geef ik het adres van een goede firma, die hem kan adviseren. Straks moet Hans Ree in dienst. We zullen proberen er iets aan te doen. Maar niet Simon Korver. Ik zoek iemand die dat kan regelen Stel dat ik Defensie opbel en zeg; „Hallo, met Korver". Nou, en? In onze bond zitten allerlei mensen, diie zoiets beter kunnen doen. Als er een luitenant-generaal buiten dienst belt, is dat een betere entree- Overal moet je insiders, experts voor hebben. Dat zou ook zo moeten zijn mei die Raad voor de Sociale Begeleiding van topsporters; een insider op militair gebied, een op onderwijsgebied en noem verder maar op. Dan bereik je wat, maar niet als je vindt dat je zelf overal verstand van hebt en zelf overal een enorme entree hebt. Vergeel dat maar Het is toch duidelijk, dart iemand die een goéde vriend is van, pak weg, Heineken, meer gedaan krijgt dan zomaar iemand". In comité Grage en goede prater Simon Korver is op die manier ook in het Comité Topsport verzeild geraakt- Hij was erbij toen na de Olympische Spelen topsporters een invitatie kregen om eens te komen napraten. „Ik zat daar als zeiler en dat is een randsport, een wereldje apart- Heb ik ook gemerkt in Mexico. We zaten van alles afgesloten. Toen heb ik ook gemerkt, dart het allemaal kliekjes zijn die hardnekkig aan elkaar kleven. Op die bijeenkomst moest iets over doping worden gezegd. Iedereen hield zijn mond en toen ik een paar volzinnen weggaf stapte Aad Oudlt naar me toe en later zetten we een discussie op poten met Oudit, die toen al in het comité zat, Steinhauser, Jan Piet Fokker en ik Oudt vroeg of ik niet wat voor de topsport wilde doen en ik antwoordde; „Jawel, maar ik ben een zeiler"- Nou, dat gaf niets. Toen ik in dat oomité zat, werd ik nog meer geconfronteerd met de problemen. Ik verdiepte me er graag in, dat wel, maar dat ging ten koste van mijn studie- Ik studeerde minder, en ik was tenslotte al achtentwintig. Toen kwam die advertentie en nu zit ik hier als diereoteur van de KNSB. Maar ik zal niet de fout maken van zoveel bestuurders, die zich mei opzet onmisbaar maken Neem Moerman van de KNAU Hij heeft alle bescheiden, hij heeft alle spullen- Als die man weggaat, weet niemand iets. Daarom blijft hij zitten. Maar als Guus Brox bij Feijenoord eruit stapt als manager, gebeurt er heus niets met de ploeg. Ik wil hiermee maar even het verschil aangeven. Je kunt jezelf onmisbaar maken. Dat. werk je wel hard en doe je veel, maar ze moeten je tot in lengte van dagen handhaven. En dart- is fout". Van onderaf „En dit deugt ook naet- Er zijn tegenwoordig topcontacrt- commissies van een man of vier in verscheidene sport bonden. Dan daalt een man af uit het bestuur en neemt zitting in die commissie, als voorzitter. Die man is veel ouder en heeft daardoor al een overwicht- Bovendien beschikt hij over een vergevorderde vergader-techniek. Zo'n man drukt een ongelooflijk stempel op die com missie. En wie zegt dat hij als contactman tussen 1 bestuur de zaken niet zo voordraagt als hij het zelf graag zou zien. En dan hoeft hij niet eens iets te verdraaien Dat is van bovenaf geleide democratie en het moet juist andersom gebeuren- Een van die commissieleden moet een kwaliteitszetel in het bestuur hebben. Maar zwemmers, atleten, zeilers, ze laten zich allemaal koeioneren. Het moet van onderaf komen- Dat is een van de eerste dingen, die in onze sportwereld moeten veranderen". Sterkste schaakland De KNSB zal in Simon Korver een strijdbaar figuur treffen, die voor zijn eerlijke overtuiging uitkomt en zich meer een manager voelt „iedere bond zou zo iemand moeten hebben" dan een directeur in de ware zin des woords. „Dat bondsbureau, waarmee ik nu bezig ben, is een administratief lichaam dat natuurlijk goed moet functioneren Maar voor mij zijn een commissie topschaak en een dito jeugdschaak veel interessanter en daar zit ik ook in. Ik moet gewoon de leiding hebben van de bond, gecoaohed c-q. gecontroleerd door het bestuur dat een soort raad van commissarissen moert worden- We hebben in de KNSB eigenlijk twee duo's. Het ene is het tweetal Goudsmit-Korver. het andere Euwe-Slaven- koorde voor de FIDE-zaken. Want denk erom dat ER ZIJN IN ONZE SPORTWERELD TE VEEL RECREATIE-KOEKEBAKKERS Nederland organisatorisch het sterkste schaakland is. Ze hebben niet voor niets dr. Euwe tot president van. de wereldbond, de FIDE, gekozen Kijk eens naar ons IBM- en Hoogoventoernooi. Dat zijn er twee van de, pak weg, vijf grote toernooien ter wereld- Plus nog een aantal iets lager .genoteerde toernooien, die we ook in Nederland hebben en waar altijd een knappe bezetting komt- We krijgen waarschijnlijk ook het Clare Benedict- toernooi hier. Nederland staat sterk. We willen ook de zaken intern sterker maken. De KNSB heeft eigenlijk maar dertien leden, de onderbonden Die hebben zo'n vijftig verenigingen als li<J en zo kom je aan een zeshonderd verenigingen, die op hun beurt weer leden hebben. Maar als wij als KNSB iets willen organiseren moet dat een lange weg afleggen'; bond, onderbond, verenigingM. Professionele sfeer „We zouden naar één centrale ledenadministratie willen, dus iedere schaker rechtstreeks lid van de bond- En dan lid voor een jaar. Het is nu zo, dat er veel verloop is In de contribuanten. In de maanden juni en juli zeggen er veel op. Dan wordt er toch niet geschaakt. Maar in ok tober stromen de leden toe. Dat schept moeilijkheden met het uitgeven van het bondsblad, maar oók met de begroting Je weet nooit waar je aan toe bent. Je begroting mag toch geen gok zijn? Verder ben ik ook gekomen om te onderzoeken of voor de schaaktap een professionele sfeer is te kweken- Neem een jongen van achttien jaar, die meent dat hij van schaken zal kunnen leven, dus prof wil worden. Zo iemand kan tot zijn acht entwintigste doorsukkelen om tot de ontdekking te komen dat hij de kwaliteiten misrt. Als dat bij een wiel renner gebeurt, heeft hij op zijn eenentwintigste al de kous op de kop en gaat hij wat anders doen. Maar dat wordt moeilijk als je tien jaar ouder bent. Wat moet zo Iemand dan beginnen Dat willen we voorkomen bij de jongeren, die eventueel profambities hebben. Een vorm van sociale begeleiding dus. Voorkomen dat zo iemand misgokt, zichzelf overschat en dan op latere leeftijd met zichzelf geen raad megr weet- -Schaken kuin je tot. op hoge leeftijd doen, maar je moet wel tijdig weten of je er zo lang je brood mee kun t .verdienen"- „Dart trekt me 'allemaal aan. Je wordt overal bij betrokken, je krijgt- medeverantwoordelijkheid. Daarom zal ik me ook moeten oriënteren over de gehele wereld: bladen lezen, die overal vandaan moeten komen, Iets weten van elk probleem. Maar dan wel trachten daar voor de juiste man voor de oplossing te vinden en indet denken dat ik de wijsheid in pacht heb Mijn ideaal (blijft; voor elk probleem een insider bij de hamd hebben". Ik blüf zeilen En daarnaast blijft Simon Korver topzeiler, waarvoor hu tussen de schaakproblemen door zal moeten varen. „Het leeft inderdaad problemen- Schaken is een recreatiesport die iin de vrije tijd wordt geoefend. Ik moet dus in de weekeinden en in de avonden te bereiken zijn. Hert bondsbureau moet overdag bezet zijn en als directeur ben ik de enige werknemer. Dat zou er dus op neer komen dat ik van *s morgens tot 's avonds in de weer ben, plus de weekeinden. Daarop zal wel iets te vinden zijn. Volgens mij moet het toch te combineren zijn. Schaatsen en schaken zou niet gaan, zeilen en schaken wel. omdat het een in de zomer en het ander in hoofd zaak in de winter althans niet in de „warme maanden" wordt gedaan Hoe dan ook, ik blijf zeilen- Simon Korver is geen eenzijdige (zeil)figuur, maar oi-ënteert zich op allerlei gebied- Als lid van het Comiité Topsport weet hij wat er gaande is. En hij gaat zach ten volle inzetten voor de schaaksport. „Die kan toch een enonne vlucht nemen met die televisiecursus. En dan moeten ze bij mij niet aankomen met het praatje, dat het geen sport is Fysiologisch gezien misschien niet, maar reken erop dat ie in goede conditie moet steken om een toernooi te spelen Een toernooischaker beoefent een conditioneel zware sport Wie dan niet in opperste conditie is, haalt het niet Er zijn schakers, die in elk toernooi tegen het eind afgaan, omdat ze niet meer kurnen- .Te moet fysiek sterk zijn". Mijn bobby is muziek, klassieke muziek. Dirigeren is ook geen sport, maar ga eens vijf minuten met je armen stoan zwaaien. Eugen Jochum is toch een oude man. Hij dirigeert de Mattheus-Passion en staat drie uur in gespannen te werken Er zijn zoveel dingen die niet onder sport vallen maar waarvoor je in conditie moet zijn en waarvan je wel doodmoe wordrt. HERMAN VAN BERGBM kleedkamer gesloten „Ridderzaal" open DEN HAAG. Breeduit lachend zit Cees van Riet in zijn fraai ingerichte flat aan de Oude Haagweg. Het voldoening schen kende gebaar met de „duim ach ter de bretels" is terecht, want Sparta, Van Riets troetel- en zorgenkind, heeft eindelijk het publiek weer eens een thuis overwinning geschonken. Een winst die Sparta over een diepte punt schijnt te hebben geholpen. Een dieptepunt dat zijn basis vond in de eerste competitie wedstrijd van dit seizoen tegen Haarlem. .Je wilt je team zo hoog mogelijk opvijzelen en alles leek erop. dat Coerver hierin was geslaagd- In het voorseizoen sloegen we een trainings kamp op in Duitsland, waar de.spelers in veertien dagen in optimale conditie wei-den gebracht De uitslagen, die we in vriendschappelijke wedstrijden be reikten. logen er niet om en er werd gescoord bij hel leven Met de prestaties verhoogde ook de onderlinge stemming en problemen werden naar de achter grond verschoven. Tol die competitie wedstrijd tegen Haarlem. We haalden net een 11 en dat was voor spelers en publiek een enorme teleurstelling", Het werd voor Sparla een dreun, die nog lang in de holler wordende tri bunes zou nagalmen, want hoewel hel wat punten vergaarde Sparta is de enige club tot nu toe die in de „kuip" Feijenoord één punt afsnoepte de manier waarop dat gebeurde, kon de goedkeuring van de Rotterdamse voetballiefhebbers niet wegdragen. Met de verminderde prestaties ebde ook de stemming in het Spartakamp steeds verder weg. Meeblazen „Onbegrijpelijk" vindt Van Riet „We hadden Coerver aan het begin van het seizoen een elftal gegeven dat hij wilde hebben En na onze bevindingen in Duitsland waren onze verwachtingen hoog gespannen. En je een elftal hebt met Stereotyp gebaar, bril op voorhoofd. Beveren. een Hans Eykenbroek, een Bentzon, een Van Veen behoort: nota bene volgens Kessler tot de meest belovende spelers- Neem Heijerman, Bosveld, Rlijnjan en Venneker. Dan mag je toch aannemen, dat je met zulke knapen een flinke partij met de grote jongens als Feijenoord en Ajax mag meeblazen? Maar Sparta blies niet mee. Even leek het erop. in de kuip. Tegen het ene punt winst stond eohter het ver lias van Jan vwn Beveren, die aan een botsing met Van Hanegem een schouderblessure overhield Een bles sure, die uiteindelijk zou leiden tot het verdwijnen van Wiel Coerver „Coerver is een eminente trainer, die veel kwaliteiten heeft, maar een groot ding mist. Hij heeft geen tact. Hij is dikwijls bijzonder geëmotioneerd en in zulke stemmingen flapt hij er dingen uit, die een mens met tact nooit zou zeggen. Als de prestaties goed zijn, worden die aantijgingen wel geaccep teerd, maar als het met de resultaten minder wordrt, is een grotere kloof 'ussen spelers en tjrai-ner het enige gevolg", zegt de manager van Sparta. En hel ging niet goed met Sparta. Toen dus ook nog Jan van Beveren enige tijd langs de lijn moest vertoeven, werden de donkere wolken boven het Kasteel steeds compacter; de stemming werd steeds prikkelbaarder. De eerste eruptie kwam eind oktober, toen dra Hilbert Aarsen zich openlijk tegen Coerver uitsprak en zijn functie in het bestuur van Sparta neerlegde. Niet eens Vier artsen, dr. Van Nes van de Cor nells Vroege Stichting uit Alblasser- dam, de „borttenspeoialist", die ook Nol Heijerman aan zijn knie had geope reerd, dr. Van Balen uit Rotterdam, dr Mosterd en dr Kessel van de KNVB waren unaniem van oordeel, dat de blessure van Jan van Beveren van dien aard was, dat voetballen voorlopig medisch miiet verantwoord was. „Coerver was het met deze beslis singen niet eens Van zijn standpunt uit logisch, want elke trainer wenst zijn beste man in het doel te hebben, zeker wanneer je niet die resultaten behaalt, die je denkt te kunnen halen", zegt Sparta's manager, terwijl een „zware weduwe" door de getrainde vingers rolt- Coerver vond, dat Jan van Beveren wel kon keepen en liet dat steeds duidelijker blijken. De band tussen Coerver on Van Beveren werd er verre van heohter op. Integendeel, de kloof werd zo groo-t, dat overbruggen nie' meer mogelijk bleek. De uitbarsting die werd gevreesd, kwam dan cok zeker niet onverwacht- Als spreekbuizen var- de spelers zeiden Jan van Beveren en Hans Eijkenbroek bij het bestuu> bel vertrouwen Ln Coerver op Morele triomf Het bestuur trok de consequenties en MW, zonder Coerver. maar wel mei Pim Visser, oud-Spartapiet en aan voerder, thans hulptrainer voor hel „Tijdens de reis naar Maastricht werd met geen woord over Coerver gerept De stemming was opperbest, wat in het veld ook te merken was. want on danks het verlies, keerden we naar Rotterdam terug met een morele triomf. Sparta had zijn zelfvertrouwen na vele weken weer gevonden", zegt Cees van Riet, terwijl hij met een nonchalant, stereotyp gebaar zijn bril or het voor hoofd schuift. Dit was voor voorzitter dra. C van Rijn het moment om de knoop door te hakken Op 4 december deelde hij de spelers mede, dat Coerver „voorlopig" op non-actief was gesteld. De Spar tanen dienden niet meer aan d'e af gelopen periode te denken, maar zich met een schone lei te bezinnen op de toekomst Dit was niet tegen dovemans oren gezegd, want Sparta nieuwe stijl" rekende op voortreffeliike manier af met Go Ahead- Passé déflni „Ja", lacht Cees Carel van Riet, „Je zag de jongens groeien. Ze hadden een rot- periode achter de rug en die was nu passé defini. Nu de trainerskwestie de wereld uit is geholpen, kan de vijftigjarige manager meer aandacht gaan besteden aan zijn stokpaardje, dc sociale begeleiding. Een van de belangrijkste initiatieven die onder Cees van Riets management gestalte krijgt. Is de „Ridderzaal" On der de tribune is een grote ruimte, waar door ijverige Spartahnnden binnenkort een eigen home gaat verschijnen voor de spelers van het eerste en tweede elftal- Gesloten ..Ik vind het niet prettig als spelers na afloop van een wedstrijd z>ch door een grote menigte toeschouwers moeten worstelen om bij de bar te komen voor een hapje eten en dan en route nog negatieve opmerkingen te moeten ho ren", vindt Van Riet, die ook niet altijd tevreden is over de perscommentaren. „Als ik 's maandags wil kijken wat de kranten vinden van Sparta, lees ik wel hoe mijn jongens erover denken. Jan ven Beveren vindt zus of zo. Hans Eijkenbroek vindt zo- Vroeger las je nog wel eens meningen van de scriben ten zelf". Vandaar dat de kleedkamer van Sparta voor, tijdens en na de wedstrijd voor lopig gesloten blijft. Geëmotioneerde uitlatingen hebben Sparta reoenrtelijk veel good-will gekost en ellende ver oorzaakt. „Eerst rustig uirt de impasse raken", oordeelt Cees van Riet BART HOOGDUIN

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15