ook mening WONINGNOOD Petulia' VOOR JOU OLD RHINE FESTIVAL": groots popfeest POP-KORT Geslachtsziekten nemen toe Telefonische hulpdienst voor studenten BED.iIJFSRUÜVi TE HUUR LEIDEN HOOG NIVEAU Vijf groepen en andere attracties 'AGINA DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 vat eeo schandalig on-sociaal woningbeleid. oeren de leiders van Nederland in deze welvaartstijd. ons op een redelijke manier verklaren, aarom zij manipuleren met deze gevaren? ele politieke prominenten met hun gladde smoel, >eken heil, om te modderen in deze troebele poel. verwijten anderen van on-sociaal democratisch beleid, laar zelf zijn zij de goede richting al jaren kwijt, f moet het Nederlandse volk klakkeloos geloven at deze politieke bonzen in verkiezingstijd beloven ch, denk toch niet zo naïef over de burgers, erlaat toch uw systeem als sociaal en democratisch wurgers, daarom houdt u zo vast aan onvoldoend woningwetbeleid drie-en-twintig jaar, nog de woningnood niet kwijt, indt u dit geen schande, en nationaal schandaal, is dit bij de heren reeds een chronische kwaal woningzoekenden die over meer poen beschikken, en hoge naren zich vandaag de dag misschien wel redden. wedde, lar die grote groep van lage minimum loongenieters ii weer de pieneut en de heren zelf wonen mieters, et gladde politieke praatjes zijn wij niet gediend, ij willen daden, niet dat politiek gemaunoeuvreer zo [uitgekiend, at juist zij, die toch steeds al het bokkie zijn, og langer moeten slikken die onverteerbaar bittere medicijn, eseffen de heren wel wat zij offeren door liw beleid oeveel jaren van gestolen huwelijksgeluk zijn ze kwijt mge moeders schreiden stille tranen uit opgekropt gemoed, acht u daar wel eens aan, of had u het hiervoor tegoed urenlang is woningnood staatsvijand nummer een ij welke .politieke partij dan ook, na de verkiezing, o wat gemeen, aalt punt een van het program terug in de oude baan, lar zweven, het heeft zijn werk gedaan, i, ik weet wel, als wij hierover met u gaan debatteren, aken wij verstrikt in uw theoretisch en juridisch er wij nuchter de resultaten van deze jaren bezien, unnen wij hier geen voldoende medewerking zien. »uizenden jonge paartjes die in het huwelijk zijr. getreden, len in onbeschrijfelijke sociale omstandigheden, niet te spreken van wanhopige verloofde, u drie-en-twintig jaar lang een huis beloofde laak deze onhoudbare toestaind toch ongedaan, maat is vol, stroomt over, zij vergaan. Gebruikt deze nood toch niet als politieke stunt, waarom, is liefde en geluk, hen niet gegund? De verantwoordelijke mensen van deze woningpolitiek moesten zich schamen, uw beleid is discriminerend en ziek Wij smeken u. draaiom van keiharde zakelijkheid naar sociaal, en liefdevolle menselijkheid. Warmoezier Gerard Koek. Akties zijn in de mode thans. Maar bieden die een kans om iets te doen aan alle nood of slaan ze alleen de tijd maar dood Wat is er al niet kapot gegaan: hebben we daarvoor onze belasting voldaan? Daarover wil ik echter nu niet praten, dit voor ieders verantwoording laten. Alle leed vaiït niet te keren, Naasten hier in onze stad, want die zijn hun krotten zat. Ik stel de vraag, nu zo in 't rond: is er nou geen enkel stukje grond, onbebouwd of bebouwd, voor de sloop, dat voordelig is te koop? Waar onder deskundige leiding en. met veler toewijding goede, degelijke woningen kunnen worden gebouwd, waarvan de huur de mensen niet benauwt Iedere krotbewoner, die zijn vrije tijd beschikbaar stelt krijgt uitzicht op een huis voor weinig geld. U zegt: maar waar halen we de poen? Nu, daar lijkt me toch wel iets aan te doen. Want waarvan heeft men meer profijt, van een schouwburg of van de universiteit? Is onze volksgezondheid niet nummer één Weg dan met het krottenpiobleem! Mensen, die zaterdag willen demonstreren ga dit voorstel eens proberen. Want niemand maakt mij wijs dsit op deze manier niet de prijs van zo'n project of tafel wordt gelegd en door rijk en gemeer.te wordt toegezegd. En besteed daarna uw vrije tijd aan een huis u toegezeid. Natuurlijk mag ieder zijn tijd beschikbaar stellen, dat lijkt me positiever dan al die rellen. Een huisvrouw. (Naam en adres bij de red. bekend» LEIDEN. De Vereniging voor Vrou welijke Studenten heelt het initiatief genomen voor de oprichting van een telefonische hulpdienst voor studenten. De SOS-dienst, die bij de studeiidekanen warm is begroet, zal voorlopig alleen nachts en in de weekends worden hemand, omdat men ervan uitgaat, dat overdag liulp verleend kan worden door de Universitaire gezondheidszorg, stu dentenpsychologen, pastores en deka- Dit is te lezen in het jongste nummer van het Leidse Universiteits Blad, waar studentendekaan drs. E. J. Sekrève kommentaar levert en zich afvraagt, of de dienst uitgebreider zou kunnen wor den tot de gemeente Leiden, of er geen kontaktpersonen zouden kunnen wor den aangetrokken voor „nazorg" en of de dienst ook niet ruimer opgezet zou kunnen worden door ook per brief service te verlenen. Een dergelijke hulp dienst zou onder de gemeente vallen en het staat te bezien, in hoeverre de instellingen van sociaal-maatschappe- lijk werk het misschien wel op prijs zouden stellen, dat een gedeelte van hun omvangrijke bezigheden door een andere instantie zou worden overgeno men. Maar door de kuratoren van de Leidse universiteit in het vooruitzicht gestelde financiële middelen laten een ruimere opzet niet toe, aldus drs. Se- Aan de verschillepde studentenvereni gingen zijn medewerkers voor- deze dienst gevraagd, wat ongeveer veertig personen heeft opgeleverd. Het werk gebeurt op vrijwillige basis en de ano- nimiteit van de studen^envrijwilliger en van degene, die hulp v* aagt is volledig gewaarborgd. De heer Sekrève heeft op j zich genomen iedere dag na te gaan of de moeilijkheden met de nodige zorg- vuldigheid zijn behandeld. ongeveer 130 procent heeft Nog enige hallen te huur In mco'r r bedrijfsgebouwen-complex. uitbreidingsplan 'De Waard' Verschillende afmetingen vanaf ca 660 m2 nuttig vloeroppervlak. Combinatie van hallen mogelijk. Gelegenheid tot uitbreiding op achterterrein. Opleverino eind 1969. Inlichtingen verkrl|gbaar bij: "aatschappij voor Projektontwlkke!'--" 'EMPEO' 1967 is toename van 40 procent gemeten. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag zijn de woonplaatsen voor I tweederde van het aantal geslachtszie- j ken, waarbij de eerste twee steden het i grootste deel voor hun rekening nemen. De import van geslachtsziekten is niet j onaanzienlijk. Buitenlanders en met j name de in ons land werkzame gast arbeiders moeten in dit verband als de meest kwetsbare groepen worden j beschouwd, evenals de zeelieden, die on- geveer 26 procent van het aantal pa- tienten uitmaken. Dit zijn enige resul- j taten van twee, in 1967 uitgevoerde enquêtes onder alle praktizerende der- i matologen en huisartsen, waarop de heer H. Bijkerk gisteren in Leiden pro- I moveerde tot doctor in de geneeskunde. "Dé ïi'ëèr BfjTtérlt 'is hoofd van de afde- ling besmettelijke ziekten van de ge- neeskundige hoofdinspectie. begeleiding van de militairen. Het aan tal patiënten met syfilis en gonorroe wisselt bij land- en zeemacht jaarlijks nogal en er zijn geen duidelijke trends aanwijsbaar. Dr. Bijkerk schat, dat 58 op honderd- duizende personen aan geslachtsziekten lijden. Dit wijst erop, dat Nederland vergeleken met een aantal andere Eu ropese en Amerikaanse landen een kleiner geslachtsziektenprobleem heeft. Dat neemt niet weg, dat de minder ernstige Nederlandse situatie zonder een intensief gevoerde bestrijding van geslachtsziekten slechts van tijdelijke aard zal zijn. De bestrijding dient op vrijwillige grondslag te moeten gebeu ren, zonder een wettelijke verplichting tot aangifte van geslachtsziekten. Een wettelijke verplichting zou volgens dr. Bijkerk bij vele artsen en patiënten grote weerstanden opwekken en een remmende invloed uitoefenen op de in- Mannelijke hofliosexuelen blijken in, ho- I schakeling van de Adviesbureaus voor de Geslachtsziektenbestrijdang bij de bronopsporing en het kontaktonder- zoek. De bureaus bestrijken nu 50 pro cent van de Nederlandse en 75 procent van de buitenlandse patiënten. Van de ondervraagde artsen verklaarde 85 procent zich in principe bereid om aan een organisatie voor bestrijding van ge slachtsziekten mee te werken. ge mate het risiko te lopen geslachtsziekte te worden besmet en vormen zelf in hoge mate een besmet tingsbron voor geslachtsziekten. Van de gehuwde Nederlandse patiënten blijkt 21 procent van de mannen en 53 procent van de vrouwen door de huwe lijkspartner te zijn besmet. 28 procent I van de gehuwde mannelijke patiënten verspeldde de geslachtsziekte bij een j prostituée te hebben opgelopen. Over j ALPHEN. Vandaag zal burgemees- de geslachtziekten bij teenagers is men ter mr. R. M. Gallas van Alphen aan in Nederland slecht geinformeerd. Er den Ryn in de grote zaal van de Sal- blijkt een verschuiving op te treden van vatorkerk 43 onderscheidingen uitrei- vrouwelijke patiënten naar mannelijke, ken aan leden van de Zelfbescherming In tegenstelling tot vroeger vormen de (Vrijwillige BB) voor respectievelijk 15, militairen nu geen probleemgroep meer. 10 en 5 dienstjaren. Hierna zullen enkele Dat is voor een groot deel toe te schrij- i films vertoond worden, gevolgd door ven aan de voorlichting en de medische 1 een informele ontspanningsavond. CAMERA Onder de vervelende titel- l^reet „Ik ben al zes maanden getrouwd en helt nog steeds geen rhouding met een ander...!" gaat een film van op merkelijke klasse schuil. Regisseur Richard Lester (de man, die ook beide Keatle-films maakte) heeft in twee zeer sterk uiteenlopende persoonlijkhe den als Julie Christie en George C. Scott wel het Ideale materiaal bemach tigd om van „Petulia" iets groot te Met geraffineerde en sfeervolle opna men toont hij Julie Christie (in top vorm) als Petulia, het meisje, wiens geestesgesteldheid te lijden heeft ge had door een aantal gebeurtenissen in het verleden (die al even knap tussen de verschillende scènes zijn geplakt). Haar psyche is verknipt, haar gevoe lens grotendeels vernietigd en enkel nog maar te beinvloeden door een zelf gecreëerde, zeer ongebruikelijke vorm van romantiek, haar enige geluk. Doel wit en tevens slachtoffer hiervan wordt Archie. (George Scott), hoewel deze niets liever wil. David (Richard Cham berlain alias dr. Kildare), haar echtge noot. ziet zij enkel als bezit. De figuur echter, die haar het meest bezighoudt, is de derde, een Mexicaans jongetje, dat ze in het verleden eens geadop teerd heeft en die later onder haar ogen door een auto werd aangereden. Al zoekende vindt zij haar zoveelste uit weg in het krijgen van een kind, van welk gegeven Lester een subliem slot maakt. Film en spel op hoog niveau. Toegang 18 jaar. Privé-les LUXOR „Hy 17, zij 25", het doet denken aan The Graduate als je zo'n slagzin boven een inhoudsopgave ziet staan. De privéles waarvoor regisseur Michel Biosrond en hoofdrolspelers Nathalie Delon en Renaud Verley ver- andewoordelijk zyn, mist echter origi naliteit en verrassing om Michael Nic hols' produktie te kunnen benaderen. Wel is het door zijn afwisseling en zyn ongecompliceerdheid, een onderhouden de film. De film blijft niet te lang stil staan bij deg ebeurtenissen, camera's zoeken steeds weer naar nieuwe decors. Renaud Verley is de jongen, die in tegenstelling tot Dustin Hoffman in The Graduate niets onwerkelijks heeft. Hij is gewoon een vlotte lyceïst, die niet voor het eerst met de liefde in contact komt. Hij speelt ongedwwon- gen, zonder dat hij kan wedijveren met Hoffman. Tegenspeelster is Nathalie Delon, die het rijpere meisje speelt, dat haar keus maar moeilijk kan bepalen: de tiener of de autocoureur Fontana (Robert Hossein, bekendIals Geoffrey de Peyrac in de Angelique-filmsEn. zonder het ingewikkeld te maken, heelt men Katia Christina als de „onderwij zeres in liefdeslessen aan het gezel- sehkp 'toègevoegd. De Hazerswoudse, die overigens slechts sporadisch in het verhaal opduikt, beperkt zich dan ook voornamelijk tot seksuele aktiviteiten, die wat vervelend aandoen, maar niet al te zeer afbreuk doen aan deze re delijke Franse film. Keuring 18 jaar. Hij is één van de vele filmmakers, die Julie Christie in topvorm In „Petulia" de sex als kijkspul tol thema verhef- fen. En als je niet al te kieskeurig bent. is daar goed geld in te verdie nen. Vandaar dat deze Ital'aan ook een kansje waagde. Hij vond Catherine Spaak bereid de rol te spelen rijke jonge weduwe. Na de dood van haar man gaat ze in zijn particuliere seksuele speelhuis na, wat nu eigenlijk het begrip sadisme op seksueel gebied allemaal inhoudt. Dan volgt de ene scène na de andere, maar het draait er in feite op uit dat de kijker niets anders te zien krijgt dan een naakte vrouw, die met een zweep wordt afgeranseld. En daar blijft het bij, want d't tafereel wordt eindeloos herhaald en herhaald. Voeg daar dan nog bij het onbenullige acteren en het niet bijster goede, filmwerk van de regisseur, dan weet men, dat hrt alle maal niet veel voorstelt. Cul-de-Sac STUDIO Al eens eerder was film „Gul de sac" iri Leiden te zien t nog wel In hetzelfde theater. Roma Polanski liet in deze film (die li Slag der giganten LIDO Aan de geweldige produktie oorlogsfilms lijkt geen eind te komen. Steeds weer opnieuw duiken regisseurs in de geschiedenis van de twee wereld oorlogen om daar inspiraties op te doen. De „Slag der giganten" (The battle giants) er er een voorbeeld van. Vijf mannen krijgen de opdracht Rom mel ertoe te bewegen Duitsland te verlaten na de mislukte aanslag op Hitler, maar deze voelt er niets voor te vluchten. Op bevel van Himmlcr slaat hij de hand aan zichzelf. Daar mee schijnt de opdracht te mislukken. Regisseur Henry Manchiewicz heeft kwistig gestrooid met vele bloederige scènes, zodat de film op den duur niet meer om aan te zien is. Het beeld wordt erdoor vertroebeld. Dat kan toch niet de bedoeling, van de regis seur geweest zijn. Toegang 38 jaaj-. Django Villa voor vrije liefde TRIANON Villa voor vrije liefde. Zo luidt de vertaling van de Italiaanse film La Matriaroa van regisseur Pas- quale Festa-Companile. De naam klinkt veelbelovend. Dit in tegenstelling tot het produkt, dat de lieer Companile afleverde. zien, dat hij weet, wat filmen is. Hy heeft het gewoon in zijn vingers om een cliché te gebruiken. In „Cul de sac" wordt de morele wreed heid ten top gevoerd en dat op zo'n manier, dat het alleen maar komisch is. Alleen al Pierrot is in al zijn triest heid onweerstaanbaar lachwekkend. Het romantische leven, dat hij met zijn kindvrouwtje op een afgelogen kasteeltje denkt te gaan leiden, wordt wreed verstoord door de komst van twee gangsters. Zijn hele droomwereld stort in en de gebeurtenissen, die vol- REX Rex biedt deze weck een western, die er zijn mag: „Django, de genadeloze killer." De film onderscheidt zich ln zoverre van andere in zijn soort, dat zo nu en dan heel aardig gebruik wordt ge maakt van onverwachte wendingen, zowel in film- als in scenarioverband. George Eastman speelt ook erg aardig. Hij is niet sterk in dialogen, maar ex pressie en bewegingen zijn beslist niet ontoereikend. Liefhebbers van de wes tern kunnen het allemaal in kleur gaan zien. Toegang 14 jaar. i het Leidse underground-firma- if is weer een nieuwe groep komen opdagen: The Burning Candle, de brandende kaars, die vermoedelijk niet gauw zal worden uitgeblazen. De heren bestaan namelijk al een jaar en boekten zo hier en daar reeds de no dige successen. Zo traden zij onlangs in Nieuwkoop op tesamen met The Yardbirds, waar mee ze direct al de beste vriendjes iisoj uoppoii spuiqpuDJi 9IIX kouooi een technische storing in hun geluids apparatuur, hetgeen door direct aan geboden hulp snel verholpen was. Zij mochten de apparattiur van The Bur ning Candle lenen. De groep wordt bezet door Frans Wil lenis (salg-sologitaar), Roel Muyzert (drums), Sjaak Fulpen (bas) en Har ry van Venetië. Hun muziek is een genot om naar Ie luisteren, zo ver telden ze onsen dat is eigenlijk de reden waarom hef »o best met se Er staat overigens iets geweldigs voor ze te wachten. Van Candle-zijde werd ons verteld, dat ze vermoedelijk na Kerstmis een plaat gaan maken. En daarmee is hun enige wens dan verwezenlijkt. We wensen The Bur ning Candle veel succes ermee. als het tenminste allemaal doorgaat. Morgen wordt in de Jozefzaal te Alphen aan den Rijn het eerste Alphense Popfestival gehouden van 4 uur 's mid dags tot 1 uur 's nachts. Onder de naam „OLD RHINE FESTIVAL" wordt dit ge organiseerd door de Alphense jeugdsociëteiten V-108, ZAPPA en KASSIE 6. Op dit festijn zullen 5 groepen op treden terwijl ook enkele andere attracties op het pro gramma staan. In de zes maanden dat The Grand Funk nodige popseusatie gezorgd. Het blad Rolling Stone beschrijft over 'n volle pagina hoe Blind Faith door de Grand Funk Railroad werd weggevaagd tij dens een Fillmore West Concert 1H maand geleden. Het hing al 'n tijdje, in de lucht en nu is 't dan definitief: Jan Akkerman, de fameu/.e sologita rist heeft Brainbox verlaten en is nu bezig met andere ideeën. Brainbox heeft ln het verleden al meer dan dui delijk bewezen dat 't niet een groep is die om één man alleen draait. Een nieuwe gitarist werd gezocht en ge vonden: Rudi de Queljoe. vroeger al eens gitarist geweest in Dragon Fly. Bij een teevee-opname in de Hilver- sumse studio's vond vorige week een „treffen" plaats tussen zich Nederlands beste platenproducer noemende Fred die Haayen en Nederlands nuchterste manager Jan Buys (Catsi. Freddie ver klaarde opgewondeu: „Hé joh - hé van de nieuwste Earrings zijn er op de eerste dag 5000 verkocht!" Repliceer de Buys eenvoudigjes: „De nieuwe Cats heeft nog niemand gehoord maar er zijn er wel 30.000 in bestelling." Joen bestelde Freddie een kopje soep. „Neerlands hoop in bange dagen" verdient meer aandacht. Na de door alle dagbladen enthousiast ontvangen première van hun cabaret verscheen er een treffende single op de markt, die door Frans Boelen vakkundig werd geproduceerd. „Zeven Ballen en een Piek", een fijn kerstliedje, dat over meer gaat dan Kerstmis alleen. <- W# A A Voor zover er eventueel tijd over zou zijn zal dit opgevuld worden door dis cotheek El Sombrero. In de hal van de zaal zal gedurende liet grootste gedeelte van deze manifesta tie een broodjes- en melkbar geopend zijn, terwyi men waarschijnlijk ook af fiches en sieraden kan kopen. De organisatoren van het festival hopen op een goedgevulde zaal d.w.z. onge veer 300 jongelui, want alleen dan kan het ook financieel een succes worden want dit hele festival gaat de 3 Alphen- sociëteiten minstens 1500,- kosten. Door het gemeentebestuur van Alphen aan den Ryn is vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting verleend en het Nederlands Zulvelliureau heeft recalme materiaal verzorgd voor het Inrichten van de melkbar. Dezer dagen startte de eerste Euro pese toernee van „Chicago". De 19 dagen durende concertreis brengt de groep naar Engeland, Zwitserland, Frankrijk, België, Duitsland, Noorwe gen, Oostenrijk, Ierland en Ne derland.' Vannacht vindt er een ex clusief optreden in het Amsterdamse Concertgebouw plaats. C.T.A. zal hier een volledig concert verzorgen, 'zonder pauze. De zevenmansgroep, die jazz, blues, roclc, symphonic, en een aantal andere stijlen kombineert wordt gevormd door Dan Seraphine (drums), Robert Lamm (orgel, elektrische piano zang), Terry Kath (gitaar, zang), Walt Perry (sax), Lee Loughnane (trompet, hoorn), Peter Cetera (bas, zang) en Jim Panhow (trombone). CHICAGO Om 4 uur wordt gestart met het op treden van de Haagse BluVsgroup Bob- bey's Children die ïeeds eerder succes boekte in V-108, daarna zal in afwach ting van de groep John Point's Corner (met ex-Nonesuch organist Dineke He- ruer) discotheek El Sombrero voor de dansmuziek zorgen. Om 7 uur kunnen de liefhebbers van moderne gedichten hun hart ophalen want dan verschijnt een groep Alpheuse dichters op een van de twee podium,. Tot 8 uur wordt het programma opge vuld met de nieuwste plalen van dis cotheek El Soi De volgende drie kwartier zijn inge ruimd voor het reünie-optreden van de Alphense skiffle- en prutsgroep Wash board United, welke vorig jaar decem ber voor het laatst optrad. 1>« Alphense Rock- and Underground- group Black Watch spelen vanaf kwart over tien tot kwart over elf. Hierna treed als extra attractie op de Mexicaanse groep die Alphen de week tevoren in Zeekamp-show vertegen- woondigL Van kwart voor twaalf tot I uur zal als hekkesluiter de nieuwste Hollandse topgroep Blue Planet (met o.a.-Incrowd gitarist Aad v. d. Kreeft) optreden.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5