S)a£0idóe<2oii^cmt op de IIFll r kast IBwi antenne Open brief van Kamerlid aan premier Til" iL+i* tólVi M Geen stappen min. Klompé tegen VPRO MET MAN EN MUIS PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1969 Meest urgente woningnood n/IET een zekere regelmaat komen er In de krant trieste gevallen van woning nood aan de orde; wij bedoelen hier gevallen waarbij mensen al jarenlang in een noodsituatie verkeren, zonder kenne lijk als meest urgente gevallen erkend te zijn. Soms komen deze gevallen in de publiciteit omdat er een ramp gebeurd is waarvan de woningnood oorzaak of mede-oorzaak is; and ere keren wordt de noodsituatie toevallig ontdekt door een buitenstaander die niet bereid is de zaak in de doofpot te laten zitten. Is de publiciteit een feat, dan verklaren autoriteiten soms dat de gedupeerden zelf te weinig werk van een geval hebben gemaakt; wie een .urgent geval" geworden is. moet dus kennelijk zelf onophoudelijk op het huisvestingsbureau verschijnen, daar hij anders het risico loopt vergeten te worden. En andere gevallen wordt de nood situatie erkend, maar op één lijn gesteld met andere noodgevallen; urgent is voor onmiddelijke uitkomst niet meer vol- T^NKELE maanden geleden hebben we In deze kolom ervoor gepleit, dat be staande urgente gevallen, mensen die al jaren hebben moeten wachten, onvoor waardelijk voorrang zullen la-ij gen boven mensen die vanwege hun werk naar Den Haag en omgeving moeten verhuizen, maar elders een redelijke huisvesting hebben. Wat opgeschrikt door enkele recente feiten voegen we hier de vraag aan toe, of de huisvestingsautoriteiten niet goed eraan zouden doen hun wachtlijst nog eens grondig door te nemen om te zien of er niet meer „vergeten gevallen" op staan. Het is immers niet in overeenstemming met het verantwoordelijkheidsgevoel van de overheid te brengen, wanneer die gevallen pas actueel gaan worden wanneer de betreffende mensen van pure ellende een. wanhoopsdaad gaan begaan. WINNEN het raam van de efficiency moeten voor zo'n inspectie van de lijst wellicht een paar ambtenaren vrij te maken zijn; en anders is het geld dat het aanstellen van enkele tijdelijke ambtenaren vergt, beter besteed dan menig andere, minder urgente, overheids uitgave! Senator Broeksz in dubbelrol WIJ ziln debuut als eerste woordvoerder O der socialistische senatoren bij de algemeen politieke beschouwingen hebben we de heer Broeksz in een dubbelrol zien optreden: als man die wat pekel strooit in een zwakke plek van het regeringsbeleid en als Ifcwasi-handig debater, die andere partijen laakt om een euvel dat hij in zijn eigen partij camoufleren wil. Terecht heeft de lieer Broeksz met klem en hardnekkig aangedrongen op duidelijk heid inzake de verdere gang van zaken met de Loonwet-RooMaik 'in de Eerste Kamer; inclusief dan de uitslag van het nadere contact van de minister met de Stichting van de Arbeid. Mét heel wat minder recht heeft de socialistische fraoteileider de Anti-Revo lutionaire Partij en de KVP-radicalen gehoond omdat ze zich gedragen als „ge- vangenen van de conservatieven". Vergeet de heer Broeksz dan, dat in zijn eigen Pairtij van de Arbeid heel wat socialisten zich beurtelings voelen als gevangenen van Nieuw Links, van de pacifisten, van D-'66? En vergeet de heer Broeksz. dat in het nog niet verre verleden de socialis tische Kamerfracties zich bij herhaling ook gedragen hebben als de ..gevangenen" van een kabinetspolitaek, waarbij mede door PvdA-mtoister werd uitgemaakt welke voorstellen als zijnde in 's lands belang moesten worden ingediend en ver dedigd Het is weer de bekende parabel van de splinter en de balk; of om helemaal objecteif te zijn: het gaat ditmaal om balken in aller ogen! Gewijzigde opstelling Hervormde Kerk |T\E Nederlands Hervormde Kerk heeft zich opnieuw georiënteerd in haar verhouding tegenover de Rooms-Katho- Meke Kerk. Na twee sdhrijvens van de synode (1950 en 1961), waarin de Neder lands Hervormde Kerk een afwachtende om niet te zeggen afwerende houding tegenover de Katholieke Kerk aanneemt, volgt nu een verrassend open visie, die met enthousiasme de ontwikkelingen Binds het tweede Vaticaans concilie be groet: „Onze verhouding tot de Rooms- Katholieke Kerk". Vanzelfsprekend heeft de Nederlands Hervormde Kerk zich bij haar verande ring van opstelling met name laten leiden 'door de evolutie van de Katholieke Kerk in Nederland: Nieuwe Katechls- mus, pastoraal concilie, wederzijdse dooperkeraiing, Raad van Kerken en binnenkort de interkerkelijke verklaring over het gemengd huwelijk. Maar ook internationaal constateert zij voldoende mentaliteitsverandering in de Katholieke Kerk om een heroriëntatie verantwoord en zelfs noodzakelijk te maken. Het feit dat zeventien vooraanstaande Neder landse theologen (alle richtingen ver tegenwoordigend) hun kritische noten in het synodale schrijven gewaardeerd hebben gezien, mag getuigen van de goodwill en open visie waarmee „onze verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk" geschreven is. Gelukkig laat de synode niet na, de Rooms-Katholieke Kerk op een aantal knelpunten in de relatie te wijzen: plaats van traditie, Maria en paus. Natuurlijk weet de Nederlands Hervormde Kerk, hoe de Katholieke Kerk de laatste Jaren bezig wordt gehouden met een praktische „herinterpretatie" van het onfeilbaar heidsdogma Men denke hierbij aan de eisen, die de bisschoppensynodes, met name die van oktober jl., stelden ten aanzien van collegialiteit en medeverant- woorcLeHjklieid in het uoiiverselékerk bestuur- Toch zal dit alles door de refor matie nooit als een serieuze poging tot meer bijbels adequate uitleg vande onfeilbaarheid worden beschouwd, zolang zijzelf daarbij niet betrokken wordt- Met name de leer over de onfeilbaarheid van de Kerk in de persoon van de opvolger van Petrus is een zaak waarbij alle christelijke Kerken direct betrokken zijn mits men het serieus bedoelt met de ene Kerk van Jezus Christus, waar van de oecumenische beweging de mond vol heeft. De „schone oorlog" van de Vietkong DE zwakke plek van de Verenigde Staten is genadeloos blootgelegd in de berichten en onthullingen over de blaedfoaden in Zkhd-Vietnam onder cnschuldiigen, vrouwen en kinderen en ouden van dagen- Het is de zwakke plek van elk land, dat zich in een oorlogssituatie bevindt, dat er gruwelen worden bedreven tegenover de mensen, die juist om hulp van die karnt hadden gevraagd. En het is de trieste loop van de vooruitgang in de bewapening, dat het aantal burgerlijke slachtoffers in oorlogstijd ten opzichte van het aantal militaire slachtoffers tot onvoorstelbare hoogten stijgt Dat is geen reden can met een edaouderophalen de begane misdaden af te doen. De Verenigde Staten staan nu tegenover een publieke opinie, die op zijn beurt enkele koppen eist. Het pleit voor de mentaliteit in de Verenigde Staten, dat een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld en dat de openbaarheid niet wordt geschuwd. De operatie van de zwakke plek gebeurt in het volle licht, hoe extra-pijnlijk de gevolgen ook zijn- De door de Amerikanen bedreven misdaden mogen ons ©venwel niet de ogen doen sluiten voor gelijke gruwelen van de tgenpartij. Er bestaan voldoende gedocumenteerde rapporten over slach tingen van de Vietkong, die niet heeft teruggeschrokken voor terreur om het land op hun mander te „pacificeren". Ontkenning is zinloos, een „schone oor log" bestaat niet. zoals ook Nederland en Indonesië hebben moeten ervaren. Stemming maken tegen de oorlog, tegen het voortduren van een niet te winnen oorlog heeft zeker zin. Maar, in tegen stelling tot wat dir. Vermema ons wil doen geloven, het door de Amerikanen ver goten bloed wast de tegenpartij nog niet schoon. .Beleidsbeïnvloeding' DEN HAAG (ANP) Een (P.v.d.A.)- Ramerlid heeft, voor het eerst in de parlementaire geschiedenis, een open brief geschreven aan de minister-presi dent. Het is de oud-staatssecretaris van het departement van CRM, de heer C. Egas, die deze weg- heeft bewandeld om de aandacht van de regering te vestigen op wat hij noemt „gevallen van beleids beïnvloeding" inzake de bystandsuitke- De open brief bevat een aantal voor beelden van die beleidsbeïnvloeding. De heer Egas concludeert, dat een in de brief geschetste gang van zaken in de provincie Noord-Holland met betrekicing tot de bijstandsuitkeringen „minstens de schijn wekt dat er van een beleids beïnvloeding van regeringswege sprake is, zoals die in Friesland duidelijk aan de dag is getreden". Het zal duidelijk zijn, aldus de heer Egas in de open brief, dat het hiervoor geschetste beleid van uw kabinet tot be perking van sociale uitkeringen leidt. Dit bezuinigingsbeleid treft de sociaal zwak ste groep in de samenleving. „Dat de gevolgen daarvan gelukkig beperkt zijn gebleven is niet een gevolg van het door uw kabinet gevoerde beleid, maar van de weerstanden die een groot aantal van de betrokken instanties tot nu toe heeft, geboden", aldus de open brief van het Kamerlid. Dr. Saai v. Zwanen- bergprijzen uitgereikt ARNHEM (ANP) Drie Dr. Saai van Zwanenbergprijzen van elk 5.000 gulden zijn in Leiden uitgereikt aan dr. R. A. Oosterbaan te Rijswijk, prof. dr. H. S. Jansz te Utrecht en posthuum aan wijlen prof. dr. J. A Cohem, tot zijn overlijden op 31 oktober j.l. hoogleraar te Leiden. Deze prijzen worden toegekend voor de belangrijke bijdrage van de drie ge noemden aan het onderzoek van choli- nesterase. De dr. Saai van Zwanenberg- prijzen worden jaarlijks toegekend aan personen, die bijzonder en verdienstelijk wetenschappelijk werk hebben verricht op het gebied van de pharmacologic, dat. is de wetenschap van de geneeswijze door middel van werkzame stoffen. JOOST DE DRAAIER: louter voor de lol Kwisz-ma-nie De klacht is al heel oud, dat men languit onderuit zittend en zich overgevend aan het nationale radio- en tv-wezen in slaap valt. Hier en daar komt er nog eens een heethoofd overeind om een potige brief uit de balpunt te persen, maar menigeen is in de loop der jaren zo verstandig geworden om niet te ageren tegen een instituut, dat ons dag aan dag in een welverdiende slaap wiegt. Temeer heeft men daar vrede mee nu blijkt, dat men aan het toestel zelfs slapend rjjk kan worden. Het wemelt op alle zenders van de quizzes ïn de raad-spelletjes- Dagelijks zijn er bedragen van twee cent tot duizend gulden te verdienen. Daar kan geen werk gever tegen op- Zeg derhalve op en zet u aan het radio toestel. Op dinsdag, woensdag en vrijdag kunt u met Kées (Boertje van Buuten) Schilperoort geluiden raden in „Raden maar". Dinsdag is Jan van Herpen op de AVRO met „Bloc note klein formaat" om met geld die zenders te belonen, die aan de opdracht hebben voldaan om bijv. een in memo- riam te schrijven dan wel een gedicht of iets dergelijks. Ook op dinsdag komt Alexander Pola in de AVRO-ether met „Centenkwestie". Zijn hoofdprijs is een staafje goud van een ons voor goede antwoorden op steeds moeilijker vragen. TROS komt met „Piekuur" op woensdag vereni gingskassen spekken aan de hand van een vragenlijst- Op woensdag ook mag men van de VARA „Geen ja en geen nee" zeggen in een grappig gesprekje met Elles Berger. Anders valt men buiten de prijzen- Dan op donderdag Kwispel-t de AVRO, waarin in de vorm van verhaaltjes probleempjes ter oplossing aan de luisteraar worden voor gelegd. Op dezelfde dag legt de NCRV verloofde paren het vuur na aan de schenen met „Inzet uw uitzet", terwijl op de VPRO Joost de Draaier in „Top 30" luisteraars voor spellingen afdwingt over de hitlijst met elpees als prijzen. Dan is op zaterdag de KRO er nog met „Taalstrijd" over kennis van dialecten en de eigen streek. Al deze quizzes hebben geleid tot een nieuw Nederlands woord, te weten „Kwisznie", dat zowel kan betekenen: ik wist het niet. als: Ik doe niet mee. En wie dan nog niet uitgeslapen ge noeg is om slapende rijk te worden, kan zijn hart aan het scherm nog eens ophalen met de TROS-quiz of de NCRV-Zeskamp, die beide een enorme kijkdichtheid hebben. Zo tussen de vijf en zeven miljoen. Allemaal languit-onder- uit-liggende-slapers- Helpende hand Men wordt niet plompverloren door de kwizmeesters op gebeld. Men moet er zich voor opgeven. Bij de KRO heeft dat al geleid tot stagnatie in de postverwerking. Men heeft daar een stapeltje van 100.000 verzoeken staan met alle maal die ene kreet: „Mijnheer, belt u mij a.u.b. eens een keertje op". Daar kan kwizmeester Kees geen rekening mee houden. Het moet strikt eerlijk gaan en dus trekt hij voor elke uitzending met de ogen dicht wat kaarten uit de stapel. Hij laat de mensen geluiden raden uit het geluids archief van de NOS en wie het raadt wint 50 gulden. Blijft men het antwoord schuldig, dan blijven die 50 gulden staan voor de volgende, die ook weer zijn eigen 50 gulden kan claimen en bij goed raden 100 gulden in de wacht sleept. Zo kan het te winnen geldbedrag oplopen tot maximaal 1000 gulden. Tegen die tijd krijgt de heer Schilperoort thuis de hartelijkste telefoontjes: „Zeg', mijnheer Kees, moet u eens horen. Het geluid, dat u maakt, wordt alsmaar niet goed geraden. Dat komt uw programma niet ten goede. Het zou heel wat leuker zijn als ierhand hét' wel wist. Ik wil graag aan het welslagen van uw overigens keurige programma bijdragen door u te verzoeken mij morgen op te bellen. Ik weet namelijk het antwoord. En bovendien moet ik samen met mijn vrouw rondkomen met een karig pensioentje. Zo helpen wij elkaar. U een goed programma. En mijn vrouw en ik een mooie vakantie". Maar het slapende rijk worden schijnt toch niet de diepst gevoelde behoefte te zijn van 't kwiz- zende volk. Voor hetzelfde geld wenst men spelend arm te blijven. Dat is althans de erva ring van Alexander Pola, die regelma tig voor de AVRO met „Centenkwes tie" in de lucht is. Zijn programma aftrek en d a t zal gezien de titel niemand verbazen, „maar", zegt Pola, „bij mij spelen ze allemaal om het ple zier. Ik heb daar eigenlijk geen verklaring voor, want als ik naar andere quizzes kijk of luister, dan heb ik altijd de indruk, dat het om de heb gaat. Bij mij niet- Daar heeft men zelfs het grootste plezier als men met twee cent of helemaal niets naar huis gaat"- Joost de Draaier laat voor de VPRO hits raden en looft ook elpees uit onder het motto: Win een elpee met the joke of the day. „Bij de tieners gaat het echt wel om de lol ervan. Die zijn nog niet zo door gewinterd geldbelust. Het gekke is alleen, dat ik vaak moe ders aan de lijn krijg en dat zoon of dochter niet thuis Is. Dan is het keurig verzorgd, dat wel, want dan ligt het briefje met het antwoord bij de telefoon klaar en leest moe het voor". Elles Berger is er voor de VARA wekelijks op uit om iemand te vangen op „ja" of „nee". Zij zegt: „Onze prijs is een platenbon van twéé tientjes. Daar word je nu niet direct rijker van- Bij ons gaat hei: veeleer om het sportieve, speelse element. Men overschat zichzelf door te denken: Daar trap ik niet in- Die vang je soms het eerste". Zal men dan toch moeten concluderen, dat het de kwizzers niet gaat om het geld, maar puur om het plezier. In elk geval weet men de schijn goed op te houden, want wie wordt niet graag slapende rijk NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VARA: 19.07 uur: Bellevue, kunstprogramma 20.00 uur: Journaal (NOS) 9 20.20 uur: Department S 21.10 uur: Simon Carmiggelt 21.15 uur: 22.15 uur: Achter het nieuws 22.55 uur: Journaal (NOS) NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens var Bontekoe 19.39 uur: Spraakwaterval, uitslag wedstrijd 20.00 uur: Journaal (NOS) 9 20.20 uur: Pschychospot 20.45 uur: Hier en nu '21.10 uur: Schoonmoeders 21.35 uur: Farce Majeure 21.55 uur: Dag mevrouw, huldiging Sonia Gaskell 22.45 uur: Kast-kijken, boekbespreking 22.50 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I 16.00 uur: Journaal (NOS) 16.02 uur: Rilckie en Slingertje 16.25 uur: Dit is mijn beroep, voetbaltrainer 1 16.45 uur: Stuif-es-in, amusement De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. RADIO PROGRAMMA'S VRIJDAGAVOND HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.20 Uitzending van de Volks- fedede- Scan: popul Gebundeld geloof er Maar behalve naar geld is er ook nog steeds grote vraag naar geloof. De KRO-radioserie „Wie is in Godsnaam Jezus Christus" met 40 causerieën over dit probleem van even zoveel deskundige godsdenkers, andersdenkenden en er- helemaal-niel-over-denkenden wordt door honderdduizen den met rode oortjes en warm hart en open geest gevolgd. De causerieën zyn gebundeld en voorlopig gaan er op korte termijn 10.000 exemplaren de deur uit om als uitgangspunt te dienen voor discussiegroepen. Een pastoor in Harderwijk liet een affiche vervaardigen, stapte ermee naar de kardi naal en stelde deze voor om alle kerken in Nederland te voorzien van een dergelijk aanplakbiljet, waarop in vlam mende termen wordt geattendeerd op deze KRO-serie. De kardinaal nam de suggestie over, waarna de KRO al spoedig volgde en er de pastoors mee bekogelde. Nadien kwam er een brief van een Roermondse pastoor, die schreef, dat de affiche enorm had aangeslagen, zozeer zelfs, dat een dame het biljet van de muur had gescheurd om er haar weerzin tegen te befuigen, dat ook anders- en helemaal-niet-den- kenden aan het woord werden gelaten over God. Dat was de hemel verzoeken- Voorlopig had die pastoor slechts één verzoek aan de KRO, nl. om drie nieuwe affiches. Dan kon hü weer drie zondagen vooruit. in Kerk, zending gramma. 21.10 Duivenstraat, hoorspel. TROS underground en westcoast music. 22.30 moderne gewijde rr Staalkaart. 17.10 Stei ning: verzoekprogramma van 1 ziek. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II 16.35 Artistieke iek (gr. - (Om Tsjies Plies: 1 ilogische etherleergang. M.aö LiymnasiieK voor de huisvrouw. 9.45 Solistenkamer: gesprek met muzikale Illu straties. ca. 10.25 Klassieke muziek, uitge zocht door de gast in de Solistenkamer van sportuitslagen. 18.30 18.35 Verkeerstips. 18.40 Grammofoonmuziek. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Grammo foonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en weerpraatje. 19.40 Oude muziek. 20.15 Gram- Gevarleerd progra (22.00 Nieuws, t ZATERDAG HILVERSUM I ichtendgymnas Nachtmuziek Laatst heeft de NCRV in afwachting vaii een live-uitzen ding uit Amerika tot diep m de nacht lichte muziek de ether ingezonden. Prompt waren er vele reacties -van stille nachtelijke werkers, die het sterk wisten te waarderen, dat de Hilversummen 1 en 2 's nachts ook eens een ander geluid gaven,dan het zenuwslopende geruis. Of daar nu geen gewoonte van kon worden gemaakt, werd er gevraagd, want 's nachts werken er soms nog meer mensen dan over dag. De NCRV moest het antwoord schuldig blijven met de .herhaald spijtige repliek: Wij willen wel, maar de minister moet het ook willen. Luister eens kleutertje De Amerikaanse NOT (Ned- Onderwijstelevisie), die daar NET heet (National Educational Television), heeft een serie van 26 lesjes opgezet voor de peuters van 3 tot en met 5 jaar. Het is op de lagere scholen gebleken, dat de kinderen die daar tekort schieten, dit tekort al in de vroege kleuter jaren in het eigen millieu hebben opgelopen. Daar wil de NET in voorzien door deze kleuters al spelenderwijs ver trouwd te maken met primitieve rekenbegrippen en taai- mogelijkheden. Volgens veel psychologen is het een leerza me serie, die mogelijk heilzaam zal werken. De NOT be loofde er eens over te zullen nadenken. inding. 12.10 Gra 12.14 Marktberichten, li ichting: Werk en welzijn. Een sel plaatjes. (16.00 Nieu' ït: een programma o rnlng. HIRO nplus: lichte HILVERSUM III en: licht plater nummers. (14.00 lichte' muziek. BELGIE 324 m (Nederlands) Consumentenrubriek. 12.30 Lichte muziek. (12.' (Van elementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) is niet van plan by de justitie aan te dringen op stappen tegen de VPRO vanwege de uitzending over dienstwei- geren. zy zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Dit is helemaal een zaak van de justitie, vindt minister Klompé. Over wat minister-president De Jong over deze uitzending woensdag in de Eerste Kamer heeft gezegd, was minis ter Klompé te voren telefonisch inge licht. Daarbij heeft zij zich zeer gere serveerd opgesteld tegenover ingrijpen van haar kant. Hetgeen premier De Jong heeft gezegd, had haar instem- Kleutertje luister Onlangs gehoord tijdens „kleutertje luister" van een kleuter, die de klok had horen luiden: „Wij zijn thuis verhuisd". De juf: „O ja, wat leuk zeg, en wat; gebeurde er toen wel allemaal Kleuter: „O heel veel, mama slaapt nu boven en papa beneden". Topconcours harmonic- en fanfare gezelschappen ANRHEM Het jaarlijks topconcours van de Koninklijke Nederlandse Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen wordt volgend jaar op zaterdag 7 maart in Musis Sacrum te Arnhem gehouden. Het is het elfde concours in successie van de KNF die op 18 april van het volgend jaar zijn 60-jarig be staan viert. De algemene vergadering van de Koninklijke Federatie wordt zaterdag 13 december gehouden in Utrecht. In April 1970 is dan de volgende algemene vergadering. Bij de bestuursverkiezing zal een nieuwe algemeen-secretaris wor den benoemd, aangezien de heer J. P. M. van Oosterhout zich niet meer herkies baar stelt. Vanavond op t. v. Psychospot „Psychospot" is de naam van een nieuw NCRV-t.v.-programma, waarin een luchtige karakteranalyse gemaakt wordt van een bekende televisiepersoonlijk heid. In de eerste uitzending vanavond is dat de zangeres Thérèse Steinmetz, wier karakter door psycho-analist Ted de Braak is vastgesteld. En dit gebeurt dan naar aanleiding van haar reacties op allerlei dingen en situaties. Ook ko men mensen, die Thérèse Steinmetz per soonlijk of alleen van de televisie ken nen, vertellen welke indruk zij (op hen) maakt. En dan is er in dit program ma, waarin „spot" een dubbele beteke nis heeft, vooral veel muziek en zang. Van Thérèse Steinmetz uiteraard! (Nederland II 20.30—20.45) De Vara presenteert vanavond het eerste van twee programma's samengesteld uit delen van een theatervoorstelling van de musical ..Met man en muis". Annie M. G. Schmidt, en Harry Bannink tekenden voor tekst en muziek van dit bijzonder ontspannende geheel, waarin optreden Ton Lensink, Elsje de Wijn. Connv Stu art. de Deen Freddy Albeck en vele anderen. Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo kampt door een plotseling opgetreden defect met moeilijkheden bij de ver warmingsinstallatie. Als gevolg daar van voorlopig alleen de kerncollectie, waaronder de Van Goghs, in een zes tal zalen kunnen worden geexposeerd. Thérèse Steinmetz in Psychospot VPRO verbaasd over onderzoek mr. Hartsuiker HILVERSUM (ANP) De VPRO heeft er by monde van directeur S. J. Door man zyn verbazing over uitgesproken, dat mr. Hartsuiker, officier van justitie in Amsterdam, een onderzoek gaat in stellen naar de radiouitzending van vo rige week vrydag, waarin de VPRO de Haarlemse leraar Ruud Kater aan het woord heeft gelaten over sabotage- methoden in het leger. Naar aanleiding van deze uitlating zijn vragen in de Kamer gesteld en is mr. Hartsuiker op eigen initiatief een on derzoek begonnen. De Hilversumse poli tie heeft inmiddels het bandje met de omstreden uitlatingen ontvangen van de VPRO. De heer S. J. Doorman kon zich over de hele gang van zaken niet erg druk maken. Doorman meent, dat de hele zaak op een reeks van stelselmatige vergissingen berust. „Ik moet zeggen, dat ik er zelf hard om gelachen heb, toen ik de uit zending hoorde". D "66 wils poed met plannen voor regionale omroep (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG D '66 vindt dat er nu maar eens werk gemaakt moet worden van de plannen voor regionale en edu catieve omroep. Al voor medio dit jaar was hierover de Tweede Kamer een nota van de regering beloofd. Volgens het D '66-Kamerlid Visser is de ver deeldheid bij de N.O.S. de reden van het uitblüven van rapporten. Gesteund door P.v.d.A., P.S.P. en PPR- heeft hij een motie ingediend waarin minister Klompé (C.R.M.) ge vraagd wordt te zorgen dat de beloofde nota's uiterlijk juni volgend jaar op tafel liggen. Als de omroeporganisaties het onderling niet eens kunnen worden, moet de minister het heft zelf maar in handen nemen, omdat we anders voor onbepaalde tijd kunnen blijven wach ten, stelde de heer Visser. Minister Klompé kon niet beloven dat het haar lukken zal. Dinsdag a.s. wordt over de motie gestemd. Kenmerk zond woensdagavond 'n eigen film uit over het Midden-Oostenconflict en rondde dat programma gisteren af met een discussie. De film hebben jammer genoeg niet gezien, maar discussie hebben we geboeid gevolgd, j Niet omdat men tot een pasklare oplos- sing kwam. Die is er nu eenmaal niet. Maar omdat het discussiegezclschap gemêleerd genoeg was samengesteld om althans begrip te kunnen opbrengen j voor de uitgangspunten van beide par- Over het algemeen is men hier pro- Israël. De uitzending van gisteren zal daar weinig aan veranderd hebben. Maar het is goed als de andere partij ook recht van spreken heeft, omdat dit de enige mogelijkheid biedt om tot een genuanceerd oordeel te komen. Het ware te wensen dat dit geiyke- rechtensysteem ook t.a.v. het Vietnam- conflict zou worden toegepast. Langza merhand is terzake, ook onder invloed van de t.v.-berichtgeving, zo ongeveer iedereen anti-Amerikaans geworden. Het moet toch mogelyk zyn om ook j hier „de andere party" aan het woord Gisteravond bood de VPRO weer een markant voorbeeld van eenzijdigheid door een gesprek met dr. A. Vennema. t Die is in Vietnam geweest en zijn (anti- Amerikaans) betoog krijgt daarmee veel gezag. Maar als de man beweert dat de Amerikaanse duivels tegenover Viet- f kongengelen staan vinden wij dat er j ook een „advocaat van de duivel" voor de camera's gebracht had moeten wor- den. Al was het maar om de welge- documenteerd-lijkende rapporten over Vietkongterreur te verdedigen, zo ver dediging mogelijk is. Overigens een rustig VPRO-avondjc. I Men nam afscheid van De oude draal- doos, het programma van Simon van j Collem. Programma dat het byna j twaalf jaar heeft volgehouden. Onwaar schijnlijk lang dus. Het startte in 1958 als, zoals de titel inhield, een uitzen- j ding over de cinematografische oertyd. Toen die formule uitgeput was is Van i Collem overgestapt naar „portretten" van filmmensen en daar waren soms heel boeiende portretten by. Gisteren liep het af. Met een portret van Ingrid Bergman en een terugblik op bijna twaalf jaar. Afscheid voor goed? We hopen stiekum dat Van Col- lem na een rustperiode weer terugkomt met een of andere draaidoos. Want over het geheel genomen heeft hij toch wel fijne programma's gemaakt. Aan de zilveren Bezige By wijdde de I VPRO een programma van Bob Ris. I Met als hoofdfiguur uiteraard Geert L„ de man die zichzelf doorlopend in de publiciteit weet te brengen. Verder werd ingegaan op de concentratie van uitgeversbedryven en de eventuele con- j sequenties daarvan. Het unieke van de BB, de coöperatievorm, werd vele ma len aangeduid maar helaas niet uitge- Vg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2