\M yfc Vijfjarenplan voor de bejaardenzorg Compensatie bioscopen blijft Meerburg enerveriend Ook Die Haghe was te sterk voor Danaïden verrast in duel Smash Engeland aan één doelpunt voldoende IR 196 pERDAG 11 DECEMBER 1969 DE LEEDSE COURANT PAGINA T SUSKE EN WISKE: DE DROMENDIEFSTAL CNtiptoblmn mm vanhefi een mme Mem Jen smtwrberchmLCeM aan mteeiilin! en dromen! 7? Omul He m ie wiiMie.. lees jul lie kranten mm., dutlden we niet onderhandelen en stalen Je ómen! r-\ M (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De bioscopen kragen ook volgend jaar een vergoeding van 75 procent van de betaalde vermake lijkheidsbelasting. Minister Klompé (CRM) heeft hiervoor een wijziging in haar begroting voor volgend jaar aan gebracht. Oorspronkelijk was het plan van de re gering de vermakelijkheidsbelasting vanaf januari 1969 af te schaffen. Toen dat niet doorging kregen de bioscopen sa men 10 miljoen gulden vergoeding, omdat de regering ervan uitging dat de bioscopen bij hun vernieuwings- en in vesteringsbeleid met afschaffing ran de belasting rekening hadden kunnen hou- Omdat de afschaffing ook begin vol gend jaar nog niet zal ingaan, heeft mi nister Klompé alsnog besloten de ver goeding aan de bioscopen voort te zet ten en daarvoor geld op haar begroting te Dirigent Franco Capuana overleden NAPELS (AP) De Italiaanse ope radirigent, Franco Capuana is woens dagavond op de opening van het seizoen in de San Carlo Opera van Napels on wel geworden en enige uren later over leden. Capuana, die met zijn 75 jaren de oudste Italiaanse operadirigent was, was al sedert 1917 aan de San Carlo Opera verbonden. Hij begon daar als assistent-dirigent onder Pietro Mascagni, de componist van Cavalleria Rusticana. Naast eigen composities instrumen tele concerten en symfonieën genoot Capuana vooral naam voor zijn inter pretaties van de opera's van Verdi. Kunst en kunstenaars In de Paaskerk, Harmelenstraat 108, Den Haag, wordt op maandag 22 december een kerstconcert gegeven in het kader van de Interkerkelijke Adventsactie voor Latijns-Amerika. Medewerking verlenen het Haags Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong, Annette Andriessen so praan, Margriet Andriessen mezzo sopraan en J. H. Born orgel. De op brengst komt ten goede aan de pro jecten waarvoor de Adventsactip wordt gehouden. Meester-pianist Hans Richter-Haaser geeft op zondagmiddag 21 december een recital in Diligentia met werken van Schubert (o.m. Wanderer-Fanta- sie en enkele Impromtu's) en Beet hoven (Sonate Pathetique). Kunsthandel Ina Broerse, Nieuwe Spie gelstraat 57 Amsterdam, exposeert van 12 december tot 10 januari naaldwerk van Chris Enthoven, collages en zeef drukken van Céline Leopold en edel- ameedwerk van Hubertus von Skal, Helfried Kodré en Elisabeth Kodré- Federatie voor bejaardenzorg niets nieuws (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van de Poel (CRM) heeft gisteravond in de Tweede Kamer een vijfjarenplan voor de bejaardenzorg gelanceerd. Het plan ligt voor advies bij de Nederlandse Fe deratie voor bejaardenzorg. De staats secretaris wil voor het eind van 't Jaar beslissingen nemen. Het vijfjaren plan van CRM bestaal uit: bouw van 12.000 bejaardenwoningen per jaar, uit breiding van het aantal bejaardenhelp sters met 9.000 per jaar, van het aantal verplcegtehnisbedden met 2.000 per jaar, meer dienstencentra en hulppos- Miljoen voor Degas LONDEN (AP) Een schilderij van drie balletdanseressen van Edgar Deg-as is voor 120.00 pond (1.032.00 gulden) ver kocht aan dr. Armand Hammer, presi dent van de Occidental Petroleum Com pany in Los Angeles. „Les trois dan- seusses Jupes Jaunes" (de drie danse ressen in het geel) werd geveild bij Sotheby. Een ander schilderij van Degas van een danseres met waaier werd aan een Engelse verzamelaar verkocht voor 70.000 pond (602.000 gulden). De verza melaar, R. G. Navarro, betaalde ver der 51.000 pond (483.600 gulden) voor een landschap dat in 1930 bij Cannes door Pierre Bonnard werd geschilderd. De Amerikaanse Perls Galerij betaalde 59.000 pond (507.000 gulden) voor een ab stract uit 1928 van Marc Chagall. De New Yorkse handelaar H. P. Krau- se kwam voor 19.000 pond (163.400 gul den) in het bezit van een perkament dat rond het jaar 990 in het Angelsaksisch beschreven was. ten voor bejaarden en 249 wijkverzorg- sters voor zieke bejaarden per jaar extra. Verder komen er regionale commissies die moeten adviseren over opname van bejaarden in, tehuizen. De tehuizen wor den echter niet verplicht zich aan zo'n advies te houden. Het preventief toezicht van de "prezen van bejaardenoorden zal worden uitgebreid. Ook zal de bouw van nieurwe bejaardentehuizen tevoren moeten worden goedgekeurd door de provinciale besturen. Uitbreiding of vbouw van tehuizen zal moeten passen in de provinciale plannen hier- Terwijl staatssecretaris Van de Poel de Kamer zijn plan uiteen zette, le verde de secretaris van de Federatie Bejaardenzorg in de wandelgangen ernsrtige kritiek. Hij zei dat hel plan niete nieuws bevat. De Federatie acht het, onmogelijk voor het einde van het jaar al advies uit te brengen. De Fede ratie is bezig een tegennota op te stel len om die eind januari bij de staats- icretaris aanhangig te maken. Over de bejaardenzorg zei de CRM- 'bewindsman verder dat vanaf 1 juni volgend jaar de subsidie aan diensten centra zal worden opgetrokken van 45 naar 80 procent. Staatssecretaris Van de Poel toonde zich verontrust door liet grote aantal bejaardentehuizen dat op het ogenblik in aanbouw is, namelijk on geveer voor 38.000 bedden. Hij wil daar om terughoudend optreden bij nieuwe bouwplannen voor bejaardenoorden. The Dutch Swing College, pas terug van lange tournees, treedt vrijdag 12 de cember op in de New Orleans Club, Palaeestraat 8a. Scheveningen. Op za terdag 13 december «meerleren daar The Four City Seven en het eigen huisorkest Ted Eastern's Jazz-Band, o.m. als begeleiders van zangeres Milly Scott. LEIDEN. Meerburg 1 «peelde een verrassende wedstrijd tegen het sterke eerste team van Smash. Deze thuis wedstrijd won het Zoeterwoudse team nimet 6-2. Een bijzonder enerverende party werd al onmiddellijk gepeeld in het eerte heren-enkel. A. de Vrind had drie sets nodig zijn z'n sterke tegenstan der E. Spadon (Smash) tot een neder laag te kunnen dwingen met 9-15, 15-9 en 15-9. Een gelijk opgaande stryd was ook het tweede heren-enkelspel. Na drie sets was het Laman (Smash), die gelijk maakte (15-10, 13-15, 2-15). Na deze 1-1 stand waren het de dames van Meerburg, die sterk kwamen op zetten en mej. M. de Vrind (Meerburg) schakelde mej. L. Smith in twee sets uit met 11-4 en 11-2. Vervolgens ver sloeg mej. H. Omtzigt mej. S. Slijkhuis met 11-5 en 11-6, waarna mej. Omt zigt snel weg moest en voor de overige wedstrijden werd vervangen door me vrouw De Groot. Ook in de gemengd- dubbels waren de spelers aan elkaar gewaagd en in het eerste gemengd-dub- bel waren het De Groot en De Vrind (Meerburg"), die na drie sets tegen het koppel L. Smith-Laman op de valreep winst haalden uit deze party (8-15, 15-12, 15-11). Smash 1 was nog niet verslagen en bracht de achterstand NEL1S BROERE 1 YYEDES 10 te Quayaquil STSTAR 9 o vu San iSENKERK 9 te Durban BBEDIJK 10 vn Bremen nr VERSUM 10 te Wilmington :an aan de scheepvaartreda opgeven welk Nederlands schip r bovenstaande UJst wil zien i LOIRELLOYD 9 875 ot MADISONLLOYD p 10 MARATHON 9 520 110 'elllngton vn Miami nr Dull ikar nr Kaapstad OOSTKERK li Strafworpen teveel gemist LEIDEN. De Danaïden verloor giste ren in een byna uitverkochte Vijf Mei hal ook haar derde wedstrijd. Ook nu kwam het grote gebrek aan schot aan het licht. Ook llie Haghe had liet vi zier niet zuiver gericht, maar zij had de verdienste de stralworpen bijna alle te benutten, .waarmee liet de zege naar zich toetrok. Het was geen beste wed strijd, daarvoor was het spel te romme lig. Men liet elkaar wefnig ruimte om te spelen, wat nog al eens tot botsingen leidde. Die Haghe begon met een strafworp te missen, waarna Gerard Nap in de 7de min. voor De Danaïden de score opende. Deze stand bleef lang gehandhaafd, vooral omdat beide ploegen zich weinig kansen schiepen. Nadat de Leidenaars een strafworp gemist hadden, kregen zij een unieke kans toen Frans Pasman zijn schaduw Theo Korporaal van zich af geschud had, maar de Leidenaar faalde. Drie minuten voor rust kwam dan toch de gelijkmaker, toen Herman Hulsman een strafworp benutte. De Hagenaars kwamen zelfs nog aan een tweede treffer toen Theo Korporaal een minuut voor rust eveneens een strafworf) Inschoot. Vlak na de rust kreeg deze speler een unieke kans zijn ploeg op 3-1 te bren gen, toen Frans Pasman verkeerd plaat ste, maai; bok hij faalde. De Leldenaren misten vervolgens wederom een straf worp, waarna Theo Korporaal via een strafworp toch voor 1-3 zorgde. Toen Herman Hulsman er na 12 minuten 1-4 van maakte, gingen de gasten rustiger spelen. Frans Pasman miste hierna we derom een strafwórp, maar hij deed dat een minuut later beter (2-4). De Dana ïden kwam fel terug, maar een derde strafworp van Theo Korporaal beteken de 2-5. Casper van Nierop tekende voor 3-5, waarna opnieuw een strafworp ge mist werd. hetgeen een belangrijk doel punt had kunnen worden. De Leidenaars werden nerveuzer en het plaatsen werd steeds onzuiverder. De genadeslag kwam toen Hans Korporaal na goed combineren voor 3-6 zorgde: daar bleef Overige uil «lagen: Zuid West Res. 1 B: Sperwers 3-Zuider- kwartier 2 2-14. Jun. B: Zuiderkwartier B-TOP A 5-2. FC Den Bosch contracteerde Uyens van NOAD DEN BOSCH De eerste divisiever- eniging FC Den Bosch heeft de 21-jarige voorhoedespelers Wil Uyens van NOAD gecontracteerd. Het transferbedrag is 20.000 gulden. terug tot 4-2, omdat Spadon-Slijkhuis het tweede gemengd dubbel op hun naam brachten met 15-10, 7-15, 12-15. Het belangrijke heren-dubbelspel werd ook weer in drie sets uitgespeeld en het waren de Meerburgers De Vrind en v. d. Loo, die E. Spadon en J. Laman klop gaven met 15-12, 10-15 en 15-9. Na deze stand was er voor Smash niet veel meer aan te doen en de eindstand werd door het dames-dubbel gebracht op 6-2. Veglo - Amersfoort 7 -1 Na een reeks van overwinningen kwam Veglo 1 in de tweede ronde van de landelijke badminton-competitie uit te gen rivaal Amersfoort 1, die het niet kon bolwerken en na een 7-1 nederlaag huiswaarts keerde. Amersfoort 1 kreeg in de beide heren-enkels al een klap te verduren, doordat E. Guérin z(jn te genstander Van Gestel en M. van Bal- gooy, Marcks versloegen met resp. 15- 6, 15-0 en 15-12, 15-11. Het eerste ver- liespuntje kwam echter van mevrouw T. van Houten, die de damesparty liet gaan in twee sets: 4-11 en 9-11. Mevr. H. van Balgooy had drie sets nodig om haar tegenstandster mej. van Mil uit te schakelen (11-4, 6-11, 11-2). Het eerste en tweede gemengd-dubbel lever den beide ruime winst op voor de Lei- denaren, waarbij vooral het duo Van Houten-Guérin Van Dyen-van Gestel met goede cyfers klop gaven met twee maal 15-8. Het dames-dubbel leverde voor de Veglo-dames weinig problemen op en de dames Van Houten-Van Bal gooy versloegen hun tegenstandsters v. Mil-v. Dijen dan ook met 15-7 en 15-5. Ook het heren-dubbel wonnen E. Guérin en Van Balgooy door ln de competitie nog ongeslagen Van Gestel en Marcks met 15-11, 8-15, 15-6 te verslaan. Drop Shot - Veglo 2 2-6 Veglo 2 won vrij gemakkelijk van hei Haagse Drop-Shot, waarbij wel moet worden opgemerkt dat het Haagse team met een invaller speelde. Veglo 2 bracht door de beide heren-enkels de stand al gauw op 0-2, wat te danken was M. Hofstede en T. Wong, die de partyen wonnen niet 3-15, 6-15 en 9-15 en 0-15. Mevrouw S. Frederiksz slaagde er deze keer niet in om van mej. Velthoven te winnen en moest genoegen nemen een uitslag van 11-8 en 11-4. Mevrouw M. Wong maakte dit verlies weer goec en versloeg mej. Supia na een verlen ging in de eerste set met 8-12 en d< tweede met 6-11. Het echtpaar Wong zegevierde in het eerste gemengd-dub bel met ruime cijfers, doch het koppel Frederiksz-Guérin kreeg veel meer te genstand te verduren en had zodoende drie sets nodig om hun tegenstanders de das om te doen (15-11, 6-15, 5-15) Het lieren-dubbel werd ook nog in het voordeel van de Leidse club gespeeld, doch het dames-dubbel ging verloren zodat Veglo 2 met 6-2 won. Districtsuitslagen Meerburg 2-Veglo 5 Meerburg 3-Aristo 5 Leidse-Shuttelierg 3-Shilon 3 Racketeers 5-Leidse Shutteliers 4 2-6 Arlsto 8-Leidse Shutteliers 4 Smash 3-Veglo 4 Service l-Racketeeis 1 Racketeers 2-Mariahoove 3 VOORZITTER V.N.O. „Bijsturingen CAO's gelden slechts voor komend jaar" (Van één onzer verslaggevers) ZAANDAM De voorzitter van> het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen de beer W. Bruynzecl, heeft van middag aan het begin van de ledenver gadering van het V.N.O. gezegd, dat de Sociaal-Economische Raad voor 1970 wel heeft aanbevolen een bepaalde verhoging van het vr(j besteedbare inkomen met daarmee samenhangend een koppeling van de lonen aan de prijzen (het zoge naamde periodiek besturen), maar dat dit uitgangspunt daarmee voor 't V.N.O. daarmee nog geen vanzelfsprekende doel stelling voor volgende jaren is geworden. „We zullen dat goed moeten bekyken tegen de achtergrond van wat in die verdere toekomst aan wensen en ver langens met elkaar in overeenstemming moet worden gebracht". De heer Bruynzeel zei, dat de zaken de laatste tijd er niet gemakkelijker op zijm geworden. Het uittreden van N.V.V. en N.K.V. uit het centrale loonoverleg en ook de wilde toonbeweging in som mige delen van het land inclusief het toegeven van werkgevers daaraandragen niet bepaald bij tot een klimaat, dat be vorderlijk is voor het bereiken van het gezamenlijk gestelde doel: het tegengaan van een situatie, waarin stijgende prij zen loonsverhogingen grotendeels teniet De heer Bruynzeel begon zijn openings rede met de leden van zijn verbond op het hart te binden, wat meer naar de toekomst te kijken en aan. de vormge ving van die toekomst mee te werken. WEER of geen WEER DE BILT Een hogedrukgebied trok boven Rusland langzaam in oostelijke richting, maar bleef het weer in onze omgeving beheersen. Het heeft in de afgelopen nacht in ons land plaatselijk tien tot twaalf mede: Afnemende DEELT K.N.M.I. vorst graden gevroren. Daarbij kwam vocrral in de ochtend ook op uitgebreide schaal mist voor. Het genoemde hogedrukgebied trekt het komende etmaal verder oostwaarts weg, waardoor zach tere oceaanlucht, die al enkele dagen boven de Britse eilanden aanwezig is, tot ons land kan door dringen. De voorste begrenzing van deze lucht zal in de komende nacht ons land bereiken- ln de avond en komende nacht zal het in het algemeen nog vijf graden vriezen. Overdag wordt er veel bewolking verwacht Er is ook kans op neerslag De tempera turen zullen hoger worden dan vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: waarschijnlijk minder koud met plaatselijk neerslag- Weersvooruitzichten voor zaterdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot drie; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal lot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van rpinstens twaalf uur: negentig procent; kans op een geheel droog etmaal: vijftig procent. Wppr in Nederland Weer in Europa IJzel - 4 - 6 cwvbow. ,14 eoh. bew. 4 n „Als wij alleen doen wat het moment van ons vraagt, zullen wij ons telkens weer in een verdedigende houding ma- Zwakke aanval Portugezen LONDEN Engeland heeft gister avond in het Wembley Stadion te Lon den met 1-0 gewonnen van Portugal. Het enige doelpunt werd voor de rust gemaakt door Jackie Charlton. Enge land, dat vrijwel de gehele wedstrijd een groot overwicht had, heeft de 100.000 toeschouwers toch geen moment kun nen overtuigen. De wereldkampioenen speelden sterk op het middenveld, maar faalden in de afwerking, hetgeen hen herhaaldelijk op afkeurend langzaam handgeklap van de toeschouwers kwam te staan. Portugal, dat zijn sterke aanvallers Eusebio en Torres moest missen we gens blessures, was aanvallend zeer zwak en bleek daardoor ook geen tegen partij voor de Engelse defensie, die Sir Alf Ramsey in deze voorbereidingswed strijd op het wereldkampioenschap van het volgend jaar had willen testen. Pas in de 23e minuut konden de En gelsen hun overwicht in een doelpunt uitdrukken toen verdediger Jackie Charl ton een hoekschop van broer Bobby achter de Portugese doelman Henri- ques kopte. In de tweede helft leken de Portu gezen, die zich niet wisten te plaatsen voor Mexico, onder de voet te worden gelopen. Een half uur liep Engeland storm op het Portugese doel, maar de Britse aanvallers bleken niet tot scoren De zorgen van Ramsey werden nog groter toen Colin Bell in de 63e minuut met een uit de kom geschoten arm naar een ziekenhuis moest worden ge bracht. Hij werd vervangen door Mar tin Peters. Zeven minuten later zorgde Francis Lee voor ontzetting op de tri bunes door een strafschop wegens een overtreding tegen Astle meters naast te schieten. Door de grote veldmeerderheid die Engeland vrijwel de gehele wedstrijd had, was de Britse zege verdiend, maar dit elftal van Ramsev zal de grootste moeite krijgen om in Mexico zijn we reldtitel met succes te verdedigen. Over een maand, op 14 januari, zal het Nederlands elftal in Londen de vol gende oefenpartner van Engeland zijn. Begin november zegevierde Engeland in Amsterdam met 1-0. Het Engelse elftal speelde in de vol gende opstelling: doel: Bonetü; achten Reany, Hughes, Moore en Jackie Charl- ton; midden: Bobby Charlton, Ball en 1 Mullery; voor: Lee, Bell (Peters), en Astle. KNVB beboet Piet Romeijn DEN HAAG eD strafeommissie van de Kon. Ned. Voetbalbond heeft Piet Romeijn van Feijenoord wegens grove belediging van scheidsrechter Van Gerfiert na afloop van de wedstrijd tegen FC Twente in Enschede, een boete op gelegd van 350 gulden. Romeijn heeft zich reeds twee keer eerder aan een dergelijk vergrijp schuldig gemaakt. In 1967 kwam hem dat op een schorsing voor drie wedstrijden te staan. RO-voorzitter Brouwer protesteert tegen CRM- besluit Res.-Orkest Het concert, gisteravond door het Resi dentie-Orkest gegeven, begon op een ietwat ongewone wUze. Voordat de mu ziek z(jn rechten deed gelden, betrad voorzitter L. Brouwer het podium om zyn diepe teleurstelling te uiten over het besluit, dat minister dr. M. A. M. Klompé len aanzien van het Residentie- Orkest had gemeend te moeten nemen: besluit, dat een discriminatie van dit ensemble betekende. Hy besloot zUn zéér bewogen toespraak met het voorlezen van een telegram, dat zgn bestuur had gezonden aan de leden van de Tweede Kamer van de Staten-Generaal „Diep geschokt en gekrenkt door het besluit van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk tot gelijkschakeling van salarissen van op één na alle Nederlandse symfonieorkesten en door daaruit blijkend gebrek aan waardering voor de prestaties van het Residentie-Orkest, protesteert het Resi dentie-Orkest tegen dit besluit, dat door artistieke nivellering afbreuk zal doen aan de muziekbeoefening van de grote symfonieorkesten in het algemeen en van het Residentie-Orkest in het bij zonder, en tegen het vooruitlopen op het resultaat van de studie over de her structurering van het Nederlands or- kestenbertel".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7