Bonn geneigd tot voor uitstoting Plan van PvdA om gemeentefinanciën uit slop te halen Kolenhandelaren bieden petitie aan Septuagint protesteert tegen onduidelijk manifest Papandreoe dient klacht tegen kol. bd Kanters in Parijs aarzelt tussenlegen en onthouden ZILVEREN TIENTJE EVEN GROOT ALS OUDE RIJKSDAALDER Deel kapitaal reserveren voor overheid BONN BEREID MET PRAAG TE PRATEN Commissie indeling van de partementen Beleid overheid monopolistisch )ONDERDAG 11 DECEMBER 1969 (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Septuagint, een groep it het milde midden", heeft geen moeite n het manifest van de Actiegroep We id kerk. zoals die dinsdag in ons werd gepubliceerd, te onderteke- Septuagint meent in een commen- dat ook „Confrontatie" het manifest tker zal kunnen onderschreven, hetgeen onheilspellende onduidelijkheid van et manifest weergeeft. De vage formu- ringen kunnen talloze ondertekenaars inden die daarmee echter nog geen posi- e bepalen, aldus Septuagint, de voor ernieuwing ijverende priestergroep. Septuagint verklaart dat in het mani- ?st vitale vernieuwingsbewegingen in de ierk verdacht worden gemaakt door het iet noemen van man en paard als het aat om „een vernieuwing die zich ont- elke controle en meer sloopt „buitensporige menin- DE LEIDSE COURANT an bouwt" Septuagint zegt de indruk te hebben at er bij de initiatiefnemers niet weini- en zijn die presoonlijk belang hebben ij een zekere rust, die de Kerk zien als »n beveiliging voor een ongestoord laatschappelijk leven. Septuagint wei- ert adhesie te betuigen, omdat een zeer age tekst handtekeningen verzamelt aarmee men alle kanten op kan. Zwarte Panters beschuldigd van moord LOS ANGELES (Reuter) Acht leden in de Zwarte-Panterbeweging in Ame- ika, die maandag in Los Angeles zijn earresteerd na felle gevechten met hon- erden politie-agenten, zijn beschuldigd an moord. Op deze beschuldiging staat de dood- tiaf maar openbare aanklager Charles Iheldon zei dat nog niet beslist Is of die traf ook inderdaad zal worden geëist. In zaal van het hoogste gerechtshof waar verdachten moesten verschijnen waren trenge veiligheidsmaatregelen getroffen n het publiek, dat voor het grootste ge- eelte uit Zwarte Panters bestond werd ij het binnenkomen op wapenbezit ge- >uilleerd. Behalve de acht verdachten erden nog vier andere Panters beschul- igd van illegaal wapenbezit en van hèt anvallen van politiefunctionarissen. Landverrader (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De vroegere Griekse minister Andreas Papandreoe, thans verbljj- I vend iu Toronto (Canada) heeft bjj de Nederlandse justitie een aanklacht ingediend tegen de Nederlandse kolonel (b.d-) A. C. Kanter, „wegens aantasting van eer en goede naam". De klacht heeft betrekking op uitlatingen in het A'dams dagblad „Het Parool1', dat op 7 jnovember j.l. een interview met kolonel Kanters publiceerde, waarin deze tot de volgende uitspraak komt: „In Grienkenland draagt men Nederland een goed hart toe, maar men is geïrriteerd door de eenzijdige berichtgeving. De pers is hier eenzijdig. Alleen mensen als Andreas Papandreoe, een verrader van het ergste soort, wordt in het buitenland aangehoord; alsof hij Griekenland vertegen woordigt". De heer Papandreoe heeft een Amsterdamse advocaat opdracht gegeven gerechtelijke slappen tegen kolonel Kanters tre ondernemen eventueel zal een schadevergoeding worden geëist. De kolonel heeft inmiddels verklaard te blijven bij zijn uitspraak dat de heer Papandreoe „een landverrader van het ergste soort" is. Hij is bereid dit voor de rechtbank te herhalen en er „bewijs- j materiaal" voor te verschaffen in de vorm van fotocopieën van bepaalde stukken. 1 Kolonel Kanters heeft dit najaar op uitnodiging van de vereniging van Griekse j ve-officieren met twee andere Nederlandse reserve-officieren een week Grie kenland bezocht. Griekenland-Raad Europa Platen voor Paradepaardjes (Van nze correspondent) BONN De tekenen wijzen er op. dat West-Duitsland morgen in de Raad van Europa zal stemmen voor uitstoting van Griekenland; een definitieve beslissing zou evenwel vandaag genomen worden. De meeste leden van de Westduitse regering zijn. naar verluidt, voor uitsto ting. Zij hebben onder zware druk ge staan de Skandinavische motie te steu nen. Deze druk kwam vooral van de vakbonden en de studentenorganisaties, van Duitse afdeling van de Europese Tschudi nieuwe president van Zwitserland BERN (AP) De Zwitserse na- lonale vergadering heeft minister van linnenlandse Zaken .Hans Peter Tschudi 56) gekozen tot president van Zwit- erland voor het jaar 1970. Bij de stemming in beide huizen van iet parlement in de praktijk niet lan een formaliteit kreeg Tschu- van de 184 uitgebrachte stemmen, let presidentschap rouleert volgens de raditie onder zeven ministers van het tabinet, waarbij de vice-president dit aar was dat Tschudi de president op- 'Olgt Mary Kopechne wordt niet opgegraven WILKES-BARRE (Reuter) Een rech- x heeft het verzoek om een lijkschou- 'ing op het stoffelijk overschot van dary-jo Kopechne, die op 18 juli om het n kwam bij een ongeluk met de auto senator Edward Kennedy, geweigerd, let verzoek was gedaan door openbare aanklager E. Dinis uit New Bedford Massachusetts). Rechter B. C. Bor- tninski motiveerde zijn weigering met Ie verklaring dat alle bewijsmateriaal le conclusie van de rechtbank steunt, lat de dood van Jo Kopechne het ge- van verdrinking. Hij had ook re- rening gehouden met de bezwaren van le ouders van het slachtoffer tegen op- jraving van het lijk van hun dochter. Unie en van velen van de 190.000 Griekse gastarbeiders in Duitsland. België zal stemmen voor uitstoting, tenzij het Griekse bewind de aanbeve lingen aanvaardt en uitvoert van Ge Europese commissie voor de rechten van de mens. Dit is de boodséhap die minis ter Harmei mee krijgt naar Straatsburg. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schumann of eventueel zijn plaatsvervanger, krijgt om zo te zeggen de vrije hand „om te handelen voor de beste belangen van een liberalisering van het huidige regime in Griekenland. Het staat vrijwel vast dat Frankrijk niet voor uitstoting zal stemmen, maar het aarzelt nog tussen tegen stemmen en onhouding. Indien de Griekse regering belooft de staat van beleg op te heffen en geleidelijk terug te keren tot de par lementaire democratie, dan stemt Frank rijk tegen. Belooft de Griekse regering helemaal niets dan zal Frankrijk zich van stemmen onthouden. Intussen is nog steeds niet uitgemaakt of bij enkelvou dige of bij meerderheid van tweederde gestemd moet worden. Gehandicapten gebruiken meer energie, zonder vergoeding Prof. dr Jan Tinbergen ontvangt hier uit handen van koning Gustaaf Adolf van Zweden de Nobelprijs voor economie tijdende plechtige uitreiking van de prijzen, gisteren in de Zweedse hoofdstad. Kosygin tegen verscherping van conflict Midden-Oosten MOSKOU (AP) Do Russische pre mier Alexej Kosygin heeft zijn volledige instemming onthouden aan de meer militante houding van Cairo tegen Israël en verklaard dat Moskon zal blijven pro beren tot een schikking van het conflict ln het Midden-Oosten te komen. Tege lijkertijd beloofde hfj wel dat Rusland de verdediging van Egypte en de andere Arabische staten zal versterken. Hij zei dit in een redevoering tijdens een lunch voor drie naaste medewerkers van president Nasser die steun zoeken voor de recente uitspraken van Nasser dat een politieke regeling met Israël niet meer mogelijk is en dat de Ara bieren nu hun toevlucht tot geweld aël heeft vanmorgen de Jongste verklaring van de Amerikaanse mlnis- -an Buitenlandse Zaken Rogers over het Midden-Oosten afgewezen. Kort voor het vertrek van minister in Buitenlandse Zaken Abba Eban naar Washington, liet het kabinet weten, dat het Israëlisch-Arabische conflict alleen door rechtstreekse vredesonderhande lingen tussen de betrokkenen kan wor den opgelost. Daarin mogen geen voor waarden vooraf worden gesteld. (Van onze parlementaire redactie) 5EN HAAG Volgens minister Witteveen (Financiën) behoeft men liet bang te zijn voor verwarring lissen de vooroorlogse rijksdaalder het zilveren tienguldenstuk dat 1970 ter herdenking van de 25ste verjaardag van de bevrijding wordt uitgegeven. Het zilveren tientje krijgt evenals de vooroorlogse rijksdaalder een diameter van 38 millimeter. Dat komt omdat men voor het aanmaken van het zilve ren tientje gebruik zal maken van nog aanwezige apparatuur •mee voor de oorlog de rijks daalders werden gemaakt. Begin Januari wordt met de aanmaak be gonnen. Tegen 5 mei 1970 zullen »r dan 5 miljoen zilveren tientjes beschikbaar zijn. De netto-op brengst daarvan voor het rijk wordt op 29 milj. gulden geraamd. De minister verklaart, dat fraude met de munten in automaten uitgesloten zal zijn, omdat er geen automaten zijn die op de inworp van een munt van 38 millimeter xijn ingericht. De minister verwacht niet dat het tienguldenstuk in belangrijke mate als betaalmiddel zal worden gebruikt Minister Witteveen is het niet eens met de opvatting van sommige Kamerleden, dat de Nederlandse munten niet mooi zijn. Zij kunnen, ook in vergelijking met het buitenland, de toets der kritiek doorstaan, aldus de minister. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De P.v.d.A. wU (en tqde van overspanning een stuk van de kapitaalmarkt verplicht doen reserveren voor de overheid. Dr. Vondeling, oud minister van Financien en voorzitter van de P.v.d.A., heeft een wetsontwerp hier toe opgesteld, dat binnenkort aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. De heer Vondeling betoogt dat tussen Rijk en de andere oyertieidsiiJstaintdes ge meenten, provincies, publiekrechtelijke or ganisaties) een afspraak bestaat hoe de belastingpat moet worden verdeeld, maar voor de mate waarin elk leningen mag sluiten op de kapitaalmarkt bestaat zo'n verdeelsleutel niet. Wanneer dan, zoals reeds enige iaren heit geval Is, de kapitaal markt overspannen is door te grote vraag naar geldleningen, zegt. de regering dat de overheid minder geld moet lenen om dat anders te grote overspanning dreigt. Partij Werkende Jongeren grap van onbekende (Vos één onzer verslaggevers) DEN HAAG De politieke partij Wer kende Jongeren is vandaag binnen en kele minuten naar het r(jk van de fanta sie verwezen. De partij werd vannacht in een bekendmaking van het Algemeen Nederlands Persbureau op alle telexnet- ten in Nederland geboren, maar bestond vanmorgen al niet meer na enkele heftige i ontkenningen van de Werkende Jongeren zelf. Het bericht bleek een flop le zijn. De nachtelijke telefonist, die het A-N.P. aan een politiek nieuwtje hielp, bleef on- bekend. Hij heeft in ieder geval plezier van zijn verlate 1-aprilgrap gehad, want ook de radio lanceerde het bericht vanmorgen in alle vroegte met kennelijk veel politiek genoegen. „Topkader van de vier grote organisa ties voor de werkende jongeren hebben besloten een politieke partij op te richten. De partij wil deelnemen aan de Tweede- Kamerverkiezingen in 1971. In principe zal de nieuwe partij ln alle kiesdistricten in ons land met een eigen lijst uitkomen. De initiatiefnemers zijn ervan overtuigd, dat zij tenminste tien zetels zullen be halen", aldus de aanhef van het berichtt, da* vanoiMh* door getemd werd. Mam- dan zorgt de regering wel dat zij voor het Rijk het grootste aandeel van de toegestane ruimte op de kapitaalmarkt opneemt, de gemeenten zijn dan genood zaakt te bezuinigen of inflatoir te finan cieren. Doen zij echter het laatste dan krijgen ze van de regering te horen dat ze de inflatie verergeren. De heer Vondeling noemt dit meten met twee maten. Op deze manier heeft minis ter Witteveen de Bank voor Nederlandse Gemeenten dit. jaar volledig uit de kapi taalmarkt gedrukt. Sinds 1966 deden rijksoverheid en lagere overheid ongeveer een even sterk beroep op de kapitaalmarkt., maar toen dat beroep kleiner moest wor den, werd de ruimte voor de gemeenten tot 10 pet. van het aangeboden kapitaal in dit jaar beperkt, terwijl het Rijk meer dan het dubbele hiervan verbruikt.. In het PvdA-plan, dat. alleen in werking treedt wanneer de kapitaalmarkt over spannen is, worden de banken e.d. waar geld te leen wordt gegeven, verplicht een bepaald gedeelte van liet te leen gekregen geld aan de overheid aan te bieden. Dat zal bij voorbeeld aan het begin van elke maand moeten gebeuren, op dezelfde ma- nier en voorwaarden als nu gebeurt bij de „voorfinanciering" (d-1. dat de regering bij de financiering van overheidstaken vooruit loopt op de inkomsten die zij ver wacht uit beleggingen door rijksfond sen en rijksinstellingen, voor 1970 wordt dit bedrag op 1600 miljoen gulden geschat). Volgens de heer-Vondeling zal de grond- gedaohte van zijn voorstel door een ruime meerderheid van de Tweede Kamer on derschreven worden. De gemeenten heb ben, zo zei hij. dit jaar voor de helft van hun noodzakelijke projecten geen geld. Minister Witteveen zou volgens de heer Vondeling mets voelen voor de bevoegd heid van een regering in te grijpen in de kapitaalmarkt. (Van correspondent) AMSTERDAM Waarom moeten de 45.000 gehandicapten, die in speciale overbeidswerkplaatsen in Nederland te werk worden gesteld, beginnen met een aanvangsloon. dat lager ligt dan de mi nimumlonen? Waarom is er voor de ge handicapten geen pensioenregeling? Deze klachten vormden het hoofdthema van de rede die de heer F. Reumkens uitsprak ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de r.-k. blindenbond St.-Odilia, waarvan h(j voorzitter is. Hij had nog meer aanmerkingen. „Wil de gehandicapte arbeider een arbeids prestatie leveren, die evenredig is aan die van de normale arbeider", zo betoog de hij, „dan zal zijn inzet groter moeten zijn. Hij verbruikt meer energie en slijt daardoor meer. Het vergrijzingsproces gaat sneLler. Proeven hebben uitgewezen, dat een gehandicapte arbeider 20 tot 25 procent meer energie moet opbrengen dan zija niet-gehandicapte collega. Bij een 40-urige werkweek betekent dit dat de gehandicapte arbeider in wezen acht tot tien uur per week overwerkt, zon der er een vergoeding voor te krijgen. Hier moet iets aan gedaan worden. Of wel de werktijd voor gehandicapten moet worden verkort (achter het IJzeren Gor dijn is deze reeds 36 uur )ofwel er moet gezorgd worden voor een goed vervroegd pensioen." Ook dienen er volgens de heer Reum kens compenserende uitkeringen te ko men om de kasten van levensonderhoud te bestrijden, die inhaerent zijn aan de bepaalde handicap. In de meeste buur landen bestaan dergelijke uitkeringera al lang. De blindenbond St.-Odilia vierde zijn gouden jubileum niet met een feest In plaats daarvan brachten de leden tien duizend gulden bijeen voor de stichting van een blindeninstituut in Kenia. De bisschoppelijke blindencommissie heeft aan dit bedrag nog eens 20.000 gulden toegevoegd. De Kleine Parade. Wim Sonnevelds musical naar het boek van Henriëtte van Enk, draait momenteel in HaarlemDaar werden gisteren de eerste langspeel platen uitgereikt aan Marjan Berk, Ruud Bos, Wim Sonneveld, Margriet de Groot en (zittend) Leen Jongewaard. Handelsgesprek met Polen hervat BONN (A.P.). Bonn is bereid in te gaan op een suggestie van de Tsjecho- Slowaakse partijleider Husak om de betrekkingen tussen West-Duitsland en Tsjecho-SlowakUe te normaliseren. Dit heeft de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Scheel, verklaard. Scheel zweeg over de wens van Husak, dat Bonn officieel het befaamde pact van München (1938), waarbij grote delen van Tsjecho-Slowakije aan nazi-Duits land werden afgestaan, ongeldig zou moeten verklaren. Inmiddels heeft West-Duitsland de onderhandelingen met Polen over een handelsverdrag op lange termijn, hervat, nadat maandag besprekingen met Mos kou begonnen waren over het wederzijds afizen van geweld. Onderhandelingen over een niet-aanvalsverdrag zijn wel licht ook op komst met Polen en in Bonn is men optimistisch dat ook Praag uitgenodigd zal worden aan dergelijke besprekingen deel te nemen. Wat betreft de handelsbesprekingen met Polien, heeft Scheel ©ntikenit, dat Bonn Polen een bedrag van 550 miljoen dollar zou hebben aangeboden. Hij noem de dit „een speculatie". De grootte van dit bedrag is in Warschau gevallen en waarnemers menen dat dit bedrag meer in overeenstemming is met de verlan gens van de Polen dan met een reëel aanbod van West-Duitsland. Polen heeft momenteel grote 'behoefte aan industriële materialen. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een speciale commissie van deskundigen onder voorzitterschap van staatssecretaris Van Veen van Bin nenlandse Zaken, heeft van het kabinet opdracht gekregen de indeling van de departementen in studie te nemen. In de commissie hebben verschillende des kundigen ook van buiten de ambtelijke steer, onder meer een socioloog, zitting genomen, zoals premier De Jong giste ren in de Eerste Kamer meedeelde. Paus verdedigt primaatschap VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulsu heeft gisteren verklaard dat bU een hereniging van alle christenen in één Kerk rekening gehouden zal moeten worden met .het pauselijk primaatschap. In een toespraak in de St.-Pieter ter gelegenheid van de herdenking van het eerste Vaticaanse concilie honderd jaar geleden, verdedigde hij ook de doc trine van de pauselijke onfeilbaarheid. Deze onfeilbaarheid is niet „de rots, waartegen het moderne denken binnen en buiten de Kerk breekt, maar een weldoende vuurtoren dat het leidt naar zijn onvermijdelijke overwinning: de waarheid van de verlossing". Over het pauselijk primaatschap zei paus Paulus dat de paus zowel de bekroning als de uitdrukking van de ?enheid van de Kerk (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een uit acht leden be staande delegatie van brandstoffenhan- delaren uit Nederland, beeft gistermid dag op het ministerie van Economische Zaken aan staatssecretaris drs. L. J. M. van Son een petitie met 1.500 handte keningen overhandigd. In de petitie pro testeert het verbond van handelaren in kolen en aardolieprodukten tegen „het nog langer uitblijven van een juiste op lossing voor de problemen door een monopolistisch overheidsbeleid". Tevens spreekt het verbond het ver langen uit dat de overheid haar steun en hulp niet beperkt tot de produk- tleve sector. Zij vragen de staatssec- hun nood to onderkennen, hun vorm van eisen' en verlangens te bil lijken en tezamen met het bondsbestuur een juiste oplossing te vinden. Geruime tijd na de overhandiging van de peti tie kon het ministerie niet mededelen of de staatssecretaris zich achter de in houd van de petitie kon scharen. Enkele uren voor het onderhoud op heet ministerie hadden zich ruim 1000 kolenhandelaren verzameld in de met spandoeken behangen prins Willem Alex- anderzaal van het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. Bondsvoorzit ter A. Roza zei in een openingswoord onder meer dat de regering meegehol pen heeft aan de penetratie van het aardgas. „Wij zijn van mening, dat iedereen die hierdoor gesaneerd wordt, op stringente wijze schadeloos gesteld lardt anders niet de consequenties van haar beleid", aldus de heer Roza. Men vond in het algemeen, dat de regering de brandstoffenhandel aan het lijntje hield, zonder met concrete voor stellen te komen. Een van de sprekers eiste dat voor Kerstmis bekend moest worden gemaakt wat de handelaren bo ven het hoofd kwam te hangen. „De re gering pleegt oneerlijke concurrentie. Men discrimineert, en geeft het aardgas met linanciële middelen meer kansen dan kolen en aardolie", aldus een Leid- se handelaar. Hevig tumult onstond toen een geëmo tioneerd spreker de handelaren vergeleek met de negers in de Verenigde Staten. De voorzitter onderbrak even en vroeg zorgvuldiger te zijn ln de woordkeuze, waarop de spreker meteen een eind maak te aan zijn speech. Dit gebeurde on der zo'n luid protest van de aanwezigen, dat de spreker toch maar weer achter de microfoon plaats nam. In het alge meen genomen kwam de protestverga dering neer op het gezegde van een brandstoffenhandelaar uit Hoofddorp, die zei: „We bevinden ons op een zin kend schip en de reddingsboot komt maar niet opdagen". Zoals bekend wa ren alle handelaren in vrachtwagens, voorzien van protestleuzen, naar Den Haag gekomen. Alleen de Groningers namen de bus. De enkele honderden ko lenwagens veroorzaakten gistermiddag op verschillende punten in Den Haag flinke opstoppingen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5