StefialdóeSoiwcMit iï,grid Variatie aan sport Draaidoos'' NOS-Ogenda RUDOLF NOEREJEF BLEEF DOOR MIST ONZICHTBAAR Justitie onderzoekt VPRO-uitzending antenne bergman Louis de Funès Scala in Kamer krijgt nota over kunstsubsidie „Rembrandt sloeg alle records PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 1969 Verdraaiing van bedoelingen streven naar „ontzuiling" van de vakbe weging wat meer aandacht te besteden aan het handhaven van een wezenlijk christelijke inbreng in de maatschappij hervorming en het welzijnsbeleid. Hij pleitte ervoor dat ook in de toekomst de vakbeweging, al dan niet geïntegreerd, meer zal nastreven dan alleen materieel welzijn. Terecht vat de redactie van N.V.V.- orgaan De Vakbeweging dit op als een waarschuwing om bij het „ontzuilen" van de vakbeweging op zijn tellen te passen. Niet terecht legt. De Vakbeweging de heer Weijters een betoog in de mond als zou den „de leden van het N.V-V vuige ma terialisten zijn, niet bezield door enig ideaal". Dat is een aperte verdraaiing van de strekking van het betoog van de K.A.B-O.-voorzitter Het prijsstelten op en vast geloven in de juistheid van een eigen christelijke wereldbeschouwing en het hebben van de overtuiging dat mensen met een andere wereldbeschouwing te gemakkelijk vin den, dat alles op hetzelfde neerkomt, wordt wel vaker uitgelegd als 'n staaltje van hoogmoed, dus van farizeïsme. MATERIALISTEN vindt men even goed in organisaties op christelijke grond slag als daar buiten; sterker nog: er is en wordt binnen de kerkgenootschappen soms eiger tegen de naastenliefde gezon digd dan de doorsnee niet-christen zal Maar dat is door de heer Weijters niet ontkend en daarop steunde hij in de kern van zijn betoog allerminst. In de kerk genootschappen de structuren dus van het christendom is het altijd een wor stelen geweest tussen de grootsheid van Christus en de zwakheid van Zijn schep- ze slechts liseren. In de christelijke vakbeweging ontmoe ten we hetzelfde beeld, maar de idealen waarvan wordt uitgegaan, zijn daarmee nog niet gedevalueerd. Hebben christe lijke vakbondsleiders dan niet het recht om, wanneer ze in de zo genoemde een- aan de werkelijkheid voorbijgaat, heidsvakbeweging nog niet de wegen zien die leiden tot realisering van idealen waarvoor het in de confessionele vakbe weging al moeilijk strijden is. aan ver dergaande integratie van vakbonden of vakcentrales voorwaarden te stellen Het N.V.V. heeft zeker idealen, de heer We*iiers zal dit niet ontkennen. Maar sommige N.V.V.-leiders verkondigen te snel dat dit identiek is aan de idealen van N.K.V- en'of C.N.V. Om een verge lijking te trekken: de Kerk heeft haar visie op het socialisme (dat trouwens ook al een andere ideologie uitdraagt dan anno 1900) gecorrigeerd, maar hieruit vloeit nog niet voort dat socialisme iden tiek is aan christendom, hoogstens dat ook in het socialisme mensen hun chris telijke levensvisie tot ontplooiing kunnen brengen. woorden, de heer Weijters uitnodigt om met zindelijker argumenten in het stre ven naar één vakbeweging stelling te nemen, mag de redactie wel eens kritisch nagaan of het N-V.V-. bij tijd er. wijle niet dezelfde fout maakt, die ze nu de K-A.B.O.-voorzitter probeert aan te wrij- Ook de heer Kloos c.s. roepen zich bij herhaling uit tot de enige echte schuts patronen van de kleine man, van de ach tergebleven groepen en de mensen in nood. En wie de hervorming van de maat schappij probeert te realiseren op andere manier dan overtuigde socialisten als de juiste beschouwen, wordt meestal wegge hoond als opportunist of dagdromer, die Vraag voor mr. Schelfhout blad Resonans, met mr. Schel fliout als hoofdrolspeler, is voor ons aanleiding om deze topman van de katholieke onderwijs organisatie een aanvullende waag te Mr. Schelfhout staat nogal kritisch tegenover de dominerende rol die -via het departement de overheid in het Neder landse onderwijsbedrijf speelt. Van de toewijding van de overheid en haar ambtenaren is de heer Schelfhout over tuigd. maar het rendement van de inspanningen blijft zijns inziens te klein. ,Er is bij de overheid en in de maat schappij een enorm potentieel aanwezig, maar omdat de krachten niet doelmatig ln elkaar grijpen, levert dit potentieel niet voldoende op. Dit ligt niet alleen aan het departement, maar ook aan on6". aldus de directeur van het Centraal Bureau voor het Katholiek Onderwijs. Hij trekt onder meer in twijfel of de voor het grootste deel van het onderwijs verantwoordelijke bewindsman, staatssecretaris Grosheide, het onderwijs niet te veel op zijn tech nische aspecten benadert en zich te weinig tijd voor denkwerk gunt. Onze waag aan mr. Schelfhout is. of hij ook een verklaring ervoor heeft, dat dit mogelijk ls terwijl teeds meer mensen uit het praktisch onderwijs in de departe mentale sfeer tot hoge posten weten door te dringen. Staatssecretaris Grosheide zelf had vóór hij naar de Nieuwe Uitleg werd geroepen een post in de onderwijsorgani satie, van waaruit hij het gehele onderwijs ook in praktische zin kon overzien. Mr. Schelfhouts voorganger als directeur van het Centraal Bureau zit nu ten departe- mente op een zeer invloedrijke post: onder de tegenwoordige hoofdambtenaren van de afdelingen ouderwijs zijn verschil lende mannen met een waardevolle carrière bij het lager- of voortgezet onderwijs; bij het aantrekken van Inspec teurs blijft de goede traditie gehandhaafd rxn daarvoor bij voorkeur ervaren school leiders of docenten aan te trekken. Waarom blijft het. rendement van ge zamenlijke inspanningen desondanks vaak klein? Werkt er op het departement een apparaat, dat alle praktisch-geschoolde onderwijsmensen binnen de kortste keer leert het onderwijs alleen maar door de departementale bril te bekijken? Of zien experts buiten de praktische onderwijs wereld de oplossing van problemen ln het onderwijsperspectief echt. beter dan de veldwerkers" op de scholen? Mi'. Schelfhout vreest dat. mr. Grosheide te weinig aan denkwerk toekomt; wellicht doelt hij hierop ook wanneer hij in genoemd interwiew elders zegt. dat er thans een gemis aan samenhang in ver antwoordelijkheden is. Wij delen mr. Schelfhouts wees inzovevre, dat hoge onderwijsautoriteiten te veel hardop den ken vóór ze de consequenfdes ei-van door- daoht hebben. Veel ellende bij het uitvoeren van de Mammoetwet is er een gevolg van, maar kennelijk ls het leergeld van deze les niet hoog genoeg geweest Staatssecretaris Grosheide moet cheques betalen welke zijn voorgangers ongedekt hebben achtergelaten; laat hij zich ervoor hoeden zijn opvolgers hetzelfde „plezier" te doen. NEDERLAND I In Sirmon van Collems „Oude draai doos" van vanavond een interview met de bekende actrice Ingrid Bergman (foto) en filmfragmenten uit onder andere „Intermezzo", „Gaslight" en „Cactusflower". (Nederland II, 20.30 21.30). W.K. voetbal '70 22 dagen topsport op beeldbuis De NOS-televiaie zal in de komende maanden in „Studio Sport" op zondag middag een grote variatie aan sport evenementen bieden. Van onder meer de volgende sporten zullen uitgebreide reportages worden uitgezonden: voet bal, wielrennen. ijshockey. skiën, schaatsen. kunstrijden, biljarten, handbal en paardesporl. Van deze reportages wordt een groot deel uitgezonden op zondagmiddag. In „Passepartout" van zondag 14 de cember volgt een reportage van de wielerzesdaagse in Amsterdam, waar van het slot op woensdag 17 decem ber wordt uitgezonden. Op zondag 21 december het eerste schaatsgebeurende wedstrijd Neder landNoorwegen in Heerenveen, waar van ook in hel programma „Scala" op zaterdag 20 december een korte re portage wordt gebracht. Op de zondagen 28 december en 4 ja nuari ijshockey. respectievelijk de jeugdinterlands Tsjecho-Slowakije Zwitserland en Sovjet-UnieTsjecho- Slowakije; beide wedstrijden worden in het kader van een internationaal jeugdtoern^oi in Genève gespeeld. Het nieuwe jaar wordt ingezet met de tra ditionele reportage van de internatio nale skispringwedstrijden op Nieuw- In het NOS-televisieprogramma „Sca la" wordt vanavond onder meer een gesprek uitgezonden, dat Fred Em mer in Parijs heeft gehad met de ac teur Louis de Funès. naar aanleiding van diens nieuwste film „Hibernatus", die voor Kerstmis in ons land in pre mière gaat. De Funès heeft onlangs de zogenaamde Citroenprijs gekregen van de Franse pers. die wordt toegekend aan degenen, die zich het onaange naamst tegenover de Franse journalis ten heeft gedragen. (Nederland II, 19.03—19.30) Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet zal de Kamer wellicht een nota overleggen over de gewenste invloed van de Kamer op subsidieregelingen. Deze regelingen zijn geen formele wetten en worden zonder overleg met het parlement door de mi nisters vastgesteld. Van vele kanten uit de Kamer was b(j de behandeling van de begroting van minister Klorapé (CRM) echter aangedrongen op meer invlped van de Kamer. Minister Klompé maakte zich boos op de toneelgezelschappen, die haar een plan hadden beloofd ter onurrlinge ver deling van de gelden en om een geza menlijke repertoireverdeling op te stel len. Dit plan is nog steeds niet gekomen. De minister heeft de toneelgezelschappen geen extra-subsidie gegeven voor vol gend jaar, omdat ze zich niet langer me deverantwoordelijk kan voelen1 voor de besteding der toegekende overheidsgel den. De. bewindsvrouwe wil binnenkort de toneelgezelschappen uitnodigen voor direct overleg met haar over dit pro- Minister Klompé voelt er niets voor politieke partijen extra-zendtijd te verle nen wanneer belangrijke partijgebeurte nissen plaats hebben, zoals VVD en CHU hadden gevraagd. Zij hield vol dat de omroepmedia pluriform genoeg zijn in ons land, en dat ook andere organisaties als vakbonden na een belangrijke activi teit niet zelf een uitzending daarover kunnen geven. Groot artistiek succes in Londen voor Nat. Ballet 'AMSTERDAM Voor het eerst sedert twee jaar hield het Nationaal Ballet gistermiddag een pert conferentie in Amsterdam. Troefkaart zou Rudolf Noerejef zijn, maar het „hij komt nietlhij komt wel" resulteerde tenslotte in afwezigheid. De mist was in honden nog veel dichter dan hier en ondanks de mannen op de maan is het blijkbaar nog niet mogelijk het uurtje vliegen los te koppelen van al dan niet heldere lucht. Geen Noerejef dus en dus geen directe ■mededeling of er uitzicht bestaat op zijn veroordeling tot maximaal vier jaar en twee maanden gevangenisstraf wegens het oorvijgen van de Milanese ballerina Giovanna Lisa Mariani. Rudi van Dantzig vergoelijkte dit Giselle-incident. Noerejef was in Londen in 'n opperbeste stemming. We willen het leuk houden en hem niet prikkelen- En och, zo'n wilde aanval komt vaker voorNet als Marianne Hilarldes, voegde Van Dantzig «r fijntjes aan toe. Londen is overigens een zeer groot artistiek succes \x>or het Nationaal Ballet geworden. Er komen besprekingen op gang met opnieuw Londen. Parijs. Venetië, Nervi, Zwitserland, Duitsland en Spanje. Tournees met en zonder Noerejef, die een grote affiniteit tot het repertoire van het Nabionaal Ballet heeft getoond Ook zonder Noerejef was men naar Londen gegaan. Binnen handbereik van het Royail Ballet heeft men daar opzettelijk geen grote klassieke werken willen brengen. Wel Balanchine en procentueel veel werk van Van Dantzig- De zes Londense voorstellingen in het Sadler's Wells Theatre trokken 7400 bezoekers. Prominenten als Ninette de Valois, Frederic Ashiton, Madame Rambert enz. waren zeer tevreden. In de komende maanden zit het Nationaal Ballet geenszins stil De NCRV-tetevisie brengt een film uit, in Amsterdam opgenomen door de BBC. waarin soliste Olga de Haas en de dhoreologiste Wendy V incent Smith centraal staan. Noerejef spreekt het commentaar in deze film- Op 21 december gaat in Amsterdam een première van Van Dantzig. De titel is nog onbekend, maar het ballet heeft gelijkenis met „Ogenblikken", is op muziek van Webern Negen jongens en drie meisjes dansen erin. Ik acht zei Van Dantzig Webern veel moderner en muzikaler dan bijvoorbeeld Peter Schat of Ligiitti. Ook gebruik ik zijn muziek liever dan die van Berg of Schoenberg. Van Dantzig werkt prettig samen met de componist van elektronische muziek Jan Boerman. Voor het overige is de choreograaf teleurgesteld over de animo van jonge Nederlandse componisten- Je hoort nooit Verdere noviteiten zijn Paquita van Petitpas in een herstructurering door 'Roland Case nave; tweede helft van januari Biaets Symphonic in C van Balanchine, op 4 februari Giselle met Noerejef en hopelijk zonder een ballerina die de klappen krijgt; op 11 maart een nieuw ballet van de Pool Tomaszewsky en op 8 april Witch Boy van Jack Carter. Toer van Schayk maakt een ballet in opdracht van de regering. Episodes van Balanchine komt op het programma en in de jongerenseotor zal Charlotte Sprangers op 20 januari in Den Bosch een werk ten doop houden. Dhian Siang Lie choreografeert verder op muziek van Varèse en ook Nino van Tijn zal laten zien wat hij kan maken En Rusland"? Daar is wel kans op. vindt Van Dantzig, die in Mo9kou mei minister Foertseva sprak en in Londen met de étoüe PMssetskaja. Wat doet u tegen de Actie Tomaat? Niets, we werken alleen maar hard en balletkunst wil beslist niet politiek geëngageerd rijn. We hopen alleen maar, dat onze mensen niet over een op het podium geworpen schil of zo uitglijden, want dat is voor een danser levensgevaarlijk- Werkt u prettig met het Nederlands Balletorkest? Er is goede samenwerking; anders dus dan het Nederlands Danstheater. Ideaal zou natuurlijk een eigen orkest zijn en ook y ware wenselijk dat de orkestmusiai naar de baUetrepetitiies zouden komen kijken, opdat ze zouden weten waai- het over gaat en waar de dramatische accenten liggen. In een verre toekomst hebben wij geopteerd voor onderdak in het nieuwe gebouw van de Nederlandse Opera, maar zo zegt Van Dantzig we zouden eigenlijk liever hier iin de Amsterdamse Schouwburg blijven. De opera haat het ballet, meent hij fel. Dat verwondert ons, maar aan de andere kaait: het zou de eerste moeder- niet zijn, die haar kind verstoot De persconferentie werd zeer infor meel voorgezeten door van links naar rechts zakelijk leider mr A. H. Gerritsen en de artistieke leiders Rudi van Dantzig en Robert Kaeseii- Opdrachten Johan Wagenaarstichting DEN HAAG Het bestuur der Johan- Wagenaarstichting heeft opdrachten ver leend: aan Géza Frid te Amsterdam voor het schrijven van een concert voor drie violen en orkest, waarvan de eer ste uitvoering zal zijn voorbehouden aan de violisten Emmy Verhey, Dick en Christian Bor; en aan Han van Koert te 's-Gravenhage voor het componeren van een avondvullend werk in de z.g. „opera-buffa"-stijl, ter gelegenheid van de officiële ingebruikneming van het Cen trum voor Amateurische Kunstbeoefe ning aan de Raamstraat 28 te 's-Gra venhage die omstreeks de aanvang van het seizoen 1970-1971 zal plaatshebben. NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant jaarsdag in Garmisch-Partenkirchen. jouraaal Bovendien op deze dag een reportage XROS van het IJsfestival in Inzeil. 919.07 Op zaterdag 10 en zondag 11 januari wordt, respectievelijk in „Scala" en „Passepartout" aandacht besteed aan de nationale schaatskampioenschappen Volledige reportages worden uitgezon den van de Europese schaatskampioen schappen voor heren in Innsbrück op 24 en 25 januari. Samenvattingen wor den uitgezonden van de Europese schaatskainpioenschappen voor dames in Heerenveen op 31 januari en 1 fe bruari, waarna op 14 en 15 februari weer rechtstreekse reportages volgen van de schaatsen vc De wereld waarin wij leven, documentaire 19.35 uur: Toto NOS 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: De dief van Washington 21.10 uur: Op de man af, •21.25 uur: Vrouwen alleen, monoloog 21.45 uur: IJshockey. Den BoschTilburg NOS 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: NEDERLAND II NOS 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO •20.20 uur: Une bombe par hasard, tekenfilm 20.30 uur: De oude draaidoos 21.30 uur: Vijfentwintig jaar Bezige Bij, documen- CVKIKOR'RKK 22.20 uur: Het andere Israël NOS 22.50 uur: Journaal Voorts worden reportages uitgezonden D A I van de Europese kampioenschappen IX/AL/IV^ PROGRAMMA'S DONDERDAGAVOND HILVERSUM I ws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 Ult- ..n de Communistische Partij van land. AVRO: 18.30 Stereo: Licht in- iding ;chese. 19.50 Memo: Strijkkwartet^* In de Haagse Kunstkring, Denneweg 64, wordt op donderdagavond 18 december een kerstprogramma bij kaarslicht en wijn geboden door altmezzo Meta Bour- gonjen, begeleid door Peter Hansen. Op het programma staan liederen van Wolff, Reutter, Warloch en volkslied bewerkingen van o.a. Henk Badings en Hans Henkemans Drs. R. W. D. Oxenaar, directeur van I het rijksmuseum Kröller-Müller te Ot- terlo is benoemd tot Nederlands com- 1 missaris voor de in 1970 in Venetië te j houden 35ste Internationale Biennale van hedendaagse beeldende kunst. Europese kampioenschappen kunstrijden, die van 4 tot en met 8 fe bruari in Leningrad worden gehouden en van de wereldkampioenschappen, die van 2 tot en met 8 maart in Ljubljana worden verreden. Eveneens zijn in maart, in Canada, de wereldkampioenschappen ijshockey. Ook hiervan zal de NOS reportages uitzenden. Hetzelfde geldt voor de we reldkampioenschappen handbal. een toernooi dat van 26 februari tot en 8 maart in Frankrijk wordt gehouden en waarvan met name de finale op avro: het scherm komt. j'llc'ern me w'aT^'cab Van de uit te zenden ski-evenementen Nieuws. 22.38 Mededelii zijn de belangrijkste de Hahnenkamm- journaal. 22.55_ Tout rennen in Kitzbühel op 18 januari en de wereldkampioenschappen in hel Itali aanse Selva di Val Gardens tussen 8 HILVERSUM r en 15 februari. 1800 TiJd vr'J voor muziek ln vrije tijd Ook biljarten en paardesport komen Nleuws.'eÏ8.«n ActuaUteUe^met aTnsiiiUenc uitgebreid op het scherm, terwijl uiter- om ca'. 19.oo Spektrum: maatschappenjki aard de reportages van de voetbal- vraagstukken nader belicht. 19.15 Legt wedstrijden om de Europa Cups voor wassiekêmuztekf'io.wi^F^Sh Landskampioenen en Bekerwinnaars seriehoorspel. deel io 20.26 Stereo: llchti worden voortgezet. grammofoonmuzlek20.30 Radio actief, geva De data en de wedstrijden in df kwartfinales en de halve finales ir maart, april en mei zijn nog niet be kend. Wel staat vast, dat de finale 18®0E^^WS fg'J-, popmuzioi^is^Paardê^ van de Europa Cup voor Bekerwin- sportuitslagen. 18.30 Franse les. 18.33 Gram- naars op woensdag 29 april wordt ge- mofoonmuziek. 18.35 verkeerstips. 18.4( speeld en de finale van de Europa Cup wenk^0f00ni?wierrammnfnnnrm,,i?;? voor Landskampioenen op woensdag 6 Nieuws, weerbericht en actualiteiten 19 4< mei. Intermezzo. 19.45 Vrije Politieke Tribune Intussen zal op woensdag 14 januari "'sfrumentafZZ° 2Vk B0(ien^be^prelclnf' een rechtstreekse reportage worden Promenadeconcwt.2 li.bo" kfankbeetd61' 22.'ot uitgezonden van de interland-voetbal- Nieuws, berichten en cultureel nieuws. 22.2c wedstrijd EngelandNederland, die in ^eXa£Le?,r^. muziek. <23 00-23.10 Nieuws) het Wemblev Stadion in Londen wordt euws' gespeeld VRIJDAG u- hilversum i Vroege vakantiegangers kunnen er bt.t avro: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymi het maken van hun plannen wellicht al tjek. rekeninmee houden, dat een groot aantal reportages zal worden uitgezon- trum: oude- en moderne muziek (opnj. ~(9.35- JaYzplï den van het toernooi om het wereld- kampioenschap voetbal, dat van 31 mei tot en mei 21 juni in Mexico wordt gespeeld. AVRO: 10.00 Voor de 55 Beursberichten, wereld: informatie! VARA: 13.11 Ia ndsch apsbeschei 45 Toerismo: toeristische inforn ten- en buitenland. VPRO: é'm?- VPRO-Vrljdag: gevarieerd programma. 1 2200 Nieuws; 17.55 Mededelingen). kro: 7.00 Nie HILVERSUM I 9.30 Kerkorgelconcert: nn Pprrttnarirt Wniiolr al°' i,-JU Dagover 4.05 School ra- licht muziek- Fellx Meurders Show. VPRO: 12.00 Niet 12.03 Top-30. (13.00 Nieuws). TROS: Nieuws. 14.03 Lynx (of Los.). AVRO: Boetiek. <16.01 Lichte grammofoonmuzlek. 8.11 Radiojournaal; 8.30-8.33 De in). NOS: 9.00 Internationaal Spec- Nleuws). 17.00 Nieuws. 17 17.05-18.00 Zingende bougie: pia BELGIE 324 m'(Nedcrlar 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieei (12.05-12.15 Landbouwkroniek. Weerbericht, mededelingen en ten voor de schippers). 12.55 ïuziek. 14.00 Nieuw iofoonmuziek. 15.01 1.09 Armeense fojklore. 16.30 Etnische mu- De eerste aflevering van „Dit is het begin" beloofde niets en de tweede kon gisteren dus onmogelijk tegenvallen. Wat wij de VARA (c.q. de NOS-tech- nici) kwalijk nemen is dat het geheel er zo verschrikkelijk klunzig uit zag en ook klonk. Het kan bijvoorbeeld opzet geweest zijn om de geluidsregie zó te doen dat geen enkel geluid normaal klonk en van hele beeldflarden dood gewoon beeldstoringen te maken. Maar dan vinden we dat de samen stellers met nadruk tegen die „tech niek" moeten protesteren. Ook als men het niet helemaal eens is met alles wat zij beweren moet men hen toch de gelegenheid geven hun „boodschap" verstaanbaar uit te dragen. Bovendien moet hun meer gelegenheid voor repe teren geboden worden. Die BBK-sketch had misschien best leuk kunnen wor den als ze niet door technisch geklun gel totaal mislukt was. Over de inhoud van bet programma kan weinig gezegd worden. Zolang de VARA niet zorgt voor redelijke facili teiten is het doodgewoon niet eerlijk die inhoud te beoordelen naar aanlei ding van de barre beelden en geluiden die overkwamen. Onze indruk van ont stellend-vervelend moet dan ook nog een voorlopige zijn. Hadimassa begon eigenlijk ook al ont stellend vervelend, zij het dat de tech niek dit programma niet in de steek Met. Maar tegen het slot kwamen in snel tempo een paar onderdelen Kwartet, Protest II, Bezige Bij die aan de kwaliteit van het eerste Hadi- massaseizoen tipten. Er is nog hoop Midweek heeft zich ontwikkeld tot een vrij gewoon jeugdprogramma. Niet om opgewonden over te doen, zonder echt- goede onderwerpen, maar ook zonder ontsierende dieptepunten. Alles bij el kaar een VARA-avondje om naar de NOS te vluchten. Vr. „Aanwijzingen voor sabotage in het leger AMSTERDAM (ANP De Amster damse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker, heeft vanochtend op qigen initiatief de Hilversumse politie op dracht gegeven om een oriënterend onderzoek in te stellen naar een VPRO- radiuitzending van vrjjdagvond jl„ waarin aanwijzingen zouden zijn gege ven hoe in het leger gesaboteerd kan worden. Mr. Hartsuiker heeft op spoed aan gedrongen. Hij wil de letterlijke tekst van dit onderdeel van de uitzending „VPRO Vrijdag", een totaalprogramma van 16.00 tot 21.00 uur, bestuderen om aan de hand van de tekst te kupnnen beoordelen of en welk strafbaar feit (of feiten) er zou zijn gepleegd. Premier De Jong heeft gisteravond in de Eerste Kamer „waar kritiek op deze uitzending werd geuit", meege deeld dat minister Klompé de tekst van de uitzending zal opvragen en als er aanleiding is de zahk aan de minister van Justitie zal voorleggen om te be zien of ingrijpen nodig is. In de bewuste uitzending, een inter view, gaf iemand die bekend scheen te zijn met de gang van zaken in het leger, aanwijzingen aan middelbare scholieren hoe zij in het leger zouden kunnen saboteren. Er werd o.m. in ge zegd hoe het Nederlandse leger hele maal weg gesaboteerd kan worden waar na de burgers zijn taak kunnen over nemen. Tot de gegeven aanwijzingen behoort o-m. dat men een versnellings bak van een legervoertuig zo kan ge bruiken dat het mechanisme vast komt te zitten. Kookketels te hoog kunnen worden opgestookt zodat deze hoge- drukketels ontploffen, zand en suiker in de benzine kan worden gedaan, nummers op dossiers kunnen worden verwisseld, enzomeer. Ook het punt van dienstweigering werd in de uit zending gesproken en aangegeven hoe dit allemaal kan gebeuren. Solisten bij het Residentie-Orkest DEN HAAG De jonge Duitse pia nist Christoph Eschenbach zal woensdag 17 december in het Congresgebouw so list zijn bij Het Residentieorkest; hij zal Mozarts Pianoconcert K. 467 vertol ken. Het concert, dat onder leiding staat van Willem van Otterloo, omvat voorts Rossini's Ouverture „Wilhelm Teil", twee Gymnopédies (nrs. 1 en 3) van Sa- tie. en La mer van Debussy. Het pianoduo Alfons en Aloys Kon- tarsky treedt zaterdag 20 december op met het Residentie-orkest in het Con gresgebouw onder leiding van Willem van Otterloo. De gebroeders Kontarsky zullen twee pianoconcerten ten gehore brengen: het concert voor 2 piano's van Mozart. K. 365, en het concert voor S piano's van Strawinsky, dat geschreven is voor alleen twee piano's, zonder or kestbegeleiding. Het is een in onbruik geraakt doch vroeger zeer frequente gewoonte om op een orkestconcert de solist(en) ook in een solostuk te laten optreden. Het pro gramma van dit concert vermeldt ver der Haydn's Variaties op het Anthonie- koraal, en Three Places in New Eng land van de Amerikaanse muziekpio- nier Charles Ives. Dit programma wordt vrijda 19 december gespeeld voor de Haagse Personeelsverenigingen. Ook buitenland toonde veel belangstelling AMSTERDAM (A.N.P.) De Rem brandttentoonstelling in het Rijks museum lieeft alle museumrecords in ons land geslagen. Toen dinsdagavond nog eens bijna 2200 bezoekers de expositie hadden bezocht en daarmee de laatste avond tot de drukste hadden gemaakt waren er in totaal in drie maanden t(jdn niet minder dan 460.489 liefhebbers De op een na drukst bezochte exr positie in het Rijksmuseum was de Rembrandttentoonstelling in 1956 toen 405.000 personen de afzonderlijke exposities van schilderijen en tekeningen bezochten. Maar die tentoonstellingen duurden in totaal vijf maanden. Andere „toppers" waren de Frans-Hals-expositie in 1965 te Haarlem met 275.000 bezoe kers en de Jeroen-Bosch-tentoonstelling in 1967 in Den Bosch met 270.000 per sonen. Op de Rembrandttentoonstelling wer- I den meer dan 150.000 catalogi verkocht. 1 Alles tezamen reden voor de hoofd directeur dr. A. F. E. van Schendel, om gisteren uiterst tevreden te concluderen, dat het museum een massamedium is j geworden. Plannen Hij openbaarde tevens de plannen voor de nabije toekomst. Het volgende grote evenement in het Rijksmuseum wordt de opening eind 1970 van de historische afdeling in de oostelijke vleugel van het gebouwencomplex, de enige afdeling, die na de bevrijding nog niet was opengesteld. Voorts bestaat het plan om in de winter 1970—1971 een tentoonstelling te houden van werken van Hollandse meesters uit de Franse provinciale musea. Les Dr. Van Schendel zei voorts dat deze tentoonstelling, wat de accommodatie be treft, ook een les is geweest. „Als we ons niet tijdig aanpassen de zalen groter maken en de gangen ruimer dan komen we hard achteraan". Dit probleem is ove rigens onlangs in Parijs op een door de UNESCO gehouden congres, waar de plaats van de musea in deze moderne wereld het hoofdonderwerp vormde, al ter sprake gekomen. y Tijdens de Rembrandttentoonstelling is gedurende twee weken een enquête ge houden onder 1400 personen. Daarbij ls gebleken, dat de ruim 260.000 bezoekers er bijna 75.000 uit de hoofdstad kwamen. Opvallend was, dat ruim 40 pet, dus meer dan 180-000 bezoekers, jonger dan 25 jaar waren. De helft daarvan viel tussen 15 en 20 jaar- Amerikaans weekeinde De buitenlanders, van wie de West duitsers de meerderheid vormden, maak ten ruim 22 pet van het totaal uit. dus ruim 101.000 bezoekers. Van die buiten landers was 6 pet per vliegtuig gekomen. Er zün gevallen bekend van uiteraard gefortuneerde Amerikaanse echtparen, die een weekeinde overkwamen om de Rembrandttentoonstelling te bezoeken en dan tevens het Mauritshuis in Den Haag en Boymans-Van Beuningen in Rotter dam „deden". Ondanks de grote toeloop verwacht dr. Van Schendel ten slotte toch een klein deficit, voornamelijk veroorzaakt door de ontstellend hoge premies voor de ver zekering van de kostbare doeken, het dure vervoer en de extra-bewaking.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2