Tweede Kamer heeft veel kritiek op bejaardenbeleid Verwijdering van polJe™ Griekenland nog dubbeltje op kant RAAD VAN EUROPA Kamerleden vragen extra- zendtijd Italië blijft doorstaken Kunst en kunstenaars ACTIES VAN EUROPESE AMBTENAREN Frankrijk en V.S. tegen Versieren thema van grafisch kerstnummer „Kruisberg" krijgt andere bestemming Partijen in senaat niet gelukkig met elkaar en met beleid kabinet DUIDELIJKE UITSPRAAK LOONWET GEVRAAGD WOENSDAG 12 DECEMBER 1969 DE LETDSE COURANT PAGINA T Taalperikelen1 in Brussel BRUSSEL (A.N.P.) De taalgevoelig heden van Vlamingen en Walen in de tweetalige hoofdstad Brussel hebben de Belgische spoorwegen gebracht tot een verfijnd, maar ook erg ingewikkeld systeem voor de aankondiging ten l>ehoeve van de reizigers op de Brussel se stations Uit mededelingen van de Belgische ninister van Verkeer, Bertrand, op een •raag uit de Belgische Senaat blijkt, dat riededelingen via de luidsprekerinstal- aties op de stations Brussel-Noord en Schaarbeek, eerst in het Nederlands vorden gedaan en vervolgens in het ■"rans, terwijl het op de stations Brussel- sn Leopoldswijk net andersom is. let evenwicht wordt verder behouden loor op de andere Brusselse stations reinen in noordelijke richting aan te condigen in het Nederlands en die in .uidelijke richting in het Frans. Op het station Brussel-Noord is voorts jg voorzien, dat de visuele richting- wrden in het Frans aanduidingen ;even (dus Mons inplaats van Bergen) a reiziger die op het perron staat n zuidelijke richting tegen het bord lankijkt, en in het Nederlands (Antwer- len inplaats van Anvers) als hij in toordelijke richting kijkt. Niet minder maar meer bejaardenhuizen Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De grote partijen in de Tweede Kamer zijn verre van tevreden het bejaardenbeleid van het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat- ichappelijk Werk. Mejuffrouw Kok (KVP) vond dat de angst voor stijgende kosten een te grote rol speelt. Het voor- om minder bejaardentehuizen te bouwen vond ze eenzijdig en bedrieglijk. Mejuffrouw Van Leeuwen (ARP) ver- van de 300.000 leraren bjj het middel baar onderwijs en voortzetting van 'stakingen bij de metaalarbeiders van particuliere bedrijven duurde ook gis teren de sociale onrust in Italië on verminderd voort. Miljoenen middelbare scholieren had den een extra-vrije dag omdat de leer krachten „spijbelden" uit protest tegen wat zij noemen ,,het niet in staat zijn regering, politici en schoolbesturen de grote problemen die de basis vormen i daadwerkelijke hervorming van het onderwijs het hoofd te bieden en op te De metaalwerkers In de particuliere sector zetten hun korte stakingen onver minderd voort. Vandaag zijn de onder handelingen over nieuwe arbeidsovereen komsten begonnen. De artsen bij inrichtingen voor gees teszieken gingen gisteren voor onbepaal de tijd in staking. Zij eisen toepassing en nieuwe wet die voorziet in meer personeel voor de met groot personeels tekort kampende inrichtingen. Zij heb- een nooddienst in het leven geroepen voor dringende gevallen. weet minister Klompé en staatssecreta ris Van de Poel nog steeds niet te we ten waar het met het bejaardenbeleid naar toe moet. Komt er geen bevredigend antwoord, dan zal de ARP een motie in dienen, waarin om 'n nationaal beleids plan voor bejaarden wordt gevraagd. Mevrouw Heroma (PvdA) diende eer ook door de PSP ondersteunde motie ir tegen elke bezuiniging op het bejaarden- werk en met name tegen het plan min der bejaardenoorden te bouwen. Me juffrouw Kok (KVP) meende nog dat als de regering per jaar 12.000 bejaarden woningen wil bouwen er dan ook een aanvulling moet komen met andere voor zieningen, zoals dienstencentra en ver atrekking van huishoudelijke hulp. Volgens mejuffrouw Kok wordt het probleem allerminst opgelost door min der bejaardentehuizen te bouwen; er moeten juist meer bejaardenoorden ge bouwd worden. Ze waarschuwde tegen Het Nederlands Dans Theater geeft vrij dag 12 december zijn laatste voorstel ling van dit jaar in het Circustheater te Scheveningen. Op het programma staan de balletten Nouvelle Aventures van Jaap Flier, Screenplay van Job Sanders en Carmina Burana van John Butler. In het Haagse Gemeentemuseum wordt maandag 15 december de tweede lite raire avond gehouden naar aanleiding van de tentoonstelling „Ter Braak, Du Perron en hun Forum 1932-1935", die op 12 december in het museum wordt geopend. Daarbij zullen Hella Haasse en Cees Buddingh spreken over eigen De speelgroep Carrousel geeft op dins dag 16 december onder regie van Sjef van Leeuwen in Diligentia een voor stelling van Antigone van Jean Anou- ilh in de vertaling van A. Morriën. Rients Gratema geeft op zaterdag 20 december in de Kleine Schouwburg te Rijswijk een voorstelling van zijn so lo-cabaretprogramma „Vingertjes in Symphonie Orkest van Sam Swaap na pauze op dreef Met Louis Sons op de concertmeester- plaats gaf het Symphonie Orkest van Sam Swaap gisteren in Diligentia een concert, waarbij na de pauze de strijkers het volledig voor het zeggen hadden. Want toen presenteerde dirigent Swaap achtereenvolgens de Serenade voor strijkorkest van Elgar en een suite, die Janatsjek eveneens voor de strijk instrumenten verzorger van het grafisch kerstnummer* de gedachte als zou het bejaardenbe leid niet duurder mogen worden. Voorop staat, aldus mejuffrouw Kok, het wel zijn van de bejaarden en niet hoeveel dat mag kosten. Mevrouw Dettmeijer (VVD) en me juffrouw Van Leeuwen (ARP) vroegen hoe het tekort aan huishoudelijke hulp krachten en verzorgsters moet worden opgelost. Mevrouw Dettmeijer zag goe de mogelijkheden in gebruikmaking van de arbeidsreserve aan gehuwde vrouwen, maar dan moet er wel eerst een belas tingherziening komen. Het leek er wel een beetje op, of de blazers vanwege deze stiefmoederlijke behandeling (ook in de begeleiding van het gespeelde klavierconcert van Mozart zijn zij het niet, die de hoogste ogen te gooien krijgen) een beetje uit hun doen waren, hobo en hoorn hadden het in de symlome van Anton Rosetti, waarmee het orkest opende, nogal met de goede toonvormnng aan de stok. Waar in deze sinfonla, waar de componist het materiaal te veel in de lengte uitgesponnen heeft, de strijkers wel enthousiast maar daar mee nog niet vervoerend speelden, be tekende Rosetti geen sterke opening- Zowel Swaap als zijn orkestensemble waren beter op dreef in de begeleiding van Mozarts klavierconcert in Es (KV 271), waar de Haagse jurist-pianist Kees van de Ben degelijk maar tot in het rondo nogal droog de solopartij voor zijn rekening had genomen Deze v. d- Ben komt klavlertechnisch een heel eind. maar hij zal zijn toucher meer levend moeten maken om echt te kunnen boeien. In de concertpraktijk komt het nogal eens voor. dat pianisten deze Mozart glad en te salonachtig speleh; bij Kees v. d. Ben blijft de afwerking te grof, en dan doelen wij meer op de klankvorming zelf dan op de frasering. Na de pauze was zoals reeds mee gedeeld het podium geheel voor de achttien strijkers- Onder Swaaps leiding brachten ze eerst een heel behoorlijke uitvoering van Elgars melodieuze sere nade- Gaat het hierbij vooral om de klankvorming, de suite van Janatejek strijkorkest vergt ook een grote dosis ensembleteóhniek. Ook daarin stelde het Symphonie Orkest niet teleur, ïr ons mag Janartsjek gerust wat feller vooral gloedvoller van de snaren ko- n dan Sam Swaap nodig vond, de suite vormde niettemin een goed slot van het concert. Zeker mag niet onvermeld blijven, dat, zoals de strijkersgroep gisteren na de pauze speelde, aan Sam Swaap de eer toekomt een mooie, vrijwel homogene klank te hebben geschapen. Met blazers heeft hij kennelijk meer moeite. G. v. L. Een door de NASA vrijgegeven foto van de maanlander Intrepid, die met Conrad en Bean aan boord gaat landen in de Oceaan der Stormen op de maan. STRAATSBURG (ANP) Onder de tweeduizend ambtenaren van de Europe se instellingen in Luxemburg bestaat grote onrust nadat bekend geworden is dat de Europese ministerraad voorbe reidingen treft, die naar 't oordeel van de Luxemburgse ambtenaren hun sala rispositie aantasten. De ambtenaren hebben in Luxemburg een proteststaking aangekondigd, die vanavond zal beginnen en die 48 uur zal duren. Verder zullen zij die momen teel in Straatsburg aanwezig zijn mor genmiddag in de hal van het Maison de l'Europe een protestvergadering houden. Daartoe zijn alle Europese ambtenaren die bij het Europese parlement wer ken (het parlement vergadert deze week in Straatsburg) opgeroepen. (Van onze correspondentL.Kleijn) PARIJS Het wordt vrijdag een dub beltje op zijn kant of de achttien mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Raad van Europa, in vergadering te Parijs bijeen, zullen besluiten om Grie kenland, dat sedert april 1967 geregeerd wordt door een militaire dictatuur uit de Raad van Europa te verwijderen. In de eerste plaats zal moeten worden uit gemaakt of zo'n besluit moet worden genomen met meerderheid van stemmen of met een gekwalificeerde meerderheid van tweederde. Is dat laatste het geval dan maakt de Griekse dictatuur een kans om andermaal de dans te ontspringen. Voor verwijdering van Griekenland uit de Raad van Europa zijn tot dusver gewonnen de drie Skandinavische lan den, Zweden. Denemarken en Noorwe gen, verder IJsland, Nederland en En geland. Dat zijn er zes. Naar dit stand punt hellen over Italië, België en Luxem burg en dat zijn er dus bij elkaar negen. De doorslag zal West-Duitsland moeten geven met aan het hoofd de nieuwe so cialistische bondskanselier Willy Brandt, maar die schijnt te aarzelen onder druk van Amerika. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rogers, momenteel in Europa en zo pas nog ontvangen door de eerste minister Chaban Delmas. heeft Brandt te verstdan gegeven dat Ame rika er weinig voor voelt Griekenland uit dat dit land dan ook geschrapt zou kun nen worden uit de NAVO. Ook de houding van Wilson in Enge land is niet zo afwijzend als zij er op het eerste gezicht uitziet. Wilson heeft de Raad van Europa te schrappen om- namens de Britse arbeidersregering la ten weten dat naar zijn mening Grieken land uit de Raad van Europa in Straats burg moet worden verwijderd, tenzij de Griekse dictatuur er zelf vrijwillig uit trekt of zelfs nog op het allerlaatste ogenblik waarborgen geeft dat op zeer Drukkersweekblad klap op de vuurpijl Van één c verslaggevers) ZAANDAM Grafisch Nederland heeft voor de 23e keer zün jaarlijkse klap op de vuurpijl gegeven de presen tatie van het gezamenlijk kerstnummer, visitekaartje van het technisch kunnen van de Nederlandse drukkers en druk kerijen. Zulks geschiedde ditmaal in de Zaanse Schans, hommage aan de West- zaner Pieter Groot, die het nummer samenstelde dat meer representatief is dan ooit. Voor het eerst immers is naast boek en diepdruk ook offset (ruim) aanwezig. En zo is het Initiatief van het Drukkers weekblad vanaf 1962 samen met Auto lijn uitgevoerd, nu aangekomen waar het ook behoort te zijn: vakwerk van de ge hele bedrijfstak. Achter dit ambitieuse project staan nu de federatie van de Boekdrukkers en de Bond van Steen- en Offsetdrukkerijen samen, zoals ze per 1 januari a.s. ook samen het Nederlands verbond van Drukkerijen oprichten. ont moetingspunt van 2100 grafische onder nemingen, waar in totaal meer dan 40.000 mensen werken en met een om zet van 1,3 miljard gulden. Aan dit kerstnummer doet dan ook nog mee de vereniging van de 80 gra fische reproduktaeondernemingen. de clichéfabrieken en foto-lithobedrijven met ook nog eens 1500 grafici in dienst en meer dan 65 miljoen omzet. Ze ko men met ze allen met het kerstnummer goed voor de dag. Als onderwerp is ditmaal „versieren": gekozen, een ludiek aanknopingspunt voor veis feestelijke foto's waarin kelen In het kale Londense danspaleis The Westminster Ballroom repeteert een internationale cast voor een reeks uitvoeringen in Amsterdam van de tner jaar geleden hippe, maar nu uiterst pretentieuze musical „Hair". Regisseur Viator Spinetti met pet) doet al sinds begin van deze maand zijn best de acteurs en actrices dat gene in te pompen wat op de pre mièredag op een spontane artistieke erruptie moet lijken. van het vak als Eddy Postuma de Boer, Aart Klein. Hans Samsom, Ed van der Elsken, Oscar van Alphen, Joost Gunte- naar en anderen hun meesterschap de monstreren dat door meesterdrukkers feilloos in kleur en zwartwit wordt ge reproduceerd. Bij hun fotoverhaal over het versierde leven dat met een baby begint en met een lijkkoets eindigt, schreef Bert Schierbeek een gelegen heidstekst die meer diepdenkerig dan speels is, maar hier en daar Inderdaad het bedoelde evenwicht tussen inhoud en vorm benadert. Aan dit mooie kijk- nummer lijkt maar één gebrek te kle ven: een stofomslag die in tweezijdig ge- parafineerd gebleekt pergamijn is uit gevoerd, dat alle kranten optrommelt. Maar met een beetje moeite versiert de lezer ook dat. korte termijn de democratie in Grieken land zal worden hersteld. Die waarborgen zullen de Griekse kolonels op papier althans, maar al te graag geven om de vernedering te ont gaan als honden buiten de deur van Straatsburg te worden gezet. Diverse Griekse vertegenwoordigers zijn al in Parijs met zakken vol beloften, waar naar alle waarschijnlijkheid de lommerd geen cent voorschot op geeft. Wat Frankrijk betreft; de tegenwoor dige Franse regering voelt voor straffe maatregelen tegen Griekenland bijzon der weinig. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken is gisteren drie kwar tier bij zijn Franse collega van Buiten landse Zaken Schumann op bezoek ge weest. Na afloop wilde hij niets losla ten, maar verwees naar de traditionele banden van vriendschap tussen Frank rijk en Griekenland. Frankrijk denkt meer aan zijn econo mische belangen in Griekenland dan aan het zwaaien met de vlag van de de mocratie, die niettemin in Straatsburg hoog van de gevel van de Raad van Europa wappert. Gaullistische verte genwoordigers in Straatsburg hebben hun sympathie voor de Griekse dictatuur nooit onder stoelen of banken gestoken. Zopas nog is een Griekse vrijheidsheld Brillakis door de Franse regering over de grens gezet. Het asielrecht werd hem geweigerd. In Parijs werd gistermiddag een pers conferentie gehouden door een Frans comité ter verdediging van de Griekse democratie. In dit comité hebben onder meer zitting vertegenwoordigers van de Franse socialistische partij en van de groep-Mitterrand. „De openbare mening", zo werd on der meer gezegd, „zal moeilijk kun nen accepteren dat Griekenland lid blijft van de Raad van Europa". Men zal derhalve goed doen de ver wachtingen voor vrijdag niet al te hoog te spannen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heer Tilanus (CHU) is niet tevreden met de afwijzing door minister Klompé (CRM) van extra-zend tijd voor politieke partijen ten tijde van partijcongressen en dergelijke. Gesteund door de heer Vonhoff (VVD) betoogde hij dat de omroepwet geen belemmering hiervoor biedt, zoals minister Klompé had gezegd. Hij wees erop dat de radio- raad een positief advies had uitgebracht. Ook ging hij in tegen het argument van de bewindsvrouwe dat de omroep organisaties wel aandacht zullen beste den aan belangrijke partijactiviteiten. De partijen moeten zelf, onafhankelijk van de commentator of de omroep die toevallig die dag zendtijd heeft, aan het Nederlandse volk kunnen uiteenzetten wat die partij zelf van haar activitei ten die congresdag het belangrijkste vindt, aldus de heer Tilanus. DOETINCHEM De „Kruisberg" in Doetinchem krijgt in de komende maan den een nieuwe bestemming. Het wordt een penitentiaire vormingsinrichting voor 60 gedetineerden in de leeftijd van 23 50 jaar die 'n straftijd van 4 weken tot vier maanden hebben. Slechts een klein gedeelte van het complex zal in stand worden gehouden als rijksasiel voor ter beschikking van de regering gestelden. De wijziging van de bestemming is een gevolg van de terugloop bij het aan tal patiënten. Momenteel verblijven er op de „Kruisberg" nog maar 32. In de nieu we situatie is er nog ruimte voor 25. Het doel van het penetentiair vormingsinsti tuut is de gedetineerden gelegenheid te geven om door programma van gerich te activiteiten in groepsverband er varing op te doen met zinvolle vrije tijdsbesteding en in de omgang met an deren. In de „Kruisberg" zullen alleen personen worden opgenomen die zich kunnen aanpassen aan een verblijf in kleine leefeenheden en van wie niet ge bleken is van vlucht-gevaarlijkheid of gevaar voor de maatschappij. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De christelijke frac ties in de Eerste Kamer hebben zich gisteren zowel tegen de PvdA als te gen de VVD afgezet tijdens de algeme ne politieke beschouwingen over de rijks begroting 1970. Mr. J. L. M. Niers, de nieuwe fractievoorzitter van de KVP, verweet de PvdA, dat zij de KVP afwees uit zelfbehoud en niet om politieke vraag stukken op te lossen. Prof. Van Hulst, fractievoorzitter van de CHU. liet de so cialistische fractie weten, iets beschei dener over de andere partijen te moe ten oordelen en eerst maar eens naar de spanningen in eigen boezem te kij ken. De KVP-voorzitter maande ook de liberalen tot meer politieke voorzich tigheid: „Ik vind het nogal hoogmoedig van de VVD nu al uit te spreken dat er in 1971 alleen maar een kabinet van christelijke partijen met de VVD ge vormd kan worden. De politieke partijen zijn immers nog niet verder dan een oriëntatieproces ook al moet de versplintering ophouden, aldus mr. Niers. De twee christelijke fractievoorzitters gingen hiermee in op de aanval van de socialistische senator Broeksz. Deze had''s middags namelijk gezegd, dat de destructieve rol van de KVP in de Nederlandse politiek nu wel uitgespeeld is. „De nacht van Schmelzer heeft de teruggang bij de KVP ingeluid. De katholieke kiezers zwermen nu uit naar links en naar rechts. Biesheuvel is gedegradeerd tot bakzeilmaatje van de Nederlandse politieke vloot en de con fessionelen zijn de gevangenen van de VVD", aldus de heer Broeksz. Zijn scherpe aanval werd door de fractie voorzitter van de CHU ernstig betreurd. ,De kloof tussen de PvdA en de confes sionele partijen is na de politieke uit eenzetting van de heer Broeksz nog gro ter geworden", zei prof. Van Hulst hier- Dc KVP-fractie voorzitter spaarde ove rigens ook de regering niet. Hij verbaas de zich erover, dat dit kabinet zo ge makkelijk en zo spontaan zegt dat er geen politiek alternatief te vinden is. Een parlementaire democratie heeft natuurlijk altijd een politiek alternatief. Al twijfel ik er wel aan of het alterna tief op dit moment beter zou zijn", aldus mr. Niers. De loonwet gaf de Eerste Kamer even eens aanleiding tot scherpe debatten. Men neemt deze kwestie ln de senaat vrij hoog op. De socialisten en de libe ralen willen zonder meer weten of de re gering hiermee de kabinetskwestie wil stellen, zoals ook tn de Tweede Kamer gedreigd werd. Of zoals de liberaal Van Riel zei: „De minister-president trekke het gordijn op zodat de Eerste Kamer in alle openheid en waardigheid haar taak kan verrichten". De radikaal Tonnaer wilde in dit ver band nadrukkelijk weten wat minister Roolvink met de CAO's gaat doen zolang de nieuwe loonwet niet van kracht le. Tenslotte bracht de KVP-fractievoor- zitter Niers de regering onder ogen, dat zijn fractie niet onder de indruk geko men is van de entourage rond de loon wetbesprekingen in de Tweede Kamer. „Het kabinet speelt hierbij gevaarlijk met de psychologie van het tegeneffect", aldus de KVP'er. Mr. W. Berghuis, fractievoorzitter van de AR waarschuwde de KVP en de CHU tegen een al te groot optimisme over de samenwerking met de AR. „Wij zijn' de nacht van Schmelzer nog niet helemaal vergeten en zoiets moet eerst slijten en we zijn ook nog steeds niet vergeten, hoe de CHU ons voorstel om een christe lijke partij met de AR te vormen, van de hand gewezen heeft", aldus de AR- fractievoorzitter. Fons Rademakers gaat roman van Streuvels verfilmen DEN HAAG Fons Rademakers aal een boek van de onlangs overleden Vlaam se romanschrijver Stijn Streuvels, „De teleurgang van de Waterhoek" verfilmen. Het scenario voor de film wordt gesctve- ven door Hugo Olaus. De film. waarvoor de plannen vrijwel klaar zijn, ls een Bel gisch-Nederlandse co-produktle, waaraan ook de Belgische radio en tv zal mee werken. De film zou tussen de 15 en 17 miljoen frank kosten en ln kleur worden opgeno men. De hoofdrollen zullen vertolkt wor den door Dara van der Groen. Juilen Schoenaerts en Robert Maes, allen van Belgische nationaliteit.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7