EDMONDO DE AMICIS KEEK IN 1873 HIER ZIJN OGEN UIT Leiden zette opgetogen Italiaan aan het denken INSTALLATIE NIEUWE DEKENALE RAAD D'66 geeft gemeentebestuur Oegstgeest inspraak bij het samenstellen van programma Leidse kolenboeren demonstreren Atelier uitgebrand MARKTEN DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 DECEMBER 1900 met het hul* van Nlcolaas Beet*. Stond het Internationale toerisme van voor de tweede wereldoorlog nog in de kinderschoenen, vergeleken bij de huidige mogelijkheden op dit gebied, een eeuw geleden waren buitenlandse reizen alleen weggelegd voor de rijken of bevoorrechte schrijvers. Eén van deze laatste was de Italiaanse auteur Edmondo de Amicis, geboren in 1846 te Oneglia. Na als militair gediend te hebben, waarbij hij streed tegen de Oostenrijkers, wijdde hij zich in 1871 aan de literatuur. In 1873 verscheen van zijn hand een reisbeschrijving over Spanje. In datzelfde jaar vertoefde hij geruime tijd In ons land. Hij bracht de meeste tijd door in de westelijke provin cies, waarvan hij een kleurrijke en levendige beschrijving gaf in zijn later verschenen boek: Nederland en zijn bewoners. DEZE PLAATS zou he® te ver voeren de Hollandse impressies van Ed mondo de Amicis over land en volk op de voet te volgen. Wij willen ons dus bepalen tot zijn bezoek aan Leiden" en de naaste omgeving. Na zijn aankomst uit Den Haag per trekschuit een voor hem unieke b'eleve- nis geeft hij als eerste impressie van de Sleutelstad: Leiden, het oude Athene van het Noorden, bet Saragossa van de Nederlanden, de oudste en roemrijkste dochter van Nederland, is één der steden, waar men aanstonds stil wordt, en men kan er later, zelfs veel later, niet aan terugdenken of men ver zinkt weer in gedachten; era men kan er niet aan denken zonder een zekere droefgeestigheid. Zodra men in de stad komt. voelt men het kille van een dode stad". meenteraad een onafhankelijke raads man aantrekt, die de burgers wegwijs kan maken in de doolhof van regelin gen en voorschriften en hen zonodig behulpzaam Is bij het invullen van for mulieren en het verschaffen van advies inzake administratief beroep. Op basis van de ervaringen van deze raadsman dient de gemeenteraad jaarlijks de ge- OEGSTGEEST De afdeling Oegstgeest van D'66 heeft zich per brief tot b. en w. gericht met het verzoek opmerkingen kenbaar te maken over een onderdeel van het door D '66 opgestelde concept- gemeenteprogramma. In deze brief stelt D '66 dat naar zijn oordeel ook een gemeentebestuur in de gelegenheid behoort te worden ge steld zijn zienswijze over dit concept-gemeenteprogramma te geven, aangezien het in de toekomst met de consequenties ervan zal worden geconfronteerd. Het oordeel van het gemeentebestuur Voorts wordt voorgesteld dat de ge wordt gevraagd over een aantal para grafen die betrekking hebben op waar borgen voor een doeltreffend bestuur, openstelling van het gemeentehuis, open baarheid, voorlichting, inspraak en rechtsbescherming. Daartoe behoren voorstellen om eenmaal in de veertien dagen de gemeentesecretarie 's avonds open te stellen, om het voorlichtingsbe leid over alle gemeentelijke taken te la ten behartigen door één wethouder en om maandelijks een voorlichtingsbulle tin, eventueel via ruimte in een plaatse lijke courant, aan de inwoners te ver strekken. D '66 wenst ook aan de publieke tri bune tijdens een raadsvergadering in spraak te verschaffen. Het hierop be trekking hebbende artikel luidt: „Alvorens de gemeenteraad na even tuele beraadslaging met betrekking tot een agendapunt een beslissing neemt, dient aan de publieke tribune gelegenheid te worden geboden om onder leiding van de voorzitter van de vergadering omtrent het in be handeling zijnde punt vragen te rich ten aan b. en w. en individuele raads leden. Het verdient wellicht aanbe veling dit te beperken tot één vraag per vraagsteller per agendapunt." meentelijke verordeningen te herzien Burgemeester, wethouders, raadsledt en leden van gemeentelijke commissi dienen een opgave te verstrekken de door hen beklede nevenfuncties, raad en de commissies dienen nis regi in het openbaar te vergaderen. Het Jaai i lijks voorgeschreven accountantsversla over het gemeentelijk financieel behe« dient gepubliceerd te worden en algt meen verkrijgbaar te worden gesteld Tenslotte wil D '66 dat b. en w. of gemeenteraad, alvorens zij belangrijk beleidsbeslissingen nemen, openbar hoorzittingen beleggen. Aan belangste lenden dient tijdig de nodige informal: ter beschikking te worden gesteld. De? openbare hoorzittingen dienen b.v. plaat te vinden ni het kader van de besluit vorming over nroiecten die de financicl positie van de gemeente in belangrijk mate kunnen beïnvloeden. Luns beeft liever niet meisjes te maken dan met „geachte afgevaardigden Hippe Sint LEIDEN. Wat doorging voor een feestelijke Sinterklaasavond van cur sisten en docenten van het Leidse vor mingscentrum Troef (voormalige Mater Amabilisschool) is in feite een vrolijk feest geworden dat herinneringen op riep aan een zuidelijk carnavalsfeest. Rond 8 uur hadden zich een aanzienlijke groep cursisten en enkele docenten ver- bij Troef Tjjdens zjjn omzwervingen door de binnenstad trof hem de verlaten heid, de stilte, zelfs in de Breestraat, door hem geroemd ais een voorname straat, zo breed als eesi boulevard in Parijs De doodsheid komt ook tot uiting door het gnls, dat bijna overal tussen de straatstenen groeit. De talloze grachten zonder schepen hebben vaak een groen tapijt van kroos. Zelfs op de 150 stenen brug gen groeit vaak gras. Het Ijjkt of men door een door ziekte ontvolkte stad loopt Zijn omzwervingen brachten de Ami cis ook op een ruim plein, waar een -eskadron cavailerie aan het oefenen was. Hij bedoelt hier waarschijnlijk het huidige Van der Werfpark. Zijn gids deelde mede, dat onder de 1806 weggevaagde huizen aan het Rapen burg ook dat van de familie Elzevier was. de roem van de Nederlandse boekdrukkunst. Letterpiiradijs De schrijver voelde zich gelukkig bij de gedachte, de grond te mogen be treden, waar voorheen zulke mees terstukken van de boekdrukkunst werden gemaakt vol letterfijnheid en letterrijkdom Het beroemde stadhuis beschrijft hij als een op het eerste gezicht lijkende toneeldecoratie in scherpe tegen stelling met het ernstige voorkomen van de rest van de stad. In het inte rieur trof hem de stilte; de weinige beambten zaten doodstil en zwijgend te werken, In de zaal der zeldzaamheden toon de men hem de schrijverstafel, waaraan volgens de overlevering de leider van de Wederdopers Jan van Lelden had gewerkt. Ook werd lip bijzonder getroffen door liet schil derij „Het laatste oordeel" van Lu cas van Leyden, de eerste schilder, die de wetten van het perspectief in loepassing bracht. Ook viel het de Amicis op. dat men vanaf de „Burcht" zo weinig van HET GRAS IN DE DE STRATEN MAAKTE DE MEESTE INDRUK IN HET ATHENE VAN HET NOORDEN de stad en de naaste omgeving kon zien door de hoge eiken, die toen nog het uitzicht belemmerden. De beroemdste Vol lof is deze poëtisch aangelegde Italiaan over de Universiteit, waar zoveel beroemde geleerden doceer den. een wijkplaats voor buitenlandse geleerden, zijns inziens de beroemd ste hogeschool van Europa. Met een gevoel van diepe eerbied betrad hij de grote gehoorzaal van de senaat en gaf een beschrijving van de portretten der talrijke profes soren, die vanaf de stichting in 1575 hier elkaar opvolgden. „Helaas is deze hogeschool thans (1873) in verval; het aantal studen ten daalde van enkele duizenden tot enkele honderden. Dit wordt onder meer toegeschreven aan de concur rentie van andere hogescholen". het feit, dat Leiden de. geboorte- of woonplaats was van enkele beroem de schilders zoals Rembrandt, Ge rard Don, Jan Steen, Metzu en Van Goyen. „Helaas zjjn bun woningen gesloopt of onbekend".. Van Endegeest in Oegstgeest wordt gememoreerd, dat hier Boerhaave en Descartes gewoond hebben. Stenende R ijn Rattenorkest BÜ zijn bezoek aan het Anatomisch Kabinet viel hem op een orkest samengesteld uit vijftig geraamten van kleine ratten. Ook het Japanse Museum van doctor Von Siebold be schouwt hij als een kostbaar sie raad van de stad Lelden. Een uur in deze zalen doorgebracht staat ge lijk met een reis naar Japan; alle facetten van het dagelijks leven uit dit land in de 19e eeuw zijn te zien. A mi eis zou geen echte Italaan zijn, als hij geen aandacht besteedde aan Bij zijn bezoek aan Katwijk riep hij uit: „Kan dit dezelfde Rijn wezen, die zich zo breed en traag voort sleept langs de Duitse Middelgeberg ten?" Het treft hem. dat dit arme stroompje zich hier als het ware ïh het zand verstikt, om jammerlijk in de Noordzee te sterven. De uitwateringssluizen worden het merkwaardigste waterwerk genoemd één der grootste gedenktekenen van Nederland. „Een cyclopische ves ting, tegen welke men zeggen zou dat niet alleen de zee, doch alle zeeën der wereld verenigd, haar krachten zouden moeten breken als tegen een berg van graniet". Zeer dichterlijk ls voorts nog zijn beschrijving van de drooglegging van de Haarlemmermeer en de drie machtige stoomgemalen. Deze wor den vergeleken met drie reusachtige vampieren van Ijzer, die een zee hebben leeggezogen. Schoon maakdrift Tenslotte wordt In dit merkwaar dige boek nog aandacht besteed aan het wekelijks schoonmaken van de huizen, bij de beter gesitueerden „verricht door dienstmaagden". Deze zijn gekleed ln een lichtblauw ge bloemd jakje, witte muts. dito boe zelaar. dito kousen en klompen, op gestroopte mouwen. De stoepen staan dan vol met em mers, akers, luiwagens, spuiten e.d.; liet water gutst van de muren en stroomt door de straten. Al zijn de Hollanders vrij langzaam en bedaard, deze schoonmaakbeurten lijken een wedren, een roes van schoonmaak- drlft! LEIDEN Vanmorgen om tien uur zijn enige honderden brandstoffenhandelaren uit Leiden en om streken met 200 auto's vanaf het terrein voor de Groenoordhal vertrokken naar Den Haag. Met col lega's uit den lande demonstreren zij vanmiddag op het Binnenhof tegen het subsidiebeleid (in- zake de brandstoffenhandel) van de regering. HEARING VAN PAROCHIANEN ZOETERWOUDE Nadat de parochie raad gisteravond de zaken die op het a s Pastoraal Concilie aan de orde zul- j len komen heeft besproken zullen alle i parochianen van Sint Jans Onthoofding hiertoe hedenavond de gelegenheid krij gen. In „Ons Huis" zal dan een z.g. hearing worden gehouden waarop een ieder wel kom is, aanvang 20.00 uur. Zo wil de delegatie van het bisdom Rotterdam op de komende zitting van het Pastoraal Concilie helpen met de mening van de parochie naar voren te brengen en hier door een eigen inbreng le hebben: De zaken zijn er belangrijk genoeg voor. Naar aanleiding van de drie thema's nullen vanavond vragen aan de aanwe zigen worden voorgelegd over onderwer pen zoaLs het ambt van de priester, over de religieuzen, over dé figuur van de bisschop enz. Leidse agenda DONDERDAG 11 DECEMBER Elisabeth-zlekenhuis Gevorderden- EHBO Peerke Donders, aanvang 8 uur Stadsgehoorzaal Residentie Orkest 1 o-l.v. Willem van Otterloo, soliste Mo- nique Haas, plano (K A O), aanv. 8 uur Kantine Rooseveltstraat 20 „De Na tuurvriend", aanv. 8.00 uur nam. Gerecht 10 Ned. Ver van Huisvrou wen; Jongeren Contact FondueavondI 20.00 uur. De Waag Forumavond Biafra-comit>' Aanvang 20.00 uur. Toegang gratia. 1 DE LEIDSE COURANT zoekt in Leiden enige KRANTENBEZORGERS Ben je 12 jaar en wil je iets bijverdienen, kom dan even langs op ons kantoor. PAPENGRACHT 32 LEIDEN TELEFOON 01710-20935 zaïueld in de sociëteit 't Roefje op d Hoge Woerd oni de ene, echte progres Sint-Nicolaas te verwelkomen. en was zelfs in staat met enkele humo ri8tisclie termen en zinnen de kern het vormingswerk voor jong-volwasse nen te treffen. Het optreden van de cursist-Judoka Coi Bakker en zijn sparring-partner mocht groot enthousiasme onder de wezigen teweeg te brengen, vooral bi de „betere" en hardere grepen, die d niet ingewijden de spanning naar di keel deden stijgen. Geïnspireerd door de directrice mej. E Kerckhoffs sprak de hippe Sint respec tievelijk lovend en vermanend de di verse cursisten toe. Het 2e jaars cabaret bracht enkeli liedjes „voor het voetlicht" en liet zee duidelijk horen dat het muzikale asl peet in de nieuwe constellatie genoemd Troef, de volle belangstelling en vei eiste deskundigheid heeft behouden. Er terwijl de bisschopswijn en het bier rij kelijk vloeiden, kwam onder oorverdoj vend getoeter het Leidse (studenten Hoempa-orkest het Roefje binnen gel marcheerd. En toen begon de leut pal goed. Niemand kon de beenspieren nog. stijf houden. Zelfs het gorepje provo- daya ?-jongeren verhief zich uit haai soul-gemijmer. De avond werd besloten met een massale polonaise, die een goe de afsluiting vormde voor deze feeste lijke bijeenkomst. Een activiteit van geheel andere aart was het bezoek van de groep eerste jaars cursisten aan de Tweede Kamer waar gisteravond de begroting vat het Ministerie van Cultuur. Reereati' '•n Maatschappelijk Werk aan de ord. was. De discussie die daar piaat< vond was levendig en bad direct betrek king op het welzjjn van de groep jon geren, die door hun aanwezigheid duidelijk hlijk van belangstelling gav voor de zaak die hun betrof. Dat ministers niet zo ver van de Jeu^. afstaan, bleek duidelijk toen minlatei Luns een praatje met de leerlingen knoopte. De minister van Buitenlandss Zaken gaf Informeel aanwijzig overn de gang van zaken in de Kamer. Boven dien gaf hy tot slot te kennen, dat hij liever met deze meisjes te maken had dan met de geachte afgevaardigde, die op dat moment aan het woord was LEIDEN Vanmorgen vroeg om uur brak brand uit in het perceel Zoe terwoudseweg 5. Het huis wordt be woond door twee zoons van de eigenaar die een kamer als atelierruimte aan een kunstenaar hadden verhuurd. In dat atelier brak de brand uit. De oorzaak is vooralsnog niet bekend. Behalve het schildersatelier, dat gehee uitbrandde, kreeg ook het trapportaa brandschade. De Leidse brandweer wa/ om kwart over 7 de brand meester. LEIDEN Deze week had een verga dering plaats van de dekenale raad Leiden onder voorzitterschap van deken L. v. Noort. Voor deze vergadering wa ren uitgenodigd de leden van de oude raad en de leden die de nieuwe dekenale raad gaan vormen. Eerst richtte de de ken een dankwoord aan de leden van de oude raad die in een moeilyke tijd zich Ingezet hebben om te komen tot grotere samenwerkingsvormen; tot de kenaal pastoraal. Daarna zette de deken uiteen wat de opdracht van de nieuwe dekenale raad zal zyn: 1. Vroeger stond de parochie centraal met een vooral binnenkerkelijk accent, nu zouden we daaraan willen koppelen een kerk die zichtbaar wordt aan de wereld, een kerk die ln beweging ls en daarvoor is nodig een samenwerking in grotere vebanden. De deken ziet de de kenale raad als oen bezinningscentrum waar inen bezig is met de kerk van vandaag en morgen en niet mei de kerk van gisteren. In de dekenale raad zal studie moeten worden gemaakt o.a. van dp rapporten van het pastoraal con- 2. De dekenale raad zal de communica tie met de achterban tot stand moeten brengen. De parochieraden en andere strukturen zullen door de leden van dc dekenale raad meegetrokken moeten worden en de dekenale raad zal trach ten hen betrokken te krflgen met dat nieuwe kerk zijn. De samenstelling van de nieuwe raad is met opzet zo samengesteld dat er een goede ccmmvin rs'le tussen paro- ch.es en dekenale raad mogelijk in. 3. Tenslotte zal er een proces op gang moeten komen dat resulteert In het geven van grotere bevoegdheden san de dekenalet raad vooral ook ln ver band het aktiviietten en besluiten ln de gemeenschap van kei ken van Leidesa De nieuwe raad is nu samengesteld uit vertegenwoordigers vun de paro chies. van de priesters en de religieu zen en een vertegenwoordigster in de diocesane pastorale raad en bovendien enige leden uit de oude dekenale raad. De dekenale raad omvat de gemeenten Leiden, Oegstgeest. Leiderdorp en Voorschoten. De deken sprak zijn vreug de er over uit dat nu voor het eerst I twee vertegenwoordigers In de dekenale raad aanwezig waren vanuit de paro- 1 chles Voorschoten. De volgende personen hebben zitting in de dekenale raad: Pastores: dr. L van Noort. J. D. M. Sweerts, H. J. Kooyman, J. Renirie, J. Schlatmann, L. Verbeek. F. Verlaan en C. van Vliet. Religieuzen: zr. Adelia. mej. E. Klompé. Leken: Antonius: Th. Adriaanse; Leo- nardus: J. F. Hazes; Lodewtyk: C. B. v. d. Wiel: studenten: H. Eijkelhof; Herensingel: mevrouw L. Coret; Harte- brug: mevrouw C. Knijnenburg-v. Wet- I ten; Petrus: A Buis; Menswording: J. L. J. ToeleD: vervanger: J P. J, Ramb; Oegstgeest: drs. G H Oltheten; Meer burg: P. van Hofwegen; Haagse Schouw: J. Schrama: Laurentius. H Haastrecht; Moeder Gods: J. Veel; mej drs. B. v. d. Knaap en J. Meervoort. De deken installeerde bovengenoemde personen als leden van de nieuwe deke nale raad. De raad zal nog worden aangevuld met 2-4 personen op persoonlijke titel en er zal nog gezocht worden naar een vertegenwoordiging van de jongeren. In de volgende vergadering bal het mo- deramen dat als stuurgroep binnen het dekenaat zal functioneren worden ge kozen. Het moderamen zal in eerste 1 instantie een half jaar aanblijven. Ook zal in de volgende vergadering een voorzitter van de dekenale raad gekozen worden. Na de installatie ontspon zich een dis cussie over het werkterrein van de de kenale raad. Sommigen van de aanwezigen meenden dat dit moest liggen in de strukturen, anderen meenden dat het ging over de geloofsbeleving, weer anderen meenden dat het ging om de kerk present te stel len in de wereld. Naar aanleiding hier van werd gesproken over de wenselijk heid dat de vergaderingen van de deke nale raad openbaar zouden zijn. Op de volgende vergadering zal hierover 'n be slissing worden genomen. De volgende vergadering van de dekenale raad Lei- k;n zal gehouden worden op dinsdag 13 ianuari in de pastorie Steenschuur. Aanvang 8 uur. ROTTERDAM. 9 dec. - Vee: Aanvoel totaal 2983; weekaanvoer 4656; slacht - runderen 160; gebruiksvee 535; vette kalveren 30. graskalveren 250; nuchtere kalveren 1734; varkens 2; paarden 4; veulens 7; schapen, lammeren 238; bok ken, geiten 23; slachtrunderen 505-525, 415-465, 370-395, 340-355; vette kalveren 380-425, 360-380, 345-360; stieren 460 530; worstkoeien 330-350; kalf-, melk koeien 1100-1600; varekoeien 725-1150 vaarzen 950-1100; pinken 650-875; gras kalveren 425-525; nuchtere kalveren 110- 150; vette kalveren 205-310; schapen 90- 125: lammeren 140-160; slachtrunderen kleiner, levendig, als gisteren; kalf-/ melkkoeien als vorige week. rustig, on veranderd; varekoeien gewoon, matig prijshoudend; vaarzen, pinken iets min der, kalm, onveranderd; graskalveren korter, stug, stabiel; vette kalveren klein, lui hoger; nuchtere kalveren rui mer, flauw, nauwelijks prijshoudend, schapen, lammeren groter, vlot, schapen gedrukt, lammeren nauwelijks te hand haven. LEIDEN, 10 dec., Groente Appelen 20: aardappelen 20; andijvie I 91-96: andijvie n 36-88; kroten 14-15; kroten, gekookt 50; boerenkool 28-43; rode kool 19-27; prei 63-76; spruiten A 74-83; Idem B 75-84; champignons 3.20-3.45; tomaten 2.60-2.80; uien drielingen 10; uien mid- delgrof 41-44; uien grof 47-52; witlof 1.43-2.18 per 100 kg. Knolselderij 25-53 sla 11-21 per 100 stuks. Peterselie 8-14 •aklerjj 8-16 per 100 bos.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4