9e Geldie (Eou^ont De Jong waarschuwt Eerste Kamer Loonwet blijft kabinetsbeleid Vredesvoorstel VS voor M.-Oosten Zevenjarig jongetje door aangehouden drie honden doodgebeten Macabere vracht op .weg naar verongelukte vliegtuig 01. Airways Regering treedt af als senaat loonwet verwerpt Europa Cuploting in Zürich Feijenoord tevreden met Vorwarts Berlin De Block: geen stroomcentrale in Barrepolder Geen uitkering voor vrouw van Rauter Dansen? Fijn Bij Evert Castelein Egyptenaren confereren in Moskou Acht KLM ers Popgroep in ziekenhuis na poosje spelen in Londen Bomalarm op school: leerlingen vrijaf DIEREN UIT HOKKEN LOSGEBROKEN Sovjetgas voor Italië Betogingen tegen Nixon PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Drs. J. H. M. Brader J F. J. M. Koens Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart 14.85, fr. p. post 17.75. ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes f 2.- KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). WOENSDAG 10 DECEMBER 1969 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Overwegend droog weer met opklaringen, maar plaatselijk ook mist of laaghangende bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de nacht en ochtend matige en in het binnenland plaatselijk strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 61e jaargang, no. 17.925 (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet treedt af wanneer de Eerste Kamer in februari de loonwet verwerpt. Dit is van morgen nogmaals duidelijk gebleken na een uitspraak van minister-president De Jong. „De loonwet blijft kabinetsbeleid. Eventuele consequenties hiervan worden door het gehele kabinet getrokken", zei hij vanmorgen in de Eerste Kamer. Hij deed dit, nadat gisteren verschillende fracties bij de algemene beschouwingen een duidelijke uitspraak over deze kwestie gevraagd hadden. „Wanneer de behandeling van de loonwet ernstig ver traagd wordt, zal de regering zich beraden in het licht van haar standpunt in de Tweede Kamer ingenomen", voegde de premier er vanmorgen nog aan toe. De Eerste Kamer wil de loonwet op 11 februari behandelen. „Met deze datum heeft de regering nog geen moeilijkhe den", aldus premier De Jong. Volgende week verschijnt de memorie van ant woord op de wet voor de Eersle Kamer. Waarschijnlijk is dan ook het antwoord bekend van de Stichting van de Arbeid op de brief van minister Roolvink van Sociale Zaken. Deze heeft begin novem ber, zoals bekend, de stichting gevraagd wegen te willen aangeven leg in de Stichting van de Arbeid te her stellen. De minister liet daarbij wel weten zich gebonden te voelen aan de tekst van de wet, zoals in de Tweede Kamer aan genomen. Zijn brief ging uit nadat de Eerste Kamer in haar voorlopig verslag, op 't wetsonderweip sterke bezw uit had. Tijdens de algemene beschouwingen ▼an gisteren hield de senaat zich uitvoe rig met deze kwestie bezig. Men wilde het kabinet nadrukkelijk aan een duide lijke uitspraak binden. Wanneer de Eer ste Kamer de wet in februari verwerpt, betekent dit dus het aftreden van het kabinet. De senaat kan er niets wijzigen: alleen aannemen of verwerpen. Voor wat da C.A.O.'s van nu betreft stelde de premier de senaat gerust. „Zo lang da wet niet aangenomen is wordt voor da C A.O.'s nog het besluit uit 1945 gehanteerd", zei hij. Fries Statenlid: „Maak Margriet commissaris van koning.n Van één onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Bij cle begrotings behandeling van provinciale staten van Friesland heeft afgevaardigde II. Heml- hnldt van Binding Rechts gepleit voor het benoemen van ccn vrouwelijke com missaris van de koningin. HU dacht daarbU aan prinses Margriet, omdat hU het juist vond dat leden van het ko- ninklijk huis ook een persoonlijke in breng hadden in het besturen van ons Dp huidige commissaris van de ko ningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, zal zich in 1970 wegens het be reiken van de 65-jarige leeftijd terug trekken. Mocht de suggestie van de heer Hemlholdt ooit overgenomen worden, dan zou Nederland voor het eerst in de geschiedenis een vrouwelijke commis- de koningin hebben. ZüRICH Feijenoord zal in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uitkomen tegen de Oostduilse kampioen Vorwarts Berlin. De Rotterdammers spelen de eerste wedstrijd in Beriyn. Als speeldata zjjn vanmorgen in Zürich vastgesteld woensdag 4 en woensdag 18 maart 1970. Feijenoord bleek vanmorgen na de loting erg gelukkig met deze tegenstander. Reactie van voorzitter Couwenberg: ..Dat is goed nieuws. We hadden een lijstje opgesteld van ploegen die we liever niet zouden willen hebben- Daar was Vorwarts niet bij". Manager Guus Brox: „Dat is ook mijn mening. De wens is de vader van de gedachte. We wilden het liefst tegen Vorwarts spelen. Ik ben er echt wel gelukkig mee". Trainer Happel: ..Ik ben er blij mee, maar we moeten toch uit kijken dat we de tegenstander niet onderschatten. Ik denk dat ze in conditioneel opzicht erg sterk zijn". En tenslotte Israël: „We hebben gelukkig geloot. Ik had ze De uitslag van de loting Europa Cup I: CelticFiorentina, Galatasaray (Turkije) Legia Warschau (Polen), Standard LuikLeeds United, Vorwarts BerlinFeijenoord. Europa Cup II: Dynamo Zagreb (Zuid-Slavië)Schalke 04 (West-Duitsland), AS. Roma (It Goeztepe Isnur (Turkije), Academica Combria (Port.)—Manchester City (Eng.), Levski Sofia (Buig.)Gornik Zagreb (Polen). Een colonne vrachtwagens, volgeladen met ïykkisten rüdt de Griekse heuvels in, waar maandagavond een DC-6 van de Olympic Airways is verongelukt. Foto onder: een van de verongelukte passagiers wordt weggedragen van de Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Barrepolder bü Leiden zal geen nieuwe elektriciteits centrale worden gebouwd. Gezocht wordt nu naar andere vestigingsplaatsen. Dat antwoordde minister De Block (Econo mische Zaken) op vragen van de Tweede- Kamerleden Oele en Voogd (PvdA). De minister beaamt dat er plannen bestaan om in het noordelijk deel van de provin- chi« Zuid-Holland een nieuwe elektrici teitscentrale te bouwen. Door de toeneming van de vraag naar elektriciteit zouden de bestaande hoog spanningslijnen te zijner tijd te zwaar worden belast. Doordat de nieuwe cen trale niet in de Barrepolder bij Leiden komt en eerst naar een andere vesti gingsplaats moet worden gezocht zal de centrale later dan 1974/75 gereed komen. De te bouwen centrale op de Maasvlakte zal te zijner tijd ook energie voor het noordelijk deel van de provinchie kunnen leveren, totdat de nieuwe centrale in de buurt van Leiden klaar is. De te bouwen centrale zal in hoofdzaak met gas worden gestookt. Het zoeken van een geschikte vestigingsplaats is geen gemakkelijke op gave. Temeer omdat het heel moeilijk is in Zuid-Holland tracé's voor nieuwe hoogspanningslijnen te vinden, aldus minister De Block. Leden van de rechtbank bfj de structie van de overval op het El Al- toestel op 18 februari op het vliegveld van Zurich- Op de foto de Israëlische veiligheidsagent Mordcchai Racha- min met een machinegeweer in zün handen. Op de voorgrond de pop, die de neergeschoten Arabier Hassan voorstelt. KASSEL (D.P.A.) De weduwe en de vyf kinderen van Albin Rauter, de man die tydens de tweede wereldoorlog SS-generaal in Nederland was en die in 1949 werd terechtgesteld, hebben hun twinlig-jaar-durcnd-gevecht om uitbe taling van een rentebedrag uit het fonds voor oorlogsslachtoffers tenslotte ver- I Hun klacht tegen de bondsstaat j Neder-Saksen werd gisterenen door het 1 opperste gerechtshof van de bonds republiek in Karlsruhe in laatste instan tie ongegrond verklaard. SS-generaaJ Rauter was tijdens de be zetting de hoogste Duitse politieautoriteit. In september 1944 werd hij tussen Am- hem en Apeldoorn bij een aanslag zeer ernstig gewond. Als represaille werd heel de mannelijke bevolking van Putten weg gesleept en in een Duits concentratie kamp om het leven gebracht. (ADVERTENTIE Lisse Zaterdag 8.00 uur Leiden: Zaterdag 8.15 Leiden: Zondag 8.00 WASHINGTON (AP-Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, heeft bijzonderheden be kendgemaakt over bet Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten, zo als dat enige weken geleden aan de Rus sen is overhandigd. Volgens dit plan zo.u Israël zich moeien terugtrekken van hel bezette Egyptisch grondgebied in ruil voor een verplichting van Egypte de vrede in het Midden-Oosten te herstel len. Er zullen onderhandelingen moeten komen over de toekomst van de Strook van Gaza en de doorvaart door de Straat van Tiran. Minister Rogers meent, dat Jeruzalem als een eenheid gehandhaafd moet worden; zowel Israël als Jordanië zal een rol toebedeeld moeten worden in het burgerlijk, economisch en godsdien stig bestuur. Er moeten gedemilifcaiiri- seerde zones komen en voor de Palestijn se vluchtelingen zal een rechtvaardige regeling ontworpen moeten worden. Het Amerikaanse voorstel is ongetwij feld een van de onderwerpen van ge sprek op de bijeenkomst tussen Brezjnev, Kosygin en Podgorny enerzijds en de Egyptisohe vice-president Anwar Sadat en de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie anderzijds, in Moskou. Aan genomen wordt dat de Egyptische dele gatie de Russische leiders er van zal trachten te overtuigen dat een politieke oplossing voor het Midden-Oosten niet mogelijk is en een meer militante aanpak noodzakelijk wordt. Om die reden zou Egypte meer wapens van de Sovjet-Unie willen hebben. DIEFSTAL UIT KOFFERS SANTIAGO (Reuter» De Chileense popgroep ,.The Mortis" heeft een wereld record gevestigd door 73 uur achter elkaar De drie jonge musici worden thans in een ziekenhuis behandeld wegens uitput ting. Het vorige record stond met 71 uur en 20 minuten op naam van een Japanse groep. De ledder van de Chileense groep heeft de naam „The Mortis" gekozen om dat hij weikzaam is op de centrale be graafplaats in Santiago. (Van t sportredactie) MAASTRICHT De honderden leerlingen van de uitgebreide technische school en van de school voor individueel technisch onderwijs tc Maastricht, kregen gistermiddag onverwacht vrfjaf. Reden daartoe was een anoniem telefoontje. Om streeks twee uur nam de concierge van de school de telefoon aan. Een onbekende stem deelde hem mee, dat ergens in het gebouw dat gelegen is aan de St.-Maar- tenslaan een bom was geplaatst. De concierge stelde direct de directeur op de hoogte van deze mededeling, die, hoewel hü het bericht ernstig in twijfel trok. toch het zekere voor het onzekere nam en de leerlingen naar huis stuurde- Hu waarschuwde de gemeentepolitie van Maastricht die direct een rechercheteam naar de St.-Maartenslaan stuurde. Urenlang hebben de politiemannen vergeefs gezocht zonder dat er een bom werd gevonden. Men meent dat tussen dit anoniem telefoon gesprek, dat een kwaiyke grap werd genoemd, cn de afficheplakkerü van de Katholieke Werkende Jongeren van vorige week, verband bestaat. Omtrent de iden titeit van de man die opbelde, is nog geen enkele aanwijzing gevonden. De politie gaat verder met haar onderzoek. SCHIPHOL (ANP) Naar aanleiding van een aantal klachten in de laatste we ken over vermissingen van geld en goe deren uit de bagage van passagiers heeft de KLM een politieonderzoek laten in- j stellen op London Airport. Dit heeft eind i vorige week geleid tot de arrestatie van acht Britse beladingsemployés van de I maatschappij, die het hoofdzakelijk ge- I munt hadden op niet afgesloten koffers, j aldus een mededeling van de KLM op Schiphol. Speciaal op de route Londen-Amster- dam werd in de afgelopen maanden het aantal diefstallen uit koffers, die in het bagageruim van de vliegtuigen werden vervoerd, onrustbarend groot, zowel uit toestellen van de KLM als van de BEA. Er zijn vele tientallen aangif ten van vermissing bij de rijkspolitie binnengekomen. In vele gevallen werd uit de koffers bankpapier vermist, doch ook sieraden en juwelen. Weliswaar zijn koffers niet de gebruikelijke plaats voor het meene men van bankpapier, doch de Britten mo gen naar bekend ingevolge de En gelse deviezen-restricties niet ongelimi teerd Britse valuta op him reizen naar bet buitenland bdj zich steken. PARIJS Bü Straatsburg is een jongen van zeven jaar. Philippe, door drie Duitse herders aangevallen, die hem zulke verwondingen .hebben toegebracht, dat hü is overleden. Het drama speelde zich af op dc binnenplaats van een textielfabriek. Om indringers en ongewenste typen buiten haar terrein te houden had de directie van een textielfabriek ter bewaking drie Duitse herders aangekocht, die erop afgericht zijn iedere vreemde op het terrein aan te vallen. Als de arbeiders, ongeveer negenhonderd in getal, 's avonds de fabriek verlaten, worden de honden losgelaten op de grote binnenplaats. Hetzelfde gebeurt tijdens het weekeinde. De concierge is met de honden goed vertrouwd en sluit ben overdag op. Op hetzelfde terrein woont in een dienstwoning nog een ander echtpaar. Als dat echtpaar 's avonds of op zondag bezoek van vrienden krijgt, zijn zij verplicht de concierge te waarschuwen, die dan de drie honden opsluit. De afgelopen zondag kreeg het echt paar bezoek van vrienden met twee kinderen, Philippe van zeven en Isabella van tweeëneenhalf. Volgens afspraak was de concierge gewaarschuwd en de drie honden zaten in hun hokken. Plotseling hoorde men een wild geblaf van de honden, die op de een of andere manier kans hadden gezien uit ROME, (AP) De Italiaanse staats- maatschappij Ente Nazionale Idrocarbu- ri (ENI) heeft een contract met de Sov jet-Unie gesloten voor de afname van Russisch aardgas in ruil voor Italiaanse ijzeren buizen van grote diameter, zo is in Rome meegedeeld. Aan de tekening van het contract, in Rome, zijn twee jaar onderhandelingen vooraf gegaan. hun hokken te komen. Hoe is nog niet opgehelderd. Zij lieten het meisje van tweeëneen half ongemoeid, maar vlogen op Philippe af, die aan stukken werd gescheurd. De vader van Philippe zag het voor zijn ogen gebeuren, maar kon niets doen want zijn been zat in het gips. De concierge haalde de honden met stokken uit elkaar, maar toen was het al te laat. Philippe was zo deerlijk gewond, dat hij onderweg naar het ziekenhuis stierf. NEW YORK (REUTER) Bij het be zoek van president Nixon aan New York hebben gisteren meer dan duizend men sen gedemonstreerd tegen de oorlog in Vietnam. In Madison Aveneu, in de buurt van het Waldorf-Astoriahotel waar de president van de nationale voetbalbond een onderscheiding kreeg omdat hij „de beschaafdste Amerikaan van het jaar" werd geacht, zijn winkelruiten vernield. Er vielen verscheidene gewonden, onder wie twee politieagenten. Er zijn 42 arres taties.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1