S)e CciddeSouAcmt 0LGA Tegen Kerst verklaring over Vietnam Zeker eind aan conflict Kwart van Frankrijk ziek Zwaargewonden moesten bijna uur op straat liggen Nixon belooft terugtrekking ondanks Parijs Vrouw sterft door gebrek aan personeel ziekenhuizen Italië met 15 al min patiënten IIZIGE KOU HEERST IN SCANDINAVIË, SNEEUW IN ITALIË electra osselappen a la proventjale Vliegramp in Griekenland: 90 doden Terry snurkte niethij floot ALARMERING AMBULANCE TE TRAAG VERWERKT LANGE RITTEN DUURDER KORTE RITTEN GOEDKOPER BIJ NS. ..Rijksoverheid geeft te weinig blijk van visie bejaardenbeleid" LIFTVERBOD MILITAIREN OPGEHEVEN Kerken zetten Biafrahulp normaal voort Zoon Marlon begroet vader Keith PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Dis. J. H. M. Brader J F. J. RL Koens Hoofdred. F. J. Plug - cbefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p w. 1.16, p. mnd. ƒ4.95. p. kwart, ƒ14.85, fr. p. post 17.75. ADV. (excl. BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur) DINSDAG 9 DECEMBER 1969 PLAATSELIJK MIST -achting van het KNMI geldig tol i Overwegend di'oog weer met opklaringen, mast plaatselijk ook mist of laaghangende bewolking. In de nacht en ochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WASHINGTON (AP). President Richard Nixon heeft de natie vannacht beloofd, dat tegen Kerstmis een verklaring over een nieuwe terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam verwacht kan worden. Verder verklaarde hij, dat zijn huidige politiek een einde aan het conflict zal maken, onverschillig wat er aan de onderhandelingstafel gebeurt. Hij was van mening, dat de kans op een regeling door middel van onderhandelingen niet goed was. Nixon zei echter, dat zijn regering voornemens is uiteindelijk alle Ameri-j kaanse troepen uit Vietnam terug te trekken. Hij voegde hieraan toe, dat dat plan volgens het schema verloopt. In een persconferentie in het Witte Huls zei hij over twee tot drie weken, zeker voor het einde van december, een nieuwe bekendmaking over de terugtrek king van troepen wereldkundig te zullen maken. Hij zei, dat omtrent de omvang van deze troepenterugtrekking nog niets vaststond. Verder verklaarde de presi dent op zijn persconferentie: 1. .Al het mogelijke te zullen doen om •11e feiten met betrekking tot de Ame rikaanse massaslachting in My Lai aan het licht te brengen. De mannen, die bij de massaslachting betrokken zijn geweest lullen, indien schuldig bevonden, ge straft worden. Zoals het er uitziet is het zeer zeker een massaslachting geweest, die onder geen omstandigheden gerecht vaardigd was, zei hij, 2. Vice-president Spiro T. Agnew heeft nuttige suggesties gedaan in zijn redevoeringen, waarin hij kritiek lever de op de nieuwsvoorziening door radio en televisie en sommige andere nieuws media. Nixon verklaarde echter geen klachten te hebben over de wijze waar op hij door de pers behandeld wordt en hij verklaarde voldaan te zijn over de kans om het Amerikaanse volk via de televisie rechtstreeks toe te spreken. In dien de commentators zijn persconferen tie naderhand willen bespreken, zei hij, zal ik mijn kans aangrijpen Inmiddels is gebleken dat de Ver enigde Staten de vredesbesprekingen In Parijs minder hoog aanslaan. De minis ters Rogers van Buitenlandse Zaken en Laird van Defensie hebben beiden ver klaard dat de besprekingen in een voort durende impasse verkoren. Rogers zei dat zijn regering niet van plan is direct een opvolger van Cabot Lodge te be noemen, die als leider van de Ameri kaanse delegatie ls afgetreden. De Vlet- kong noemde overigens gisteren voor het eetst een tormijn van zes maanden voor de terugtrekking van de Amerikaanse troepen en hun bondgenoten. Woord voerder Ly Van Sau zei, dal als de on voorwaardelijke terugtrekking werd aangekondigd, de veiligheidsgaranties voor die periode kunnen «proken. worden be- Miljoenenbuit Het afgelopen week einde zijn bij een inbraak in een post kantoor''in de Londense binnenstad bank biljetten, post- en verzekeringszegels ter waarde van 4,4 miljoen gulden gestolen, die in een brandkast waren opgeborgen Het alarmsysteem was door de inbrekers uitgeschakeld. (ADVERTENTIE) Als op zondag de klokken van StMichaels Church in West Ovetgon in Engeland luiden, dan weet ieder une daar achter :i t. Het is de tienjarige Maria Russell, die als klokkcluidster optreedt. Omdat :e eigenlijk te klein is voor dit karwei. Opname onmogelijk (Van s pond ent AMSTERDAM Een vrouw, die vol gens haar huisarts nog jaren had kun nen leven, is het afgelopen weekeinde in haar Amsterdamse woning overle den, omdat zij wegens personeelsgebrek niet in een ziekenhuis kon worden opge nomen. Het betreft de 75-jarige wedu we N. Dissel-Nota. die aan een ernsti ge hartkwaal leed. De huisarts werd vrijdagmorgen ge waarschuwd door een buurvrouw. Hij trof de weduwe aan in shocktoestand. Bovendien was zij verkleumd, omdat zij niet in staat was geweest, de kachel aan te maken. De arts heeft alles gepro beerd, om de vrouw li een ziekenhuis, maar Geneeskundige en bleef volhouden, dat doen opnemen in de Gemeentelijke Gezondheidsdienst er nergens plaats was. Ook lukte het hem pas op het laat ste moment een verpleegster te krijgen voor mevrouw Dissel-Nota, hoewel zij lid was van het Groene Kruis. Volgens de arts zou een bloedtransfusie voldoen de zijn geweest om het leven van de we duwe te redden. De gemeentelijke ge neeskundige en gezondheidsdienst geeft de gang van zaken toe. ..Wij hebben soms bedden leeg staan", aldus een zegsman gisteravond, „maar moeten patiënten weigeren, omdat we niet genoeg perso neel hebben". In Amsterdam vraagt men zich nu af, hoe dan de verschillende ziekenhuizen bemand zullen worden, die in de hoofd stad in aanbouw zijn. Meer dan vijfduizend Japanse jongens en enkele meisjes hebben hun vaders. ooms, oudere broers en leraren uitgedaagd in judo- en kendowedstrijdenm Dit was bij gelegenheid van de trainingsbijeenkomst in militaire kunstgrepen voor alle Japanse kinderen in Tokio Tijdens de kendowedstrijden slaagden enkele meisjes erin hun mannelijke tegenstander met het houten zwaard op het hoofd te slaan, hetgeen winst betekende. Lucas Kleijn) PARIJS Hel maakt weinig verschil of wjj door de hond of door de kater worden gebeten, maar ziek zijn we in Frankrijk. Van iedere vier Fransen ligt één in bed met griep. De één heeft het in virus A-l, de ander van virus A-2 i de derde heeft zijn bedlegerigheid te danken aan virus A-3. Als vader weer ivereind is gekrabbeld en naar zijn werk kan gaan. duiken moeder en de kinderen in bed. De twee steden Lyon en Toulonse zijn er het ergst aan toe. want daar loopt bij 25 proeent van de bevolking het water uit neus en ogen. In Perplgnan is een meisjeslyceum gesloten omdat 27 leraren wegens griep voor de klas kunnen staan. Bij de gendarmerie van die stad is de toestand ven weinig rooskleurig, want van de 200 gendarmes liggen er 47 met kruiken onder de wol. In Nantes wordt post on regelmatig en met grote vertraging be zorgd. Want van de 300 brievenbestellers liggen er 150 te klappertanen van koorts Twee steden kraaien victorie, althans tot dusver, want in Grenoble waar de ther mometer een behoorlijk stuk beneden nul staat, ls geen sterveling ziek, even als in Marseille, dank zij de superbe gezondheid aan de mistral die alle micro van A-l, A-2 en A-3 heeft, wegge blazen als kaf voor de wind. Ook Straatsburg haalt verlicht adem. want daar is het 6 graden onder nul. In Saint .Nazaire lopen de visprijzen om hoog. omdat de vissers hun slaapmut sen op hebben in plaats van de zuid- De griep is de Fransen zo snel en ver raderlijk op het lijf gevallen, dat ner gens meer vaccin is te krijgen. Het Instituut Pasteur heeft nog wel wat in voorraad, maar dat wordt bewaard voor de ziekenhuizen en de ouden van dagen. In Italië ls het aantal slachtoffers van de griepepidemie gestegen tot ongeveer 15 miljoen. Het weer in heel het land bleef koud en vochtig, en hielp de griep zich te verspreiden. I Volgens sommige artsen zal tenslotte de helft van de bevolking van 54 miljoen te lijden krijgen van de griep Alleen in HAMBURG/ROME (Reuter). Ijzige koude in het noorden van Scandinavië en in de Italiaanse Alpen en zware sneeuwstormen boven Zuidoost- en Noordwest- Europa vormden ook gisteren het weerbeeld van ons werelddeel." Zeer zwaar is de winter in delen van Zweden en Finland, waar temperaturen van meer dan 40 graden beneden het vriespunt werden gemeten. B(j verkeersongelukken als gevolg van het winterweer kwamen in het weekeinde in Zweden 18 mensen om het leven. In Italië werd de laagst temperatuur van het vroeg ingezette winterseizoen in de Tre Palle, een bergmassief, gemeten, waar het 30 graden vroor. In de Dolomieten was het gunstig weer voor de wintersport. Op de Vesuvius viel sneeuw en in de Zuiditaliaanse Apenijnen tussen Napels en Bari werd het wegverkeer door de sneeuwval ernstig gehinderd. In Venetië leidde zware regenval weer tot ernstige overstromingen. Uit de Italiaanse bergen daalden horden wolven af naai' de dalen om hun voedsel te zoeken. In Oostenrijk stopte de sneeuwval na achtenveertig uur. maar de storm woedde onverminderd voort. Het verkeer ondervond nog zeer veel hinder van opgewaaide sneeuw. In grote delen van Tsjecho-Slowakije waren de wegen ook maandag nog onbereidbaar Ook het spoorwegverkeer ondervond ernstige moeilijkheden. Achtduizend goederenwagons zijn er ingesneeuwd. ADVERTENTIE DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER zoekt U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem Ook In briljant. Altijd voordelig, •s Maandags gesloten. ADVERTENTIE lekker eten tips Snel braden en daarna stoven met laurier, kruidnagel en zilveruitjes. Deze laatste In de jus laten meekoken. Doe er ook een scheutje rode wijn in. 2 2'/2 uur atovea een gbed stak vlees hoort eri?0 1957 heeft deze ziekte in Italië harder toegeslagen. Veel scholen zijn gesloten. Veel fabrieken en kantoren werken op halve kracht. In de winkels mist men de gebruikelijke kerstdrukte. ATHENE, (AP) Griekenland ls maandag getroffen door de zwaarste vliegramp uit z"(jn geschiedenis. Een DC- 6 toestel van de Olympic Airways, van ('hania op Kreta op weg naar Athene, stortte op 40 kilometer van de hoofdstad brandend neer. na in zware regen een heuvel te hebben getroffen. Geen enkele van de 90 inzittenden 85 passagiers en 5 bemanningsleden heeft de ramp overleefd. Volgens de politie zijn de meeste stoffelijke resten die tot dusver geborgen zijn door verminking onher kenbaar geworden. Ooggetuigen In het dorp Keratea, niet ver van de plaats van de ramp, hadden j gezien, dat het toestel een heuvel trof en daar brandend vanaf rolde. Volgens de politie had de gezagvoerder kort voor 1 de ramp de luchthaven Athene verwit tigd, dat hij snel hoogte verloor en hulp van de luchtverkeersleiding gevraagd bij het vinden van een geschikte plaats voor oen noodlanding. Nog voordat de ver keerstoren kon antwoorden werd de ve»~ BLACKPOOL (Reuter) Elke keer als de zevenjarige Terry McGrory diep ademhaalde, klonk er een fluittoon. Het zelfde gebeurde iin zijn slaap. Hij snurkte niet, maar floot. Vandaag ligt hij in een ziekenhuis in Blackpool en een speel- goedfluit van 3,75 centimeter lengite ligt in een fles naast zijn bed. Chirurgen heb ben het voorwerp namelijk uit een lucht pijp van Terry verwijderd, die met een longontsteking naar het ziekenhuis was (Van e HOORN Drie kwartier hebben twee zwaargewonden gisteren op een grond- zeiltje, tussen de sneeuwhopen en in de vrieskou, langs de provinciale weg HoornEnkhuizen nabij Westwoud lig gen wachten op vervoer naar een zie kenhuis. Het zjjn J. v. d. B. uit Ben- ningbroek en J. K. uit Zwaag. Hun auto raakte in een sneeuwbank, kwam in een slip en botste in volle vaart op de andere weghelft tegen een vrachtauto. Het ongeluk gebeurde om kwart over I negen, om tien uur was er pas een am- j bulance die de beide ernstig gewonden naar een ziekenhuis in Hoorn kon over- j brengen. De dokter die eerste hulp ver- leende was binnen vijf minuten ter plaat- j se. Na de slachtoffers behandeld te heb ben belde deze een taxibedrijf in Hoorn om een ambulance. De ziekenauto was er niet, deze was op weg r val elders. Daarna werd rond half tien de ambu lance van het Rode Kruis in Enkhuizen gebeld. Volgens de chauffeur van de ziekenauto kwam het telefoontje pas om kwart voor tien door. De ambulance moest overigens eerst 200 meter van het ziekenhuis vandaan uit een garage worden gehaald. Hoe het zij: de wagen kwam pas om tien uur bij de zwaar gewonde verkeersslachtoffers. De dokter, gevraagd naar zijn com mentaar, vond dat het ambulancever- voer in West-Friesland slecht geregeld is. „Er is geen organisatie en degenen, die er zijn, zijn slecht uitgerust". Het samenwerkingsorgaan West-Fries land, waarbij alle dertig Westfriese ge meenten zijn aangesloten, is bezig met een studie over het ambulancevervoer in deze regio. De commissie wil komen tot een regionale gezondheidsdienst. Een eerste aanzet daartoe is een beter ambu- j lancevervoer. Het bureau van het SOW I deelde desgevraagd mee, dat de fout zit in de alarmering en de medisch* begeleiding in de ziekenauto's. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen zal de tarieven voor enkele retours en trajectabonnementen met ingang van 16 december verhogen met gemiddeld drie procent. Daar staat tegenove- dat een kaartje voor een zeer korte afstand (tot en met zeven kilome ter) relatief aanzienlijk goedkoper wordt. De reële prijsstijgingen voor enkele reizen, retours en trajectabonnementen variëren van nul tot ongeveer acht pro cent. De algemene maandabonnemen ten worden voor de tweede klasse van f 110,op f 115,gebracht en voor de eerste klasse van f 165 op f 170.—. Hel algemeen vastrechtabonnement gaat ook vijf gulden meer kosten (f 30,De overige abonnementen, zoals de dag kaarten, de 2-pluskaarten, de 65 -kaar ten en de toeristische drie- en acht daagse abonnementen, worden niet in prijs verhoogd. Tot de prijsverlaging op de zeer kor te afstanden is besloten om de NS-ta- rieven in overeenstemming te brengen met die van het openbaar stedelijk ver voer. Zo zal een enkele reis tweede klasse over een afstand van minder dan acht kilometer na 16 december 60 in plaats van 80 cent kosten. DEN HAAG (ANP) „De rijksover heid geeft in de praktijk te weinig blijk een visie te hebben omtrent het be jaardenbeleid in Nederland". De Neder landse federatie voor bejaardenzorg zegt dit in een schrijven aan de voorzitter van de vaste commissies van de Tweede Kamer voor CRM, Sociale Zaken en Volksgezondheid en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Feitelijk, aldus de brief, volstaat de overheid (met name het ministerie van CRM) met het creëren van een aantal voorzieningen in het ka der van de maatschappelijke dienstver lening en zelfs deze zijn in onvoldoende mate aanwezig en functioneren op niet bevredigende wijze. De constatering dat er geen sprake kan zijn van een doordacht en integraal welzijnsbeleid voor de ouder wordende mensen in Nederland is niet verwon derlijk, volgens de federatie, omdat het bejaardenbeleid wordt geformuleerd en uitgevoerd door liefst drie ministerie», te weten: C.R.M., Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Sociale Zaken en Volksgezondheid Dit moet wel leiden tot een ongecoördineerd, ver ward en brokkelig beleid hetgeen de wens doet groeien dat het bejaarden beleid meer en meer een aangelegenheid van het gehele kabinet of een kerngroep daarpit zal worden. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het van 1955 dateren de liftverbod voor militairen is met in gang van 1 december jl. opgeheven. De defensieleiding vond verdere handhaving weinig zinvol nu er door de meeste mi litairen in burger wordt gereids en de controle onvoldoende kon worden uitge oefend. Voorts meent men. dat de tijd rijp was om ook op dit gebied een stuk „vermaatschappelijking" door te voeren. De laatste jaren werd toch al steeds minder tegen liftende militairen opgetreden. OSLO (Reuter) Vertegenwoordigers van de gezamenlijke hulp der Kerken aan Biafra hebben na een tweedaagse bijeenkomst in Sandefjord, Noorwegen, verklaard dat de voedsel- en medica- mentenvluchten naar Biafra zullen wor den voortgezet. Vrijdag had de Wereld raad van Kerken gevraagd deze hulp te staken, omdat door deze hulp de oorlog zou worden verlengd. Volgens de kerke lijke leiders uit 35 landen die in Noor wegen bijeen zijn geweest, wordt de oorlog echter verlengd door de wapen leveranties. De Kerken zijn op geen en kele wijze betrokken bij politieke activi teit. aldus is in Sandefjord meege- Een Noorse woordvoerder deelde mee dat tot dusver 55.000 ton voedsel en an dere voorraden door de lucht naar Biaf ra zijn vervoerd. Hiervoor zijn 4.700 vluchten nodig geweest. Deze hoeveel heid overtreft de stoutste verwachtin gen, aldus deze woordvoerder. Na een grandioos optreden m het Amerikaanse plaatsje Tracey in de staat Califomië zijn de „Rolling Stones" in Engeland teruggekeerd. Keith Richard werd op het vliegveld begroet door vriendin Anita Pallenberg en Mntja Marlon. 1

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1