ADO had punt verdiend DE STERRENWICHELAAR HAD HET VOORSPELD Ei is maar één v/gord[ voor schlemielig GRANDIOZE SAVE THIE MAAKTE VAN DIJK MATCHWINNER Eén hapering bij Feijenoord en FC Twente maakte gelijk Blusch (FC Köln) wil naar Nederland (Feijenoord?) AMSTERDAM. Het gevoel van doffe be rusting en onmachtige woede bleef nog lang nasudderen bij de mannen van ADO. Aad Mansveld gaf het grif toe: „De tranen spron gen in mijn ogen toen dat tweede doelpunt erin ging". Doelman Ton Thie, na een vlekke loze wedstrijd: „Als het nou eerder gebeurt, kan je er nog vrede mee hebben maar zo vlak voor tijd als je dat punt al te pakken hebt", en hij schudde voor de zoveelste keer zijn hoofd. En trainer Vaclav Jezek, ondanks de meer dan dappere prestatie van zijn volge lingen: „Ze kunnen nu wel zeggen dat het onverdiend is maar ik kan na zo'n nederlaag Trouwens, ook de grensrechter was niet vrij van intimidatie. De moeizame pogin gen van beide ploegen om de bal onder :ontrole te houden, leken nimmer met suc_ ■es te worden bekroond. Wie schoot, moest ?r rekening mee houden dat zijn„staan- been" onderuit gleed. En bovendien was de (kleine) bal constant met een laagje ijs bedekt. Eerst tegen het eind van de eerste helft oefende Ajax zware druk uit. Er werd meer mankracht ingezet om die dekselse defensie van ADO allen uit- tekend maar een „plus" voor Weimar overmeesteren. Ook die stormlopen >rstond de linie vóór Ton Thie, die een- laal de hulp nodig had van Mansveld |die de bal van de doellijn werkte. ineens was dat doelpunt er. Swart een vrije trap, rende daarna haastig het doel en ontving daar de bal van ICruyff. Nog geen meter hoefde Swart de bal te laten afleggen om zijn ploeg op 10 te brengen. Heftige protesten van [aagse zijde. Aanvoerder Mansveld pro- isteerde bij scheidsrechter v. d. Veer, die ;ijn grensrechter raadpleegde. Stokstijf itond de man nog met zijn vlaggetje in ie lucht. Bij het overleg met de scheids- echter hield hij evenwel zijn mond, zo- lat het doelpunt werd toegekend- „Als lat geen buitenspel is, moeten ze mij laar eens zeggen wanneer het dan wel a is," brieste Mansveld nog lang na de 'edstrijd. „Cruyff lag nota bene op de oellijn". In de verwarde situatie voor iet doel had de grensrechter dus waar- :hijnlijk de vlag „per ongeluk" opgehe- Verklaring Ajax was dolgelukkig met die voor sprong. Gezien de omstandigheden werd igrfler zeer redelijk gevoetbald en ADO was aP: technisch niet de mindere. Een hechte ■so< defensie, een goed middenveld met rou- >sa tüüer De Zoete en de altijd onbevangen aanstekelijk ijverig Dick Advocaat. En ee spitsen, Holmström en Berg, want 'da Lex Schoenmaker moest als „Waterdra- O' ger" fungeren en speelde in teruggetrok- 8' ken positie. „Ik kon geen bal goed weg- krijgen. Twee meter van een tegenstan der plaatste ik de bal precies voor zijn voeten". Lex Schoenmaker kon er geen verklaring voor vinden dat hij geen bal goed behandelde. En toch is die er. Schoenmaker wil (of durft) niet geloven dat hij een uitnemende voetballer is „de beste die we hebben", zeggen diverse teamgenoten en gaat te zeer gebukt w onder de wel zeer snel geuite kritiek van 1 het eigen publiek in het Zuiderpark dat n onmiddellijk negatief reageert zodra g Schoenmaker een bal verkeerd behandelt. Zo komt een talentrijke speler tot onder maatse prestaties- (Van ome niet tevreden zijn. Aan de andere kant is wel gespeeld zoals ik dat had opgedragen. Alleen had ik graag gezien dat ze in de ver dediging de laatste minuten elke bal de tri bune in hadden gejaagd. Dat mag in zulke omstandigheden. „Een van de eersten die er tijdens de bustocht naar huis, door een Pool nacht, overheen was, was zakelijk ingestelde manager Eddie Hartmann die wees op het keiharde voetbalvak dat de werknemers zulk een bittere teleurstelling kan bereiden. En langzaamaan kwam de goede stemming weer boven. Maar het duurde wel lang na die nederlaag tegen Ajax, waarvoor slechts een woord het juiste is: schlemielig. Met één doelpunt, pal voor de rust, dat voor discussie vatbaar is en één een halve minuut voor einde, was Ajax bijzonder goed weggekomen. Laat er dan voor ADO niet meer dan die ene treffer van Louis de Puyt hebben ingezeten en dat is ook nog aan twijfel onderhevig Ajax verdiende er zeker ook niet meer dan een. De Amsterdammers, die toch een s plus aan technische vaardigheid heten te bezitten, kwamen op de allengs onder de sneeuwjachten met een witte deken belegde grasmat evenmin uit de voeten. Juist onder dergelijke omstandigheden had Ajax zich de Gouden vervanger Ook tegen Ajax, waardoor hij na de F 5 rust plaats moest maken voor „kanon" Louis de Puyt, de zwaargebouwde schut- die zich wonderwel thuis voelde op de witte deken. Hij werd de „gouden ver vanger" want nadat Söndergaard (in de grj plaats van Keizer) ettelijke pogingen door te langzaam spel en te late reactie had >-8l zien stranden zelfs eenmaal vlak voor doel door treuzelen teniet had gedaan Bals in pure wanhoop de bal achterna had gezeten tot bij de middenlijn, maak te ADO gelijk. Rijnders trapte grandioos mis en de ver opgedrongen v. d. Rurch, die elke correcte poging de bal te ïn zag bestraft, loste een mis lukt schot. Louis de Puyt ving de bal op en knalde meteen 'raak: 1—1. Dit "was niet de enige keer dat Johan Cruyff een knieval moest maken voor de defensie van AÖO en speciaal voor Kees Weimar die magistraal speelde en de troef van de Amsterdamse voorhoede compleet in de zak had. Zoals trouwens de gehele Haagse defensie weinig mogelijkheden tot succes bood. Mansveld (links), Cruyff, Weimar, Vos en Thie (v.l.n.r.) waren dan ook terecht het meest teleurgesteld na het „ongemotiveerd optreden van het noodlot" in de laatste seconden. Dat had de eindstand moeten zijn. ook indien wordt meegerekend de tweede maal dat Mansveld de bal uit het doel werkte, want daar stond dat lepe boog- Lalletje van Holmström tegenover. Bals had verkeerd uitgegooid en van Holm- ströms voet zeide de bal hoog over de Amsterdamse doelman heen naar het doel. Met een radeloos sprintje was hij precies op tijd ter plaatse om een doel punt te voorkomen. Dat doelpunt viel la ter aan de andere kant toen ADO een enorme afweerslag succesvol had afgeslo ten. Heel Ajax bevond zich pp de Haagse helft. Van Dijk scoorde in buitenspel- grote ploeg met de grote baltechnische vaar digheid kunnen en moeten tonen. Het zat er helemaal niet in. En het feit dat Piet Keizer niet speelde, geldt nauwelijks als een aan vaardbaar excuus want ook Johan Cruyff kwam er vrijwel niet aan te pas tegen de subliem spelende Kees Weimar en Dick van Dijk werd door Jan v. d. Oever afdoende in bedwang gehouden. Maar juist Van Dijk zou de grote man van Ajax worden met zijn doel punt vlak voor het laatste signaal van de door het publiek geïmponeerde heer Van der positie en dat zou dan het einde beteke nen van een en dat kon ook niet an ders niet meer dan redelijke maar door de omstandigheden en de knappe afweer van ADO spectaculaire wedstrijd, die vol verrassende wendingen zat. In een desperate poging tot scoren was Vasivic naar voren gegaan. Zgn enorme schot werd met een grandioze safe ge keerd door Thie, die later zei: „Als je zo'n gladde bal stompt, heb je kans dat ie langs je vuist schampt en vlieg ie in de hoek. Daarom liet ik hem tegen mün vuist spatten". De bal bal sprong weg en toen werd Dick van Dijk toch nog de matebwinner. Van dichtbij scoorde hij: 2—1. Op dat moment sprongen Aad Mans veld de tranen in de ogen- „Schlemielig om zo, in de laatste seconden, te moeten verliezen", zo was het ook. Als Vasovic had gescoord, zou dat met een magnifiek schot zijn geweest- Maar als je doelman de bal stopt met een waargaloze reactie en de man die geen moment gevaarlijk kon worden, krijgt de bïil louter bij toe val pal voor zijn voeten, veertig secon den voor tijd, dat heeft het noodlot on gemotiveerd toegeslagen. Niet verdiend Intussen droeg het volijverige, dapper strijdende en technisch gelijkwaardige ADO na een imponerende prestatie de hulde weg van het publiek, 22.000 man sterk, dat de opgekropte spanning ont laadde in geestdriftig gezang. Het „twee dehands" deel achter het doel van Thie deed dat met het werpen van zitkussen tjes naar de Haagse doelman. Het woord „schlemielig" bleef nog lang hangen. Ajaxtrainer Rinus Michels ge bruikte het niet maar zei wel, spaarzaam prater als hij is: „Het was niet verdiend". Het zou een kogelslingeraar kunnen zjjn maar die hebben nooit zoveel bekijks. Het is doelman Ton Thie, met trainingsbroek voor de kou en zonneklep tegen de sneeuw, die een zitkussentje teruggooit. Achter zijn rug bevond zich niet het „fijnste" deel van het Amsterdamse publiek en toen Ajax op 21 was gekomen, werd de vreugde geuit met het werpen van kussentjes. En dan moet een betaald voetballer er maar een extra-baantje bij nemen en ze teruggooien. Feijenoord weer naar Milaan ROME De Italiaanse voetbalbond heeft besloten de finale van het Euro pese toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen op 6 mei 1970 in het San Siro Stadion in Milaan te spelen. De Europese Voetbal Unie. (UEFA) had Italië aangewezen als land waar de finale zal woi'den gehouden. Feijenoord dus weer naar Milaan Het wias een nederlaag waarin morele winst school. Nuchtere Hartmann: „Maar dat punt heb ben we toch niet...". (Van ome sportredactie ENSCHEDE Zo beteuterd had Wim van Hanegem nog nooit gekeken. Zijn linkeroog geslo ten, omdat F.C. Twentes kribbi ge Eddie Achterberg het had dichtgeslagen, met zijn linker been trekkend omdat F.C. Twen tes stevige Isi ten Donkelaar hem „op de horens" had geno men, een sigaret bungelend tus sen zijn lippen, omdat hij tot rust wenste te komen. „De kromme", sprak harde woorden die Twentes machtige inzet laakten. „Ik kan best een stootje verdragen maar het moet toch niet te gek worden. Ik vind het jammer dat Twente naar deze middelen moest grijpen. Dit was niet hard, dit was gemeen". Feijenoord had het niet begrepen op de Hnsohedese formatie. Zoekend naar excuses verklaarden zij stuk voor staak de late gelijkmaker. Alleen Ernst Happel, getooid met de inmiddels onafscheidelijk geruite pet, toonde zioh de beminnelijk heid zelve. Natuurlijk, ook hij betreurde het dat F.C. Twente zich op de valreep nog naast zijn elf had gewrongen; ook hij sprak zijn teleurstelling uit. Maar Ei'nst Happel zoch bepaald geen verontsöhuldigingen. „Twente heeft de hele wedstrijd niet een kans gehad. Uitgerekend in de laatste minuut rom melde ze er een in. Dat mag niet gebeu ren. Op een normaal bespeelbaar veld kun je je spelers gemakkelijk terugtrek ken, maar dat kon op dit veld zeker niet. En dan neem je automatisch risico's". Nam Feijenoord, geschoold in het hy- peimodeme internationale voetbal, dan zoveel risico's dat het Twente een een voudige kans bood om nog op gelijke hoogte te komen? Nee, daarin zat het met in een afgestampt Diekmanstadion. Feijenoord waande zich gewoon over winnaar. En daarop had het, gezien het tevoren vertoonde, ook recht. Technisch Feijenooi-d bedwong de tomeloze energie, waarmee Twente geladen was, op knappe wijze, magistraal geleid wederom door supervertrager Wim van Hanegem. En toen de Mok de speeltijd bijna geheel had weggetikt, verslapte Feijenoord even. De oerdegelijke achterhoede zou het zaakje wel even klaren. En dat kunstje ging niet op. Met nog nauwelijks een handvol seconden voorradig om gelijk te komen, werkte Theo Paihlplabz de bal achter de verblufte Eddy Trey tel. Hij is het ook Rinus Israel: „Het was al lang Ujd. Van Gemert had moeten fluiten. En ais je denkt dat het gebeurd is, verslapt je aandacht even. Dat gaat ongewild". Feijenoords rechterverdediger Piet Ro- meijn: „Ik had de scheidsrechter al drie keer gezegd, dat het al lang tijd was. Hij negeerde me gewoon". Romcijn had direct na ailoop van het kille treffen een onderonsje met scheids rechter Van Gemert. Uitdagend stapte hij op hem toe, schudde hem kwasi onver schillig de hand en diende de argeloze scheidsrechter enige woorden toe, die niet eens in een goed Nederlands woor denboek voorkomen. Dit kostte Romcijn een officiële waarschuwing, die hij uiterst laconiek in ontvangst nam. „Wat ik tegen Van Gemert zei, is hij ook". hard, maar vergat dat het tegen Feijen oord speelde, een ploeg die elk „slipper tje" kan afstraffen. Neem alleen de hoek schoppen, steeds genomen door Henk Wery. Elke keer gaf Feijenoords rechts buiten zoveel effect aan de bal dat doel man Piet Schrijvers en zijn verdedigers er de grootste moeite mee hadden. De zesde keer, toen ze vijfmaal hadden kun nen zien 'hoe de bal bij de eerste paai neerdaalde, verzuimde Twente de aldaar opgestelde Ove Kindvall een cipier te geven En voor Kindvall zijn zulke bal len kinderwerk. Meer dan die 10 had Feijenoord niet nodig. Een ploeg die de stormlopen van A.C. Milan kaïn weerstaan, weet ook wel raad met de doorzichtige trucjes van F.C. Twente. Hapering Twente wérd steeds weer opgevangen door Rinus Israel en Theo Laseroms, die het af en toe wel eens te bont maakten. Hoe sterk aanvoerder Epi Drost zijn men- oen ook dn de richting van Treytel diri geerde, hoe dapper hij dikwijls het vooi- beeld gaf, Twente liep zioh steeds weer dood. Tot het moment waiarop Theo Pahlplatz gebruik maiakte van een hape ring an de Rotterdamse machine. Trainer Kees Rijvers: „Ik had f eijen oord tegen PSV gezien en sindsdien weet ik dat Feijenoord fouten kan maken. Daar van hebben wü geprofiteerd". KEULEN. Peter Blusch. achterspeler van de FC Köln. heeft zijn vereniging gevraagd voortijdig zijn contract te mogen verbreken. Blusch, die anderhalf jaar geleden van E in tracht Frank furt. naar FC Köln kwam, wil naar Nederland. Tussen Blusch en Feijenoord is al een gesprek ge weest, maar manager Guus Brox zei dat het bepaald geen onder handelingen waren voor een on middellijke transfer. „Wij ihetoben gepraat, en gedacht aan de mogelijkheid voor een transfer over een wat 'Langere periode, vooral omdat wij er rekening mee hadden gehouden dat Blusch ten minste nog tot het eind van het seizoen aan zijn contract vast- Er is overigens nog geen enkele zeker heid dat FC Köln bereid is tussentijd» het contract met Blusch te verbreken en dat de Westduitse olub en Feijenoord tot overeenstemming zullen komen over het transferbedrag. Manager Brox: „Wanneer Blusch FC Köln kan verlaten, lijkt het mij dat hij binnenkort wel contact met ons zal zoeken". Wel en niet noden Feijenoord en F.C. Twente zich overigens toch niet bepaald van hun vriendelijkste zijde. Vooral toen het duel op zijn laatste benen liep en Twente alle hens aan dek blies, schoten de vonken er af. Twente, dat in Eddie Achterberg zijn grootste boosdoener had, moest en zou de gelijkmaker scoi-en, die het voor de enorme inzet wel verdiende, maar waar op het op basis van het vertoonde speJ geen recht had. De massa bleef echtei hopen, want de Enschedese sterrenwiche laar Boersma had voorspeld dat Twente Feijenoord een punt afhandig zou maken. En die man geniet een blindelings ver trouwen. De massa heeft er echter lang op moeten wachten. Twente moest immers een achterstand wegwerken die het geheel aan zichzelf te wijten had. Twente werkte ontstellend „Help, de killer scoort", lijkt doelman Piet Schrijvers te roepen. Oewe Tjindv all, zoals hU waarschijnlijk in het Zweeds zal heten en deswege ook wordt genoemd door commentatoren die deze taal blijkbaar beheersen, heeft Feijen oord op 1—0 bracht. Net als ADO raakten de Rotterdammers een punt kwijt want die kleine voorsprong bleek niet voldoende.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9