Leiden spant zich in voor Biafra ALPHEN TWEEDE IN ZESKAMPSHOW LEIDSE ZEILBOTENBOUWER VERHUIST NAAR LOCHEM St. Nicolaas, op terugweg, langs MEB *»l Tom Mix Gin Zandplaat gevaarlijk voor kinderen BIOSCOPEN Gouden insigne van Noorderkwartier voor J. Nievaart Mini-woonwagenkamp woensdag in gebruik Petitie voor regering Schoolbus Rivierenwijk Leidse agenda 2/ 'jbsndH MAANDAG 8 DECEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT Kantoor blijft in Leiden, maar Veelzijdig bedrijf I Eindelijk Is er_ I de ideale"lic" in longdrinks ^^tnetfnsdranj^Fvruchlensa^^^ Ij (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De heer H. R. Troost te Lelden, die 3500 m2 industrie terrein aan het Twentekanaal te Lochem heeft gekocht, gaat daar een fabriekshal van duizend vier kante meter neerzetten voor de bouw van de polyester zeilboten en vletten. Door ruimtegebrek tiaar Twentekanaal Hy en zijn vrouw komen in Lochem wo nen; de zaak in Leiden, waar het ver koopkantoor blyft gevestigd, overlatend aan zijn oudste zoon. Drie leden van het personeel verhuizen ook met hun gezin nen naar Lochem, evenals drie Marok kanen die al jaren by Troost in dienst zijn. In totaal werken in de afdeling die naar Lochem verhuist tien personen maar de heer Troost verwacht de afde ling jachtenbouw te kunnen uitbreiden. Gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden bij het bedrijf in Leiden hebben geleid lot het besluit voor de afdeling boten- bouw een nieuwe vestigingsplaats te zoeken. Hij hoopt in het najaar te kun nen beginnen met de produktie in Lo- ZOETERWOUDE H.R. De in een zandvlakte veranderde weilanden nabij de Oranjelaan-N assaustraat zijn levens gevaarlijk voor kinderen. De afgelopen week zijn er boringen verricht om de i grond te ontwateren, waardoor het ge- hele terrein drassig is geworden. Komt men in een van de boorgaten terecht, dan kan men er onmogelijk meer op I eigen kracht uitkomen. Er zijn borden geplaatst, waarop met klem gewezen wordt het terrein NIET te betreden. 1 Camera: „If(14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. .Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 5 december geen avondvoorstellingen. Nachtvoorstelling: vr. en zat. 23.30 u.; „Wie doodde Salvatore Giuliano?" (18 jr.) Lido: „99 Vrouwen" (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 5 december geen avondvoorstellingen. Luxor: „Bloedbad in Rome" (18 jr.) i Dageljjks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. 5 december geen avondvoorstellingen. Studio: „Last Summer" (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. F 5 december 9.15 u. geen voorstelling. Trianon: „Gejaagd door de wind" (14 jr.) Dagelijks (ook zondag) 2 en 8 uur. Rex: „Soho in de greep van Gorilla" (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag; 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Nachtvoorstelling: „Het naakte vlees" (18 jr.). De zaak is in 1930 gesticht door zijn vader. Die was Rijnschipper. Toen deze het varen zat was ging hij aan de wal en richtte een scheepsbevrachtingsbedrijf en sleepdienst op. Voor zijn zoon heeft h(j de zaak in scheepsartikelen opgezet. Een onderdeel daarvan is de verhuur van dekkleden, niet alleen aan de scheep vaartbedrijven maar ook aan andere ex pediteurs en aan aannemers. Een ander onderdeel, voortgekomen uit de contac ten met de watersport, is de verhuur van kampeerartikelen als tenten, lucht matrassen en slaapzakken. Hausse in kunststof In 1946 werd het bedrjjf uitgebreid met een zeilmakerij en scheepsbouw. De laatste bedrijfstak is in 3959 goed gaan draaien, door de toepassing van kunst stof. De heer Troost kocht het ontwerp van een gezinsboot, de Volksboot. De verkoop daarvan begon na enige jaren zo goed te lopen dat hij hem in serie kon gaan bouwen. Het aantal verkochte VB's nadert de duizend en de laatste jaren zijn er een tweehonderd per jaar afgeleverd. De heer Troost verwacht dat dit aantal volgend jaar zal stijgen want het begint een populaire boot te worden, in Neder land zowel als in andere landen, in Duitsland vooral. Ruim zestig pet. van de produktie wordt geëxporteerd. Roeiboot Naast de zeilboot van eigen type maakt Troost ook een roeiboot, de city-vlet ge heten, ook van polyester, speciaal ont wikkeld voor de binnenscheepvaart, red dingsbrigades en sportvissers. Bij de bouw van boten voor de water sport heeft het gebruik van gewapend polyester een grote vlucht genomen. De boten worden in mallen gemaakt door de vloeibare kunststof er met een kwast op te brengen en te „wapenen" met glaswol. De kunststof en het glas ver harden tot een laag die „sterk als staal" is, niet roest en weinig onderhoud vraagt. Wordt er een kleurstof in toege past dan zit die er door-en-door in zodat een krasje praktisch niet zichtbaar is. Volksboot De volksboot van Troost heeft een V- vormige bodem met een zwaard in het midden dat opgetrokken kan worden, zo dat men er ook mee in ondiep water kan va-ren. De diepgang is dan slechts 20 cm. De mast bestaat uit een aluminium buis die aan de top voorzien kan worden van een opblaaskussen dat in werking treedt als de boot omslaat en de mast in het water duikt. Het drijfsvermogen van het kussen zorgt er dan voor dat de mast horizontaal op het water gaat liggen - de boot niet helemaal omslaat. De VB is 4,80 m lang en 1,70 m breed. Hij ls voorzien van een grootzeil er fok van tezamen 12,5 m2 die gemaakt kan worden van dacron. (Van onze correspondent) zijdeweg, woensdag in gebruik worden gesteld. Dit minikamp, bestemd voor HAZERSWOUDE Dinsdagavond 0110 woonwagens, komt mede aan ge noemde weg, dank zij een gemeenschap- om twaalf uur eindigt de heerschap- pelyke regeling van de gemeenten Ha- pij van de bewoner, der woonwa- ""5^ Mo"-""*"'* en gens, die de afgelopen week de scepter voerden op en rond het \Veer „gevangen" gemeentehuis aan het Frederik van Bewoonster Westzijdeweg: „Slapeloze nachten hebben we „vorm" konden en op het parkeerterrein naast de gevangeningevolge de bijstandwei. nadat s morgens het gemeentehuis de r.k. Engelbewaarderskerk. ontruimd van hen, die daar lijkheden niet komen. Zaterdagmorgen begon de uittocht i werk" de woonwagens en hun bewoners; zaamheden niet aknwealg behoefden té JU. iSS Als alles immers volgens plan verloopt, zijn. Die vrijdag vormde tevens het kan het woonwagenkamp, ondanks de einde van een week voor de daar aan- bezwaren van de bewoners van de West- wezige ambtenaar, die gezien de moei- Huis-aan-huis verkoop van „Alpha foxtrot naarBiafra" LEIDEN Het Leid» Biafra-comité, dat reeds zo vele gunstige reacties ontving, houdt deze week een massale geldinzameling ten behoeve van het verzenden van voedsel en medicamenten voor de hongerende bevolking van Biafra. Ruim 600 vrijwilligers gaan deze week in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest op pad voor een huis-aan-huls verkoop van het fototijdschrift „Alpha foxtrot naar Biafra", uitgegeven door Caritas Neerlandica en de Stichting Oecumenische LEIDEN Zaterdagmorgen heeft de deze ontspanningsmogelijkheid tijdens de Hulp. Dit fotoboekje kost S.50, vice-voorzitter van de speeltuinvereni- wereldoorlog geheel vernield. Mede dank ging Noorderkwartier, de 67 jarige J. zij de heer Nievaart, en we citeren nu Nievaart, afscheid genomen van het de heer Huizen, verkeren speeltuinver- ipeel tuin werk. Dat gebeurde in de Ze- eniging én speeltuin in goede staat. Zelfs vensprong aan de Bernhardkade waar zal binnenkort op het terrein ook een 'ertegenwoordigers aanwezig waren van clubgebouw worden gebouwd. De ver- de Leidse Bond van Speeltulnverenigin- gunning daarvoor is verkregen. In sa- de commissie van Jeugd-Vakantie menwerking met de brandweer moet bezigheden. „U heeft een goede zienswijze op het speeltuinwerk", merkte de heer G. P. J. Weber op, die namens beide bonden het woord voerde. Hij bood de heer Nievaart bloembak en een fruitschaal aan. Het grootste geschenk werd ongetwij feld aangeboden door de voorzitter van Noorderkwartier, de heer J. J. Huizen. Hij spelde het gouden insigne op en bo vendien kon hij mededelen dat de heer Nievaart tot erevoorzitter benoemd is. In zijn toespraak memoreerde de heer Hui- de moeilijke aanloopperiode. Zo moest Noorderkwartier het de eerste tien jaar zonder speeltuin stellen. Toen dan eindelijk een speeltuin verrees werd OEGSTGEEST Dat St.-Nicolaas op zaterdagochtend j.l. de terugreis naar Spanje even uitgesteld had om enkele honderden kinderen te bezoeken die bij eengekomen waren in de kantine van de Marine Bedrijven Oegstgeest was een geste die door allen hooglijk op prijs werd gesteld. De bedrijfskantine heeft namelijk een grote uitbreiding onder gaan en het scheelde maar weinig of de verbouwing was niet op tijd gereed ge komen. Gelukkig echter voor St.-Nico laas en de kinderen hebben de hoge Pieten er voor gezorgd dat de zaal reeds voor de officiële opening in januari 1970 gebruikt koh worden. De commissie van ontvangst bestaande uit de heren Everaars (voorzitter), El- zenga, De Mooy; Stavleu, Tengeler, De Weers en Guldemond alsmede mej. E. Eijsackers hebben de Sint met z'n Pie ten en enkele honderden kinderen een overgetelijke ochtend bezorgd. Voor de komst van de bisschop speelde zich op het toneel de daverende dingen des le vens af bestaande uit poppenkast, goo chelen en clownerie. „De Piero's" uit Alkmaar zetten met dit programma de zaal op stelten. Na de pauze, waarin de dorstige keeltjes gelaafd werden met chocoladedrank, kwam St.-Nicolaas met drie Pieten zijn opwachting maken. Eerst was de jeugd enigszins beduusd maar al spoedig was het Spaanse ijs gebroken. De directeur van het Marine Elektronisch Bedrijf, KTZ. (E) D. van Dijk, heette St.-Nicolaas van harte wel kom waarna de heer J. Anholts op het elektronisch orgel vrolijke wijsjes ten beste gaf, door de jeugd uit volle borst mee gezongen. Gelukkig ging er nie mand in de zak, een maatregel die, zo vernamen wij, na het concilie in bis schoppelijke kringen niet meer wordt toegepast. Wel onderhield de Sint zich persoonlijk met enkele kindertjes die graag 'n liedje voor hem zongen. De ochtend werd besloten met een aantal leuke tekenfilms en daarna kwam het hoogtepunt namelijk de uitreiking van vele prachtige geschenken. Dankzij de medewerking van o.m. het personeel van de Marine Bedrijven kon een groot gesohenkenpakket beschik baar worden gesteld aan de Van der Berghstichting te Katwijk. alleen nog de plaats bepaald worden. De heer Nievaart, wiens vrouw ook in huldiging betrokken werd, was in de Zevensprong waar ook directeur J. Reu- rich van zijn belangstelling blijk gaf, daarna nog geruime tJJd het middelpunt van een gezellig samenzijn. Burgemeester F. Verstegen geïnstalleerd WESTZAAN LEIDEN Zaterdag middag is onder grote belangstelling ook van Leidse zijde de heer F. Ver stegen geïnstalleerd als burgemeester van Westzaami De heer Verstegen, die wethouder was van de gemeente Bergen (N.H.) en ook enige tijd als waarnemend burgemeester van Vinkeveen fungeerde, was vóór zyn Bergense periode gemeente ontvanger te Leiden en directeur van de dienst Kas- en Kredietbeheer. i twee gulden wordt bestemd - de aanwezigheid van een kamp Zondagmorgen evenwel werd Hazers- woude weer uitgebreid met een inwoner tal met voertuigen. Niet accoord Intussen willen de bewoners van de Westzijdeweg zich niet neerleggen bij de beslissing van de meerderheid van de gemeenteraad, om een miniwoonwa- genkamp in hun directe omgeving te doen verrijzen. Mevrouw J. A. v. Griet huizen-van Schaik: „Slapeloze nachten hebben we. De gemeenteraadsleden moe ten hier maar eens komen praten. Op het menselijke vlak willen we een op lossing". VERONGELUKTE MAROKKANEN Stoffelijk overschot naar geboorteland luchtbrug naar Biafra. Het ligt in de bedoeling, dat de ver kopers (indien zij het willen) ook een petitie ter ondertekening aanbieden. In deze petitie wordt o.m. van de regering geëist, dat er alle mogelijke politieke stappen worden ondernomen om een einde te maken aan de strijd in Biafra. De petitie is afkomstig van een bij het Leids Biafra-comité aangesloten groep jongeren, die van oordeel is, dat Biafra ook een politieke zaak is. De in de petitie vervatte punten zullen ook naar voren worden gebracht op een op 15 december te houden landelijk congres. Tijdens deze bijeenkomst zal een groot aantal politici uit vr(jwel alle partijen tegenover een forum plaats nemen om te spreken over het conflict in Biafra. In dit forum, dat onder leiding staat van de heer G. E. van Walsum, zullen o.a. zitting nemen de heer K. Roskam van het Afrika Stu diecentrum en dokter H. Middelkoop, die in Nigeria als arts werkzaam is geweest. LEIDEN In het Mortuarium van Be grafenisassociatie „Ad Sanctos" aan de Mare, liggen de stoffelijke overschotten opgebaard van de drie Marokkaanse Op deze politieke achtergronden zal gastarbeiders, die tengevolge van ver- vrijdag ook lo dr| „,l(1,rd onl het leven het Waaggebouw worden ingegaan. Woensdagmiddag wordt de schokkende kwa Brandpuntfilm „Bommen op Biafra" ertoond, 's avonds is er een „Paint-In". Gisteren om 14.00 uur hebben honderden Donderdag- en vrijdagavond worden er landgenoten, alsmede directie en Neder- forumavonden gehouden. landse collega's langs de katafalk ge defileerd. Overeenkomstig de terzake bestaande bepalingen waren de stoffe lijke overschotten gebalsemd, een behan deling welike is voorgeschreven voor het transport van een overledene naar het buitenland. Om 15.00 uur werd een mohammedaanse dienst gehouden, welke werd bijgewoond door leden van het Marokkaanse con sulaat; daarna was er gelegenheid om deelneming te betuigen. Woensdag a.s. worden de stoffelijke overschotten over gebracht raar Marokko. Aan de directie van Begrafenlsaccoslatte „Ad Sanctos" ls opdracht gegeven de overledenen naar bun woonplaatsen Tan- ger, Lakan en Naissance In Marokko MAANDAG 8 DECEMBER Schouwburg „Troilus en Cressida" van Shakespeare door Theater, aanvang DINSDAG 9 DECEMBER Elisabeth-ziekenhuls Beginnerscur sus EHBO Peerke Donders, aanvang 8 Schouwburg „Trollus en Cressida" van Shakespeare door Theater, aan- LEIDEN B. en to. hebben geant woord op vragen van het raadslid me vrouw Kerling-Simons (PvdA) over het busvervoer voor schoolkinderen tussen de Rivierenwijk en scholen >n de om geving van de Burggravenlaan. B. en w. geven te kennen, dat de ge meente dit vervoer niet voor haar eigen rekening kan nemen daarmee zou ongeveer 15.000 per jaar gemoeid zijn. Bovendien zou dit consequenties hebben voor andere wijken, waar schoolkinde ren eveneens een niet te verwaarlozen afstand moeten overbruggen, aldus b. De NZH heeft er in toegestemd, dat naast de abonnementen ook de enige tijd geleden ingevoerde 12-rittenkaarten door scholieren mogen worden gebruikt zodat de kinderen ook weer incidenteel van de schoolbus gebruik kunnen maken. Onderzocht wordt of de verkeerssituatie bij de kruisingen van de Hoge Rijndijk met de Meerburgerkade en de Meer burgerstraat kunnen worden beveiligd. LEIDEN De Leidse Postduiven vereniging „De Snelvlleger" organiseert 13 en 14 december a.s. in de Kleine Burcht een expositie. OEGSTGEEST Op 19 december a.s. zal voor ouderen en invaliden in de zaal van het Dienstverleningscentrum een gemeenschappelijk Kerstfeest wor den gevierd. Dit zal plaats vinden in de middaguren. Men wordt verzocht zich hiervoor tijdig op te geven. LEIDEN Gistermiddag zijn twee jonge Leidenaars, die op de Rijnsburger- weg een auto liepen aan te duwen aan gereden door een personenwagen. Met beenbreuken moesten ze worden opge nomen in het AZL. Datzelfde lot over kwam ook een 37-jarige Leiderdorper, die zaterdagmorgen op Rijksweg 4 met Stadsgehoorzaal Residentie Orkest i zijn auto over de kop sloeg. Zaterdag- o.l.v. Willem van Otterloo, soliste Mo- j middag omstreeks 2 uur werd een meis- nique Haas, piano (K O), aanv. 8 uur je aangereden op een zebrapad op de nam. Hoge Rijndyk. Ook zij moest met vrij Kantine Rooseveltstraat 20 „De Na- ernstig letsel worden opgenomen in het tuurvriend", aanv. 8.00 uur nam. AZL. DONDERDAG 11 DECEMBER Elisabeth-ziekenhuls Gevorderden- EHBO Peerke Donders, aanvang 8 uur 30! 38f 33C t'U. 1 VhM 8 -1' - '6? 6-irbg ö-n-'óg i-t-'fo 3-1-'V 31 -l-'TO 31 -l-'TO 29-2-'X>. 2S-2-'7D [fltor*U:X m ALPHEN De Zcskanip-show-wedstryd van de NCRV-televisie AlphenGeneniuiden is door Al phen met een voorsprong van 35 punten gewon nen. Geneniuiden kreeg zaterdagmiddag van de jury by de uitzending van de vrydag 28 noveiubcr in het Jaarbeurstheater te Utrecht opgenomen show 330 punten In totaal, Alphen 365. Met dit resultaat plaatste Alphen zich op de 2de plaats. Als eerste staat Rheden met 384 punten, derde is Bolsward met 361 punten. Er volgen nog acht wedstryden, t.k.: StadskanaalValkenburg (3-1- '70); DronthenGoes (idem); AssenHoogland (28-2-'70); HelmondWieringermeer (20-3- of 25-4-'70). Er kunnen dus nog heel wat verschui vingen plaatvinden. Er wordt voorts niet uitge sloten geacht, dat om interne technische redenen herwaardering van gehele of bepaald onderdelen van de gebrachte shows plaats zal moeten vinden nadat alle deelnemende gemeenten hun prestaties voor de beeldbuis zullen hebben gebracht. Zoals In de lfln van de verwachtingen heeft ge legen kreeg het onderdeel spraakwaterval, ver zorgd door de 36-jarige mevrouw Anneke Kooi- Haring in totaal het hoogste aantal punten, n.1. 63 (Genemulden 36); het koor, dat onder leiding van de heer Wim Fröling (33) aan de piano be geleid door de heer Remco Wolthers (34), kreeg in totaal 51 punten. De zangdeskundige in de Jury waardeerde het Russische lied Kaljinka, waarbij Irma Jacobs dansen uitvoerde (koor en danseres in Russische kledij) met 8 8 16 pun ten; de modeshow, naar ontwerp van mej. In grid Cammenga, gebracht door meisjes van de chr. nijverheidsschool en gepresenteerd door mej. Titty Lourens verwierf 48 punten; de mode des kundige Corrie Spier als steeds heel erg voor zichtig vond 5 5 10 punten voldoende (de overige juryleden gaven hiervoor 3 X 8 en 2X7 punten); d« affiche van Alphen, ontworpen door Hans de Jager (24) en door hemzelf toe gelicht kreeg 43 punten; het orkest „Los sei campos" (combo) dat onder leiding van de heer Remco Wolthers Latijns-Amerikaanse melodie vertolkte en waarbij de Ambonneze meisjes Petra Kaitjily (19) en Amy Talahatu-ruson (22) een passend lied ten gehore brachten, verwierf 42 punten; de reclamespot, naar het idee van de heer P. Winkelman uitgesproken door de heer C. Otto, en de film, die een greep uit Alpheuse bezien»- en wetenswaardigheden te zien gaf, opgenomen door de heer P. van Heyningen en gemonteerd naar het scenario van de heer W. Tolhuis, kregen elk 40 punten: 38 punten verwierf de Swiebertje- scène (de burgemeester gaat zich verloven met mejuffrouw Caecilia van 't Zelfde) tekst van A. J. Roos, regie M. B. Figee Swlebertje zelf jurylid waardeerde tekst en vertolking met 6 6 12 punten; van de overige juryleden ging er maar één tot dezelfde hoogte als Joop Doderer, de overige vier blijven bij vyf. Gene- muiden kwam op twee onderdelen boven Aiphen uit: de film, met twee, en de modeshow, met tien punten. De Alphenae betrokkenen tot de produktie van de Zeskamp-show hebben zaterdagmiddag de uit zending in gebouw „Naby" gezamenlijk gevolgd. De firma Ponsioen en Zn. had daar vier t.v.-toe stellen geplaatst en alzo ook voor vele belang stellenden de mogeiykheid geschapen ln een ge zellige sfeer en aanspraak op elkaar de Alpheuse prestaties visueel te volgen. Genemuiden kreeg er veel byvalsbetuigingen, maar een bijna niet te stuiten enthousiasme brak meerdere malen los by het aanschouwen van wat de eigen plaatsgenoten toonden. De toejuichingen stegen ten top toen hoge waarderingscyfers rolden, maar was even zeer een gedempte teleurstelling waarneembaar als die wat minder royaal van de bordjes der Jury leden was af te lezen. Het mees* teleurgesteld was men by de wat men '.loemde onder waardering van „Swlebertje". De heer P. Groenhart, lid van het comité Zes kamp-show, had in grote letters en cyfers, zwart op wit, voor de stand van zaken gezorgd en ver meldde daarby de bekendgemaakte jongste cijfers. Men kon er alzo na afloop nog even napraten over het nu en wat filosoferen over het hierna. Wethouder M. Paats ook de coördinator van de show, de heer H. van Berkel was aanwezig ging ln zijn toespraakje niet voorbij aan enkele teleurstellingen, maar bepaalde zich tot het totaal resultaat en dankte als voorzitter van het comité, mede namens het gemeentebestuur alle medewer kenden die dit hebben kunnen bereiken. HQ had ook waardering voor de inspanningen van het comité en de firma Ponsioen voor het scheppen van deze gezellige bijeenkomst.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3