Eugene Ormandy leidt Concertgebouworkest JULES MAAKT CORTE METTEN MET SCHIJN HEILIGE WERELD Zo goed als nieuw Valstrik voor een man alleen Jan de Rooy ANTONIO BACIERO op zijn. best in Schumann Tosca opvoering met veel hartstocht Mozart, Hindemith, Debussy, Respighi De door het Concertgebouworkest geannonceerde eerste uitvoering van de Negende Symfonie (1967-1968) van de in 1910 geboren Amerikaanse componist William Schuman kon wegens technische omstandigheden niet doorgaan: in plaats daarvan kregen de bezoekers van het Congresgebouw zaterdagavond onder meer de Concertmuziek voor strijkorkest en koperblazers (op- 90; 1930) van Paul Hlnd-emith geserveerd. In bepaalde opzichten een verandering, die zinvol was: zonder de Amerikaan Schuman een discipel van de Duitser Hindemith te kunnen noemen, heeft hij toch diens invloed in sterke mate ondergaan; we kunnen dus de reproduktie van werk van de laatste Dat Jules de Corte niet alleen tot de beste tekstdichters van Nederland behoort in de loop der jaren heeft hij als KRO-troubadour een reeks evergreens geproduceerd, die er mag zijn maar daarnaast ook een begaafde cultuurpessimist vol wrange bon-mots is, bewijst hij in een delicaat dun boekje, dat door uitgeverij Westers te Utrecht onder het motto „CORTE METTEN" op de markt is gebracht. Pianist-zanger De Corte rekent in deze ontboezeming hardhandig af met de mythe, dat zijn talenten alleen maar geschikt zijn voor het levenslied. En pasant maakt hü ook korte metten met de vliesdunne wijsheden van alle dag, dit door Cor van Velsen voortreffelijk geïllustreerde kleinood: NIETS MENSELIJKS IS ONS VREEMD, BEHALVE MENSELIJKHEID. NOG EEN PAAR JAAR EN DE POST KOMT NOG MAAR TWEE KEER IN DE WEEK NET ALS IN DE MIDDELEEUWEN. DE BESTE RAAD DIE MEN KANNIBALEN GEVEN KAN IS, DE RAAD VAN EUROPA. soldaten sterven niet, soldaten worden gedood, en dat is nog het ergste- aldus de mening Het zijn de slechtste vruchten waaraan de wormen knagen, maar op de duur worden se het wel. prestige weegt veel, betekent weinig en stelt niets voor. vroeger werd ons alsmaar voorgehouden dat wij onszelf vooral toch moesten wegcijferen tegenwoordig hebben we computers die dat voor ons doen. Opa zei het al tegen c De haringen zaten in de ton en ze zeiden tot elkaar: „heb Je het ooit zo zout gegeten?". OP DE VIJFHONDERSTE STERFDAG OPENDE MEN HET GRAF VAN DE DICHTER EN DAARIN VOND MEN ZIJN GERIJMTE. Het brengen van Hindemiths Concert muziekbood de habitués van de Prim Wilflem-Alexanderzaal bovendién nog een aparte sensatie: hoe zouden de strijkers zich hier gedragen ten opzichte van de in twee gelederen tegen de achterwand van het podium Gaarne erkennen we: de strijkers hebben zich in deze ongelijke, zéér on gelijke strijd, heldhaftig gedragen, doch de overmaat aan koperklank ivas al te groot, zelfs al legden de blazers zich bij het produceren van hun kwantum deci bels lofwaardige beperkingen op. Wat we overigens statoren, dat Hindejiriths Concertmuziek niet-problematisch, lekker speelstuk onder akoestisch gunstiger om standigheden zou zulks nog duidelijker gebleken zijn. Aan Hindemith gingen twee stukken in Mozart vooraf: de ouverture „Le Nozze di Figaro" (K-V. 492; 1786), on middellijk gevolgd door diens Symfonie in C groot (K.V 338; 1780). Misschien iets tè onmiddellijk, gehoord het verschil in tonalitediten. De „Nozze", door gastdirigent Eugène Ormandy geboden in de speelse quasi nerveuze sfeer, die meteen het karak ter van de daaropvolgende opera vol ledig kenschetst, de Symfonie op een manier weergegeven, die de sterk ex pressieve. soms dramatische kracht, aaarin schuilend, verrassend tot leven Na de pauze enkele facetten van het Impressionisme, vertegenwoordigd door Debussy's „Prélude l'après-midi d'un faune" (1892-1894) en de „Pini di Roma" (1924) van Ottorino Raspighi. De Prélude precies iets te langzaam en daardoor in zijn nadrukkelijkheid iets te gezond: het lag er allemaal wat dik op. Na afloop werd de lauwe, lome raun, in dit geval gepresenteerd door eerste fluibMst Hubert. Barwasher naar voren geroepen om de huilde van het erkentelijk auditorium in ontvangst te Debussy's impressionisme is voornaam, dat van Respighi een tikkeltje goed koop: daarvoor is de „heuse" nachtegaal aan het slot van Deel m Gdaniculo zingend, niet het uitsluitende bewijs! Doch het moet gezegd: Eugène Or mandy en de aan zijn leiding toever trouwde executanten hebben hierin ge musiceerd met een overtuiging, die be paald weldadig was- Men kon dan ook volledig genieten van de orkestrale kleurenpracht, die deze muziek zonder e twijfel te bieden heeft. B. R. DE LEIDSE COURANT T. v. vanavond: Ue Utel „Zo goed als nieuw" is var toepasing op een firma in tweedehand: auto's. De zaak wordt gedreven d( Rinus de-Bruin (Wies Andersen), da: in zo goed mogelijk bijgestaan door e garageknecht. „Zo goed als nieuw" speelt zich af de wereld van de handel in tweec veel boe) De liefhebbers van visiespel komen hun trekken. De Robert Tho- De man alleen in het spel is Daniël Corban (Julien Schoenaerts), wiens vrouw tijdens een huwelijksvakantie in de Zwitserse bergen bij Chamonix is weggelopen. De man is radeloos, omdat geen spoor van de vrouw wordt gevon den. De valstrik wordt gespannen door een pastoor (Jan Teulings) en de vrouw Florence (Sjoukje Hooymaayer), welke laatste beweert de verloren gewaande mevrouw Corban te zijn. Daniël stelt alles in het werk om aan te tonen dat het tweetal zich aan een geraffineerde bedriegerij schuldig maakt, met het oogmerk een erfenis te bemachtigen. De plaatselijke commissaris van politie (Pim Dikkers) is geneigd Daniël te ge loven, hoewel deze geen bewijzen heeft voor zijn beweringen. De pastoor en de speudo-mevrouw Corban beschikken bewijslast tegen iël en de laatste s i de i ting; De afloop van deze opwindende thriller is even verbijsterend als logisch. Naast de rollen van Julien Schoenaerts, Pim Dikkers, Sjoukje Hooymaayer en Jan Teulings worden verder rollen vertolkt door Mieke Verstraete als de verpleeg ster Berton en door Rudi Falkenhagen als zwervende Stokvis. Willy van Hemert voert de regie. Nederland 1 21.10—22.33 bezaten. Ton Capel bezit dat talent en het onderwerp heeft hem geïnspireerd tot het schrijven van zes afleveringen, die de VARA, te beginnen op 8 decem ber, wekelijks gaat uitzenden. 9 Rinus de Bruin deelt zijn werkzaam heden met de garagehulp Freek (ge speeld door cabaretier Marnix Kap pers), zijn nu en dan nogal wisselvallig echtelijk leven van Fie (Hetty Ver hoogt). Zijn bestaan is een aaneenschakeling van kleine winstjes en verliesjes. naïeve en gisse klanten, ruzies en ver zoeningen met Freek en Fie. In de eerste aflevering spelen behalve Wies Andersen, Hetty Verhoogt en Marnix Kappers mee de acteurs John Koch en Cor Witschge. De inleidende en verbindende muziek voor „Zo goed als nieuw" is geschreven door Harry Bannink. Nederland 1 20.45—21.10 uit Sprang die in januari 1945 op 21-jarige leeftijd werd gefusilleerd. In december 1944 was hij gearesteerd wegens het doorseinen van gegevens over de Duitse troepenbewegingen. Dank zij Jan de Rooy's informaties kwamen de Duitsers niet over de Maas. 's Morgens, nadat hij een kerstdienst had bezocht, zag hij Duitse wachtposten in de omgeving van de boerderij, waar zijn zender stond opgesteld. Hij meldde zich vrijwillig, waardoor hij het leven van de bewoners van de boerderij Een NCRV-team, bestaande uit filmer Jan Schaper, producer Gé Verheul en regisseur Bruin Noordam maakte bijna 25 jaar later een documentaire over Jan de Rooy. Medewerking verleende onder meer een vierde klas van de MAVO-school te Sprang-Capelle. De gehele documen taire is op locatie gefilmd. Nederland 2 20.45—21.20 Het is nog niet zo lang geleden 'dat de Spaanse pianist Antonio Baciero. die eigenlijk in Wenen bij Paul Badura-Skoda zijn concertopleiding kreeg, kier ter stede opzienbarend debuut maakte. Hij was al bezig zich internationaal een goede m te verwerven en rij is daar sindsdien in hoog tempo mee voortgegaan, niet al leen in alle lenden van Europa maar ook in Amerika. Is het een gevolg van de ondermijnende kracht van het veeleisende concertbedrijf dat zijn musiceren grillig en onberekenbaar, onevenwichtig en soms In het stedelijk Museum te Amster dam houdt de Hollandse Aquarellis- tenkring van 13 december tot en met 4 januari een tentoonstelling van werk van haar leden. Het Stedelijk Museum exposeert voorts van 12 december tot en met 19 januari werk van Jan van Munzter en van 18 december tot en met 18 januari een environment van Gérard van den Ferenbeemt. Prof. Francesco Valcanover. hoofd van de Dienst voor Schone Kunsten van de provincie Venetië, houdt op woens dagavond 17 december in het Mau- ritshuis een lezing, met lichtbeelden, ln de Italiaanse taal over „Giorgio- e ed il giovane Tlziano. voor de helft bezet Diligentóa zijn toe- ikt dan weer teleur- zelf. was de gervoelige "pianist*met^zijn prachtig toucher en zijn indringende ex pressie ln een betrekkelijk zwakke, nogal ongelijke compositie, namelijk de late gelijkheden die de componisten noodt had den gekend. De zesde Engelse suite van Bach mag een donkere kleur, een tragi sche ondertoon hebben, dc stijl en de structuur moet. men handhaven en het gaat niet aan deze muziek te spelen alsof Impulsief, aangezet ln wisselende tempt en met ritmisch niet te verantwoorden accenten. Ook de Spaanse sonates uit het eind van de 18e eeuw pakte Baciero zo aan. Heus, Soier kan nooit, gedroomd heb ben van een zo hoog tempo dat het klank beeld vertroebelde en de figuren niet meer scherp geproflileerd overkwamen. Tcrt slot van zijn lange programma wijdde Baciero zich aan de laatste sonate van Beethoven. Men kun er over twisten of men zich als vertolker in het eerste deel zo mag laten gaan als Baciero deed en daaraan zelfs klankafwerking en dui delijkheid opofferde. Gelukkig was er het tweede deel: de onvergelijkelijk mooie arietta met haar variaties, en daar hoorde men weer wie Baciero is en wat hij zyn Het Limburgse zangertje Heintje, paradepaardje van het zachtroze eikenhout, heeft zaterdag jongstleden uit handen van een van de bestuurs leden van de Saarlandse radio, dr. May, de Europaprijs ontvangen. Addy Kleingeld, leidsman en rente trekker van Heintjes talentdeelt in de hulde. Frans Masereel in Singermuseum scum in Laren onder auspicieën van het Belgisch-Nederlands cultureel verdrag, een eretentoonstelling ingericht van gra fisch werk en boekillustraties van de Bel- Kijkers gebelgd over dialoog Pen-Donner (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De NOS-televisie kre gisteravond enige tientallen telefoo tjes te verwerken naar aanleiding v; spelleider uitgenodigd. Gisteravond was Groningen aan de beurt. De te raden bekende Nederlander was ditmaal schaakgrootmeester Jan Hein Donner. Tijdens het gebruikelijke interview kwam het gesprek op Cuba, stok paardje van Donner en niet-aanwezige geestverwant Mulisch. Prof. Pen was het volledig eens met het standpunt van Donner wat betreft de Amerikaan se blokkade van Cuba. Hij verklaarde dat er in Nederland te weinig aandacht bestaat voor de Cubaanse problemen. Vervolgens ondertekende prof. Pen een door Donner voorgelegde petitie die oproept de Ver Staten te bewegen de blokkade te verlichten. Deze petitie zal t.z.t. aan de minister van Buitenlandse Zaken. mr. Luns, worden aangeboden. Vele kijkers zijn gevalen over dit aganda voor de onlangs in reffeiijke aflevering van „De ditmaal. gisch zijn, ook al door de droeve Ze»- kampshow, die middags amateuris tisch werd opgevoerd, bepaalden we ons tijdens die show tot de VARA. Die bood „Europa in", in onderdelen best aardig, maar als geheel toch meer pri- véplezier van de samenstellers dan van groot kijkerspubliek uns land gestarte ■actie. De NOS-leiding verklaart bet voor gevallene te betreuren, maar daar het gisteravond een live-uitzending betrof kon men niet ingrijpen. Indien het geheel op de band zou zijn opgenomen zou ongetwijfeld het gewraakte inter view danig gecorrigeerd zijn. De NOS ontkent dat prof. Pen een beslissende stem heeft gehad in de keuze van Jan Hein Donner als „bekende Neder lander". ekeinde. Bij deze vierde aflevering de nogal ingewikkelde situatie die Cou perus' meesterwerk oproept. We keu- bewonderend vooral die grootst denkbaar publiek hier de rol van haar leven speelt met een nobles se, een heel groot actrice waardig. En die anderen. Jack Gimberg, Heieen Pi- mentel, Caro van Eijck. Gijs Tersteeg (Haags in de beste Frenkel-traditie) en ook ditmaal Lex van Delden die aan een t.v.-epos bouwen dat Nederlandse t.v.-geschiedenis gaat maken. In „Swiebertje" was het sympatiek dat men niet vergat aardig te doen te gen Rien van Nunen, die door een naar ongeval tijdelijk is uitgeschakeld. Om dat we voor Dubbel Zeskamp aller- met daarin een ongelooflijk knappe film over Joyce's Dublin. „Improvisa tie". waarvan we het begin moesten missen, mikte ditmaal niet uitsluitend op het gemakkelijke lachert je. Het werd geen succes vonden wij. Het zou in teressant zijn om te testen in hoeverre acteurs van het eerste plan zich hier wel goed doorgeslagen zouden heb ben. Vraag waarop het antwoord wel nimmer gegeven zal worden ►rake i abso- Orkestbegeleiding onder Benzi sterkste punt één woord typeren, dan kiezen wer daar voor als kenmerk: hartstochtelijk. Dat komt vobr een deel door het zingen en het spel van enkele hoo/drolvertolk( st)ers; maar in de eerste plaats komen de hart stocht. felheid en levendigheid van de première-opvoering, zaterdag in het Sche- veningse: Circustheater, op het credit van dirigent'Benzi; hij liet het tempo geen moment verslappen en zweepte het goed spelende Omroeporkest herhaaldelijk op. Met alle respect voor de prestaties op dt planken, wij vonden wat er in de orkest bak gebeurde het briljantste onderdeel van deze „Tosca". Had Max Röthlisberger de voorstelling eer. montering gegeven, die alleen in het derde bedrijf wat afweek van de traditie, de regie van Mansouri had enkele sterke j pluspunten: bij voorbeeld het wat op de dweepzieke poëzie, die fascineren door een intieme sfeer maar er zijn ook stukken van een glad- gepolijste salonachbigheid. De Jager auf der Lauei" en het „Jagdlied" bij voorbeeld zijn uitgesproken zwak. en konden zelfs door een pianist en musicus van het for- veelal sublieme vertolking, wat men ook van de muziek mocht denken. Vóór de pauze had Bocdero uitsluitend 18e-eeuwee klaviermuziek gespeeld maar hij had die muziek benaderd op een 19e- eeuwse wijze en vanuit instrumentale mo- Rudolf Friml werd negentig jaar NEW YORK, (AP) Duizend mensen hebben zondagavond in het Schubert Theater te New York de 90ste verjaardag gevierd van Rudolf Friml, de componist van „Rose Marie", „The Vagabond King", „De Drie Musketiers" en „De Ezels serenade". Het enige liedje dat op de gala avond werd gezonden dat niet van Friml was was het „Happy Birthday to I in Amsterdam en mevrouw Maas. leden van het Beneluxcomité en van de Bel- gische vemiging in Nederland, terwijl de 1 Belgische culturele acttaché uit Den Haag. dr. G. Vansina, een inleiding hield I en de expositie officieel pende Frans Masereel stelde zich wel voor aan degenen die de kou hadden getrot- zij 't dan niet in levenden lijve, maar via de door de Belgische tv-cineast Frans Buijens gemaakte film „Ik houd van zwartwit", die bij de opening ewrd ver toond. De film, die 'n duidelijk overzicht geeft van het oeuvre van de graficus en van Masereel persoonlijk, waarbij deze via korte interviews zijn gedachten uit zal deze maand nogmaals via de Neder landse televisie te zien zijn. De tentoonstelling blijft tot eind janua ri in het Singermuseum. Het is tevens de laatste tientoonstelling die directeur P. Leffelaar van het Singermuseum organi seerde. De hr. Leffelaar gaat binnen kort met pensioen en verlaat zijn functie en nam deswege zaterdag met enkele woorden afscheid. achtergrond houden liet eerste bedrijf. Een andere verdienste van do regie vinden we. dat hij erin geslaagd is enkele sterk uiteenlopende vocalisten toch tot een redelijke mate van stilistische eenheid te brengen. Het opvallendste onderdeel van dit team solisten was de Zweedse Gunilla af Malmborg. een sopraan met een zeer sterke stem die buiten Zweden nog maar weinig ervaring heeft ize is trouwens pas t voor de vele belangstellenden in het Circustheater eerst wel even wennen met deze Tosca; Zweedse met een temperament en een af wisseling van drift en gratie welke men gemeenlijk eerder bij een Carmen of Aida dan een Tosca verwacht. Psychologisch is de stijl waarin Gunilla af Malmborg Tosca vertolkt heel goed verklaarbaar; het fïSSS 'Regie Stilistisch stonden de Oavaradoari van Barry Morel en de Soarpda van John Shaw dichter bij de convenltie; Barry Morel, met veel ervaring in de New Yorkse Metropolitan, heeft een fraai ly risch tenorgeluidhij reserveert die mooie stem evenwel te veel voor de aria's, zodat hij in het samenspel wat mat blijft. De Australiër John Shaw, die al eerder bij de Operastichting werkte, begon zwak, maar klom op naarmate de voorstelling vorder de en gaf Gunilla af Malmborg goed par- De kleinere rollen waren van goed tot zeer goed bezet: vocaal bracht Marco Bakker de kostersrol beter dan wij hem ooit gehoord hebben en ook de AngelobU van Pleter van den Berg had allure. Het wordt Tosca-opvoering krijgt, wanneer straks mevrouw Brouwenstijn de rol van de Zweedse sopraan overneemt en ook ln de andere hoofdrollen andere vocalisten zich gaan presenteren. We zijn vooral be nieuwd ernaar of dan Roberto Benzi's geladen visie op de partituur langste eind blijft trekken. G.vJL ERIC PORTMAN OVERLEDEN LONDEN (AP) De Britse toneel en filmspeler Eric Portman is op 66- jarige leeftijd in zijn woning in St. Veep, Cornwall overleden. Portman had zich anderhalf jaar ge leden van het theater teruggetrokken na hartklachten. Fidelio nog eens wilden sien in een herhaling van een produktie die niet de eerste was die op ons scherm kwam. Het nos-alternatief op .JU" was Albanië, een van de vele tientallen lan- teresseert. Voorts wat doe Ik voor de kost?, het spelletje dat niet goed ge noeg is voor zendtijd op dit tijdstip. Studio Sport II was, gisteravond al thans, evenmin bijna een halfuur zend tijd waard. „Kort Geding" vonden we een interessant programma dat een kij kersminderheid aanspreken kan. Dat dus minder geschikt is voor het weekeinde (dat we graag onbezorgd door brengen). Al met al was er dus gis teren sprake van een betrekkelijk klei ne minderheid die op „I" aan zijn trek ken kwam. De meerderheid vond op „II" geen alternatief. Door een zotte communicatiestoornis vielen bovendien het NjOS'se Kort Ge ding en het KRO'se Gamma ten dele samen. Waardoor de heel kleine groep geïnteresseerden in militaire vraag- Rudolf Nurejev danst Petroesjka DEN HAAG Rudolf Nurejev sal op zondagavond 14 december in het Scheveningse Circustheater als gast- solist optreden bij het Nationale Bal let. Hij zal twee klassieke balletten dansen, n.l. Apollon Musagéta en Pe- Apollon Musagéte is een ballet van Balanchine. Nurejev danste het begin van deze maand voor het eerst met het Nationale Ballet in Londen en de kritieken daarover waren enthousiast. „Nog nimmer zag ik een Apollo die zo indrukwekkend was" schreef de pai- ly Telegraph. Het ballet Petrousjka pen weken in Amsterdam ingestudeerd. Dit ballet van Fokine op muziek van Strawinsky is de glansrol geweest van altijd al willen dansen, ky is altijd de glansrol geweest van de legendarische Russische danser Nlj- insky, die het in 1911 bij de première danste. Nurejev heeft de titelrol van dit romantische Russische tprookjesbaliet Balanchine's Concerto Barooco en Jun gle van Rudi van Dantzig. Muzikale medewerking verleent het Nederland- j se Balletorkest o.l.v. André Presser.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2