OPTIMISME OVER EEG Nieuw Albanië trots op onafhankelijk bestaan Kamer steunt Luns in West-Irianbeleid Na topconferentie in Den Haag Stalin is wat verplaatst ACTIE GOEDKOPE KOELHUISBOTER VERDER UITGEBREID Belangstelling publiek groter dan verwacht Pompidou vroeg om vertrouwen DONDERDAG 4 DECEMBER 1969 DE LETOSE COURANT PAGINA 5 TIRANA Er hebben zich een aantal veranderingen voorgedaan temidden van de beeldhouwwerken van Tirana. Stalin is verplaatst van het centrale plein van de Albanese hoofdstad naar de tuinen, die omringd zijn door de re geringsgebouwen. Hij is naar 'n plaats gegaan, die toch nog wel eervol is en zijn trotse verontwaardiging wordt ver zacht doordat men aan de overkant van de enorme avenue, die door de Italianen ontworpen werd, een gelijk soortig standbeeld van Lenin heeft neergezet. Op de vroegere plaats van Stalin heb ben de Albanezen een geweldig ruiter standbeeld van Skanderbeg, de nationa le held, die in de vijftiende eeuw 20 jaar lang tegen de sultans streed en die voor de Albanezen een symbool van hun onafhankelijkheid is. neergezet. Een zuiverder symbool" dan Stalin uiteraard. Deze trots op de eigen onafhankelijk heid wordt nog versterkt door het feit, dat het communistische regiem van Enver HoxVia er zich op beroemt deze dagen haar vijfentwintg-jarige bestaan te vieren en voor Albanese hegrippen is dit een zeer range tijd. Het is verre weg de langste periode, dat het land een stabiele regering had, deze periode vertegenwoordigt meer dan de helft van haar onafhankelijk bestaan. Louter door het feit, dat zij zich al die tijd heeft weten te handhaven, is het regiem zelfs in de ogen van haar tegen standers en critici geworden tot een stabiele en gevestigde instelling i.p.v. een voorlopige militaire junta. Deze prestatie wordt weerspiegeld in de dui zend slogans, die over het gehele land te zien zijn met rode verf op de ge- De verjaardagen van het volksleger worden in Albanië groots gevierdHier een overzicht van een atletiekdemon- stratie tijdens een van de jubilea- Prestaties bouwen- van de collectieve boerderij en. in witte stenen op irrigatiedijken en bergwanden. Zij prijzen Enver en de partij, soms de vriendschap met China, maar boven al prenten zij het feit in, dat er een kwart eeuw voorbij is gegaan sinds de bevrijding van het „vaderland". Het woord voor vaderland „Atdheu" was een favoriet woord van de nationalis ten voor en gedurende de oorlog. Het gebruik ervan door de huidige heersers is dus zowel een uiting van hun zelf vertrouwen als van hun duidelijke wens om de nationale gevoelens aan Hun zelfvertrouwen is gebaseerd op grote en onmiskenbare materiële pres taties. In de eerste plaats zijn zij er in geslaagd om een verdubbelde bevol king te eten te geven, woonruimte te verschaffen en van werk te voorzien. Aan het einde van de oorlog waren er een miljoen Albanezen in Albanië (er wonen er misschien even veel over de grens in Joego-Slavië), en dit aantal is gestegen tot twee miljoen ten gevolge van het hoogste geboortecijfer in Euro pa (36 per duizend), een lager sterfte cijfer van zuigelingen, het opheffen van de mogelijkheden tot emigratie en een hardere politiek ten opzichte van de ANWB vindt dat staat bt er over natuurgebieden moet overdragen (Van e verslaggevers) DEN HAAG De vraag kan worden" gesteld of de natuur- en recreatiegebie den by de staat wel in juiste handen z(jn. Wellicht moet er naar gestreefd worden deze gebieden in beheer te ge ven bij doelorganisaties als Natuurmo numenten, provinciale landschappen en recreatieschappen. Dit schrijft de A.W.N.B.' in' haar blad „Recreatievoor zieningen", naar aanleiding van de keu ze van de regering voor vier grote mi litaire oefenterreinen. De A.N.W.B. betreurt het in hoge mate dat de regering het oog heeft laten val len op grote gebieden die voor de recre atie en natuurbescherming van grote betekenis zijn. De A.N.W.B. acht dit vol komen in strijd met de strekking van de tweede nota inzake de ruimtelijke orde ning. Daarin werd gesteld dat men voor militaire oefenterreinen dacht aan min der geschikte landbouwgronden. Motie van splinterpartijen maakt geen kans (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgrote meerder heid van de Tweede Kamer steunt het beleid van minister Luns wat betreft het vroegere Nieuw-Guinea. De heer Jonge ling (GI*V)' had vorige weet tijdens een emotioneel debat een motie ingediend die het optreden van minister Luns in de Verenigde Naties afkeurt. Toen in de VN de daad van vrije keuze in West- Irian besproken werd, diende Nederland ADVERTENTIE Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De actie in ons land om met toestemming van de EEG-com- missie in Brussel vóór januari aanstaan de goedkope koelhuisboter op de markt te brengen, is zo'n succes geworden, dat besloten is de actie uit te breiden met 250.000 ton tot tien miljoen kilo. Minis ter Lardinois van Landbouw deelde dit gisteravond in de Tweede Kamer mee. De belangstelling van het publiek bleek groter dan verwacht. De heer Tolman (CHU) trok daaruit de conclusie, dat de Nederlandse consument best boter wil eten, als ze maar niet zo duur was. Minister Lardinios achtte dit mogelijk. Brussel heeft nu al tien programma's om de koelhuisboter aan de man te brengen, zo deelde minister Lardinios mee. Dat is ook nodig, want de opslag van de boter in koelhuizen geschiedt op kosten van de EEG. De minister noem de onder meer de actie bakkers goed koop aan boter te helpen rond de feest dagen, goedkope braadboter, verwer king van koelhuisboter in botermengsels en schenking aan sociale instellingen. Het lukt Brussel nu aanzienlijk beter de overschotten te slijten dan een jaar ge leden. Er ligt op het ogenblik ongeveer 350 miljoen kilo EEG-boter opgeslagen. Elk jaar komt er 100 miljoen kilo bij, ADVERTENTIE) Rooipremie Wanneer op 1 januari de EEG-i premieregeling voor de fruitteelt in king treedt, zal de veel gunstiger Ne derlandse regeling moeten vervallen. Mi nister Lardinois heeft echter twijfel doen ontstaan over zijn voornemen deze af spraak na te komen. Hij beraadt zich nog over handhaving van de speciale geling in ons land dat fruittelers die hun bedrijf geheel willen stoppén een hoogde premie van 3.000 gulden per hec tare kunnen krijgen. Dit bleek gisteren uit de mededelingen van minister Lardinois in de Tweede Ka mer. De overbruggingsregeling ter finan ciering van renteleningen is bedoeld voor slechts een jaar (tot oktober 1970). Wanneer echter de situatie in de fruit teelt niet sterk verbetert het komende jaar, zal minister Lardinois er bij nister Klompé (CRM), die zorg draagt voor de bijstandswet waarop de regeling stoelt, verzoeken de regeling met cei jaar te verlengen. Afd. rijksstudie toelagen ook naar Groningen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het kader van de rijksdiensten zal de afdeling ryksstudie- toelagen van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen in november 1970 worden overgeplaatst naar Gro ningen. Als eerste faze verhuisde in november 1969 reeds de afdeling tege moetkoming studiekosten naar Groningen met 3 man personeel. Aangezien een aantal ambtenaren om persoonlijke redenen er de voorkeur aan geeft in Den Haag te blijven, zal in de vacatures worden voorzien door een gerichte wervingsactie, onder meer in Groningen en omgeving. Deze actie zal erop zijn gericht, ongeveer 25 man aan te trekken die per 1 maart 1970 bij de afdeling rijksstudietoelagen in Den Haag zullen moeten beginnen. samen met Indonesië en nog enkele lan den een resolutie in, waarin geen woord van kritiek staat op de manier waarop de daad van vrije keuze door Indonesië is uitgevoerd, maar waarin wel de ver plichtingen van Indonesië tegenover de ontwikkeling van het Papoea-eiland wordt vastgelegd. De motie van de heer Jongeling keur de dit optreden af. Hij kreeg steun van alle splintergroepen in de Kamer, be halve de CPN. De regeringspartijen stemden tegen omdat zij het eens zijn met minister Luns dat de enige manier waarop Nederland nog iets voor de Pa poea's kon doen ligt in goede betrekkin gen met Indonesië. Zij keurden daarom het optreden van minister Luns in de VN goed. De PvdA keurde dit optreden scherp af. Minister Luns had de plicht het akkoord van New York na te komen, en de manier waarop de zelfbeschikking van de Papoea's vorm heeft gekregen, acht de PvdA in strijd met het akkoord. Minister Luns had daarom in de VN moeten protesteren tegen Indonesies op treden in West-Irian, stelde de socialist Dankert. Niettemin stemde de PvdA te gen de motie-Jongeling, om niet de In druk te wekken het illusiebeleid dat de heer Jongeling voor West-Irian voor staat. te willen steunen. Alleen de socia list Roethof vond het zelfbeschikkings recht zwaarder wegen, en stemde voor. Van D '66, die het beleid van minister Luns tegenover de Papoea's volmondig ondersteunt, stemdert toch de heren De Goede, Nypels en Imkamp voor de motie, omdat zij vonden dat minister Luns zich kritisch had moeten opstellen tegenover Indonesiës daden op het Pa poea-eiland. Terwijl de Kamerleden zich in het ge bouw van de Tweede Kamer begaven, de monstreerden op het Binnenhof een aan tal Papoea's met spandoeken. Nederlands goede verhouding met Indonesië ten kos te van de Papoea's, was de inhoud van een der leuzen. Andere spandoeken spra ken van verraad aan de Papoea's door Nederland. Zelfvertrouwen gebaseerd op flinke prestaties eeuwenoude praktijk van de bloed wraak, waardoor hele families ten gron de gingen bij de verdediging van hun Om deze stijging in het bevolkingsaan tal het hoofd te bieden en natuurlijk om ideologische redenen heeft het bewind van Hoxha de -Albanese economie omge vormd van een louter agrarische tot 'n economie met een zekere mate van in dustrialisatie. Ongeveer 90 procent van het land is in collectief bezit en de kleine particulie re stukjes grond, die de boeren nog op de collectieve boerderijen hadden, zijn verminderd van 3000 vierkante meter tot 1000 vierkante meter. Men heeft staatsboerderijen opgezet op in cul tuur gebracht land (in 1968 werd er ge weldig veel land ontgonnen) men is van plan om hierdoor de graanoogst in de eerst komende jaren te verdub belen en daardoor de import van gra- nen, die het land zoveel geld kost, te verminderen. De nieuwe arbeidende klasse is werkzaam in de glas-, kunst mest-, textiel- en andere fabrieken, die vaak in het open land verrijzen. Iedereen, die de uitgestrekte vlakten met struikgewas en de moerassen aan beide zijden van de ruwe stenen weg van Scutari naar Tirana voor de oorlog heeft gekend, zal moeite hebben om nu het landschap te herkennen. De weg is uitstekend geasfalteerd. Er groeien po pulieren langs en het oude gevoel van verlatenheid is verdwenen. Mais-, wijn- velden, tabaksplantages en stukken bos worden onderbroken door hoog spanningsmasten van het krachtsta tion van de Matirrivier en worden ver levendigd door kudden schapen en vee. Slechts zo nu en dan ziet men een oud boerenvrouwtje, dat al spinnend langs de straat loopt, terwijl zij een magere koe naar de weide leidt. Het verbeterde wegennet wordt nog nog versterkt door het groeiende spoor wegnet. Dit laatste net heeft tot doel om de belangrijkste steden te verbin den en ook om de belangrijkste indus triële centra (koper in het noorden en olie in het zuiden) te verbinden met de haven „Durrë (Durazzo). Contrast Nergens is het contrast tussen oud en nieuw meer opvallend dan in de hoofd stad Tirana. Tegen 't einde van de oor log telde de stad ongeveer 40.000 In woners, nu zegt men, dat het er 200.000 zijn. Afgezien van een paar straten, die tussen de beide wereldoorlogen ge bouwd zijn en de Italiaanse, fascisti sche „aanwinsten", bleef het in feite de stad, die door een Turkse generaal omstreeks 1630 gesticht was: een hoofd straat, die precies tussen twee mos keeën doorliep, begrensd door een netwerk van kleurige winkeltjes, waar men de hamers van de tinsla gers kon horen en waar het riool ge vormd werd door een open geul, die midden door de straat liep. Een van de moskeeën brandde in de oorlog af en het netwerk van winkel tjes werd afgebroken om plaats te ma ken voor een enorm plein en het mar meren huis der cultuur. (wordt vervolgd) (copyright Guardian) Lenin is de profeet, die de politiek van de Albanese staat begeestert. Zijn alomtegenivoordigheid in de straten zelfs in de kleine dorpjes verhindert de kinderen evenwel niet zorgeloos te spelen. (Van e r redacteuren) DEN HAAG De Europese topcon ferentie zou in de toekomst wel eens tot meer politieke successen kunnen lei den, dan men uit de eerste reacties op maakt. Alle commentaren, ook de meest optimistische verklaringen na afloop van de tweedaagse bijeenkomst in de Rid derzaal te Den Haag, vergeten namelijk één aspect: de zes regeringsleiders heb ben het eenvoudig niet aangedurfd zon der een behoorlijke overeenkomst uit elkaar te gaan. Dit is een winstpunt, zeer waarschijnlijk bereikt door de zoge naamde publieke opinie. De laatste weken immers heeft deze publieke opinie in feite de zes regerin- Günther Sachsondanks een groeiend aantal teleurstellingen de liefde nog niet moe, verheugt zich dezer dagen in zijn jongste verovering- Tijdens zijn huwelijksreis door Brazilië verliest M) zijn Zweedse bruid Mirja Larsson geen moment vM be* oogi van de E.E.G.-landen voortdurend" laten weten, dat men een mislukking deze bijeenkomst zeer hoog zou op en. Politici, politieke partijen, Euro pese bewegingen en Europese jongeren lieten niet na dit telkens weer onder de aandacht van de zes regeringen te brengen. Men kon zich in Denh. tenslot te een mislukking niet meer permitte- op straffe van een volledige Euro pese kortsluiting. Bovendien zou de E.E.G. zich tegenover de rest van de wereld, met inbegrip van vooral de ont wikkelingslanden, ten politieke schande gemaakt hebben, met alle gevolgen van dien voor de toekomst. Men mag dit niet onderschatten. Hoe wel de laatste jaren het geloof in Euro pa, in de E.E.G., nog maar beperkt bleef tot hartstochtelijke Europeanen, thans blijkt dat zich veel meer mensen werkelijk voor een verenigd Europa wil len inspannen. Niet in het minst de jon geren en de jongere intelligentsia. Dit is de laatste dagen eens temeer geble- Ondanks alle nog bestaande onzeker heden ook na 2 december moet men spre ken van een nieuw begin in de E.E.G.. Er is, ten koste van zeer veel welis waar, een nieuwe basis van vertrouwen gelegd onder de E.E.G. en tussen de zes lidstaten. Hoe smal deze basis op dit moment ook nog is. Het klemmend beroep van president Pompidou in de slotzitting van de top conferentie, dat men hem als staats hoofd moest vertrouwen, heeft indruk gemaakt. Meer indruk, dan de rege ringsleiders na afloop in het openbaar wilden toegeven. Per slot van zaken be tekent het heel wat. Wanneer een staats hoofd van een nog altijd groot Frank rijk dit tegenover een aantal regeringen zegt. Op het ogenblik dat hij deze woor den misschien worden het nog eens historische woorden sprak, realiseer de hij zich tegelijk, dat hij zich voor de gehele wereld aan zijn verklaring bond. Daarom is hij er zo op gebrand ge weest om zelf in Den Haag op de top conferentie aanwezig te zijn. Uitgedaagd Natuurlijk werd de Franse president tot deze verklaring uitgedaagd door de Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die op de eerste dag al een ultimatum aan Frankrijk gesteld had. Ook werd de verklaring van Pompidou noodzakelijk door een eensgezinde houding van Ne derland. West-Duitsland, Italië en Lu xemburg, en kreeg hij later van België hetzelfde te horen. Maar juist daardoor besefte hij dat een mislukking van de Haagse topconferentie in de hele wereld uitgelegd zou worden als een Franse diplomatieke blunder van de allergroot ste orde. Dit kon Pompidou, na alles wat zich in de periode De Gaulle afge speeld had. zich niet meer veroorloven. Een en ander overwegende wordt het ook duidelijker, waarom tenslotte de vijf andere E.E.G.-partners in de woord keuze van het slotcommuniqué zo toe geeflijk geweest zijn tegenover de Fran se wensen. Dit neemt echter niet weg, dat de delegaties in de werkbijeenkom sten meer praktische resutaten bereikt hebben, dan men uit de officiële slotver klaring kan opmaken. En van deze werk- ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. afspaken zijn ook notulen aanwezig, die de delegaties in de toekomst blijven bin den. Want er moeten nog genoeg grote pro blemen opgelost worden naast de aller laatste: die van het gemeenschappelijk politiek beleid. De gemeenschappelijke landbouwfinanciering, de gemeenschap pelijke landbouwhervormingen en de toe komst van een groot aantal agrariërs, die moeten afvloeien, zijn nog maar en kele van deze problemen. Ook al lijken soms veel zwaarder dan zij zijn. Want het blijft altijd nog de vraag naar een enkel facet ervan te noe- wie meer zal profiteren van de gemeenschappelijke landbouw!Lnancië- rlng: Frankrijk of Nederland bijvoor beeld. „Het zou namelijk wel eens kun- zijn, dat Nederland in verhouding bijna even veel als Frankrijk van de'ge meenschappelijke financiering gaat pro fiteren", aldus enkele zeer deskundige Brusselse Europeanen. Andere problemen, zeer grote vraag stukken, zijn die van de gemeenschap pelijke monetaire politiek van de E.E.G. en de eventuele nieuwe leden van de ge meenschap. Er zdjn al concrete toezeg gingen gedaan door onder meer West- Duitsland. Bondskanselier Willy Brandt heeft niet nagelaten een zo goed moge lijke indruk tijdens de Europese topcon ferentie achter te laten. Zo zelfs, dat men bewonderend sprak over zijn soe pele politieke manier van onderhande len ook met Frankrijk. Men moet daar bij niet vergeten natuurlijk dat er altijd nog zoiets is als een vriendschapsver drag tussen beide landen. Goed, in de slotverklaring van de top conferentie is niet de datum opgenomen, waarop de E.E.G. met Engeland gaat onderhandelen over een eventueel lid maatschap. Maai' de formulering, afkom stig van president Pompidou, dat de E.E.G. hiertoe snel en in positieve zin moet overgaan, zegt in diplomatieke taal heel wat. Bovendien ligt in de werk bijeenkomsten, van die zes delegaties de datum van uiterlijk 30 juni muur vast. Niet voor niets is dit voor de gehe le wereld in het openbaar nog eens her haaldelijk verklaard, zelfs door de Fran se delegatie-woordvoerders. Nog lang niet Wij zijn er nog lang niet, evenmin als Engeland, Ierland. Denemarken, Noor wegen, al bij de E.E.G. zijn. Deze toe latingsbesprekingen kunnen weieens heel lang duren. De kandidaat-leden hebben immers met dezelfde proble men te amken als de zes E.E.G.-lan- den afzonderlijk en gemeenschappelijk al jaren doorworstelen. Daarvoor zal een stevig vergelijk getroffen moeten worden. Maar dit is de pijn niet hele maal. Hoofdzaak blijft, dat de deur voor deze besprekingen na zoveel jaren van kloppen, eindelijk open kan gaan. Dit is voor een groot deel te danken aan de publieke opinie, die de Europe se topconferentie meer beïnvloed heeft dan men op dit moment kan analyseren. Europese parlementariërs zijn nog lang niet tevreden, zoals uit de commen taren gebleken is. Maar feit is, dat het recht van grotere bevoegdheden voor 't Europees parlement eindelijk en een stemmig door de zes regeringen erkend zijn. Ook de agrarische commentaren niet erg enthousiast. Ook dat is be grijpelijk en verklaarbaar. De prakti sche oplossing van de enorme landbouw problemen is door de Haagse topcon ferentie niet dichterbij gekomen. Maar de gemeenschappelijke bereidheid om daarnaar zo spoedig mogelijk te stre ven, is meer dan ooit verklaard. Een strohalm voor dit ogenblik, die mis schien sterker blijkt te zijn, dan uit de verklaringen blijkt. Er is reden tot meer optimisme, dan voor 1 december. Er zijn zelfs vele aan wijzingen dat dit optimisme gerechtvaar digd is. Belangrijk is, dat de West-Euro peanen het nu zelf ook willen, even sterk, als bij de demonstraties voor en tijdens de topconferentie gebleken is. „Nous voulons l'Europe", schreeuwden honder den vooral jongere demonstranten te gen Pompidou, toen deze op 1 december bij de Ridderzaal in Den Haag aan- aankwam. Deze kreet zal in West-Euro pa dank zij deze demonstranten een ge vleugeld woord, een dwingende eis, wor den. Zelfs het Franse staatshoofd leert dit nu eindelijk inzien. Vertaalfout in tekst van EEG- communiqué (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois heeft gisteravond In de Tweede Kamer gezegd dat er een vertaalfout staat in de Nederlandse tekst van het slot-com- muniqué van de EEG-topconferentie. Er zou niet besloten zijn het landbouwbe leid in de EEG te hervormen, maar om de produktiepolitiek zo aan te passen dat het Brussel minder geld gaat kosten. De minister ontkende ten stelligst* dat het de bedoeling zou zijn aan de uitgaven van Brussel ten behoeve van de EEG-landbouw een maximum op te leggen. Er is slechts besloten dat de produktie-politiek bijgesteld moet wor den teneinde de begrotingslasten van Brussel beperkt te verlichten, aldus de minister. De heer Zijlstra (ARP) merkte op dat ook de Duitse tekst spreekt over her vorming van de landbouwpolitiek. Over de topconferentie zelf zei de minister, dat het belangrijk was dat de zes zich niet blindstaren op uitbreiding van de EEG, maar ook aan de verdieping aandacht schenken sinds de top in Den Haag. Het is niet uitgesloten dat de weg tot beter overleg dert gisteren weer open ligt, zei de minster. Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook!

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5