Ruim f 10.000 op giro Biafra Comité LEIDS POLITIEKORPS AAN UITBREIDING TOE OEGSTGEEST EN DE HEER WILLEN SCHIKKING BESTEMMING MENTEN OVER VAN VOORHOFPOLDER 1 Kruispunt Wassenaarseweg- Rijnsburgerweg beveiligd Voetgangerslichten bij Mare? LEIDERDORP WIL OM DOORSTROMING TE BEVORDEREN ZELF DE PREMIES VERHOGEN Woningnood ook in Leiderdorp nog lang niet uit zicht Beroepschrift bij GS. moet ingetrokken worden LICHT IN GEVAARLIJKE SITUATIE Soms is de veemarkt een bezwaar Geen overleg met raad over herbenoeming burgemeester Inwonertal blijft dalen Jongeren organiseren bijeenkomsten in Waaggebouw MARKTEN DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 DECEMBER - OEGSTGEEST Het is waarschijnlijk, dat de gemeente Oegstgeest en de heer J. H. Menten hun geschil over de bestemming van gronden In de Voorhofpolder en Klinkenbergerpolder schikken. Zoals bekend Is de gemeente Oegstgeest bij de Kroon in beroep gegaan tegen het besluit van G.S., waarbij aan de heer Menten ontheffing werd verleend tot het tot water vergraven van een gedeelte van de Voorhofpolder en het verdiepen van een bestaande plan in de Klinkenbergerpolder ten behoeve van het winnen van zand. De hoofdbezwaren van Oegstgeest richtten zich tegen de vormgeving van de recreatieve bestemming die de gronden in de Voorhofpolder zullen krijgen. Zij betwijfelde of van een recreatieve bestemming kan worden gesproken. Stichting krijgt één miljoen en gaat recreatie in Voorhofpolder exploiteren VERHUUR VAN 1 GROENOORDHAL LEIDEN De veemarkt in de Groe noordhal is voor sommige adspirant- I huurders een onoverkomelijk bezwaar i Tot nu toe werden 22 aanvragen ont- vangen voor het verhuren van de hal voor een of meer dagen. In 19 gevallen kon een contract worden afgesloten, in S gevallen bleek de wekelijkse veemarkt niet gunstig voor het afsluiten van een contract. Voor zover b. en w. hebben kunnen constateren vormde de vee markt tot nu toe de enige oorzaak waar bestuursleden dienen deskundigen te ™rhurin<> doorgang kon vin- •Kio/J Het onderzoek onl te komen tot een aanvaardbare, blijvende bewegwijzering naar de Groenoordhal is reeds in een vergevorderd stadium. Vooruitlopende op de beslissing Kroon heeft de heer Menten de ge meente Oegstgeest het voorstel gedaan om een stichting op te richten, die ten doel heeft het terrein in de Voorhof polder in te richten en te exploiteren als gebied voor sociale recreatie. Het bestuur van deze stichting zou moeten bestaan uit negen leden, waarvan cr drie door de gemeente Leiden en drie door de zes benoemden. Laatstbedoelde B en W hinden raad op het hart AANVULLENDE BLJDRAGE ZAAK VAN URGENTIE LEIDEN Bij de beoordeling van de financiële positie van de gemeente op langere termijn, zullen ongetwijfeld de mogelijkheden welke eventuele toekomstige verfijningsregelingen of nieuwe bijdrageregelingen bieden in de beschouwing over de Leidse begroting worden betiokken. De. regering heeft voor 1970 nog geen uitzicht geboden op zodanige regelingen, aldus b. en w. in hun Memorie van Antwoord. Verwerping van het voorstel door de raad tot het vragen van een aan vullende bijdrage zal er naar hun mening. Indien de raad zich overigens met de begroting voor 1970 kan verenigen, toe leiden, dat Gedeputeerde Staten zonder meer hum goedkeuring aan deze begroting zullen onthouden en het college zullen verzoeken een saneringsplan samen te stellen, volgens welke de tekorten binnen een beperkt aantal jaren geheel zullen moeten worden opgeheven. Zoals b. en w. reeds uitvoerig in de geieidebrief hebben uiteengezet, achten zij zulks onmogelijk. Het zou naar hun mening gepaard gaan met een on aanvaardbare ingreep in het gemeentelijk voorzieningspeil. B. en w. koesteren het stellige vertrouwen, met betrekking tot hun stand punt de raad aan hun zijde te vinden. Het niet-aanvragen vam een aan vullende bijdrage zou betekenen dat Leiden in een dermate moeilijke en uitzichtloze positie zou geraken dat onderhandelingen met de provincie en het rijk toch niet zouden kunnen uitblijven. Teneinde geen tijd te verliezen lijkt het b. en w. daarom beter dit overleg reeds aanstonds te openen en een aanvullende bijdrage aan te vragen. LEIDEN Praktisch elke middag ko- meentewerken in het voorjaar opgedra- naarseweg is in het reconstructieplan vele honderden leerlingen scholen in 't Boerhaavekioartier e gen zich in het verkeer op de Rijnsbur- gerweg. De wijzewaarop dit geschiedt is dikwijls levensgevaarijlk. B. en w. hebben de Directeur van Ge- Zandwinning T .-iA If LI. Onder de voorwaarden, dat hij met de gemeente Leiden tot overeenstemming komt omtrent de zandwinning door deze gemeente en dat deze zandwinning uiterlijk 1 april 1970 een aanvang heeft genomen verbindt de heer Menten zich het betrokken gebied uiterlijk 1 jaar na het tot stand komen van de over eenkomst met de gemeente Leiden voor de koopprijs van 1,— aan de stich ting, een en ander met de verplichting van de stichting om de zandwinning door de gemeente Leiden -- waarvan de revenuen te zijnen bate komen onbelemmerd te gedogen, met de ver plichting van de gemeente Leiden het gebied nadat de zandwinning is be ëindigd in de ingevolge ontheffing ver eiste staat op Jje leveren. De heer Menten verbindt zich tevens om 24 maanden, nadat Leiden met de zandwinning een aanvang heeft ge maakt. aan de stichting een bedrag van 1 miljoen gulden te betalen. Ander licht In een brief aan de raad zeggen b. en w. van Oegstgeest: „Het aanbod van de heer Menten werpt een geheel ander licht op de financiële mogelijkheden om aan de vrijkomende grond een recrea tieve bestemming te geven. Met subsidies van het ministerie van CRM van de provincie kan een zeer aantrekkelijk recreatieplan worden ontworpen." B. en w. stellen de raad dan ook voor het beroepschrift tegen het besluit van G. S. om vergunning te verlenen voor ontgronding in de Voorhofpolder in te trekken. Maandag a.s. zal de Oegstgeester raad het voorstel van b. en w. behandelen. LEIDEN ..Hoewel de bestaan de wettelijk regeling ten aanzien van een herbenoeming van de burgemeester aan de raad geen bevoegdheden toeRerrtf is»4iet zeer in het algemeen gesproken op zichzelf niet onmogelijk dat het daartoe wel bevoegde orgaan in bepaalde omstandigheden, be hoefte aan gevoelt aangaande een „eventuele herbenoeming" overleg te plegen met de raad. Wanneer de vraagsteller evenwel het oog mocht hebben op de per 1 maart 1971 te verwachten herbe noeming van de huidige Leidse burgemeester, dan moge hij zich ervan overtuigd houden, dat wij geen enkele aanleiding zien. dat te dien aanzien overleg met de raad wordt gepleegd". Aldus b. en w. kort en krachtig in antwoord op een vraag, gesteld in het Algemeen Verslag van de Commissie van Onderzoek. plan te ontwerpen voor het a brengen van voetgangerslichten op alle daarvoor in aanmerking komende door gaande wegen, waaronder de Rijnsbur- gerweg, aan de hand waarvan b. en w. prioriteiten zullen vaststellen. Verder delen b. en w. mede, dat in het. plan tot reconstructie van het kruispunt Wassenaarseweg-Rijnsburgenoeg - Hout laan-Ka gerstraat, dat binnenkort bij de raad zal worden ingediend, een verkeers- lichtenintsallatie is opgenomen, welke de verkeersveiligheid op dit uitermate ge- vaarlijkep unt anv de Rijnsburgerweg aanzienlijk zal verhogen. Bij de aanvang van een nieuw school jaar worden door de politie in nauw ovedleg met de schooldirecties instruc ties gegeven aan de leerlingen van de ter plaatse gelegen scholen. Verplaatsing AZ-boofdtoegang De urgente verplaatsing van de hoofd toegang van het Academisch Ziekenhuis van de Rijnsburgenveg naar de Wasse- opgenomen. Van de zijde van de Univer siteit zal intussen worden bevorderd, dat reeds thans meer gebruik zal wor den gemaakt van de bestaande zijtoe gang aan de Wassenaarseweg. Grocnoordterrcin demonstratieterrein LEIDEN Met de aanleg van het genaamde demonstratieterrein bij Groenoordhal is reeds aangevangen. Be zien zal worden of aan dit demonstratie terrein als zodanig behoefte bestaat. In dien dit niet het geval zal biijken te zijn. zal 't terrein voor permanent sport gebruik beschikbaar kunnen worden ge steld. Voor een eventueel te plaatsen kleedgebouw zijn tegelijk met het vullend krediet voor de Groenoordhal fondsen beschikbaar gesteld. Over het een en ander zal ln het voorjaar var 1970 een beslissing worden genomen, al dus b. en w. in antwoord op vragen var de raad. Op liet kruispunt Haarlemmerstraat 1 Mare is op zaterdagen veel stagnatie voor het verkeer, omdat, door de aan- houdende stroom voetgangers, de auto's en soms ook fietsen nauwelijks de zebra paden kunnen kruisen. De zorg voor de algehele verkeerssituatie in de gemeente eist reeds zoveel van het potentieel de politie, aldus delen b. Indien de daling LEIDEN De Leidse gemeente- LEIDEN mede. aantal inwoners van Leiden zich in het dat een permanente regeling ter plaatse i huidige tempo zou voortzetten, zou mo- door een politie-ambtenaar niet mogelijk gelijk tegen het eind van 1971 dit aantal Is. Onderzocht zal worden of de door- weer beneden 100.000 komen te liggen, stroming hier kan worden bevorderd Hier staat tegenover, dat naar verwaeh- door het plaatsen van voetgangerslichten. I ting in de loop van 1971 de eerste be- - woners zich in de Merenwijk zullen vestigen, zodat zeer waarschijnlijk liet inwonertal niet beneden de grens van 100.000 zal dalen. Overigens merken b. en w. nog op. dat voor zover consequenties zijn verbonden asn het inwonertal van de gemeente veelal wordt uitgegaan van de toestand op 1 januari van het desbetreffende jaar. Aan een daling van het inwonertal be neden de 100.000 zijn volgens de thans geldende regelingen belangrijke conse quenties verbonden. het 100.000, zal het bedrag per leerling, een van de factoren ter berekening van de onderwljsuitkering uit het gemeente fonds. lager zijn. Voor 1970 bedraagt de uitkerng per leerling bij het basis onderwijs bij 100.000 of meer Inwoners 79,80 en bij minder dan 100.000 inwo- Het minimum aantal leerlingen vereist voor oprichting en instandhouding van scholen voor kleuter- en basisonderwijs wordt lager. Tenslotte zijn besluiten tot het kopen, ruilen, vervreemden en bezwaren van onroerend goed aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderworpen, ten zij de gemeente op het tijdstip, waarop het besluit wordt genomen, meer dan 100.000 inwoners telt. Bij daling van het Inwonertal beneden de 100.000 zal derhalve voor genoemde besluiten LEIDEN Op de giro van het Leids Biafra-comité stond vanmorgen een bedrag van 10.492,62. Meer dan tien duizend gulden, spontaan door de Leidse 'bevolking bijeengebracht om de Voedsel- vlucliten op Biafra door te kunnen laten gaan. Het Biafra-comité staat nog steeds beduusd over de omvang die de actie in Lelden heeft genomen. Volgende week gaan 600 vrijwilligers op pad in Leiden. Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest voor een huis-aan-huis verkoopactie. De verkopers imerendeels scholieren) politie is (eindelijk) aan uitbreiding bij zebrapaden (óók door voetgangers) 1 reeds duidelijk bewezen, toe. B. en w. delen de raad mede, dat de toegestane sterkte (orga niek) van het politiekorps is bereikt. Door de burgemeester is een voor stel tot uitbreiding van het nu toe gestane aantal politieambtenaren j ingediend bij de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Momenteel is in studie de invoering mui het systeem van wijk- e.q. rayonageiiten. Nadat met deze rayonagenten eventueel ervaring zal zijn opgedaan, zal dal op de duur voor een of meer grote wijken kunnen leiden tot het oprichten van een ln andere gemeenten! Indin het aantal Inwoners op 1 januari j goedkeuring door Gedeputeerde Staten I zullen u het fototijdschrift „Alpha fox uitkeringsjaar minder is dan vereist zijn. trot r Biafra" aanbieden voor 3.50. 'clitei moment de middelen ontbreken. Voor zover de personeelsbezetting dit toelaat, vindt ook nu ln de buitenwijken politiecontrole 'plaats. Diefstallen rijw ielsralling Door de commissaris van politie Is be vestigd, dat in de N.S.-(brom)-fietsen stalling op het Lammenschansplein. op zeer korte afstand gelegen van de ver hoogde spoordijk, meermalen diefstal van en vernieling aan (brom)-fietsen plaatsvinden. De afdeling Baldadigheids- bestrijding houdt er plaatse veelvuldig toezicht. Het in exploitatie geven van deze kleine stalling, waardoor in leder geval gedurende bepaalde uren van de dag toezicht aanwezig zou zijn. is niet mogelijk gebleken, omdat dit financieel niet aantrekkelijk Is. De enige mogelijkheid die b. en w. op dit moment zien. is het richten van een verzoek aan de N.S. om de begroeiing van het dijklichaam zodanig te snoeien, dat de stalling vanaf het station beter in het gezicht komt te liggen. Onderzocht zal worden of het aanbe veling verdient om tot aankoop van z.g. t hel ooilege gisteren de algemene beschöu- zel burgemeester Van der Have «lat liet college waardering had voor de positieve benadering en brede visie van de raad op «Ie vraagstukken. In deze dank betrok hij ook de secretaris en de. ambtenaren voor liun toe- ipannende tijden b.v. bjj de len voor het Winkelpand en de bouw van bet ziekenhuis liseren zjjn sprekende voor- vijde arbeii de voorbereidt! in Leiderdorp beelden." Het college ie graag bereid alle medewerking te verlenen om tot een zo groot mogelijke inspraak en openbaarheid te komen. De raad zelf heeft zich tegenstander getoond voor openbare com missievergaderingen. Over het werk van de gewestraad zei de voor zitter dat er resultaten beginnen te komen. Be langrijke initiatieven waren zo kort na de start niet te verwachten. Het college is geen voorstan der van een combinatie van rijks en gemeente politie. „Wij voeleD meer voor een regionale oplossing." Het Voordorp-terrein is ondergebracht in het bestemmingsplan Zijllaan en Meijepolder. „Wij zullen proberen hier een horecabedrijf en kantoor ruimten te creëren." Er passeren per 24 uur 13500 auto's de Leider- dorpse brug. Er zullen binnenkort besprekingen zijn met b. en w. van Leiden en G.S. om tot een oplossing te komen voor de opstoppingen die zich thans voordoen. Hef college heeft uitvoerig met het bestuur van de zwemvereniging gesproken om te komen tot de realisering van een overdekt instructiebad. „Wij wachten nu op 't rapport van de vereniging'. Over het subsidiebeleid en culturele werk zei de voorzitter dat het georganiseerde jeugdwerk een bedrag vraagt van 20.000. Thans ia dit 16.000. De culturele raad voert momenteel informatieve besprekingen met de verenigingen en na kennis neming van dit rapport kunnen wij u nadere mededelingen doen. Er is momenteel een vacature voor een cultureel ambtenaar een nieuw element in de secretarie organisatie. Op de advertenties zijn 40 brieven ontvangen. Zeven sollicitanten worden nader bekeken. De nieuwe ambtenaar zal zelf nieuwe initiatieven moeten ontwikkelen in samenwerking met hel particulier initiatief. Over de bestemmingsplannen zei wethouder Meerburg dat in augustus 1970 alle bestemmingsplannen moeten zijn vastgesteld. Het bestemmingsplan Kerkwijk is drie maanden verdaagd. Wij willen de ingekomen bezwaren ern- lig nagaan en een duidelijke uitspraak van Ged. Staten dat wij de geleden schade op G.S. kunnen verhalen. Wij hebben nu de telefonische toezegging dat wfl spoedig de definitieve toezegging kunnen verwachten. Het ls gebleken dat er bij de raad onbehagen is dat er bij het voorbereiden van de bestemmings plannen te weinig inspraak ls van de raad en de burgerij. De planologie en stedebouw ls vakman schap en wetenschap. Inspraak van hen die zich hier komen vestigen is practisch niet mogelijk omdat wij de toekomstige bewoners meestal niet kennen. Wij zijn van plan in goed overleg deze plannen met u op te bouwen. Er zal een commissie worden ingesteld waarin naar een plan wordt toegewerkt. Nadere detaillering is bij grote plan nen altijd noodzakelijk en wij willen dit in grote openheid ook met uw raad doen." Om mee te werken om de woningnood in Leiden te helpen oplossen zei wethouder Meerburg dat er geregeld contact is met Leiden. „Van de 460 in 1970 gereedkomende woningen aan de Engelen- dael krijgt Leiden er 50 toegewezen. Defensie krijgt er 162. Er is ook in Leiderdorp nog geen einde aan de woningnood te zien. Om de door stroming te bevorderen is het college bereid de premie van het rijk Pit eigen middelen aanzienlijk te verhogen. Door personeelsgebrek is het niet altijd mogelijk de singels in goede staat te hou den. Wij zullen er echter alles aan doen. Van vertraging in het plan Winkelhof is niets ge bleken. De flatbouw daar zal worden gebruikt voor de huisvesting van de verpleegsters van het Elisabeth ziekenhuis. Het plan tot doortrekking van de Mauritsslngel wordt iets gewijzigd door Ged. Staten. Het wordt nog mooier en hopelijk kan er in 1970 mee worden begonnen. Wij heb ben ons de volgende fasen voorgesteld: 1. Koudekerk-Durisol. 2. Afbuiging Achthovenerweg-Mauritssingel. 3. Durisol-Lindehof. De verlichting in de Splinterlaan is inderdaad niet best. Er zal een betere verlichting worden aangebracht. De -rioolzui vering baart ons zorgen. Volgend jaar zal een nieuw gebouw verrijzen achter de Houtkamp. Wij hebben goedkeuring van G.S. gekregen om de v.d. Valk Boumanweg te verbeteren vanaf Spanjaardsbrug tot Dijkgravenlaan. Er zal ook een vangrail worden aangebracht. De financiën zijn voor de realisering van de derde en vierde fase van de Houtkamp geen bezwaar. Wij zullen het zo spoedig mogelijk realiseren. Er komt een grote kinderspeelplaats in de Merelstraat die een voorbeeld moet zijn voor de volgende speelplaatsen. Voor vervanging van de oude Doeebrug zal een tweetal plannen worden voorgelegd. De raad kan dan zelf beslissen wat de beste oplossing zal zijn." Over de plannen om te komen tot een sporthal en sportivlden zei wethouder Nievaart dat er een commissie is ingesteld die deze plannen zal bestuderen. BU de duplieken zei de heer Pocls dat by de be stemmingsplannen de opvattingen in het voile leven moeten staan. Het antivoord over het in structiebad vond hjj onvolledig." Wij hebben al diverse maatregelen voorgesteld maar zjj zyn als niet uitvoerbaar gekenmerkt. \vy staan er op dat er een Instructiebad komt." Wethouder Nievaart kon de heer Poels gerust stellen." Het instructiebad zal er komen. Liever nog een over dekt zwembad met Instructiebad." Tenslotte kon ook aan mej. v. d. Voort de mede deling worden gedaan dat ln het voorjaar de tingels weer met eenden worden bevolkt. Ongeveer twee gulden hiervan ls ook weer bestemd voor de luchtbrug. Deze verkoopactie begint maandag en loopt zaterdag af. Het ligt in de bedoeling dat de verkopers (als zij het willen) ook een petitie ter ondertekening aan u zullen voorleggen. In de petitie wordt van de regering ge- eist dat er alle mogelijke politieke stap pen worden genomen door Nederland om een eind te maken aan de strijd in Biafra. Deze petitie is afkomstig var een bij het Leids Biafra comité aange sloten groep jongeren, die vinden dat Biafra een politieke zaak is. Direct hel pen met geld en voedsel is noodzakelijk zeggen zij. maar het haalt op den duur niets uit als niet tevens de politieke situatie wordt veranderd. Over die politieke achtergronden wordt woensdag, donderdag cn vrijdag inge gaan tijdens bijeenkomsten van liet Biafra-eomlté In de Waag. Woensdag middag wordt de schokkende tv-fllm over Biafra vertoond in de Waag, spe ciaal voor scholieren, hoewel iedereen welkom is. Voorts is Herman Eysenbaart uit Amsterdam gevraagd, om woensdag avond leiding te geven by het maken van een collage over Biafra. Donderdag en vrijdag zijn er forum avonden. Donderdag hebben daarin zit ting vier politici en vier deskundigen voor het beantwoorden van speciale gen over de oorlog ln Biafra. Het forum op vrijdagavond zal bestaan uit de heren Wennen, Reinierse en Mid delkoop. artsen die in biafra zijn ge weest, alsmede de journalist Scherpen- zaal. In de Waag zal men ook stand' vinden waar boeken, brochures en andei materiaal over Biafra te zien is. Natuurlijk blijft het giro-nummer 818.000 van het Leids Biafra-comité al die tjjH open staan. Ter attentie: oo de Biafra affiches die het comité heeft laten druk ken en «lie gisteren zijn verspreid, i' abusievelijk een nul vergeten. Het giro nummer is dus niet 318.00. maar 318.000. WOERDEN3 december Kaas Aanvoer 14 partijen. Notering 4.17-4.30 per kg. Handel: traag. DEN BOSCH, 3 december Veemarkt Aanvoer: totaal 6896 dieren; 2617 run- 1 deren; 601 graskalveren; 294 vette kal veren: 2507 nuchtere kalveren: lP-'i srhapen; 11 fokzeugen; 508 slachtvar- kens; 163 biggen; 912 slachtrunderen Prijzen: melk- en kallkoeien 1035-1785: 1 guste koeien 800-1200; graskalveren 425-650; kalfvaarzen 1100-1300; guste vaarzen 950-1200; pinken 725-925 nuchtere kalveren voor fok of mesterij 210-370; weideschapen 70-110; lamme J ren 65-95; drachtige zeugen 560-680 biggen 30-92 per stuk; slachtrnuderer j extra kwal. 4.90-5.30; le kwal. 4.25-4.80 j vette stieren 4.60-5.00; worstkoelen 3.20-3.50 per kg.; geslacht gewicht, vet- I te kalveren le kwal. 4.25-4.55; 2e kwal 4.00-4.20; 3e kwal. 3.75-3.95; nuchtere slachtkalveren 1.35-1.75; slachtzeugen le kwal. 2.28-2.34; 2e kwal. 2.22-2.27 slachtvarkens 2.50-2.60, per kg. elvend gewicht; vette schapen 105-145; vette lammeren 110-140 per stuk. GOUDA, 4 december Kaas Aan voer 12 partijen. Prijzen 1ste kwal. 4.20- 4.30, per kg; extra kwal. tot 4.48, per i kg; Handel: redelijk.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4