TUNESIE ONDER HET ZAND 250 militairen gaan graven naar water Na maanden lange regen 170.000 HUIZEN WEGGESLAGEN Min. De Block positief tegenover college van onderzoek naar fusies Hulp Tunesië uit Zeeland Algemene verwachting voor CAO's: Loonstijging tussen 5 en 6 procent WELLICHT VANAVOND BESLISSING CAO-METAAL WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 PAGINA T (Van een speciale verslaggever) TUNIS Op de heuvé!, een tiental kilo meters ten noorden van de grote moham medaanse bedevaartplaats Kairouan, zit ten momenteel tien Berbergezinnen in tenten die door de regering ter beschik king zijn gesteld. Ze hebben hun huizen, grond en vee moeten achterlaten in een overhaaste vlucht voor het snel opkomen de water. In een achtpersoonstent zitten al weken lang 26 mensen van een familie bij elkaar. De regering heeft wat graan ver strekt, maar het water moeten ze zelf halen, in een put, 4 uur gaans. De 50 scha pen die het hoofd van de familie bezat, zijn alle verdronken. Tunesië is getroffen door een ramp die men geheim heeft pro beren te houden, maar dat lukt nu niet langer. De enorme overstromingen van de afgelopen maanden hebben het land tot een woestenij omgetoverd die een angst heeft veroorzaakt dat het jaar-in jaar-uit groeiend toerisme, langzamerhand de voornaamste bron van inkomsten dras tisch zou teruglopen. Vandaar die terug houdendheid in de berichtgeving, die even wel ook een tweede oorzaak had: het gebrek aan communicatiemiddelen en de gelatenheid waarmee de bevolking de ramp accepteerde. Zou het de straf van Allah zijn voor de plannen van de kortge leden ontslagen minister van landbouw om de grond te nationaliseren en er coöpera tieve boerderijen te stichten? Het land van Habib Bourguiba tiging schreeuwt nu om hulp. Vooral de arme spoo: bevolking van het minst ontwikke'de midden en zuiden van het land de voornaamste steden liggen aan het noor delijk gedeelte van de kust is zwaar getroffen. Naar ruwe schattingen is iitt aantal daklozen gegroeid tot ruim 300 duizend, het aantal doden bijna 550. De meeste vluchtelingen trekken naar de steden, in de hoop bij familie Ondanks motie geen verdere steun bakkers DEN HAAG Minister (Economische Zaken) heeft zie opgesteld tegenover een motie opstelling van de minister de daden van schoorvoet lykheid aan de Tweede li de behandeling van de I Economische Zaken met wenste in te grijpen in b de minister. Zelfs drie n ondersteund door alle vier partyen. Minister De Block beloo dat hy de motie over he college naar fusies zal c advies aan de SER, daai van KVP positieve leden in het college investeringspremie voor het noorden van het land op 15 procent. Hij had daar aanvankelijk voor alle stimuleringsge bieden in het land 10 procent de i i dit pl; ingspartijei enlijke motie ori n af te brengen bleem van werkeloosheid, en men moet vermijden dat een buitensporige vergro ting van dit probleem ook het dagelijks leven in de steden ontwricht. Maar voorlopig lijkt voor de vluchte lingen geen terugweg mogelijk. Grote in cultuur gebrachte gebieden zijn door de buiten de oevers getreden rivieren be dekt met een dikke laag wit, scherp snij dend zand, een laag die op sommige plaatsen tot anderhalf a twee meter hoogte reikt. De bestaande oogst is ge heel vernietigd, verstikt. Maar het pro bleem is in feite veel groter. Het zand be let de boeren thans de nieuwe oogst in te zaaien. Het geringe voedselprobleem van de laatste tijd zou dan weieens kun nen gaan uitgroeien tot een ware hon gersnood. Want hoe zal de Tunesische bouwgrond luiba jr verklaard. Kennedy: 300.000 Zuidvietnamese burgers gedood WASHINGTON (DPA) Senator Ed ward Kennedy zegt over inlichtingen te beschikken, dat in de afgelopen vier jaar 300.000 Zuitviëtnamese burgers zijn ge dood. De meesten zouden door gevechts handelingen van Zuidvietnamese en Amerikaanse eenheden om het leven ge komen zijn. In het geheel werden in de af gelopen vier jaar volgens Kennedy meer dan een miljoen Zuitviëtnamezen gedood of gewond. „Een deel van deze verliezen zijn door de viëtkong toegebracht, maar het merendeel der verliezen onder de burgerbevolking van Zuit-Viëtnam staat op rekening van de Zuidviëtnamese en Amerikaanse troepen", aldus senator in een paar maanden te- iormaal in een heel jaar. Hele sinaasappel- en olijf boomgaarden, die de belangrijke exportprodukten le verden, zijn door het alles verwoesten de water weggesleurd. Onder andere is de spoorbaan tussen de steden Gafsa en Sfax weggeslagen, die dienst deed voor het vervoer van fosfaat naar de Middellandse Zeehaven Sfax. Met die spoorbaan is gelijktijdig een van de an dere peilers van de Tunesische export weggeslagen. Gevaar de be- extra-gevaar in zich. de nood groter wordt langer wacht, maar ook omdat de herstelwerkzaamheden ernstig gevaar lopen. In plaats van de ongeveer 170.000 weggeslagen huizen van klei en stro, die slechts berekend waren op een klein buitje en niet op de watermassa van de afgelopen maan den, wil de regering in de rampgebie den Bourguibahuisjes bouwen, stenen huisjes die ongeveer 3000 gulden kosten. In de omgeving van Kairouan is ech ter een dorpje met stenen huisjes nog steeds totaal verlaten. De mensen zijn tydehjk door het hoge ;en hebben gehad. DEN HAAG (A.N.PP Een zevental plaatsen in Zeeland en omgeving, die in 1953 zelf in ernstige mate door de waters- noodram werden getroffen, heeft de afgelopen dagen het spits afgebeten voor de hulpactie voor Tunesië. In Duiveland, St.-Plhilipsland, Kortgene, Kruindngen, Fijneart-Heiningen, Oude Tonge en Nieuwe Tonge is in totaal een bedrag van 26.628,19 opgehaald, hetgeen ge middeld ruim één gulden per hoofd van de bevolking betekent. In Nieuwe Tonge zelfs twee gulden. Tunesië niet langer kan uitblijven. Nederlandse Rode Kruis heeft al groot aantal goederen, zoals dekens medicamenten, gestuurd, en 250 n tairen van het rampenfonds vertrek bouwgronden hand te neme: jarenlang een hulp maar één termijn: het teugelen door De Grontmij, die al viserende taak in Tu- ;t naast deze directe iplossing op langere irstromingsgevaar be- het wa- heuvels af te i afvoer van het water naar de vlakten te regelen. Dat vraagt bodembeschermen- de maatregelen op de hellingen, zoals de aanleg van terrassen en bossen, en speciale methoden de landbouwgrond. irking de Oueds, de i vallende rivieren, worden voorzien van vertragingsdammen, stuwdammen met waterreservoirs, die het water tevens nuttig kunnen maken voor bevloeiing tijdens de droogteperioden. De ramp voor Tunesië, die slechts één goede zaak aan het licht bracht: een Romeins dorpje van ongeveer 200 voor Christus, dat zes meter onder de grond had gelegen en nu door het water is blootgelegd is aanleiding geworden tot he* stichten van een „Nederlands comité Hulp aan Tunesië. Dit comité heeft een inzamelingsactie op touw ge zet, die vanavond tijdens een uitzending voor radio en televisie een hoogtepunt krijgt. DEN HAAG (ANP) - gulden is de uitzendin Sousse, het repareren van een irrigatiewaterleiding eveneens naar het gebied rond Sousse en het herstel van waterputten, landbouwgronden en irrigatie- werken in het gebied rond Kairouan- Wat betreft de drinkwaterleiding, deze bevindt zich m de wadi of Oued Zeroud, een rivier die alleen na regens water afvoert en dan tot een behoor lijke stroom kan aanzwellen Tijdens de grootste regenval bereikte de rivier hier een top van achttienduizend kubieke meter per seconde, oftewél zesmaal de hoogste afvoer van de Maa6 in Nederland. In de afgelopen rampmaanden kwamen drie van deze toppen voor, terwijl statistici hadden berekend, dat deze afvoer slechts éénmaal in de honderdduizend jaar kon worden verwacht Het woedende water nu heeft de drinkwaterleiding over een lengte van acht honderd meter totaal weggeslagen. De Nederlandse militairen moeten de buis herstellen, waardoor de vijfhonderdduizend inwoners van Sousse, die nu sedert eind september slechts enkele uren per dag over water beschikken, weer op normale wijze van water kunnen worden voorzien. Het werk aan de irrigatiewaterleiding zal veel omvattender zijn. Deze leiding loopt tot aan gebieden rond Sousse en Mahdia en dient voor het bevloeien van vijfduizend hectare groenten- en fruit grond, verdeeld over elf afzonder lijke irrigatiegebieden Deze buis is op vele plaatsen afgebroken. De grootste breuk komt voor ter hoogte van het dorpje Sidi Bou Ali. hier is de buis met een inwendige doorsnede van 125 cm en samengesteld uit betonnen elementen van zeven meter lang en een gewicht van negen ton over een lengte van tweehonderd meter verdwenen Het project is zeer urgent, omdat men nog steeds hoopt het oorspronkelijke plan te kunnen uitvoeren: het begin volgend jaar in cultuur hebben van de vijfduizend hectare bouwgrond. In het gebied rond Kairouan. waarvan men aanneemt dat er voor ongeveer 250 000 hectare (vijfmaal de oppervlakte van de Noordoostpolder) totaal door het zand is vernield bevinden zich zo'n elfhonderd waterputten. Deze putten dienen voor drinkwater voor de bevolking, voor het drenken van het vee en vooral ook voor bevloeiung van tuinen en fruitboomgaarden. Ze zijn voor het grootste deel onbruikbaar geworden, omdat ze door de enorme hoeveelheden aangevoerd zand zijn „dichtgeslibd". De pompen en motoren, die het water uit de putten naar de land- en tuinbouwgronden moeten stuwen, zijn bovendien leid- Het uitbaggeren van de putten, die een diepte hebben van opgegaan dal ivellic ivangrijk werk, dal putten k De i worden gerepareerd of vernieuwd Van de mili tairen wordt verwacht, dat de betreffende gronden weer zo snel mogelijk van water kunnen worden voorzien. In opdracht van de Nederlandse regering zijn bij alle werkzaamheden ingenieurs en deskundigen van de Grontmij inge schakeld- Zij zullen zich voornamelijk bezighouden met voorbereidende en deze zaak k; Het betreft een voorstel Goudzwaard (ARP) derzoeken door een minister beslissen de heren Nelissen (KVP) laten c lev enerzijds lit het bedrijfs- anderzijds vertegenwoordigers het algemeen belang, bijvoorbeeld Kamérleden. Het college zal het recht hebben „fusiebedrijvers" onder horen en hen eventueel te ver- t openbaar voor het college verschijm plichten i De heer Joekes (WD)' v zich af of het recht iemand onder ede te horen en te kunnen verplichten ter onderzoek te verschijnen, niet een speciaal recht was dat de grondwet voorbehoudt aan de SCHEEPSBOUW Ook wat betreft hogere subsidiëring van de scheepsbouw kwam minister De Block schoorvoetend tegemoet aan de verlangens van de Kamer. De heer Ne lissen (KVP). die sprak namens de re geringspa i tijen, betoogde dat de EEG maximaal 10 procent werheidssteun op de contractprijs van te bouwen schepen toestaat, en in ons land blijft de subsi die nog ver beneden deze maximum grens. De minister beloofde hogere steun als het orderpakket van de werven daartoe reden geeft KVP. VVD. ARP betreft de verhoging van de broodprijs. De heer Scholten (CHU) betoogde dat de rentabiliteit van de bakkersbedrijven in gevaar komt wanneer de broodprijs niet verder dan één cent omhoog gaat Daarop diende hij de motie in. die een vrijer prijsbeleid vraagt voor met name 'erpakt en gesneden brood. i dat de werknemei (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet ernaar uit, dat deze sinterklaasweek een belangrijke episode zal zijn voor de loonvorming van 1970. De indruk lijkt gewettigd, dat de onderhandelingen over een nieuwe me- taal-CAO nagenoeg zijn afgerond, ter wijl insiders de verwachting uitspreken, dat de (voorlopige) verhoging van de lo nen en salarissen bij de overheid dezer dagen eveneens zal worden vastgesteld. Aldus krijgt men in andere bedrijfstak- >ie formule zal in alle loononderhan- ngen een belangrijke rol gaan spelen, sociaal-economische raad was het ids geworden, werknemers het komende jaar een reële stijging van de bestedingsmoge lijkheden zouden moeten krijgen van 2,3 k 3 procent. Gesteld werd, dat de werk nemers in 1969 door de onrustbarende kostenstijgingen hun loonsverhogingen (vrijwel) geheel hadden kunnen con stateren. Die verruiming zou er in 1970 moeten uitkomen. Anderzijds was iedereen beducht voor een hoog percen tage loonsverhoging als resultaat van de behoefte aan verruiming van de be stedingsmogelijkheden plus compensatie voor kostenstijgingen omdat men dan de inflatiespiraal draaiende hield. Hoge loon stijgingen monden immers meestal uit in prijsverhogingen. Daarom weid een schema opgesteld om de kostenstijgin gen zo laag mogelijk te houden. Bij uit voering van dat schema zou kunnen worden volstaan met een loonstijging van circa vijf procent Deze loonstijging plus de verlaging van de belastingdruk zou resulteren in een feitelijke verbete ring van de bestedingsmogelijkheden met 2,5 tot 3 procent. Voor zover aan het loonfront de on derhandelingen zijn ingezet, heeft de vakbeweging in het algemeen een reële positieverbetering als uitgangspunt dat deze verbetering het hele jaar eind blijft. Telkens moet worden nage gaan, of nieuwe kostenstijgingen tussen tijdse loonsverhogingen tijdens de loop van de CAO noodzakelijk zijn. In aan sluiting daarop zal men aan het eind van het jaar dan nog wel willen peilen of de produktiviteit in de bedrijfstak sterk ffi gestegen om daaraan eventueel een aalre-loosMverhoging te kunnen ont lenen. En tenslotte is het zaak de reeds voorziene kostenstijgingen (hogere pre mies, hogere huren en dergelijke) zo goed mogelijk te „vertalen" in een per centage loonstijging, te realiseren bo venop de reeds genoemde 2,5 a 3 pro cent bij het begin van het nieuwe con tract. Die „vertaling" en de formule vor men de moeilijke punten bij het loon- overleg. De voorlopige indruk is. dat voorshands voor de nominale loonstij ging niet de verwachte 5 procent uit de de 5 en 6 procent uitkomt. Belangrijk in dit verband zal uiter aard zijn, hoe de „leiders" zich zul len opstellen. Tot die leiders hoort on getwijfeld per traditie en als gevolg van haar omvang, naar het aantal werk nemers (300.000) gerekend, de metaal industrie. De onderhandelingen over de metaal-CAO zijn in volle gang. Uit gangspunt was het voltooien van de on derhandelingen uiterlijk 10 december. Tot dusver hebben zij niet tot wezenlijke con- flioten geleid, waaruit sommigen het ap- i deze week nog Het georganiseerd Overleg bij de over heid is ook reeds een heel eind op weg. De regering heeft een verhoging van 4,5 procent aangeboden per 1 januari aanstaande, maar de ambtenarenbon den vinden dit veel te weinig. Zij wil len tenminste 5 a 6 procent. Welk per centage er ook uitkomt donderdag ver- i het ziet t -^uit, percentage wordt steld 't overheidspersoneel zal eindelijk niets aan te kort komen, om dat in de loop van 1970 de definitieve verhoging zal worden bepaald op dezelf de hoogte als het gemiddelde, dat in het particuliere bedrijfsleven is gegeven. De regering wil echter het „voorschot" zo laag mogelijk houden om te voorkomen, dat het percentage van dat voorschot als norm zou gaan gelden. De ambtenaren bonden daarentegen willen meteen een behoorlijk percentage om de kostenont wikkeling voor te zijn. Weliswaar is het plezierig om in de loop van het jaar nog eens een verhoging met terugwer kende kracht te moment heeft me vendien kijken velen met schele ogen naar de ambtenaren als deze tussentijd se loonsverhogingen krijgen, niet be seffend dat het overheidspersoneel daa pas krijgt wat men ln het bedrijfsleven al lang ontvangen heeft.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7