Franse pers maakt zich zorgen over rol Duitsland REACTIES OP HAAGSE TOP BLÖÖT MAAKT GËËN KANS dooi OP STRAND VAN TEXEL valt KANTONRECHTER REKENT AF MET KRUIDENDOKTER Onze reizende vriend Harry meldt ons: 'Kaas uit het vuistje onbekend in Dübrovnik, Rome,Nice en Malaga' Principiële bezwaren waren niet talrijk Bestrijken van hand bewijst onrechtmatige uitoefening geneeskunst Worosjilov (89) overleden Alleen in 1970en 1971 huurverhoging 7 pet Regering komt tegemoet aan wensen Kamer Brand in Middelburgs gerechts gebouw aangestoken Schmelzer in 1971 voorzitter KVP-fractie af PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 I ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS De Paryse ochtendbladen van vandaag, die over het communiqué en het resultaat van de Haagse top conferentie een nacht hcbb enkunnen slapen, blazen iets minder hoog van de toren dan de Franse radio van dinsdag avond. Toen heette het nog dat Frankrijk en speciaal Pompidou de grote over winnaars waren en dat Nederland de grote verliezer was. Vanmorgen roffelden de trommelslagers wat minder luid ruchtig en begon men meer na te denken over de toekomst van Europa en niet meer uitsluitend over die van Frankrijk. In de meeste hoofdartikelen lees men tussen de regels door bezorgdheid over de toekomstige rol van Duitsland in Europa. Dal als grootste economische macht Frankrijk heeft overschaduwd. De conservatieve anti-gaullistische Aurore komt daar zelfs openlijk voor uit. .,De Haagse conferentie", schrijft het blad. „heeft ons een internationaal debat laten zien tussen twee figuren die toch maar pas kort voor het voetlicht staan: Pompidou en Brandt. Het is een con trast tussen twee temperamenten: aan de ene kant de intellectuele en handige pragmaticus die de school heeft door lopen van zijn voorgangen- De Gaulle en aan de andere kant de romantische Duitser die zeker is vam zichzelf en een actieve rol wil sDelen. En niet zonder melancholie moet men constateren dat het afgelopen is met de bescheiden rol Onze vriend Harry, playboy nr. 1 van Noord-Holland, heeft in het sjiekste hotel van Rome kaas uit het vuistje besteld bij zijn Martini. Het duurde tien minuten voor de ober het begreep en toen bracht hij vol verbijstering een plak van 't een of ander. 'Het is toch bedroevend', schreef Harry ons,'dat het smakelijkste hapje bij elke soort van drank alleen in ons land bekend is. In Nice mixen ze een prima fc Bloody Mary, maar wat is voor mij een Marie zonder kaas?' Kijk, dat is het prettige als je in eigen land reist, Waar je ook komt, kaas uit het vuistje is er altijd. Een koele borrel, een frisse pils, een gouden blokje: jaja, er zijn genietingen waar playboys naast grijpen als ze zo nodig de grens over moeten... DEN BURG Een deel van het Texelse strand zal straks niet door de Nederlandse federatie van naturistenverenigin- gen in gebruik kunnen worden genomen. Het Waddeneiland bljjft vrü van het absolute naakt- Hiertoe besloot gistermid dag de Texelse gemeenteraad met 11 tegen 4 stemmen. In de aula van de Jacques P. Thijsseschool hoorden ongeveer 60 aanwezigen 't pro en contra van de fractievoorzitters aan, waarbij tenslotte bleek, dat alleen de PvdA-fractie het voor stel van haar leider J. J. Westdorp steunde. Dit voorstel be helsde een aanvulling van het artikel 68 bis van de algemene politieverordening met een uitzonderingsbepaling, waardoor de mogelijkheid tot paradijselijk naakt op Texelstranden ge legaliseerd zou kunnen worden. Op merkelijk was, dat alleen de anti revolutionaire fractie bij monde van wethouder J. Daalder principiële bezwaren De Texelse gemeenteraad gebogen over het probleem van een strand voor naturisten. Links het college ran B. en W- Tweede van links burgemeester mr. W. H. Sprengen, geflankeerd door twee wethouders en de gemeentesecretaris- naar voren bracht- Dat bleek uit een principestemming over eventuele toelaten of afwijzen op grond van morele en gods dienstige motieven, die resulteerde in 8 voor en 7 tegenstem mers. De algemene tendens was, dat men angst koesterde voor de praktische gevolgen van een goedkeurend besluit. Men wilde vooral niet dat Texel in de reeks kustgemeenten een precedent en daarmee een primeur zou scheppen. De reputatie van het eiland bleek heilig. Zoals bekend nam in deze kwestie burgemeester Sprenger een minderheidsstandpunt in. Hij wilde toestemming verlenen tot een proefperiode. Daartegen kantte zich fel het anti revolutionaire radslid C. Timmer, die meende, dat er dan geen weg terug meer zou zijn. Voor zitter Stolk van de Federatie van naturistenverenigingen ver klaarde na de raadsvergadering, dat men niet bij de pakken zou blijven neerzitten, maar onmiddellijk aanvragen tot andere kustgemeenten zou richten o.a. tot Terschelling. De Texelnaren toonden zich gisteren vrij onverschillig voor het geen er in de raadsvergadering werd behandeld; buiten de monstreerde één man met een bord. Hij was tegen. Tienduizend gulden boete: (ADVERTENTIE) miJnHflRDT'S HOOFDPIJN poeder; werken verrassend die West-Duitsland tot dusver heeft gespeeld. De nieuwe kanselier prsen- teert zich als leider van de eerste economische mogendheid van Europa, die in de Westeuropese democratie politiek meerderjarig is geworden. Het gedrag van deze man, die het nieuwe Duitsland vertegenwoordigt, die op het Europese toneel een eigen rol wil spelen, met of tegen Parijs, kan alleen maar onze overtuiging versterken", besluit de Aurore. „dat er thans geen minuut meer valt te verliezen om het nieuwe Europa te bouwen, waarin Engeland moet zorgen voor het noodzakelijke evenwicht en laat ons hopen dat Frankrijk deze les heeft begrepen Britse pers De „Times" schrijft, dat de EEG-top- conferentie in Den Haag een succes genoemd mag worden omdat daar besloten is besprekingen over het lid maatschap van Engeland en over ver sterking van de gemeenschappelijk» markt te beginnen. Het blad gelooft echter niet, dat de conferentie voor alle deelnemers even succesvol is verlopen! „In president Pompidou was zeer veel hoop gesteld. Hij heeft daaraan echte' nauwelijks beantwoord. De heer Brand» heeft zichzelf overtroffen en zijn pres tige en zijn gezag zijn daardoor sterk vergroot". De Times schrijft voorts, dat Frankrijk nu onmogelijk zulke zwar» voorwaarden zal kunnen stellen dat hel voor Engeland onmogelijk zou worden het lidmaatschap van de EEG te aan vaarden. „Dit zou de handhaving be tekenen van een gaullistisch veto, ter wijl men voorgeeft het op te heffen Het is nu volkomen duidelijk dat de andere vijf een dergelijke tactiek va» Frankrijk niet zullen toestaan", zo meent de Times. De „Guardian" constateert, dat d« Zes de verlamming van zich hebben af geschud waardoor zij in de afgelopen jaren waren aangetast. De bijeenkomst in Den Haag schijnt, ondanks problemen, een wezenlijke vooruitgang. Pompidou heeft geen veto's uitgesproken en ook was zijn voorbehoud niet zo stringent als dal van zijn voorganger, aldus do Guardian In Bonn waren de meningen verdeeld. Een woordvoerder van de in oppositie zijnde CDU noemde het resultaat van de topconferentie maar „schamel". Even als vóór de top liggen de werkelijke moeilijkheden nog steeds bij de finan ciering van de landbouw, aldus de woord voerder. De socialisten waren ingenomen met het resultaat en verklaarden te hopen, dat ..de dooi nu eindelijk is in getreden in het bevroren Europese land schap". Europese beweging Het dagelijks bestuur van de Europese Beweging in Nederland heeft naar aan leiding van de resultaten van de top conferentie een verklaring uitgegeven, waarin wordt geconstateerd dat de Haagse topconferentie voor een aantal belangrijke vraagstukken concrete richt lijnen heeft gegeven, die het mogelijk maken om het vrijwel vastgelopen in- tegratiewerk in de komende maanden weer een stuk verder te brengen. „De topconferentie heeft echter niet het nieuwe politieke elan gebracht, waarom ber terecht heeft gevraagd", aldus de verklaring. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Met tienduizend gul den boete en de toezegging van de officier van justitie dat het openbaar ministerie hem zal blijven vervolgen, totdat hij zyn praktijken eraan zal hebben gegeven, kon kruidenspecialist W. van de Moosdijk (43) waren rijkspolitiemannen hem van huis komen halen omdat de kantonrechter vertien dagen geleden voorgeleiding van v. d. Moosdijk had gevorderd In de bomvolle zaal van het kanton gerecht maakten politiemannen na afloop een dubbele haag, waartussendoor de „kruidendokter" ongehinderd de zaal kon uitlopen. Achter hem ging de deur on middellijk dicht- Minutenlang verhinder den posterende politiemannen het publiek naar buiten te gaan. Van de Moosdijk heeft er weer een vonnis wegens het „buiten noodzaak uitoefenen van de ge neeskunst" bij. De uitspraak van de kantonrechter week nogal af van de eis van de officier van justitie, die zes weken hechtenis had geëist. „Het feit leent zich absoluut niet DELFT (ANP) De directie van de Nederlandsche Kabelfabrieken te Delft deelt mee dat de gang van zaken van het concern bevredigend is. De resultaten over de eerste drie kwartalen zijn vrijwel gelijk aan die van het vorige jaar, al heeft in Nederland de prijsstop de winst gedruk*. Het aantal uitstaande orders is groter dan vorig jaar. Per 15 dec. a-s. zal een interimdividend van 6 pet (onv.) be taalbaar worden gesteld. voor een geldboete", aldus de officier. Hij schilderde v. d. Moosdijk als een „meelogenloze koopman die op afschuwe lijke wijze het geld uit de zak klopt van arme zieke stakkers". In de strafmaat wilde de officier ook rekening houden met de verontwaardiging en verontrus ting bij het publiek. „Het is werkelijk verbij sterend, zoveel klachten ik in mijn bezit heb. Honderden, misschien duizenden brieven tegen v. d. Moosdijk. Brieven van mensen die zich bedrogen voelen en die him geld terug willen hebben. De zaak van vandaag staat voor vele, vele anderen, Er xullen stellig nog meer dagvaardlgingen ko men", aldus de officier. De kantonrechter overwoog bij zijn vonnis dat v. d. Moosdijk met hechtenis wel niet te bewegen zou zijn ei-mee op te houden. „We moeten verdachte niet tref fen in zijn vrijheid, maar in zijn vermo gen", vond hij Bestrijken alide. V d. Moosdijk schreef hem ook kruiden voor. Volgens de getuigende moeder van de man was hij kort na hel eerste kruidengebruik misselijk gewor den en duizelig. De man is gevallen, brak een been, moest worden opgenomen in een ziekenhuis en overleed korte tiid De kantonrechter achtte een verband tussen de kruiden en de dood van d» man niet bewezen- Wel bewezen vond hu de onrechtmatige uitoefening van de g«- neeskust. door middel van het bestruken „De zaak wordt in een bepaald sfeeil;* getrokken Bepaalde groepen willen de ondergang van mijn cliënt", aldus de ver dediger. mr. H. van Bakel. de raadsman van v d. Moosdijk- „Het is moeilijk geen spoken te zien, en moeilijk om te pleiten tegen meningen die vooraf al zijn ge vormd. Deze tenlastelegging is als mos terd na de maaltijd. Deze zaak heeft zich al meer dan een jaar geleden afgespeeld, voordat v. d. Moosdijk via t v. en pers in ongunstige belangstelling kwam te staan" De officier van justitie repliceerde vin nig: „Hij is doorgegaan. Hij ging steeds andere wegen, maar hij moet weten dat het verkopen van kruiden alleen dus zonder het geven van adviezen verbo den en strafbaar is. Het publiek kan daar rekening mee houden". Boeingreus met passagiers naar New York NEW YORK (AP) New York heeft voor het eerst de enorme Boeing-747 ge zien toen „het grootste vliegtuig dat ooit voor het burgerluchtverkeer gebouwd is" gistermiddag op de luchthaven-Ken- nedy landde. Het toestel was uit Seattle (Washington) vertrokken met meer dan honderd persvertegenwoordigers. In New York gaat het vliegen met di recteuren en personeel. Intussen zullen luchtvaartautoriteiten van New York geluidsproeven nemen bij het opstijgen en landen. De reus kwam elegant neer op de landingsbaan en taxiede toen naar de hangar. MOSKOU (Tass). Maarschalk Kli- menti Efremovitsj Worosjilov is vandaag op 89-jarige leeftijd overleden. Worosjilov is van 1953 tot 1960 president van de Sovjet-Unie geweest. Hy was al enige jaren ziek. Worosjilov was één van de weinige overlevenden van de oktoberrevolutie in 1917 die zidh tot ikort voor zijn dood heeft kunnen handhaven in de eerste rijen van de Sovjetihiërarohie. Vóór de revolutie was hij sergeant bij de cavallerie. Sedert 1903 is hij lid geweest van de commu nistische partij en heeft hij met Lenin samengewerkt in de buiten Rusland ge houden congressen, die in 1917 tot de bolsjewistische machtsovername leidden- Eind van de jaren '50 heeft hij op de nominatie gestaan om met de „anti partij groep" van Malenikov, Kaganaovitsj en Molotov te verdwijnen. Het is moge lijk dat de populariteit van de oude man 'bij de gewone Russen de toenmalige premier Kroetsjev hiervan weerhouden heeft. DEN HAAG (ANP) De regering is bereid haar voorstel om de jaarlykse huurverhoging in 1971, 1972 en 1973 te bepalen op 7 in plaats van op 6 procent, te wyzigen. Minister Schut van Volks huisvesting kwam, vanmorgen tydens het debat over het regeringsvoorstel tot wij ziging van de wet jaarlykse huurverho ging en van de huurwet, met een nota van wijziging, waarin wordt voorgesteld uitsluitend in het jaar 1971 zeven procent huurverhoging toe te passen, maar over de jaren daaropvolgend weer zes. De jaarlykse datum van ingang, die in het voorstel van de regering op 1 juni zou komen te liggen, wordt dan bepaald op 1 april. Voor 1970 zal deze datum, over eenkomstig hel desbetreffende SER- advies, 1 juli zijn. Minister Schut zei van die ingangsdata geen prinoipiële zaak te willen maken, nadat hem gisteren was ge~bleken dat de Kamer een vroegere datum prefereert. Hiermee komt de bewindsman voor een groot deel tegemoet 3an de wens van de KVP-fractie, die gisteravond laat de mi nister ln overweging gaf het percentage van 6 voor de jaren 1971, 1972 en 1973 te handhaven en de datum van huurver hoging te verschuiven naar 1 april. Als gevolg van het SER-advies de Jaar lijkse huurverhoging dn 1970 met eer Jaar uit te stellen in verband met de te verwaohten prijsstijgingen, zou er verminderde huuropbrengst ontstaan van 25 miljoen gulden. Om dit verlies te compenseren had de minister voorge steld de huren gedurende drie jaren na 1970 niet met zes, maar met zeven pro cent te verhogen en de datum van in gang op 1 juli te stellen. De Kamer voel de daar echter niets voor, met uitzonde ring van de VVD en D '66. KVP, VVD, CHU en D'66 plaatsten zich achter het gewijzigde voorstel van minister Schut. Drs. Berg (PvdA) behield echter zijn aanvankelijke hoofdbezwaar tegen het wetsontwerp, waarin compen satie wordt verkregen voor hetgeen in 1970 wordt gegeven. Hij diende voorts een motie in die maximale druk van minister Schut verlangt om te zorgen dat bewoners van krotten geen huurverho ging behoeven te betalen. (Ven verslaggevers MIDDELBURG Tot nu toe onbeken de daders hebben in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken en brand ge slicht in het gerechtsgebouw van Mid delburg. De brand werd ontdekt door een omwonende. De brandweer kon niet verhinderen dat alle dosiers. die in het parket van de officier van justitie lagen, door de vlammen werden ver nietigd. De vleugel, waarin het parket was gevestigd, brandde geheel uit. De daarboven gelegen rechtszaal liep zwa re schade op. Volgens de officier van justitie mr. J L Andreae staat het voor de volle hon derd procent vast dat de brand moed willig is aangestoken. Een sterke aan wijzing hiervoor is dat de brandweer bij de blussingswerkzaamheden ontdekte dat uit een buitendeur een ruit was gesne den ..De verloren gegane dossiers, alle van lopende zaken, zowel van het kan tongerecht als van de rechtbank, kun nen gereconstrueerd worden, hoewel dat wat moeite zal kosten", verklaarde mr. Bonus Rolinco aangekondigd ROTTERDAM (ANP) Aan houders van gewone aandelen Rolinco zal in fe bruari een bonus in aandelen ten laste van de agioreserve in de verhouding van twee nieuwe aandelen op dertien in bezit worden uitgekeerd- Dit zal dan het derde achtereenvolgende jaar zijn waarin Rolin- co-aandeelhouders bonusaandelen ont vangen. Bijzonderheden zullen in het tussentijds bericht worden opgenomen, dat begin fe bruari verschijnt, zo deelt Rolinco mede. Adolf Eichmanns voornaamste assis tent, Franz Novak, staat voor de derde keer in Wenen terecht wegens zijn aandeel in de massamoord op Europese joden (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Schmelzer, fractie voorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft toegegeven na de ver kiezingen van 1971 niet meer als fractie voorzitter te willen optreden. In het t.v.- programma „Vanavond in Nieuwspoort" zei hij gisteravond „het een gezonde zaak te vinden na acht jaar fractievoor zitterschap de fakkel over te dragen". Schmelzer zal tijdig voor de verkiezin gen van 1972 het definitieve besluit ne men over het neerleggen van het poli tieke leiderschap van de KVP. „Als ik als fractievoorzitter van de KVP weg ga, hoop ik voor de publieke zaak beschikbaar te blijven", zei Schmel zer. Hij heeft „geen bepaalde ambities, maar is in beginsel voor een ministers post beschikbaar", aldus de KVP-leider in een televisieminiportret.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6