S)e CeidéeSoii/fcant Gesprek met Engeland uiterlijk 1 juli '70 GEZICHT VAN E.E.G. IN DEN HAAG GERED Ratten bijten twee slapende kinderen Watson: satanisch leider van groep hippiezwervers Arrestant ging er vandoor met arrestantenwagen Compromis na overleg van uren Vele doden na vuurzee in bejaardenhuis Amerika gelooft niet in Song My Dansen? Mieters Bij Evert Castelein Na snelle achtervolging weer gegrepen Sint-Nicolaas verwacht jullie AUTO BIERMAN Kind overlijdt na slikken van spiritustablet Maaswater wordt Haags drinkwater PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden Dir.: Dis. J. H. M Brader J F J M. Koens Hoofdred. F J Plug - chefred. H. P. M. Heruer ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p. \v. 1.16, p. mnd. 4.95. p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. ADV. (excl, BTW) 22 ct. p. mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). WOENSDAG 3 DECEMBER 1969 De weersverwachting van het KNMI, geldig tot Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien, sommige met hagel of sneeuw. Matige, aan de kust af en toe kiachtige noordelijke wind. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.919 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Europese topconferentie in Den Haag heeft besloten uiterlijk op 1 juli 1970. zo mogelijk eerder, te beginnen met de onderhandelingen tussen de E.E.G. en Engeland. Dit staat niet in de officiële slotverklaring van de conferentie, die gisteravond uitgegeven werd. Minister-presi dent P. J. S. de Jong, voorzatter van de bijeenkomst, legde er na afloop echter de nadruk op, dat de delegaties deze datum onder elkaar overeen gekomen waren, ook de Franse delegatie. President Pompidou noch zijn minister-presi dent of minister van Buitenlandse Zaken hadden zich tegen deze tijdslimiet verzet. In hel officiële slotcommuniqué werd wel opgenomen, dat „de onontbeerlijke voorbereidende werkzaamheden voor dit overleg met Engeland zo snel mogelijk In de eerste drie maanden van 1970 moeten beginnen en dat daarna od het daartoe meest geschikte ogenblik het ge sprek geopend nioet worden". Deze con clusie van de Franse president werd ten slotte door alle delegaties onderschreven, nadat in onderling overleg de datum van 30 juni als uiterlijke einddatum van de voorbereidende werkzaamheden aan- Met dit compromis redde de Europe se topconferentie gisteravond na twee dagen vergaderen het gezicht van de EEG. Daarvoor was échter een overleg van uren nodig over de verklaringen, waarvoor zelfs schorsingen en intern be raad aangegrepen moesten worden om tot de slotverklaring te kunnen komen. Het slotcommuniqué van de topconfe rentie legt ook de nadruk op de vol tooiing van de overgangsperiode van de EEG. Op 1 januari moet daarom de de finitieve regeling van de gemeenschap pelijke landbouwfinanciering gereed lig gen. Deze gemeenschappelijke landbouw financiering moet vervolgens door de zes afzonderlijke parlementen worden goed gekeurd, terwijl daarvan ook afhankelijk gesteld worden de grotere bevoegdheden van het Europese .parlement. Over de rechtstreekse verkiezingen voor het Euro pese parlement moeten nog de nodige studies verricht worden. Eenstemmig werd ook besloten, dat de landbouw- finanoieringsregeling met eenstemmig heid van de zes aangepast kan worden voor de kandidaatleden van de EEG. zon der dat het beginsel aangetast mag wor den. Op dit punt is Frankrijk de vijf overige EEG-partners tegemoet gekomen in ruil voor de voorzichtige conclusies in de slotverklaring over de onderhande lingen. (Zie verder pag- 2, eerste kolom) Barbra Streisand niet deftig genoeg voor duur huis Slechts één rokende puinhoop bleef over van het van hout opgetrokken bejaarden huis, waarin veertig tot vjjftig bejaarden jammerlijk om het leven kwamen. NOTRE-DAME-DU-LAC (AP) Bij de brand die gisteren een huis voor ouden van dagen, te Notre-Damc-du- Lai in de Canadese provincie Que bec. heeft vrwocst, zijn vermoedelijk veertig tot vijftig personen om het leven gekomen. Er zijn 27 doden ge borgen. Het genoemde dorp ligt 193 km ten noordoosten van de stad Quebec. De brand brak uit om zes uur 's morgens, plaatselijke tijd en raasde zo snel door het drie ver diepingen tellende pand heen dat de brandweer vrijwel hopeloos stond. Onder de 22 overlevenden bevinden zich de eigenaar van het huis, diens vrouw en hun twee kinderen. Het huis was een voormalig schoolge bouw. van ongeveer 75 jaar oud. Maansteentje is 3,1 miljard jaar MUNCHEN (DPA) Het lava-achti- ge gesteente, dat in juii door de Ameri kaanse astronauten van het ruimteschip Apollo-U op dc maan verzameld werd, is ongeveer 3,1 miljard jaar geleden ge- Tot deze conclusie is het Max Planck- instituut voor kernfysica in Heidelberg gekomen. In 't maanstof hebben geleer den edelgassen, waaronder helium, neon en argon, ontdekt. Dit komt ongeveer overeen met de samenstelling van de zonnegassen. Sharon Tate smeekte voor haar leven en haar kind (Van t correspondent) (Van onze correspondent LOS ANGELES De po litiemannen die betrokken zijn bij het onderzoek van de moord op filmster Sharon Tate en vier anderen, hebben ontdekt, dat de 34 jaar oude Charles Watson een boven menselijke macht uitoefende over een groep zwervende, mystieke hippies, die. naar men aanneemt, bij de moord partij betrokken zijn. Men verdenkt tenminste vijf leden van de groep, twee manden en drie vrouwen, er van, dat zij hebben deelge nomen aan de massamoord op 9 augustus in het prach tige landhuis van Sharon Tate in Benedict Canyon. Men gelooft ook, dat deze groep de rijke directeur van een groot levcnsmiddelen- concern, Leno Labianco en zijn vrouw Rosemary de vol gende dag heeft gedood en tenminste vier andere gelijk soortige afschuwelijke moor den heeft gepleegd. Tijdens eer. persconferen tie te Los Angeles gaf poli- tie-inspeeteur Edward Dai'is enige fragmentarische in lichtingen over wat de meest beroemde moordzaakin de geschiedenis van Californië is geworden. De politie neemt aan, dat de verdachten hun slachtof fers vermoordden om hen „te straffen voor hun rijkdom en hen daarvan te be vrijden". Men heeft geen bewijzen gevon den van enige connectjes tussen de leden van de cultus en de vermoorde personen, voorafgaande aan deze moorden. Wat son, die zichzelf afwisselend „Jezus", „God" en „Satan" noemt, is niet van moord beschuldigd. Hij is echter in hech tenis genomen wegens brandstichting en heling. WASHINGTON Het bloedbad te My Lai heeft de Vietkong hun grootste propngandaoverwinning van de oorlos gegeven, maar de uitwerking op de Amerikaanse opinie is vreemd genoeg niet erg groot geweest. Tot een weel nadat de stórm losbarstte, bewaard' president Nixon het stilzwijgen, maai tenslotte zei het Witte Iluis, in antwoord op herhaalde verzoeken, dat het doden van burgers weerzinwekkend was voor het geweten van het gehele Amerikaanse volk. Maar het schijnt vele Amerikanen toe. dat de gebeurtenisen te Song M" slechts een incident vormden in e®" bloedige oorlog, of anders dat deze g«- beurtenissen door de oers buiten alle proporties zijn verdraaid Volgens een opinieonderzoek geloven vele Amerikanen, dat er helemaal geen slachting heert plaats gevonden en dm de nieuwsmedia het allemaal opgeblazen hebben. Een verkoper in Los Angeles zei „Ik geloof niet, dat het werkelijk g*- beurde: het verhaal is natuurlijk dooj de Vietkong verspreid en door mensen in de Verenigde Staten, die ons eerder uit de oorlog willen hebben". (Copyright The Guardian) Dit is de Amerikaanse luitenant Hugh C. Thompson, wiens klacht geleid heeft tot een onderzoek in de Song My-affaireDe foto werd vorig jaar gemaakt toen Thompson onder scheiden werd met het DFC voor een landing met zijn helikopter om een aantal Vietnamese kinderen, die onder vuur lagen, te redden. NEW YORK (AP) De comedienne Barbra Streisand wenst een appartement te betrekken in een zeer exclusief ge-, bouw aan de Park Avenue in New York maar heeft te horen gekregen dat dit niet mogelijk is. Het gebouw behoort aan een coöpera tie en een van de regels die men stelt, is dat er geen appartementen mogen worden verhuurd of verkocht aan men sen van het toneel. Volgens Barbra Streisand betreft het hier een verkapte vorm van anti-semi- tisme. (ADVERTENTIE) Leiden: Zondag 8 Gerucht over executie vrouw Lioe Sjao-tsji HONGKONG (AP) Volgens ec.ii ge heim document, dat in China de ronde doet, zou de vrouw van de afgezette Chi nese president Lioe Sjao-tsji in au gustus 1968 als spionne en contrarevolu tionair zijn geëxecuteerd. Verder wordt gemeld, dat Lioe zelf als arbeider in een staalfabriek werkt. Hij wordl voortdurend bewaakt en vele ma- j len per dag gedwongen de gedachten j van Mao te citeren. Volgens het document zou de echlge- I note van Mao Tsjang Tsjing, hebben opgehitst tot de executie van Lioes vrouw, Wang-Kuang-mei. (Van onze correspondent) UTRECHT De politie moest er gisternacht om half drie aan te pas komen toen in de Utrechtse Beukstraat de negenjarige Alie van Beek en haar twaalf- jarig broertje Peter gebeten waren door ratten, die op zolder in het bed van de kinderen waren gekropen. I I De vader was eerst niet van plan er ic-ts aan'te doen, maar daar de wonden aan het voorhoofd van het meisje bléven bloeden, schakelde de heer Van Beek de politie in. De kindéren zijn toen naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd waar zij een anti-tetanusinjectie kregen en de wonden behandeld werden. De gemeentelijke rattenbesrijdingsdienst heeft gisteren de woning onder handen genomen. Giftig brood moet de ratten verdelgen. De buurt van de Beukstraat staat bekend als een broeinest van ratten. De vader van de twee kinderen had juist een xat doodgedrukt. Zij zijn allen leden van de „familie" van Watson, zoals de groep zichzel' noemt. Volgens de inlichtingen beschou wen zij zichzelf als zijn „slaven", die alles doen, wat hij zegt. Volgens de politie kwam er twee weken geleden voor het eerst licht in de moord zaak, toen een jong vrouwelijk lid van de clan in de gevangenis haar afschuwelijk verhaal aan een beroepsaanbrenger ver telde, die het doorgaf. De meesten van de groep waren bekend bij de politie, om dat zij zich bezighielden inet diefstal van auto's. Verscheidene hippies werden vier maanden geleden gearresteerd voor soort gelijke diefstallen, terwijl zij verbleven op een ver afgelegen ranch. De politie vermoedt, dat zij vanuit die ranch hun moordtochten naar bewoonde streken ondernamen. De aanbrenger vertelde de politie, dat Sharon Tate, voordat zjj gedood werd. gesmeekt had haar leven te mogen be houden, terwjjl zij zei: „Laat mij mijn baby krijgen". Zij was toen reeds aclit- eneenhalve maand zwanger- Haar man. filmregisseur Roman Polanski, was te» tijde van de moord niet in Los Angeles De andere slachtoffers van dit bloed bad te Benedict Canyon waren de kapper Jay Sebring, de Poolse playboy Wojciek Frykowsky, de dochter van een koffie- magnaat, Abigail Folger en de 18 jaar oude Steven Parent. (Copyright The Guardian) (ADVERTENTIE) Kinderen van Simca-rijdcrs(slers) en al onze autohuurklanten met jullie ouders op 5 december tussen 3.00 en 5.00 uur In de SIMCA-SHOWROOM waar St.-Nlcolaas voor iedereen een kleine surprise heeft. voor speciale St.-Nicolaas opdrachten telefoon 40447. (Van e verslaggever DEN HAAG. Een 26-jarige Duitse gedetineerde heeft gistermiddag kans gezien, zoals wij reeds in een deel van onze edities hebben gemeld, twee wacht meesters van het parket, die hem in een arrestantenwagen van Den Haag naar Amsterdam overbrachten, met een wanen te bedreigen en te dwingen een andere kant op te rijden. Na een achtervolging, die werd ingezet nadat de alarminstal laties van verschillende politiekorpsen in werking waren gesteld, moest de Duitser zich nabjj Koc.kengen Niet ver van de afrit van de rijksweg Den HaagAmsterdam naar de provin ciale weg HaarlemHilversum voerde de Duitser zijn bedreiging uit met een in zijn bezit zijnd voorwerp, dat op een pistool leek of een pistool was. Een wachtmeester, die met de Duitser en een andere arrestant achterin de wagen zat. werd gedwongen voorin de wagen naast d" bestuurder te gaan ritten. Toen de .wagen in een file voor de brug in Aalsmeer langzaam moest rijden, werd de tweede arrestant gedwongen uit de wagen te springen. Deze meldde zich bij de brugwachter, die de politie alarmeerde. De Duitser werd na zijn aanhouding Ter gelegenheid galadiner gehouden. APELDOORN (ANP) Naar eerst thans bekend is geworden is vorige week donderdag in een ziekenhuis in Apeldoorn een 4,/s-.jarig meisje overle den. nadat zij een spiritustablctje had gegeten. Deze tabletten, die behoorden bij dc uitrusting van een kinderfornuis je, zijn bestemd om te branden en zo het fornuisje warm te laten worden. Op de verpakking is duidelijk vermeld, dal de tabletten niet voor consumptie zijn. Het slachtoffertje is het 4'/a-jarig in I Vietnam geboren meisje Dinh Thi Höng- I hanh, dochtertje van een Amerikaans- j Vietnamees echtpaar dat in Ugchelen (gem. Apeldoorn) woont. Het kind had vorige week donderdag een tablet op gegeten. Het werd niet goed, waarna de moeder de huisarts waarschuwde. Die liet het kind direct opnemen in een zie kenhuis, waar het diezelfde avond nog is overleden. Zowel de officier van jus titie in Zutphen, als de keuringsdienst voor waren stellen een onderzoek in. De politie beschouwt het als een ongeluk. De fabrikant zou geen blaam treffen, daar de tabletten uitsluitend voor ver brandingsdoeleinden verkocht worden. ingesloten in het politiebureau te Maar- seveen. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft inmiddels zijn voorgeleiding gelast wegens bedrei ging van de twee politiemannen. De Haagse politie had de Duitser gearres teerd onder verdenking de Rijkspost spaarbank voor enkele duizenden guldens te hebben opgelicht door te knoeien met spaarbankboekjes. In Duitsland wordt hij voor soortgelijke delicten gezocht. Zijn overbrenging naar Amsterdam was nood zakelijk om hem aan de postale recher che in de hoofdstad over te ge\»en. Inmiddels is gebleken dat de Duitser lot tweemaal toe onzorgvuldig door Haagse politiebeambten is gefouilleerd: bij zijn arrestatie en opsluiting in de verdachtenbewaai-plaats. De man had het pistool, dat hij later gebruikte om de twee parketwachters te bedreigen, gewoon op zak. In overleg met de offi cier van justitie in Den Haag wordt er thans een intern onderzode naar de on juiste gang van zaken bij de,politie inge steld. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De gemeente Den Haag heeft een ambitieus plan ontwikkeld om de Haagse drinkwatervoorziening voor de komende tientallen jaren veilig te stellen. Tot 1975 is de huidige capaciteit voldoen de, maar daarna zouden grote moeilijk heden komen doordat het waterverbruik zowel bij publiek als in dc industrie stijgt. Dc gemeenteraad wordt nu voor gesteld er in principe mee akkoord te gaan water te betrekken uit de Andclse Maas; het gebied tussen Hcusden en Loe- vesteln. Met een grote transportleiding die ongeveer dertig miljoen gulden gaat kos ten zou dit Maaswater naar Bergam bacht en vandaar via de bestaande lei ding naar het duingebied van Scheve- mngen en Wassenaar gevoerd worden. Behalve de gemeente Den Haag betrek ken circa 20 andere gemeenten duinwater van Den Haag. Mogelijk is de toevloed van nieuw water ook van betekenis voor Leiden en omgeving. Het jaarverbruik van Den Haag be draagt thans 35 miljoen kubieke meter en 10 miljoen te Leiden. Voor belde ge bieden zal jaarlijks 100 a 150 milj. kub- meter water nodig zijn. Het plan van de gemeente Den Haag betekent tevens de finitief het afstappen van eerdere plan nen om (Rijn)-water uit de Biesbosch te betrekken. Rotterdam was hier de grote tegenspeler. In Haagse kringen ls men verheugd met dit nieuwe plan omdat Maaswater „enorm veel schoner" is dan het steeds vuiler wordende Rijnwater. Bovendien ls het nieuwe plan veel goedkoper omdat er geen spaarbekkens aangelegd behoe ven te worden (de prijs per kubieke meter stijgt 3 cent tegen minstens 11 cent bij het BiesboschplanV,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1