PETER VAN DELDEN NAAR INDIA Concert „Stem des Volks een geestelijk genoegen PIERROT GOUDEN Leerling van Leids lyceum won opstelwedstrijd Haydn was voortreffelijkHandel had heter gekund, maar toch was Gastenboek Groot verlies voor Scylla 2? Het Alma Materkoor Pilgrim father sjaar brengt veel Amerikanen naar Leiden Waterpolo Bouw van gemeentelijk complex VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vanmiddag prijsuitreiking in Instituut voor de Tropen (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Peter van Delden (15), leer ling derde klas hbs van het Chr. Ly ceum aan de Schubertlaan, heeft de landelijke hoofdprijs gewonnen van een opstelwedstrijd, waaraan duizenden mid delbare scholieren hebben deelgenomen. Dat betekent voor de In Voorschoten (Pr. Mauritslaan 17) wonende Peter: een veertiendaagse vliegreis naar India. Vanmiddag, tijdens een ook door zijn ouders bijgewoonde lunch in het Insti- tuur voor de Tropen te Amsterdam, is hem de uitslag van de wedstrijd offi cieel meegedeeld. In feite waren hij en zijn ouders onder voorwaarde van ge heimhouding al een paar weken geleden van de voor Peter verheugende uitslag op de hoogte gebracht om de praktische reden, dat zjjn ouders toestemming moes ten geven voor de reis terwjjl Peter zelf tijdig moest worden gevaccineerd. Het betrof hier een opstelwedstrijd van de ambassade van India, het Tropen instituut en de luchtvaartmaatschappij Air India, begin september van dit jaar gehouden. Vele duizenden scholieren na men hier aan deel in de wetenschap, dat er maar één prijs was te verdelen: de reis naar India. Hoeveel leerlingen er precies aan de wedstrijd hebben deelgenomen, is niet precies bekend omdat elke school eerst een voorselectie hield. Zo werden van de ruim honderd werkstukken van het lyceum aan de Schubertlaan (Chr. Scho lengemeenschap Zuidwest) opstellen ingezonden. Desondanks kreeg de jury in Amsterdam toch nog drie duizend werkstukken te beoordelen. Het was dus voor Peter van Delden, zijn ouders en de aardrijkskundeleraar van het lyceum, de heer Van der Linden, dus wel bijzonder verrassend te horen, dat Peter de hoofdprijs had gewonnen. VRIJE OPDRACHT Peter had zijn werkstuk het betrof een vrije apdracht, maar het onderwerp moest wel wat met India te maken heb ben gewijd aan de betekenis van het toerisme voor India. Op de ambassade in Den Haag had hij folders en derge lijke gehaald om zijn opstel te kunnen illustreren met kaarten en foto's. Een dag of veertien geleden zat Peter juist zijn huiswerk te maken, toen er een auto voor zijn ouderlijk huis stopte waaruit drie heren stapten. „Ze belden aan, vroegen of ze even binnen mochten komen en vertelden toen mijn moeder nadenken. Mijn man, die in het zaken leven zit, was niet thuis en we moesten natuurlijk eerst overleg plegen. Ik vond het reusachtig, dat Peter voor die hoofd prijs in aanmerking komt en we hebben Advertentie waarschijnlijk erge spijt van zou krijgen als je „nee" zou zeggen. De consequen tie is echter, dat Peter nu met de Kerst dagen en met de jaarwisseling niet thuis is, want de reis naar India heeft plaats en mij, dat ik tot de vijf besten van de opstelwedstrijd over India behoorde. Dat vond ik natuurlijk erg leuk, maar om dat ik wist, dat er maar één prjjs was, maakte ik me verder nog niet zo heel erg blij," vertelde Peter mij gisteravond. Daarna vroegen zij mijn moeder of zjj er geen bezwaar tegen zou hebben als ik veertien dagen naar India zou gaan." Mevrouw Van Delden: „U begrijpt wel, dat ik daar eerst eens goed over moest in de kerstvakantie. Gelukkig kan hij het huwelijk van een van mijn drie dochters op 10 december wel meema- Peter vertelt nog wat verder over opstel: „Het onderwerp, toerisme, ligt me nogal. Als ik met vader ga met de auto kies ik altijd de fijnste weggetjes uit en voortdurend zit ik de kaarten te bekijken. Maar ik had nooit verwacht, dat ik de hoofdprijs zou winnen. Om te beginnen ben ik niet zo goed in opstel len. Mijn aardrijkskunde is wel wat beter, maar tochIk wist echt niet wat ik hoorde toen ze vertelden, dat ik die prijs had gewonnen. Ik zit nu voort durend Engels te leren omdat ik me veertien dagen in dit taal moet redden. Natuurlijk neem ik een fototoestel mee; ik denk, dat ik dia's ga maken. Een paar heren, onder wie de directeur het Tropenmuseum, maken de reis India met mij mee." Acht maanden voor Katwijkse hasjiesjhandelaar KATWIJK/AMSTERDAM De Am sterdamse rechtbank heeft gistermorgen de 23-jarige computoroperator L. A. K. uit Katwjjk wegens bezit van 1100 gram hasjiesj en 128 lsd-tabletten veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waar van drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. man die geregeld In Paradiso en Fan- o kwam, had verklaard dat hij de voorraad, die in zijn auto werd aange troffen, voor eigen gebruik in bezit had. Hij had ermee in zijn auto rondgereden omdat op het studentenschip „Caledo nia" waar htf tijdelijk woonde zo werd gestolen. De voorraad was volgens de officier van justitie niet alleen voor privé gebruik bestemd geweest. Uit de hasjiesj konden 3300 sticks worden ge draaid. Lengtevoordeel Bona Stars tegen DED beslissend? LEIDEN Zaterdagavond zal het Am sterdamse DED tegen Bona Stars voor haar laatste kans vechten om alsnog een vierde plaats in de poule te bereiken. Aan het begin van de competitie zorgde DED voor een voor Bona Stars niet zo prettige verrassing door in Amsterdam de Leidenaren met 1 punt te verslaan. Die nederlaag, die in feite niet nodig was, zit Bona Stars nog enigszins dwars. De Amsterdammers moeten immers win nen, bij verlies zitten ze in de degradatie poule. Afgelopen dinsdag speelden zij een oefenwedrijd tegen een Nederlands se lectieteam en verloren slechts met 4 punten verschil. Vooral hun snelle break was haast niet te stuiten, daarnaast schoten Walter Ombre en Hoekse ma bij zonder zuiver. Het wordt in de 5-meihal echt geen walk-over voor de Bona Stars, die op de eerste plaats de verdedigüigs- en aanvalsrebound voor zich op moeten eisen, het snelle spel van DED rustig moeben opvangen en vooral het lengte voordeel uitbuiten. In poule A moet Punch kans zien om door een ruime overwinning op Wils kracht SVE van de tweede plaats te ver dringen en zich direkt te plaatsen voor de finalepoule. In de eerste klasse dis trict Den Haag worden 2 belangrijke wedstrijden, ook in de 5-meihal gespeeld. Na het treffen Bona Stars-DED komen alle 3 de Leidse teams binnen de lijnen. Essor krijgt Vodo op bezoek, ongetwij feld een zeer moeilijke tegenstander. Wil Essor haar toppositie handhaven dan moet deze lastige klip omzeild worden. Op het andere veld spelen Blitz er LUSV. Voor beide teams geldt hetzelf de, ze moeten winnen om het contact met de koplopers niet te verliezen. De studenten spelen zeer wisselvallig, i als ze dan ook volledig draaien kunnen ze met Fennes en van Trigt sterk uit de hoek komen. Blitz speelt iets constanter, maar zal het zeer zwaar krtfgen. Programma: vrijdag groenoordhal: 19.00 Blitz Dl-Bona Stars D3; LUSV 2-Esso SC 2; 20.15 Blitz 3-Vodo 3; Bona Stars 3-Argus 2; Essor Dl-Jumpers 2; 21.30 Bona Stars 5-Blitz 2; LUSV 3-TCL 2; LUSV Dl-Alhia 1. Zaterdag 5 meihal: 17.30 Bona Stars b-DAS b: Bona Stars a-Argus b; 18.45 Bona Stars 4-Bona Stars 2; 20.15 Bona Stars-DED; 21.30 Blitz 1-LUSV 1; Essor LI Vodo 1; verder 16.30 Sigi-Bona Stars 5; 20.30 Tudor 1- Bona Stars D2; 21.30 Storks 2-Essor 3. STOMPWIJK Het Kath. Vrouwen gilde houdt maandagavond a.s. zijn maandelijkse samenkomst In het Wit- Gele Kruisgebouw. Tijdens deze avond verzorgt kapsalon Schuyt een demon stratie. WIJ VRAGEN IMMER opnieuw naar het complexe spel dat, niet om zijn handigheid, doch om de dichter lijke openbaring van zijn, sierlijke klankenweelde verten ons opent van geestelijk genoegen..." Het is, geachte recensielezer, niet mijn taak om u te be kogelen met citaten, maar een ieder van u, die gister avond het jubileumconcert van „De Stem des Volks" Leiden bijwoonde, zal zich Haydns „Harmonie-Messe" in de herinnering roepend bij bovenstaande woorden van prof. dr. Fl. van der Mueren een ogenblik aan een korte nabeschouwing onderwerpen. En dat is wèl mijn taak. HET 65-JARIGE KOOR heeft vermoedelijk het langst op de Messe gestudeerd. Haydns meesterwerk werd ook het hoogtepunt. Het werd zuiver en zeer enthousiast gezongen (vooral het eerste bleek achteraf onze goede indruk te redden). Dirigent Henk Briërs rechterhand x>mpte de maat erin, zijn linker de niuances, die getuig- van intuïtie en inzicht. Via het spiegeltje aan de orgelwand reageerde ook Jan van der Meer hierop uit stekend. Zijn begeleiding was gedurende de gehele avond maatvast en krachtig, een ware ondersteuning achter de ruggen der koorleden, die bij Haydn waren aangevuld een niet onaanzienlijk groepje leden van de afdeling Utrecht. HET VERVELENDE is echter, dat de concertbezoeker in veel gevallen zich na afloop van het concert niet of nauwelijks meer interesseert voor de aanvankelijk uit gevoerde werken. Derhalve wil ik Handel, Cimarosa en Mozart nog even toelichten. Bij een andere opstelling van het programma had ook Handels „O, praise the Lord" hoogtepunt kunnen zijn. „De Stem des Volks" zong toen echter nog onaangevuld, dus minder sonoor, en met minder enthousiasme. Het werk leent zich er evenwel voor. Het is onderhoudend, bevat géén lange soli, is voor zien van een prima orkestratie en is (net niet té) afwis selend. De niet afdoende uitspraak van het Engels heeft uiteraard zeer weinig met een goede verklanking te maken, maar moeilijkheden met tekst lezen (die aldus kunnen ontstaan) hebben dat wel. CIMAROSA'S „TE DEUM" klonk onbetwistbaar feller en enthousiaster, het Gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland begeleidde zeer goed en ook zo waren de solisten, maar hier waren het enkele koor-sopranen, die niet zuiver zongen, c.q. de hoogste tonen ndet bereikten, teveel achter in de keel zongen. Het „Te Deum" van Mozart iwaar dit ook nog even het geval was) vertoonde in nog sterkere mate die opgaande kwalitatieve lij-ni: het klonk echt geweldig. De vier fijne solisten verstonden zowel individueel als gezamenlijk hun vak. De tenor Arjan Blanken werd maar één keer (in Cimarosa) overstemd door Leny Stevens Ridderhof (sopraan): daarna gebeurde dit niet meer, integendeel, zelfs gevieren zongen zij volkomen homogeen, ieder met evenveel overgave. Vermeldenswaard vind ik nog een altsolo van Marianne Dlelemann en een bassolo van Ruud van der Meer (beide in „Praise the Lord"). Ook het ontbreken van bontstola's en slagroomtaart-kapsels deed mij genoegen, maar dit is natuurlijk zéér persoonlijk. HET GEWESTELIJK ORKEST voor Zuid-Holland ten slotte, dat *smiddag8 ook al geconcerteerd had, be geleidde altijd naar behoren en vaak zelfs zeer goed. Met vooral de complimenten voor de puntgave late vioolpartijen. Willem Schram» dameshorloges 17-steens ancre ƒ79.- GOUDEN ringen met diamant vanaf 65«— GOUDEN letterbroches vanaf "j 6*.50 JUWELIER - HORLOGER MAAR3MAN STEEG 21 LEIDEN TELEFOON 20778 (Van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN. Ondanks de ernstige „deva luatie" die AMVJ heeft ondergaan sinds het vertrek van Bert Onnes, is het Amsterdamse team nog altijd een trekkeiyke tegenstander. Zolang de sympathieke topspeder Mauri Coltoff er deel van uitmaakt, zal dit ook wel zo blyven. Zaterdagavond in de militaire sporthal zal de onverwoestbare Coltoff wel de enige zijn, die iets positiefs kan presteren in de wedstrijd tegen Scylla. Scylla 2 gaat in het hol van de leeuw NedLloyd bekampen. Afgelopen zater dag won NedLloyd met 5-2 vooral dank zij zeer sterk spel van Karei Deken Bert Schoofs, in de derde ronde van 1 toernooi om de Jaarbeursstedenbeker van Omvag, dat vorig jaar in Wenen met 5-4 van Scylla won. Deze ontmoe ting is typerend voor de huidige kracht van het Amsterdamse drietal. Het ls misschien een gekke voorspelling, i wij geloven dat Scylla 2 met 9-1 llest en dat Ed Fallaux wint van. Frans Schoofs, die als enige twee par tyen tegen Omvag verloor. In de hoofdklasse heeft De Treffers kans op een tweede overwinning. Het onder- aanstaande Luto is namelijk, in eigen zaal weliswaar, de tegenstander. 6-4 voor de spelers uit Roelofarendsveen lijkt niet te'optimistisch. Voor TOV ligt er opnieuw een nederlaag in het ver schiet bij Maasvogels, maar Docos de laatste tijd voortreffelijk op dreef kan in Veenendaal revanche gaan men voor de sensationele nederlaag 25 oktober tegen STV Climax. In de overgangsklasse verwachten overwinningen van ATTC Boot (tegen Elan), Scylla 3 (tegen Quick 2) en De Treffers 2, dat HOC op bezoek krijgt. De Treffers 3 moet volgens de gelden de natuurwetten verliezen van koplo per SVE 2 (hoewel kopman Leo de Jong daar zelf niet van overtuigd is) en Scylla 4, dat tegen Hunter '25 4 speelt, is eenzelfde lot beschoren. Scylla 5, tenslotte, moet in staat worden geacht minstens gelijk te spelen tegen Excel- Advertentie) In de L.C. editie van dindagavond reageerde de heer Jan van der Meer op een ongeschreven kritiek. Hij stel de daarbij een tweetal vragen, waar van de eerste een duidelijke vraag naar de bekende weg was en de be- antwoording van de tweede volledig buiten mijn competentie ligt. Nu kan ik doen of ik zijn opmerking niet ge lezen heb, maar dat is flauw; erop reageren is niet gemakkelijk, maar de opgegooide handschoen zal ik dan maar grijpen. Vooraf dit: ik u>il geen tweede Alma Mater-publikatierel, zoals we die een paar jaar geleden hebben gekend. Men zal ook erg veel kronkeltoeren moeten uithalen om mij een veronder stelde rancune in de schoenen te toil- Zen schuiven, maar men moet wel degelijk de moeite doen om personen en zaken van elkaar te scheiden, en dat wordt misschien des te moeilij ker omdat er in het geheel twee za ken langs elkaar spelen en ik voel er erg weinig voor om de eerste opge treden communicatiestoornis verder uit te breiden. Het is opmerkelijk, dat traditie zo star kan worden doorgevoerd, dat het niet goed ov>erkomt wanneer een ■muzikaal optreden eens niet wordt gevolgd door een starre muzikale re censie, maar dat juist dót optreden wordt bezien in de context, of wan neer dat nog duidelijker gezegd moet worden: als bijdrage in een liturgisch gebeuren. Wanneer nu het geheel een aantal vragen oproept, lopen we het risico dat of het een of het ander, dus of de muziek of de titurgie ex tra aandacht krijgt. Met opzet heb ik geen uitputtende kritiek willen geven omdat we geen Alma Mater-concert kregen voorge schoteld, maar het wordt verve lend om het te herhalen een om lijsting van een liturgie. Ik dacht, dat de muziek daarbij geen hoofd zaak was, maar onderdeel. Dit is het eerste verschil in benadering tussen de heer Van der Meer en mij. Dit on derdeel was echter belangrijk genoeg om er in het gehele kader van mijn betoog enige aandacht aan te beste den. Het is echter een te goedkope oplossing om die dingen, die niet werden gezegd, op rekening van on opmerkzaamheid te schuiven. We zeggen na afloop van een concert, waar alleen romantische muziek werd gespeeld toch ook niet ,/se kun nen zeker geen concerto grosso spe len"T Eventueel onvolmaaktheden waren in het geheel echt niet belang rijk. Ik geef onmiddellijk toe, dat het uiteindelijk geheel wat afweek van de gebruikelijke benadering, maar ook de heer v. d. Meer is er de man niet naar om platgetreden paden te bewandelen. Ik heb nooit de pretentie gehad op timale „muzikale oren" ie bezitten, maar ik meen me menig gesprek ook met de heer v. d. Meer) te mo gen herinneren waarin opvattingen, van wélke uitvoerenden dan ook, uiterst stijlkritisch konden worden beschouwd. Wanneer ik van mening was en blijf, dat de vertolking van de Haydnmis erg vlak toas en zonder frasering, dan stoel ik dat op de volgende gedachtengang: in 1778 componeerde Joseph zijn zondag ver tolkte orgelmis. Hij is musicus bij 't vorstenhuis Esterhazy en bij zijn aanstelling als zodanig diende hij „TE COMPONEREN WAT DE VORST VERLANGDE" en arm nie mand toe te staan de resultaten te copiëren. Het beschikbare uitvoerend koor en orkest bestond uit 15 instru mentalisten, 6 vocalisten en een or ganist. De koorbezetting was lichter en dus was ook de toon anders. Nu spreekt de heer van der Meer over „nuance ring". Daar heb ik ook niets over gezegd, maar nuancering en frase ring is iets anders, dacht ik zo. Ik geloof niet, dat Haydn erg vier- kwartsmaterig was, temeer niet om dat vorst Nicolaas op 3 augustus 1765 overduidelijk aangaf, dat hij meer hield van de tweekwartsmaat Moet ik nu aannemen, dat die wenk in de tvind geslagen werd* Is het dan op grond van die achtergrond erg vreemd, wanneer ik sprak van weinig frasering, omdat frasering immers betekent „voordracht op een manier waaruit de bouw van een pe riode of het rytme van een composi- diff afgewerkt" vertaald door „be kwaam" en „naar behoren" en die twee woordbetekenissen onderbrengt in het dekkende woord „knap", be gaat een misstap. Alsof toe van een soliste als Esther Hillinga niet mo gen verwachten, dat ze „muzikaal" zingt. Dat epitheton komt me iets teveel als anti-reclame voor en daar om heb ik ze vermeden, maar dat schijnt niet te mogen, want er moet en zól voorbijgezien worden aan de opzet van de indrukkenverwoording: „mensen, zo'n liturgie is niet meer haalbaar". Daar kan men tegenin brengen, dat die woorden bij iedere willekeurige Latijnse meerstemmige hoogmis met Nederlandse misteksten gezegd kunnen worden. Oké, dat geef ik toe, maar iedere jas vraagt een kapstok en daarbij pas ik er voor om op zondag en willens en wetens een ergernis te ondergaan, maar dat is mijn zaak, die overigens niet weg neemt. dat je best eens mag zeggen wat je van een bepaalde situatie vindt, want iedereen kan wat dat betreft bij de L.C. terecht! Tenslotte iets over het begrip „orgel- mis". Ik heb gezegd, dat de Bene- dictus door een orgelprelude wordt voorafgegaan. Dat is fout, zegt de- heer van der Meer, want het is een orgelsolo met een sopraansolo. Is ieder brood een kadetje! Andersom is het wel waar. Een instrumentale solo hoeft geen prelude te zijn, maar kón dat wel sim- Het begrip „orgel solo)misis tweeledig, maar in- eerste aanhef hadden de organisten tot taak voorspelen te improviseren om de zangers de toon aan te geven. Dit „praeludium" werd later door de componist vastgelegd en Haydn maakte gebruik van die oude tech niek. Ik zie niet in waarom we de orgelsolo dan geen prélude mogen noemen en kan ook niet goed bevat ten waarom men weigert uit de ge- tie duidelijk blijkt"! Nu zeg ik niet, dat de uitvoering niet deugde en ook niet, dat er constant met de maat werd gevochten, maar ik zeg wèl, dat het mi) zo voorkwam. Mag dat f Ik ken het antwoord op deze vra gende opmerking al: ja, maar het stond zo in de partituur. Alsof niet iedereen weet, dat ter opvattingsver- schillen bestaan bij vele bewerkers. De Joannes de Deo-mis is een zoge naamde Missa Brevis, hetgeen bete kent, dat bijvoorbeeld in het Gloria verschillende stemmen gelijktijdig verschillende teksten zongen om toch vooral de gestelde tijdslimiet van één minuut niet te overschrijden. Haydn zelf heeft eens geezgd, dat zijn hart van vreugde begon te hup pelen wanneer hij aan God dacht, en dat daarom de noten van zijn kerk muziek moesten meehuppelen. Zeker in het begin heb ik die huppelende toontjes gemist en wanneer ik ook dat onder de te geringe frasering reken, wordt dat niet weerlegd door de tegen-genoemds nuancering. We zitten hiermee midden in de moeilijke zaak van het woordgebruik. Ik heb gezegd, dat de sopraansolo „knap" werd gezongen. De dirigent vindt dit onjuist: ik had moeten zeg gen „boeiend en muzikaal". Het overvloedig gebruik van bijvoeg lijke naamwoorden is, zeker in de muziek, bijna een heet hangijzer. Wanneer ik het woord „geacheveerd" weer eens van stal had gehaald, was er waarschijnlijk geen vuiltje aan de lucht geweest, maar wie „zorgvul- schiedenis aan te nemen, dat met name tijdens dat spel na het „Sanc- tus" en vóór de Benedictus door de celebrant de consecratie werd ver richt. Ik vind het een beetje waanzin om te stellen, dat het leuk is, dat Haydn ook nog iets voor hef volk componeerde, omdat dat 't Latijn niet verstond. We kunnen nu beter zeg gen, dat het bespottelijk was, dat. de geestelijkheid door de muziek heen- praatte. Wat ik alleen heb gezegd ls dit: in de liturgie van zondagavond paste noch het een noch het ander, wan neer men Latijn teil zingen en Ne derlands wil zeggen, want die com binatie boeite op geen enkele manier en dat werd juist erg duidelijk toen toe na de Benedictuszang zomaar weer een kale Nederlandse tekst kre gen voorgezegd. Doet dat aan de muziek op zich iets af om dat te stellenf Ik dacht van niet. Alsof er niet andere dingen bij be trokken zijn. De periode van kwa- si-schouwburg of kwasi-concertzaal, in de hoogmis zijn toe toch wél te boven gekomen. Feit blijft, dat ifc vind, dat mijn laatste alinea onge wijzigd kan worden herhaald. Maar wanneer U graag een galakostuum- combineert met klompen, dan mag dat voor mij natuurlijk wel, als er maar ttief gesteld gaat worden, dat ik dan niet weet, dat er zwarte schoenen bij horen, „en dat betreyr ik voor elk koor (elke dirigent, iede re kerkganger, iedere lezer), toanf de bedoelingen waren zo goed". (Van een onzer stadsredacteuren) LEIDEN In de Pieterskerk werd gis teren de jaarlijkse Thankgivtngdienst ge houden en dit was voor de stichting Pilgrim Fathers-Herdenklng 1970 leiding na afloop op een persconferentie in The Holiday Inn nadere mededelingen te doen over de grote herdenking ln 1970. Dan ls het Immers 350 jaar ge leden, dat de zgn. Pilgrimfathers - uit Engeland gevluchtea purkiteinen van de Anglicaanse kerk, die ln Leiden oderdag vonden - ons land verlieten en zich in scheepten naar Amerika. ZjJ vonden de Hollanders te frivool en John Robinson en de zijnen vreesden, dat hnn groep tenslotte ln de Hollandse gemeenschap opgaan - mede door de twisten tussen de Armlnianen en Goraarlsten. Op 31 juli 1620 vertrokken de Pilgrim fathers onder leiding van William Brew ster met kleine schuiten langs de Vliet Delfshaven, vanwaar zij met het schip Speedwell naar Engeland zeilden vervolgens met andere Engelse af gescheidenen en emigranten koers te zetten naar de Nieuwe Wereld. John Robinson bleef met een aantal volge lingen in Leiden, waar hij in 1625 over leed. De geest van vrijheid en demo cratie die de Pilgrimfathers hadden mee genomen naar Amerika was zo sterk, dat de onafhankelijkheidsverklaring van 4 juli 1776. de grondwet van de V.S., mede op hun principes is gebaseerd. Speciaal voor duizenden Amerikanen, onder wie vele regelrechte nazaten van de Pilgrimfathers. wordt het volgend Jaar dus een uitgezochte gelegenheid om Europa en met name ook Leiden te be zoeken. Op 29 april 1970 zal het Pilgrim- fathersjaar worden geopend met een bij eenkomst ln De Lakenhal te Leiden. Voor die gelegenheid wordt de zitting van de Leidse vroedschap anno 1609 geënsceneerd; het verzoek van Robinson zich met zijn volgelingen ln Leiden te moge vestigen, zal dan worden voor gelezen en het positieve besluit van de Leidse vroedschap op dat verzoek wordt dan nogmaals bekend gemaakt. In het museum wordt ook een expositie Inge richt. Verder vermeldt het herdenkingspro gramma, dat de periode van 29 april tot 26 november omvat, onder meer: honk balwedstrijden tussen Amerikaanse en Nederlandse jeugd, koorzang in de Pie terskerk, een etalagewedstrijd, boot tochten tussen Leiden en Delfshaven, basketballwedstrijden, een wielercrite- rium, een tocht voor platbodemachten over de Vliet, kerkdiensten in de Engels- Gereformeerde kerk te Amsterdam, In ternationale tenniswedstrijden en als be. sluit de Thanksgiving Day in de Pieters kerk op 26 november, gevolgd door een massaal kalkoendiner voor Amerikanen en Nederlanders ln de Groenoordhal Voor Leiden Is nog vermeldlngswaord, dat het bloemencorso Rijnsburg-Lelden op 1 augustus de Pilgrimfathers tot thema zal hebben. ADVER^ENTTE Haarlemmerstraat 181 (l wbdr u voor de a.s. feer onze 30-jarige traditie. LEIDEN De Zjjl kan morgenavond de wedstrjjd tegen ZIAN A in de waterpolo- competitie voor Jeugdploegen ln een zege omzetten, maar tegen de snelle Hage naars moeten zij wel het uiterste geven. Voor de wedstrijd van De Zijl, die om 8 uur begint ln het Katwijkse Sportfond- senbad, speelt LZC ln hetzelfde bad om 7 uur tegen HZ&PC. De kansen voor de Leidena&rs zijn slechts bescheiden, al moeten Joop Slera c.s. de score laag kun nen houden. Ook ln de Overdekte aan da Leidse Haarlemmerstraat worden polo- wedstryden, gespeeld, voor de competitie van de kring Gouwe-Rjjnstreek. De volgende ontmoetingen zullen morgeti plaatsvinden: 19.00 LGB 1-Koudekerk 1 (heren); 19.30 AZC 2-BZ&PC 2 (heren) 20.00 DKD-BZC (meisjes); 20.20 DKD- AZC (jongens): 20.40 AZC 3-ZPC X (heren); 21.10 de Zijl 3-Gouwe 3 (heren) 21.30 Sleutelstad 2-de Gouwe 2 (heren; 21.55 de Zijl 4-Boskoop 2 (heren). In het Spaardersbad ln Gouda staan voor dinsdag de volgende wedstrijden op het programma: 20.00 ZPS-GZC (meisjes); 20.15 OZV-BZ&PC a (meisjes); 20.35 BZ&PC 3-Boskoop 2 (heren); 20.55 GZG 3-de Zijl 2 (heren); 21.25 BZC 1-Katwljk 1 (heren). ALPHEN a/d RIJN De gemeente kan beginnen met de stichting van de voor de behuizing van de gemeentelijke be dreven nodige gebouwen. G.S. hebben n.l. het raadsbesluit goedgekeurd, waar bij de gemeenteraad een krediet heeft verstrekt voor de realisering van de eerste fase van het gigantische plan, dat in drie fasen zal worden voltooid. In dit plan zullen behuizing vinden dé water- en llchtbedrijven, gemeentewer ken, de brandweer, garages van al deze diensten en misschien de politie. De bouw van dit complex ls gedacht aan de terreinen tussen de Prins Bernhard- laan en de spoorlijn Leiden-Utrecht

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3