mijn volgende pakje is weer op de kast antenne seceidóesotiya/nt i televisie vanavond RADIO PROGRAMMA Record voor Malando Prinselijk paar betuigt dank ie smaakt ui eenmaal ndersdan ndere DE LETDSE COURANT VRIJDAG 28 NOVEMBER 1969 Plannen voor „duidelijkheid" AL "iet gejammer over zijn voorkeur voor vrijblijvende opstellingen ten spijt serveert de Katholieke Volkspartij vanavond en morgen een flinke portie plannen die meer duidelijkheid in de praktische politiek beogen. Waar is, dat het doel van die plannen niet identiek is met wat bij voorbeeld dr. Vondeling of de leiding van D'66 onder duidelijkheid verstaan. Maar daarmee is niet gezegd dat de plannen van deze KVP dus weer de onduidelijkheid in de hand werken: de „twee partijen"-ideologie van de beeldenstormers der christen democratie kan immers het is elders bewezen gemakkelijk een waanvoor stelling worden en bovendien verplaatst men diverse problemen alleen maar van het parlementaire toneel naar de keuken en huiskamers van de politieke partijen. 11/AT de KVP dezer dagen zijn hoogste politiek gezagscollege ter voorlopige beslissing voorlegt, komt neer op de volgende hoofdzaken. 1. Een onomwonden uitspraak voor hechte samenwerking met dc anti revolutionairen en CHU met een gezamenlijk, vooruitstrevend en dy namisch programma: 2. De „blauwdruk" zie ons hoofd artikel van donderdag kan daarbij de leidraad zijn. maar moet voor de periode 1971-1975 snel worden ver verwerkt tot een duidelijk urgentie programma: 3 Het mag niet gaan om een exclusieve samenwerking van de drie histori sche confessionele partijen. De „drie" moet en nagaan of het mogelijk ls door progranima'vergelijking en op voorwaarde van wederkerigheid vóór de Kamerverkiezingen te komen tot uitspraken over samenwerking met andere partijen in de nieuwe regering: 4. Overeenstemming mag niet beperkt worden tot een programma maar moet vanwege de sterke invloed op de uitvoering daarvan ook be trekking hebben op de personen die het gaan uitvoeren; 3. Vooralsnog blijft de christelijke grondslag voor de KVP een vast aanvaard gegeven. Dit sluit een toekomstige andere ontwikkeling voor de toekomst niet uit, maar verhin dert evenmin de begeerde conse quente evangelische en dynamische politiek, de kritiek van niet-confes- sionele partijen en de argwaan van AR-radicalen ten spijt. VOOR liet vierde punt heeft het rapport van de KVP-Commissie Duidelijkheid sinas gisteren wat meer houvast gegeven. Ter partijraadsvergadering kan dit rapport met uitvoerig worden besproken, laat staan aanvaard: maar dat het bij de discussies in Tilburg doodgezwegen wordt lijkt ons uitgesloten Want de materie van het rapport heeft vaak verband met de stukken die an de partijraad wel formeel aan de orde zijn. Op het. punt van de ..mannetjes" is Ingrijpend het voorstel om de partijleden van de KVP zelf te laten beslissen over de vraag wie de komende verkiezingen lijstaanvoerder zal zijn en daarmee tevens voor de volgende vier jaar partijvoorzitter en als de KVP daartoe geroepen wordt ook formateur en regeringsleider. De Commissie Duidelijkheid rekent erop dat de hele partij dan aotief gaat meewerken om ae man te benoemen misschien wel na llkse discussies in de partij die in de naaste toekomst ..het politieke gezicht" van de KVP gaat bepalen. Aan de koppeling van alle functies willen we komende weken nog wel eens een paar kanttekeningen wijden. Belang rijk vinden we zeker het advies om tot één lijstaanvoerder te komen. Daar zijn we onvoorwaardelijk vóór: alle pro- argumentatie voor het kwartetspel ln vonge jaren hebben we altijd al een in de hand werken van onduidelijkheid ge vonden. NEDERLAND I NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal NCRV: 19.07 uur: Scheepsjongens v, Bontekoe 19.16 uur: Twien 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Hier en nu 20.50 uur: Farce Majeure 21.10 uur: De kleine zielen 22.05 uur: Hollands welvaren documentaire 22.45 uur: Genezing op de Sabbath, reportage 22.50 uur: Journaal (NOS) 22.55 uur: Teleac NEDERLAND II NOS: 18.50 uur: Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala VARA: 19.30 uur: Melanie 20.00 uur: Journaal (NOS) 20.20 uur: Department S 21.10 uur: Koning Klant 21.30 uur: Malando 22.10 uur: Achter het nieuws 22.50 uur: Journaal (NOS) Televisie morgen NEDERLAND I KRO: 16.00 uur: Journaal (NOS) 16.02 uur: Daktari 16.50 uur: Oebele De r aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogram Marktberichten. 12.16 OverheidsvoorlichtinR: Exportiviteiten. Nieuws, wenken en adviezen op exportgebled. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Ac tualiteiten. 12.50 Buitenlands commentaar. NOS: 13.00 Vliegende schijven: gramntofoon- platenprogramma voor onze militairen. KRO: 14.00 Stereo: P. M.: een weekblad met veel plaatjes. (Om 16.00 Nieuws). NOS: 16 30 Inzet: een programma over amateuristische muziekbeoefening. HIRO: 17.00 HIRO-maga- 9.30 Niet rilharmor nuzlek. 22.30 lalileiten. NOS: 22.55 Ster e E.R.U. 23.55-2 Iedere oorlog is smerig TYE oorlog in Vietnam is wel eens een .smerige" oorlog genoemd. Het adjecteif tussen aanhalingstekens is eigenlijk overbodig, want iedere oorlog is smerig in al zijn aspecten. Smerig is de noodzaak om een medemens naar het leven te staan, zijn huis en liaard. al dan niet op bevel, te vernietigen en familie en nageslacht m diepe ellende te storten. Smerig is ook de diep ingrijpende hersen spoeling, die de persoonlijke mens. actief bij het oorlogvoeren betrokken, moet on dergaan om een decoratie voor betoonde moed te verwerven. Want de essentie van de hersenspoeling is: alles wat een mens ln zijn leven vergaard heeft aan angst, wrok of spijt, te richten op het doel, dat de hersenspoeler voor ogen heeft. Zo kan a'.les dat men in het leven aan beroerds heeft ondervonden, alle heimwee, alle angst voor eigen leven en alle verdriet om een gesneuvelde vriend gericht worden op één bepaald doel: het vernietigen van een dorp met al zijn bewoners. Het sleu telwoord is het gegeven bevel. ..Ik knaDte er van op", zei de Amerikaanse soldaat, die betrokken was bij het drama van Song My, ,,want er waren een paar vrien den gesneuveld." He: zou oneerlijk zijn om uitsluitend Amerikaanse troepen wreedheden te ver wijten. De voorbeelden liggen op een hoop: De Java-oorlog en de Atjehoorlog; de Lombok- en de Bali-expedities; dr oorlog tussen 1945 en 1950 in Indonesië; de oorlog in Algerije; de eerste en de tweede wereldoorlog. Maar deze voor beelden krijgen extra-reliëf bij de kolo niale oorlog, waarmee de strijd in Vietnam tenslotte te vergelijken valt. Want dan heeft men te maken met tegenstanders, die men niét zo onmiddellijk aanziet als zijnsgelijken. Zij hebben dus minder gevoel, zijn minder mens en kunnen derhalve met minder gewetensbezwaar gemolesteerd worden. Misschien komen we wel eens ooit zo ver dat we ons reali seren, dat de moeders van de mensen geen kinderen voortbrengenom hen te laten doden door de kinderen van andere moed era. eldpanorama. 19.10 Veel gevraagde ge le muziek. 19.40 Wijd als de wereld: elijkse oriëntatie in kerk, zending en imene. 19.50 Vocaal ensemble met solist, i Op het weekend af: licht plantenpro- nma. 21.25 Die aardige mijnheer Bengart, rspel. TROS: 22.00 Stereo: Iene miene :e: nieuws over underground en west- it music. 22.30 Nieuws. 22.40 met of ier?. hoorspel. 23.15 Toontje toetsen: jes programma. 23.45 Actualiteiten. 23.5S BELGIE 324 m NEDERLANDS 00 Nieuws. 18.03 Popmuziek. 18.28 Paai- >ortuitslagen. 18.30 Grammofoonmuziek. 1 Verkeerstips. 18.40 Grammofoonmu- 18.45 Sport. 19.52 Taalwenken. (herha- Buitenlands muziek. (14.01 Vanavond op t.v.: HILVERSUM (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus zullen zondagmiddag a.s. ln het NOS-televisieprogramma via Ne derland I om 15.25 uur een dankbetui ging uitspreken voor de vele blijken van medeleven die zij hebben ontvangen bij de geboorte ran hun jongste zoon prins Constarvtijn. De opnamen van het prinselijk gezin werden deze week in kleur gemaakt op kasteel Drakestein. De uitzending wordt dinsdag 2 december herhaald in het NOS-tv-programma ..Scala" dat van 19.03 uur tot 19.30 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden. De NOS-radio zal het dankwoord eveneens uitzenden en wel zondagmiddag om circa 18.00 uur (na het nieuws van 17.50 uur) via Hilversum 1. (ADVERTENTIE) Bussum cle betweter ln Bussutn en Hilversum begrijpen ze er niets van. Of ze ze zijn daar heel erg dom of doodgewoon bijzonder eigen wijs. Bussum weet alles beter. Het regent daar brieven met klachlen, wensen, suggesties, smeekbeden en machte loze vloeken, maar die zijn niet in staat om ook maar een greintje menselijk begrip los te slaan. Een hele dames gymclub is in het geweer gekomen, omdat Peyton Place altijd woi'dt uitgezonden op hun wandrekavondje. Kan dat nou echt niet anders? En wat moet dat altijd met die „kerkenbewegingen pp net I", terwijl de sport wordt afge scheept met net 2. Weten de heren in Bussum dan niet, dat de zondag de Dag van de Sport is. De gewone man heeft toch al zo weinig doordeweeks. En weet u wat ook zo hinderlijk is op zondag? De sportuitslagen. Net zit je gezellig met je kinderen te sjoelen, of daar dondert pa's stem door het huis, dat het stil moet zijn vanwege Frits van Turenhout mei zijn voetbaluitslagen en het toto-for mulier. En met MIK hebben ze ook al op het verkeeide net gemikt. En waarom komen altijd de beste films op net 2 en uitgerekend de slechtste op het eerste? En kan er zondagsavonds op Ned. 1 niet wat behoorlijks worden uit gezonden dan altijd die waardeloze toneelstukken of con certen, waar je bij in slaap valt? Ga zo maar door. Ga zo maar verder. Die Nederlandse Onrust Stokers van de NOS zijn ei duidelijk op uit om de kijker te duperen. Weet u nog wel in die Florisuitzending van een dag of veertien geleden. Toen werden vier spitsboeven op gruwelijke wijze vastgebonden aan wieken van een molen, die vervolgens aan het draaien werd gebracht. Daar werd je al misselijk van als je ernaar keek. laat staan die vier kerels en niet te vergeten de kinderen, die daarna naar bed moesten. En daaraan ontleent de VPRO dan natuurlijk weer de lust om een oog door te snijden. Dat gevoel heb je trouwens voortdurend als vaste kijker naar al verkeerde uitzendin gen op de verkeerde netten. Nee, het wordt tijd, dat we naar een ander tijdverdrijf zoeken voor de avonduren, want die televisie is het ook niet meer vandaag de dag. Moed verloren Ons laatste houvast in deze barre tv-t(jden was b(j t(jd en w(jle de NCRV. omdat die aan profeten en psalmisten de moed ontleende om aan hun beelden ook wat Bovenaardse Bedoelingen toe te voegen. Maar nu heeft ook de NCRV het moedeloze hoofd in de schoot gelegd. Lezen wij uit het hoofdartikel in de NCRV-gids: „Men hoort en leest nogal eens de opmerking, dat radio cn tv bü uitstek de middelen zijn om de luiseraars en de kijkers te vormen en op te voeden tot betere wereldburgers. Wy zijn van oordeel, dat men bijzonder voorzichtig moet zijn in dit opzicht. Het is een ervaringsfeit, dat er niet wordt ekeken naar pro gramma's, die de kijkers niet lusten. Onze conclusie is, dat de vormende taak van radio en tv niet moet worden over trokken. Vorming en opvoeding vinden hoofdzakelijk plaats door persoonlijke contacten, waarbij het gezin gelukkig nog steeds een belangrijke centrale plaats inneemt". Juirt daarom zit er een knop aan het toestel en is er halma in huis. Mens erger je niet aan dc NCRV. Goede oude lijd Vroeger werd er tenminste nog iets aan de vorming van de luisteraar gedaan. In een radiogids van december 1934 staat de aankondiging van een lezing van de NCRV door mevrouw M. Adi'ian-Merckens. oud-lerares bij het nijver heidsonderwijs voor meisjes over „Hoe maken we een banketletter" van 14.45 tot 15.15 uur. Een heel half uur besteed aan vorming van de persoonlijkheid, gericht op de ave concentratie van een banketletter. Toen had je tenminste nog lol van je toestel. En haalde je je luister geld er wel weer uit. Magie van liet moment Bij de Nederlandse Onrust Stokers (zie boven) zoekt men nog steeds naar de zondebok, die de maanreportage weg draaide, omdat er zonodig een Teleaccursus de lucht in moest over leiding geven en organiseren. Deze man moet niets, maar dan ook niets begrepen hebben van de magie van het moment tijdens het maangebeuren. De Teleac heeft inmiddels al de handen in onschuld gewassen en laten weten, dat zU er weliswaar bü de NOS op aandringt de cursussen niet te vaak uit te stellen cr is al een achter stand maar dat zü daar geen enkele invloed op kan en wil uitoefenen. De NOS zelf stelt: Dit had natuuriyk niet gemogen Maar stel u in de plaats van de verantwoordelüke man. die weet dat cursussen niet zomaar kunnen worden uitgesteld, omdat er mensen zijn, die cr op wachten, die zich ervoor hebben vrijgemaakt, met terzüdestelling van andere m;<atschappelüke belangen. Zo'n cursus kan dan uitgezonden worden na afloop van een uitgelopen uitzen ding. Maar nu was die maandagavond al een latertje geworden en de NOS-man had er geen idee van hoe laat het maanverslag zou eindigen. Misschien wel diep in de nacht. En heeft het dan nog zin een cursus uit te zendeu? En als u dan nog weet, dat onderwijs een groot goed is in onze samenleving, dan begrypt u iets van de inoeilüke gewetensbeslissing, waarvoor de NOS-man zich geplaatst [Frits: nooit op zon- Moeders wil Het is een Amsterdamse mevrouw, li forums cn discussies, opgevallen, dat i voerig aan het woord worden gelaten e wat in de mclg willen brakken, steeds op de onhebbelijkste I manier in de rede worden gevallen dan wel worden weg- I gedraaid uit het beeld. Zij vindt dit een misselijk staaltje van vrouwendiscriminatie. En als die mannen nu nog wat belangrijks te zeggen hadden, nee hoor, zij zijn het die altijd met de meest kinderachtige argumenten komen. Deze zaak lijkt duidelijk. Na de radio dient ook op de tv moeders wil wet te worden. Deze maand is Ihet dertig jaar geleden dat de Rotterdammer Arie Maasland zijn tango-rumba-orkest opriohtte. Naar aanleiding van dit feit heeft de VARA een programma rond Arie Maasland, of Malando, zoals zijn artiestennaam luidt, gemaakt. In dit programma beelden van de succesvolle Japanse tournee, die het orkest dit najaar heeft gemaakt en natuurlijk veel Zuidamerikaanse mu ziek met zang van Frans Wanders en Marita Montes. (Nederland II, 21.3022.10) rb wordt door Inter pol gezocht omdat hij zich onttrokken heeft aan een vorig jaar over hem ge veld vonnis. De advocaat-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr. F. baron van Voorst tot Voorst heeft zich „ver baasd" getoond over het feit dal journalisten voortdurend de man blij ken te kunnen vinden voor een inter view. iets' wat politie en justitie al maanden niet lukt. Sinds het verschijnen van Weinrebs memoires is er een vreemde toestand ontstaan. In de publiciteit wordt hij voorgesteld als een man die in de jong ste oorlog louter goed heeft gedaan en die door allerlei machinaties ten on rechte wegens collaboratie met de vijand werd veroordeeld. De VPRO schaarde zich gisteren on der de „pro-Weinrebgroep". Dit in een programma dal ons weinig over tuigend leek. Er was een uitgebreid in terview niet Weinreb zelf. benevens een gesprek met een van diens advo caten. Hun relaas was boeiend genoeg, maar niet overtuigend. Met name om dat de heer Weinreb de meeste kaar ten achterhield, suggereerde dat hij verschrikkelijke dingen zou kunnen onthullen, maar dat hij dit nu juist nooit zon doen. Daar kwam bi,i dat over het vonnis van 1968 geen opheldering kwam. Wein reb zei onschuldig 1e zijn. adstrueerde dat met het feit dat een reclasserings- M iimmelmondje Een VAR A-luisteraar heeft het nooit eerdei' willen zeggen, maar toen hij vernam, dat Bert Barthof met zijn program ma „Weer of geen weer" aan zijn 750e uitzending toe was. moest het hem van het hart, dat de heer Bert Garthof mummelt. Als je tlle binnenmondse geprevelde woorden zou schrappen, omdat niemand ze verstaan heeft, dan zou Beit Bert: mummelt r hoogstens pas aan zijn 300e uitzending toe zijn. Tegen dit negatieve gemurmel zijn trouwe Garthofklanten in geweer komen. Bert mummelt niet, maar voert een intiem zondagochlendgesprek met zijn vaste liefhebbers. In zijn stemgeluid zou men zelfs de wisseling der seizoenen kun nen horen ruisen. Bert zaagt nu eenmaal niet van dik hout planken. Hij spaart de bomen en de bossen. ambtenaar (wel genoemd maar niet ondervraagd) dit ook had bevonden. Voor ons een totaal ondoorzichtige re den om zich aan berechting, met mo gelijkheid van beroep, te onttrekken. We menen dat juist die onttrekking de hele „Zaak-Weinreb" op losse schroe ven stelt. Omdat we menen dat iemand die het Nederlandse recht anno 1969 van onwaarde acht het recht van spre ken dreigt te verliezen bij een aanval op de Bijzondere Rechtspleging in de jaren na de oorlog. Dit ls te meer betreurenswaardig om dat Bureau voor Oorlogsdocumenta- tiemedewerker B. Sijes op grond van de sententie van de Bijzondere Raad van Cassatie van destijds wel bleek te voelen voor een heropening van het on derzoek. De suggestie van de VPRO- woordvoerder dat de justitie gelukkig zou zijn met Weinreibs „onvindbaar heid" achten wij misplaatst. Als de heer Weinreb inderdaad herziening wenst zal hij toch eerst „zichtbaar" moeten worden. Met een boek bewijst hij niet veel. Vg.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2