„Ze kwakken hun wagens op de meest hinderlijke, onlogische plaatsen neer'5 „Als er maar geen steekpenningen worden gegeven NZH confronteert gemeente en politie met de gemakzucht van Leidse automobilisten Autos op bushalten Aanhangers op bushalten Parkeerverboden een farce Straten geblokkeerd Busbaan niet vrij Bussen te laat Leids Biafra Comité ontketent vier akties Amerikaan exposeert probleemloze kunst in Academiegebouw Van Itersonvoorzitter huis- en grondeigenaren: Lage huren werken verkrotting in de hand Leidse agenda MARKTEN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1969 DE LEIDSE COURANT LEIDEN De jarenoude controverse tussen de doorsnee-automobilist en de buschauffeur is, dachten wij, bekend. Automobilisten hebben zich al ergerend een omvangrijk vocabulair eigen gemaakt, waarvan de kreet „doordauwers" wel de meest gebruikelijke is. Onder de kop „De NZH in Leiden nog lang niet ontzet" doet genoemde vervoers maatschappij in zijn maandblad een lang niet zo vriendelijk boekje open over de Leidse automobilisten, die tesamen met de gebrekkige Leidse verkeersafwikkeling een voor de buschauffeur bijna onmogelijke situatie scheppen. mobilist negeert aanvankelijk het inrij- verbod en loopt dan vast bij de Haar lemmerstraat, waarna hij/zij het voer tuig (meestal op de zebra's) tracht te Zeer moeilijk is ook de situatie bij de Lange Scheistraat en de Lammermarkt. De auot's worden zonder meer voor de uitmonding van de Lange Scheistraat neergezet, terwijl op de Veemarkt, 50 meter verder, parkeerruimte over is. Echter niet alleen de buschauffeurs, maar ook de reizigers die van het open baar vervoer gebruik wensen te maken dat zün er in Leiden nog altyd ruim 30.000 per week worden de dupe van de gemakzucht der particuliere automo bilist. Wel medewerking De NZH stelt voorop, dat het aan mede werking van de autoriteiten in Leiden niet of nauwelijks ontbreekt. Op vele plaatsen werden immers maatregelen getroffen om het openbaar vervoer be hulpzaam te zijn met de doorstroming. Leiden creëerde zelfs een speciale bus baan. Maar de praktijk leert (.vooral op zaterdag), dat tientallen automobilisten zich van alle verbods- en gebodsbepalin gen „geen zier aantrekken", aldus de NZH, die in zijn afschuw verder gaat met: „Zij kwakken hun wagens op de meest hinderlijke en onlogische plaatsen neer en de buschauffeurs moeten maar zien, dat ze het redden. Wat zien we? NZH-bussen, die zich met de grootste moeite door de overvolle straten wrin gen, chauffeurs die acrobatentoeren i ten verrichten om hun voertuig door de stad te koersen en geërgerde reizigers, die de machteloze chauffeur toevoegen, dat het een schande is om zoveel mi nuten te laat aan een halte te ver schijnen." Meer toezicht Herhaaldelijk heeft de NZH de autori teiten van Leiden om nog meer toezicht verzocht. Ettelijke brieven werden er geschreven en evenzoveel telefoonge sprekken gevoerd. Het is duidelijk, dat de Leidse politie op drukke zaterdagen even overbelast is als de NZH. Districtschef C. Jongejan: „Ik begrijp, de politie kan niet overal tegelijk zijn; de gemeente geeft ook echt wel mede werking door al die verkeersbegeleidende maatregelen, maar ze worden nu een maal niet nageleefd. Op de Botermarkt is de situatie nu iets verbeterd dtfffidat er wat rijwielhekken zijn bijgeplaatst.- TDat belemmert -in ieder geval dê auto mobilist in hun parkeerdrift aldaar. Maar het blijft een noodoplossing, want zij blijven op de busbaan minutenlang wachten in de hoop, dat er eindelijk een parkeerplaatsje zal vrijkomen! Probeer nu maar eens iemand in Wassenaar dui delijk te maken, dat je in Leiden hebt vastgezeten!" Genoeg parkeerruimte Want het is stellig niet zo, dat er in geheel Leiden geen parkeerplaats te vin den zou zijn. Integendeel: op een loop afstand van 4 a 500 meter van de be langrijkste winkelstraten is een par- keerarcaal waar menige stad jaloers op zou zyn, aldus het blad. Zelfs op de drukste zaterdagen is er ruimte genoeg op de Veemarkt, de Oude Vest, de Oude Singel en de Molenwerf. De NZH doet nog eens een beroep op gemeente en politie. Ook de rei zigers zullen er dankbaar voor zijn. Knelpunten Stille Rijn Stille Mare Lange Mare Lange Scheistraat Lammermarkt. Daarover rijden de NZH-lijnen 43 en 60 elk half uur. dus met een frequentie van een kwartier. Het aantal verkeersover tredingen, dat in deze straten wordt gemaakt, ligt volgens de NZH zo hoog, dat de situatie voor de bus er zonder meer hopeloos is. Het inrijverbod op de Lange Mare wordt genegeerd. Wagens eisen daar de bushalte als parkeerplaats op. Bij de Hartebrugkerk is de situatie mogelijk nog erger. De particuliere auto- St.-Nicolaas opent busdienst Groenoordhal naar de City LEIDEN Het Leids City Centrum, waarin vertegenwoordigd alle detail- bedrijven in het Leidse Centrum, deelt mede, dat St.-Nicolaas zelf (de echte) met één van zjjn Pieten de Pendelbus dienst opent, welke in samenwerking met Kamer van Koophandel, K O en ge meente wordt georganiseerd. Daar hij vrijdag 28 november a.s. toch inkopen moet doen, maakt hij graag van de mogelijkheid gebruik om met de eerste bus naar het centrum van Leiden te rijden. Uiteraard arriveert St.-Nico- laas per auto om ongeveer 6.15 uur op het Groenoordterrein, waar hij door ver tegenwoordigers van het LCC zal wor den welkom geheten. Het trompetten- corps van Jong K G zorgt voor een „touch". Daarna vertrekken St.-Nicolaas en Piet met groot gevolg naar het eind punt Mare, waar het Pijpercorps van Jong K G reeds St.-Nicolaas liedjes speelt. Na aankomst doet St.-Nicolaas enkele inkopen, om vervolgens per bus terug te rijden naar het Groenoordter rein. Jong K G marcheert via Haar lemmerstraat, Princessekade, Br eest raat, Gangetje, Hooigracht af. Europacup-duels ook in St.-Elisabeth LEIDEN De patiënten in het Leidse St.-Elisabeth ziekenhuis zullen vanavond niet verstoken blijven van de televisie beelden rond de Europa-cupduels Feye- noordA.C. Milaan en PSVRoma. Evenals veertien dagen geleden heeft de bekende Leidse firma Langezaal en kels toestellen beschikbaar gesteld. BUSCHAUFFEURS DOEN BOEKJE OPEN De Lange Mare rond het middag- ir. De NZH-bus kan zjjn halte niet bereiken doordat er nota bene een cementwagen is geparkeerd. De „eend" doet helemaal „lelijk"! Op de Botermarkt heeft de bus de beschikking over een eigen baan, die echter, zoals de foto toont, vaak niet te bereiken valt. StefiekUcSotttcmt CENTRALE Ik ben toch wel een beetje trots, dat Lelden dit grootse werk mag aanpak ken". Woorden van wethouder Harmsen na het raadsdebat. medio november 1968, aan het eind waarvan een voorbereidlnga- krediet van 50 miljoen beschikbaar wordt gesteld. Het is de enige verheugde uitspraak geweest van de wethouder in wiens portefeuille de nieuwe electriciteits- centrale zat. Het enorme project, waarmee men zo ambitieus begon kwam daarna spoedig als een steen op de maag van wethouder Harmsen en het Leidse college te liggen. Bezwaren van allerlei aard, fun damentele bezwaren, kwamen naar voren. Van randgemeenten, van Rijnland, van bio logen. Leiden moet zich nu terug trekken, uit een situatie, die alle kenmerken van overmacht draagt. We zitten na deze affaire wel met een vraag: Was, vóór Lelden de opdracht van de EZH aannam, niet te voorzien dat de bezwaren (die uiteindelijk fataal werden) zouden komen? In het stadium van de realisering kwamen bezwaren naar voren, die men zeer waarschijnlijk In een beter vooroverleg al had kunnen zien. Er Is nu kostbare tijd verspeeld, er zijn veel kos ten gemaakt (grondaankopen In de Bar- repolder etc.), terwijl voor de energie voorziening In Zuid-Holland een nieuwe grote centrale toch nodig is en blijft. Dameskontakt Zuid-West LEIDEN Vrijdagavond geeft het da meskontakt van Leiden Z.W. een gezel lige dans- en bingo-avond in het Ont moetingscentrum aan de Boshuizerkade. Voor deze avond worden zowel de dames als de heren uitgenodigd. De avond be gint om acht uur en is ongeveer 12 uur afgelopen. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar 0,75 ongeveer een half uur voor de aanvang aan de zaal. Het belooft een gezellige avond te worden en er zijn vele leuke prijzen te winnen bij het bingo. Z'WOUDE/L'DORP - MEERBURG In verband met slechts weersgesteld heid wordt er deze week alleen getraind op vrijdagavond 28 noVemeber te 19.00 uur voor alle senioren en de A-junioren. Op dinsdagavond 2 december nodigt de jeugdcommissie de pupillen en de c- junioren, welke nog geen 12 jaar zijn, uit ln de Meerburgcantine voor het vie ren van een St.-Nicolaasavond. Natuur- lijk zal de Goedheilima® en zijn gevolg ook nog even langskomen. Aanvang 19.15 tot plm. 21.30 uur. Bezorgde raadslid Wilietnsen over pre-advies b. eti w. inzake zandwinning in Zivanburgerpolderi (Van onze correspondent) WARMOND Het is wel een erg eenzijdig pre-advies dat b. en w. over de voorgenomen onderhandse aanbesteding van de zandwinning in de Zwanburgerpolder hebben uitgebracht, aldus de heer Willemsen (KVP) gisteravond in de Warmondse raadsvergadering. Hij vond een mogelijke verkeerde calculatie niet erg, maar wel dat er steekpen ningen zouden kunen vallen, hetgeen niet uitgesloten is. Toch wilde hij wel met het voorstel van b. en w. mee gaan om verder tijdverlies te voorkomen. Zowel hij als de heer Van de Kroft verklaarden zich voor openbare aanbestedingen. Bezwaren in raad tegen onderhandse aanbesteding B. en w. merkten in het slot van hun pre-advies op: dat men n.a.v. de mening van deskundigen, praktijkervaring en 't advies van de ontwerper van het plan voor de Zwanburgerpolder, het verstan dig vond reeds met een bepaald bedrijf in zee te gaan, dus geen openbare aan besteding te houden. De heer Schepers vond dat er in War mond nodig een grondbedrijf in het le ven geroepen moet worden. Burgemeester F. K. Langemeijer ver zekerde de heer Willemsen, dat deze onderhandse aanbesteding een uitzon deringsgeval betreft. Omdat het hier of slechts één plan gaat, achtten G.S. het stichten van een grondbedrijf volgens hem niet wenselijk. Het vrijmaken en de verkoop van het zand zouden volgens hem geheel gescheiden kunnen worden. Nadat de heer Jebbink van de Ned. Hei de Mij. het pre-advies van b. en w. uit voerig had toegelicht, nam de raad het voorstel met algemene stemmen aan. LEIDEN Het Leidse Biafra Comité heeft de volgende aktie ontworpen, die een begin moet zyn van de poging een einde te maken aan oorzaken en gevolg van de strijd tussen Nigeria en Biafra: In de week van 8 tot 13 december vindt een huis-aan-huis aktie plaats, waarbij een boek met veel foto's over Biafra zal worden verkocht. De gehele netto-op brengst is bestemd voor de aanschaf fing van voedings- en geneesmiddelen voor Biafra. Het comité heeft hiervoor nog vele me dewerkers nodig. U kunt zich schrifte lijk of telefonisch aanmelden bjj Jeugd- sociëteit Leython, Levendaal 101, tele foon 30572. In de Waag zal van 10 tot 13 december een informatiestand worden ingericht, waar deskundigen voorlichtingen over Biafra zullen geven. Op postrekening 318000 kunt u uw gift voor Biafra storten ten name van Leids Biafra Comité. Voorts wordt nagegaan op welke wijze een handtekeningenaktie kan worden ge organiseerd om er bij de regering op aan te dringen alle mogelijke stappen te on dernemen, die kunnen leiden tot stop zetting van de oorlog. Alg. beschouwingen over begroting op 1 december LEIDERDORP De gemeenteraad van Leiderdrop vergadert 1 december aan de hand van een record-agenda. Tussen opening en sluiting liggen 38 punten, waarvan de meesten waarschijnlijk met hamerslag zullen worden afgedaan: een groot aantal scholenzaken. Vermelden we daarvan, dat voorgesteld wordt, dat de Stichting Parochiële Scholen Meer burg de beschikking krijgt over één lokaal van de prot. chr. school aan de Wilddreef. Dit in afwachting van het moment waarop de katholieke stichting de beschikking krtjgt over de nodig lo kaalruimte in het eigen schoolgebouw aan de Leeuwerikstraat. Verder is een voorstel tot het aankopen van 9.40.08 ha weiland van de N.V. Levensverzeke ring Mij „De Nederlanden van 1845" voor de prijs van 230.935,50. De serie voorstellen begint met de behandeling van de gemeente- en bedrljfbegrotingen voor 1970. Daarbij zullen woordvoerders van de raadsfracties deg elegenheid krij gen tot het houden van algemene be schouwingen. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit ïdjn geslaagd voor het kand. ex. godge leerdheid mevr. E. Haas-Postma (Lei den)) voor het kand. ex. geschiedenis de heer B. Nieuwstraten ^Haarlem), Industrieschap De Grote Polder neemt 21 ha over van Zoeterwoude LEIDEIN De Raad van Bestuur van het industrieschap „De Grote Polder" heeft besloten tot overname van de ge meente Zoeterwoude van 21.39.02 ha grond, gelegen in het westelijk deel van het industriegebied. Voorts werd voor lopig vastgesteld de rekening van het industrieschap over 1968, terwijl werd vastgesteld de begroting voor 1970. Pater v. d. Berg over West-Irian LEIDEN Voor een goed bezette Ro- manuszaal hield gisteravond pater C. J. v. d. Berg o.f.ni. een Interessante en boeiende causerie met lichtbeelden over West-Irian (Nieuw-Guinea). De avond, georganiseerd door de besturen van de Franciscaanse Lekenbeweging van de parochies van de Hartebrug en Haag- weg, werd geopend door de directeur van de Hartebrugparochie pater II. Stokman o.f.m. In zjjn welkomstwoord tot de missionaris merkte h(j op gezien de grote belangstelling „dat een profeet In eigen vaderstad niet go- eerd zou zijn", beslist niet van toepas- sing was. Hierna was het woord aan pater v. d. Berg, in feite missionaris op Java, doch die in zijn funktie van visitator voor de Franciscaanse missiestaties op Nieuw- Guinea, gedurende drie maanden dit gebied was afgereisd. Het missiegebied is zo groot als zesmaal Nederland met een bevolking van slechts ca. 700.000 Inwoners, verdeeld over 200 stammen met evenzoveel taaldialecten en uit dien hoofde een trekpleister voor taalkundi gen uit heel de wereld. In de Balliemvallel, pas in 1943 door de Amerikanen ontdekt, door een vliegtuig ongeluk, bevinden zich enkele van de hoogste bergen van de wereld. Deze vallei wordt bewoond door een van de grootste stammen, de Dani's, omvatten de ca. 70.000 papoea's. Ondanks hun eenzijdige voedsel, knollen en varkens vlees, een flink en fors volk. Zoals ln India de koe is hier het varken in aan zien, doch meer uit het oogpunt van eigen lijfsbehoud. De Baliemrivier levert sedert de komst van de Nederlanders een nieuw voedsel: Vis, waarmee de bewoners eerst vertrouwd moesten ra ken. Het geld- en ruilmiddel bestaat uit schelpen en varkens. Het is een nog zeer primitief, doch arbeidzaam volk met een geheel eigen cultus. De aldaar gestationeerde missionarissen zijn hele maal alleen op zichzelf aangewezen. De enige dagelijks onderlinge communicatie geschiedt via ieders eigen ontvang- en zendinstallatie, waardoor contact via de centrale zender met de buitenwereld en collega's onmogelijk Is. Elke zender heeft een eigen roepnaam, genoemd naar de schenker. Een van de roepnamen was „Bona". Dit Is de zen der, enkele jaren terug geschonken door het Bonaventura Lyceum te Lelden uit de opbrengst van de jaarlijkse missie- fancy-fair. Na de pauze gaf spreker aan de hand van dia's een visuele indruk van dit prachtige, doch moeilijk begaanbare ge bied met grillige en veel variërende landschappen. Het was reeds laat toen pater Stokman, deze enthousiaste mis sionaris dankte voor zijn Interessante en realistische uiteenzetting van dit veel besproken gebied en de aanwezigen vroeg om gebed vooral de medewerkers van het eerste uur in dit zo uitgebreide, zware missiegebied. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Wijnand, z.v. J. Minke en J. J. Brandt: Freda G.. d.v. A. E. van Leeuwen en H. J. Heemskerk; Frank B., z.v. C. M. Neyndorff en A. v. d. Weide; Astrid A., d.v. A. C. M. Leijten en A. Boere; Marc J. L„ z.v. H. W. M. van Hedel en C. F. R. Couelin; Maagje M. J., d.v. W. M. van Vulpen en C. W. Leeuwen) Nicolaas R. A., z.v. T. Oudkerk en AC .Vermaas; Robertus N., N. J. de Kuyper en C. M. van der Velde; Ingrid, d.v. H. H. Boekelo en W. A. Hoek; Andrea D., d.v. A. W. G. Mas- sop en W. T. M. te Kaat; Jeroen A., z.v. A. W. K. Verschelling en G. W. Bleu- mink; Maria J. G., d.v. J. F. M. Hof- stra en G. M. J. T. Schmitz; Ferenc J. :.v. A. L. J. van Schagen en Z. M. Nagy. TOT 14 JANURI a.s. exposeert de Amerikaanse student Jeremy Dupertuis Bangs, die thans in Leiden kunst geschiedenis studeert, in het Academiegebouw aan het Rapenburg tekeningen, aquarellen en grafiek. Blijkens een indrukwekkende reeks tentoonstellingen en opgave van collecties, waarin zijn werk is opgenomen, is Bamgs in zijn vaderland, ondanks zijn leeftijd (hij werd in jar». 1946 in Astoria, Oregon USA geboren) geen onbekende meer. Voordat hij naar Leiden kwam studeerde hij kunst geschiedenis aan de universiteit van Chicago. De tentoon stelling in het academiegebouw is de eerste in Nederland. Bangs was in Amerika ook kunstcriticus, o.m. voor een radiostation in Chicago. Voorts schreef hij kritieken in verscheidene bladen. Een artikel over eigentijdse kunst zal verschijnen in de National Catholic Reporter. Hij heeft ook boeken geïllustreerd, waarvan enkele voor beelden op de tentoonstelling zijn te zien. OVER HET KARAKTER van zijn werk zegt Bangs zelf: „Etiketten als romanticus, expressionist, realist, die men gewend is te gebruiken, vormen het eigen pro bleem van de kijkers, maar ze zijn niet toepasselijk op mijn werk." Welk etiket draag het da® wel? Naar onze smaak van een jnengsel van opvattingen, waarbij het romantische toch wel de boventoon voert. Hij weet geraffineerd gebruik te maken van kleur- effekten. Met een enkele kleurveeg op of tegen een donker detail brengt hij soms op prachtige wijze ruimte in de voorstelling. Goede voorbeelden daarvan zijn „Black Mountainside" met het fraaie groen tegen zwart. „Cave Fern" met het lichtgroen van het mos tegen donker sepiabruin en „Stream". Daarnaast is hij een meester in de vlakvulling, hetgeen vooral tot uiting komt in enkele voorbeelden van boek illustratie zoals bij een gedicht van Eldward Lucie-Smith Teeth and Bones" en „Bogdepth" van Barbara Blair. Voor het overige is het op een enkele uitzonde ring na: het wat duistere „Is n't She Beautiful" subtiel- figiuratief werk. Fijngelijnde, getekende en geschilderde landschappen. BANGS WEET stemmingen soms mooi weer te geven. Een niet zo in het oog vallend, maar toch wel goed voorbeeld daarvan is „Tarn", een eenzaam heideland schap. dat ook technisch fraai is geschilderd; „Back garden Snow" is een stemmig winterbeeld. „Rising Fog" geeft die stemming echter minder goed weer, door de na drukkelijkheid van de landhuisgevel, die bijna het gehele blad vult. Het gevoel voor compositie komt vooral uit in de teke ningen. „Black Water" is daarvan een mooi voorbeeld door De compositie is eveneens van grote betekenis in de de diagonaal, die het kabeltouw langs de kademuur trekt, aquarel „Apollo's Mill" met de dominerende afgeknotte boomstronk op het voorplan. „Eind of the Rowhouse" is een spontane schets met mooie ruimtewerking; monumentaliteit roept de tekening „Bombsite" op. Sfeervol is „Spring rain". Dat is ook het geval met „Summer almost gone", eèn aquarel in overwegend nachtblauw, Ifaar onze smaak een der mooi ste prenten van deze expositie. Willem Prins. LEIDEN Het is eigenaardig, dat, wanneer iets hapert aan het maatschap pelijk bestel, dit wordt uitgevochten in de huurprijs van onroerend goed, aldus begon voorzitter J. van Iterson gister avond in de koffiekamer van Den Burcht de jaarvergadering van de Leid- sche Bond van Huis- en Grondeigena ren. Hij vond het huurvraagstuk een louter politieke zaak. Men durft de men sen er niet meer op te wijzen, dat voor woongenot moet worden betaald, aldus de heer Van Iterson. Ter illustratie zei hij, dat de huren sinds 1940 slechts keer zo hoog zijn geworden, terwijl het uurloon ruim 12 keer zo hoog is geworden. Bovendien heeft de „Groningse gasbel" de verhuur ders voor grote kosten gesteld. Ook de omschakeling van 110 naar 220 Volt gaat de verhuurder veel geld kosten. De heer Van Iterson zag in liberalisatie van de huren enige oplossing. In andere streken van het land. waar deze libera lisatie al is ingevoerd, heeft dit niet tot sterke stijging van de huren geleid. Bo vendien blijken vele huurders meer ge voel voor de noodzaak van een verho ging te zijn overtuigd dan sommige po litici. Er werd gisteravond ook nog gesproken over de moeilijkheden die zich voordoen bij de vernieuwingen en reparaties van gas- en elektriciteltsleidlngen. Als norm werd aangegeven, dat de gasleiding tot het keukenfornuis voor rekening van de verhuurder ls maar dat leidingen naar gashaarden en dergelijke voor re kening van de huurder zijn. Vernieuwin gen van stopoontaoten en dergelijke en uitbreidingen van het elektrische net in een woning moeten eveneens door de huurder worden betaald. WOENSDAG 26 NOVEMBER Lakenhal Ver. Oud-Leiden. 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Ned. Ver. v. Huis vrouwen. St. Nicolaasmiddag. 14.00 uur. Stadhuis Vergadering Gewestraad. 20.00 uur. DONDERDAG 27 NOVEMBER Kleine Burcht R.k. Vrouwenbeweging ontspanningsavond. 20.00 uur. Rest. v.d. Heijden - Ledenverg. HKWV 17.00 uur. Stadsgehoorzaal - Jeugdconcert Gewes telijk Ork. voor Z.-HoUand 13.30—14.30 en 15.00—16.00 uur. Stadsgehoorzaal - Concert „Stem des Volks". 20.00 uur. LEIDEN, 26 november, GROENTE Aardbeien 600-700, appelen 15-33, aard. appelen 18-22, andijvie 48-60, kroten ge kookt 50, boerenkool 19-29, rode kool 17-22, groene kool 25-32, prei 32-58, spruiten A 67-71, idem B 63-66, cham pignons 272-325, witlof 09-167, knolsel derij 23-38, sla A 1-15, bleekselderij 14- 30, peterselie 16-17, selderij 6-9, uien 11-44. WOERDEN, 26 november Kaas Aanvoer 11 partijen. Notering per kg| 4.20-4.30. Handelt matig.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3